Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34864/bmid_obraz-doriana-graye-Y5l-34864.jpeg 4 6661 743

Příběh s fantastickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Krásného Doriana Graye portrétuje malíř Basil Hallward, který je Dorianovým vzhledem uchvácen a naivně si myslí, že sličný mladík je a vždy bude ztělesněním dobra. Uzavřený malíř se přátelí s lordem Henrym, ten je povahově zcela jiný. V každé společnosti je Henry ozdobou, oslňuje hlubokomyslnými úvahami, nemá žádné morální zábrany. Na bohatého sirotka Doriana, původně stydlivého a nezkaženého mladíka, má Henry zničující vliv. Také před nadaným malířem rozpřádá neuctivé teorie o zbytečnosti portrétování. Portrétovaný člověk stárne, kdežto obraz zůstává nepříjemným svědectvím o ztraceném mládí. Doriana ta představa poleká natolik, že si přeje, aby místo něho zestárl jeho obraz.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Mladá fronta , Omega
Originální název:

The Picture of Dorian Gray , 1891


více info...

Komentáře (743)


Andyska007
Andyska007
20.02.2024 4 z 5

Využila jsem toho, že si dcera knihu půjčila kvůli maturitní četbě. Trochu náročné a hodně zajímavé čtení.

Luňajda
Luňajda
17.02.2024 4 z 5

Náročné čtení, které opravdu není pro každého, ale moc dobré.


Bernoulli
Bernoulli
07.01.2024

Když jsem tuto knížku četla poprvé, nemohla jsem se od ní odrhnout. Z určitého důvodu jsem jí potom nedočetla. (Protože jsem jí zapomněla na táboře a po čase hledání už byla tatam...) Po letech jsem se do ní zkoušela začíst znova, ale už to nešlo... Dost možná proto, že jsem mezitím viděla film. Asi mě nijak zvlášť neoslovil. Nicméně ta ústřední myšlenka je velice zajímavá.

Marie60
Marie60
02.12.2023 5 z 5

Tedy, první jsem viděla film a pak jsem se bála usnout.

vslc66
vslc66
17.11.2023 5 z 5

Čo sa týka historického kontextu, Wilde zomiera ako 46 ročný vo Francúzsku po tom, ako sa v roku 1897, po ukončení dvojročných povinných práci, ocitá na slobode, no bez akýchkoľvek finančných prostriedkov na to, aby sa dokázal uživiť. Okamžite sa rozhodne opustiť britskú spoločnosť a putuje do zmieňovaného Francúzska. Wilde bol obvinený z podozrenia, že bol homosexuál; de jure to ale nikdy dokázané nebolo. Na Oscarove nešťastie, bola homosexualita vo viktoriánskej ére považovaná za jeden z najväčších priestupkov voči spoločnosti. Práve kvôli tejto domnienke bol Wilde odprataný na okraj spoločnosti.
Javí sa mi, že sa Wilde odhodlal prostredníctvom troch hlavných postáv (Dorian Gray, Basil Hallward, Lord Henry) skritizovať anglickú spoločnosť v danej dobe; jej rigidnosť, názorové smerovanie, a koniec koncov aj konvenčné myslenie spoločnosti. Svet Doriana Graya je svetom Oscara Wilda.
Novela je nadýchnutá poriadnou dávkou gotickej atmosféry, ktorá symbolizuje dlhotrvajúcu viktoriánsku éru. V tomto diele sa nám Wilde predstavuje ako majster slova; jeho talent je citeľný pri podrobných opisoch života zo zákulisia britskej aristokracie, dialógu postáv a hlavne pri vykresľovaní Londýna, ktorý je ponorený do nočného sveta.
Nikdy nekončiace, obsesívne naháňanie sa za krásou, mladosťou a hlbším zmyslom života, dovedú hlavného protagonistu príbehu na životné chodníčky, ktoré sa nijak inak, ako fatálnou katastrofou skončiť ani nemôžu; teda, ako pre koho.
Dorian sa snaží dobehnúť nedobehnuteľné – prírodu a čas.

Ivet_V
Ivet_V
06.11.2023 4 z 5

Měla jsem to jako povinnou četbu, úplně sama bych si to nevybrala. Kniha se mi táhla a četla pomalu. Na můj vkus tam bylo moc popisných částí. Ale když vezmu v úvahu autora a období, kdy to bylo napsáno, tak to byla moc dobrá kniha.

huhuhu
huhuhu
23.10.2023 4 z 5

Dlouho jsem se do knihy nemohla začíst, všechny postavy mi byly krajně nesympatické a celé prostředí londýnské smetánky hrozně protivné. Ale postupně mě temný příběh do sebe začínal vtahovat víc a víc, až mě úplně pohltil... A konec samozřejmě nemohl být jiný.

Katania
Katania
20.10.2023 4 z 5

Nadčasový příběh s celkem zřetelnými urážkami k ženám.

