Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye

Příběh s fantastickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Krásného Doriana Graye portrétuje malíř Basil Hallward, který je Dorianovým vzhledem uchvácen a naivně si myslí, že sličný mladík je a vždy bude ztělesněním dobra. Uzavřený malíř se přátelí s lordem Henrym, ten je povahově zcela jiný. V každé společnosti je Henry ozdobou, oslňuje hlubokomyslnými úvahami, nemá žádné morální zábrany. Na bohatého sirotka Doriana, původně stydlivého a nezkaženého mladíka, má Henry zničující vliv. Také před nadaným malířem rozpřádá neuctivé teorie o zbytečnosti portrétování. Portrétovaný člověk stárne, kdežto obraz zůstává nepříjemným svědectvím o ztraceném mládí. Doriana ta představa poleká natolik, že si přeje, aby místo něho zestárl jeho obraz. Tím, jak se ocitá plně pod Henryho vlivem a mění se jeho povaha, mění se portrét ve stvůru, která odráží ošklivost Dorianovy duše, avšak sám Dorian Gray nadále září půvabem a pelem mládí. Chová se už jako lord Henry. Pohrdne svou romantickou láskou, nezastaví se ani před zločinem. Nakonec zaútočí na podobiznu ohyzdného starce, ve kterou se původní portrét proměnil…
Přeložil J. Z. Novák. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/34864/obraz-doriana-graye-34864.jpg 4.33764

The Picture of Dorian Gray (1891)

Vydáno:, Mladá fronta

Vera Silent

Snad kazdy zna ten pribeh a ja ke vsemu jeste znala film s okozlujicim Benem Barnesem. Takze jsem necekala, ze me kniha prekvapi, ale dokazala to.

Je to zvlastni dilo. Uplne chapu, ze se nekomu nelibi. Ve dvou castech jsem premyslela, zda netrisknout hlavou o zed: pri zbytecnem vycislovani objektu, ktere Dorian sbiral (od drahokamu po vysivky, vse si to mohl rovnou strcit do te sve jiste okozlujici a pevne ****) a pri Henryho monolozich v zaveru knihy, kdy uz jsem ocekavala vyvrcholeni a on se tam vykecaval na pohovce. Ale kniha me neskutecne a nepochopitelne pohltila a podmanila si me svou krasou jazyka. Pritom je ton vypraveni velmi casto falesny. Je podmanivy tak, ze mu clovek chce verit, ale zaroven az moc nepravdivy, takze skrze tu fales vyjde beztak najevo moralka. Wild dokonale vystihl podstatu umeni (tedy tu, v kterou veril). Krasa a fales na povrchu, a neskutecne moc skryto pod povrchem a mezi radky, prohnilost, stejne jako pravda zivota. Nebo ze smyslne radovanky nejsou to same jako radost ze zivota.

Srovnani s filmem je mimochodem take fascinujici. Byla jsem napjata, kolik toho, co je ve filmu celkem evidentne znazorneno (napr. (homo)sex, drogy a rock n' roll) si Wild dovolil napsat v 19. stoleti do knihy. Dovolil si dost, i kdyz nemohl byt doslovny ci telesne presnejsi. Myslim, ze by se mu libilo, jak to producenti filmu interpretovali a snad by jim i odpustil, ze herec Doriana nebyl blond. Navic film ma neskutecnou gradaci a postava Emily na konci je genialni, jak k sebeuvedomeni filmoveho Doriana tak k potrestani filmoveho Henryho. V knize se mihne pouze nejaka Hetty. Dokonce i to jmeno zni jak lonske seno, ktere nehne fakt s nicim. Sibyl je v knize znacne nerealna a plocha postava, jejiz smrt je naprosto teatralni a bezvyznamna. To ve filmu ji dodali poradny duvod. Konecne u filmoveho Doriana ma clovek pocit, ze to je vlastne stale kladna postava, ale v knize je opravdovy zmetek a ja se pristihla, jak velmi fandim vsem pokusum ho dodelat, at uz skrze Jamese Vanea ci Campbella. No aspon to hosi zkusili.

Neskutecna skoda, ze Wild dostal od svych soucastniku za tuhle knihu takove kapky. Je to upravdu skvely kus umeni.

Bella1

Docela drsný!

Ownkai

Knize jsem chtěla dát původně pět hvězd, ale nedalo mi to. Stále tam bylo na mě pár ne moc čtivých pasáží, které mě úplně odnášely pryč od knihy a dlouho mi trvalo, než jsem je zvládla přelouskat.
Nic to ale nemění na tom, že kniha se mi opravdu líbila a určitě předčila všechna moje očekávání, příběh je velmi dobře promyšlený, donutí vás přemýšlet a konec překvapí. Nepochybuji, že si v budoucnu přečtu další Wildova díla a Obraz Doriana Graye určitě doporučuji.

tomas5557

Obraz Doriana Graye je útlá kniha, ale naprosto bravurní. Je plná vzájemně provázaných a na sebe navazujících myšlenek, jejíchž řetěz nekončí. Je to přesně ten text, který na skromném rozsahu poskytuje obrovskou škálu interpretací i potravy pro tu část mozku, která chce přemýšlet.

