Jatka

U opuštěné křižovatky kdesi v Georgii vystoupí jednoho rána z autobusu muž a vydá se v dešti čtrnáct mil do vzorného městečka Margrave, po stopách dávno zemřelého hudebníka. Tam je ovšem okamžitě zatčen a jako jediný cizinec ve městě obviněn z vraždy: první, k níž zde za posledních třicet let došlo. Avšak Jack Reacher - jak se tento muž jmenuje - není jen tak ledajaký tulák. Je to ostřílený vojenský policista, od dětství vychovávaný armádou, vycvičený k tomu, aby rychle myslel a ještě rychleji jednal. Jak postupně vycházejí najevo okolnosti svědčící o rozsáhlém zločinném spiknutí a zavražděných stále přibývá, je stále zřejmější, že si pachatelé v Jacku Reacherovi zvolili toho nepravého obětního beránka....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/3315/jack-reacher-jatka-3315.jpg 4.3529

Jack Reacher (1.)

Killing Floor (1997)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, BB art

Metla

Hlavním hrdinou tohoto thrilleru je Jack Reacher, bývalý vojenský policista, nyní svobodou posedlý tulák (36 let, 190 cm, blonďák, prostě úplný Tom Cruise). Fyzičkou a bojovými schopnostmi by smetl z tváře světa třeba celou armádu Chucků Norrisů a z jeho geniálních dedukcí by úžasem Sherlock Holmes překousnul nejen dýmku, ale i své housle. Impulzivní rozhodnutí Reachera vyplivne v městečku Margrave, kde je proti své vůli zapleten do místních vražd. Prokousává se spletí záhad, na agresi odpovídá brutalitou a nepravděpodobné náhody se kolem něj vrší rychleji než mrtvoly. Dokud Reacher tápal a nechápal, do čeho se zapletl, byla jsem s románem spokojená. Jakmile došlo na vysvětlování a řešení problémů, nadšení opadlo. S tolika logickými dírami, přímo propastmi, jsem se snad ještě v žádné knize nesetkala. S ohledem na spoilery nebudu popisovat detaily, ovšem hrdinova jasnozřivost, nepochopitelně dementní chování padouchů a prvek neuvěřitelné náhody mi docela zkazily původní hodně pozitivní dojem. Jako další mínus bych uvedla psychickou plochost a šablonovitost vystupujících postav - prakticky nic jsem k nim necítila. O klaďase jsem se netřásla strachy a zlouni nevyvolávali správnou porci nenávisti a hrůzy. Přes veškeré výhrady se "Jatka" dobře četla a kdyby Child Lee dokázal zapracovat na hlubších charakterech a zápletkách bez WTF momentů, měl by tento autor úspěšně nakročeno mezi mé oblíbence. Přidat "Jatkám" ušmudlanou čtvrtou hvězdičku ode mne vyžaduje hodně tolerantně přivřené oči.

slawa.cap

Poslouchal jsem jako audioknihu. Kniha má většinou rychlí spád a je poměrně napínavá a až do konce má co odhalovat. Navíc člověk se přiučí něco o padělání peněz.

AlenaF

Akční, napínavé, přečetla jsem téměř na jeden zátah. Těším se na další.

Boby17

Knižka plná akce mě zcela pohltila. Jack Reacher je borec, který se se zločinci nemaže. Prostě gauneři žádná občanská práva nemají a tak je to spravne, protože tak to ma byt (jak říkal poručík Mazurek v Černých baronech). Výborné počtení a všechny moje hvězdy.

Bulba

Na autora a jeho hrdinu jsem četl kladné ohlasy, tak jsemsi řekl, že si zkusím přečíst první díl. Podle názvu jsem soudil, že kniha bude drsná a v tom opravdu nezklamala. Nevím, proč je ve většině moderních detektivek tolik násilí - mně v knihách rozhodně nechybí. Jako celek je pro mě kniha mírné zklamání - ale to se mi v poslední době stalo víckrát u vysoce hodnocených moderních detektivek. Asi si raději budu číst klasiku - Christie, Simenona, Sjöwall&Wahlöö.

mirka71

Do knížky se mi vůbec, ale vůbec nechtělo, a pak se mi zase nechtělo od ní. Od začátku napínavé, zajímavé téma.... falšování bankovek, podrobně popsané, zaujalo mě to. Hlavní hrdina, bývalý vojenský policista je sice trochu zvláštní, ale rozhodně ne záporák... Nechybí špetka lásky, ani pár odporných vražd, pohled do vězení pro největší lidský odpad, pohled na život v malém městečku, kde se zastavil čas a vládnou peníze víc, než kdekoli jinde. Rozhodně stojí za přečtení a zamyšlení.......

