A přece nezemřeš

A přece nezemřeš https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/3313/bmid_a-prece-nezemres-PI7-3313.jpg 4 551 88

Jack Reacher série

Všechno se seběhlo čirou náhodou. Jack Reacher náhodou pomohl mladé ženě, která s plnýma rukama šatů z čistírny klopýtla na ulici. Chvíli nato už sedí oba se spoutanýma rukama v dodávce a jsou odváženi neznámo kam. Náhodou je unesená žena nejen agentka FBI, ale i dcera náčelníka generálního štábu americké armády a neteř prezidenta USA. A rozhodně ne náhodou si právě ji vybral předák neonacistické militantní organizace jako rukojmí k dosažení svých vyděračských požadavků na americké vládě spolu s řízenými střelami, kterých se už zmocnil. Jenže náhodou Jack Reacher je náš starý známý, bývalý důstojník vojenské policie, ověšený medailemi za udatnost, muž, který umí zabíjet i zapálenou cigaretou, jeden z nejlepších střelců, jací se kdy v USA narodili. Náhodou to Borken neví. Když se to dozví, je už pozdě. Reacher se rozhodl zasáhnout.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , BB art

Die Trying , 1998

katerina4564
25.03.2024 2 z 5

Začátek knihy vypadal zajímavě, ale opět se z toho vyklubal naprosto vleklý příběh. Samotná podstata knihy je zde zadupaná sáhodlouhými popisy jednak cestování, pak vám autor dokáže na 30 stránkách popsat, jak se vystřelí kulka z pistole. Neustále knihu obtěžují popisy vzdáleností, prostě hromada zbytečností, které začnete postupně přeskakovat, až doskáčete na konec. Bohužel mi i vadilo opakující se zabíjení z první knihy - ukřižování, uříznutí koulí a podobně. Chtělo by to trochu více nápaditosti.
Zkusím ještě třetí díl, ale po prvních dvou dílech mám pocit, že to bude všechno na jedno brdo.

Lavender756
28.01.2024 3 z 5

Příliš vleklé, příliš vojenské, jinak absolutní klasika.

MartinProtschke
21.01.2024 5 z 5

Čtu díly na přeskáčku, ale baví mě i novější i starší. Tady autor vytáhl mojí noční můru a bylo mi fyzicky zle při čtení, jak Reacher leze do zuzujiciho se prostoru, zhasne mu světlo a zasekne se, že nemůže tam ani zpátky...

Ramiel
30.12.2023 2 z 5

Přišlo mi to takové hodně přitažené za vlasy.

Niu
29.09.2023

Zatím odkládám nedočteno. Nehodnotím hvězdičkama. Začátek vypadal celkem slibně. Ale co z toho autor udělal pak ... Třeba se k tomu vrátím, ale asi až se budu hodně nudit.

Lenka.Vílka
21.07.2023 5 z 5

Já to prostě miluju! Hned to úvodní počítání  času podle věku! Ale je tam proměnná. První čtyři roky života si nepamatuju!  :D
(Ale teď se pokusím být trochu vážnější. Trochu. Možná. Nemám na to náladu...)

Jo, a možná je tam spoiler...

Takže...moje druhé dostaveníčko s Jackem Reacherem je tady. A jak dopadlo? No, dopadlo dobře. Narozdíl od těch blbců, který si řekli, že je dobrý nápad Reachera unést. Ale omlouvá je to, že nevěděli, kdo je a Reacher byl náhodou na stejném místě jako ten, koho unést chtěli. Tedy, ta, kterou chtěli unést. Agentku FBI, která je dcera náčelníka generálního štábu americké armády a neteř prezidenta USA. A na druhé straně někdo staví místnost, ze které by se neměl nikdo dostat. Hmm, kdo uhodne souvislost, dostane od mě tři Reacherovi Bludišťáky...

Vzhledem k tomu, kolik mám rozečteno sérií, jsem si slíbila, že alespoň jednu knihu ročně dám. Hele, nepovedlo se, od "Jatek" je to už nějaká doba a asi si je přečtu někdy znovu. Protože tady jsem byla ve svém živlu od úvodních stránek. Jak to že ode mě tedy "Jatka" dostala jenom čtyři hvězdy?! A ten komentář k nim je taky dost trapnej, mmch Leni. A asi to nebude tím, že "A přece nezemřeš" čtu v paperbacku. Nebo kdo ví, třeba mám hříšný myšlenky kvůli (jak jsem zmiňovala u "Jatek") kvůli tomu upgrade adaptace, kde už Reacher rozhodně nevypadá jako Tom Cruise. Ale popojedeme, ještě není deset večer...

