Obraz Doriana Graye

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh s fantastickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Krásného Doriana Graye portrétuje malíř Basil Hallward, který je Dorianovým vzhledem uchvácen a naivně si myslí, že sličný mladík je a vždy bude ztělesněním dobra. Uzavřený malíř se přátelí s lordem Henrym, ten je povahově zcela jiný. V každé společnosti je Henry ozdobou, oslňuje hlubokomyslnými úvahami, nemá žádné morální zábrany. Na bohatého sirotka Doriana, původně stydlivého a nezkaženého mladíka, má Henry zničující vliv. Také před nadaným malířem rozpřádá neuctivé teorie o zbytečnosti portrétování. Portrétovaný člověk stárne, kdežto obraz zůstává nepříjemným svědectvím o ztraceném mládí. Doriana ta představa poleká natolik, že si přeje, aby místo něho zestárl jeho obraz. Tím, jak se ocitá plně pod Henryho vlivem a mění se jeho povaha, mění se portrét ve stvůru, která odráží ošklivost Dorianovy duše, avšak sám Dorian Gray nadále září půvabem a pelem mládí. Chová se už jako lord Henry. Pohrdne svou romantickou láskou, nezastaví se ani před zločinem. Nakonec zaútočí na podobiznu ohyzdného starce, ve kterou se původní portrét proměnil… Přeložil J. Z. Novák....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34864/obraz-doriana-graye-34864.jpg 4.35406
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Mladá fronta
Orig. název

The Picture of Dorian Gray, 1891

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (10)

Oscar Wilde, ktorý sa netajil obdivom k Poeho práci, sa pri písaní románu inšpiroval poviedkou Oválny portrét, ktorú publikoval Edgar Allan Poe v roku 1845. (Ľudevit)


Poprvé bylo dílo publikováno jako úvodní příběh v časopise Lippincott's Monthly Magazine dne 20. června 1890. Později jej Wilde přepsal, několikrát pozměnil a přidal několik kapitol. Novou verzi poté vydalo v dubnu o rok později vydavatelství „Ward, Lock, and Co.“. (chaera)


Kniha byla opět zfilmována. V roce: 1976,1988,1945,2009,1970 a 2005. (Šííla)


V roce 2006 na motivy knihy vznikl původní český muzikál Obraz Doriana Graye. (AnetW94)


Román v sobě obsahuje hororové prvky s gotickým nádechem a faustovské téma. Zachycuje umělecké pohnutky dekadence i homosexuality, proto byla kniha po svém vydání mnohými odsuzována. (AnetW94)


Poprvé bylo dílo publikováno jako úvodní příběh v časopise Lippincott's Monthly Magazine dne 20. června 1890. Později jej Wilde přepsal, několikrát pozměnil a přidal několik kapitol. Novou verzi poté vydalo v dubnu o rok později vydavatelství „Ward, Lock, and Co.“. (AnetW94)


Tato kniha je autorovým jediným románem. (AnetW94)


Obraz Doriana Graye byl po prvním vydání prudérní anglickou kritikou nenávistně odsouzen jako kniha nezdravá a škodlivá. Stejný názor měl i soud, jemuž měl Wilde později vysvětlit svá důvěrná přátelství s mladými muži. Mnohé pasáže z románu, zvláště některé výroky lorda Henryho, byly při procesu čteny jako důkazy Wildovy nemorálnosti. (godzilka)


V roce 2001 vytvořila americká televize NBC seriál z nemocničního prostředí "Scrubs." Hlavní postava se jmenuje John DORIAN a primář dotyčné nemocnice se jmenuje Dr. Bob KELSO - náhoda? :) (Dáma s hrnstjm)


Na motivy knihy byl natočen stejnojmenný film z roku 2004, režii měl na starosti David Rosenbaum. Další filmové zpracování nám v roce 2009 nabídl režisér Oliver Parker pod názvem Dorian Gray. (D.-e.-e.-)