b2z

První díl Reachra ... nemohu dát méně než 5 hvězd ... tato kniha může za to, že jsem dalších více než dvacet přečetl, stejně jako tuto, jedním dechem. Jako dítě jsem měl rád westerny ... pro mne je Reacher takový detektivní western-army thriller pro dospělé. Parádní oddech.
V roce 2018 vyšla i audiokniha od OneHotBook, kterou výborně namluvil Vasil Fridrich.

tlllk

Plusy: spád, charizmatická hlavná postava, slušná zápletka, vtipné dialógy, aj verzia audio
Mínusy: trochu obstarožné prostredie taká ta fádna americká mentalita

oleg

Moc pěkně se to četlo,byla to moje první kniha od Lee Childa a určitě ne poslední,žádná hluchá místa,velice čtivé,mohu jen doporučit....

1amu

Než jsem se pustil do psaní tohoto komentáře, přečetl jsem si všechny názory na prvotinu mých dvou oblíbenců: autora a jeho "dítě" Reachera. Hned na začátku konstatuji, že má "krevní skupina" je orinka3.
Mám za sebou celou již početnou sérii s J.R. (představuji si ji jako stavbu většího domu) a zjišťuji, jak to Lee Child předem vymyslel velice chytře. Začal uprostřed "příhod" Reachera. Normální by bylo třeba začít třeba Večerní školou (?) Kdepak ! On měl zřejmě předem jasno jak to bude psát, bude střídat časově děje dalších příběhů a tím udělá u svých "nováčků-čtenářů" pěkný zmatek. Marketingově geniální úvaha ! A v této prvotině ? Hned to roztočí na plný pecky ! Sbalí ho policajti při konzumaci jídla v hospodě. I ti policajti jsou rozdělení na plus a mínus. U plus to musí být krásná, sympatická žena ! A brzy se Reacher dostane do drsňáckého vězení poblíž městečka v Georgii. Není sám. A nastává mlátičková série, která přivede na chirurgii i do pohřebního ústavu první várku "basistů" a já vrním blahem. Reacher je také analytik a my sledujeme jak začíná rozmotávat zpočátku velké klubko zdánlivě nesouvisejících problémů. Rozhodl se v městečku zůstat, místo k přespávání mu poskytla ona krásná policajtka. Hrdina nikdy nenosí kufry. Když je kvádro špinavé tak ho vyhodí do smetí a jde do obchodu a koupí vše nové. (Kde bere na nákupy prachy ? Kupujte mé knihy-praví autor v duchu - dozvíte se to v některé z dalších knih (chytré- že jó?). A máme na scéně první záporáky, zejména synka nejbohatšího pracháče z Margrave. Ten jde na věc tvrdě! V poslední třetině knihy začíná Reacher tušit . Ještě, že má po boku tu krásnou ženskou a od fochu. Sílou autora je připravit pro čtenáře překvápko a těch vám najednou servíruje přehršel. Nesmíme brát Reachera jako skutečný děj. Je to přece něco jako quasi pohádka. Proto ho čtu furtum furt dál....
Je škodou, že nám vychází vždy pouze 1x za rok. V roce 2018 máme kliku - jeden Reacher již vyšel a brzičko bude druhý.
Bohužel nemá význam srovnávat tyto příběhy s filmy. V "Holých vodách" poblíž LA to dělají špatně. Na rozdíl od pana Grishama, který si smluvně vymínil, že jim do toho bude kecat (včetně schvalování představitelů hlavních rolí), toto asi pan Child právně neošetřil a na těch pár filmech je to bohužel vidět. On také J.G. vysoce v počtu filmů nad L.CH. vede. Tom Cruise ve Firmě (Grisham) je uvěřitelný, v adaptacích knih L. Childa je pro srandu....

P.S.
Povšimli jste si, jak Jack Reacher v jednotlivých příbězích ty krásné ženy profesně střídá ? Zatím TOP byla dáma ve Večerní škole. Ale on si autor dělá pro čtenáře rezervu (ano, je to dcera jeho bývalého velitele, viz Varovný signál).

janesy

Tak jsem se pustila do první knihy od tohoto autora a nelituji. Jdu do dalšího dílu :)

Reacher81

Úžasný 1 díl o Jacku Reacherovi. Musím se přiznat, že jsem nejdříve viděl filmy s mým oblíbeným Tomem Cruisem. A líbily se mi natolik, že jsem začal číst i knížku. A ta mě nadchla ještě o to více, že jsem připraven si přecíst i ostatní díly od autora. Určitě bych knihu všem doporučil :)

