Terror

Horor amerického autora je tentokrát inspirovaný tajemnými okolnostmi zániku polární výpravy sira Johna Franklina při hledání takzvané severozápadní cesty, které dodnes nebyly objasněny. Výchozím bodem napínavého děje je říjen roku 1847, kdy u pobřeží Arktidy bezmocně spočívají dvě sesterské lodě anglického královského námořnictva Franklinovy výpravy, Erebus a Terror se zdecimovanou posádkou beznadějně zamrzlé v ledu. V pestré mozaice se prolínají četné retrospektivní pasáže se skutečnými historickými fakty a dohromady tvoří dramatický a barvitý příběh boje o přežití....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12902/terror-12902.jpg 4.5565

The Terror (2007)

Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno:, BB art

parxel
předevčírem

Když jsem dočetl Hyperion, tak jsem si říkal, že se k tvorbě Dana Simonse už nikdy nevrátím. Nyní krátce poté, co jsem zdolal poslední stránky Terroru, jsem rád, že jsem svůj slib nedodržel. Příběh dvou lodí a jejich posádky je vskutku podmanivý. Mráz na vás dýchá doslova z každé věty. A to nejlepší na celé knize je vědomí toho, že se jedná o příběh inspirovaný skutečnými událostmi.

Pokud teprve zvažujete, že si tuto knihu přečtete, tak se nenechte odradit její tloušťkou. Terror je jedna z těch knih, kde si nakonci budete říkat, že pár stránek navíc by rozhodně neuškodilo.

Dávám 5 ledových hvězd za úžasnou mrazivou atmosféru. Tohle je totiž kniha, ke které se jednoho dne s velkou chutí vrátím.

Lady Jane
10. listopadu

Četla jsem během vražedných letních veder a chvílemi mi byla zima. Naprosto úžasná kniha, nesmírně silný a smutný příběh nejen o tom, kam až jsou lidé v krajních situacích schopni zajít a jak se v takových chvílích obnažují ryzí i ty méně ryzí lidské charaktery a co všechno dokáže člověk udělat, aby si zachránil holý život...zdařilá literární fikce na základě skutečných historických událostí neméně zdařile prolnutá s eskymáckou mytologií...stejnojmenný seriál, který natočil Ridley Scott je skvělý, herecký casting, výprava i kulisy jsou naprosto dokonalé a filmové zpracování zcela hrdě drží krok se svou knižní předlohou...mohu vřele doporučit obé ;)

allyce
07. listopadu

Děj je napsán tak sugestivně, že vám doslova omrzají všechny části těla a dech se sráží do krystalků ledu. Četla jsem s nadšením (skvělá kniha), lítostí (chudáci námořníci), odporem (krysy u zemřelých) i strachem (monstrum z ledu). Kniha je velmi emotivní a věřila jsem autorovi každé písmenko.
Doporučuji!!!

AlčaVaca
01. listopadu

Velmi působivé a mrazivé čtení. Víc není třeba dodávat, rozhodně doporučuji.

Crozz

Dobře vykreslená atmosféra, ale oproti jiným knihám sem se občas musel nutit číst. Poměrně dlouhá kniha.

Freemantle

Naprosto geniální kniha, která mě uchvátila detailním popisem děje. Bylo úžasné před očima sledovat (ne číst, ale doslova sledovat, protože díky bohatému popisu to působilo jako film) vyčerpávající a frustrující dobrodružství námořníků, kterým se sen o objevení severozápadní cesty rozplývá jako pára nad hrncem, přičemž musí bojovat nejen s urputnou arktickou zimou, tajemným monstrem, ale zejména sami se sebou. Simmons je bravurní vypravěč, detailista, drží čtenáře v napětí a nutí hltat další a další stránky. Ve třetině příběhu tam byl s nimi, na palubě Erebusu a později Terroru, v tom ledovém sevření, tak strašně sugestivní toto dílo je. Vtáhne vás a nepustí až do samého konce. Plný počet nedávám kvůli duchovnímu konci, který mě úplně nepřesvědčil. Jinak opravdu výborná kniha, kterou doporučuju. Její tloušťky se nebojte, odsýpá to jako zběsilé...

