Romeo, Julie a tma

Novela o tragickém příběhu studenta Pavla a židovské dívky Ester v období heydrichiády. Pavel Ester potkává ve chvíli, kdy se ona chystá na transport do koncentračního tábora. Schovává jí u sebe v domě...

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/371/romeo-julie-a-tma-Wy3-371.jpg 4.32212
Žánr:
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (242)

Přidat komentář
JointlieKat94
08. srpna

No, vlastně ani nevím, co říct. Knihu jsem pořídila díky Knižní výzvě. Nejdřív jsem přečetla pár stran, moc mě nechytla, no dnes jsem jí za pár hodin přečetla. Občas jsem se ztrácela v ději, ale knihy z válečného období mám ráda. Občas pro mě byla nesrozumitelná, přitom jsem se od toho ale nemohla odtrhnout. Mám z ní tedy smíšené pocity.

vendysantos
08. srpna

Krásný a dojemný příběh se smutným koncem. Taková holt byla doba. Doba temna.

machelka
05. srpna

Česká klasika, kterou si v budoucnu určitě ještě několikrát přečtu.

AnnaNicholaos
04. srpna

Láska Pavla a židovky Ester v dusivém prostředí heydrichovské Prahy. Smutný příběh s předvídatelným koncem.

Aveli
01. srpna

Velmi emotivní a zajímavě napsaná kniha. Krása číst. Příběh velmi realisticky, ale zároveň zajímavě popisuje období heydrichiády. Na situaci Ester a Pavla jsou
dobře vidět poměry tehdejší doby. Rozhodně doporučuji.

Andrea81
30. července

Smekám klobouk před panem Otčenáškem, který dokázal do pár stránek "vtěsnat" takový děj, tolik pocitů, tragických osudů ...

bethulda
29. července

Kniha je napsaná pro mě nezvyklým stylem, což vůbec nevadilo, přidávalo jí to na opravdovosti a dokonale vyvolávalo tísnivou atmosféru příběhu. Naprosto doporučuji!

jelad
28. července

Kontrast nevinné lásky a bezcitné totality v tragickém příběhu o Pavlovi a Ester, jež navěky spojila a současně navždy oddělila zloba a strach heydrichiády.
Retrospektivní pohled Pavla na události června 1942 – na komorní hru o jednom aktéru a režiséru - sjednocující se v jediný element – strach. Panika pramenící z ohrožení života svého a blízkých – boj o přežití Ester – židovské dívky, která se utopila v lidské zbabělosti a sobeckosti. Ester, kterou před nacistickým zlem nemohla uchránit ani Pavlova odvaha – mnohdy slepě naivní vedoucí k sebezkáze, avšak upřímná a silná.

"Táta mě varoval před lidmi, kteří litují. "

bajinecka
25. července

Panenko skakava, to byl skvost!!! Jsem totalne nadsena! Krasny pribeh, kde me spis nez romanticka linka zaujalo to, jak Otcenasek popisuje valku, tu hruzu lidi a Peteuv vztah k rodicum/otci. SPOILERy: U toho, jak otec bezi/kulha (tajne) za Petrem jsem i brecela :-( Knizka se stava mou velmi oblibenou...

kralovaviky
07. července

Knihu jsem poprvé četla v 9-tém ročníku na základní škole, kdy jsem si ji doslova zamilovala. Nyní jsem se ke knize dostala díky výzvě.
Jako povinná četba je to podle mě naprosto skvělá kniha.
Příběh mladého Pavla a Ester mě velmi dostal. To co Pavel dokázal udělat pro Ester bylo úžasné a pomalu se rozvíjející se láska-no prostě skvělé. Kniha se mi velmi líbila, je čtivá a doporučuji. :)

Mistr119
07. července

Kráásný příběh o zasazení milostné dvojice do konceptu druhé světové války... :) Krásně dojemné a smutné... :( :)

Katranis
03. července

Povinná četba.
Pro děti naprosto nevhodná. Koho chtějí dnešní školy vychovat takovou povinnou četbou?

mišaša16
13. června

Kniha se mi velmi líbila. Četla se dobře a rychle. Obdivuji postavu Pavla, jak se dokázal pro Ester obětovat, i přesto, že věděl, jak nebezpečné to je. V knize je velmi dobře vykreslena tehdejší doba za války. Myslím, že nikdo z nás si neumí představit, v jakém strachu tehdy lidé museli žít.

SnoopyMa
09. června

Skvělá kniha, u které člověka udivuje vzdor a hrdinství lidí, kteří jsou obklopeni krutým a nelítostným režimem.

TerraNova
06. června

Opravdu krásná kniha. Vlastně za přečtení vděčím povinné četbě, protože jinak bych ji asi ani nikdy číst nezačala. A taky kamarádce. Knížka byla čtivá a konec byl smutný. Ono, co se taky dá očekávat od názvu? A od příběhu, který je zasazen do takové doby. Ale i tak jsem si čtení užila a kniha mě bavila. Jediné, co mi v ní vadilo byly myšlenkové pochody často dlouhé na stránku a víc, ale bez toho by to nebylo ono.

