Jatka

U opuštěné křižovatky kdesi v Georgii vystoupí jednoho rána z autobusu muž a vydá se v dešti čtrnáct mil do vzorného městečka Margrave, po stopách dávno zemřelého hudebníka. Tam je ovšem okamžitě zatčen a jako jediný cizinec ve městě obviněn z vraždy: první, k níž zde za posledních třicet let došlo. Avšak Jack Reacher - jak se tento muž jmenuje - není jen tak ledajaký tulák. Je to ostřílený vojenský policista, od dětství vychovávaný armádou, vycvičený k tomu, aby rychle myslel a ještě rychleji jednal. Jak postupně vycházejí najevo okolnosti svědčící o rozsáhlém zločinném spiknutí a zavražděných stále přibývá, je stále zřejmější, že si pachatelé v Jacku Reacherovi zvolili toho nepravého obětního beránka....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/3315/jack-reacher-jatka-3315.jpg 4.3561

Jack Reacher (1.)

Killing Floor (1997)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, BB art

Ales.BD

Průměrný thriller. Přečtete, za pár dní už nevíte, o čem to bylo. Vztahová linka s Roscoe se mi zdála vyřešená uspěchaně a násilně.

HonzaSeb

Knížka se mi moc líbila, za mě určitě pět hvězd.

Ms.Floyd
19.12.2018

Od začátku až do konce to bylo úmorné, ať už se jednalo o styl vyprávění příběhu - krátké úsečné věty (divný překlad?), nebo o nesympatické hlavní hrdiny. Jack Reacher -neomylný a otřískaný voják, který neudělá žádnou věc špatně, všechny jeho plány vyjdou naprosto přesně, nikdy se nemýlí a zřejmě taky disponuje věšteckou koulí, nebo co - působí jako nadpřirozená bytost, i když vlastně je to "Američan", ti jsou přece nejlepší, nejchytřejší a nejsilnější. Ne, fakt ne, za mě ne. Posedlost kultem úžasné Ameriky z této knížky čiší na sto honů a tím knížku úplně degraduje. Hlavní hrdinka na začátku jako romantická dušička, které na třetí stránce spadnou kalhotky, jen co poprvé uvidí hlavního hrdinu, a na konci je z ní najednou emancipovaná žena (víc prozrazovat nebudu)? Nejmíň strašný z celé bandy byl polda Finlay, má ode mě jednu hvězdu. Záporáci byli směšní. Závěr knihy o rozervaných pocitech Jacka nebyl ani romantický, ani dramatický ... byl prostě otravný a nehodící se k celkovém stylu knihy. Příběh naprosto průměrný, pro mě spíš lehce podprůměrný. První a zároveň poslední autorova kniha,kterou jsem četla, tohle určitě není můj styl, každopádně nějaký "amerikanofil" si jistě přijde na své :)

hnusák
13.12.2018

Kniha se čte velmi dobře, je psána takovým lehkým, uvolněným stylem a dere se docela svižně kupředu. Zabíhá sice hodně do podrobností, ale myslím, že to není na škodu. Na druhou stranu si nedovedu představit, potažmo ještě v Americe, aby civil takovýmto způsobem spolupracoval s policií, aby mu kecal do vyšetřování, pobíjel protivníky jako mouchy a policie jenom pozdzvihne obočí a když to vše skončí, tak prostě zmizí do pryč, jako by za sebou neměl 12 vražd a nikdo se po něm neshání. Naivní. Ale jak říkám, čte se dobře.

jaroiva
10.11.2018

Moje první kniha od autora. Čekala jsem něco jako Deavera, doufala spíš v něco jako Cartera, ale Child je absolutně svůj.
Bohužel místy až moc rozepsané do zbytečných podrobností. Zpočátku se mi zdálo, že bude lepší knihu odložit. Jsem ráda, že jsem to neudělala. S Reacherem ještě určitě nekončím.

PetK
07.11.2018

Docela dobrý, průměr. Nic víc, nic míň. Knížka, která splnila svou funkci, když jste člověk, který není schopen jít na pochůzky do města nebo umývat nádobí bez audioknížky v uchu. Akorát holt v tomto žánru už mám něco načteno a tady mě vlastně nic nepřekvapilo, nevyburcovalo, žádné velké napětí se nekonalo. Hvězdu navíc dávám za audio zpracování, poslech to byl příjemný.

