Terror

Horor amerického autora je tentokrát inspirovaný tajemnými okolnostmi zániku polární výpravy sira Johna Franklina při hledání takzvané severozápadní cesty, které dodnes nebyly objasněny. Výchozím bodem napínavého děje je říjen roku 1847, kdy u pobřeží Arktidy bezmocně spočívají dvě sesterské lodě anglického královského námořnictva Franklinovy výpravy, Erebus a Terror se zdecimovanou posádkou beznadějně zamrzlé v ledu. V pestré mozaice se prolínají četné retrospektivní pasáže se skutečnými historickými fakty a dohromady tvoří dramatický a barvitý příběh boje o přežití....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12902/big_terror-Ohe-12902.jpeg 4.4909
Literatura světová, Horory, Romány

Vydáno: , BB art

The Terror, 2007

Kniha Terror

Jacck

toto se se mnou celkem dost minulo, uvažuju dvě nebo tři hvězdy. Za celých 600 stran jsem ani jednou nezažil pocit, že bych si řekl jo, tato kniha mne baví, spíš jsem se do toho musel celou dobu nutit. Děj to má hrozně pomalý, styl psaní rozvláčný a plný sáhodlouchý popisů, postavy jsou tam bez výjimky nesympatické a jak jedna po druhé umírají, tak mi to bylo naprosto fuk, prostředí děje chudé a nudné (loď a arktická pustina). Simmons se tam snažil vykreslit jakousi atmosféru zoufalství a rozpadu, a tak tam líčí zimu, hlad, kurděje, rozpad morálky, kanibalismu. Pak na to kdoví proč naverboval jakési monstrum z eskymácké mytologie. Chování postav i popisy některých lékařských záležitostí tam byly nelogické a nevěrohodné. Např. posádka je 3 roky uvězněna v ledové pustině na lodi, a při 60-ti stupňových mrazech a vichřicích tam v noci drží na palubě hlídky. Komusi tam krvácí amputovaná noha (krev z ní teče čůrkem) a on s tím několik dní pochoduje po ledu. V reálu by takový člověk zkolaboval a zemřel na hypovolemický šok. Upřímně nechápu, proč Simmons tu knihu vůbec psal a cé tím chtěl sdělit. Možná kdyby délka byla poloviční a mělo to rychlejší spád, tak by to bylo čitelnější.

broken

Doporučuji cca v 1/3 až 1/2 knihy nastudovat reálné podklady o výpravě (stačí wikipedie). Parádně to dokreslí atmosféru.

kubo819

(+ SPOILER) Približne 130 mužov na dvoch, v tom čase technologicky najvyspelejších, plavidlách nenávratne do jedného zmiznú na jednej z najambicióznejších súdobých výprav do polárnych oblastí Arktídy.

Skvelá kniha.

Žánrové zaradenie do hororu je úplne mimo. Prelínanie inuitskej mytológie s realitou nie je triviálnym mixom, ale organickým spojením veľmi dobre vystihujícim konflikt dvoch úplne odlišných kultúrnych svetov - toho "vyspelého", západného a "primitívneho" inuitského - siahajúcich od odlišných kultúrnych technológií prežitia v extrémnom prostredí až po predstavy o svete. Hádajte, ktorá kultúra je úspešnejšia v prežití a nad ktorou visí hrozba zániku, oproti ktorej je arktická príšera útočiaca na výpravu len drobnou tragickou epizódou? Áno, je to tá "primitívna". Schopnosť nielen prežiť, ale i trvalo obývať extrémne prostredie je spojená i so schopnosťou vyrovnať sa s drsnými podmienkami v predstavách a príbehoch, ktoré ľudia žijú a rozprávajú si medzi sebou. Sú rovnako dôležitou stratégiou prežitia ako napríklad lov tuleňov či stavba vhodného príbytku. A tak súčasťou tohto drsného sveta je i "hororová" arktická príšera, snívanie spoločných snov v noci, magické rituály a mýty, ktoré človek v tomto prostredí musí žiť a prijať. Kapitán Crozier o tom vie svoje a vedel by o tom rozprávať, i keď len za pomoci "provázků":). Arktická príšera tak decimuje posádku úplne rovnako ako neefektívne technológie "technologicky vyspelého" sveta (pokazené konzervy, ktoré vyhrali výberko, lebo boli najlacnejšie - niektoré veci sa jednoducho nemenia:), ťažké sane naložené zbytočnosťami neprispôsobené na konkrétne podmienky).
Ak sa tak niekomu zdá, že je v knihe a hlavne v závere príliš veľa "nadprirodzena". Nuž, pre niektoré kultúry je to realita. A že vám to hlava neberie? Nuž, nie sme Inuiti. Aj toto ale považujem za Simmonsovo majstrovstvo. Práve to množstvo informácií a motívov, ktoré dokázal spojiť, aby tým vytvoril zdanlivo historický román, ktorý ale ide omnoho hlbšie než len k drsnej dokumentárnej správe o jednej neúspešnej výprave. Nejde o to vysvetliť, čo je tá príšera a ako to teda vlastne v skutočnosti bolo. Je to umenie, beletria. Prežívanie a zážitok.