Adamson
04. června

Velice hezká knížka. Příběh je dojemný, čtivý ač s předvídatelným koncem. Každopádně jsem rád, že jsem knížku přečetl i když bych se k ní asi nedostal nebýt maturity.

Malýmedvěd
21. května

V podstatě jsem rád, že jsem ji četl díky výzvě až teď, na střední jsem byl mimo a tohle bych asi nechápal. Kniha je ale dobrá a stojí za to aby byla čtena.

Frity
21. května

Smutný a dojemný příběh lásky dvou lidí v období okupace, ale pro mě taky příběh neobyčejného hrdinství, kdy mladík Pavel, riskoval svůj život i životy svých blízkých, aby uchránil židovskou dívku Ester před koncentračním táborem. Dokonale je zde vylíčena atmosféra tehdejší doby a všudypřítomný strach z nacistů. Kniha se mi velmi líbila.

Makaja
04. května

Četla jsem ji coby školou povinná dívka povinně a teď jsem se k ní v rámci výzvy vrátila. A jsem ráda. Krásná kniha o hnusné době.

-Lucinda-
29. dubna

Romeo a Julie - dva milenci, kteří se nikdy milovat němeli. Tma jako metafora pro hrůzy Hitlerovy vlády. Jen název je úžasný.

Příběh o lásce mezi Pavlem a Ester. Ester je Židovka. Stejně jako ostatní Židé i ona má být transportovaná do koncentračního tábora. Vzepře se svému osudu a v ten okamžik začíná společný a krátký příběh dvou hlavních postav. Sledujeme vzrůstající náklonnost a lásku, která vzkvétá i přes všudypřítomnou tmu. S ubývajícímu stránkami roste strach z odhalení Esteřina úkrytu. Nevyhnutelný a drásavě smutný konec se blíží.

Všechno na výbornou. Jedna z nejlepších knih, co jsem četla.

gonegirl
24. dubna

Knihy s tématem druhé světové války zkrátka zbožňuju... Vždy si uvědomím, jak jsou všechny mé problémy nedůležité v porovnání s těmi, které museli řešit lidé před sto lety. Otčenášek je prostě autor s velkým A a jsem neskutečně vděčná za to, jaké poklady nám tu po sobě zanechal.

DuncanIdaho
19. dubna

Ukázkový příběh o nezištné lásce i v době, která ji nepřeje. O pomoci člověku i přes vlastí nebezpečí. Kniha ukazuje různé charaktery lidí. Jsou zde vyjadřovány myšlenky a pocity obou hlavních hrdinů. Rozhodně doporučuji k přečtení.

angelice
15. dubna

Kolik utrpení, svíravého strachu, šílenství i důkazů lidskosti a lapavé, zoufalé lásky uprostřed ničeho a všeho, se dá vtěsnat na těch málo stran... Silná kniha, po přečtení jsem ji jen položila vedle sebe, dlouho zírala z okna a děkovala za to, že to v této době máme tak zatraceně lehký.

Vendelína.čte
15. dubna

Tuto knihu by si měl přečíst každý. Krásně napsané, spousta pocitů, dýchá s toho atmosféra doby. Moc pěkná kniha. :)

EvikU.
09. dubna

Krásná kniha.

kristyna4614
30. března

Krásná knížka.. ani si nedovedu představit, jak zlá doba musela být a co všechno si lidé museli prožívat

abyrlev
26. března

Ta špetka psychologie hlavních postav a jistá jemnost zobrazení vztahu mladých milenců, u které si člověk mohl konečně říci, že snad čte i literaturu, společně s trefnou metaforou tmy, která zahalila osudy všech, mě přinutily dát jednu hvězdu.
Schematičnost postav dle třídní příslušnosti sice není tak odporná (nebo komická?) jako v Řezáčově Nástupu (jsme přece jen na konci 50. let a Otčenášek chce opustit výrobní romány), ale je stejně nesnesitelná. Dílo však zachraňují pasáže, ve kterých se autor věnuje hlavním hrdinům, celkem trefně se mu také podařilo zobrazit atmosféru strachu v Protektorátu.
Podtrženo sečteno: (pod)průměrné dílo, které v době vzniku znamenalo mírný obrat k lepšímu.

novina
14. března

Pro mě srdcovka, ke které se vždy ráda vrátím.

Rup
12. března

Velmi, velmi romantické a tragické, melancholické až dojemné. Hluboký zážitek z příběhu i formy. Krásné. Doporučuji všem.

Lokina
11. března

Citlivý, smutný, dojemný a zároveň romantický příběh. Novelu jsem četla k maturitě a určitě toho nelituji. Za jeden večer jsme ji měla přečtenou. ;-)