Atanone

Kniha o tom,čeho všeho je člověk schopný,aby přežil. Kam až dokáže zajít,co a koho je schopný obětovat.
Kniha plná napětí,barvitých scén a emocí,kdy přemýšlíte,co ještě se asi může stát,aby autor udržel napětí. A když už se stane skoro všechno,přijde nakonec tiché poselství několika posledních kapitol,kde se na otázky života a smrti díváte očima Opravdových lidí.
Kniha,která bude patřit k těm,které si zapamatuji.

Toffee

Výborná, fascinující kniha o pro mne neznámém objevitelském pokusu. Říkám si, jakou museli mít odvahu, když se do něčeho tak riskantního pustili. Hororová "věc z ledu", kterou Simmons do příběhu vložil, mi přišla skoro nadbytečná, protože pořádným hororem byl už jen každodenní boj posádky o přežití. Jako kdyby nestačilo, že se do arktické zimy vydali s nedokonalým vybavením (i když asi nejlepším, jaké se dalo v 19. stol. opatřit), ale výpravu řídí samolibý vůdce neochotný připustit jiný názor, jehož špatné rozhodnutí má fatální důsledky pro celou výpravu.

Metla

Stručná fakta (možné SPOILERY pro čtenáře zcela nepolíbené četnými články a dokumenty o Franklinově expedici): 19. května 1845 vypluly lodě s hrůzostrašnými jmény „Erebus“ a „Terror“ hledat tzv. severozápadní cestu. Původně válečné lodě Jejího Veličenstva byly speciálně upraveny pro plavbu v arktických podmínkách. Naposledy byly Erebus a Terror spatřeny velrybáři u Baffinova zálivu 26. června 1845. Osudy 133 členů Franklinovy expedice jsou dodnes zdrojem spekulací, jakkoliv záchranné a později vědecké expedice dokázaly ze zanechaných stop a artefaktů některé záhady objasnit. Vrak lodi Erebus byl nalezen v září 2014, Terror se podařilo vypátrat o 2 roky později.

Dan Simmons čerpal z obrovského množství zdrojů a na základě tehdy dostupných faktů dokázal vykreslit precizní, monumentální fresku lidského utrpení. Jako by tam slavný spisovatel byl s posádkou… a čtenáře vzal sebou: mrznout, hladovět, umírat na kurděje, botulismus a strašlivá zranění. Vybájený netvor je na „Terroru“ tím nejméně děsivým prvkem. Simmons při svém vyprávění střídá postavy, formu, čas minulý s přítomným a také dobu – je třeba se v úvodu kapitol pečlivě dívat na datum. Popisuje technické detaily ohledně lodí, nelehké podmínky existence v těchto zamrzlých rakvích, nahlédneme i k eskymákům, jejich životnímu stylu a mytologii.

„Terror“ má své chyby, ale žádná z nich nezvrátí skutečnost, že toto je naprosto výjimečná kniha. Čtenář, ochotný podvolit se pomalejšímu tempu, bude prožívat příběhy s kapitánem Crozierem, poručíkem Irvingem, doktorem Goodsirem, panem Blankym a dalšími muži, s nimiž si osud tak krutě pohrál. Tento román mi z paměti jen tak něco nevymaže, Franklinova expedice zaťala ledové drápky hluboko do mé duše.

-Endy-

Právě jsem dočetla jednu z nejlepších knih svého života...

