Romeo, Julie a tma

kniha od:

Romeo, Julie a tma https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371/bmid_romeo-julie-a-tma-Wy3-371.jpg 4.3 3750

Novela o tragickém příběhu studenta Pavla a židovské dívky Ester v období heydrichiády. Pavel Ester potkává ve chvíli, kdy se ona chystá na transport do koncentračního tábora. Schovává ji u sebe v domě...

Komentáře (463)

Komentáře 463 Recenze 4

Lestiluc
Lestiluc
25.11.2023 3 z 5

Tak jsem asi zvláštní, ale kniha mě opravdu na zadek neposadila. Jak už bylo mnoha uživateli zmíněno, styl psaní nepatří mezi ty jednodušší, místi jsem se ztrácela v postavách a ve finále příběh nebyl takový, jaký jsem ho očekávala. Téma dobré, ale šlo to zpracovat lépe.

burg
burg
21.11.2023 4 z 5

Výzva 2023 - kniha o zakázané lásce. Pamatuji si, že jsem knihu poprvé četl na druhém stupni (cca čtvrt století zpět) a příběh mě hodně zaujal. A taky vzal. A nejinak tomu bylo i teď, v rámci výzvy. Jen mi přišlo, že ta Ester se chovala fakt jako naivní a tupá husa. I když - v jejím případě je asi lepší nevědět, proč se ti rodiče tak dlouho neozývají... Smutné čtení a jedna z knih, kterou by si měl povinně přečíst každý.


medlovice
medlovice
16.11.2023 5 z 5

Přišla za mnou do knihovny čtenářka , 14 let , že si jde pro povinnou četbu. Tuto knihu nemám, ale seženu ! A když jsem ji sehnala dala jsem se do čtení a myslela si , co to zase mají číst dnešní děti, to nemůžou pochopit a hlavně kde ji najít v malých knihovnách . Pavel a Ester spěchají se svojí láskou , plánují budoucnost a chtějí přežít . Mě jejich příběh bavil a četl se dobře v teplé posteli s čajem a jídlem .
Pak jsem dočetla k posledním stránkám a poznala odstavec, který jsem znala. Měla jsem ho napsaný v čtenářském deníku , opsaný snad od sestry. Takže i já jsem podváděla a lhala soudružce učitelce. Tak teda dodatečně přečteno .
Filmovou verzi jsem si představovala po dobu čtení a našla na YT. Proč je film tak jiný ? Změnili úplně všechno . Všechno hezké zmizelo.

Ibišekk
Ibišekk
10.11.2023 5 z 5

Přečteno jako povinná četba a nemohla jsem si vybrat lépe. Příběh mě dojal a rozplakal. Obecně fakt ze srdce nesnáším knížky psané před dlouhou dobou, ale když už najdu výjimku, tak je to fakt dobrá kniha.
Rychle se to četlo, bylo to hezky napsané, nic se zbytečně neprotahovalo,... rozhodně doporučuji.

ka.dudk
ka.dudk
26.10.2023 3 z 5

Kniha se mi líbila. Trochu mi vadil styl psaní, nečetlo se mi to úplně nejlíp. Ale jinak samozřejmě téma náročné a kniha dobrá.

Kuxka
Kuxka
06.10.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, čišela z ní skutečnost jak lidské srdce může být laskavé i nenávistné. Pavla jsem měla docela ráda, ale Ester mi připadala jako taková hloupá puťka. Ze začátku mě trochu mátla chybějící přímá řeč, ačkoli probíhaly dialogy, ale dá se na to zvyknout.
Doporučuji.

Zemlja
Zemlja
30.09.2023 4 z 5

Povinná četba. Něco čte člověk kvůli ději, který ho přenese někam nebo k něčemu, k čemu by se sám nedostal. Něco kvůli zajímavým myšlenkám, které by se v jeho hlavě nehonily. Něco kvůli jazyku, který "chutná". Tohle je kniha pro to, abychom nezapomněli.

hrusisek
hrusisek
08.09.2023 5 z 5

Ke knize jsem se vrátila znovu v rámci čtenářské výzvy. Konec příběhu si pamatuji úplně jinak, asi mi přišel takový useknutý, tak jsem si ho domyslela, ...nevím :D. Každopádně je to příběh silný, kdoví, jak silné by bylo jejich pouto, kdyby je nespojila válka a potkali se v jiný čas. Bylo mi místy docela teskno a smutno, jak nespravedlivá to byla doba. Dávám pět hvězd.

Evkaha
Evkaha
03.09.2023 5 z 5

Jedna srdcovka a jedna z mála knih, ke kterým se vracím a týkají se válečné doby

Venda32
Venda32
27.08.2023 3 z 5

Kniha přečtená v rámci čtenářské výzvy. JInak bych po ní asi nesáhl. Začátek pro mě složitější. Takové trošku natahované "dostávání se do hlavy, citů a pocitů" hlavního hrdiny. Potom musím říct, že mě děj strhl a těšil jsem se na každou další stránku. Aby přišlo opět zbytečné natahování a pentličkování děje. Konec příběhu byl za mě takový nijaký. Skončil ale tak, jak od začátku bude čekat jen málokdo.

