Pettato Pettato komentáře u knih

Černá čarodějka Černá čarodějka Laurie Forest

Krásná pohádková fantasy se spoustou rozmanitých nadpřirozených magických bytostí.
Příběh mě vtáhl do děje. Elloren se musí vypořádat s předsudky, šikanou a diskriminací ostatních ras jejich světa.
Otevřený konec je připravený na pokračování, do kterého se hned pouštím. Někdy je běžný život potřeba trochu zpestřit pohádkovým světem, kde vše nakonec dobře dopadne :).

07.11.2022 4 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Obálka je trošku zavádějící, protože Diorovi šaty byly v knize jen spojující linkou mezi minulostí a přítomností.
Historická fikce stojí na skutečných událostech. Kniha je postavená na ženských pilotkách 2. světové války. Líčí, jaký zcela odlišný přístup oproti mužům zažívaly a jakému zlu války byly vystaveny.
Je to krásný příběh o odvaze, útrapách války, přátelství a opravdové lásce.
Rozplétat nitky tajemství hlavních hrdinů se mi moc líbilo a kniha mě zaujala i velmi zajímavým doslovem.

05.11.2022 4 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Psychologicky dokonale zpracované utrpení člověka, který je bičován obavami z prozrazení jeho zločinu a zároveň trýzněn vlastním svědomím.
Dostojevskij vytvořil nezapomenutelné dílo, které patří zaslouženě mezi základní knihy světové literatury.

04.11.2022 5 z 5

Most přes navždy Most přes navždy Richard David Bach

Po Rackovi další krásná autorova kniha, která mě svými úvahami zaujala. Skvělý příběh k zamyšlení, který rozebírá filozofii vztahů.
Láska není jen touha nebo potřeba vlastnit...

I já si přeji ve snech vědomě létat a po probuzení si to pamatovat.

03.11.2022 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Skvělé pokračování Medvědína. Silné, lidské a plné emocí.
Kniha o obyčejných životech a touze něco dokázat, o přátelství i zradě, o zmařených snech, o vině a odpuštění...
Zdá se, že jsem propadla kouzlu spisovatelského umu pana Backmana. Píše výstižně, zachycuje všechny nuance žití a ani zde nechybí spousty moudrých postřehů a pravd.
V knize najdeme všechno, co nabízí život na malém městě. Sport šel trochu do pozadí, je zde více násilí a adrenalinu. Objevila se politika, s ní spojená manipulace a více životních příběhů.
Děkuji za skvělý zážitek a silné emoce, které ve mně příběh vyvolal.

"Hokej je nejjednodušší sport na světě, pokud sedíte na tribuně. Je vždycky hrozně jednoduché říct, co měl kdo udělat. Když víme, že to co udělal, nezabralo."
"Být generálem po bitvě je lehké, protože hokej je z tribuny hrozně jednoduchý."

03.11.2022 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Jednoduchý a o to víc působivý příběh s filozofickým nádechem postavený na dialozích.
John Steinbeck přiblížil na několika stránkách vztah dvou odlišných lidí, jejich společný nenaplněný sen, touhu po lepší budoucnosti a ukázku síly lidského přátelství, lásky a odpovědnosti.

I filmové zpracování bylo výjimečné díky skvělému hereckému výkonu a nezapomenutelnému podání pohnutého osudu vzbuzujícímu silné emoce.

Paralela mezi lidským a myším osudem je krátký příběh, který mě chytil za srdce.

21.10.2022 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

"Buď jste vítězové nebo ti ostatní."

Každá autorova kniha mě doposud zasáhla. I  emotivní příběh z hokejového prostředí mě naprosto pohltil.
Hokej je středobod života v Medvědíně. Ale tato kniha není jen o lásce k hokeji, o snaze výtězit, být nejlepší, o vášni a rivalitě, ale hlavně o obětech a snech, mezilidských vztazích,  morálních hodnotách a nekonečné rodičovské lásce.
Fredrik Backman v této knize otevřel vážné téma a skvěle zpracoval různorodé charaktery a chování jednotlivých postav.
Nelze nepodlehnout perfektně vykreslené atmosféře a hloubce myšlenek, jak je pro pana Backmana přirozeně samozřejmé.

