Terror

Horor amerického autora je tentokrát inspirovaný tajemnými okolnostmi zániku polární výpravy sira Johna Franklina při hledání takzvané severozápadní cesty, které dodnes nebyly objasněny. Výchozím bodem napínavého děje je říjen roku 1847, kdy u pobřeží Arktidy bezmocně spočívají dvě sesterské lodě anglického královského námořnictva Franklinovy výpravy, Erebus a Terror se zdecimovanou posádkou beznadějně zamrzlé v ledu. V pestré mozaice se prolínají četné retrospektivní pasáže se skutečnými historickými fakty a dohromady tvoří dramatický a barvitý příběh boje o přežití....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12902/terror-12902.jpg 4.5811
Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno, BB art

The Terror, 2007

Kniha Terror

VikyKleinik
dnes

Fantasy prvek je nadbytečný a závěr neuspokojivý (trochu mi to připomíná Kingovu neschopnost).
Pokud by se to drželo reálií, ale přesto bylo fiktivním příběhem a dedukcí toho, jak výprava mohla probíhati (protože záznamů je málo), jistě by mě to bavilo více. Postavy by potřebovaly více hloubky, aby proti sobě jejich individuální vůle byly silněji opřené, příběh by tím byl zajímavější ve svém průběhu, páč by ho šlo lépe vymyslet, zašmodrchat, učinit šťavnatějším so se osudů postav týká, prohloubit, vygradovat, zatraktivnit a ukončit tak, jak by bylo hodno názvu.

Alespoň teď však vím něco o Franklinově ztracené expedici.

Taťka Hraboš

Říkal jsem si, mám dovolenou, tak si trochu odskočím k lehčímu žánru, který se pro toto období hodí. Nakonec jsem v noci zavíral okna, protože co kdyby …  (i když by takové opatření k ničemu nebylo). Ale teď vážně – můj postoj ke knize se postupně měnil. Nejprve jsem si říkal, proč tam Simmons toho netvora dával, vždyť by mu k dosažení stejně intenzivního účinku bohatě stačila realita – všudypřítomný mráz a led, tma, nedostatek potravin a hlavně lidský faktor. Když do toho ale v závěru vložil eskymáckou mytologii, došlo mi, že ta potvůrka tam není jen, ba ani hlavně, pro zvýšení emocionálního účinku. Takže pro mě téměř za plný počet hvězdiček. Věřím, že ani ne tak zapálený příznivec hororů a fantasy nebude úplně zklamán, protože tu atmosféru severu, neskutečně náročné životní podmínky, život na lodi při průzkumné výpravě na sever či zmíněnou mytologii a životní zvyklosti Eskymáků popsal autor v knize působivě – bylo znát, že se na psaní této knihy dobře připravil (viz také seznam použité literatury v závěru). Mimochodem, kniha je jako dělaná pro seriál – a jak jsem dodatečně zjistil, také byl podle ní natočen. Možná někdy, až bude více času …

Lenka0007

Odrazoval mě počet stránek a měla jsem problém se začíst. Ale ve chvíli, kdy loď sevře led, už je to jizda. Perfektní kniha i seriál. Jednoznačně doporučuji.

Arocrynn

Zajímavý, ale místy zbytečně zdlouhavý příběh. Proškrtání pseudofilozofických pasáží by knize přidalo na čtivosti.

m_martina

Kniha má sice velký počet stránek, ale nenudila jsem se vůbec. Autor napsal zajímavý příběh, který skutečnosti odpovídá pravděpodobně jen částečně. Ale to není důležité, kniha je dobrá a čtivá.

hetzerjoke

Poutavě napsaná kniha, která z atraktivního tématu ztracené polární výpravy dokázala vytěžit vše zajímavé - strach, nejistotu, omrzliny, hlad, boj s přírodou i se sebou samotným. Autor jako by neměl s hrdiny příběhu ani špetku soucitu a s každou kapitolou na jejich záda nakládá další a další nesnáze, přičemž opakovaně natahuje struny napětí a zkouší, kolik námořníci dokáží snést. A čtenář, který si dokáže k postavám vypěstovat sympatie, pomyslně trpí s nimi (samozřejmě v tom dobrém slova smyslu). Ačkoliv je kniha stránkově velmi rozsáhlá, udržuje čtenáře ve stálem napětí díky krátkým kapitolám a faktu, že nová hrůza se skrývá za každou pátou řádkou. Terror jednoduše zcela odpovídá svému jménu.

richard7959

Naprostá dokonalost. Mistrovské dílo.

ujira

Ledový příběh z péra pana Simmonse. Napínavý, trochu mysteriozní, krutý příběh polárníků, badatelů a mořeplavců.

Ukolébavka
Ukolébavka