JakeTheDog
JakeTheDog
19.10.2023 5 z 5

Dorian Gray je velice krásný mladík, kterému změní život jedno  jednoduché poznání. Tím je uvědomění, že je jeho krása konečná a pomíjivá. Stejně jako nádherná květina, která brzy uvadne. Pro Doriana, který vnímá vzhled jako největší hodnotu, je toto uvědomění skličující. V tomto ho utvrzuje i jeho přítel Harry, který má na Doriana zničující vliv. Dorian si přeje, aby místo něj stárla jeho podobizna a on tak získal věcné mládí. Toto přání se Dorianovi nečekaně vyplní, přestává stárnout a jeho podobizna se stává odrazem jeho vlastního svědomí. Dorian začíná žít neřízeným, vášnivým a bezohledným životem. Každý jeho špatný skutek se ovšem otiskuje do portrétu, který se stává stále ohyzdnějším.

Obraz Doriana Graye je mnohovrstevnatý román, který mě naprosto uchvátil množstvím významů, myšlenek a pocitů. Oscar Wilde postupně rozvíjí úvahy nad krásou, nad jejím významem ve společnosti, nad samotnou její podstatou a zároveň nad její, na první pohled úchvatnou skořápkou, která ale může obalovat odporný, zkažený vnitřek. Dalšími výraznými tématy jsou síla vlivu na druhé lidí, lidské svědomí, vášně a intenzivní smyslové prožitky. Celá kniha je svým způsobem rozborem povrchnosti, marnivosti, bezohlednosti a sobectví. Každá stránka v sobě ukrývá myšlenky a skryté významy. Obraz Doriana Graye je jedna z knih, které podněcují k dlouhému přemýšlení.

Na stylu knihy je znát, že byl Oscar Wilde především básník. Celé vyprávění je na mnoha místech silně poetické a obsahuje mnoho velice krásných, popisných pasáží, které byla radost číst i opakovaně. V knize je také velké množství symbolů a metafor. Nejvýraznější je samotná podobizna, která představuje rozkladádající se Dorianovo svědomí. Obraz Doriana Graye určitě není jednoduché čtení a vyžaduje velkou dávku soustředění. Hlavně kvůli velkému množství myšlenek, skrytých významů a propracovanému stylu. Občas je fajn knížku odložit a jenom vstřebávat. "Pomalému" čtenáři se určitě odmění.

Obraz Doriana Graye je opravdu úžasná knížka, kterou řadím mezi ty nejlepší klasiky, které jsem kdy četl. Jedna z těch knížek, které opravdu zasáhnou a zůstanou v hlavě dlouho po dočtení.

Hodnocení 5/5

Timkim
Timkim
10.10.2023 3 z 5

Tak jsem si doplnil vzdělání a poslechl si audioknihu. Čekal jsem daleko větší odvaz. Tohle bylo naprosto fádní. Absolutně odporný hlavní hrdina , flákač, požitkář a s největší pravděpodobností gay. Krásně jsme viděli přerod z "normálního" chlapce na psychotické egocentrické, individuum. Jsem v podstatě rád, že to skončilo happyendem...aspon pro posluchače.

Mala-liska
Mala-liska
04.10.2023 5 z 5

Kniha je geniální, dokáže člověku ukázat hrůzu skrývající se v kráse a to jak posedlost zničí člověka. Příběh je k tomu mistrně vyprávěn a nutí člověka přemýšlet.

tomas1794
tomas1794
02.10.2023 3 z 5

Kniha je klasika, kterou jsem si doplnil mezery ve vzdělání, když jsem ignoroval povinnou četbu. Kniha je velmi čtivá, ale místy pro mě bylo těžké číst zdlouhavé popisy šperků, tapiserií a ošacení jednotlivých účastníků děje. Stejně jsem se ale těšil na závěr, kdy bude Dorianu Grayovi spočítáno všechno to zlé, co provedl, a konec mě rozhodně nezklamal.

Dámaskloboukem
Dámaskloboukem
01.10.2023 4 z 5

aneb ta pravá krása je očima neviditelná.

Dorian Gray je narcista, sebestredny sobec bez morálních zásad, spetky sebereflexe, jehoz smyslem života je nezestarnout a zůstat pořad mladý a krásný.
V těchto názorech je utvrzovan snad jediným člověkem, kterého považuje za svého přítele, lordem Henrym.
Třetí výraznější postava příběhu je malíř Basil, který pro Doriana namaloval jeho portrét. Basil Doriana miluje, přirozeně ho považuje za charakterniho člověka. Kdyz se snaží upozornit na jeho chyby v chování, zaplatí vlastním životem.
Celý příběh sledujeme rozpad života hlavního hrdiny, který ač fyzicky krásný a bohatý, žije zivot bez přátel, bez lasky, bez radosti. Je posedlý strachem, aby nikdo nespatřil jeho portrét, který
se postupně mění tím, jak přebírá Dorianovy životní chyby, zatímco jeho skutečná tvář nestarne, nemění se.
A proč je dílo nadčasové?
Wilde zda vypsal až příliš ze sebe sama.
Někteří to kvituji s povděkem, jiné to může obtěžovat.
Téma stárnutí a s tím spojených změn fyzických i psychických hýbalo, hýbe a bude hýbat světem.
Stárnutí se bojíme.
Všichni, ať to přiznáme nebo ne.
Je to něco nového, neznámého, nevyhnutelného a s velkou pravděpodobností horšího, než máme teď.
Tak se ho snažíme zastavit nejrůznějšími kosmetickymi přípravky, hodinami v posilovně, plastickými operacemi nebo více či méně osvědčenými podpůrnými medikamenty.
Ale:
Čas je jedinou spravedlivou veličinou na tomto světě. Jde nám všem stejně rychle.
Důležité je, jak ho využijeme, aby se nám stárnulo dobre.
Na závěr otázka, na kterou by Dorian Gray asi neuměl odpovědět.
Kdyby byl tento okamžik Váš poslední, kdyby jste teď zemřeli, co by Vás nejvíc mrzelo????
Odpověď napoví/nenapoví

