qwerb qwerb komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velmi dojemný román, moc krásně napsaný, se znalostí a citem. V posledních letech mám pocit, že jsou české autorky TOP a opravdu má význam se na jejich díla zaměřit a číst je. Je tu v posledních deseti letech úroda skvělých spisovatelek, ať už je to Alena Mornštajnová, Petra Dvořáková, Lenka Chalupová, Michaela Klevisová, Radka Třeštíková a mnohé další. Máme být na co pyšní. Haně dávám pět hvězdiček a těším se na další knihy.

06.02.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Velmi hodnotím, co všechno si musela autorka k napsání knihy nastudovat a vědět. I příběh je pěkně vystavěný, vazby mezi lidmi pěkně popsány, charaktery jasně dány. některé části byly slabší, jiné silnější, ale tak už to u románů bývá. Moc mě v posledních letech baví české autorky, seznam si stále rozšiřuji. Mornštajnová, Klevisová, Katalpa, Dvořáková, Kornerová, Lednická, Chalupová, Hanišová, Soukupová, Tučková, Třeštíková, Formanová a mnohé a mnohé další. Kostelu tleskám.

14.04.2021 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Temné, úzkostné, smutné, ale dobře napsané, dávám pět hvězdiček.

13.06.2023 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Klasika. Nádhera!

01.12.2021 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Působivá a skvěle napsaná kniha, o to zajímavější, že popsaná historie v příběhu je pravdivá. Příběh Loty, Helenky a Petra mne dojmul, kniha patří k těm, na které se nezapomíná. Tohle by chtělo filmové zpracování. Události z konce války na Přerovsku nejsou až tak známé, takže by si našly (myslím si) nejen čtenáře, ale i diváky. Konec knihy je šokující, ale nechci spoilerovat.

23.11.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Příběh rodiny byl zajímavý, špatné to určitě nebylo, ale moje očekávání bylo větší. Hanu už asi autorka nepřekoná. I když kdo ví?

25.01.2023 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Kniha byla nabitá emocemi a líbila se mi, akorát chování rodičům mi bylo cizí a nepochopitelné. Jak otce, tak matky. Oceňuji pěknou češtinu, určitě si od autorky ještě něco přečtu.

11.03.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Kniha byla opravdu syrová, přečteno za jedno odpoledne. Příběh odkrývá, co může pociťovat dítě za zdmi domu, v níž žije zdánlivě obyčejná rodina. Pořádkem posedlá matka, slabošský otec a do toho starší sestra, která si ráda "přisadí", aby se zavděčila rodičům. Holka, která je vlastně bohém, je tu jaksi ztracená.

09.06.2021 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Kniha se mi moc líbila, děj byl úplně jednoduchý a předvídatelný, bez zvratů, ale pěkný a uvěřitelný. Trochu mi jen vadilo to přehnané čecháčkovství, jako třeba přemejšlet, bejt atd. Ale za 5 hvězd.

30.03.2020 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Silný příběh, zajímavě napsaný, moc se mi líbil. Hvězdičku ubírám jen kvůli závěru, který se mi zdál nepravděpodobný. Líčení poetického dětství se mi moc líbilo.

01.06.2021 5 z 5

Mikeš Mikeš Josef Lada

Kniha, která se neomrzí. Je skvělá a může ji číst dospělý člověk i malé dítě. Kolik generací na ní vyrostlo a pořád baví. Josef Lada je skvělý. Malíř i autor.

06.10.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Kniha se mi líbila, složité rodinné vazby, ale pěkné popsaný život tří generací jedné rodiny za války.

03.12.2019 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Dobře zpracovaná detektivka, napínavá. Více postav, ale člověk se v nich zorientuje. Motiv nakonec nečekaný.

21.11.2021 4 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Propletené osudy, zajímavá sonda do duší obyčejných lidí. Nakonec do sebe všechno pěkně zapadne. Kniha se mi líbila, dávám zasloužených 5 *

09.01.2023 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Krásná kniha.

24.08.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Kniha se mi líbila, byla citlivě napsaná, pěkně propojená. Jen konec se mi zdál useknutý, jakoby nedokončený. A pak mi přijde divné, že hlavní hrdinka byla němá, ale nikde ani zmínka, jak se dorozumívala s okolím. Jinak mě příběh pohltil, četl se splavně.

05.08.2019 5 z 5

Rozložíš paměť Rozložíš paměť Marek Torčík

Autor má osobitý styl, ale /nemůžu si pomoc/ za mně je to strašně moc ubrečený. Autor se dojímá sám nad sebou, lituje se. Homosexuál, do kterého všichni jen kopali, se zamiluje do romského chlapce. Žije v nefunkční rodině, která mu nerozumí, ve škole mu nikdo nerozumí, kluci ho bijí, na dětství má špatné vzpomínky. Nevím, co na tuto knihu říká autorova máma, která je tu vypodobněna dost negativně, jako taková jednodušší paní, které záleží víc na otci-pijanovi než na synovi. Suma sumárum ale je to téma, které se dnes nosí. A myslím, že toto dnešní dobou žádané téma je i důvodem nominace na ML. Kniha ale rozhodně špatná není, přečtěte si ji.

20.03.2024 3 z 5

Svatojánské ořechy Svatojánské ořechy Lenka Chalupová

Hluboce lidské, poutavé, krásné, svíravé. Padesátá léta a život lidí na vesnici u Přerova, dobře vykreslené charaktery. Na závěr jako vždy nečekané rozuzlení.

13.06.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Nebylo to špatné, ale tematicky trochu slabší. Styl psaní je ale pěkný. Za přečtení kniha určitě stojí, dávám tři a půl hvězdičky.

24.05.2022 3 z 5

Liščí tanec Liščí tanec Lenka Chalupová

Příběh, který chytne za srdce. Krásný, dojemný, pěkně napsaný. Hola hej, čeští filmaři, kde jste? Tohle chci vidět na plátně. Liščí tanec je fakt zajímavá a obsahově originální psychologická sonda do života jedné rodiny. Pět hvězdiček pro skvělou spisovatelku a slovo doporučuji pro čtenáře.

01.04.2019 5 z 5