Obraz Doriana Graye

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh s fantastickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Krásného Doriana Graye portrétuje malíř Basil Hallward, který je Dorianovým vzhledem uchvácen a naivně si myslí, že sličný mladík je a vždy bude ztělesněním dobra. Uzavřený malíř se přátelí s lordem Henrym, ten je povahově zcela jiný. V každé společnosti je Henry ozdobou, oslňuje hlubokomyslnými úvahami, nemá žádné morální zábrany. Na bohatého sirotka Doriana, původně stydlivého a nezkaženého mladíka, má Henry zničující vliv. Také před nadaným malířem rozpřádá neuctivé teorie o zbytečnosti portrétování. Portrétovaný člověk stárne, kdežto obraz zůstává nepříjemným svědectvím o ztraceném mládí. Doriana ta představa poleká natolik, že si přeje, aby místo něho zestárl jeho obraz....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34864/big_obraz-doriana-graye-Y5l-34864.jpeg 4.26399
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Mladá fronta, Omega
Originální název:

The Picture of Dorian Gray, 1891


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (10)

Oscar Wilde, ktorý sa netajil obdivom k Poeho práci, sa pri písaní románu inšpiroval poviedkou Oválny portrét, ktorú publikoval Edgar Allan Poe v roku 1845. (Ľudevit)


Poprvé bylo dílo publikováno jako úvodní příběh v časopise Lippincott's Monthly Magazine dne 20. června 1890. Později jej Wilde přepsal, několikrát pozměnil a přidal několik kapitol. Novou verzi poté vydalo v dubnu o rok později vydavatelství „Ward, Lock, and Co.“. (chaera)


Kniha byla opět zfilmována. V roce: 1976,1988,1945,2009,1970 a 2005. (Šííla)


V roce 2006 na motivy knihy vznikl původní český muzikál Obraz Doriana Graye. (AnetW94)


Román v sobě obsahuje hororové prvky s gotickým nádechem a faustovské téma. Zachycuje umělecké pohnutky dekadence i homosexuality, proto byla kniha po svém vydání mnohými odsuzována. (AnetW94)


Poprvé bylo dílo publikováno jako úvodní příběh v časopise Lippincott's Monthly Magazine dne 20. června 1890. Později jej Wilde přepsal, několikrát pozměnil a přidal několik kapitol. Novou verzi poté vydalo v dubnu o rok později vydavatelství „Ward, Lock, and Co.“. (AnetW94)


Tato kniha je autorovým jediným románem. (AnetW94)


Obraz Doriana Graye byl po prvním vydání prudérní anglickou kritikou nenávistně odsouzen jako kniha nezdravá a škodlivá. Stejný názor měl i soud, jemuž měl Wilde později vysvětlit svá důvěrná přátelství s mladými muži. Mnohé pasáže z románu, zvláště některé výroky lorda Henryho, byly při procesu čteny jako důkazy Wildovy nemorálnosti. (godzilka)


V roce 2001 vytvořila americká televize NBC seriál z nemocničního prostředí "Scrubs." Hlavní postava se jmenuje John DORIAN a primář dotyčné nemocnice se jmenuje Dr. Bob KELSO - náhoda? :) (Dáma s hrnstjm)


Na motivy knihy byl natočen stejnojmenný film z roku 2004, režii měl na starosti David Rosenbaum. Další filmové zpracování nám v roce 2009 nabídl režisér Oliver Parker pod názvem Dorian Gray. (D.-e.-e.-)