Svatojánské ořechy přehled

Svatojánské ořechy
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/515358/bmid_svatojanske-orechy-GbU-515358.jpg 5 292 292

Kyselé třešně série

< 3. díl

Lidi ten dům lákal – a současně děsil. V jeho zahradě rostly letité ořešáky, kterým nebylo nikdy dopřáno, aby svůj plod ve skořápce vydaly v čase zralosti. Pro Dluhonické byl svatojánský dům prokletý. „Vždyť je to proti Pánubohu,“ křižovali se, „shazovat ořechy z větví ještě nezralé Je to jako vytlouct nedonošené dítě z lůna matky. Hřích, jenom hřích!“ Jenže Juliana Paukrtová se synem Hanušem a vnučkou Vilemínou neuměli jinak. Stejně jako všichni jejich předci, o svatém Janu ze všech stromů strhali zelené ořechy a naházeli je do sudů. Léta 1958 a 1959 však přinesou dramatické změny. Třináctiletá Vilemína se musí vypořádat s novou životní cestou, během jediného roku se z dětské bezstarostnosti přenést do světa starostí dospělých a bojovat o své místo. Je tíživou situací v rodině vinna její máma Albína, zdatná agitátorka JZD, kterou místní nemají rádi pro její minulost pošpiněnou kolaborací s nacisty? Nebo za všechno může ten prokletý svatojánský dům? Strhující román Lenky Chalupové volně navazuje na úspěšné tituly Kyselé třešně a Páté jablko a završuje tak trilogii z poválečného Přerovska.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Svatojánské ořechy. Přihlašte se a napište ho.

ČtemePodDekou
05.07.2024 5 z 5

Krásný příběh, četlo se to samo.
Všem moc doporučujeme i celou sérii.

Janina2609
03.07.2024 4 z 5

“Hněv pomine, nenávist zůstane."

Svatojánské ořechy uzavřely trilogii a já jsem dostala to, co jsem očekávala, podobně jako po přečtení prvních dvou knih. Neřekla bych nejslabší, ale trochu mě mrzelo, že se postavy moc neprolínaly s postavami z předchozích příběhů.

Lka
29.06.2024 5 z 5

Audiokniha :
Třetí díl série Kyselé třešně byl opět super. Jak už se stalo v předešlých dílech, tak i tady byl závěr překvapivý. Poslech výborný v podání Dany černé.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.

Citáty z knihy (3)

Kdo si vystavi štěsti na neštěsti druheho, byva potrestan.

Člověka si nejde koupit za vděk ani kolem něho postavit zeď a přisvojit si ho pro sebe.

Hněv pomine, nenávist zůstane.

Kniha Svatojánské ořechy v seznamech

ve Čtenářské výzvě44x