Darknessfriend

Opravdu mrazivé čtení v tak horkých měsících top kniha bravurně napsána maximálně me vtáhla a bavila. Dan Simmons je v mém top žebříčku spisovatelů všem doporučuji navštívit jednu arktickou expedici s kapkou mysteriózna za me bez debat plny počet ***** PS. Při čtení doplňuje pravidelně vitamin C zjistíte brzy proč. PS 2. Než žrát tuleni maso to radši stehynko ze zmrzlého námořníka. PS 3 naucite se pitvat,amputovat, a porcovat

madem

Skvělá kniha. Nemohla jsem ji odložit, tak moc jsem chtěla vědět, jak kapitán Croizer skončí. 640stran a stačily mi dva večery.

StephenKingje

Po dlouhé době jsem četl zase skvělý horor. Opravdu nevým co bych měl vytknout. Snad jenom že čtení uteklo tak rychle.

Hodnocení:10/10

skaal.

vynikající

CharlesWard

Na začátek, je asi třeba podotknout, že Terror, navzdory svému názvu, není tak docela čistokrevný horror! Jde spíš o dobrodružný román, s několika hororovými prvky, dochucený eskymáckou mytologii. Hodnotit tohle dílo, jde jen těžko. Na horror, je zde málo horroru, na dobrodružný román zde nemají co dělat četné hororové a fantaskní vsuvky, a vlastně si docela dobře dovedu představit, že by kniha mohla být podstatně razantně zredukována, až o stovky stránek. A seriál? Na ten se dívat nehodlám, neboť popisné části, které v knize "fungují" by asi každého diváka dávno unudily!

smazenaryba

Čítanie tejto knihy je ako zostupovanie podlažiami Erebu a Terroru. Z počiatku hrajú prim ocajchované brúsené poháre urodzeného kapitána, no ako obraciate strany a zostupujete nižšie, noblesu a lesk postupne nahrádza špina, smrad a krv. V tých najhlbších útrobách, a to vám poviem, zostúpite poriadne hlboko, je už iba smrť, ktorá má viac príchutí a spôsobov ako kuchárska kniha pána Diggleho.

Záverečná mytologická časť bola nemenej pôsobivá a spravila knihu ešte o kus zaujímavejšouy.

Kapitán Crozier je jedna z najsympatickejších knižných postáv s ktorými som sa dosiaľ stretol.

Edit.: S odstupom času hodnotenie znižujem. A to kôli istej samoúčelnosti a nabubrenosti ktorá z knihy sála. Týka sa to predovšetkým zvolenej formy (ide hlavne o prvú polovicu knihy) ktorej prílišná časová roztrieštenosť a rozdrobenosť knihe nič nedáva, ba naopak, znižuje intenzitu inak skvelej knihy.

VerčaFF

Tuto knihu jsem četla s přestávkami asi 3 týdny a čím jsem byla dál, tím víc se mi líbila. Vůbec mi nevadila její délka, naopak, když jsem viděla, že už se podle čísla stránek blížím ke konci, říkala jsem si: "Cože, to ještě přece nemůže být konec.." Atmosféra ledové pustiny je zde vylíčena dost přesvědčivě, lidské charaktery se projevují pod tlakem náročných podmínek a trocha toho mystična realistický příběh nijak nenarušuje. Nakonec se mi líbil i ten (pro mě) překvapivý závěr, i když mě tedy při čtení trochu zaskočil. Doporučuji všem:-)

Finn69

Terror je opravdu hodně mrazivý, drastický příběh. A výborná kniha, to především. Je to napsané tak přesvědčivě, že vás stránky knihy budou při otáčení studit...
Jde hlavně o docela detailní a přesvědčivý popis tragického konce Franklinovy polární výpravy, mimochodem reálně dodnes záhadný. Polární zima, loď zamrzlá v ledu, všechna ta beznaděj, věčná zima, hlad, vzpoury, kanibalismus... je to opravdu drsné.
Druhou, tak trochu mystickou linku, představuje eskymácká/inuitská mytologie a medvědí démon pronásledující výpravu. Dohromady to dává vynikající horror za pět hvězd, na který jen tak nezapomenete.

petrarka72

Dvě lodi v ledu,1846-1848. Všude nechutná bílá, minus šedesát, špatně konzervované potraviny, potíže se subordinací, poeovský karneval, beznaděj, vzpoura, kanibalismus, splynutí s krajinou, smrt. A taky běs v temnotách... Jinými slovy: Všichni jsme pojídači duší. Vesmír na nás hraje jako na nástroj. A pak všichni zemřeme...