"... jen sem tam nějaký ten hezký okamžik... Jenže co víc je sakra život?"

18.10.2022 4 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Jozova Hanule je napsána s citem, dotýká se přímo čtenářovi duše.
Útlá kniha s hlubokým příběhem psaná krásným jazykem autorky. Paní Legátová výstižně vystihla vnitřní proměnu ženy, pohnuté osudy a prostý život dané doby v syrovém prostředí. A ve mně zanechala nepopsatelný dojem.

"Svět lidské duše se svými dvěma nesmiřitelnými póly se tu otáčel jako mlýnské kolo..."

Děkuji za výjimečné řádky a doporučuji všem.

12.10.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Krátký, ale o to silnější příběh.
Téma citového strádání v rodině mezi nejbližšími, kteří si mají být vzájemně tou největší oporou.
V rodině Báry ale panuje nedostatek empatie, nepochopení, bezpráví, utrpení a bolest.
Týrání dětí může mít spousty podob.
Čtení bylo bolestivé a psychicky náročné, kniha mě velmi zasáhla.

08.10.2022 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Autorka věrohodně vystihla ich formou reálný život pana doktora Hynka Grábla, muže se závislostí na alkoholu, řešícího problémy v manželství i v práci, starostmi s dospívajícími dětmi, nedostatek peněz...
Táhne za sebou svou minulost i s jejími následky, snaží se dostat hlavu nad hladinu všech svých problémů a nepotopit se na úplné dno.
Charaktery jednotlivých postav jsou perfektně popsány, jejich vztahy působí velmi reálně a i nemocniční prostředí je ztvárněno dokonale.
Bylo to čtivé a znepokojivé. Vše působilo velmi uvěřitelně až mě z toho mrazilo.

06.10.2022 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Fredrik Backman umí svými knihami pobavit i chytit za srdce a dojmout. Autorův styl mě opravdu baví.
Tolik moudrých myšlenek začleněných do příběhu...
Ove byl na první pohled nerudný a nabručený, ale pod povrchem skrýval velké srdce.
Moc se mi líbilo sledovat jeho vzpomínky na svou ženu, i to jak se v přítomnosti dostal všem pod kůži. Oblíbila jsem si ho i já.
Krásná kniha, vtipná a zároveň dojemná, usmívala jsem se i plakala.
Doporučuji

04.10.2022 5 z 5

Moře vzpomínek Moře vzpomínek Fiona Valpy

Milý, dojemně nostalgický příběh o vzpomínkách, životních překážkách a lásce na pozadí války s kulisou krásného francouzského venkova a prolínáním minulosti s přítomností.
Líbila se mi hlavně druhá polovina knihy, která byla velmi emoční.
Život je plný radosti a štěstí, ale i smutku, bolesti a ztrát. Vždy se ale najde něco, za co stojí být vděčný.

02.10.2022 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

I druhý díl ve mně vyvolává spoustu chmurných emocí beznaděje a smutku nad těžkým osudem a historickými událostmi, které zasáhli do života každého člověka v tomto kraji.

Postoj mnoha lidé držících se jen své jediné pravdy a odmítajících vyslechnout názory druhé strany dokázal zanést rozkol, který se rozrostl do obrovských rozměrů. Národnost by neměla být stavěna nad člověka.

„…brečela nad vším, nad celým svým podělaným životem, který je taková strašná svině, že jí vždycky ukáže záblesk naděje na konci tunelu a pak tam zase postaví zeď.“
Postesk Ženky vystihuje i moje pocity při čtení knihy o lidech, kteří měli svou životní cestu plnou kamení a pohrom.

Karin Lednická napsala silný a nezapomenutelný příběh.

