Tulák po hvězdách

od:

Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách vyšel poprvé v roce 1915. Jack London byl inspirován skutečným příběhem nevinně odsouzeného Ed Morrella, který si vytrpěl pět let samovazby. Londonovi se podařilo prosadit obnovu procesu a Morrell byl v lednu 1914 z věznice v San Quentinu propuštěn. Na základě jeho vyprávění autor vytvořil skutečnou báseň o svobodě a utrpení bezmocného jedince. V románu pak ostře obžaloval americkou justici a odhalil barbarsky surové metody vězeňských správců......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/130/tulak-po-hvezdach-130.jpg 4.61726
Originální název:

The Star Rover (1915)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Labyrint
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (273)

Přidat komentář
Carra
28. února

Naprosto silný příběh. Hrdina, díky astrálnímu cestování, dokázal přežívat ta vězeňská muka. To co ale astrál ukazuje, pokud se odvážíte, se neví, zda je to výplod vaší fantazie, či něco víc, každopádně věřím, že naše duše se dál reinkarnují a máme za sebou spoustu minulých životů.

TipsyChipsy
23. února

Zpočátku jsem byla nadšena skvělým tématem. Nejen s hrdinou prožívat nelidské utrpení při mučení, ale navíc se dozvědět, že lze to přežít a také psychologickou metodu jak. Vždycky mi totiž tyto věci vrtaly hlavou a říkala jsem si, jak bych já sama vydržela.. No ale pak přišla nezáživná dobrodružství při toulání po hvězdách a to mně docvaklo, že o tohle Londonovi šlo, v tom se vyžívá, vyprávět a psát co mu fantazie dovolí. A tak jsem si řekla, že možná i ty zážitky a prožitky mučeného člověka nejsou pravdivé, jen Londonovy představy, a zkazilo mi to celý příběh o tom, jak duch zvítězí nad hmotou.

annemonne
20. února

čtena podruhé a myslím že nénaposledy. Je to kniha plná toulek a překvapivě nádherných úvah a vět.

Kikina105
05. února

Jaká je kniha Tulák po hvězdách? Je to kniha plná toulání a neskutečných zážitků. Muž odsouzený na doživotí co znovu a znovu prožívá životy minulé. Toulá se ve svých snech, aby nemusel snášet bolest vnějšího světa. Čtenář si z této knihy odnese dvě úrovně - první z nich je, utrpení samotného vězně Darrella Standinga, které prožívá ve věznici s San Quentinu. Druhou úrovní je úroveň duchovní. Momenty, kdy se Darrell Standing nachází ve svěrací kazajce a přivádí se do "malé smrti", aby se tak mohl odebrat mimo své tělo a navštěvovat své předešlé životy. Věřím, že ve čtenáři to na konci knihy, zanechá víc než jen pouhý pocit. Život je přeci duch a duch nikdy nemůže zemřít.

konstelanski
03. února

Jaký byl rok 1915 ? .. Nevím, každopádně ve všem úplně jiným než 2000, jenom lidská povaha se nezměnila.. a co ty, kde jsi byl ? .. a kde sto let předtím? ..vzpomínám si na pochybnosti když jsem začal číst tento román.. záhy mi však dal na vědomí, že vede někam mnohem dál než do věznice v San Quentin.. daleko za hvězdy.. neskutečný příběh který se každou cestou zpátky vesmírem napříč času stává skutečnějším.. asi nejlepší od Londona.

Karhal
11. ledna

Nezdolná síla ducha, Mistr ne zbytečného pohybu, perfektní!

Paulus.1987
09. ledna

Výjimečná kniha o tom, že i v uvězněném, spoutaném a mučeném těle může žít svobodná duše a že smrt nemusí znamenat konec, nýbrž nový začátek.