Irika

Dočetla jsem Terror a místy to byl opravdu teror. Příběh je zajímavý a putování námořníků místy opravdu drsné, ale... Zdlouhavé pasáže a zbytečné popisy všeho možného - hlavně první třetina, ale i v závěru je toho dost - knize dle mého hodně ubírají. Kdyby byl Terror aspoň o třetinu kratší, bylo by to skvělé čtení, ale takhle jsem se s tím trápila hodně dlouho a takové to těšení se na volnou chvilku u knihy bylo opravdu až ke konci. Za dlouhé popisy a zcela zbytečné pasáže ubírám knize dvě hvězdy a jsem ráda, že tuhle ledovou záležitost mám za sebou.

kazatell

Úžasně napsaný příběh o Flenklinově výpravě. Příběh je poutavý a přes to že je kniha velice dlouhá, nenechá vás ani na chvíli vydechnout páru z úst, která by vám vzala drahocenné teplo, jež se mužům této výpravy nedostává. Autor je tak popisný, že je vám i v parném létě občas zima, když se trochu začtete a zasníte. Knihu jsem začal číst společně s deseti-dílným seriálem, který byl podle tohoto díla natočen a pro ty kdo seriál viděli a nenadchl je, věřte že kniha je jiná a tak shlédnutí seriálu není pro přečtení překážkou.
Jediné co mi trochu přetrhlo myšlenky a snění byly občas dlouhé výčty při nástupech.
Pokud si knihu schováváte na dlouhé zimní večery, doporučuji si koupit více teplého oblečení a při čtení se pořádně zavrtat do deky a uvařit si horký čaj s čajovými sušenkami a sušeným masem aby, až se propadnete v mysli až k členům výpravy, jste se dokázali ve zdraví a bez omrzlin vrátit do reality

sarka9190

Napínavé a čtivé až do konce. Bála jsem se počtu stran, ale nemusela jsem:-) Opravdu výborně odvyprávěno.

Hotovson

Ta poslední mystická část mi moc nesedla, ale kvůli ní hodnocení snižovat nechci.

Při drsnej kapitole, kde ta svině Hickey požírala vlastní posádku, včetně brutálního zacházení s doktorem jsem měl co dělat...fakt hrozný, mrazilo mě a i mi bylo skoro špatně. Asi jsem slabší povaha.

pupopony

Zklamání. Nemohl jsem se do knihy "zakousnout" - přečetl jsem ji se sebezapřením

DennisMoore

Naprosto strhující fabulace, která se o fakta opírá tak důkladně, že ji lze snad brát i jako málem stoprocentně realistické líčení toho, co museli podstupovat členové takových (nejen) polárních expedicí. Je to tíživé, mrazivé (aby ne), drsné. Ale občas i krásné. Dan Simmons je prostě borec a originální způsoby, jakými dokáže uzavřít příběhy jednotlivých postav, musí strhnout snad každého. Co se týče netvora - nápad to byl skvělý a jeho podání je snad ještě lepší.__P.S. Chválím i překlad, ačkoliv pár chybek se najde (a jedna v názvu kapitoly).

AnetaKor

Při čtení Vás bude mrazit! V takovém prostředí člověk rychle zjistí, kde jsou jeho meze a co je schopný udělat pro přežití. Myslím si, že pud sebezáchovy je nejsilnější pud, který máme. Doufám, že na něj nikdy neubudu muse spoléhat.