StrYke
StrYke
24.08.2023 5 z 5

Romeo, Julie a tma je výbornou poválečnou novelou realisticky zachycující tísnivou atmosféru a všudypřítomný strach v Československu za dob druhé Heydrichiády. Děj je navzdory své prostotě a přímočarosti uvěřitelný a znepokojivý. Bohužel ale chápu i kritické argumenty k tomuto dílu i k samotnému autorovi, ať už cílící na Otčenáškovu lásku ke komunismu či na jistou naivitu, která zde může být nalezena. Mně se ale kniha líbila a vřele bych ji doporučil.

apq
apq
19.08.2023 3 z 5

Knihu jsem četla v rámci maturitní četby a patřila k těm lepším. Děj docela zajímavý.

milan.valden
milan.valden
12.08.2023 4 z 5

Vrcholným a nejznámějším dílem Jana Otčenáška (1924 - 1979) je novela Romeo, Julie a tma (1958), známá též z vynikajícího filmu režiséra Jiřího Weisse z roku 1959 (existují i další dvě verze televizní a také zpracování zahraniční). Příběh gymnazisty Pavla, který skrývá židovskou dívku Ester v Praze za heydrichiády, jsem nikdy nečetl a rád jsem to konečně napravil; je to výborně napsaná novela o tragické první lásce v nelehké době... Mimochodem Otčenášek, autor vzorového díla socialistického realismu Občan Brych (1955), byl také plodným scenáristou, vedle spolupráce na scénářích k filmům Romeo, Julie a tma či Občan Brych podle vlastních předloh je také spoluautorem vynikajícího seriálu Byl jednou jeden dům (1974) a krásného televizního filmu Romeo a Julie na konci listopadu (1971) s Karlem Högerem a Danou Medřickou o vztahu dvou postarších lidí (na jejich herecký koncert se můžu koukat pořád). Překvapilo mne, kolik změn je oproti předloze ve filmové verzi Romea, Julie a tmy, na kterou jsem se po mnoha letech znovu podíval.

juni
juni
01.08.2023 4 z 5

Knížka byla v rámci povinné četby k maturitě (přečtena před rokem). Příběh se mi líbil, jen mi přišlo, že se uprostřed hodně táhl.

pani_ari
pani_ari
28.07.2023 5 z 5

Knihy s válečnou tematikou nevyhledávám, nicméně Romeo, Julie a tma na mě udělala dojem. Autor brilantně pojmul psychologický popis postav v bezvýchodně tíživé situaci.

pam225
pam225
25.07.2023 2 z 5

Slaďárny nejsou pro mě, i když příběh je pochmurný.

_Knihomolka_
_Knihomolka_
26.06.2023 3 z 5

"Každá láska má své dějiny. I když docela krátké. Jakési dějiny v kostce. Má čas růstu a zralosti. Má slunečná návrší, strmé pády. Své deště a něhy."
První dvě kapitoly mi daly upřímně zabrat - krkolomný popis něčích pocitů, matoucí směs neutuchajících myšlenek a sem tam nějaké zvolání do prázdna. Poté, co jsem se však "prokousala" dále a vstřebala i rychlý obrat vztahu Pavla a Ester, bylo to o poznání lepší čtení. K závěru jsem se ale setkala již se známými pocity z prvních dvou kapitol, takže na mě bohužel tato kniha až takový dojem neudělala.

Kabuky
Kabuky
24.06.2023 5 z 5

Vynikající čtení.

Artim
Artim
04.06.2023 5 z 5

Občas se vracím k povinné literatuře, kterou jsem nikdy nepřečetl a když se kniha hodí do výzvy, o to líp!
To je příklad i této novely.
Velice silný příběh, kde autor postupně zapouzdří hlavní protagonisty do jejich mikrosvěta , díky kterému dokáží čelit vnějšímu světu, temnotě. To vše ale pouze na chvíli...
Líbila se mi práce s časem a kontrasty světla a tmy. Velmi působivé a povedené!

Mayami
Mayami
27.05.2023 3 z 5

Až teraz sa odhodlávam na literatúru, s ktorou som prišla prvý krát do styku na strednej škole. Štýl, akým je písaná mi veľmi nevyhovoval. Z môjho pohľadu to nebolo tak dobre spracované ako iná staršia literatúra z tejto doby, ale nemusela som sa do čítania nútiť, celkom ma to bavilo.

Marketplace
Marketplace
11.05.2023 4 z 5

Tak nějak doháním manko v povinné literatuře. Kniha se mi četla místy obtížněji, ale nebylo to špatné.

Mruskulka
Mruskulka
06.05.2023 4 z 5

Nečetla se mi lehce. Příběh dvou neskutečně zamilovaných mladých lidí, kteří se potkali pro ně nevhodnou dobu. Jsem ráda, že jsem po knížce sáhla až v dospělosti. Jako nactiletá bych knihu neocenila.

