Jméno růže přehled

Jméno růže
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30289/bmid_jmeno-ruze-Jh3-30289.jpg 4 3797 3797

Historický román italského spisovatele. Eco v románu využil své hluboké teoretické a odborné znalosti. Čtenář, fascinován srozumitelnou hloubkou Ecova pohledu, proniká po jeho boku do tajů teologie, filozofie i středověké politiky, do milostných vytržení, do víru hlubinných duchovních prozření i smyslné rozkoše, tajů Aristotelovy Knihy smíchu, středověkých léčivých herbářů i jedů, uhranutí mladého teologa mladičkou láskou, kterou – aniž zná alespoň její jméno – si nese životem až na dno svých dnů.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub

Il nome della rosa , 1980

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jméno růže. Přihlašte se a napište ho.

Andrée
11.07.2024 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a mluvené slovo bylo naprosto geniální! Mám opravdu perfektní zážitek.
Atmosféra kláštera a středověku skvělá. Já nemám co vytknout. Tohle je opravdu dílo!
Snad jediné co mne mrzí, že jsem se ke knize nedostala dříve.

Elapheg
29.06.2024 5 z 5

Na tuhle knihu jsem byl obzvláště zvědavý. Před 15 lety jsem viděl film, něco jsem si z něj ještě nejasně pamatoval a vidouce samých superlativů na knihu, s ohledem na to, že už jsem zapomněl, kdo a proč byl v knize vrah, jsem se rozhodnul, že si knihu zakoupím a přečtu. A nebyl jsem zklamán, i když pravda nutno podotknout, že se jedná z mého pohledu o mistrovské teologicko-historicko-filozoficko-detektivní dílko plus mnoho vrstev románu navíc. Kniha to byla i dost těžká, ale smekám před uměním autorovým, jak komponovat věty a rozvíjet děj, tak před uměním překladatelovým, protože tohle přeložit, v jaké formě je to podáno dnes, četl jsem rozšířené vydaní Argo 2014, tak to si žádá encyklopedické znalosti cizího jazyka. Ke knize: benediktinský mnich Adso dostane za učitele františkánského mniha Viléma z Baskervillu, aby Adso doprovodil Viléma do italského opatství na začátku 14. století, kde má dojít k jednání mezi stranou papežskou a stranou císařskou a Vílém bude právě zastávat stranu, no to si přečtěte sami. :-) Zrovna krátce před jednáním obou stran dochází v opatství k nezvyklým vraždám a opat kláštěra požádá Viléma, aby se jal vyšetřování a zjistil, kdo je mezi mnichy vrah a proč se objevují mrtví. S pátráním Vilémovi pomáhá Adson, který je v knize také hlavní vypravěč, jenž popisuje události jako stařec, jichž byl svědkem v mládí. Je zde několik úmrtí, které jsou podrobně vyšetřovány a jsou velmi tajemné. Kniha však není jen historickou detektivkou. Tou je až v druhé řadě. Hlavní část tvoří teologický náhled na víru, výklad tezí bible různých stran, teologické rozpravy mezi mnichy, kteří mají rovněž různý názor na to, co bible skutečně v podobenstvích i skutcích Krista a jiných biblických osob, hlásá a má za úmysl vyjevit. Jelikož jsem věřící a bible je mi blízká, tak mi mnohé rozpravy učarovaly a znovu smekám před autorovými znalostmi a komponováním knihy. Autor ze zcela obyčejné události dokáže vyjevit vzdálené pravdy na první pohled nepatrné. Kdo chce knihu číst jen jako detektivku bez znalostí bible, bude dost zklamán, protože právě detektivní pátrání je vyvozováno z hlediska teologických rozprav a náhledů různých lidí na jednu a tu samu biblickou či jinou knižní pasáž. Jsme dokonce jako čtenáři součástí inkvizičního řízení. Krásné komentáře ke knize mají moje oblíbené čtenářky: Jenny46, Pettato, m_martina, 85098211. Autor některé vztahy mezi církevními řády rovněž někdy v knize mírně vysvětluje, ale ohledně Krista a proroků starého zákona, se v knize nezmiňuje, vychází z toho, že čtenář tyto fakta zná, protože je zde hromadně popisuje. Knihu může číst i ateista a to hlavní z knihy pochopí, ale teologicko-filozofické rozpravy pro něj mohou být utrpením. Nicméně, kdo nezkusí, neví. Takže knihu doporučuji všem, kdo mají zájem si přečíst kvalitní historicko-teologicko-filozoficko-detektivní román. Je to moje první setkání s autorem, ale myslím si, že se opravdu jedná o vrcholné autorovo dílo. Kniha mě velmi obohatila, překvapila, ohromila a zaujala a dlouho mi zůstane v paměti, právě těmi rozpravami i samotnou detektivní částí, ale zároveň bych chtěl podotknout, že to je možná, co se způsobu vyjádření věcí obecných i komplikovaných týče, jedna z nejtěžších knih, co jsem zatím četl. Ano kniha je to dosti těžká, ale zároveň velmi poutavá a uchvacující. Jasných pět hvězd a doporučení. :-)

possekre
10.06.2024 1 z 5

Už dlouho jsem se u knihy tak strašně nenudila. Tohle čtivo skutečně není pro mě - téměř žádný děj, jen dlouhé teologické rozpravy. Dobrá zkušenost.

Umberto Eco přepsal Jméno růže

05.03.2014

Knižní novinky (3. - 9. 3.)

01.03.2014

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.

Ocenění knihy (1)

1981 - Premio Strega