InaPražáková

Fascinující historie a výborné zpracování, fakticky přesné, přitom velmi čtivé. Stejně dovedně jako Simmons seznámí čtenáře se stavbou a fungováním lodi, ho seznámí i s postavami, které se navzdory velkému počtu nepletou. Žánrově kniha osciluje na pomezí historické fikce a akční detektivky, ale je to ku prospěchu, natolik je dobře napsaná, že číst subjektivně líbivější pasáž je jen třešnička na dortu.
Tempo a styl vyprávění se několikrát promění, první část (na lodi) je vcelku pomalá, s poutavou atmosférou a pomalu poznávanými charaktery. Bavila mě nejvíc a věřila jsem Simmonsovi snad i tu "věc na ledu".
Druhá část (mimo loď) je výrazně akčnější, stylem spíš žánrová - a je to víc střílečka nebo obyčejný krvák než horor -, bohužel na úkor psychologické věrohodnosti. Z některých postav s vlastní psychologií a motivací se stanou typizované figurky, navíc některé historické skutečnosti autor poněkud odbyl - když se po týdnech a měsících hladovění člověk přejí masem a tukem, neudělá mu to líp, ve skutečnosti by to spíš značnou část skupiny zabilo. Vysvětlení zvláštností v psaných pozůstatcích mi také přišlo nedostatečné a celkově jsem se trochu trápila, protože mi vyprávění přišlo nevěrohodné, místy až laciné.
Třetí část, vysvětlení, se mi naopak zase líbila velmi a krom toho, že je z hlediska známých faktů docela elegantní, mě potěšila její lehká podvratnost.

Následující část obsahuje SPOILERY
Větší problémy jsem měla asi dva. O jednom píše níže v komentáři Matty: Dát za vzor muže, který své "záliby" umí "nechat na břehu", je jednak zbytečné, jednak to zavání zaujatostí. Také šílenství ex machina jedné z postav, nemotivované a přepjaté, mi přišlo jako násilná berlička k záchraně konkrétní postavy.

Nevimm

Dobré to bylo. Nedokáži si stále ale představit, jak tam mohli přežívat. Peklo, ale se zimou.

Schary

Určitě zajímavá kniha z dost exotického prostředí arktidy. Vypráví smutný, krutý, ošklivý a dlouhý příběh. Příběh boje posádky dvou lodí s neskutečnou zimou a jedním monstrem. Pouť,kterou jsem s těmito lidmi podstoupila byla dle mě zbytečně dlouhá.Fakt bavit, mě kniha začala až posledních 100 stran. Diky tomu čtvrtá hvězda.

Obuvník

Hodnocení této knihy jsem si v hlavě profiloval už během samotného čtení. Musím předestřít, že jsem se na ni hrozně těšil (zbožňuji tlusté bichle s vysokým hodnocením). A to byl ten největší problém, kterému jsem musel čelit. Velká očekávání mají totiž tu vadu na kráse, že většinou nebývají naplněna.
Rozvleklý začátek mi pěkně srazil hřebínek. Prokousával jsem se stránkami jako Terror zamrzlým mořem a pořád si opakoval: "Vydrž, ten chlap přeci umí psát. Makej dál..."
Zhruba do strany 300 jsem to viděl tak na tři hvězdy. Pak však došlo k zásadnímu zlomu. Styl psaní začal být více dynamický, jednotlivé kapitoly se zkrátily a přesto paradoxně posouvaly příběh mnohem dál než předlouhá první polovina plná popisností, retrospektiv a nekonečných odstavců. Ale hlavně se stala ta nejdůležitější věc vůbec: začal jsem jim fandit. Všem těm chlapům, kteří bojovali s omrzlinami, nedostatkem stravy a z toho plynoucími kurdějemi (to je vám pěkné svinstvo). I ten největší drsňák však musí pokleknout před matkou přírodou a jejím temným dítkem...
Já zase pokleknu před Simmonsem a jeho mrazivým vyprávěním.
Čtyři hvězdičky za příběh a pátá bonusová za to neskutečné množství zajímavých informací nejen ze světa námořníků.