VerčaFF
04.10.2017

Vůbec jsem nevěděla, o čem to bude a když jsem na první stránce viděla jméno Jack Reacher, říkala jsem si: "Panebože, Tom Cruise, to snad ne!". A to mě asi ovlivnilo při čtení, protože mi knížka přišla podobně plochá jako Cruisovy filmy. Samotná zápletka, záporáci i závěr celkem dobré, ale ten hlavní hrdina... Všechno ví, všude byl, se vším umí pracovat, ve zlomku vteřiny si spočítá úhel a dráhu střely, všichni mu bezmezně důvěřují, i když vypadá jako somrák. Prostě bych byla raději, kdyby ho taky připíchli na zeď:-) Navíc trochu nechápu jeho motivaci, chce pomstít člověka, kterého x let neviděl, ani si na něj nevzpomněl a neměl k němu žádný zvláštní vztah? Jako proč? Protože je to tak správně? no, to mě moc nepřesvědčil...

konicekbily
10.09.2017

Jack jako vždy vše s klidem vyřeší, ani penězokazci nejsou pro něj žádný problém. Happy end je od Childa trochu novinkou, pěkné odpočinkové čtení.Přečtu si rád autorovo další dílo.

moudivlacek
10.09.2017

První setkání s autorem, moc jsem se na knihu těšila a trochu jsem zklamaná. Rozhodně to vůbec nepovažuji za thriller, ale za lepší detektivku. Už od názvu jsem čekala mnohem déle.
Strašně dost dlouho trvalo, než se něco dělo - pořádného. Chtělo to z mé strany více akce a napětí. Jack mi přišel jako divný morous, vůbec jsem nepochopila, proč odešel od armády, když byl tak dobrý. Proč se toulá a nehodlá se usadit?
Každopádně základní osa - hlavní téma nechci prozrazovat - bylo zajímavé.
Můj dojem vylepšil závěr. A rozhodně dám šanci dalšímu dílu, a pak uvidím.

adelinka
15.08.2017

Čítala som už od tohto autora, aj táto bola dobrá. Nevadí mi do detektívky romantika.....

Misan1993
28.07.2017

Dobrá knížka, ale na rozdíl od mnoha jiných mi hlavní postava nepřirostla k srdci tak jak to má být. Malinko nereálné ;)

Schamila
10.07.2017

Také první kniha od tohoto autora a mohu s klidem napsat "hodně dobrýýý", žádné hluché místo, pořád jste v napětí, že o něco velkého jde, ale do posledních stran vůbec nevíte o co, to se mi na ději líbilo nejvíc a také jsem se dozvěděla hodně zajímavostí o dolarech. Takže moc doporučuji, nebudete zklamaní

orinka3
04.07.2017

Nesmírně poutavý příběh, kdy člověku běhá mráz po zádech při představě všeho zla, se kterým se musí důmyslný a chrabrý Jack Reacher vypořádat. Nervy i svaly ze železa, bystrý mozek, přitom srdce na pravém místě - kdo by ho nechtěl mít za bráchu? A není to jen thriller bez morálního poselství. Kdepak. Mně osobně připadá velmi silná pasáž, kdy si Jack povídá s holičovou sestrou o muzikantovi, kvůli kterému se vlastně do celého toho maléru přimotal, když vystoupil v "jeho" městě. Chvíle, kdy stará paní líčí otřesný zážitek, který prožila hodně dávno, to je skutečně síla. Kniha je prostě dobrá - i pro literární fajnšmekry. Ten člověk umí psát a doufám, že mu to vydrží hodně dlouho.

evka11
04.07.2017

Od Lee Childa jsem přečetla všechno a knihy mám doma, abych se k nim mohla vracet. Jatka - jako prvotina s Jackem Reachrem - je dle mého názoru stále nejlepší.
A naprosto souhlasím s Aymira : zfilmované verze zatím dvou příběhů (Jatka zatím ne) dost velké zklamání = Tom Cruise rozhodně nevypadá jako obrovský blonďák s modrýma očima . Otázkou je, zda se L. CH. k obsazování hlavní role vůbec mohl vyjádřit....

Aymira
01.07.2017

Dobrý akční příběh. Jedna věc mi na něm ale vadila - a to prostředí. Dokonale čisté, upravené městečko téměř uprostřed ničeho, kde na ulici nikoho nepotkáte a všichni jsou vlastně spokojeni. Zdánlivě. Na můj vkus to bylo až moc vyumělkované. Byla to moje první kniha s Jackem Reacherem, přičemž celou dobu jsem si při čtení představovala v jeho kůži Toma Cruise. Jen mi tam nesedělo, že podle autora by měl mít Reacher přes 190 centimetrů.... (ale to není samozřejmě chyba knihy). Stěžejní téma, tedy padělání peněz, nebylo špatné, postupně do sebe krásně vše zapadlo a skoro jsem až čekala, že zrádci a ti špatní budou nakonec všichni. Milostný happyend se také čekat nedal, takže se vlastně žádné zklamání nedostavilo a já chválím velmi pěkný průměr.

