Černá čarodějka

Černá čarodějka https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368607/bmid_cerna-carodejnice-T9w-368607.jpg 4 480 111

Elloren Gardner je vnučkou poslední Černé čarodějnice Carnissy Gardner, která přemohla nepřátelské síly a uchránila lid před zničující válkou. Ale ačkoli je Elloren své babičce podobá jako vejce vejci, ve světě, kde jsou magické síly nade vše, nemá žádný vliv. Jejím celoživotním snem je stát se lékárnicí, a tak je šťastná, když je přijata na prestižní univerzitu Verpax. Ale brzy si uvědomí, že na univerzitě studují i zapřisáhlí nepřátele Gardneřanů a že tahle škola může být pěkně nebezpečným místem. A další hrozba je na obzoru a Elloren bude muset přijmout výzvu a navázat na dědictví své slavné babičky. Může však důvěřovat těm, které celý život nenávidí a bojí se jich?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , King Cool

The Black Witch , 2017

Majtinkacočte
22.03.2023 4 z 5

Černá čarodějka je velmi čtivě napsaná kniha. Autorka poukazuje na problémy jako předsudky k lidem jiné národnosti, šikana, zneužívání. Elloren jsem si oblíbila až na konci, kde došlo k jakémusi přerodu neuvědomělé dívky v statečnou osobu s cílem pomoci lidem jiných ras

Arlienen
02.12.2022 4 z 5

(SPOILER) Knihu jsem měla zařazenou v žebříčku "chystám se číst" už delší dobu. Přečtení této knihy stojí za to. Autorka stvořila úplně nový svět, kde žijí stvoření různé barvy pleti, vyznání a rasy. Samozřejmě je jedna rasa nadřazena těm ostatním. Autorka použila témata zneužívání, šikanu a zotročování. Ve 13 letech dochází k domlouvání sňatku.

Elloren jako hlavní hrdinka mi nesedla. Byla ubrečená a ufňukaná. To, že nevěděla o mnoha skutečnostech se dalo pochopit, když ji strýc držel v ústraní. Jenže ta přehnaná naivita mě štvala.
Můj vztah k Ren se změnil až okolo strany 300. Konečně byla nějaká větší akce. Také Ren začíná chápat ten svět, ve kterém žije a jak to ve skutečnosti je.

Bavila mě ta část, kdy se Elloren sbližuje s Ariel, Wynter, Aislinn, Tierney, Dianou, Jarodem a Yvanem.

broskev28
13.11.2022 4 z 5

Zdejší komentáře mě přesvědčily, tak jsem se do knihy pustila a nelituju.
Pravda, několikrát mi prolétlo hlavou, že kdybychom za ikaraly, wyverny, elfy či Kelty dosadili černochy nebo indiány, případně Židy, dopracovali bychom se k podobným, či spíše k ještě větším nepochopením, útokům a ukrutnostem. Jediný zásadní rozdíl byl v tom, že diskriminace (až pokus o genocidu) v případě výše uvedených skupin/ras nebyla vždy motivována dobyvačnými cíli, ale „pouhým“ obohacením; třeba u posledně jmenovaných to platí stoprocentně.
Ale naprosto chápu, že to by YA kategorii čtenářů rozhodně k četbě nepřilákalo tak spolehlivě, jako se to povedlo fantasy postavám této knihy. A jelikož zásadním momentem je přerod Elloren z osoby loajální v oponentku režimu a její postupné prozření a vcítění do situace nepohodlných elementů, akceptuju cokoli, co pomůže náctiletým pochopit, že nekriticky přejímat ustálené a neustále omílané rádobyargumenty je cesta do pekel. A je úplně jedno, zda jsou to mantry náboženské nebo politické.
Takže já našim teenagerům určitě budu doporučovat, už proto, že příběh je čtivý a romantická linka se omezuje na zrychlený dech, případně červenání. A připojila bych i poslední větu předešlého komentáře, děkuju uživatelce pettato.

