Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách vyšel poprvé v roce 1915. Jack London byl inspirován skutečným příběhem nevinně odsouzeného Ed Morrella, který si vytrpěl pět let samovazby. Londonovi se podařilo prosadit obnovu procesu a Morrell byl v lednu 1914 z věznice v San Quentinu propuštěn. Na základě jeho vyprávění autor vytvořil skutečnou báseň o svobodě a utrpení bezmocného jedince. V románu pak ostře obžaloval americkou justici a odhalil barbarsky surové metody vězeňských správců......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/130/tulak-po-hvezdach-6GG-130.jpg 4.52384
Vydáno, Labyrint

The Star Rover, 1915

Kniha Tulák po hvězdách

x-lee-x
předevčírem

Dlouho jsem se této knížce odolávala i když jsem ze všech stran slyšela jak je nádherná.
Čas dozrál a jsem ráda, že jsem ji nezavrhla. Je to napsáno čtivě a natolik působivě, že jsem při četbě zapomínala kdo jsem a kde jsem. Tato knížka bude patřit k těm několika málo knihám, ke kterým se ráda vracím

Maki21
27.11.2020

Obvykle klasické autory moc nemusím, ale tato kniha s nádechem filosofie mě nadchla. Úvahy člověka co je po smrti, a že není vše jen černobílé jsou velmi zajímavé. Kniha donutí člověka zamyslet se jestli člověk žije "pouze" jednou a nebo ne. Takovéto úvahy bych nečekala od autora z roku 1915 ale spíše v pozdějších letech. Zároveň tato kniha není žádnou filosofickou obrovskou knihou ale je propojena zajímavými krátkými příběhy.

m.zirhut
06.11.2020

(audiokniha) Docela jsem se na knihu těšil, ale nakonec mě poslech moc nebavil. Jediné co mě v podstatě zaujalo, byl samotný způsob a trénování řízeného opuštění svého vlastního těla.