Lady_Lea
Lady_Lea
01.04.2023 5 z 5

Tohle se četlo tak lehce... A tak těžce. Příběh tak banální, tak osudový. Tolik lásky, něhy a dobra... Tolik krutosti, bezmoci a zla. Jeden prchavý okamžik v životě dvou lidí, dvou z mnoha. Jazyk a příběh tak poetický, pozadí tak srdcervoucí. Kniha tak krásná, tak smutná.

Petr874
Petr874
26.03.2023 3 z 5

Nemyslím si, že by kniha byla špatná, to ne. Ale romantické příběhy opravdu nejsou pro mě. Spíše mě ale zaujalo zákulisí samotného děje. A to, jak se žilo za Protektorátu (specificky v době heydrichiády). Opravdu otřesná doba.

Knihotyna
Knihotyna
19.03.2023 5 z 5

Romeo, Julie a tma je pro mě srdcovou záležitostí. Byla to jedna z prvních knih, která mě z mého seznamu literatury k maturitě opravdu silně zasáhla.
Jedná se o příběh mladých lidí - Pavla a Ester - za doby Heydrichiády.
Já jsem příběh četla třikrát, v roce 2013, někdy kolem roku 2019 a dnes. Poprvé jsem byla skoro maturantka, čerstvě zamilovaná, takže jsem si užívala lásku Pavla a Ester, cítila jsou přesně to, co cítí oni :).
Podruhé se pro mě jednalo o milé připomenutí něčeho, co jsme měli s manželem společné.
A dnes. Třetí čtení. Jsem dospělejší. Starší. Možná moudřejší. Mám více zkušeností a zážitků. Pár let jsem vdaná a co je nejvíce, mám svého milovaného syna. Právě pro poslední dva body pro mě tentokrát čtení bylo jiné. Více mě zaujaly povahy hlavních hrdinů - Pavel jako logicky a stoicky uvažující muž, Ester jako citlivá a velmi emoční dívka brouzdající svými myšlenkami, pochybnostmi a sny - úžasné spojení mužské a ženské energie, která se skvěle doplňovala a vzájemně se respektovala. Jako další stěžejní bod jsem více vnímala rodiče Pavla. A to především jeho tatínka. Lásku k synovi, pochopení nepochopitelného a snaha pomoct.
Myslím, že až budu opět starší a syn větší, najdu zde nové body k zamyšlení, které mě opět chytnou za srdíčko.

KnihovniceVěra
KnihovniceVěra
12.03.2023 4 z 5

Nadčasová novela o krátké lásce studenta Pavla a židovské dívky Ester vystihuje atmosféru Heydrichiády.

simca9342
simca9342
22.02.2023 5 z 5

"Povinná četba na maturitu"
Válečná novela o tom, že válce někdy nedokáže zabránit ani láska, i když se o to dva lidé snaží. Příběh studenta Pavla a židovské holky Ester začíná na konci. Ester nemá na vybranou, musí se chystat do transportu. Kam stejně jako většina ostatních neví. To, že do něj nenastoupí je její štěstí. Potká Pavla, ten ji i přes vyhlášky o ukrývání osob jiného původu a trest, který se za ně dostane ukryje u sebe doma...
Příběh je stejně jako většina z doporučené četby pro maturanty zfilmovaný.

a304
a304
19.02.2023 5 z 5

Citace: "Já nechci, aby mě někdo nacpal do vagónu jako zvíře." Mnohé bylo zakázáno, dogma doby, neuposlechnutí, trestem pro celou rodinu smrt. Lidskost, přátelství, láska apod. projevem slabosti a zradou systému.
Očenášek odpornost fašizmu zpřítomňuje, abychom nikdy nezapochybovali, jak snadno a přezíravě je umožňováno , zapouštět kořeny nacizmu a zaplevelit svět.
Přirozenost jako je láska, probouzející se v mladé bytosti, znamená zradu nejbližších, jejich smrt. Jejich život pro systém je nežádoucí. Fašizmus začíná "nenápadně" , omezováním svobody slova /v demokracii ústavní právem/, to je prvé zašlapáno a při protestech se pořádek udržuje silou. Totalita určuje vše, i kterým vagónem, kdo, kam, kdy, jak, proč pojede...
Nikdy neříkej ,nikdy se to nevrátí. Proto doporučuji.

n.ezn.amy
n.ezn.amy
13.02.2023 4 z 5

Příběh dvou mladých lidí, kteří se potkali ve špatnou dobu, která nepřála jejich lásce. Potkat se v jiném čase, tak by třeba Pavel a Ester byli šťastní, ovšem tím, že ona byla židovka a bylo období stanného práva po atentátu na zastupujícího říšského protektora, bylo o jejich osudu rozhodnuto. Smutná a dojemná kniha, ve které až do konce doufáte v ten správný konec .....

Ella161
Ella161
08.02.2023 5 z 5

Krásný a dojemný příběh. Četlo se to úplně samo a k maturitě moc doporučuji. Určitě Vás to chytne za srdce a příběh budete mít ještě dlouho v paměti.