"Kdo říká, že zmatek musí být něco špatného? Zjistil jsem, že zmatek může být velice pozitivní. Chceme-li zahlédnout alespoň střípek pravdy, často nám nezbyde nic jiného než se ponořit do temnoty naprostého chaosu. Ze srdce vám přeji, abyste po přečtení těchto knih ztratila veškerou půdu pod nohama."
Zamračím se na něj. "Přišla jsem za vámi, abych našla odpovědi na svoje otázky."
Zasměje se mé poznámce a posune si brýle ke kořeni nosu. "Dobří historici nabízejí pouze otázky. Budete si na ně muset najít své vlastní odpovědi, Elloren Gardnerová."
Postavím se na nohy s těžkými svazky v náručí. "Děkuji," odpovím nejistě a dívám se na tlusté knihy, které mi dal.
"Neděkujte mi," pronese tentokrát vážně. "Skutečné vzdělání vám život nezjednoduší. Naopak, všechno se vám bude zdát mnohem složitější, chaotičtější a velmi zneklidňující. Máte samozřejmě ještě jednu alternativu, Elloren Gardnerová, a to žít život založený na lži a nespravedlnosti."

Pettato
07.11.2022 4 z 5

Krásná pohádková fantasy se spoustou rozmanitých nadpřirozených magických bytostí.
Příběh mě vtáhl do děje. Elloren se musí vypořádat s předsudky, šikanou a diskriminací ostatních ras jejich světa.
Otevřený konec je připravený na pokračování, do kterého se hned pouštím. Někdy je běžný život potřeba trochu zpestřit pohádkovým světem, kde vše nakonec dobře dopadne :).

Kája_14
06.11.2022 5 z 5

Tato kniha mě velmi překvapila, přiznávám že ze začátku mě moc nebavila. Elloren žila ve lžích, a v půlce knihy zjistila na čí straně má být. Ale potom se to rozjelo, bylo tam vše co má v knize být: něco napínavého, romantického, smutného atd. Trochu mě ale mrzí ten konec, že to bylo otevřené pro to se těším na další díl. Knihu doporučuji všem milovníkům fantasy.

Latimer
03.11.2022 5 z 5

Dvěma slovy: Jsem lepená!
Čtivé, nápadité a naprosto úžasné fantasy.

LenkaPet
28.10.2022 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Chvílemi mi přišla zdlouhavá, ale chápu, že to musí být vzhledem ke složitosti příběhu. Moc se těším na další díly a jsem velmi zvědavá jak se to všechno bude vyvíjet dál. Měla jsem během čtení spoustu možných pokračování příběhu v této knize a překvapilo mě jak je dej pozvolný a vše promyšlené. Věřím, že další díly budou zajímavější a dej se rozjede. Potřebuji toho spoustu vysvětlit

Meg1
15.08.2022 5 z 5

Představivost čtenáře se ocitá v ráji :-)
Autorka v knize dokázala stvořit plný, pestrý a úžasně rozsáhlý fantasy svět. Vykreslila postavy i místa tak, že jsem měla pocit jako bych sama byla součástí tohoto neuvěřitelného světa. Klasický příběh boje dobra proti zlu, který s každým dílem graduje je napsán s lehkostí, jakou jsem ve fantasy knize už dlouho nepocítila. V dalších dílech mě možná trochu rozčiloval neustálý a dokola se opakující popis pocitů hlavních hrdinů, jako by autorka uměle oddalovala "akční části". I tak si myslím, že tato zatím trilogie stojí za přečtení.

Martooni
10.08.2022 5 z 5

Úžasná fantasy, autorka má skvělou představivost a umí ji skvěle převyprávět. Moc se mi tato fantasy líbí.
Mladičká Elloren, která byla díky strýci před světem uchráněna, začíná díky své tetě poznávat svět. Svět, který od ní jako vnučky Černé čarodějky, má velké očekávání, tentýž svět, který ji nenávidí. Vůbec jsem jí její osud nezáviděla a často ji i litovala. Velmi se mi líbil popis, život a příběh, který se odehrával na Univerzitě. Ty všechny úžasné postavy, ikaralové, urisky, lupíni a další. Skvělá práce! Doporučuji. Tento svět opravdu chcete zažít.

