Rady zkušeného ďábla

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Lewisovu nejúspěšnější knihu není třeba obšírněji představovat: jde snad o nejvtipněji podané reálie „ze života pokušitelů“. Hlavní postavou příběhu je zkušený ďábelník, který formou dopisů a instrukcí radí elévovi v pokušitelském úřadu. Spojenými silami se pokouší zničit život konkrétního člověka. Lewis bravurně vystihl to, s čím se každý z nás ve svém životě denně setkává: pohrdání druhými, pokrytectví, zákonictví, pocit výjimečnosti, pocit mimořádné svatosti, propady do depresí, skepse a pochybnosti. Rady zkušeného ďábla jsou nejenom vtipným čtením, nýbrž nám umožní nahlédnout více do zákulisí duchovního světa......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2281/big_rady-zkuseneho-dabla-Vut-2281.jpeg 4.5505
Žánr:
Duchovní literatura, Náboženství

Vydáno: , Návrat domů
Originální název:

The Screwtape Letters, 1942


více info...
Nahrávám...

Komentáře (81)

Kniha Rady zkušeného ďábla

meluzena
22. srpna

Autorova předmluva je skvělá, nadčasová a až aregiliózní. Samotné dopisy mě nechytly - působily až příliš úřednicky, jejich byrokratický jazyk mě odpuzoval a po několika dopisech jsem knihu odložila. Byly až příliš cítit církevní zkostnatělostí a já se obávám, že ten opravdový „zkušený ďábel“ rozhodně není suchar, ale že je naopak daleko, daleko mazanější a přitažlivější. Jinak by neslavil takové úspěchy, že.

VikyKleinik
08. května

Pozoruhodný koncept. Zkušený ďábel radí pokušiteli a svádí se tu tak s nebem boj o lidskou duši. Autor prokázal velký vhled do lidského nitra. Ač jde o útlou knížku, tak je řádně nacpaná myšlenkami. Prakticky jedna za druhou.
Hodí se dodat, že ačkoli jsem antitheista, tak mi vůbec nevadilo, jakou pozici zde zastává křesťanství.
Přínosem této knihy jest, že čtenáře se něco naučí o sobě i lidech obecně.


Hebrey
31. března

Také už je to hodně dlouho, co jsem knihu četla. Nepamatuji si každý detail, ale to, jak mne zasáhla. Člověk si při čtení prostě uvědomí, že lecjaká maličkost, která se tak ani nezdá, může být cestou do pekel, i když je často dlážděná dobrými úmysly nebo vypadá naprosto nevinně.

NicMocVládce
02. března

Do přečtených jsem si knihu vložila teď, ale je to už opravdu dlouho co jsem jí četla, takže moje hodnocení nepůjde moc do hloubky. Četla jsem jako malá Narnii (a to hned několikrát) a později mě zajímalo její s křesťanstvím a samotný život autora, třeba to že se přátelil s Tolkienem. Až jsem se dostala k této útlé knížce. Je to zdařile napsané a v nejednom případě člověk poznává sám sebe. Ke knížce se určitě plánuji v budoucnu vrátit.

petrarka72
20. února

Je to vtipné, temné a poučné. Mnohé popsané je realita natolik banální, že ji člověk nevnímá jako zlo - a přitom jím je více než zdánlivě neodpustitelné hříchy...
(10. místo v žebříčku 100 nejlépe hodnocených knih z oblasti duchovní literatury)

Lie
20. února

Rozhodně to nebyla příjemná četba, ač jsou zde ďáblové podáni rádoby vtipně, člověk pod touto Lewisovou metaforou tuší hluboké zlo. A s hrůzou zjišťuje, v kolika věcech pozná sám sebe, aniž by do té doby tušil, že je na těch drobnostech něco špatného. Jak už někdo psal níže, nevěřím, že by se našel někdo, kdo by se v tom nepoznal. Ale každopádně, ačkoli jsem z knih měla hodně hnusný a nehezký pocit, jsem moc ráda, že jsem ji četla, snad díky ní dokážu ty myšlenky podstrkované nějakým zkušeným ďáblem rozeznávat o něco lépe. Určitě bych ji doporučila každému věřícímu (ale i nevěřícímu, třeba díky ní aspoň trochu lépe pochopí křesťanství a přestane si ho spojovat jen s pravidelným chozením do kostela a bezmyšlenkovitým drmolením otčenášů)

Nef18
17. února

Je rozhodně dobré ji číst pomalu, aby vás ta temnota nesežrala.... Výborná kniha pro všechny, kteří chtějí znát ďáblovu strategii...

Vida66
05. února

Kniha, kterou je možné číst opakovaně a pokaždé najít něco nového a pokaždé se v nějaké pasáži s hrůzou poznat...

1

Doporučujeme

Bible Svatá
Bible Svatá