Obraz Doriana Graye

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh s fantastickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Krásného Doriana Graye portrétuje malíř Basil Hallward, který je Dorianovým vzhledem uchvácen a naivně si myslí, že sličný mladík je a vždy bude ztělesněním dobra. Uzavřený malíř se přátelí s lordem Henrym, ten je povahově zcela jiný. V každé společnosti je Henry ozdobou, oslňuje hlubokomyslnými úvahami, nemá žádné morální zábrany. Na bohatého sirotka Doriana, původně stydlivého a nezkaženého mladíka, má Henry zničující vliv. Také před nadaným malířem rozpřádá neuctivé teorie o zbytečnosti portrétování. Portrétovaný člověk stárne, kdežto obraz zůstává nepříjemným svědectvím o ztraceném mládí. Doriana ta představa poleká natolik, že si přeje, aby místo něho zestárl jeho obraz....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34864/big_obraz-doriana-graye-Y5l-34864.jpeg 4.35771
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Mladá fronta, Omega
Originální název:

The Picture of Dorian Gray, 1891


více info...
Nahrávám...

Komentáře (659)

Kniha Obraz Doriana Graye

KristýnaMy
dnes

Román Obraz Doriana Graye mě mile překvapil svou něžností. U autorů jsem se sice již setkala s náznaky jemnosti a měkké ženskosti, ovšem Oscar Wilde svou mužskou něžnost vykresluje bez ostychu, upřímně, plně, čímž si mě získal. Také bych ráda vyzdvihla promyšlenost postav, kde se znatelně ukazuje rozdílné cítění morálky. Samotný příběh pro mě byl příjemným zamyšlením, přestože se zde lze setkat s občasnými zbytečně dlouhými pasážemi.

PhoebePollard
10. října

Povinná četba, takže jsem to nakonec přelouskala... a stále si stojím za tím, že tohle patří ke klasice, kterou by měl každý znát. Ale to nic nezmění na faktu, že mi kniha přišla k zbláznění podivná, příliš popisná, zvláštní, cynická a zkrátka celkově nesympatická, než aby se dobře četla.


Tuti
06. října

Uff, přečteno...
Jak jsem se na knihu těšila, tak mi v některých pasážích přišla trochu těžkopádná...
Celkově ale věc, kterou stojí za to přečíst!

Jak už bylo několikrát zmíněno, je to prostě nadčasové!!!

Hakate
30. září

Nadčasový příběh a další z knih, kterou by si měl přečíst každý.

Irsaf
28. září

Moje druhá kniha od autora a opět se mi líbila...
Jeho knihy jsou nadčasové, aspoň podle mě...

Poslouchala jsem tu 4 hodinovou audioknihu a bylo to pěkně namluvené...

Any26
26. září

Dorian jako symbol dekadence. Obraz jako symbol svědomí. Skvost světové literatury.

Livilla
22. září

Všechny zdravím u příležitosti svého vůbec prvního komentáře!

Začínám Obrazem Doriana Graye, protože, i když si uvědomuju, jak je takové tvrzení v podstatě přihlouplé, tahle kniha je podle mě nejspíš to vůbec nejlepší, co jsem kdy četla. Poprvé jsem ji přelouskala v deseti letech, kdy jsem jí pochopitelně vůbec nerozuměla, ale přesto mě okouzlila nádherným, vysloveně čarovným stylem. A pak jsem ji četla znova a znova, do dnešních dní určitě přinejmenším desetkrát, a ještě mnohem víckrát jsem jí jen tak listovala, abych se potěšila jednou či dvěma stránkami. To tedy u mne a knížek, které se mi zalíbí, není nic tak neobvyklého, ale s málokterou se to děje tak často jako s touhle. Doporučuju tak vřele, jak jen to jde.

ropyzz
22. září

Knihu jsem si přečetl jako povinnou četbu na střední škole a zamiloval jsem se!

Během rozchodu s přítelkyní číst takto misogynní knihu bylo jedno z nejlepších rozhodnutí v mém životě. Kniha měla velkou hloubku, silný příběh. Během čtení ve mě proudily emoce a to se u povinné četby často nestává.

Zamiloval jsem si při čtení této knihy Oscara a těším se na přečtení jeho dalších knih.

Doporučuji!

1 ...