Romeo, Julie a tma

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Novela o tragickém příběhu studenta Pavla a židovské dívky Ester v období heydrichiády. Pavel Ester potkává ve chvíli, kdy se ona chystá na transport do koncentračního tábora. Schovává jí u sebe v domě...

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/371/romeo-julie-a-tma-Wy3-371.jpg 4.32906
Žánr
Novely, Válečné, Literatura česká
Vydáno, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (341)

Kniha Romeo, Julie a tma

Přidat komentář
beatadudova
26. října

Už dlouho mě žádná kniha z povinné četby takhle nechytla. Příběh mě do sebe doslova vtáhnul už během pár prvních stránek a přečetla ji za velmi krátkou dobu, dílo navíc není nijak moc rozsáhlé. Jazyk a styl autorova psaní se mi osobně velmi líbil, bylo to celé takové hezké, milé, příjemně naivní, ale zároveň i kruté a smutné, protože je od začátku knihy více než jasné, že vztah Pavla a Ester je od samotného okamžiku odsouzen k zániku, a že dříve nebo později celá věc s ukrýváním židovské dívky v malém pokojíku vedle krejčovské dílny Pavlova otce praskne. A i když bylo toto shakespearovské téma zpracováno v minulosti už několikrát, tak se mi tato kniha velmi líbila, rozhodně třeba více než klasika Petr a Lucie. Doporučuji jako četbu nejen k maturitě!

Ortie
12. října

Kniha je psána krásným jazykem. Dva lidé, láska a špatná doba. Sevření srdce, kterého se těžko zbavuje. Od začátku známý konec a stejně naděje, že nepřijde... Pláč.

Mianiola
27. září

Tomuto dílu jsem se dlouho (vlastně celou dobu jeho působení v seznamu maturitní četby na gymplu) vyhýbala, ani nevím, proč. Možná proto, že celkově nejsem fanouškem romancí, možná proto, že kniha Petr a Lucie mne vůbec nezaujala a je s Romeem, Julií a tmou často srovnávána. Když jsem ji však našla v našem sklepě mezi starými knihami, zkusila jsem to. A nelituji. Příběh Pavla a Ester mě vtáhl, postavy mi byly sympatické, příběh něžný, leč samozřejmě ve výsledku velmi krutý. Ocenila jsem také Otčenáškův krásný jazyk, v jistých pasážích jsem si skrze jeho vyprávění dokázala situace hezky vybavit - atmosféru, vůně, pocity. Třeba hned jedna z úvodních částí v parku, při prvním setkání. Kniha se mi moc líbila a rozhodně ji doporučuji.

andrii24
27. září

Stavy ráje v pekle prožité. Uvnitř voněli májem, i když vně panovaly časy mrazivé.

NicolMark
29. srpna

Nevím, jak bych knihu hodnotila, kdybych ji četla teď. Ale před lety mě vážně dostala, trošku rozervala. Krásný milostný Shakespearovský příběh ve válečném prostředí. Správní lidé v nesprávné době. Strach z dopadení pomalu ale jistě rostl s větší a větší neopatrností. Vybavuji si, jak mi při čtení bylo úzko – hlavně na konci.

Trošku to tematicky připomíná Petra a Lucii, ovšem oproti tomuhle je Petr a Lucie přeslazená novela. V této knize hraje velkou roli autentičnost – autor zažil protektorát a je to znát. Všudypřítomný strach, dusno režimu, nejistota v každém kroku, životní dilemata, která se musí v sekundách řešit... Krásný a smutný příběh.

janamaxik
20. srpna

Moje nejoblíbenější kniha

RosMeggie
18. srpna

Opravdu hezký příběh o lásce, válce, Židech a udavačství. Opět shakespearovský námět, tentokrát ale v podobě lásky mezi maturantem Pavlem a židovkou Ester. Vykreslení náročné doby. Příběh se mi moc líbil a ráda se ke knize vrátím.

S láskou,
Rose

asanita
01. srpna

Romeo, Julie a tma je velmi citlivá novela, jež dokáže přesně popsat lásku dvou mladých lidí v průběhu tak nelehké doby, jako je 2. světová válka. Autor nám ukazuje všední starosti obyvatel Protektorátu Čechy a Morava a zároveň i jejich obětavost a laskavost. V díle se ale objevuje i záporná postava, pan Rejsek, jehož charakter vyznívá zcela opačně. Chvíli mi trvalo, než jsem si na styl, kterým je kniha napsána, zvykla, ale myslím, že po pár kapitolách už mě během čtení nic nerozptylovalo, a tak jsem si mohla celý příběh vychutnat.

1 ...