AnnaNes
26.07.2022 5 z 5

Po knížce jsem nějakou dobu pokukovala, až jsem ji nakonec hodila do košíku a dobře udělala. Příběh se krásně četl. Originálně vykreslený svět, se kterým jsem se jinde nesetkala.
Řekla bych, že o této sérii neví až tolik čtenářů, což je škoda, rozhodně stojí za pozornost.
Další díly mám objednány a koukala jsem, že jich bude celkem 5, tak doufám, že zbytek přeloží.

netopýrek1985
11.07.2022 5 z 5

Jj opravdu krásný příběh. Kapitoly tak akorát dlouhé a hurá na další díl. Jenom jsem zjistila, že je to na 5 dílů a u nás vyšli jenom 3. Ach jo pak to čekání ale opravdu super

LadyCotton
31.05.2022 4 z 5

Velice pěkná fantasy "pro holky". Autorka stvořila zajímavý (a dobře promyšlený) fantasy svět. Příběh rychle plyne, místy je napínavý, místy romantický :-)

LiliDarknight
18.05.2022 5 z 5

Laurie Forest svoj svet tvorila postupne a pomaly. Viac ako na akčné sekvencie sa sústredila na rozprávanie a v rovnakej miere na postavy. V samotnom strede stojí Elloren, prototyp naivnej mladučkej hrdinky, ktorá žila izolovane a zrazu je konfrontovaná so skutočnosťou. Jej premena je v istom zmysle dramatická, no najmä bolestivá. Keďže je potomok mocnej čiernej čarodejnice, má od onej spoločnosť isté očakávania. Lenže ona nemá mágiu, je slabá, sama, nenávidená asi každým, koho stretne.

Autorka však nezatvára oči absolútne pred ničím a nebojí sa čitateľovi ukazovať aj šikanu vo všetkých jej podobách. Vrátane toho, ako všetci ochotne a občas aj spokojne odvracajú tvár a predstierajú, že je to vlastne v poriadku. Alebo ešte horšie – že to slúži akémusi vyššiemu záujmu. Elloren je však obklopená aj inými postavami, nielen tými, čo jej chcú stále len ubližovať.

Na jednej strane sú jej bratia, na tej druhej postupne nadobudnutí noví priatelia, ktorí si takisto uvedomujú, že s ich svetom nie je všetko v poriadku. Ich osudy sú podobné, prepletajú sa a o to silnejšie vyznievajú sociálne orientované témy. Tie sú spracované veľmi realisticky a Forest upriamuje čitateľovu pozornosť určitým smerom – núti ho uvedomiť si, že z dlhodobého hľadiska nemôže istá skupina narábať s inou otrasne len preto, lebo oni sa k nim tak správali v minulosti. Lebo ak zlé oplácame ešte horším, nikdy to nedopadne dobre.

Rozvinúť podobnú tematiku si vyžaduje čas aj trpezlivosť a aj preto autorka zvolila pomalšie tempo. Ponúkla síce niekoľko akčnejších a napínanejších scén, ale ich výskyt bol skôr sporadický, čím sa zvýšila ich výpovedná hodnota. Výborne však pracuje s gradáciou a jej záver je veľkolepý. Obdobne umne pracovala aj so vzťahmi medzi postavami, hoci v niektorých momentoch už tá tvorba veľkej šťastnej rodiny bola na hranici uveriteľnosti.

Zaujímavé tiež je, že dejová linka vlastne nemá zjavný zámer. Postavy čelia novým výzvam, rozhodujú sa, rastú a vyvíjajú sa, ale neriešia nejaký ucelený problém. Skôr menšie čiastkové „šarvátky“, ktorými si Forest len pripravuje pôdu. Aby vysvetlila motiváciu jednotlivých aktérov, aby vybudovala uveriteľnú zápletku. Aby boj za „lepší svet“ pôsobil uveriteľnejšie. A to sa jej aj podarilo. Všetko pôsobí realisticky – v istých momentoch až bolestne realisticky.

