Černá čarodějka

Černá čarodějka obálka knihy
Mé hodnocení:

Elloren Gardner je vnučkou poslední Černé čarodějnice Carnissy Gardner, která přemohla nepřátelské síly a uchránila lid před zničující válkou. Ale ačkoli je Elloren své babičce podobá jako vejce vejci, ve světě, kde jsou magické síly nade vše, nemá žádný vliv. Jejím celoživotním snem je stát se lékárnicí, a tak je šťastná, když je přijata na prestižní univerzitu Verpax. Ale brzy si uvědomí, že na univerzitě studují i zapřisáhlí nepřátele Gardneřanů a že tahle škola může být pěkně nebezpečným místem. A další hrozba je na obzoru a Elloren bude muset přijmout výzvu a navázat na dědictví své slavné babičky. Může však důvěřovat těm, které celý život nenávidí a bojí se jich?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368607/cerna-carodejnice-T9w-368607.jpg 4.6178

Kroniky Černé čarodějky 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, King Cool

The Black Witch, 2017

Kniha Černá čarodějka

ydnac

KRÁSNÁ FANTASY :-)
Jsem nadšená a nemůžu věřit, že je to autorčina prvotina.
Na začátku se může zdát, že to bude převážně romantická YA, ale podle mě je to nejen o lásce, ale také o přátelství mezi různými druhy nadpřirozených bytostí s různými schopnostmi. O nesvárech, nevraživosti, nenávisti, povýšenosti a útlaku nežádoucích ras...
Hlavní hrdinka vychovávaná mimo celé dění okolního světa přichází na univerzitu, kde začíná studovat, aby se mohla stát apatykářkou.

SPOILER: Brzy poznává, že všechno není tak jak si myslela a postupně mění svůj pohled na spoustu věcí. Najde přátele v těch u kterých by to nečekala a pochopí kdo je skutečný nepřítel. A ano je tam hodně romantických linek, ale mně to vůbec nevadilo, vlastně jsem všem přála, aby každý našel nějakou tu spřízněnou duši, protože někteří mají opravdu krutý osud jako třeba Wynter, Ariel, Marina a další...
Musela jsem se při čtení zamyslet nad lidskými předsudky, zlobou, ale i soucitem, pochopením a snahou pomoci.
Pro mě to byla úžasná knížka a na druhý díl se moc těším :-)
DOPORUČUJI :-)

"Copak jsou na téhle univerzitě samí blázni?"
Podívala jsem se na Ariel, která stála přikrčená nad svými kuřaty a sledovala Dianu vražedným pohledem, zatímco se jí vyděšená kuřata motala u kotníků. Pak jsem se podívala na Wynter, která se schovávala za svými křídly, a nakonec do uhrančivých Dianiných očí. A pak jsem tu byla já, dvojnice Černé čarodějky bez jakýchkoli magických schopností.
Čirá absurdita celé situace mě rozesmála. " Nemůžu mluvit za celou univerzitu, Diano, ale v téhle místnosti rozhodně nikdo normální není."

Eslem

Po jazykové stránce docela příjemné čtení, ale to je víceméně všechno. Děj je předvídatelný a jediný, kdo se v něm úplně ztrácí, je sama hlavní hrdinka. Autorka si sice usnadnila práci ich formou, ale je skutečně otravné sledovat děj očima někoho, kdo nemá žádnou osobnost a nanejvýš je schopný cítit lítost nebo strach. A protože i hlavní záporačka je nenápaditá a naprosto tuctová, musí chudinku Elloren šikanovat a trápit naprosto každý, od vlastní tety až po posledního kuchyňského poskoka. Občas mám vážně pocit, že většinu YA hrdinek píše přes kopírák jeden jediný autor.

LittleK

Autorka se nás na necelých pětistech stránkách snaží vnořit do světa nadpřirozených bytostí žijících na Erthii, ne nepodobné Zemi, a nastínit nám hlavní postavy a pouta, která se mezi nimi vytvářejí. Paralelu s naší společností a střetů nejrůznějších kultur nelze přehlédnout. Z počátku jde ze všech bytostí až hlava kolem, ale jejich různorodost je návyková. Už se těším na druhý díl, od kterého očekávám, že se pěkně rozjede. Snad i Elloren trochu dospěje. Na její věk mi přišla často dětinská.

Anit.N

No četla jsem teď první díl po druhé. Abych si vzpomněla na všechny detaily k druhému dílu. A prostě stejně jako poprvé, za mě naprostá dokonalost! Štve mě jen jedno, že to vždy rychle přečtu a že už autorka nemá na svým kontě daleko více kousků.

Andi

Když jsem se podívala na autorčinu podobiznu v zadní části knihy, bylo mi hned jasné, že "čarodějnictví" sama praktikuje a má velkou fantazii - mám se tedy při čtení na co těšit. Téma mezidruhového rasismu zde bylo přitažené za vlasy, každopádně nějaká ta paralela s naší realitou tam bude, že ... Vyznat se v množství ras pro mě bylo zpočátku obtížné, s takovou představivostí jsem se setkala už jen v Nekonečném příběhu, jinak nikde. Dále bych se chtěla zmínit o pro mě podivném střídání cílových skupin. Vyprávění střídaly pasáže pro 10-13 leté slečny - romantická linka mi byla vyloženě protivná - s pasážemi pro dospělé. Bravurní zápletky, jazykové machinace, to jsem netušila, že má čeština tolik slov a možností, jak něco vyjádřit. Krásná obálka.

Adýsek69

Jako fantasy to nebylo vůbec špatné. Chvíli trvalo vyznat se v lidech, ale nakonec to byla krásná pohádka.

red_marionette

Prostě paráda. Hned po přečtení jsem musela sáhnout po dalším dílu.

jaja4
30.12.2020

Posun od čisto dejovej fantasy, akou bol napr. Hobit, ku vzťahovo moralizujúcej fantasy - Selekcia, je super, ale Černá čarodějka má tých dialógov, opisov a vzťahov už trochu moc.