Fedex

Obraz Doriana Graye. Jedním slovem dokonalost, kniha, která poutá čtenáře každým slovem. Očekával jsem nějakou nudnou povinnou četbu, ale velmi příjemně jsem byl překvapen. Knížka utíkala vcelku rychle, když jsem si zvykl na styl, kterým byla napsána. Nutila mě přemýšlet, přesně takové knihy oceňuji nejvíce. Ponurá atmosféra a trochu ponurá atmosféra čtenáře doslova polhtí a s každou další stránkou chcete vědět, jakou další životní údálost prožije Dorian Gray a vy s ním.

Adéla123

Kniha která předčila všechna moje očekávání. Děj je půvabný, ale ještě mnohem půvabnější je myšlenka, která je v knize ukrytá. Na každé straně je minimálně jedna pasáž, která by se mohla tesat do kamene.

Honzačtenář

Nejlepší kniha co jsem kdy četl. Převážně oceňuji smysl pro zachycení smyslů a vnitřních myšlenkových a citových pochodů. Naprosto dokonalé hraní si s jazykem. Příběh mě uchvátil svou plynulou ladností děje, nezasekával se.
Dorian Gray mě donutil přemýšlet, a to od knih, které čtu očekávám.

majuska88

Už od cca 15 let oblíbená kniha, kterou jsem několikrát četla

Adelajda_4

Kniha byla velmi zajímavá, příběh poměrně bizarní a mě se to opravdu moc líbilo a velmi dobře četlo. Bylo zde velké množství zajímavých myšlenek a ten konec? jenom kvůli němu si to přečtěte :)

Lachtaan

První kniha zprvu nucená ke čtení kvůli maturitní četbě. Po plandavém začátku napříč nezajímavou anglickou smetánkou jsme ale dostali výborně napsaného a strhujícího příběhu, který končí takovým způsobem, že jen sedíte s otevřenou pusou a nevíte jestli máte dál číst, nebo jen přemýšlet nad tím, co se vám právě honí hlavou. Ten zmatek je velký ale nezapomenutelný. V dobrém slova smyslu!

Natyna3

Velmi čtivá klasika, která se mi do ruky dostala šťastnou náhodou. Docela lituji, že toto dílo nemáme na seznamu četby k maturitě, myslím, že je to jedna z knih, které nemají příliš těžký rozbor a příběh je to strhující.

Zuzka.K

Knihu jsem si vybrala k maturitní četbě, protože mě zaujal příběh. Ze začátku mě kniha nebavila a trvalo mi zvyknout si na způsob, jakým je napsaná, ale později se pořádně rozjela zápletka a kniha mě začala bavit. Až na pár nudnějších nepodstatných informací a částí se mi kniha velice líbila. Doporučuji přečíst a nevzdávat se pokud vás to ze začátku nebude bavit.

Erudite

Oscar Wilde musel být velice okouzlující osobnost. Pokud je pravdou, že lord Henry je jeho knižním obrazem, naslouchat jeho názorům musela být hotová výprava do nejexotičtějších zákrutů lidské mysli.

Katranis

Líbil se mi příběh.

maid

Vynikající knižní zážitek! Oscar Wilde je opravdový umělec, o tom žádná.

Emmadriel

Kniha, která vás donutí uvědomit si, co je v životě podstatné.

vladka1695

Za mě super! mám ráda podivnosti a tohle bylo opravdu zajímavé téma.

DeniseMarini

Zvláštní dílo, zvláštní autor, ale špatné to není. Možná se k tomu budu muset v budoucnu vrátit, abych si utvořila pevný názor, jestli se mi to líbilo nebo ne.

Tessina

V knize je bravurně popsaná degradace osobnosti člověka.

Belatris

Miluji bezpočet bonmotů, které jsou roztroušeny v dialozích, to je pro mě hlavní deviza románu. Morální poučení a kritika společnosti jsou pěkně zakomponovány do příběhu. Při každé četbě se nesmírně bavím, už teď se těším na další přečtení.

