Obraz Doriana Graye přehled

Obraz Doriana Graye
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34864/bmid_obraz-doriana-graye-Y5l-34864.jpeg 4 6781 6781

Příběh s fantastickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Krásného Doriana Graye portrétuje malíř Basil Hallward, který je Dorianovým vzhledem uchvácen a naivně si myslí, že sličný mladík je a vždy bude ztělesněním dobra. Uzavřený malíř se přátelí s lordem Henrym, ten je povahově zcela jiný. V každé společnosti je Henry ozdobou, oslňuje hlubokomyslnými úvahami, nemá žádné morální zábrany. Na bohatého sirotka Doriana, původně stydlivého a nezkaženého mladíka, má Henry zničující vliv. Také před nadaným malířem rozpřádá neuctivé teorie o zbytečnosti portrétování. Portrétovaný člověk stárne, kdežto obraz zůstává nepříjemným svědectvím o ztraceném mládí. Doriana ta představa poleká natolik, že si přeje, aby místo něho zestárl jeho obraz.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta , Omega

The Picture of Dorian Gray , 1891

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Obraz Doriana Graye. Přihlašte se a napište ho.

Jaehyun
12.07.2024 4 z 5

Obraz Doriana Graye jsem poprvé četla asi v 16 letech kvůli škole a to byl podle mě kámen úrazu. Pamatuji se, že se mi to extrémně nelíbilo a hrozně mě to naštvalo. Knize jsem dala asi 2 hvězdičky, protože se mi nelíbilo jak to bylo napsané, nelíbily se mi postavy a zklamal mě konec, protože to, na co jsem se celou knihu těšila se odehrálo v jednom malém odstavci.

Teď po letech jsem se tomu rozhodla dát znovu šanci, protože přeci už jen mám víc načteno a jsem starší. Vybrala jsem si i jiný překlad a měla jsem přečteno asi za 3 dny a jo, líbilo se mi to o dost víc a zklamaná už jsem nebyla. Lord Henry, který hraje roli ďáblíka na Dorianově rameni mě sice štval pořád stejně, zato Doriana bylo zajímavé sledovat. Jediné co mě nebavilo byla ta jedna kapitola, kde se popisují šperky, gobelíny atd.

Mohl se Dorian Gray ještě polepšit nebo už bylo příliš pozdě? To už se ani nikdy nedozvíme.

#everyone is simping for Dorian

theozijenamarsu
07.07.2024 5 z 5

Krásná kniha! Úchvatně napsaná, četla se rychle a několikrát přišel zvrat, u kterého jsem musel knihu zavřít a na chvíli se zamyslet.

Denča__02
24.05.2024 5 z 5

Jedna z nejlepších klasik, kterou jsem kdy četla. Naprosto skvěle vykreslený psychologický vývoj postav.
Mladý Dorian co by nezkušený, milý, hodný muž přijíždí do Londýna. Zde se seznámí s lordem Henrym, který ho provede cestou poznání a uvědomí si, že mládí a krása není navždy.

Knižní novinky (3. týden)

16.01.2022

Knižní novinky (36. týden)

30.08.2020

Knižní novinky (1. - 15. 8.)

31.07.2013

„Víte víc, než si myslíte, ale víte míň, než si přejete vědět.“

Všechno, čím někdo vyniká, získává mu nepřátele. Člověk musí být zcela průměrný, pak je oblíben.

Rád bych věděl, kdo to definoval člověka jako živočicha rozumového... Člověk je všechno možné, jenom ne rozumová bytost.

Zfilmováno

Obraz Doriana Graye (2002)

Kniha Obraz Doriana Graye v seznamech

v Právě čtených191x