Pasadenka Pasadenka komentáře u knih

Den trifidů Den trifidů John Wyndham (p)

Na trifidy mi nešahejte! Miluji tato stará sci-fi, hlavně, když je otřásl čas a přežili!

Nevím, jestli má smysl se vůbec více vyjadřovat. Člověk je v pr*eli. Člověk zotročí trifidy. Člověk je ještě ve větší pr*eli. Jelikož miluji ❤️ Poison Ivy ❤️, tak mi nezůstává nic jiného nežli těmto inteligentním rostlinkám fandit.

Smrt všemu lidstvu!
Lidi na maso!

Je krásné, jak si lze i takovou starou knížku promítat do současnosti – a že se zas toho tolik nezměnilo – jen kulisy. 5 hvězdiček!! ❤️

31.12.2020 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Terror. Mrazivě vzdálená loď, ze které se stalo na několik desítek měsíců útočiště odvážných námořníků. Knížka není hloubkovou sondou do lidské psychiky, není ani dobrodružstvím prošpikovaný román. Je to dlouze se vlečící zpověď několika námořníků, kteří se snaží přežít. Kteří, ač o tom nevědí, zamrzli na místě, kde si pro ně přijde smrt.

Autorovi se daří stylem navodit atmosféru, zoufalství i nudu, které jsou spjaty se situací, ve které se postavy nacházejí. Určitě to není knížka pro někoho, kdo potřebuje akci a rychlý spád děje. Domnívám se, že kdyby autor knihu psal takovým stylem, nestála by ani za zlámanou grešli. Leč v té plazivé temnotě, ve které číhá prastaré zlo je ukrytá krása celého vyprávění.

Knížka mě držela i přes svůj rozsah a přiznávám, mrazilo mě z ní. Doporučuji každému, kdo se nebojí pomalého tempa, které jak mráz zaleze do každé spáry a nepustí, dokaď nenajdete Karibu. :)

PS: Desetidílný seriál docela věrně adaptuje knížku, leč ni zdaleka se mu nepovedlo zachytit sílu knížky.

28.04.2019 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Po skvostné hvězdné pěchotě mě zlákala další knížka od stejného autora. Líbí se mi staré sci-fi, má pro mě takovou nostalgickou patinu. Když svět ještě nebyl tak přetechnizovaný, tak autoři utíkali ve svých příbězích do zákoutí, které dnes vyznívají docela směšně. Na tento druh knížky člověk musí mít srdce. ♥

Jinak příběh samotný je hezký, potažmo jak postavy i myšlenky. Žádná špína, jen čistý příběh o zradě, nezlomnosti jo a trochu i té lásky. Skvělá knížka na léto. :)

10.06.2019 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Ano. Zasloužím si pranýřovat! Trvalo mi léta dostat se k takové profláklé klasice. A po filmovém zpracování se opět přiznávám; knížka je snad v každém myslitelném ohledu lepší.

Dystopická společnost konečně nevypadá tak tuctově jak nám ji prezentují knížky pro náctileté.

Dějová linka v podstatě není důležitá – možná proto měl film problém zachytit hloubku a krásu knížky. Všichni to známe ze školy – požárníci pálí knihy, aby si lidé mohli nerušeně gumovat své hlavy dekadentní nekončící zábavou. Fungování společnosti a vysvětlování paradigmat, na kterých je Rayova představa zbořené Ameriky založena, je čtenáři dávkována postupně, často v náznacích.

Ray nám pomocí prizmatu vnitřního světa hlavního hrdiny, kterého marasmus dožene k vzepětí se vůči statusu quo ukazuje sílu jedince a jeho odhodlání bojovat za krásu o které je přesvědčen, že je trvalou hodnotou. Epizodický děj se skládá z klíčových momentů. Hlavní hrdina nejdřív pochybuje. Pak díky katalyzátoru v podobě mladé dívky jeho pochyby metabolizují do vnitřního přesvědčení. To pak podléhá tvrdé zkoušce v podobě nerovných dialogů s kapitánem, který ve svých replikách používá „slova nepřítele“ pro demonstraci správnosti systému. A to nemluvím o možných paralelách na aktuální témata/obavy.

