A přece nezemřeš

Všechno se seběhlo čirou náhodou. Jack Reacher náhodou pomohl mladé ženě, která s plnýma rukama šatů z čistírny klopýtla na ulici. Chvíli nato už sedí oba se spoutanýma rukama v dodávce a jsou odváženi neznámo kam. Náhodou je unesená žena nejen agentka FBI, ale i dcera náčelníka generálního štábu americké armády a neteř prezidenta USA. A rozhodně ne náhodou si právě ji vybral předák neonacistické militantní organizace jako rukojmí k dosažení svých vyděračských požadavků na americké vládě spolu s řízenými střelami, kterých se už zmocnil. Jenže náhodou Jack Reacher je náš starý známý, bývalý důstojník vojenské policie, ověšený medailemi za udatnost, muž, který umí zabíjet i zapálenou cigaretou, jeden z nejlepších střelců, jací se kdy v USA narodili. Náhodou to Borken neví. Když se to dozví, je už pozdě. Reacher se rozhodl zasáhnout....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/3313/a-prece-nezemres-3313.jpg 4.2357

Jack Reacher (2.)

Die Trying (1998)

Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno:, BB art

Jimm1
29. listopadu

Tak nějak jsem Childa zapasoval spíše do žánru (novodobého) western. Jediný muž zachrání celé USA, aniž by to pro něj bylo něco více, nežli procházka parkem. Tato kniha byla z počátku poněkud zdlouhavá a až ke konci se to trošku rozjelo. Je to takové nenáročné čtení, nad kterým doporučuji vůbec nepřemýšlet. Oddychová jednohubka.

jaroiva
14. listopadu

Politika, pistolky...
Tentokrát mi to připadalo takové moc "klučičí" na to, abych dala lepší hodnocení.

Metla

Přidržet dveře atraktivní ženě se může ukázat jako fatální chyba a zdroj ošklivých problémů... pokud tedy nejste bývalý vojenský policista Jack Reacher, pro kterého je únos bandou ozbrojenců pouze drobným rozptýlením na cestě životem.
Nemůžu tvrdit, že bych se při četbě nudila - naopak, zvláště první polovina knihy byla docela napínavá, ale přece jen mám k této Childově sérii stále určité výhrady.
1) Hlavní hrdina: je to chladnokrevný drsňák, nic víc, nevzbuzuje ve mně žádné pozitivnější emoce, není mi zdaleka tak sympatický, jak by mohl (a měl) být. Šance přiblížit ho čtenářům by se našly, autor je bohužel ignoruje. V jedné pasáži se například dozvíme o Reacherově klaustrofobii; jiní spisovatelé by na tohle téma dokázali vyplodit zajímavý příběh třeba z dětství nebo z některé mise, hrdinu polidštit. Kruci, takový Stephen King by z toho detailu uplácal dechberoucí a tklivou novelu. Lee Child nic, Jack Reacher prostě panikaří v těsných prostorech a basta!
2) Zápletka: nemůžu si pomoct, ta je tak plná děr, že i síť fotbalové brány vedle ní vypadá jako plachta. Padouši jsou neschopní dementi. Všichni bez výjimky. Klaďasové mají své světlejší chvilky, v podstatě jsou však jsou odkázáni na genialitu a neporazitelnost Reachera. Ovšem třeba v závěru superdokonalý mozek hlavní postavy náhle pracuje mnohem, mnohem pomaleji než mysl čtenáře. Realita v románu funguje tak nějak podle Hollywoodu, hodně se přehání a málo dbá na standardní fungování lidstva. Mimo jiné závidím Jacku Reacherovi velikost močového měchýře i střev a pevnost svěračů... jeho žaludek vlastně také má mnohem nižší nároky na provoz, než ten můj. A rozhodně je moc milé, jak byl Reacher, ústřední postava dění, po průserové akci ušetřen veškerých otázek a vyšetřování, neobtěžován výslechy a administrativou. Jeho dojemnou šlechetnost v milostných vztazích bych tady mohla ohlodávat sarkasmem celé dlouhé odstavce.
3) Překlad: je relativně dobrý, renonců málo, přesto mě jedna věc konstantně a často nasírala. Stráže. Obvykle se jednalo o muže, záporáky, kteří se dostali do rvačky nebo přestřelky se zástupci dobra. A pokaždé jsou tito pánové skloňováni v ženském rodu, jelikož jsou přece stráž, TA stráž - lekla se, popadla pistoli, dostala po tlamě, upadla, byl jí zlomen vaz (byla zastřelena), chcípla. Celé dlouhé odstavce, kdy se o mužích píše jako o ženách. Přitom by stačilo jednoduše použít slovo "strážný" a paradox by vůbec nevzniknul. Tímto výrazem překladatelka nicméně nedisponuje, proto jsem holt byla vystavena představám, jak Reacher a jeho parta přicmrndávačů kosí dávkami z palných zbraní či likvidují svými pěstmi celé pluky křehkých dívek.
Ale dost už bylo výtek. "A přece nezemřeš" je obstojný akční román, rychle odsejpá a člověk si u něj spolehlivě odpočine od všedních starostí. Podmínkou dobrého zážitku je přepnout mozek do polohy OFF. Obvyklé dilema: 3* je málo, 4* je moc... ale tentokrát nebudu přivírat oči.