27.09.2022 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Zajímavý čtenářský zážitek. Kniha psaná s humorem a zároveň s vážnou notou. Řeší strachy a úzkosti reálných lidí. Každý z nás nese na svých bedrech nějaká břemena, a tak nám trápení jednotlivých postav mohou být blízká.
Z knihy si odnáším spousty zajímavých postřehů a myšlenek.

"Říká se, že osobnost člověka je součtem jeho zkušeností. Ale není to pravda, nebo přinejmenším ne celá, protože kdyby nás definovala pouze naše minulost, tak bychom sami se sebou nevydrželi. Musíme mít možnost si připomínat, že jsme něco víc než chyby, jichž jsme se dopustili včera. Že jsme i všemi našimi budoucími volbami, všemi našimi zítřky."

„Na úzkosti je zvláštní, že vytloukáme chaos chaosem. Člověk, který se dostane do katastrofální situace, málokdy couvne, většinou se naopak rozběhne vpřed ještě vyšší rychlostí"

„Štěstí je jako peníze. Je to vymyšlená hodnota, která odpovídá něčemu, co nejsme schopní zvážit ani změřit"

21.09.2022 4 z 5

Rady zkušeného ďábla Rady zkušeného ďábla C. S. Lewis (p)

Originální způsob jak přiblížit jakým pokušením je duše vystavena.
Ďáblem psané dopisy poskytují spoustu témat k zamyšlení se nad svými každodeními skutky a střetávání dobra a zla.
I když je to psané s vtipem a laděné humorně, měla jsem během čtení tíživý mrazivý pocit.
Často se svým životem zacházíme tak, že si temno musí mnout ruce nad svou skvělou prací. My si přitom myslíme, že jsme na té správné světlé cestě a ono je tomu právě naopak.
Vždyť i cesta dlážděná dobrými úmysly může být cestou do pekla...
Dopisy mě rozhodně donutily k sebereflexi.

16.09.2022 4 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Oscar Wilde donutí čtenáře k zamyšlení se nad otázkami svědomí a rozhodování se mezi dobrem a zlem prostřednictvím filozofických úvah a názorů lorda Henryho.

Obraz Doriana Graye je odrazem lidské duše. Jeho portrét zrcadlí obrovskou proměnu jeho charakteru. Zaujalo mě k jak velkému rozporu u něj časem došlo mezi krásou duševní a tělesnou.

Nestárnoucí klasika. Temná kniha plná pokušení, zkaženosti, narcismu, morálního úpadku a pomíjivosti krásy, ale i hlubokých filozofických myšlenek. Ráda jsem si ji znovu připomněla.

14.09.2022 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Krásný příběh se silným poselstvím. Každý člověk má ze své vůle moc ovlivnit svět kolem sebe.

12.09.2022 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Úžasná a velmi zajímavá kniha. Miluji přírodu, stromy a procházky pod jejich korunami patří k mým oblíbeným. Tato kniha je plná pozoruhodných informací o stromovém společenství. Ti mají svůj systém života dokonale propracovaný a jejich propojení je obdivuhodné.
Velmi čtivě podané informace, jsem nadšená.

11.09.2022 5 z 5

Životní příběh Allana je plný nepravděpodobných a nebezpečných momentů. Je to člověk, který má jako kočka devět životů. Vždy ze všeho vybruslí. Setkává se s vlivnými lidmi světa, a i když on sám nemá rád politiku, je jí kniha plná.
Ze začátku mě příběh bavil a přišel vtipný, ale s přibývajícími řádky už na mě bylo to množství suchého satirického humoru a politiky nějak moc.

09.09.2022 2 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Skvěle napsaný historický román popisující napínavý příběh, který se odehrává v italském opatství ve středověku.
Je to kniha s mnoha vrstvami, které ji dělají výjimečnou. Velmi mě zaujaly teologické i filozofické pasáže. Vyzdvihuji i dokonalou charakteristiku postav, příběh i prostředí jsou do detailu promyšlené.

Jedinečná, mistrně napsaná kniha s hloubkou a tajemnou atmosférou. Velmi na mě zapůsobila...

03.09.2022 5 z 5