Myslím, že o této knížce by se toho dalo napsat hodně. Skýtá v sobě několik vrstev a množství podnětných otázek, postojů, které sama shazuje. Jednoduše řečeno – dobrá knížka! ♥

17.08.2019 5 z 5

Na druhý pokus Na druhý pokus T. L. Swan

Nechci být Labuť, ale zdá se, že nemám na vybranou. :D Dostalo mě to. Když se v žánru autorka posune někam jinam, většinou mě to nadchne. A v této knížce máme narušené hned dvě klišé. Hlavní hrdinka má téměř 40 a nadsamec je od ní mladší. :o A už od začátku mají děti víceméně rovnocenné postavení, díky čemu dostáváme silnou nálož komických a emotivních situací, než bývá zvykem u jinak sledování jednoho páru.

Samo sebou se i zde držíme dál zažitých klišé, všechny zápletky jsou na první dobrou a postavy se chovají dle očekávání. Neraz se mi stalo, že mě část zápletky napadla dřív, než k ní přišlo. Ale to není špatně. Právě naopak. Knížka krásně pluje, je plná emocí a pokud nemáte srdce z kamene, tak i slza ukápne. I víc, jelikož dojemných a vypjatých chvilek je zde hned několik. :) Finální vyhrocení mi však přišlo takové hloupé a zbytečně natahované, a i když si to Claire dobře obhájila, přišlo mi to až moc strojené hlavně když víte, že konec bude sladký. :)

A závěrem? Dávám plný počet. :) První knížka mi přišla taková obyčejná a pokus o detektivní zápletku byl celkem nudný. Ale tento díl byl emoční tornádo a totální pecka!

10.05.2023 5 z 5

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

Tak tohle bylo něco. Opravdu nečekané překvapení hlavně po filmy, který je sice kultovní, ale hodně „šílený“. Překvapilo mě, kolik myšlenek se v knížce ukrývalo. Nejedná se vůbec o bezduchý brak, leč o pečlivě sestavené dovyprávění fiktivního světa budoucnosti, který po několika nezdarech vybudoval fungující systém. Zároveň si čtenář naplno užije vojenské prostředí protkané filozofií a politikou – a to jak osobní, tak celospolečenskou. Opravdu skvělá knížka a moc mě bavila. ♥

10.06.2019 5 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Po přečtení prvního tuctu a trilogie Bratrstva se opět vracím ke čtení celé série, která v mezičase značně nabobtnala. A po těch letech mi celý svět Hraničářova učně připadá jako naprostý etalon chlapecké dobrodružné literatury. Něco, jako býval Verne, kterého příběhy též miluji. No oproti Vernovi je Flanagan ostřílený televizní scénárista, který navzdory svým australským kořenům dokonale zpracoval středověkou Evropu v romantických kulisách s jednoduchostí a grácií. Hlavní hrdina Will má v sobě jistou osudovost, která jej pojí s Haltem, nicméně ta slouží jen jakýsi katalyzátor pro vytvoření pouta učitel student. Samotný Will je opravdu chlapec, stejně, jako jeho kamarádi a podle toho se i chová. Autor se nesnaží spřádat žádné složité zápletky ani bůhví jakou psychologii postav. Jsme někde na úrovni Foglara s hlubokou láskou k přírodě a drsnému, leč spravedlivému životu. Když někdo tyto knížky označuje za fantasy, připadá mi, že to jen klame neznalého čtenáře. Stejně, jako u Lewisovy Narnie. Jedná se o ryze dětskou dobrodružnou literaturu a jak píši na začátku, v této kategorii neznám lepší sérii. Dávám plný počet!

30.08.2023 5 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Hm, tak protipól k nedávné snové knížce. Hezké shrnutí do docela konzistentního celku. Celkově se mi styl i obsah líbily. Snaha těsně před volbami ukázat pozadí Andreje ze všech stran pomalu působí jako jakési spiknutí. :) Ale pro mě je to spíš poslední vzepnutí imunitního systému před nelítostním a katastrofálním propuknutím infekce.

Jardova snaha o vyvážený přístup, kdy opatrně našlapuje, jen jemně naznačuje a pokládá otázky, a nesnaží se podsouvat čtenáři jediný pravdivý pohled, se někdy daří a někdy ne. Některé části, tak jak následovaly po sobě, vyznívaly značně zaujatě, což zas není nic překvapivého. Jak sám Jarda naznačuje, Andrej je na druhé straně pomyslné barikády a je jen lidské cítit jistou averzi.