Úvod je fajn. Má spoustu vtipných momentů a je to napsaný fakt dobře. Taková pohodička dvou lidí, který někdo unesl. Až na to, že já jako čtenář jsem jenom zvědavá, co ta hlavička Reacher vymyslí.

Prostřední část je naprosto bombastická kvůli tomu, kam ty naše dva uneseňáky odvezou. (Jako jo, ta představa je naivní, ale tohle je Amerika. A hororový filmy nám ukazují, že tam je možný všechno.) A o co celkově jde. Fakt napínavá a zábavná část na čtení. Navíc. Máme tady FBI, která dělá svou práci překvapivě dobře. To se děje málokdy. Ale zároveň to trochu smrdí, ne? O to víc to potom bylo vtipný. Protože oni rozluští všechno, co čtenář ví, i to, co neví, a přibližují se svému cíli. Ví všechno! Tedy krom toho, že Reacher k bandě únosců nepatří. To je náhoda, co?

A záporáci? No, na to, jak to mají teda všechno geniálně připravený...tak udělají přesně to stejné, co udělá každý podobný: skoro všechno to vykecají. Oni to prostě Reacherovi řeknou!!! Měla bych se jako čtenáře cítit hloupě, že je to plný dvou nejhorších klišé? No...vlastně ani ne. Přeci jenom, stejně to tak máme nejraději. Záporáci musí být trubky!  :D Aby si to o to víc zasloužili. A já si ten moment poražení užila o trochu víc. Prostě tak zhruba polovina je "walking simulator" a funguje to :)

No, a závěr je prostě pecka, která je skvělá akční jízda. A v rámci předchozího děje zasloužená.

"A přece nezemřeš" je fajn kniha, která je žánrově trochu rozmáchlejší. Není to tolik detektivka jako předchozí díl. Akce je v ní o trochu míň, ale zato je tam jedna sekvence, která je fakt ble. A ta paradoxně nemá společného nic s litrama krve. Jo, jo, moje dva největší stachy. A je to silně konspirační. Ano, je to kniha z roku 1998, ale v mnoha ohledech strašně aktuální. Protože pracuje s prvkem fanaticky přesvědčovaných lidí o něčem. A potom stačí přijít na to, jak podobný lidi fungují a vy sami je přesvědčíte o čemkoliv, byť jste jejich vězeň. Třeba že vás satelit probudí na dálku přesně v deset hodin. Já jsem sice u toho pobavila, ale hned na to mi došlo, že je rok 2023 a stále je dost lidí, kteří by tomu bez problémů uvěřili taky...

Takže jo, na "Varovný signál" se těším. Snad dřív než za takovou dobu zase a dodržím ten rok. A v prosinci se uvidíme u druhé série seriálu :)

Pája699
17.04.2023 3 z 5

Kniha byla sice čtivá, ale děj, který se táhl stál za starou bačkoru. Možná to bude tím, že kniha Jatka mě vážně namlsala, ale tady mi to přišlo strašně vleklé. Přitom anotace mi zněla vážně skvěle. Jack Reacher je další nesmrtelný superman :-D ale co, tahle linka mě dost baví .-) Souhlasím se čtenářem Drakamena....ke konci pořád číst z více úhlů, jak náboj opouští pušku mě dováděla k šílenství. Tyhle pasáže jsem i přeskakovala.

Za mě bohužel takový slabší průměr

Určitě jsem ale na autora nezanevřela a s chutí si přečtu další knihu, ale dám tomu trochu času.

Marsí5
13.04.2023

(SPOILER) Knihy o Reacherovi nečtu úplně postupně, takže jich mám za sebou už víc, a souhlasím s názorem, že se jedná o něco slabší dílo.
Děj se odehrává na poměrně malém území, motivy zločinců jsou také striktně neměnné. Na můj vkus byli všichni až moc v klidu, když jim Reacher utekl (a to dokonce několikrát), i když věděli, co je vlastně zač. Vůdci skupiny nedělalo problém někoho rovnou zastřelit, ale u našeho vojáka k tomu neustále potřeboval nějaká rozhodnutí a teatrálnosti...
Také jsem měla pocit, že autor v závěru zapomněl na ostatní stoupence. Neustále se po prostoru pohybovali se zbraněmi, ale když šéf přijde o hlavu, tak nikdo nezačal střílet....
Celkově bych hodnotila lehce nad průměrem, ale možná jsem ovlivněná svou fascinací osobností Reachera :-D

