Pettato Pettato komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Silný, pohnutý příběh z koutu naší země. Autorka barvitě vylíčila těžké osudy zde žijících lidí. Je vidět, že pečlivě nastudovala historické prameny a do příběhu promítla i vyprávění pamětníků.
Pro mě velmi emotivní kniha o těžkém skutečném životě protkaná drobnými obyčejnými radostmi, kterých ti lidé měli pomálu a o to víc si jich vážili.

21.08.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

I druhý díl ve mně vyvolává spoustu chmurných emocí beznaděje a smutku nad těžkým osudem a historickými událostmi, které zasáhli do života každého člověka v tomto kraji.

Postoj mnoha lidé držících se jen své jediné pravdy a odmítajících vyslechnout názory druhé strany dokázal zanést rozkol, který se rozrostl do obrovských rozměrů. Národnost by neměla být stavěna nad člověka.

„…brečela nad vším, nad celým svým podělaným životem, který je taková strašná svině, že jí vždycky ukáže záblesk naděje na konci tunelu a pak tam zase postaví zeď.“
Postesk Ženky vystihuje i moje pocity při čtení knihy o lidech, kteří měli svou životní cestu plnou kamení a pohrom.

Karin Lednická napsala silný a nezapomenutelný příběh.

27.09.2022 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

"Buď jste vítězové nebo ti ostatní."

Každá autorova kniha mě doposud zasáhla. I  emotivní příběh z hokejového prostředí mě naprosto pohltil.
Hokej je středobod života v Medvědíně. Ale tato kniha není jen o lásce k hokeji, o snaze výtězit, být nejlepší, o vášni a rivalitě, ale hlavně o obětech a snech, mezilidských vztazích,  morálních hodnotách a nekonečné rodičovské lásce.
Fredrik Backman v této knize otevřel vážné téma a skvěle zpracoval různorodé charaktery a chování jednotlivých postav.
Nelze nepodlehnout perfektně vykreslené atmosféře a hloubce myšlenek, jak je pro pana Backmana přirozeně samozřejmé.

"... jen sem tam nějaký ten hezký okamžik... Jenže co víc je sakra život?"

18.10.2022 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Fredrik Backman umí svými knihami pobavit i chytit za srdce a dojmout. Autorův styl mě opravdu baví.
Tolik moudrých myšlenek začleněných do příběhu...
Ove byl na první pohled nerudný a nabručený, ale pod povrchem skrýval velké srdce.
Moc se mi líbilo sledovat jeho vzpomínky na svou ženu, i to jak se v přítomnosti dostal všem pod kůži. Oblíbila jsem si ho i já.
Krásná kniha, vtipná a zároveň dojemná, usmívala jsem se i plakala.
Doporučuji

04.10.2022 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Poutavě napsaný příběh s připomínkou tehdejší nelehké doby. Snoubí se zde líčení těžkého života v Bílých Karpatech, magie a přírodního léčitelství s výzkumy nacistů a záznamy z archivu StB. Tyto spisy dodávaly knize na autentičnosti ač jde o fikci. Téma knihy mě zaujalo.

27.08.2022 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Krásný příběh se silným poselstvím. Každý člověk má ze své vůle moc ovlivnit svět kolem sebe.

12.09.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Krátký, ale o to silnější příběh.
Téma citového strádání v rodině mezi nejbližšími, kteří si mají být vzájemně tou největší oporou.
V rodině Báry ale panuje nedostatek empatie, nepochopení, bezpráví, utrpení a bolest.
Týrání dětí může mít spousty podob.
Čtení bylo bolestivé a psychicky náročné, kniha mě velmi zasáhla.