Samotný obsah popisující nejasné nabytí peněz, ne zcela legální praktiky, boj s mafií a hlavně zcela otrlý přístup ke společenským stykům s politickou garniturou je značně alarmující. Stejně jako otrlost voličů hnutí ANO, kterým nevadí minimálně problematické skutečnosti kolem osoby jejího předsedy. Ale dost o politice. :) Určitě to není kniha, která by jakkoli mohla reálně ovlivnit volby. A dokaď se kauzy kolem Andreje nevyřeší, co se možná nikdy nestane, zůstane jen u vztyčeného prstu a záznamu ducha dnešní doby. Co na tuto knížku řeknou potomci za 60 let? To je ta správná otázka. :)

19.10.2017 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Oban – hvězdní letci je jeden z mých nej anime seriálů. Což má za následek mé naprosté unešení další holčičí hrdinkou, která je ještě tak malinká a z různých důvodů musí tajit kým skutečně je. Pro mě srdeční záležitost, inu těžko si člověk pomůže, když se s postavou ztotožní.

Zlí jazykové by mohli namítat, že se nejedná o nikterak originální dílko, že autorka, Petra, sází na banální archetypy a vyprávění z pohledu naivního, vyděšeného dítěte, které si samo vytváří problémy svojí nezkušeností. Že si Petra ulehčila práci tím, že první třetina knihy je jen odbité odvyprávění vymyšleného světa. Ale kdo by ty, trouby hlásné řezavé, poslouchal? :)

Příběh funguje skvěle. Na mě 110 %. Ale to bude tím, že jsem cílovka. :) Dobře napsané, dobře zvládnuté napětí i emoce. Jelikož je Ilan ještě malá dívka, její psychologie není nikterak složitá a snad i díky přičinění její maminky si udržela vnitřní čistotu, se kterou se vyrovnává s dobrodružstvím, ke kterému se přichomýtla; co mi připomnělo medvídka Pooh, který pro mě bude už navěky etalonem dětské čistoty a nevinnosti, kterou všichni časem překrýváme zkušenostmi s příkořím a bolestí.

Pro ty, co mají rádi tento žánr, navíc zasazen do post apo světa, doporučuji. :) 6 hvězd a už se nemůžu dočkat konce září. Hned po něm bude dvojka. :)

31.08.2017 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Konečně. Zaznělo mohutným hlasem v mé hlavě s posledním písmenkem v této nádherné brakové knížce. Musím Kotletku pochválit. Po dlouhé době se v žánru objevilo něco opravdu dobrého. Moc moc chutné požužmáníčko. :)

Celá knížka je vlastně jakousi alegorií jízdy po D1 z Prahy do Brna. :D Při konzumaci mi nejednou vytanuli na mysl jiné knížky. Je to taková kombinace Metra 2033, Cesty a mistra Kulhánka Cesty Krve. Jo a ještě Japončíci, protože ti o atomovkách vědí nejvíce. :)

Pasáže z metra byly skvělé. Nevím, zdali to byl záměr, ale můj pocit byl stejný, jako při čtení postapokalyptické společnosti žijící v ruském metru. Samotná cesta byla, přecházení zpustošenou krajinou s mnoha zákeřnými lidmi, sem tam lidojedi, co víc si přát. :) Samozřejmostí je zubří maso. Horká novinka. Kravky radiaci nepřežili. :D A pak drsný závěr, kdy se to vše hezky semele a rozřeší. Vše co mají fanoušci rádi, tak v tomto klenotu české literatury dostanou.

Několik postřehů, které mi vykouzlili úsměv na tváři (možný spojler):
„zubří maso“
„za Varšavu jim uřežeme hlavy“
„pražské tolary“
„na pivo nemám odvahu“
„ugrilovat 50 nemluvňat“
„kněz… bývalá pornohvězda“

06.12.2016 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Andy si zopakoval svou prvotinu a opět nám předkládá příběh v nedaleké budoucnosti, ve které se jeden osamělí muž snaží zachránit… Přesně ty aspekty, pro který byl Marťan tak dobrou knížkou, potažmo filmem se zde opět spojuje a vylepšuje o linku, kterou nám již poskytlo filmové zpracování onoho Marťana.

