koupit eknihy

Oscar Wilde

irská, 1854 - 1900koupit eknihy

Nahrávám...

Populární knihy

/ všechny knihy
Obraz Doriana GrayeModrý květŠťastný princPohádkyJak je důležité míti Filipa

Autor

Anglický dramatik, prozaik, básník a esejista irského původu. Narodil se 16. října 1854 v Dublinu jako syn Williama (přední irský oční a ušní chirurg) a Jane (úspěšná spisovatelka a irská nacionalistka, píšící pod jménem „Speranza“). Oscar Wilde studoval s výborným prospěchem klasickou fi... celý životopis(zdroj: ld.johanesville.net)

Komentáře (24)

Přidat komentář
PeťkaW.
09. června

Oscar Wilde je opravdu spisovatel s velkým S. Jediná jeho smůla byla v tom, že se narodil ve špatné době. Jeho díla nesednou každému, ale mě si podmanil dokonale. Jeho styl, slovní hříčky, popisy, myšlenky, hluboké úvahy, stylistika... Při čtení jeho děl můžete snít s otevřenýma očima, filozofovat nad hrnkem kávy, nebo trnout nad surovostí popisů a ničím nezjemňovanou realitou.

Lessana
28.11.2016

Nikdy, teda v nijakej dobe, nie je jednoduché líšiť sa a nazývať vždy, za každých okolností, veci pravými menami. A ešte keď je na to človek hrdý (pretože poznanie ho na to oprávňuje)... to už je pre druhých často silná káva. Wilde to bezpochyby poznal na vlastnej koži až pridobre. Z jeho textov priam srší inakosť. Inakosť oproti väčšinovému spôsobu myslenia, rozhodovania sa a žitia. Aj preto má jeho tvorba dodnes takú veľkú silu. Silu zaujať, spustiť dumky o vlastnom živote a silu zasiahnuť aj emócie v hrudi.

Manyna
08.03.2016

Oskar Wilde se toho nebál, uvažujeme-li o době, ve které psal a sakra mu to šlo. Oskar byl zřejmě trošku pisálek floutek, určitou drzost lze vidět i z jeho pohledu na dobových fotografíích. Jeho knížky jsou tolik nadčasové, že mají co říct i dnešním čtenářům. Jako vrchol jeho tvorby vidím určitě Obraz Doriana Graye, Jak je důležité míti Filipa a nesmím zapomenout ani na krásnou smutnou báseň Slavík a růže. A ano, četla jsem i jemu připisovanou Lady Fuckingham. :)

Sisi11
16.01.2016

Wilde musel být ohromný společník. Alespoň jednou bych s ním ráda strávila večer příjemným hovorem, posloucháním jeho zábavných historek a úvah o umění. Jeho osobnost mě fascinuje, moc bych si přála ho znát.

Petra de Valo
10.12.2015

Oscara Wilda čítam od detstva, samozrejme som začala jeho poviedkami, ktoré - myslím si po rokoch - vôbec nie sú rozprávky vhodné pre deti, pretože sú plné smútku a utrpenia. Už ako decko ma však v jeho nádherných príbehoch plných mystiky očarili pestrofarebné opisy tajomných diaľav a všakovakých zvláštnych postáv a charakterov. Neskôr som si prečítala jeho hry i Doriana, a moja náklonnosť k nemu iba vzrástla, jeho diela patria k tým, na ktoré sa nezabúda, a ktoré si z času na čas stále rada prečítam. Oscar oplýval vzácnym darom slova, briskným humorom i krásnym jazykom, pichľavou iróniou i obrovskou detskou fantáziou. Jeho diela sú plné nielen pekných myšlienok, sú plné krutých právd, zabalených do vtipu a irónie. Každopádne mal Oscar - nech už pôsobil na ľudí akokoľvek, mnoho z jeho postojov bolo iba pózou - charakter, o čom svedčí i jeho postoj v prípade jeho súdneho sporu. Bolo mi cťou zapáliť sviečku na jeho hrobe.

HDosoudilová
29.04.2015

Oscar Wilde patří mezi mé nejoblíbenější autory. Moc pěkně se čte a všechna jeho díla mají své kouzlo.. Jeho Strašidlo Cantervillské prostě nemá chybu...:-)

Dandulka
14.03.2015

Jeho Strašidlo Cantervillské je prostě nedostižné. Moc krásné.

tess.de.veles
11.12.2014

Joooooo Oscárek :)
Neobyčejný chlapík...neobyčejný spisovatel....
Stejně tak neobyčejně vypadá i jeho náhrobek na hřbitově v Paříži....
setkat se s ním by byl jistě nezapomenutelný zážitek ....