08.10.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Příběh mě zanesl do úchvatné přírody, poznávala jsem spolu s Kyou krásu bažiny a hlubokou samotu. Prožívala jsem s ní v napětí její život, předsudky lidí a zklamání... . To, co je jiné než běžně známé, lidé snadno odvrhnou a odsoudí.
Krásně zpracovaná kniha s poutavým vyprávěním. Úžasně vykreslená čistá příroda a opuštění.
Moc ráda bych naživo poznala krásu Kyiny bažiny

24.07.2022 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Jednoduchý a o to víc působivý příběh s filozofickým nádechem postavený na dialozích.
John Steinbeck přiblížil na několika stránkách vztah dvou odlišných lidí, jejich společný nenaplněný sen, touhu po lepší budoucnosti a ukázku síly lidského přátelství, lásky a odpovědnosti.

I filmové zpracování bylo výjimečné díky skvělému hereckému výkonu a nezapomenutelnému podání pohnutého osudu vzbuzujícímu silné emoce.

Paralela mezi lidským a myším osudem je krátký příběh, který mě chytil za srdce.

21.10.2022 5 z 5

“Je hrozné, když se ti stýská po někom, kdo tu ještě je."

Dojemná novela mého oblíbeného autora, psána v rozhovorech převážně dědy a vnuka.
Tyto řádky jsou o postupném ztrácení paměti. Pan Backman čtenáři přibližuje, jaké to je, když mozek odejde z tohoto světa dřív než tělo.

"A taky myslím, že tě nemusí mrzet, když na mě zapomeneš," dodá chlapec po delším uvažování.
"Ne?"...
"Ne, protože když na mě zapomeneš, budeš mít možnost mě zase poznat. A to se ti bude líbit, protože já jsem na poznávání docela fajn."

12.01.2024 4 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Skvělé pokračování Medvědína. Silné, lidské a plné emocí.
Kniha o obyčejných životech a touze něco dokázat, o přátelství i zradě, o zmařených snech, o vině a odpuštění...
Zdá se, že jsem propadla kouzlu spisovatelského umu pana Backmana. Píše výstižně, zachycuje všechny nuance žití a ani zde nechybí spousty moudrých postřehů a pravd.
V knize najdeme všechno, co nabízí život na malém městě. Sport šel trochu do pozadí, je zde více násilí a adrenalinu. Objevila se politika, s ní spojená manipulace a více životních příběhů.
Děkuji za skvělý zážitek a silné emoce, které ve mně příběh vyvolal.

"Hokej je nejjednodušší sport na světě, pokud sedíte na tribuně. Je vždycky hrozně jednoduché říct, co měl kdo udělat. Když víme, že to co udělal, nezabralo."
"Být generálem po bitvě je lehké, protože hokej je z tribuny hrozně jednoduchý."

03.11.2022 5 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Úžasný a silný příběh Victorie z broskvového sadu se mi velmi líbil.
Doporučuji přečíst... Buď jako řeka

"Jsme jedním a všichni jsme si podobní, když už ne pro nic jiného, tak pro ten mučivý a krásný způsob jakým rosteme, jeden nepředvídatelný kousek po druhém, padáme, zvedáme se z trosek, znovu vstáváme a doufáme v nejlepší."

"Řekla bych, že jsem se snažila být jako řeka, jak mě učil Wil, ale trvalo mi dlouho, než jsem pochopila, co to znamená. Plynout vpřed přes překážky, to nebyl celý můj příběh. Stejně jako řeka jsem totiž i já cestou sbírala všechny drobné kousky, které mě propojovaly se vším ostatním."

11.09.2023 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Zajímavý čtenářský zážitek. Kniha psaná s humorem a zároveň s vážnou notou. Řeší strachy a úzkosti reálných lidí. Každý z nás nese na svých bedrech nějaká břemena, a tak nám trápení jednotlivých postav mohou být blízká.
Z knihy si odnáším spousty zajímavých postřehů a myšlenek.

"Říká se, že osobnost člověka je součtem jeho zkušeností. Ale není to pravda, nebo přinejmenším ne celá, protože kdyby nás definovala pouze naše minulost, tak bychom sami se sebou nevydrželi. Musíme mít možnost si připomínat, že jsme něco víc než chyby, jichž jsme se dopustili včera. Že jsme i všemi našimi budoucími volbami, všemi našimi zítřky."