Radek72
06. ledna

Tuhle jsem četl, je to asi tak 30 let a bylo mi 15, takže mě nějaká genderové blbosti vůbec nezajímaly...a za komanče nic o výletech do životů minulých nebylo ani zmíněno. Pamatuji si, že jsem knihu četl asi 3x a vždy se zanícením. Teď jsem si jí znovu koupil a přečtu si s tím hrozným odstupem - jsem zvědav, jak po 30ti letech obstojí. Když jdu doma kolem knihovny a padne mi oko na hřbet téhle knihy, je to jako nostalgie těch let, které prolétly okolo..ale vrátit ten čas nelze.

Inka063
03. ledna

Tohle že je víc jak 100 let stará kniha??? Klobouk před Londonem dolů. Taky mi trvalo, než jsem k ní dozrála. Začala jsem jí číst tak trochu z nouze a s despektem. London nebyl zrovna mým koněm. A ona mi přitom vyrazila dech!
Cholerický vysokoškolský učitel Darrel Standing si určitě trest zasloužil. Jestli byly podmínky ale takové, jak autor (či Ed Morrell) popisuje, pak mi běhá mráz po zádech. Oč větší muselo být jeho utrpení, velice schopného intelektuála, když nad ním měli moc tupci. A když tupec dostane moc, vždy se schyluje k tragédii. Svými duchovními útěky primitivní dozorce jen více popuzoval. Hrdý a nepoddajný člověk. Darrele, máš moje sympatie. I když si myslíš, že by žena nikdy tak silného ducha nemohla mít.

MacBara
02. ledna

Překvapila. Zjistila jsem, že jsem celá léta vlastně nevěděla, o čem tahle Londonova knížka je. Ačkoli mám od něj přečteno vícero, k Tulákovi jsem se chystala roky s narposto jinou představou, než co nastalo. Spirituální přesah možná napoprvé člověk ani nedocení. A výtky k pohledu na muže, ženy jejich role - vypráví muž a popisuje svůj pohled. To, co jsem četla bylo o obdivu k ženě, o přiznání toho, že i kdyby v té době už existoval pojem "genderově korektní" stejně ani tehdy ani dnes nemůžeme nikdo z nás tvrdit, že detailně chápeme, jak ostatní prožívají, myslí, cítí...

petuleta
19.12.2017

Ale jo, mně se to líbilo! Hrdina je trochu šovinista, to je fakt, ale z toho, že se pokaždé narodil jako jako silný, statečný, neohrožený, krásný a já nevím co, si na zadek nesednu, páč je evidentní, že duchovně má pořád co dohánět, protože jinak by se pořád nerodil znovu a znovu, že.. :) Ale je dost možný, že právě v kazajce dospěl k vrcholu nebo hodně blízko vrcholu, takže se třeba už tolikrát nenarodí a je už blízko, hodně blízko.. jak píše.. světlu. Shodou okolností jsem knížku dočetla v den, kdy mi umřela kočka, a když jsem četla ten konec - "Čím budu, až znovu obživnu? To mě zajímá! To mě opravdu zajímá..." - na jejím čerstvém hrobečku právě dohořívala svíčka, tak mi bylo i trochu líp.

LEGACY
08.12.2017

Matně zavzpomínám na všechny dosud prožité životy a konstatuji, že jsem nikdy předtím nečetl ani vzdáleně nic podobného jako tuhle spirituální očistu na těle a duši o vybudování nezlomného vědomí a ducha, který i přes neduhy a pošramocení tehdejší morálky jednotlivce přetrvá a dává tak čtenáři tolik myšlenek k zamyšlení, kolik je hvězd nad San Quentinem a celou smrti, kde v útrobách pekla doposud hrají muži ve svěracích kazajkách šachy.

lushi
03.12.2017

Když jsem Tuláka četla poprvé (cca před 5 lety), byla jsem nadšená, milovala jsem ho, říkala jsem, že je to jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy přečetla.

Teď při druhém čtení jsem nechápala, co mě na něm tak nadchlo. Už nejsem tak spirituálně laděná, jsem více skeptická k tomu, co čtu. A Tulák je prostě... nuda a žvásty.