Musím se přiznat, že v této poloze se mě Andy líbí víc a předchozí Artemis mě tolik nenadchla. Hned po dočtení mi v hlavě začalo šrotovat, co se pro filmové zpracování vyhodí a jak si poradí s tím, aby film neztratil nic z atmosféry, kterou na tolika stranách autor buduje. Sežráno bohužel na dva zátahy, protože knížka je opravdový macek! Ale ta noc čekání byla pekelná. :D

19.02.2022 5 z 5

Pro mě se z této knížky stala jedna z nejtěžších v životě. Což o tom, psané to bylo jednoduše, blogově, deníkem ze dne na den. A u tak dlouhé cesty je rozbředlost, opakování a občas i nuda zcela jasné. To mi vůbec nevadilo. Dokonce ani to, že se Lůca rozhodla celou cestu vzít čistě vztahově a vystavět ji na lidech. To myslím, že je osvěžující doplnění do palety českých knížek o této cestě.

Občas mi přišlo, že čtu výňatek z Arnoldovho Total Recall – vše je báječné, všichni jsou báječní a skvělí a nejhodnější. :D Docela mazec tohle číst 300 stránek :D

Nicméně tohle je knížka – deník – a nechci zde hodnotit Lůcu a její pohled na svět, tedy alespoň ne tak moc. Knížka sama o sobě byla z části zajímavá, z části mě rozčilovala. Nelíbilo se mi, jak „princeznička“ všechny využívá a jak ze sebe dělá naprostou blbku a chuděru. Ten její galán měl naprostou pravdu, že až moc vše dramatizuje a jelikož potřebuje kolem sebe lidi a sdílet s nimi všechny své pocity, stala se maskotem PCT. :D Snad je to to, co Lůca chtěla.

Jinak mě také zklamaly ty tak proklamované fotky a ta úchvatná zrcadlovka. To co se dostalo do knížky mělo tedy příšernou kvalitu (myslím z pohledu toho, jak byly opěvované), co věřím je chyba tisku, ale za ty peníze to pro mě bylo obrovské zklamání.

Nakonec mě dostalo to, jak si z toho Lůca udělal business. Přednášky dražší než ostatní, blog skončil na 100 dni, aby se knížka líp prodávala, samozřejmostí je na příští Vánoce další knížka, tentokrát se psem. :D Nic proti podnikání, ale zde mě pachuť toho, že si mě někdo vodí na vějičce a chce ze mě vytahat peníze tak znechutil, že mi to pokazilo celý zážitek z knížky.

Když mám hodnotit knížku, dávám 3 hvězdičky. Z pohledu českých cestovatelských knížek to rozhodně nedosahuje vrcholu. Jelikož je vše založeno na vztazích, je zde málo informací o cestě, přípravě a možnostech, historii, co ze mě hodnotu cestovatelské knížky sráží. Další bod dolů je za přeci jen neohrabanější styl, který prošel korekturou a očividně se vydavatel rozhodl jít cestou syrovějšího stylu. Nicméně pořád mi chyběl hlubší vhled do zážitků, které by potáhli knížku o stupínek víš. Jinak, kdyby se jednalo o blog, klidně si dovedu představit i 5 hvězd. Ale tohle je docela drahá knížka, tak se na mě nezlobte, že se mi z ní nezapalují lýtka. :P

29.12.2019 3 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Musím se přiznat – ač zcela nečekaně – bavilo mě to a moc. Jasně, je to docela průměrná dystopie. Lidé začnou žít virtuální životy, protože je to snazší a mnohem mnohem záživnější. Nic originálního, nejspíš se to stane i v realitě. To, jak Ernest zakomponoval období svého dospívání pomocí výstředního miliardáře do celého světa, díky čemu se zdánlivě čas vrátil zátky – jo, to bylo dost dobré. I když americké reálie z té doby nejsou všechny obecně známé, alespoň u nás ne, odkazy na popkulturu byly docela dobře vysvětleny a knížka působila srozumitelně. Hlavní zápletka s klukem ze dna pytle, který bojuje, aby porazil privilegovaného nepřítele a po cestě dozrál v hrdinu, který si vítězství zaslouží je v tomto konkrétním provedení hrozně čtivé a i tak banální příběh mě donutil knížku sníst na jeden zátah. :) Opravdu nečekané překvapení. :)

13.05.2019 4 z 5

O čem sním, když náhodou spím O čem sním, když náhodou spím Andrej Babiš

Ták, a je to za mnou. :) Hned na začátek, jako kniha to není odpad, jak to naznačuje hodnocení a spíš mi to přijde jako referendum k oblibě „autora“. Jistě, je to politická propaganda; no jako taková je napsaná jednoznačně dobře. Když si to porovnám s knihami bývalého prezidenta - je to napsané srozumitelně, drží se to svého selského rozumu, knížka je prošpikována odkazy na „běžné“ občany, i aktuálně uznávané kapacity, drží se přátelského ducha, vyjma několik odchylek se zdržuje hodnotících soudů a to je dobře.

