Terror

od:


KoupitKoupit eknihu

Horor amerického autora je tentokrát inspirovaný tajemnými okolnostmi zániku polární výpravy sira Johna Franklina při hledání takzvané severozápadní cesty, které dodnes nebyly objasněny. Výchozím bodem napínavého děje je říjen roku 1847, kdy u pobřeží Arktidy bezmocně spočívají dvě sesterské lodě anglického královského námořnictva Franklinovy výpravy, Erebus a Terror se zdecimovanou posádkou beznadějně zamrzlé v ledu. V pestré mozaice se prolínají četné retrospektivní pasáže se skutečnými historickými fakty a dohromady tvoří dramatický a barvitý příběh boje o přežití....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12902/terror-12902.jpg 4.5595
Orig. název:

The Terror (2007)

Žánr:
Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno:, BB art
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (176)

Přidat komentář
Joges
včera

Více smutný než hororový příběh (jak napsala i PetaZ). Některé jednotlivé části mě svou popisností příliš nenadchly a nezaujaly, říkal jsem si, tohle není zrovna moje parketa, nakonec jsem se ale díky několika zajímavým událostem zaháčkoval, začetl se a celý námět, děj i postavy mi natolik zalezly pod kůži, že Terror z paměti hned tak nevymažu. Po celkovém obdivném pohledu na knihu mi nezbývá nic, než ji zhodnotit plným počtem bodů.

redcliff
14. ledna

Takže arktický výlet dvou plachetnic nedopadl dobře pro většinu účastníků. Kdybyste mě kouzlem přenesli do příběhu, nejspíš bych se nechal dobrovolně zabít mezi prvníma.

Stateční mužové Britského královského námořnictva zakusili několik mrazivých zim v sevření ledu za přítomnosti bestie vzhledu zvířecího, avšak prohnaností a vypočítavostí hodící se spíše mezi druh lidský. Zásoby jídla propadají zkáze a způsobují souchotě a halucinace, morálka mužstva degraduje až na samotnou hranici barbarství. Je to hra na kočku a myš, přičemž myší rychle ubývá a zůstává jen jediná otázka - Prchnout či zůstat?

PetaZ
13. ledna

No neprislo mi to jako horor, ale smutny pribeh.. Mozna tim ze je to inspirovano skutecnymi událostmi tak nejsem "vystrasena".. Jednu hvezdu ale strhnout musim.. Kniha nedokazala celou dobu udrzet moji pozornost..

VesmirnaOndatra
09. ledna

Naturalistický a drsný remake Cimrmanovho Dobytí Severního pólu

Zhrnutie deja (obsahuje spoilery): Je zima

Moje dojmy (obsahujú zeleninu): Ak sa vám stane, že sa po takmer troch týždňoch mimo Bratislavy vrátite domov a pri pohľade do vyrabovanej chladničky sa rozhodnete skočiť si do mesta na celkové doplnenie zásob a, povedzme si pravdu, i na nejaké tie povianočné výpredaje a kniha, ktorú práve čítate sa vám akosi nezmestí do kabelky, ale vy namiesto toho, aby ste si vzali inú knihu, začnete hľadať inú kabelku, čo sa ukáže byť nie až také jednoduché, ako to znie, pretože jediná kabelka, ktorá dokáže pojmúť toto 700 stranové hebedo s výtlakom 2 kilogramy, je Lidl taška, ale vás neodradí ani hrozba, že vás takto môže nachytať módna polícia alebo bývalá kolegyňa a po pol hodine zmätkovania nakoniec udýchane dobehnete na električku, v ktorej po štyridsiatich minútach zistíte, že ste zabudli peňaženku, mobil a vystúpiť, takže to rovno otočíte domov a tam vyberiete z chladničky mrkvu (alebo špenát, podľa farby ani konzistencie sa to žiaľ už nedá presne určiť) a ako si tak ešte v čižmách sadáte s knihou do kresla, napadne vás, že to celé boli vlastne príjemne strávené dve hodiny... ak sa vám toto stane, tak zaručene viete, že čítate dobrú knihu.