Kniha Černá čarodějka funguje ako výborný úvod do rozsiahlejšieho príbehu. Laurie Forest predstavuje postavy a dopriava im dostatok priestoru na rast. Takisto vysvetľuje vzťahy medzi jednotlivými magickými i nemagickými frakciami. Zameriava sa tak hlavne na budovanie a len okrajovo na neočakávané zvraty a/alebo akčné sekvencie. Čitatelia preferujúci knihy orientované na dej sa teda budú prevažne nudiť. Tí trpezlivejší však budú odmenení realisticky vykresleným svetom s mnohými morálnymi prešľapmi.

Tanya007
13.05.2022 5 z 5

Pane bože! Několik měsíců jsem se po této knížce koukala, vždycky jsem ji hodila do košíku a pak zase dala pryč... Už totiž úplně nejsem cílovka a ne všechny young adault knížky mě baví. Ale toto mě okamžitě vtáhlo, "líbil" se mi svět, postavy... Po první přečtené třetině jsem objednávala další díly :-D

SimonaM86
26.04.2022 5 z 5

Musím říct, že jsem tomuto příběhu propadla a je to výborný. Doporučuji, stojí to za to.
Vítejte ve světě Gardneriánů, Keltů, Elfů, Urrisek,Ikaralů... Už se těším na další díly s Elloren, Yvanem, Trystanem, Rafem, Dianou, Jarodem, Wynter, Ariel...

Levianka
25.04.2022 5 z 5

Proč jsem si nepřečetla, že to bude mít 5 dílů??? A u nás jsou zatím jen 3. Po první 70 stránkách jsme tomu propadla a prostě musela jsme číst dál a dál ... dneska si rezečtu hnedka 2 díl a moc se na to těším. Knížka je opravdu boží, pořád se tam něco děje a drží Vás v jejich světě a nechce Vás pustit :) za mě doporučuji a když čtu tuto knížku ...tak se mi příběh odvíjí před očima...

BarkaS
23.04.2022 4 z 5

Je to velmi sympatická a originální jízda. Trochu naivní, pravda, ale i tak super. Forest si mohla odpustit párování snad u všech kromě hlavní hrdinky a tam nás taky “udržuje v napětí”. Trochu mě mrzí, že to není trilogie, měla jsem se podívat před zahájením četby. Ta nekonečnost sérií a čekání na další díly mě už opravdu nebaví. (Teď vyšla 4 v originále a 5 bude mít prý zpoždění :().

milena8281
28.03.2022 5 z 5

Tak tenhle příběh mě úplně pohltil. Nádherně napsané, čtivé, a napínavé. Po dočtení knihy jsem po dlouhé době měla pocit, že chci hned číst další díl. A to teda nejsem cílová skupina ani náhodou a fantasy rozhodně není můj nejoblíbenější žánr. Je to nádherná pohádka. Říkala jsem si, že by z toho byl nádherný film nebo seriál. Opravdu moc se mi to líbilo a dávám plný počet hvězdiček.

Brunnetka
19.03.2022 5 z 5

To je tak povedený příběh! Krásně se čte, je poutavý a čtivý. Určitě DOPORUČUJI všem, kdo má rád fantasy a kdo se rád ztratí v cizím světě. Elloren mě bavila od začátku, nebyla snad jediná nudná pasáž :)

Imagika
11.02.2022 3 z 5

Kniha jako taková se čte vcelku dobře. Děj i když rozvláčný, tak nenudí, v podstatě i bez popisů akcí, je to svým způsobem akční. Jsem u třetího dílu, zvažovala jsem o pořízení série do své knihovny, ale nakonec jsem ráda, že mám knihy jen půjčené, protože ač mě svět stvořený autorkou baví, je tam příliš mnoho slz, vlastně všichni tam neustále slzí a nejvíc mě vytáčely energetické dráhy. Ty jsou zmiňovány snad na každé stránce a časem jsem si přála, aby Ren svou moc ztratila a sní i ty blbé dráhy :-) sumasumárum hezká knížka, určitě si půjčím i další pokračování pokud vyjde, ale ic co bych potřebovala mít nutně doma ...

draci magie čarodějnice pro dívky čarodějky

Laurie Forest
americká