Rady zkušeného ďábla

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Lewisovu nejúspěšnější knihu není třeba obšírněji představovat: jde snad o nejvtipněji podané reálie „ze života pokušitelů“. Hlavní postavou příběhu je zkušený ďábelník, který formou dopisů a instrukcí radí elévovi v pokušitelském úřadu. Spojenými silami se pokouší zničit život konkrétního člověka. Lewis bravurně vystihl to, s čím se každý z nás ve svém životě denně setkává: pohrdání druhými, pokrytectví, zákonictví, pocit výjimečnosti, pocit mimořádné svatosti, propady do depresí, skepse a pochybnosti. Rady zkušeného ďábla jsou nejenom vtipným čtením, nýbrž nám umožní nahlédnout více do zákulisí duchovního světa......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2281/rady-zkuseneho-dabla-Vut-2281.jpeg 4.6426
Žánr
Duchovní literatura, Náboženství
Vydáno, Návrat domů
Orig. název

The Screwtape Letters, 1942

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (68)

Kniha Rady zkušeného ďábla

Přidat komentář
Bebe2004
11. května

Zajímavě pojatá kniha.

baacinka
08. května

Ano, je to křesťanská kniha o křesťanské morálce. Podaná vtipně a s nadhledem, což už samo o sobě stojí za přečtení hlavně pro někoho, kdo o křesťanství nic netuší, chce se poučit a do teologie nebo bible se mu nechce (ano, má stránky o tloušťce cigaretového papíru a hlavní postava přijde až na konci, chápu to, začněte Lewisem). Ale také je to krásná studie do lidské psychologie, kniha o morálce jako takové. O tom, jak člověk umí přesvědčit sám sebe, že není vůbec špatný, i když si nad ním alegorické peklo mne ruce. O tom, jak ty nejlepší úmysly dláždí cestu do pekla mnohem spolehlivěji než zločin a nakonec i o tom, jak snadno těmi drobnými prohřešky a hříšky a nedostatkem sebereflexe zničit nenapravitelně vztah mezi dvěma lidmi. A ještě se u toho zasmějete. Prostě veledílo od veleautora, co říct víc.
P.S.: výtky o tom, že to je náboženská propaganda moc nechápu - je to jako byste knize básní vyčítali, že se rýmuje. Někdy je fajn vědět, jaký žánr jsem si z knihovny přinesla a tomu přizpůsobit očekávání.


Tylluan
10. dubna

Dá se k tomu ještě něco dodat? Vždyť se to tak skvěle strefuje do toho, jak žiju...

MichiRat
04. dubna

Knihu mám v povinné četbě a vrhla jsem se na ni hned.
Bylo to... Děsivé. Děsivé a spoustu věcí jsem si uvědomila.
Zvlášť konec mě zarazil - ďábel ale opravdu milovat nemůže.

ComicGuy899
03. dubna

Husársky kúsok od Kresťanského teologického autora ukázať kresťanský svet v podobe akej si ju vie len málo veriacich predstaviť. V podobe pekelníka.

Keď som to začal čítať čakal som oproti detskej Narnii omnoho zložitejšie vyjadrovanie a ak mám byť úprimný aj trochu neschopnosti vykresliť niečo pre oči neviditeľné. Ale pánu autorovi sa všetko podarilo na jednotku. Je to napísané jednoduchým a pútavým štýlom, ktorý mi veľmi rýchlo prirástol k srdcu a určite má čo povedať aj pre neveriacich (tým nechcem povedať, že som ateista). Kniha je napísaná štýlom jemnej satiry takže prosím vás, neberte túto knihu ako vzbudzovanie k satanizmu ani k niečomu takému (ani k prehnanému kresťanskému fanatizmu).
Existenčný význam tejto knihy je ľahký. Ukázať novému kresťanovi ako ľahko a akými prefíkanými metódami ho (ak ho tak môžem nazvať) Ten Zlý môže zničiť a nadobro zmárniť.
Osobne odporúčam všetkými piatimi aj pre ateistov, pretože kniha má väčší potenciálny význam než len pre obyčajných veriacich a teológov. Má obrovský filozofický podtón, nad ktorým budete ešte dlho rozmýšľať.

Viac neviem ako túto knihu opísať. Je to niečo tak unikátneho, že vlastne ani neviem k čomu by som to prirovnal. Díky Bohu za takýchto ľudí :)

knihyKeMne
22. března

Už je tomu dlouho, kdy jsem tuto knihu ve svém křesťanském období četla. A tenkrát na mě udělala velký dojem. Oceňovala jsem originalitu podání myšlenky pokušení a knihu jsem ráda doporučovala dál. V současném období se k ní ale nevracím. Zkrátka doporučuji každému mladému křesťanovi!

Vidlička
30.07.2019

Pěkně nás oba (Lewis i Zmarchrob) mají přečtené!

Lilda
14.04.2019

Velice oceňuji schopnost Lewisových slov zasáhnout mě na citlivém místě. Je pravda, že knihu jsem měla dlouho rozečtenou a četla jsem při ní i plno dalších. Ale i tak se mi stalo, že jsem zrovna něco prožívala a kniha mi přímo ukázala na můj bolestivý problém s tou věcí. Krásná je trefnost metafor a přirovnání. Myslím, že i skrytý humor pobaví každého člověka, který se jen trochu orientuje v církevních věcech. Oceňuji velkou nadčasovost i přes častou tématiku války. Jedna z takových věcí je jeho téma ctností.,, Cudnost, poctivost nebo milosrdenství, které ustoupí před nebezpečím, budou cudné, poctivé nebo milosrdné jen za určitých podmínek. I Pilát byl milosrdný, dokud to nebylo riskantní."

1

Doporučujeme

Bible Svatá
Bible Svatá
Celestinské proroctví
Celestinské proroctví
Nevyžádané rady mládeži
Nevyžádané rady mládeži
Biblické příběhy
Biblické příběhy