Smardik17
02.11.2018

Moc jsem od knihy neočekával, bral jsem ji jako oddechovku, a musím přiznat, že hned od prvního odstavce jsem byl šokován jak lehce a dobře se čte. Naprosto skvělý příběh. Doufám, že i další díly budou taky takové.

Lenka.Vílka
23.10.2018

("Some people say I need to pray, Feels like it's me against the world, I've been turned out, Been thrown down, To the killing floor (Down to the killing floor)." ... Killing Floor - Black Stone Cherry)

Já to přiznám. Knihu jsem doma z knihovny už měla třikrát a nikdy jsem se nezačetla. Ani jsem neviděla filmové zpracování (protože jsem nečetla knihy, logicky ne?!). Ale i mě napadlo, že tady něco smrdí. Jak píše Metla: "36 let, 190 cm, blonďák, prostě úplný Tom Cruise". Nechtěla jsem si filmy kazit chuť. Takže knihu mám doma počtvrté. A dočetla jsem.

Problém byl v tom, že jsem měla špatná očekávání. Myslela jsem, že budu číst akční thriller, ale ona to byla taková detektivka. Plusem byly tudíž detaily, které každý detektivkář nepoužívá. Jenom jsem myslela, že to bude jiné. Ne lepší, ale jiné. Takže zatím průměr, ale snad mě další díl překecá, protože už budu vědět, co od autora čekat. Ale rozhodně další zkusím.

Pajule35
23.10.2018

Moje první kniha od tohoto autora. Hezké čtení, lehká krimi oddechovka. V pulce knihy jsem měla malý zásek a chtěla odložit ale zase se rozjela...

ThomasGlahn
21.10.2018

Můj první Reacher a je to pecka.

Jimm1
21.10.2018

Mé první seznámení s tímto spisovatelem dopadlo vcelku dobře. Kniha byla čtivá, postavy byli jasně definované. Nad knihou není potřeba nijak zvlášť přemýšlet (pro mě byly v celé knize jen dvě překvapivá místa). Tato předvídatelnost mi trochu kazila celkový dojem z knihy.

allyce
05.10.2018

Do Jacka Reachera jsem se zamilovala hned po prvních stránkách. Bohužel, někdy to tak prostě je, naše láska nevydržela déle, než do půlky knihy,....ale zůstali jsme přátelé, no, spíš dobří známí. J

Metla
20.08.2018

Hlavním hrdinou tohoto thrilleru je Jack Reacher, bývalý vojenský policista, nyní svobodou posedlý tulák (36 let, 190 cm, blonďák, prostě úplný Tom Cruise). Fyzičkou a bojovými schopnostmi by smetl z tváře světa třeba celou armádu Chucků Norrisů a z jeho geniálních dedukcí by úžasem Sherlock Holmes překousnul nejen dýmku, ale i své housle. Impulzivní rozhodnutí Reachera vyplivne v městečku Margrave, kde je proti své vůli zapleten do místních vražd. Prokousává se spletí záhad, na agresi odpovídá brutalitou a nepravděpodobné náhody se kolem něj vrší rychleji než mrtvoly. Dokud Reacher tápal a nechápal, do čeho se zapletl, byla jsem s románem spokojená. Jakmile došlo na vysvětlování a řešení problémů, nadšení opadlo. S tolika logickými dírami, přímo propastmi, jsem se snad ještě v žádné knize nesetkala. S ohledem na spoilery nebudu popisovat detaily, ovšem hrdinova jasnozřivost, nepochopitelně dementní chování padouchů a prvek neuvěřitelné náhody mi docela zkazily původní hodně pozitivní dojem. Jako další mínus bych uvedla psychickou plochost a šablonovitost vystupujících postav - prakticky nic jsem k nim necítila. O klaďase jsem se netřásla strachy a zlouni nevyvolávali správnou porci nenávisti a hrůzy. Přes veškeré výhrady se "Jatka" dobře četla a kdyby Child Lee dokázal zapracovat na hlubších charakterech a zápletkách bez WTF momentů, měl by tento autor úspěšně nakročeno mezi mé oblíbence. Přidat "Jatkám" ušmudlanou čtvrtou hvězdičku ode mne vyžaduje hodně tolerantně přivřené oči.

slawa.cap
04.08.2018

Poslouchal jsem jako audioknihu. Kniha má většinou rychlí spád a je poměrně napínavá a až do konce má co odhalovat. Navíc člověk se přiučí něco o padělání peněz.

AlenaF
22.07.2018

Akční, napínavé, přečetla jsem téměř na jeden zátah. Těším se na další.

