Rady zkušeného ďábla

Lewisovu nejúspěšnější knihu není třeba obšírněji představovat: jde snad o nejvtipněji podané reálie „ze života pokušitelů“. Hlavní postavou příběhu je zkušený ďábelník, který formou dopisů a instrukcí radí elévovi v pokušitelském úřadu. Spojenými silami se pokouší zničit život konkrétního člověka. Lewis bravurně vystihl to, s čím se každý z nás ve svém životě denně setkává: pohrdání druhými, pokrytectví, zákonictví, pocit výjimečnosti, pocit mimořádné svatosti, propady do depresí, skepse a pochybnosti. Rady zkušeného ďábla jsou nejenom vtipným čtením, nýbrž nám umožní nahlédnout více do zákulisí duchovního světa......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2281/rady-zkuseneho-dabla-Vut-2281.jpeg 4.6426
Duchovní literatura, Náboženství
Vydáno, Návrat domů

The Screwtape Letters, 1942

Kniha Rady zkušeného ďábla

Bebe2004

Zajímavě pojatá kniha.

baacinka

Ano, je to křesťanská kniha o křesťanské morálce. Podaná vtipně a s nadhledem, což už samo o sobě stojí za přečtení hlavně pro někoho, kdo o křesťanství nic netuší, chce se poučit a do teologie nebo bible se mu nechce (ano, má stránky o tloušťce cigaretového papíru a hlavní postava přijde až na konci, chápu to, začněte Lewisem). Ale také je to krásná studie do lidské psychologie, kniha o morálce jako takové. O tom, jak člověk umí přesvědčit sám sebe, že není vůbec špatný, i když si nad ním alegorické peklo mne ruce. O tom, jak ty nejlepší úmysly dláždí cestu do pekla mnohem spolehlivěji než zločin a nakonec i o tom, jak snadno těmi drobnými prohřešky a hříšky a nedostatkem sebereflexe zničit nenapravitelně vztah mezi dvěma lidmi. A ještě se u toho zasmějete. Prostě veledílo od veleautora, co říct víc.
P.S.: výtky o tom, že to je náboženská propaganda moc nechápu - je to jako byste knize básní vyčítali, že se rýmuje. Někdy je fajn vědět, jaký žánr jsem si z knihovny přinesla a tomu přizpůsobit očekávání.

Tylluan

Dá se k tomu ještě něco dodat? Vždyť se to tak skvěle strefuje do toho, jak žiju...

MichiRat

Knihu mám v povinné četbě a vrhla jsem se na ni hned.
Bylo to... Děsivé. Děsivé a spoustu věcí jsem si uvědomila.
Zvlášť konec mě zarazil - ďábel ale opravdu milovat nemůže.

ComicGuy899

Husársky kúsok od Kresťanského teologického autora ukázať kresťanský svet v podobe akej si ju vie len málo veriacich predstaviť. V podobe pekelníka.

Keď som to začal čítať čakal som oproti detskej Narnii omnoho zložitejšie vyjadrovanie a ak mám byť úprimný aj trochu neschopnosti vykresliť niečo pre oči neviditeľné. Ale pánu autorovi sa všetko podarilo na jednotku. Je to napísané jednoduchým a pútavým štýlom, ktorý mi veľmi rýchlo prirástol k srdcu a určite má čo povedať aj pre neveriacich (tým nechcem povedať, že som ateista). Kniha je napísaná štýlom jemnej satiry takže prosím vás, neberte túto knihu ako vzbudzovanie k satanizmu ani k niečomu takému (ani k prehnanému kresťanskému fanatizmu).
Existenčný význam tejto knihy je ľahký. Ukázať novému kresťanovi ako ľahko a akými prefíkanými metódami ho (ak ho tak môžem nazvať) Ten Zlý môže zničiť a nadobro zmárniť.
Osobne odporúčam všetkými piatimi aj pre ateistov, pretože kniha má väčší potenciálny význam než len pre obyčajných veriacich a teológov. Má obrovský filozofický podtón, nad ktorým budete ešte dlho rozmýšľať.

Viac neviem ako túto knihu opísať. Je to niečo tak unikátneho, že vlastne ani neviem k čomu by som to prirovnal. Díky Bohu za takýchto ľudí :)

knihyKeMne

Už je tomu dlouho, kdy jsem tuto knihu ve svém křesťanském období četla. A tenkrát na mě udělala velký dojem. Oceňovala jsem originalitu podání myšlenky pokušení a knihu jsem ráda doporučovala dál. V současném období se k ní ale nevracím. Zkrátka doporučuji každému mladému křesťanovi!

Vidlička
30.07.2019

Pěkně nás oba (Lewis i Zmarchrob) mají přečtené!

Lilda
14.04.2019

Velice oceňuji schopnost Lewisových slov zasáhnout mě na citlivém místě. Je pravda, že knihu jsem měla dlouho rozečtenou a četla jsem při ní i plno dalších. Ale i tak se mi stalo, že jsem zrovna něco prožívala a kniha mi přímo ukázala na můj bolestivý problém s tou věcí. Krásná je trefnost metafor a přirovnání. Myslím, že i skrytý humor pobaví každého člověka, který se jen trochu orientuje v církevních věcech. Oceňuji velkou nadčasovost i přes častou tématiku války. Jedna z takových věcí je jeho téma ctností.,, Cudnost, poctivost nebo milosrdenství, které ustoupí před nebezpečím, budou cudné, poctivé nebo milosrdné jen za určitých podmínek. I Pilát byl milosrdný, dokud to nebylo riskantní."

Bible Svatá
Bible Svatá