Skvelá kniha, ktorá vám ide úplne pod kožu a zostáva vo vás ležať, prepracovaná psychológia postáv a vzťahov v len zdanlivo minimalistickom arktickom prostredí. Hlboké dilemy a otázky ľudskej existencie, ktoré čitateľa oslovia a zasiahnu i keď ide o neúspešnú arktickú výpravu z polovice 19. storočia.

marra82

Při čtení první poloviny jsem se toho dozvěděl tolik, že už jsem víc vědět nechtěl..

Ziriath

Až teď vidím, že autorem je autor Hyperionu - a zdá se, že mně minimalismus prostředí dvou lodí uvězněných v polární pustině oproti nesvázanému vesmíru a mysticismu sedne lépe. Můj pohled na knížku je ale ovlivněný tím, že jsem jako první viděla seriál, a podle mě se jeho autorům podařilo osekat nadbytečnosti (většinu duchařiny), něco (až na to s Crozierovou rukou) změnit k lepšímu, zkrátka z dobré předlohy udělat ještě lepší seriál. Navíc jsem si díky němu mohla pod jmény představit i konkrétní lidi, mimochodem skvěle vybrané.
Co ovšem seriál nezprostředkuje, je ten vleklý pocit beznaděje v těžko představitelných mrazech a s nedostatečným vybavením (a naopak obrovským množstvím zbytečností), kde potom i teploty kolem nuly uvnitř lodě přijdou jako horko.
Velmi mě potěšil odkaz na Masku rudé smrti.
Osobně mě eskymácký ''medvídek'' příliš nezajímal v seriálu ani v knížce, protože, jak ráda říkám, oproti prostě ''jen'' tomu, co dokážou lidi, je břídil, ale zas, 600 stran o tom, jak námořníci dostali kurděje a pak zešíleli z hladu a zkažených konzerv, by se spoustě lidí číst nechtělo.
Asi 10 let po vydání knížky se našly zachovalé vraky obou lodí včetně luxusního porcelánu sira Johna, takže konec se ukázal být jiný.

Patrik02

Tohle bylo podrobné, drsné, nelítostné a s nemalou dávkou hrůzostrašného tajemna. Dan Simmons odvedl skvělou práci, co se zpracování týče. Příběh vychází ze skutečných událostí a má v sobě jistou dávku nadpřirozena, kterou autor dávkuje postupně. Nešetří technickými detaily ani podrobnými popisy (Lodě, nelítostné mrazivé podmínky, samotné přežití)
Kniha Terror nabízí syrový pohled do života a smrti účastníků neúspěšné polární výpravy a doporučím ji všem, kteří rádi čtou jak historické romány, tak knihy s příměsí tajemna a nadpřirozena.

ninano

Velice zajímavá a poutavě napsaná kniha. Kdo miluje příběhy polárníků, horolezců, cestovatelů a jiných dobrodruhů, nalezne v této knize, zpracované na podkladě skutečných reálií, klenot.

LiberX

Neskutečně syrový a realistický survival vycházející ze skutečných událostí. Nevlídné ledové pustiny, dlouhé polární noci, nevypočitatelný nepřítel a skvěle napsané (ne nutně sympatické) postavy, u nichž každým dnem roste pocit nedůvěry, izolace a beznaděje. To vše se Simmonsovi podařilo natolik věrně přenést na papír, až je čtenáři pomalu větší zima, než posádce lodí HMS Terror a HMS Erebus.

Navíc kniha do jisté míry funguje i jako hraný dokument, který zcela přirozeně, krok po kroku, předkládá množství zajímavých informací o průběhu polárních expedicí, jejich vybavení i způsobu velení a organizace.

Přesto mám ke knize řadu výhrad. Zejména k závěru. Ten zcela proti očekávání zabředl do vod nadpřirozena, kterými jsem proplul takřka apaticky, s pocitem naprosto promrhaného potenciálu.

PS: Tušíte, jak velké byly zásoby alkoholu pro 129 člennou posádku na 3 roky trvající plavbu? Krásných 4.500 galonů (17.000 litrů) 70% rumu a 1.000 galonů (4.500 l) brandy. Konečně chápu, co znamená pít jako námořník.