S myšlenkami, které jsou zde rozepsány, někdy souzním, někdy ne. Některé příklady a apely mi přišli jako bohapustá provokace (ve smyslu problematické osobnosti autora a jeho „kauz“). Co chválím, to je lehkost a čtivost. Co beru jako nejzásadnější nedostatek, tak to je právě ono snění, o kterém autor píše. Protože nic jiného to není. Takové tvrzení jak by to mělo být a proč to tak není, když jinde to je – tak to mentálně odpovídá zhruba 12 – 15 rokům mého života, kdy mi svět přišel velice jednoduchý a bylo pro mě nepochopitelné, proč jej všichni tak komplikují. Do teď si pamatuji, bylo to ještě na prvním stupni základní školy, jak mi přišla idea komunismu a centralizované moci jako úžasná věc, která by všem pomohla. A nebylo zapotřebí mnoho let, aby mě došlo, že to, co v teorii zní dobře, v praxi naráží na přirozenou nespoutanost a rozumem nepodchytitelné vlnobití entropie života v celé jeho nedokonalé kráse.

Co závěrem dodat. Není to špatné. Jsou to takové hospodské vykládačky-nakládačky. Jistě že mi vře krev při pomyšlení na to, jak tyto prázdné, hezky znějící, slova budou ovlivňovat nadcházející volby, leč je to legitimní propagace. Co by mě osobně uchvátilo víc, tak to by byla kritická analýza zde pronesených myšlenek s nástinem jejich možné realizace. Ono se to povídá o tom, jak to bude skvělé a jak budou všichni skvělí a jak čekáme jen na to, abychom se do krve mohli porvat o poslední kousek suché kůrky chleba, no ne, když některé ekonomické analýzy varují před další recesí v okruhu 5 let. To to pak opravdu zůstane jen u pohádek.

PS: Když autor neskončí ve vězení, vyhraje volby, sestaví vládu a stane se nejmocnějším mužem v republice… ták, čekejte, že bude chtít víc moci. Jak to napsal v této knížce. On to dělat nechce, ale když už, tak se vší parádou. :D A to je mazec. :)

29.08.2017 3 z 5

Osada Osada Kir Bulyčov (p)

Další klasické hardcore sci-fi s přesahem.

Je to jedno z těch nejznámějších děl z Ruského prostoru. Trvalo mi nějakou dobu se k němu vrátit a pořád je to dobré. :) Základní linka postavená na izolaci malé kolonie ztroskotanců na divoké planetě, kde se rodí nové pokolení, pro nějž je země jen zprostředkovanou nejasnou vzpomínkou a generační konflikt je umocněn natolik odlišnou zkušeností, že pro některé postavy je těžké představit si vstup do civilizace.

Nicméně je patrné, že knížka je staršího data. Knížky a příběhy, na které se autor odkazuje a pokládá je za obecně známé se v čase přesouvají do okrajových společenství. Důraz na papír, absence solární energie… To jsou věci, které dnes působí celkem pošetile. Nicméně ta nostalgie byla příjemná.

Knížka se skládá ze dvou knížek, které na sebe navazují. A na konci druhé by čtenář uvítal ještě jednu, kterou by se příběh nejen zakončil, ale mohl by plně rozvinout potenciál izolované osady a jejich důsledků na psychiku postav. :)

13.04.2022 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Tak, po velice dlouhé době tady máme pokračování. Po rychlém přečtení první třetiny v předprodeji se mě do zbytku vůbec nechtělo. Ale hezky popořadě.