Rita55
09. ledna

Krom knihy jsem viděla i seriál, který ovšem zdaleka není tak "mrazivý". Navíc jsem se nemohla přenést přes herecké obsazení a pojetí Johna Franklina, které bylo v rozporu s jeho skutečnou fyzickou podobou a dle všeho i povahou...
Ale kniha stojí ze přečtení. Délka mi nevadila. Postupné strádání a odumírání posádky sužované nemocemi, vyčerpáním, tmou a mrazem, to je ovšem depresivní. A ani za nic bych se dobrovolně k podobné výpravě nepřihlásila :-) Takže na otázku, co člověka žene do takovýchle akcí, jsem ani tady nenašla odpověď. U řadového námořníka si to lze vysvětlit neinformovaností, ale co ti, kteří moc dobře ví, jak chutnají vlastní boty?

kilometr
07. ledna

"Jestliže i muž sedící v pohodlném domácím oblečení a uhlím vytápěného krbu knihovny ve svém londýnském panském sídle dokáže pochopit,že je život osamělý,ubohý,ošklivý,krutý a krátký,jak by to mohl popírat muž táhnoucí arktickou nocí pod zešílevší oblohou saně naložené zmrzlým masem a kožešinami přes nepojmenovaný ostrov k zamrzlému moři tisíc a víc kilometrů od jakéhokoli civilizovaného krbu?"Další z těch knih,co jsou dost nadhodnocené a které by slušelo,kdyby měla o 150 stran méně.60%.

Back
04. ledna

Ještě že jsem se do těch Levných knih pro knihu vrátil! Napínavé, děsivé, frustrující, prostě skvělé.

Rilian
28.12.2018

Musím přiznat, že kniha mě velice zaujala. Většina podstatných informací už napsali jiní, takže se omezím jenom na konstatování, že autor bravurně vystihl tíživou atmosféru arktické pustiny. Už dlouho ve mě kniha nevyvolala takový pocit beznaděje jako autorův popis marného boje o přežití. V textu se objevují i podrobné výčty zemřelých a přesné propočty zásob, což čtenáře o to více vtáhne do děje a všeobecné deprese. Kniha se sice může tím zdát velice dlouhá, ale existují případy, kdy je délka knihy nezbytná pro dokreslení atmosféry. A Terror je jedna z nich. Čtenář si lépe uvědomí onu každodenní dřinu, kdy po celodenním táhnutí těžkých člunů urazili nicotných pár kilometrů a dalších tisíc leželo stále před nimi. Co se týče motivu nestvůry na ledu, tak na něm neshledávám nic špatného. V naprosté pustině má člověk neustále pocit, že ho něco nebo někdo odněkud sleduje. A někdy to může být i pravda.
Rovněž kvituji, že se zde nevyskytuje levný patos a Dan Simmons odhalil i temná zákoutí lidské duše - viz opuštění nemocných a nezvěstného kapitána nebo kanibalismus mezi skupinou námořníků. Samotný autor se detailně seznámil s fakty a historickými prameny, z jejich útržkovitosti vystavěl brilantní vyprávění, jehož pointou budiž mimo jiné i to, že lidská vynalézavost a touha přežít nemusí vždy obstát nad všemocnou přírodou.

work
28.12.2018

Plusové body za tu autentičtější část, která čtenáři zboří všechny romantické představy o arktických výpravách a bez obalu naservíruje, jak to asi tak probíhá.To je asi tak všechno. Jak píše TheMajkee, třetinu knihy seškrtat a velkým obloukem se vyhnout dětinskému motivu bílé obludy, která patří do sešitového vydání na pokračování, nikoli sem, a celou novelu zadupe do země, tedy pardon, pod led. Kdyby Terror nenapsal Simmons, nejspíš by se zůstal na pultech bez povšimnutí, pokud by jej ovšem vůbec někdo vydal. Inu značka táhne...

