Pryskyřice

Malá Livie vyrůstá se svými rodiči izolovaně na malém dánském ostrůvku. Původní venkovská idyla a šťastný život v souladu s přírodou netrvají věčně. Otec rodiny Jens Haarder svou rodinu sice miluje, ale několik nešťastných událostí ho natolik poznamená, že se život na ostrůvku změní spíše v horor. Haarder v domě a kolem něj hromadí tuny harampádí a svoji rodinu včetně Livie zcela odřízne od okolního světa. Kdo by chtěl jeho způsob života narušit, se zlou se potáže… Haarder se nezastaví ani před vraždou. Livie nechodí do školy a nikdy si nehraje s jinými dětmi, zato umí perfektně střílet z luku. Ona i její matka Marie otce zpočátku podporují, postupně se ho ale začínají i trochu bát a jeho paranoidní svět se jim víc a víc zajídá. Důmyslně nastražené pasti kolem domu ale brání komukoliv z vnějšího světa se přiblížit a pomoci jim… Pryskyřice je román o lásce a přírodě, ale i o trápení, strachu ze ztráty, paranoidním vnímání světa a nezamýšleném zlu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431591/big_pryskyrice-PhU-431591.jpg 4.4283

Vydáno: , Vendeta

Harpiks, 2015

Kniha Pryskyřice

petrastrela

Tato knížka je přesně to, co jsem potřebovala, něco jiného, netřelého, zvláštního.
Je úžasná, zároveň zdrcující. Chvílemi povznášející a na dalších stránkách vám dá ránu přímo na solar. Pak zjistíte, že je to cesta už jen do pekla. I přes ten bizár je to neskutečně čtivé, skvěle napsané a naprosto pohlcující. Po dlouhé době kniha, která mě chytla, dlouho ji budu vstřebávat.

GYROTOURBILLON

Neuvěřitelně uvěřitelný počin. Já jsem spokojen.
Plně souhlasím se Stanislav0373 .

Pavlína2019

Psát hodnocení k této knize není jednoduché - prostě neuvěřitelně dobré.

Přesné popisy, plynulé přecházení vyprávění různých osob, které výborně zapadá.
Málo rozhovorů a přímých řečí, takže kniha skvěle plyne formou vyprávění.

Paní autorka píše lehce, citlivě, výborně, dokonce s náznakem humoru, ač se jedná o tohle téma..... kniha se čte sama, bohužel, za den hotovo.

Přečetla jsem opravdu hodně různých knih.
Tuhle řadím k naprostým špičkám.
Nestává se často, že by na mě takto působily, šokovaly, až mě rozbolí žaludek, bez možnosti odložit ji.

Velmi dlouho si ji budu pamatovat a třeba i přečtu znovu.
Což je nejlepší hodnocení.
Určitě - posuďte sami...

Kaduri

Uf, tak tušila som do čoho idem, ale až takúto hrôzu som nečakala.
Veľmi kvalitný psycho thriller.
Livie žije s rodičmi v izolácii na malom dánskom ostrove. Rodinná idylka v lone panenskej prírody sa postupne mení v peklo. Dom plný haraburdia, abnormálne obézna matka neschopná pohybu, a psychicky chorý otec. Najdesivejšie je, že Livie považuje toto prežívanie za úplne normálne.
Autorka veľmi citlivo popísala prerod nežného, laskavého otca Jensa, milujúceho stromy a prácu s drevom, v naprostého šialenca.
Sledujeme, ako sa jeho nevinné podivínstvo mení v nebezpečnú paranoju.
Silný kontrast čistej prírody a nemocného človeka.
Odporúčam.

"V kapse nosil malého mravence konzervovaného v jantaru. Vypadal stejně jako tehdy před lety, když ho Silas poprvé ukázal synům při výpravě k severním plážím. A vypadal pořád stejně jako miliony let předtím. Tehdy měl mravenec za úkol nosit do mraveniště malé kousky vysušené pryskyřice, aby tam fungovaly jako ochrana proti nemocem. Ale osud mu pak předurčil být v jednom takovém kousku uvězněn a udusit se tam. Přišel tím o život, ale ne o své tělo.
Pryskyřice v sobě skrývala něco zároveň uzdravujícího, smrtícího i ochranného a Jense Haardera tím fascinovala."

FoxFox

Kniha Pryskyřice vypráví příběh jedné rodiny, která žije na malém dánském ostrově, odříznutá od zbytku civilizace. Do města na pevnině však otec s dcerou, naší hlavní hrdinkou Livií, podnikají pravidelné výpravy a přinášejí odtamtud věci. Spoustu věcí. Tolik věcí, že s nimi postupem času zaplní celý dům, ve kterém se pak už nemohou ani hnout. ..
Kniha začíná plynout pozvolna, seznamujeme se s minulostí otce Jense, poznáváme jeho vztah k rodině a lásku k přírodě. V průběhu děje se pak čtenář může snažit lépe pochopit činy, ke kterým dojde.
Bylo to spíš psycho, než thriller. Doporučuji čtenářům, kterým nevadí pomalejší tempo knihy.

Parwana

Přiznám se, že tohle byla síla. Jedna z mála knih, u nichž jsem byla při čtení opravdu otřesená. Šokující příběh dívky Lydie, jejíž otec ji záměrně izoluje od společnosti, aby ji uchránil od toho, co sám nazývá zlem. Nicméně v příběhu nic není vždy jen černé nebo bílé. I přesto, že se mnou některé pasáže a celkový příběh zacloumal, dávám plný počet. Ke knize už se však vracet nechci.

netopýrek1985

(+ SPOILER) Ty jo docela mě mile překvapila. Úplně se četla sama. No byla jsem ráda že to Livia přežila ale ten konec s tím medvídkem no

Dani25

Tak toto bola silná káva. Nečakajte typickú severskú krimi, je to skôr psychologický thriller. Spočiatku sa to rozvíja pokojne, aj keď už vtedy vidieť, že niečo tu nie je v poriadku. Neskôr sa to riadne rozbehne a bola som v napätí ako sa to skončí. Odporúčam.