drakamena
11.03.2023 3 z 5

Nebylo to tak dobré jako první díl. Příběh mi připadal rozvláčný, jako by si autor dobře uvědomoval, že zápletka je dost hubená, a tak dost často vařil z vody. Opakující se momenty - skoro útěk, návrat nebo opětovné dopadení, skoro útěk atd. - a zdlouhavé popisy - kupříkladu milisekundu po milisekundě to, jak kulka opouští pušku - a dvacet různých POV. Kdyby autor knihu důrazně sesekal, byla by z toho vskutku vzrušující povídka. Jako román ale průměr.

Luigi1
05.03.2023 3 z 5

Čekal jsem od toho daleko víc nepřemožitelný superman

hana1039
19.02.2023 5 z 5

Audiokniha :
Nějak jsem si ,,nezničitelného,, Jacka oblíbila :-) , tyhle příběhy si fakt užívám, jsou to takové,, pohádky,, pro dospělé :-)) i když s vážnými náměty...jdu na další poslech s Vasil Fridrich, který si to očividně taky užívá :-)))

Pasadenka
15.01.2023 4 z 5

Po delší době návrat k Reacherovi mi po seriálu na Amazonu přišel náramně vhod. A je to absolutní spokojenost. Přesně takové, jak se dalo čekat od Leeho a jeho Reachera. Krásné pohádkové dobrodružství, do kterého se tento hromotluk dostane čirou náhodou, aby uplatnil své dovednosti a zpřetrhal plány padouchům. Je to čistá akční pohádka moc čtivě, a navíc uvěřitelně, napsaná (až na ty pohádkové části :D). Asi by mě to nebavilo hned po sobě, ale s delší pauzou je to krásný návrat k oblíbenému hrdinovy a hrozně mě to bavilo. :)

KlariN
08.12.2022 3 z 5

Pohodová, velmi nadsazená odpočinková četba s nezbytnou dávkou maskulinní romantiky. Nemám zásadnější problém.

efka.saf
30.11.2022 3 z 5

Tentokrát jsem to opravdu nečekala, ale tahle knížka pro mě byla docela zklamáním. První díl měl sice do nějakého realistického příběhu hodně daleko, ale mě neskutečně bavil, a tak jsem přivřela oči a dala plný počet. Tenhle díl byl zhruba stejně realistický, ale chybělo mu pro mě to podstatné, chytlavost. Zhruba do půlky mě kniha nebyla schopna zaujmout a během prvních sto stran jsem na ní v knihovně vyhandlovala dvě pokuty. Příběh mi přišel šíleně natahovaný vsuvkami v Bílém domě nebo neskutečnými podrobnostmi ke všem možným i nemožným zbraním (což chápu, že mnozí pánové ocení) a logických děr bylo v příběhu tolik, že i cedník se mi oproti příběhu zdá jako jednolitá plocha. Co se týče překladu, zde také bylo pár zajímavých perliček. Především ke konci hojně se vyskytující se vlásenky byly překladatelským klenotem. Děkuji čtenáři přede mnou, že na to upozornil, protože si nejsu jistá, jestli bych si tento termit dokázala spojit s našimi serpentýnami a přemýšlela bych, o jakých vlásenkách uprostřed lesa je vlastně řeč. Další, co mi ničilo mé čtenářské oko, byla Reacherova hlídka. Ačkoliv jej doprovázelo neustále 6 můžu, stále se tito pánové skloňovali v ženském rodě jako TA hlídka a na mě to působilo jako červená na býka. Detaily, já vím, ale když vás příběh nedokáže chytit do svých tenat, nějak se v tom začněte prostě víc rýpat.
Jacku Reacherovi stále fandím, je dobré vědět, že máme někoho, před kým se třepe hrůzou i Chuck Norris, ale upřímně doufám, že s bandou neonacistických fanatiků kdesi uprostřed ničeho už znovu křížit síly nebude. Dám si chvíli pauzu, a pak vyzkouším další díl. Snad si sedneme s následující knížkou víc.

rafan65
21.08.2022 5 z 5

Moje druhá od Childa a musím říct, že byla super. Tentokrát unesený společně se sympatickou a tajemnou agentkou FBI pravicovými extrémisty a procházející tvrdými zkouškami v jejich táboře uprostřed hor a lesů. Hororová sekvence s prolézáním tunelu patří k vrcholům knihy. Tenhle díl se mi moc líbil a čtenářům tohoto žánru mohu doporučit.

janina66
11.05.2022 4 z 5

Nebylo to špatné. Neohrožený Jack, výborný střelec, odborník na útěky, i ti psi ho poslechli.
Místy trochu scifi, ale velmi čtivé. Časem dám další pokračování.

mira.k
15.04.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších Childových knih. Místy trochu na hraně reality, ale dobře se čte. Prostě je to oddech. Nenáročná akční jízda. Jen mě štvala překladatelčina nedovtipnost, kdy serpentýny překládá jako vlásenky.