Kolaloka
26.12.2018

Na tlusté bichle jsem před časem zanevřela, ale tahle mě se svými 600 stránkami ani na chvíli nenudila. Spíš než o horor se jedná dobrodružnou knihu. Trošku mě vrátila do dětských let, kdy jsem četla Londona a Vernea.

...a je to docela dobré při otužování, nemůžu si stěžovat, že je venku -10, když vím, že je lidské tělo schopno vydržet daleko větší zimu :-)

João M
26.12.2018

Velice mrazivé čtení, které mě nenechalo spát. Největší napětí nedělala jakási nadpřirozená obluda, ale všudypřítomný mráz, hlad a rostoucí ponorka.

TheMajkee
26.12.2018

Simmons je skvělý vypravěč, atmosféru Arktidy vystihl bravurně - všechny popisy, pocity, emoce protagonistů... Mráz a led prostupoval doslova každým řádkem. Na jedničku zvládnul i technikálie kolem mořeplavectví, lodí, samozřejmě dobové reálie. Jenže tímhle umem si je tak jistý, až je nabubřelý. Po polovině knihy se v ději zacyklí, opakuje se a tempo mu začne upadat. Příběh postupuje hodně pozvolně, komorně a na dobrodružnou knihu má pomalý spád. Je to škoda, stačilo by při tom vyškrtat zhruba 200 stran. Simmons by zvládl postavy vykreslit i na kratším rozsahu a nemusel by opakovat motivy. V základu je Terror totiž skutečně skvělou a čtivou knihou, jenže ne ve všech pasážích dokáže udržet napětí.

Rizek75
20.12.2018

Nechtěl bych být v kůži hlavních hrdinů - ani minutu. Napětí, spád, barvitě líčený dobrodružný hororově laděný příběh.

soupik2012
16.12.2018

Napínavé, emotivní, dobrodružné a děsivé. Tak bych asi shrnula tuto knihu. Málo kdy, jsem tak spokojená, že nemám ani čárku, kterou bych mohla knize vytknout. Pravda vadilo mi, když zemřela některá má oblíbená postava, ale na konci příběhu by mi daleko víc vadilo, kdyby přežila většina posádky. Do této knihy se to prostě nehodilo. Je drsná jako je drsná arktická příroda a naprosto strhující. Knihu jsem poslouchala jako více hlasovou audioknihu a vzhledem k tomu, že se kvapem blíží konec roku, tak si dovolím tvrdit, že toto dílo v příštím roce získá titul audiokniha roku.

85098211
03.12.2018

Tak tahle kniha je doslova peckoidní záležitost! ;-) Výborně napsaný příběh strhujícího boje o holé přežití v nehostinných pustinách Arktidy, k tomu ne vždy čestní účastníci výpravy odsouzené k zániku a "něco", co eliminuje jejich řady, a ani čtenář se nakonec pravdu nedozví… To všechno tvoří osu knihy, kterou si prostě musíte přečíst a ani stránky nebudete stačit obracet, jak budete příběhem fascinováni :-). Tedy, aspoň doufám, protože tohle přesně vystihuje moje pocity po jejím přečtení ;-).

Radza
02.12.2018

Mraziva.. jak jinak. Vyborne zkloubeni fikce a reality.

Kat.Ru
01.12.2018

Perfektní :)

kolby
29.11.2018

Veľmajster Simmons je evidentne muž mnohých žánrov a majster svojho remesla. Na jednej strane fenomenálny Hyperion, na strane druhej oveľa slabší "Mrchožrouti".
Občas výhybka - Terror. Fenomenálne dielo s presne dávkovaným napätím, strachom, depresiou, beznádejou, autentická špina, chlad, mráz, choroba, hrôza, des. Všetky postavy absolútne uveriteľné, rozpad charakterov pomalý, nenápadný, končiaci buď drasticky rýchlo, alebo pomalou a veľmi bolestnou alternatívou. Hrdinovia uveriteľní - či zlom, alebo silným charakterom.