No a co se týká postavy Jacka Reachera, souhlasím, že působil jako stroj bez emocí. Nepociťovala jsem z knihy žádné napětí, protože Jack přece vyřídí všechny a všude a není tedy důvod se o něj bát. Poradil si i s těmi největšími zloduchy a vůbec to s ním nehnulo. Ano, sice byl na to cvičený armádou, ale ta z něj ještě stroj na zabíjení neudělá. Takže u dalších knih se musím více zaměřit na to, aby mi Jack přirostl k srdci.

March
26.06.2017

Moje první Reacherovka, název mě trochu odrazoval, ale po zacteni jsem se nemohla odtrhnout, skvěle čtení a Jack, tak ten mě dostal. Vrhám se na další díl.

Kerberos
26.06.2017

Reacher mě chytil od prvního dílu,který se mi zdál asi nejlepší.

pejty
20.06.2017

Když jsem si pročítal některé nedávné komentáře k této knize, tak jsem z toho měl pocit, že jsem asi četl jinou knihu než ostatní lidi. Proto jsem si knihu vzal z knihovny a začal jí opět po pěti letech číst. A po opětovném přečtení této knihy jsem si jenom utvrdil svůj pozitivní názor na Jatka.

Strohý a jednoduchý styl Childova psaní mi naprosto vyhovuje a i díky němu mě jeho knihy naprosto uchvátili. A u této knihy jsem měl stejně skvělé pocity, jako u jeho ostatních knih, i když je zde sice ještě cítit to, že je to autorova prvotina.

Výborný příběh, super akce a hlavně úžasný začátek jedné skvělé série.

TaLu
05.06.2017

Autorova prvotina, ve které představuje Jacka Reachera.
Jsem ráda, že jsem začala číst od této knihy. Hlavní hrdina mi chvílemi připomínal agenta 007, kterého opravdu nemusím ( fanoušci doufám prominou), zároveň ( a to z větší části), jsem v něm viděla Ramba, a pro toho mám opravdu slabost, takže to čtení bylo sečteno a podtrženo velmi strhující zábavou.
Na jiný styl vyprávění jsem si rychle zvykla a určitě si přečtu i další knihy ze série.
Po dočtení jsem si pustila film podle knihy Výstřel, ovšem Toma Cruise jsem moc neocenila, nějak jsem mu to ztvárnění nevěřila. Jacka si představuji jinak. Jako většího drsňáka s přímým nepokřiveným charakterem. Tuláka.

Evišťátko
04.06.2017

Pro mě příliš zdlouhavé popisné statě, které příběhu ubíraly na zajímavosti.

helenkan
02.06.2017

Moje první seznámení s tímto spisovatelem a nezůstane jen u tohodle dílu. Super čtení.

Libby
18.04.2017

Kniha se mi nelíbila. Bylo to absolutně nezajímavé čtení bez akce a s velmi chudou slovní zásobou. Vzhledem k vysokému hodnocení jsem očekávala mnohem mnohem více. Postavy mi k srdci nepřirostly, příběh byl strohý a zdlouhavý. Vlastně se tam ani nic moc nedělo. Jedna věc mě ale iritovala nejvíc, a to krátké věty, ve kterých se velmi často objevovalo JSEM a JSME. Byla jsem zklamaná.

Crowley
18.04.2017

Tak budu zase za outsidera. Reacher je absolutní suchar. Název knihy je dost zavádějící. Čekal jsem mistrovský thriller, ale absolutně jsem se během čtení necítil v nějakém presu. Neměl jsem vůbec strach o postavy. Vraždy jsou nic oproti Carterovi. Nějak nerozumím, co na tom všichni vidí. Vše je na této knize z mého pohledu špatné. Nezajímavý děj, nulový záporák, špatné postavy, suchý hrdina. Nemá to duši a drive. Nemohl jsem to ani dočíst. Oproti knihám od Cartera naprosto jiná liga.
Dávám jednu hvězdu za scénu v lapáku. Autor mění situace a prostředí do nudnějších částí. Trpělivě jsem čekal, až se kniha rozjede, ale nic. "Sorry jako!"

JarsonvonBrzek
21.03.2017

Kniha mě bavila a četla se pěkně. Musím uznat, že některé situace byly až neuvěřitelné :) Pokud však máte rádi thrillery a hlavní hrdiny, kteří dokáží rychle zareagovat a vyřešit i zdánlivě svízelnou situaci, mohu jen doporučit.