Marčullkas
24.01.2014

Oscara mám velice oblíbeného, zbožňuji jeho povídky, které jsou jak v knižní podobě, tak i jako divadelní hra naprosto jedinečné! Pokaždé mě nadchnou!:)

Ministr
03.12.2013

Možná můj nejoblíbenější autor vůbec. Vynikající prozaik, skvělý dramatik, ale co možná málokdo ví, také úžasný básník...

Lucipher69
20.06.2013

Pan umělec! Miluji jeho tvorbu, nejvíce jeho pohádky.

olinka30
22.05.2013

Moc moc se mi libí jeho pohádky. Prý mám jeho styl. Ale vůbec jsem si to pří psaní neuvědomovala

Jarina42
21.05.2013

Nikdy nechyběl v našich knihovnách - rodičů, mé a i rodiny mé dcery a ostatních členů naší domácnosti. V jeho dílech je anglický humor, stesk a hlavně umění vykresit určitou dobu

Walkyrka
27.04.2013

Já nemám na vybranou. Chci vzdát hold člověku, který podle mě viděl pod povrch a dokázal psát tak jak mu "ruka řekla". Ano možná byl nekonvenční, skandální a přespříliš hýčkaným, ale byl to umělec, který lidstvu nastavil zrcadlo. Jestli, že se do něj podíváte či ne, je čistě jen na vás moji literaturu milující přátelé.

komtesaA
24.04.2013

tak to já zase Oscara Wilde ráda mám. :-)

Millagros115
01.04.2013

Ať přemýšlím, jak přemýšlím, u díla Oscara Wildea mám poněkud schízu. Celkově na mě jeho dílo zanechalo dojem, že měl několikanásobný rozštěp osobnosti.
Postavím si vedle sebe Strašidlo Cantervillské (úžasná atmosféra), Obraz Doriana Graye (geniální myšlenka a styl), Jak je důležité míti Filipa (komedii, kterou považuju za jedno z nejpovedenějších vůbec) a pak Lady Fuckingham, nevím co si o něm myslet.
Ano, ale více méně se řadí k mým nejoblíbenějších autorům.

Issis
18.02.2013

Osobně nemám tohoto spisovatele ráda. Nelíbí se mi jeho způsob života a náhled na něj, jeho knihy jsou podle mého názoru až příliš obscéní, a i když se mi líbí námět knihy Obraz Doriana Graye, kniha jako taková se mi nečetla dobře a nebavila mě. Kdybych měla hodnotit spisovatele na stupnici od 1-10, dala bych 1.

HTO
13.11.2011

Je mi moc líto osudu, který tohoto nešťastného „somdomitu" (to není překlep) potkal, ale čím dál tím více souhlasím s tím, co napsal Chesterton: „Oscar Wilde řekl, že se západ slunce neoceňuje, protože za něj nemůžeme platit. Mýlil se; můžeme platit za západ slunce. Můžeme platit tím, že nebudeme jako Oscar Wilde."

bedy
25.10.2011

Oscara Wilda jsem začla mít ráda až po přečtení knihy Obraz Doriana Graye, kniha se mi moc líbí a hodně mě ovlivnila a tak jsem jí četla i vícekrát.

WEIL
31.08.2011

Zajímavý člověk. Bysrý, vtipný i hluboce uvažující o osudech člověka.

Za svého života proslul několika velkými skandály a soudními při.

Didi
03.07.2011

K tomuto autorovi se vždy vracím s chutí. Obraz Doriana Graye jsem četla několikrát a vždy jsem v něm objevila něco nového. Líbí se mi Wildův náhled na svět ačkoli je to absolutní opak k mému. Moje češtinářka ho nemá ráda, ale i tak jsem si vydobyla právo o něm udělat prezentaci, když už jsme museli.

Elefen
03.06.2011

Je to už hodně dlouho, co jsem poprvé četl Obraz Doriana Graye. Kniha na mne zapůsobila tak silně, že jsem se po O.W. dlouho neodvážil znovu sáhnout. Až jeho moudrosti mi pomohly uvést v mé duši mystično s realitou do rovnováhy. Tohoto Angličana čtu málo, ale rád.

mumin63
01.02.2011

Já jsem tohoto spisovatele objevila už jako dítě díky jeho pohádkám - trochu smutným, ale krásným

Rockwood

Cítím potřebu u Oscara Wildea zanechat komentář, avšak nevím jaký. O Oscarovi toho moc nevím a většinou jen to, co mi řekli přátelé, jenž o něm vědí mnohem víc, než já. Ale co o něm vím je, že hodně dobře píše. Nejsem spisovatel ani kritik, takže moje názory a pocity jsou čistě amatérské a subjektivní, ale líbí se mi jak píše. Jeho příběhy jsou pěkné, i když třeba smutné, ale i tak se mi líbí. Především proto, že v jeho příbězích se většinou odráží skutečnost a reálné životy, které byly aktuální tehdy před spoustou let, ale i v dnešní době neztrácejí svou aktuálnost. Je to jeden z mých nejoblíbenějších autorů.