Honey0105

Slabší. Reachera čtu na přeskáčku, tak už mám načteno dost dílů a teď se jen vracím k těm, které mi chybějí. Bohužel tenhle díl mi trochu vadil už od začátku. Na konci knihy se mi sice povedlo začíst, ale stejně.. Klidně to mohlo být kratší.

beran25

Zatím nejhorší Reacher, ale i tak jsem dočetl do konce.

Boby17

Perfektní oddychová akčňárna, oproti prvnímu dílu však trochu pohádková. Kladní hrdinové jsou nesmrtelní a tak jednu hvězdičku strhávám. Jinak jsem se ale bavil a knížku jsem slupnul jak malinu.

martina.tim

Jack Reacher je pro mě Avenger minulé doby. Nepotřebuje žádný štít, kladivo a ani létající oblek. Stačí si se svým mozkem a výcvikem v armádě. Je skvělý. I když první díl mě učaroval daleko více než tento druhý. Bude to spíše tím, že já politiku nemusím a nerozumím jí a nerozuměla jsem jí ani tady. Každopádně je to velice napínavý a poutavý příběh, který jsem nemohla odložit.

Lavin

Všechny knihy Lee Childa jsou velmi čtivé. Doporučuji.

konicekbily
30.10.2017

Tento díl je spíše jen napůl politickým tjrillerem než pouze popisováním hrdinství a vydařených kousků našeho Supermana. Spousta náhod a těžko uvěřitelných obratů nenapomáhá k uvěřitelnosti takovéhoto děje. Ale číst se to dá, i když je to slabší kousek celé série.

Schamila
22.10.2017

Tak trochu psychopat a temné prostředí příběhu dodává to správné napětí. Jak nebezpečná je manipulace s lidmi - v jakémkoliv prostředí. Je to čtivé - doporučuji.

moudivlacek
14.09.2017

Tak oproti prvnímu dílu Jatka je tenhle díl pro mne obrovské zlepšení, až na pár prvních stránkách se neustále něco děje, Jack se zas předvede v plné parádě, tentokrát to pro mne bylo mnohem akční a napínavější, také ze sebe víc Jack předvedl, mimo jiné i z čeho má panickou hrůzu.
A zas je tu jedna žena, ale všichni tuší, jak to asi s nimi dopadne.
Přesto je Jack velmi zásadový člověk a hlavně čestný muž.
Tenhle díl se mi moc líbil a čtenářům tohoto žánru mohu doporučit.

Aymira
06.07.2017

Hodně se mi líbila zhruba první třetina knihy, kdy byl popisován únos. Jakmile se ale dostali na místo určení, přestalo to být zajímavé a ani to nepůsobilo moc realisticky. Únosci na mě působili opravdu jako amatéři. Pokud se ale chcete dozvědět hodně podrobností ohledně střelných zbraní, rozhodně doporučuji tuto knihu přečíst.

cori
21.02.2017

Jack Reacher tentokrát jako ochránce unesené agentky, k níž je přitahován nejen její krásou, ale i odvahou. Příběhu trochu uškodil čas, přece jen už je to skoro 20 let, co vyšel originál - závislost na faxu, konspirační teorie a banda fanatiků, co buduje svůj stát uprostřed lesů. Pasáže s popisem opakovaných návštěv Bílého domu byly dost nudné.
I zapálená cigareta se v rukou spoutaného Jacka stává smrtící zbraní, tak bacha!

WeeWar
19.12.2016

Stejná, ale díky námětu pro mě poživatelnější jednohubka, než první autorovic kniha - Jatka.

Jinak prostě klasika se supaKillaHeroSolderem v hlavní roli:), takže to celé musíte brát s velkým nadhledem a občas vůbec nepřemýšlet a nešpekulovat o tom, co právě čtete.

hana4834
13.12.2016

první kniha co jsem četla od toho autora a hned jsem věděla že nebude poslední

Izzy46
12.07.2016

Začátek a závěr byly famózní. Škoda trochu nudnější prostřední pasáže. Ale nejvíce druhému Reacherovi uškodilo vypravování ve třetí osobě.

pepa4081
29.06.2016

Velmi napínavé a velmi akční. Tak akční, že mě to až chvílemi ubíjelo. A velmi těžko uvěřitelné. Jiné knihy tohoto autora se mi líbily víc - doporučuji Únos. Uspokojivé.

konicekbily
24.06.2016

Thriller s množstvím neřešitelných situací, které jsou pro hlavního hrdinu snadnou záležitostí.