„Na úzkosti je zvláštní, že vytloukáme chaos chaosem. Člověk, který se dostane do katastrofální situace, málokdy couvne, většinou se naopak rozběhne vpřed ještě vyšší rychlostí"

„Štěstí je jako peníze. Je to vymyšlená hodnota, která odpovídá něčemu, co nejsme schopní zvážit ani změřit"

21.09.2022 4 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Skvěle napsaný historický román popisující napínavý příběh, který se odehrává v italském opatství ve středověku.
Je to kniha s mnoha vrstvami, které ji dělají výjimečnou. Velmi mě zaujaly teologické i filozofické pasáže. Vyzdvihuji i dokonalou charakteristiku postav, příběh i prostředí jsou do detailu promyšlené.

Jedinečná, mistrně napsaná kniha s hloubkou a tajemnou atmosférou. Velmi na mě zapůsobila...

03.09.2022 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Vynikající knížka. Dojemný příběh zpracovaný formou deníku mi umožnil nahlédnout do Charlieho nitra. Vcítila jsem se do jeho prožitků spojených s proměnou v experimentu na zvýšení inteligence.
Charlieho emotivní zážitky i úvahy donutí čtenáře zamyslet se nad lidskou společností a svědomím člověka. Lidé umí být často krutí a nedokáží akceptovat odlišnost. Ale ani vyšší inteligence není zárukou štěstí.

„…inteligence a vzdělání, které nekultivuje lidský cit, nestojí za nic… „

30.08.2022 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Psychologicky dokonale zpracované utrpení člověka, který je bičován obavami z prozrazení jeho zločinu a zároveň trýzněn vlastním svědomím.
Dostojevskij vytvořil nezapomenutelné dílo, které patří zaslouženě mezi základní knihy světové literatury.

04.11.2022 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Nadčasová kniha s ústřední myšlenkou síly a nesmrtelnosti ducha, koloběhu života a smrti, růstu i pádu lidské duše.

"Není smrti. Život je duch a duch nemůže zemřít. Jen tělo umírá a pomíjí...
... duch trvá a dál buduje sám sebe postupným a nekonečným převtělováním, jak se propracovává vzhůru ke světlu..."

29.07.2022 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Autorka věrohodně vystihla ich formou reálný život pana doktora Hynka Grábla, muže se závislostí na alkoholu, řešícího problémy v manželství i v práci, starostmi s dospívajícími dětmi, nedostatek peněz...
Táhne za sebou svou minulost i s jejími následky, snaží se dostat hlavu nad hladinu všech svých problémů a nepotopit se na úplné dno.
Charaktery jednotlivých postav jsou perfektně popsány, jejich vztahy působí velmi reálně a i nemocniční prostředí je ztvárněno dokonale.
Bylo to čtivé a znepokojivé. Vše působilo velmi uvěřitelně až mě z toho mrazilo.

06.10.2022 4 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Dojemná kniha plná emocí o ztrátě blízkého člověka, vině, výčitkách,... i odpuštění...
Coleen umí čtenáře zaujmout a strhnout dějem.
Tekly i slzy, příběh je velmi emotivní..
Doporučuji.

"Dobrý člověk, který to jednou v noci zvoral. To se stává i těm nejlepším z nás. I nejhorším. Nám všem. Jen někteří z nás mají větší kliku než jiní a naše chyby nemají tak tragické důsledky. "

09.10.2023 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Jozova Hanule je napsána s citem, dotýká se přímo čtenářovi duše.
Útlá kniha s hlubokým příběhem psaná krásným jazykem autorky. Paní Legátová výstižně vystihla vnitřní proměnu ženy, pohnuté osudy a prostý život dané doby v syrovém prostředí. A ve mně zanechala nepopsatelný dojem.

"Svět lidské duše se svými dvěma nesmiřitelnými póly se tu otáčel jako mlýnské kolo..."

Děkuji za výjimečné řádky a doporučuji všem.

12.10.2022 5 z 5