opic 12
19.10.2020

(+ SPOILER) Takže ,na kouzelnou scenérii bezstarostné existence poprvé...
To máte tak.Dokud to nezažijete přijde vám většina věcí tzv. absurdní.Vycucaná z prstů.Neurčitě nadsazená.Přehnaná spektakulární.A pak se to stane.Stane se to třeba vám.
Zrovna,jsem se stal vězněm.Stal jsem se Darrellem Standingem.Ano měl jsem to v plánu.
Přichází samotka.Dostane se vám pod kůži.Kazajka.Vryje se vám doslova pod kůži.Bachaři ty svině.Co dokáže udělat člověk člověku.Nechte mě bejt,chci bejt svůj.Táhněte pryč,křičím,vy jste přeci fuj.Absurdita,řeknete si.Až moc skutečná,zdá se mi.
Ještě,že tu máme naši komunikaci.Doslova před-virtuální poklepávanou.
(Jeden z nejsilnějších momentů mezi námi).Každý kloub a záškub těla je doslova zachranující v tom čirém šílenství v touze zůstat živou bytostí,člověkem chcete-li.Zoufalství,chtělo by se říct.Slabé připodobnění.Jestli jde něco takového slovy vyjádřit.Kdo nezažil.A to vše poněvadž lidé jsou společenští,a právě v takových chvílích.Touha podělit se.Sdílet zážitek.Nejsi sám člověče.
A pak jsem se jako Standingova postava odpoutal.
Takže ,na kouzelnou scenérii bezstarostné existence podruhé...
Užíval jsem si napříč epochamy i časem.Hodně jsem zkusil a zažil.Několikrát zemřel... jen,kdyby mě jenom,ty svině pořad nebudily.Někdy jsem si připadal, jako něco ve stylu Forrest Gump.Jakoby mimoděk,vždy u něčeho důležitého,aniž bych o něco takového usiloval.Dokonce potkávám,co trpěl za naše hříchy.Jo a pak dva tisíce let ještě pořád taky.Jako cestovatele čtenáře mě to kapánek trápilo.Někdy v tom bylo něco málo rozporů a protiřečení.Omlouvám se,už si nevzpomínám.Nikdy to však nebyl život doslova obyčejný.
Na ty svině,kdyby věděli,kde jsem byl,tak by to udělalo asi dojem.Ale... Jim stačilo,když jsem je usadil úsměvem.Dobře trocha jsem se povyšoval i ty ramena.Vždyt jde o duši.Trošku jim to musí člověk nechat sežrat.Jen tak mě nedostanou.Ještě jsem tady,vy sráči.I když,moc nezbývá.
Takže ,na kouzelnou scenérii bezstarostné existence...naposled.
Čtenáři,ty si užiješ.Pokud navíc máš blízko k tématu reinkarnací v nekonečném putování alias duše je věčná.Budeš si chrochtat na místo Standinga chrochtat blahem.Bezesporu myšlenkově nadupaná věc.Trvalá hodnota.Nic nekončí.Síla lidského vědomí.A co dokáže vytrpět bytost s nekonečnou doslova nesmrtelnou esencí duše jako takové.Postavit se sviním.Jestli chtěl básník,pardon London,říci něco takového,v tom je jistě proslulost tohoto díla bezesporu zasloužená.
Jen ta forma a ještě pár výhrad.Dobře,fajn přiznávám.Úplně do kolen jsem nešel.Kapánek Darrell štval,úplný stotožnění se nedostavilo.Ta kazajka byla kapánek úzká pro nás dva.Jo a forma.To členění jakoby povídek.Jen se začtete už vás buděj.A pak znova a znova vcítit se do někoho jiného:) Jako vězen bych,nechci domyslet.A v roce 1915,to už vůbec.
Asi se to nehodí.Mnohé to však vystihuje.Neodpustím si slova jednoho replikanta:
Viděl jsem věci,kterým byste vy lidé,nevěřili.
Zapálené válečné lodě v dráze Orionu.
Viděl jsem paprsky C zářit ve tmě poblíž Tannhauserovy brány.
Všechny ty chvíle ... se ztratí v čase,jako slzy v dešti ... Čas zemřít.

Lanley
07.10.2020

Jedna z těch knih, které Vám změní život.
Když jsem se ke knize dostal, po určitých životních událostech, očekával jsem víc spirituální knihu zaměřenou na osobní rozvoj. Vlastně jsem čekal něco úplně jiného. Co jsem ale dostal, bylo ještě mnohem více, než sem si dokázal vůbec představit. Brutalita v knize a s ní spojená bezmoc hlavního hrdiny je opravdu velká. Při čtení jí skoro cítíte na sobě. Jak příběh ale pokračuje dál, otevře Vám to oči.
Veškeré vyprávění z putování hlavního hrdiny je silné, emotivní, kouzelné. Po dočtení jsem seděl ještě několik hodin na zahradě a vstřebával vše co jsem se v knize dozvěděl. Děkuji za ten zážitek.

tanjaj
04.10.2020

Zajímavá kniha, která stojí za přečtení. Přiznám se, že jsem dle jiných komentářů očekávala větší pecku. Některé vypravěčovy výlety do minulosti mě nebavily a nejraději bych je přeskočila, ale jiné mne naopak bavily tak, že bych uvítala kdyby Darella nevzbudil ředitel věznice. Zajímavá mi přišla také dorozumívací vyťukávací metoda mezi vězni, kteří byli uvěznění na samovazbách.

plutoking
28.09.2020

Kdysi jsem tu knížku přečetl za jediný den a strašně se nadchl. Druhé čtení už mě tolik nebavilo. Měl jsem pocit, že v minulých životech byl pan dokonalý. Někdy zkusím po třetí a uvidím, jaký mám názor.

Asterixxka
25.09.2020

Určitě zajímavá kniha se spoustou úvah k zamyšlení. V astrální cestování věřím a líbily se mi i příběhy (některé víc, některé méně), které "tulák" popisoval.