Jednička mě hrozně bavila, dvojka byla taky dobrá, i když už se začínala objevovat jistá šablonovitost, která mi nakonec zážitek z třetího dílu začala značně kazit. Prakticky celá knížka se potácí z jednoho vysvětlujícího rozhovoru ke druhému a veškeré posuny v ději se dějí absolutně nahodile. Děj se vleče? Nevadí, padneme do díry, nebo v ní něco najdeme a jde se dál. Tak jak Ilan poznává historii svých lidí, začíná chápat souvislosti a poznává víc svoji jedinečnost a osudovost, tak se její vztah s 25 a s kapitánem obzvlášť dostává na druhou kolej. Vztahy, které Ilan budovala v předchozích dílech jsou upozaděny a sama se začíná orientovat jen na své nové poslání.

Petra jemně našlapuje kolem faktu, že se s Ilan stává žena a snad se v dalších dílech objeví větší důraz na její dospívání, které by mohlo ovlivnit její charakter.

Složitost světa a hromada tajemství pak naráží na ich formu vypravování. Jelikož vše se dozvídáme jen skrze Ilan, tak se začíná celá struktura vyprávění rozpadat a knížka mi přišla hrozně nesourodě slepená. Jako by si Petra načrtla svět, který se bortí na ramenou patnáctileté sklenařky, která, aby mohla vše odvyprávět, musí neustále nacházet ty správné lidi v tom správném čase. To, že pak v příběhu skáčeme o veliké časové úseky, kdy se „nic nestane“, aby pak osud odkryl něco z tajemna, se stalo standardem.

Knížka je pořád super, baví mě, no je cítit autorčino nevyzrání, kdy se jí nedaří vše konsistentně propojit. Takže s těžkým srdcem, je to za mě 3 hvězdičky.

„Do prasečí řitě!“ – nechápu, proč se tato věta musela pořád dokola opakovat – pořád je to hezká knížka se silnými momenty, i když trošku překombinovaná a těším se na pokračování. Jen doufám, že to zas nebude trvat tolik let. :D

30.04.2021 3 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

John psal knížku jako celek, a tak ji chtěl i vydat. No nakonec rozdělení na tři části vůbec nepůsobí uměle. Nevím, zdali je možné napsat ke knížce něco objevného, nebo smysluplného. Trvalo mě léta se k ní odhodlat, a nakonec byla přesně taková, jaká měla být. Eposem o Středozemi, ve kterém se zrcadlí ušlechtilost a láska na ruinách zanikajícího světa magie a kouzel. Poslední velkolepé vzepětí proti archetypálnímu zlu. Zápas o duši světa. Přátelství, které odevzdává sílu k boji.

31.12.2020 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

31.12.2020 4 z 5

I když zahraniční recenze Tima jsou někdy rozporuplné, za mě je to velice příjemná publikace. Docela přehledně se čtenář doví o základních faktech a problémech současných států s pokusem je reflektovat skrze geologické podmínky, na kterých národy žijí.

Rozhodně to není vyčerpávající publikace, ani se nejedná o ucelené dílo otevírající problematiku geopolitiky. Zásadní je zde nezapomenout, jak sám Tim píše, že je to jenom doplnění souvislostí, na které se musí pohlížet i historicky, kulturně, ekonomicky a také sociologicky a toto je jenom jeden ze střípků.

A teď jinak. :) Bavilo mě to. Je to moc hezky napsané, informačně docela výživné a když opomenu malinko nekonzistentní rozdělení, kdy některé státy dostávají mnohonásobně větší prostor (logicky podle jejich vlivu na globální fungování země) tak to stojí za to. Překlad byl malinko slabší v porovnání s originálem, ale myslím, že to není zas taková hrůza a ono je dobré vědět, jak se všechny ty názvy a termíny překládají. :P 4 hvězdičky, protože nevím, jestli si to 5 zaslouží. To se ukáže až po dalších knížkách. :)

01.01.2020 4 z 5

Jatka Jatka Lee Child

Můj druhý první Reacher. A něčím mě tato série a autorův styl psaní okouzlil. Nevím, jestli budou ostatní knížky stejné, ale už se u mě utvrdilo přesvědčení, že jdu do této série naplno. Samotná zápletka je opět taková „standardní“. Jednoduše Reacher je drsnej chlap, kterej umí, kterej ví, a kterej jako řeka rozráží vše kolem svojí brutální silou a ostřížím intelektem, které oboje bravurně aplikuje s přesností chirurga. Ano, Reacher je Ten hrdina, na kterého se ostatní jen hrají. Tak ne mě alespoň působí. :) Jako lavina na ubohého horolezce. Jednoduše mě převálcoval. :D

25.06.2019 4 z 5