Merlin_CZ
01.04.2022 5 z 5

jak už tu psali dříve, občas jsou v termínech spíše termity :D ale na druhou stranu, je to oddechové čtení, chyby v překladu se dají prominout. Mě to bavilo, četlo se to lehce, dobře a docela zábavně. Je to moje druhá kniha serie, a těším se na další :)

PaulieK
26.02.2022 4 z 5

Osobně se mi styl Lee Childa (jakkoli to sám autor přiznává - ryze komerční) líbí, je poněkud přímočařejší a nepříliš komplikovaný, ale postavu Jacka Reachera jsem si rychle oblíbil. Nebudu hodnotit knihu samotnou, ať si obrázek udělá každý sám, ale musím zmínit PŘEKLAD paní IVY HARRISOVÉ. Místy komické, místy až tristní tvary, které dokáže překladatelka - jinak v obecné angličtině zřejmě jistá - vytvořit, jasně svědčí o totální absenci jejího vzdělání v angličtině ODBORNÉ. Při překladu knihy z určité oblasti bylo by více než záhodno danou oblast když ne znát, tak alespoň poznat a vzdělat se v ní. Angličtina jinak na úrovni "rodilého mluvčího" pak totiž vypadá velmi amatérsky. Takže v oblasti army, vojenství a zbraní by to chtělo mít alespoň základní znalosti z dané oblasti, jinak by překladatelka nevyplodila takové perly, jako "DVOJITÝ POKLEP" ("double-tap")!!! Další minely, jako "přepnutí pušky do rychlopalné polohy" ("full auto" lze určitě lépe přeložit za použití výrazu "plně automatický režim střelby" či obdobně), "dávkovací palbu" (asi myšlena "palba dávkou") a další, už snad ani komentovat nebudu. Stejně tak bych rád věděl, jak by paní překladatelka chtěla u Ingramu MAC-10 "natáhnout kohoutek" nebo u brokovnice "kohoutek zmáčknout"? V prvém případě jde o "natažení závěru", ve druhém o "stisknutí spouště". "Angličtina má pro tuto činnosti sice stejné pojmenování u všech zbraní, ovšem v češtině lze kohoutek natáhnout jen u pistolí a revolverů. A detaily typu, že náboj a nábojnice jsou dvě různé věci, čili nabíjet do komory "nábojnici" opravdu nelze, nebo nazývat pistoli "automatem", když v češtině se pod tímto výrazem myslí "zbraň plně samočinná", zatímco v angličtině "zbraň samonabíjecí", už jsou opravdu jen na okraj. Závěrem mě ještě fascinuje popisek na zadní straně knihy, zmiňující "jadernou střelu", které se zmocnila neonacistická militantní organizace, když v celé knize a příběhu v ní není o žádné jaderné zbrani ani slovo!

EricNor
24.02.2022 3 z 5

SPOILERY. Nelogicnosti v deji jsou jen z duvodu, aby knizka mohla pokracovat. Namatkove hned zacatek,kdy ti borci nechaji Reachera zit, kdyz ostatni podobne nahodaky bez milosti zabili. Nezabili ho ani pozdeji, kdyz zase zlobil. Dale mohli Reacher s Holly zdrhnout ve stodole, kdy se osvobozeny Jack opět spoutal, ackoliv by se svymi schopnostmi dva zlosny s prehledem zlikvidoval. Nebo bychom si mohli odpustit zaverecne drama, kdyby se ruzovy oblacek objevil u Borkenovi hlavy. Kdyz se od tehle veci oprostite, tak to docela jde číst jako nenapadita oddychovka. Jinak nejblbejsi pocit jsem mel pri klaustrofobickem prolezani jeskyne, to jsem preskocil skoro cele, fuj!

únosy

Lee Child
britská, 1954
1999  85%Jatka
2000  83%A přece nezemřeš
2000  84%Varovný signál
2001  88%Nezvaný host
2005  91%Výstřel

Kniha A přece nezemřeš je v