Lolila
20.06.2016

Druhá kniha takisto napínavá, bola som zvedavá ako to všetko dopadne. Reacher všetko zvládne:-), ale mala som pocit, že mu dlho trvalo kým konečne začal konať. Možno to bolo podrobným popisom "všetkého", čo dej dosť natiahlo a niektoré akcie boli trochu pritiahnuté za vlasy. Nedávalo mi zmysel, prečo niektorí konajú tak ako konali. Jatka sa mi zdali akčnejšie, viac Rambovské:-), ale skúsim ďalšiu časť.

gad
22.05.2016

Neohrožený, nekompromisní a nerozbitný Jack Reacher se zcela náhodou nachomýtne k únosu agnetky FBI Holly Johnsonové. Kupodivu není hned zabit, ale spolu s obětí odvezen na základnu únosců. Pomalu a jistě si dává jednotlivé úlomky do širších souvislostí a rozkrývá tak obraz, který se mu pranic nelíbí. Vidí, že pomoci se jen tak nedočkají a tak se rozhodne jednat na vlastní tvrdou pěst. Naštěstí pohádky končívají většinou dobře, takže žádný strach, Jack to zvládne i tentokrát.
I přes některé nesrovnalosti (proč Jacka nezabili jako mnohé jiné), až přespříliš podrobný popis krajiny, materiálu staveb, rychlosti kulek (jako bych před sebou viděl hotový scénář k filmu), tak i vysvětlování politických vztahů mezi různými armádními a vládními složkami (ale to prostě k tomuto žánru patří) je tato kniha velice čtivá. Přesto, že tušíte, jak vše dopadne, chcete to vidět černé na bílém. I tak se na konci dočkáte překvapení. Příjemná oddychovka. Myslím, že si přečtu i další reacherovky.

"V Americe je to lepší než kdekoliv jinde. Vím to, protože jsem cestoval všude po světě. Jinde je to horší. Mnohem horší. V Americe je v nepořádku spousta věcí, ale všude jinde je jich v nepořádku ještě mnohem víc. Měli byste se nad tím zamyslet." Tak tohle si mohl autor odpustit...

Brekus150
11.05.2016

Dobra kniha. Pačl sa mi. Ako aj ostatne o Jackovi

3DD!3
20.04.2016

Reacher kontra neonacisti. Child už zde stanovuje většinu svých trademarků, zatím chybí kartáček, ale objevují se hodiny v hlavě. Unesená agentka FBI je kus i s nohou v sádře a haluzácká náhoda semele i našeho starého známého. Je tam pár logických kopanců, týkajících se nezabití Reachera během první hodiny po únosu, ale nic co by se nadalo přežít... ehm. Fajn zábava, kde je ještě cítit čerstvost hlavního charakteru. Hororová sekvence s prolézáním tunelu patří k vrcholům knihy. Málem jsem se o něj bál.

alzbeta4340
06.02.2016

Tuhle volnou sérii o Reacherovi čtu napřeskáčku, takže už mám s čím srovnávat. Je to takový slušný průměr, některé díly jsou trochu horší, některé o dost lepší. Četlo se to dobře, akční oddechovka, navíc já oceňuji knihy, kde se o hlavního hrdinu nemusím bát - vždy přežije. Hurá.

AnnaCZ
03.01.2016

Když se čtenář občas povznese nad někdy téměř nadpřirozenými schopnostmi hlavního hrdiny, tak dobrá knížka (lepší než první díl), takže se určitě pustím i do dalších ;-)

Dinosaur
19.11.2015

(10/10) Napínavější a asi ještě chytlavější než první díl. Jen ti záporáci mi občas přišli tak trochu přiblblí a nevím, proč Reachera prostě nezlikvidovali dokud to šlo :) Zároveň ale onu Reacherovu schopnost dostat ze všeho beru tak nějak jako součást žánru a protože mi to dojem z knihy nijak zvlášť nezkazilo, nebudu ubírat ani na hodnocení.

pidalka777
17.09.2015

Velice napínavé a taky čtivé Reacher je prostě borec.

renefer
20.08.2015

Velký machr Reacher. Neustálé komentáře, že v takové situaci byl, ba i v horší, že kdyby chtěl, tak už osvobodil všechny okolo... Nepochopila jsem, proč byl tedy neustále zajatý a několikrát málem zastřelený. Snad jediné co se mi na této knize líbilo, byl popis cesty vystřeleného náboje, s tím jsem se opravdu ještě nesetkala :)

ch.p.korb
24.07.2015

nic moc

Moniks
07.06.2015

Nevím nějak jsem ji odložila z nešla me vůbec dočíst.

olle3
30.01.2015

Trošku mě vadilo, že byl Reacher přes půl knihy spoutaný a nemohl se tak moc projevit, ale jinak standard.

únosy

Lee Child