Boby17
12.06.2018

Knižka plná akce mě zcela pohltila. Jack Reacher je borec, který se se zločinci nemaže. Prostě gauneři žádná občanská práva nemají a tak je to spravne, protože tak to ma byt (jak říkal poručík Mazurek v Černých baronech). Výborné počtení a všechny moje hvězdy.

Bulba
01.06.2018

Na autora a jeho hrdinu jsem četl kladné ohlasy, tak jsemsi řekl, že si zkusím přečíst první díl. Podle názvu jsem soudil, že kniha bude drsná a v tom opravdu nezklamala. Nevím, proč je ve většině moderních detektivek tolik násilí - mně v knihách rozhodně nechybí. Jako celek je pro mě kniha mírné zklamání - ale to se mi v poslední době stalo víckrát u vysoce hodnocených moderních detektivek. Asi si raději budu číst klasiku - Christie, Simenona, Sjöwall&Wahlöö.

mirka71
30.05.2018

Do knížky se mi vůbec, ale vůbec nechtělo, a pak se mi zase nechtělo od ní. Od začátku napínavé, zajímavé téma.... falšování bankovek, podrobně popsané, zaujalo mě to. Hlavní hrdina, bývalý vojenský policista je sice trochu zvláštní, ale rozhodně ne záporák... Nechybí špetka lásky, ani pár odporných vražd, pohled do vězení pro největší lidský odpad, pohled na život v malém městečku, kde se zastavil čas a vládnou peníze víc, než kdekoli jinde. Rozhodně stojí za přečtení a zamyšlení.......

b2z
22.05.2018

První díl Reachra ... nemohu dát méně než 5 hvězd ... tato kniha může za to, že jsem dalších více než dvacet přečetl, stejně jako tuto, jedním dechem. Jako dítě jsem měl rád westerny ... pro mne je Reacher takový detektivní western-army thriller pro dospělé. Parádní oddech.
V roce 2018 vyšla i audiokniha od OneHotBook, kterou výborně namluvil Vasil Fridrich.

tlllk
13.05.2018

Plusy: spád, charizmatická hlavná postava, slušná zápletka, vtipné dialógy, aj verzia audio
Mínusy: trochu obstarožné prostredie taká ta fádna americká mentalita

oleg
06.04.2018

Moc pěkně se to četlo,byla to moje první kniha od Lee Childa a určitě ne poslední,žádná hluchá místa,velice čtivé,mohu jen doporučit....

1amu
05.04.2018

Než jsem se pustil do psaní tohoto komentáře, přečetl jsem si všechny názory na prvotinu mých dvou oblíbenců: autora a jeho "dítě" Reachera. Hned na začátku konstatuji, že má "krevní skupina" je orinka3.
Mám za sebou celou již početnou sérii s J.R. (představuji si ji jako stavbu většího domu) a zjišťuji, jak to Lee Child předem vymyslel velice chytře. Začal uprostřed "příhod" Reachera. Normální by bylo třeba začít třeba Večerní školou (?) Kdepak ! On měl zřejmě předem jasno jak to bude psát, bude střídat časově děje dalších příběhů a tím udělá u svých "nováčků-čtenářů" pěkný zmatek. Marketingově geniální úvaha ! A v této prvotině ? Hned to roztočí na plný pecky ! Sbalí ho policajti při konzumaci jídla v hospodě. I ti policajti jsou rozdělení na plus a mínus. U plus to musí být krásná, sympatická žena ! A brzy se Reacher dostane do drsňáckého vězení poblíž městečka v Georgii. Není sám. A nastává mlátičková série, která přivede na chirurgii i do pohřebního ústavu první várku "basistů" a já vrním blahem. Reacher je také analytik a my sledujeme jak začíná rozmotávat zpočátku velké klubko zdánlivě nesouvisejících problémů. Rozhodl se v městečku zůstat, místo k přespávání mu poskytla ona krásná policajtka. Hrdina nikdy nenosí kufry. Když je kvádro špinavé tak ho vyhodí do smetí a jde do obchodu a koupí vše nové. (Kde bere na nákupy prachy ? Kupujte mé knihy-praví autor v duchu - dozvíte se to v některé z dalších knih (chytré- že jó?). A máme na scéně první záporáky, zejména synka nejbohatšího pracháče z Margrave. Ten jde na věc tvrdě! V poslední třetině knihy začíná Reacher tušit . Ještě, že má po boku tu krásnou ženskou a od fochu. Sílou autora je připravit pro čtenáře překvápko a těch vám najednou servíruje přehršel. Nesmíme brát Reachera jako skutečný děj. Je to přece něco jako quasi pohádka. Proto ho čtu furtum furt dál....
Je škodou, že nám vychází vždy pouze 1x za rok. V roce 2018 máme kliku - jeden Reacher již vyšel a brzičko bude druhý.
Bohužel nemá význam srovnávat tyto příběhy s filmy. V "Holých vodách" poblíž LA to dělají špatně. Na rozdíl od pana Grishama, který si smluvně vymínil, že jim do toho bude kecat (včetně schvalování představitelů hlavních rolí), toto asi pan Child právně neošetřil a na těch pár filmech je to bohužel vidět. On také J.G. vysoce v počtu filmů nad L.CH. vede. Tom Cruise ve Firmě (Grisham) je uvěřitelný, v adaptacích knih L. Childa je pro srandu....

