Rady zkušeného ďábla

Lewisovu nejúspěšnější knihu není třeba obšírněji představovat: jde snad o nejvtipněji podané reálie „ze života pokušitelů“. Hlavní postavou příběhu je zkušený ďábelník, který formou dopisů a instrukcí radí elévovi v pokušitelském úřadu. Spojenými silami se pokouší zničit život konkrétního člověka. Lewis bravurně vystihl to, s čím se každý z nás ve svém životě denně setkává: pohrdání druhými, pokrytectví, zákonictví, pocit výjimečnosti, pocit mimořádné svatosti, propady do depresí, skepse a pochybnosti. Rady zkušeného ďábla jsou nejenom vtipným čtením, nýbrž nám umožní nahlédnout více do zákulisí duchovního světa......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2281/big_rady-zkuseneho-dabla-Vut-2281.jpeg 4.5549
Duchovní literatura, Náboženství

Vydáno: , Návrat domů

The Screwtape Letters, 1942

Kniha Rady zkušeného ďábla

rennata

Keď píše knihu vzdelaný, duchovne rozhľadený konvertovaný katolík, môže to byť veľmi zaujímavé. Neviem ako veľmi si to uvedomoval, ale v katolíctve vnímal dosť starých východných duchovných prúdov, ktoré prenikli to kompilácie nazvanej kresťanstvo, naproti tomu kdejaké nedobré, odduchovnelé nánosy možno podvedome od náboženstva odpájal (predtým som od neho čítala len Narniu, takže nie som zbehlá v jeho knihách o duchovne). Kniha je čitateľná pre rôznych ľudí, pričom si z nej môžu vziať rozličné zaujímavé myšlienky a tých je tam veľa. Isté výhrady samozrejme mám, ale kniha o pokušiteľoch a pokúšaných, neznalých a duchovne veľkých, ktorá má byť trefná, úsmevná i poučná sa tvorí ťažko.

Luigi1
05.12.2022

Moc pěkně napsané

Pettato
16.09.2022

Originální způsob jak přiblížit jakým pokušením je duše vystavena.
Ďáblem psané dopisy poskytují spoustu témat k zamyšlení se nad svými každodeními skutky a střetávání dobra a zla.
I když je to psané s vtipem a laděné humorně, měla jsem během čtení tíživý mrazivý pocit.
Často se svým životem zacházíme tak, že si temno musí mnout ruce nad svou skvělou prací. My si přitom myslíme, že jsme na té správné světlé cestě a ono je tomu právě naopak.
Vždyť i cesta dlážděná dobrými úmysly může být cestou do pekla...
Dopisy mě rozhodně donutily k sebereflexi.

katerina.marko
03.09.2022

Geniální a moudrá kniha

Legens
20.06.2022

Užitečná knížka. Z mnoha poučení bych upozornil na jedno: Ďábel nechce úvahy, chce fráze. Například až uslyšíte větu: "To chce změnu!" , vzpomeňte si. Je to typická nic neříkající fráze, která se ale tváří, že nachází jednoduchá řešení na vše.

amejzlík
29.01.2022

Knížka mě trochu děsila a probouzela ve mně strach a občas i výčitky svědomí. Jak málo si uvědomuji svoje chyby, které dělám. Zároveň mě hodně poučila a mohla jsem si z ní vzít mnoho zajímavých myšlenek. Některé dopisy jsem si musela přečíst víckrát, abych je pochopila a vzala si z nich příslušná varování. Určitě se k Lewisovi vrátím a přečtu i některé jeho další tituly. Velmi mne oslovil.

martin_aston
24.01.2022

Vo viacerých listoch som mal pocit, že mi Lewis pri popisoch pokleskov nazerá do hlavy. Ale nie, kniha je napísaná v 1942. roku. Naše poklesky však trefne pomenúva stále. Napísaná zábavnou, hravou formou, intelektuálne vybrúsená ako diamant. Nadčasová kniha.

rencovav
14.01.2022

Zamyšlená jsem tuto knihu začala číst, mnohem zamyšlenější ji nyní dočítám. Geniální - a mrazivé, protože v každém z dopisů poznáváte, jak moc jsme všichni ovlivňováni našimi vlastními Tasemníky. Ale vždycky je naděje, že prohlédneme. A že budeme žít lépe, s ohledem na sebe i na lidi kolem nás.