Ani tak nemám problém s tím, že hlavní hrdina odpoutával svou duši od těla a cestoval do svých minulých životů, to může být možné, né že ne. Ale takový bullshitting, že byl vždycky jedním z nejdůležitějších mužů (mužů!) dané epochy, to bylo na mě prostě příliš. Ano, vždycky byl muž, protože jak v závěru skvěle popsal, žena by takové síly nebyla nikdy schopná, jeho silný duch by přece nikdy nemohl být přízemní ženou.

Och pardon, já jsem vlastně žena, se svou neschopností abstraktního myšlení knihu nemůžu nikdy pochopit, že ano.

Ladislav73
29.11.2017

Úplně nejlepší knížka co jsem četl.

petrakočárová
18.11.2017

Tuláka jsem četla už třikrát a myslím, že se k němu časem zase vrátím. Je to kniha, která má u mě v knihovně jedno z nejčestnějších míst.

Sajmoonek
29.10.2017

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Naprosto jedinečně a úžasně napsaný příběh, který vás provede nejen lidskou myslí, ale také různými životy a naprosto vás okouzlí. Rozhodně doporučuji každému. (Nebo aspoň každému, kdo rád čte a rád se nechává knížkou unést z každodenního života.)

Miro.slav
28.10.2017

Motív knihy je odzbrojujúci! Ak si to J. London všetko vymyslel, dal tomu naozaj premyslenú formu. Príbeh je fascinujúci, napriek tomu, že D. Standing sa nachádza v St. Quentin. Rozprávanie vás tak zaujme, že sa od toho nebudete chcieť odtrhnúť. Síce je táto kniha považovaná za sci-fi, no ak sa London dotkol v tejto knihe naozaj pravdy o tom, ako funguje naša duša po smrti, je to geniálny priekopník. Vlastne, to je aj bez toho, či je to pravda alebo nie. Príbeh je naozaj skvelý. Nestrácajte čas čítaním recenzií a siahnite radšej po knihe.

Gwendelína
13.10.2017

Pro mě to byla naprosto skvělá kniha. Nejen z vypravěčské stránky a ze střídání dějů a příběhů minulých životů, ale hlavně z úvah, které knihu provázejí. Líbí se mi, jak sám vypravěč je nejprve skeptický, jak trpí, a poté se naučí opouštět své tělo a cestovat. Neumím si představit, jak silná musela být jeho vůle. A co vedlo autora k tomu, aby skvěle vykreslil tak niterní pocity mučeného člověka? Pro mě neuvěřitelná kniha.

Messilina
08.10.2017

Jedna z mála knih, co jsem četla dvakrát.

readah
05.10.2017

Nejchytlavější dílo od Londona, myslím, že může bavit všechny, i když je přes sto let stará.

IWINDA
03.10.2017

Skvělá kniha .

bajinecka
26.09.2017

Ma prvni kniha od Jacka Londona-a skvela! Cekala jsem opravdu spis jen pribeh o vezni, jak je to ve veznici vse krute,ale dostala jsem plnou palbu filozofovani, respektu k zivotu, sily vule, astralniho cestovani, skutecneho pratelstvi, historie (London toho musel spoustu prostudovat a propojit!), prevtelovani a milostnou basen k zenam. Nekdo tady nize psal, ze mu vadila kritika chovani spolecnosti od nekoho, kdo sam zabil a byl tak uveznen. S tim souhlasim. London se snazil "ospravedlnit" Darellovo chovanim prave tim, ze to bylo kvuli zene. To je pro me jedine minus knihy. Jinak je to neco, nad cim budu dlouho premyslet a "chroustat" v hlave:-)

