Obraz Doriana Graye přehled

Obraz Doriana Graye
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34864/bmid_obraz-doriana-graye-Y5l-34864.jpeg 4 6747 6747

Příběh s fantastickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Krásného Doriana Graye portrétuje malíř Basil Hallward, který je Dorianovým vzhledem uchvácen a naivně si myslí, že sličný mladík je a vždy bude ztělesněním dobra. Uzavřený malíř se přátelí s lordem Henrym, ten je povahově zcela jiný. V každé společnosti je Henry ozdobou, oslňuje hlubokomyslnými úvahami, nemá žádné morální zábrany. Na bohatého sirotka Doriana, původně stydlivého a nezkaženého mladíka, má Henry zničující vliv. Také před nadaným malířem rozpřádá neuctivé teorie o zbytečnosti portrétování. Portrétovaný člověk stárne, kdežto obraz zůstává nepříjemným svědectvím o ztraceném mládí. Doriana ta představa poleká natolik, že si přeje, aby místo něho zestárl jeho obraz.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta , Omega
Originální název:

The Picture of Dorian Gray , 1891


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Obraz Doriana Graye. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (746)

Denča__02
24.05.2024 5 z 5

Jedna z nejlepších klasik, kterou jsem kdy četla. Naprosto skvěle vykreslený psychologický vývoj postav.
Mladý Dorian co by nezkušený, milý, hodný muž přijíždí do Londýna. Zde se seznámí s lordem Henrym, který ho provede cestou poznání a uvědomí si, že mládí a krása není navždy.

pheenix
01.05.2024 5 z 5

Jedno se Oscaru Wildovi upřít nedá. A to, jak bravurně zná společnost své doby a jak dokáže "ducha své doby" vyjádřit literárně. Kniha ve mně při čtení budila různé, často i protichůdné emoce. Zejména postava lorda Henryho - v jednu chvíli jsem byl pobaven jeho komentáři, aby mě vzápětí rozčilovala jeho všetečnost. Co se týká postavy Doriana Graye, střídaly se ve mně emoce vzteku a lítosti. Wilde dokáže vytvořit dramatickou atmosféru napětí, zejména v poslední části knihy. Musím se ale přiznat, že třeba v kapitole XI, která překlenuje období 20 let, jsem se zoufale ztrácel. I tak představuje kniha nevšední čtenářský zážitek. Za mě 95 %.


Hradčiatko
01.05.2024 4 z 5

Bojovala som, bojovala, lebo som čítala po anglicky a na výške pre štúdium, a toto teda nie je angličtinársky čitateľský čajíček, aspoň teda pre moje znalosti slovnej zásoby a schopnosti udržať pozornosť, robiť si literárno-kritické poznámky, premýšľať viac nad rozborom než nad "o čom to preboha je, keď sú tie slovné spojenia tak zložité a popisy kvetnaté" (buďte milostiví ku mne, čítala som originál mrňavým písmom a pod tlakom termínu), nakoniec som si blahoželala, že som do zvládla :D Ale Wilde za to rozhodne nemôže!

všechny komentáře

Související novinky (3)

Knižní novinky (3. týden)

16.01.2022


Knižní novinky (36. týden)

30.08.2020


Knižní novinky (1. - 15. 8.)

31.07.2013


Citáty z knihy (3)

„Víte víc, než si myslíte, ale víte míň, než si přejete vědět.“


Všechno, čím někdo vyniká, získává mu nepřátele. Člověk musí být zcela průměrný, pak je oblíben.


Rád bych věděl, kdo to definoval člověka jako živočicha rozumového... Člověk je všechno možné, jenom ne rozumová bytost.


Kniha Obraz Doriana Graye v seznamech

v Právě čtených192x
v Přečtených11 222x
ve Čtenářské výzvě921x
v Doporučených826x
v Knihotéce1 785x
v Chystám se číst1 642x
v Chci si koupit307x
v dalších seznamech73x