Kyta

Pro tuto knihu jsem se rozhodla proto, že mě velmi zaujalo téma knihy. A dílo mě v nejmenším nezklamalo. Kniha byla čtivá, až na pár popisných pasáží, u kterých jsem měla skoro tendenci je přeskočit.
Hned první stránky byly nesmírně zajímavé a čtivé; čtenář se tu seznámí se všemi třemi hlavními postavami. Každá z nich byla něčím výjimečná a jiná. Henry byl úplným opakem Basila a Dorian stál úplně mimo ně, ovšem jen do okamžiku, než se seznámil s Henrym. V knize byl zpočátku Dorian vykreslován jako úplný ideál dokonalého člověka, ale i on je jen člověk a dokáže být sveden na tu špatnou stranu. Pro Doriana bylo fatální událostí v životě právě ono setkání s Henrym, který pro něj představoval něco nového a lákavého, čehož se Dorian chytil a tím se vlastně nevědomě přivedl do záhuby. Tady je krásně vidět, jaký vliv může mít člověk na toho druhého a když ví, jak na něj působí a jaký vliv na něj má, může toho využívat, i ve svůj prospěch. Dorian se po nějaké době snažil chovat tak, jak si myslel, že je podle Henryho správné a řídil se hlavně jeho radami. Nemyslím si ale, že s ním Henry chtěl manipulovat ve špatném smyslu. Doriana ovlivňoval svými úvahami o životě a pomohl mu uvědomit si, že mládí nelze ničím nahradit a že stejně jednou pomine. Odkrýval mu postupně tajemství života. Také mu pomohl mít ze života potěšení a ve všem vidět to krásné. Závěr knihy mě byl nečekaný a hodně zajímavý.

Řešily se tu celkem složité životní otázky. Bylo vidět, že Oscar Wilde ví, o čem píše, a že životu rozumí. Skrze tohle dílo se lidem snaží přiblížit tajemství života a uvědomit si, co je v něm důležité. Krása a mládí pro něj byly vším. Obraz Doriana Graye je dílo plné úžasných filosofických úvah, které dávají smysl a čtenáři určitě mají co říct. Mimo jiné je to kniha o vlivu lidí na druhé a snadné manipulaci, jak v dobrém tak špatném smyslu, ale také o umění, kráse a jedinečnosti.

Dílo je rozhodně nadčasové a na mě hodně zapůsobilo. Považuji to jako takové varování před lidmi a co se může stát, když se jimi člověk nechá zmanipulovat (ve špatném smyslu). Kniha se mi vážně moc líbila, jak díky svému originálnímu námětu, tak díky postavám či myšlenkám. Oscar Wilde mi otevřel oči a způsobil, že se na svět teď dokážu dívat i z jiného úhlu pohledu.

marketa262

Prostě luxus. Na čtení této knihy jsem se moc těšila a i přes vysoká očekávání mě v nejmenším nezklamala. Příběh má zajímavý námět a děj až na pár pasáží plyne. Velmi se mi líbil starší jazyk a spousta filozofických dialogů. Knihu jsem četla v rámci maturitní četby, ale příběh znám už z filmu, který jsem viděla jako malá, a přečetla bych si ji i tak.

cat5

Plné hodnocení nedávám pouze kvůli několika pasážím, které se hrozně táhly. Jinak je příběh skvělý.

Baushka

Čekala jsem větší dekadenci. Chvíli mi i trvalo, přivyknout si na jazyk, kterým je kniha psaná. Kapitolu 11 doporučuji přeskočit, ta se číst nedá. Nejvíce se mi ale líbila samotná myšlenka, co všechno se podepisuje na lidské tváři.

coquus

Zajímavý námět, ale nějak jsem se nemohl začíst. Místy tu bylo na můj vkus moc aforismů či myšlenek, které mně byly dost vzdálené. Celkově jsem čekal víc.

75terka

Tahle knížka mi prostě nějak vůbec nesedla... A to jsem se opravdu snažila. Ale po přečtení cca 50 stránek jsem "čtení" vzdala. Myšlenka je skvělá to musím pochválit ale způsob, jakým je knížka napsaná mě osobně nesedí a u děl jako je tohle usínám...

Brunnetka

Dočteno, ale přeskakovala jsem stránky... Příběh jako takový je zajímavý, ale dalo by se to smrsknout na 60 stránek ;-) Znova se ke knížce asi nevrátím.

stastnyandel

Jak jsem se na ni těšila, tak mě nebavila.Dočtena s velkým úslilím

Nat1

Musím se přiznat,že mi trvalo tři měsíce než jsem to dočetla. Podle mého názoru obrovská nuda.

ThrisaManx

Krásný jazyk, krásný příběh, ovšem rozhodně jsem z toho nebyla tak nadšená jako všichni v (ne)okolí. Někde uprostřed mě to přestalo bavit, do čtení jsem se nutila a u toho se nudila. Potom se to zase maličko rozjelo, ale zkrátka ten vrchol byl na začátku a pak už to šlo z kopce. Kniha za přečtení stojí, ale....ale.