EvikU.
EvikU.
01.10.2023 4 z 5

Obraz Doriana Graye je další kniha z klasiky, kterou jsem si doplnila svou knihovnu, která byla na seznamu, že chci číst. Četla jsem ji do výzvy DK, kniha, které má víc jak 5 vydání v CZ. Navíc se mi hodila do výzvy #proctemeabecedu , písmeno O.

Kniha se mi líbila, je z ní cítit dřívější tvorba a starší doba. Příběh mě překvapil, jak dobře se četl.

Mladý bohatý muž v Londýnské společnosti. Malíř Basil je z jeho krásy uchvácen a obraz, který namaloval s jeho tváří ta svoje vrcholné dílo. Dorian zatouží, aby zůstal na věky takhle krásný a měnil se obraz. Jeho přání je vyslyšeno a každý jeho prohřešek je na plátně vidět jako zlý úšklebek a pronásleduje ho, kdykoliv se na obraz podívá.

Pronásleduje ho i ve snech a nemá chvíli klidu. Čím vším se mu obraz stane a kam ho až dožene? Zajímavé pojetí knihy, jedna z knih klasické literatury, která stojí za přečtení.

evasmem
evasmem
10.09.2023 5 z 5

Viktoriánský román s fantastickými prvky. Zlá kniha, zlá, zlo z ní na člověka dýchne. Líbí se mi Wildeův styl a jazyk. Dílo mimo jiné upozorňuje na to, že nic nemusí být, jak se zdá, v tomto případě morální čistota mladíka s pěknou tváří. Kniha je plná památných citátů a aforismů, snad i životních mouder. Ponurý příběh s úžasnou atmosférou.

JaneSour
JaneSour
17.08.2023 5 z 5

Kniha je naprosto perfektni. Cetla jsem ji az po zhlednuti filmu. Kniha mi prisla i presto naprosto skvela. Nenudila jsem se.

Mety15
Mety15
10.08.2023 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, některé pasáže byly navíc, ale jako celek působivé.

lexikon_tf
lexikon_tf
06.08.2023 5 z 5

Požitkářský příběh o jednom obrazu, filozofickém rozjímání, marnivosti a pokrytectví. A především o jednom mladíkovi, který se natolik zakoukal do svého namalovaného portrétu, až na něj přehodil břímě svých dní, zatímco on sám si uchovával krásu věčného mládí.

Dorian Gray je půvabný mladík, ve společnosti oblíbený a dámami žádaný. Žádný večírek ve městě si nenechá ujít a užívá života plnými doušky. Ženy po něm touží a mladíci mu závidí. Dorian však při své mladické nerozvážnosti zlomí srdce mladičké herečce, a nejen té.
Prostopášník, který naplnil svůj život a duši zkažeností, však zůstává stále mlád. Je to díky portrétu, který stárne místo něj.

Zprvu jsem se do příběhu nemohla vpravit, filozofické rozebírání života mě pomalu začínalo nudit, ale jelikož jsem vytrvalec, byla jsem odměněna skvělým závěrem příběhu, který mi vyrazil dech! Pokud příběh neznáte, opravdu doporučuji, je to skvostná sonda do duše jednotlivce.

Atlantis
Atlantis
30.07.2023 2 z 5

Tohle je přesně ten důvod, proč nerad čtu klasickou literaturu. Možná to dělal i více než sto let starý překlad, ale jinak jsem se málem ukousal nudou. Premisu a finále jsem znal, tak možná i proto. Jinak se tady ale Oscar vypsal ze všech svých bolístek a dostali jsme novelu, která měla být pouhou povídkou.

J0hn
J0hn
29.07.2023 4 z 5

Poslouchano jako rozhlasová dramatizace. Provedení zdařilé, jen nevím jestli herci přiliš nepřehrávali. Hlavní obsah knihy je všeobecně známý, takže v tomto žádné překvapení. Jako kritika dekadentní společnosti té doby povedené. Přesto 5 hvězd dát nemohu, zase tak mě to neuchvátilo.