JointlieKat94
20.09.2017

Tahle kniha byla má první, od p. Londona, a musím říct, že mě naprosto fascinovala. Vážně, ze začátku jsem se nemohla začíst, knihu jsem asi na 3 měsíce odložila.. ale potom jsem se nemohla odtrhnout! Bylo to fantastický tak moc, až jsem věřila tomu, že to jde. Umrtvit tělo a bloudit po hvězdách, v minulých životech.. já chci taky

rabor
27.08.2017

Zase se mi to stalo, jsem prostě nenapravitelný. Zase jsem šel po vysokém hodnocení a vzal do ruky jednu z těch klasik, kterou polovina lidí přečetla jenom proto, že jí přečetla ta druhá polovina lidí a teď si tu navzájem přitakávají, protože je to pořád lepší než si navzájem potvrzovat svou pitomost. Je mi líto kolik toho musel chudák skutečný Ed Morrell vytrpět jenom proto, aby měl Jack London rámec do kterého zasadí pár svých dobrodružných povídek alá rodokapsy. A ten kec, že je to vlastně všechno o lásce k ženě, kterou ovšem považuje za jakousi omezenou a přízemní bytost nehodnou složitějšího a abstraktního myšlení? Musel jsem to pár stránek před koncem zavřít v obavách abych se nestal feministkou. Myslím, že London měl zcela zústat u toho, co mu jde (dobrodružná literatura) a vyhnout se filozofování. Místo fantazírování o tom, že v roli urostlých plavovlasých chlapú klátí holky napříč dějinami, si ho měl radši vyhonit a napsat dalšího bílého tesáka.

Noita
22.08.2017

Někdy si myslívám, že příběh muže je příběh lásky k ženě. Vzpomínky na celou mou minulost, které nyní vypisuji, jsou vzpomínky na mou lásku k ženě. Miloval jsem ji vždycky v těch deseti tisících životů a podob. Miluji ji nyní. Můj spánek je jí plný, mé probouzející se představy, ať začínají kdykoli, vedou mě vždycky k ní. Není úniku před tou věčnou, skvělou, vždy novým leskem zářící postavou ženy.

danny_21
13.08.2017

Zajímavý a zároveň trochu netradiční počin od klasika literatury. Obžaloba lidské krutosti, zákeřnosti a zároveň oslava nesmrtelné a nezlomné duše. Některé Darrelovy astrální výlety byly kostrbaté a zdlouhavé, jiné zajímavé a poutavé, moralizovaní hlavní postavy o hodnotě lidství vyznívalo místy trochu pokřiveně, vzhledem k tomu, že hrdina byl vrahem, jako celek to vnímám tak nějak v lehkém nadprůměru, určitě se k Londonovi vrátím - 75 %

Disease
10.08.2017

Ty výlety do minulých životů daly docela práci přečíst. Linie z vězení byla dobrá, zvlášť ke konci diskuze s Oppenheimerem, která u mě hodnocení překlopila o tu hvězdu. Ale jinak to nejslabší, co jsem od Londona četl.

jiri7453
09.08.2017

Tuhle jsem četl, je to cirka 20 let... byl jsem mlád a toulal se nejen po hvězdách, ale i po krajině. Byl jsem pln energie a když jdu doma po schodech kolem knihovny a padne mi oko na hřbet téhle knihy vždy vzpomenu a tak trochu je mi smutno, krásně smutno. Vrátit ty časy nelze.

Manyna
06.08.2017

Kniha na mě hluboce zapůsobila, protože já se řadím k těm, které na minulé životy (resp. převtělování duše - nebo chcete-li hmoty) věří. Jednou mi dokonce kamarád vyprávěl příběh, který se mu stal jako dítěti cca ve věku tří let, kdy stál na úplně neznámé silnice a byl smutný, jeho matka se ho ptala, co se mu stalo a on jí řekl, že na tomhle místě měl dopravní nehodu a zemřel (to mu v pozdějším věku líčila právě jeho matka). Takže dle mého nepopiratelný důkaz "tuláctví po hvězdách". Tělo je jen nádoba a naší duši nelze spoutat, zničit, zabít. Za nejkrásnější část považuji konečnou manifestaci ženy.

manka71
31.07.2017

Klobouk dolů pane Londone, kniha je skvěle napsaná, je nadčasová. Ne každý spisovatel je vyhledávaný za života i za sto let.