Každý riadok sa mi premietal z vnútornej strany viečok ako širokouhlý megafilm 4K kvality so zvukom značky 7.1. O to viac som bol zvedavý na rozpačito prijatý seriál, ktorý síce nedosahoval nebeské výšiny knižnej predlohy, ale v rámci svojich možností dôstojne zobrazil, čo nám tým všetkým chcel "Pán Dan" povedať.

Malá výčitka autorovi: Prečo iba 641 strán? nedalo sa 1.282 ???

Bravo Mr. Simmons!!!

parxel
13.11.2018

Když jsem dočetl Hyperion, tak jsem si říkal, že se k tvorbě Dana Simonse už nikdy nevrátím. Nyní krátce poté, co jsem zdolal poslední stránky Terroru, jsem rád, že jsem svůj slib nedodržel. Příběh dvou lodí a jejich posádky je vskutku podmanivý. Mráz na vás dýchá doslova z každé věty. A to nejlepší na celé knize je vědomí toho, že se jedná o příběh inspirovaný skutečnými událostmi.

Pokud teprve zvažujete, že si tuto knihu přečtete, tak se nenechte odradit její tloušťkou. Terror je jedna z těch knih, kde si nakonci budete říkat, že pár stránek navíc by rozhodně neuškodilo.

Dávám 5 ledových hvězd za úžasnou mrazivou atmosféru. Tohle je totiž kniha, ke které se jednoho dne s velkou chutí vrátím.

Lady Jane
10.11.2018

Četla jsem během vražedných letních veder a chvílemi mi byla zima. Naprosto úžasná kniha, nesmírně silný a smutný příběh nejen o tom, kam až jsou lidé v krajních situacích schopni zajít a jak se v takových chvílích obnažují ryzí i ty méně ryzí lidské charaktery a co všechno dokáže člověk udělat, aby si zachránil holý život...zdařilá literární fikce na základě skutečných historických událostí neméně zdařile prolnutá s eskymáckou mytologií...stejnojmenný seriál, který natočil Ridley Scott je skvělý, herecký casting, výprava i kulisy jsou naprosto dokonalé a filmové zpracování zcela hrdě drží krok se svou knižní předlohou...mohu vřele doporučit obé ;)

allyce
07.11.2018

Děj je napsán tak sugestivně, že vám doslova omrzají všechny části těla a dech se sráží do krystalků ledu. Četla jsem s nadšením (skvělá kniha), lítostí (chudáci námořníci), odporem (krysy u zemřelých) i strachem (monstrum z ledu). Kniha je velmi emotivní a věřila jsem autorovi každé písmenko.
Doporučuji!!!

AlčaVaca
01.11.2018

Velmi působivé a mrazivé čtení. Víc není třeba dodávat, rozhodně doporučuji.

Crozz
31.10.2018

Dobře vykreslená atmosféra, ale oproti jiným knihám sem se občas musel nutit číst. Poměrně dlouhá kniha.

Freemantle
29.10.2018

Naprosto geniální kniha, která mě uchvátila detailním popisem děje. Bylo úžasné před očima sledovat (ne číst, ale doslova sledovat, protože díky bohatému popisu to působilo jako film) vyčerpávající a frustrující dobrodružství námořníků, kterým se sen o objevení severozápadní cesty rozplývá jako pára nad hrncem, přičemž musí bojovat nejen s urputnou arktickou zimou, tajemným monstrem, ale zejména sami se sebou. Simmons je bravurní vypravěč, detailista, drží čtenáře v napětí a nutí hltat další a další stránky. Ve třetině příběhu jsem tam byl s nimi, na palubě Erebusu a později Terroru, v tom ledovém sevření, tak strašně sugestivní toto dílo je. Vtáhne vás a nepustí až do samého konce. Plný počet nedávám kvůli duchovnímu konci, který mě úplně nepřesvědčil. Jinak opravdu výborná kniha, kterou doporučuju. Její tloušťky se nebojte, odsýpá to jako zběsilé...