P.S.
Povšimli jste si, jak Jack Reacher v jednotlivých příbězích ty krásné ženy profesně střídá ? Zatím TOP byla dáma ve Večerní škole. Ale on si autor dělá pro čtenáře rezervu (ano, je to dcera jeho bývalého velitele, viz Varovný signál).

janesy
17.02.2018

Tak jsem se pustila do první knihy od tohoto autora a nelituji. Jdu do dalšího dílu :)

Reacher81
15.01.2018

Úžasný 1 díl o Jacku Reacherovi. Musím se přiznat, že jsem nejdříve viděl filmy s mým oblíbeným Tomem Cruisem. A líbily se mi natolik, že jsem začal číst i knížku. A ta mě nadchla ještě o to více, že jsem připraven si přecíst i ostatní díly od autora. Určitě bych knihu všem doporučil :)

VerčaFF
04.10.2017

Vůbec jsem nevěděla, o čem to bude a když jsem na první stránce viděla jméno Jack Reacher, říkala jsem si: "Panebože, Tom Cruise, to snad ne!". A to mě asi ovlivnilo při čtení, protože mi knížka přišla podobně plochá jako Cruisovy filmy. Samotná zápletka, záporáci i závěr celkem dobré, ale ten hlavní hrdina... Všechno ví, všude byl, se vším umí pracovat, ve zlomku vteřiny si spočítá úhel a dráhu střely, všichni mu bezmezně důvěřují, i když vypadá jako somrák. Prostě bych byla raději, kdyby ho taky připíchli na zeď:-) Navíc trochu nechápu jeho motivaci, chce pomstít člověka, kterého x let neviděl, ani si na něj nevzpomněl a neměl k němu žádný zvláštní vztah? Jako proč? Protože je to tak správně? no, to mě moc nepřesvědčil...

konicekbily
10.09.2017

Jack jako vždy vše s klidem vyřeší, ani penězokazci nejsou pro něj žádný problém. Happy end je od Childa trochu novinkou, pěkné odpočinkové čtení.Přečtu si rád autorovo další dílo.

moudivlacek
10.09.2017

První setkání s autorem, moc jsem se na knihu těšila a trochu jsem zklamaná. Rozhodně to vůbec nepovažuji za thriller, ale za lepší detektivku. Už od názvu jsem čekala mnohem déle.
Strašně dost dlouho trvalo, než se něco dělo - pořádného. Chtělo to z mé strany více akce a napětí. Jack mi přišel jako divný morous, vůbec jsem nepochopila, proč odešel od armády, když byl tak dobrý. Proč se toulá a nehodlá se usadit?
Každopádně základní osa - hlavní téma nechci prozrazovat - bylo zajímavé.
Můj dojem vylepšil závěr. A rozhodně dám šanci dalšímu dílu, a pak uvidím.

adelinka
15.08.2017

Čítala som už od tohto autora, aj táto bola dobrá. Nevadí mi do detektívky romantika.....

Misan1993
28.07.2017

Dobrá knížka, ale na rozdíl od mnoha jiných mi hlavní postava nepřirostla k srdci tak jak to má být. Malinko nereálné ;)

Schamila
10.07.2017

Také první kniha od tohoto autora a mohu s klidem napsat "hodně dobrýýý", žádné hluché místo, pořád jste v napětí, že o něco velkého jde, ale do posledních stran vůbec nevíte o co, to se mi na ději líbilo nejvíc a také jsem se dozvěděla hodně zajímavostí o dolarech. Takže moc doporučuji, nebudete zklamaní