Atanone
22.08.2018

Kniha o tom,čeho všeho je člověk schopný,aby přežil. Kam až dokáže zajít,co a koho je schopný obětovat.
Kniha plná napětí,barvitých scén a emocí,kdy přemýšlíte,co ještě se asi může stát,aby autor udržel napětí. A když už se stane skoro všechno,přijde nakonec tiché poselství několika posledních kapitol,kde se na otázky života a smrti díváte očima Opravdových lidí.
Kniha,která bude patřit k těm,které si zapamatuji.

Toffee
20.08.2018

Výborná, fascinující kniha o pro mne neznámém objevitelském pokusu. Říkám si, jakou museli mít odvahu, když se do něčeho tak riskantního pustili. Hororová "věc z ledu", kterou Simmons do příběhu vložil, mi přišla skoro nadbytečná, protože pořádným hororem byl už jen každodenní boj posádky o přežití. Jako kdyby nestačilo, že se do arktické zimy vydali s nedokonalým vybavením (i když asi nejlepším, jaké se dalo v 19. stol. opatřit), ale výpravu řídí samolibý vůdce neochotný připustit jiný názor, jehož špatné rozhodnutí má fatální důsledky pro celou výpravu.

Metla
11.08.2018

Stručná fakta (možné SPOILERY pro čtenáře zcela nepolíbené četnými články a dokumenty o Franklinově expedici): 19. května 1845 vypluly lodě s hrůzostrašnými jmény „Erebus“ a „Terror“ hledat tzv. severozápadní cestu. Původně válečné lodě Jejího Veličenstva byly speciálně upraveny pro plavbu v arktických podmínkách. Naposledy byly Erebus a Terror spatřeny velrybáři u Baffinova zálivu 26. června 1845. Osudy 133 členů Franklinovy expedice jsou dodnes zdrojem spekulací, jakkoliv záchranné a později vědecké expedice dokázaly ze zanechaných stop a artefaktů některé záhady objasnit. Vrak lodi Erebus byl nalezen v září 2014, Terror se podařilo vypátrat o 2 roky později.

Dan Simmons čerpal z obrovského množství zdrojů a na základě tehdy dostupných faktů dokázal vykreslit precizní, monumentální fresku lidského utrpení. Jako by tam slavný spisovatel byl s posádkou… a čtenáře vzal sebou: mrznout, hladovět, umírat na kurděje, botulismus a strašlivá zranění. Vybájený netvor je na „Terroru“ tím nejméně děsivým prvkem. Simmons při svém vyprávění střídá postavy, formu, čas minulý s přítomným a také dobu – je třeba se v úvodu kapitol pečlivě dívat na datum. Popisuje technické detaily ohledně lodí, nelehké podmínky existence v těchto zamrzlých rakvích, nahlédneme i k eskymákům, jejich životnímu stylu a mytologii.

„Terror“ má své chyby, ale žádná z nich nezvrátí skutečnost, že toto je naprosto výjimečná kniha. Čtenář, ochotný podvolit se pomalejšímu tempu, bude prožívat příběhy s kapitánem Crozierem, poručíkem Irvingem, doktorem Goodsirem, panem Blankym a dalšími muži, s nimiž si osud tak krutě pohrál. Tento román mi z paměti jen tak něco nevymaže, Franklinova expedice zaťala ledové drápky hluboko do mé duše.

-Endy-
11.08.2018

Právě jsem dočetla jednu z nejlepších knih svého života...

Darknessfriend
10.08.2018

Opravdu mrazivé čtení v tak horkých měsících top kniha bravurně napsána maximálně me vtáhla a bavila. Dan Simmons je v mém top žebříčku spisovatelů všem doporučuji navštívit jednu arktickou expedici s kapkou mysteriózna za me bez debat plny počet ***** PS. Při čtení doplňuje pravidelně vitamin C zjistíte brzy proč. PS 2. Než žrát tuleni maso to radši stehynko ze zmrzlého námořníka. PS 3 naucite se pitvat,amputovat, a porcovat

madem
04.08.2018

Skvělá kniha. Nemohla jsem ji odložit, tak moc jsem chtěla vědět, jak kapitán Croizer skončí. 640stran a stačily mi dva večery.