Terror zajímavosti

kniha od:

Terror https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12902/bmid_terror-Ohe-12902.jpeg 4.5 1090

Horor amerického autora je tentokrát inspirovaný tajemnými okolnostmi zániku polární výpravy sira Johna Franklina při hledání takzvané severozápadní cesty, které dodnes nebyly objasněny. Výchozím bodem napínavého děje je říjen roku 1847, kdy u pobřeží Arktidy bezmocně spočívají dvě sesterské lodě anglického královského námořnictva Franklinovy výpravy, Erebus a Terror se zdecimovanou posádkou beznadějně zamrzlé v ledu. V pestré mozaice se prolínají četné retrospektivní pasáže se skutečnými historickými fakty a dohromady tvoří dramatický a barvitý příběh boje o přežití.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , BB art
Originální název:

The Terror , 2007


více info...

Zajímavosti (11)

už kolem roku 1850 vznikla balada "Nářek lady Franklinové" ("Lady Franklin's Lament", známá též jako "Lord Franklin" nebo "The Sailor's Dream"), doporučuji k poslechu na youtube, více o písničce níže v odkazu

https://en.wikipedia.org/wiki/Lady_Franklin%27s_Lament (Bücherratte)


Trailer: https://m.youtube.com/watch?v=rnN7Aad3c7A
Premiéra: 26.3.2018 (Lenka.Vílka)


Filmové zpracování Terroru už finišuje a v příštím roce se objeví na obrazovkách TV.
http://www.slashfilm.com/the-terror-trailer-first-look-at-ridley-scotts-historical-horror-show/ (Lector)


https://www.franklinova-expedice.cz (Rade)


Nález vraku lodi Terror 3.9.2016:
http://zpravy.idnes.cz/kanada-lod-terror-franklin-nalez-do2-/zahranicni.aspx?c=A160913_100138_zahranicni_ert (Rade)


HMS Terror =
Bombový trojstěžník třídy Vesuvius spuštěný na vodu r. 1813.
Stavitel: Davy shipyard, Anglie
Výtlak 325t, délka 31m, šířka 8m
Pohon: Plachty. (pro Franklinovu výpravu dodatečně instalován parní stroj, původně pohánějící lokomotivu Samson, o výkonu 15kW) (Zlord Antiježíš)


HMS Erebus = Bombový trojstěžník třídy Hecla spuštěný na vodu r. 1826.
Jméno pochází z řecké mytologie.
Stavitel: doky Pembroke ve Walesu.
Výtlak 372t, délka 32m, šířka 9m
Pohon: Plachty. (pro Franklinovu výpravu dodatečně instalován parní stroj, původně pohánějící lokomotivu Planet, o výkonu 15kW) (Zlord Antiježíš)


Na obálce knihy je použit obraz Francouzského umělce Auguste François Biarda s názvem Magdalena Bay z 19. století. Obraz je v současné době součástí stálé expozice pařížského muzea Louvre. Obraz zachycuje polární záři nad zálivem na Špicberkách. Pět mrtvých nebo umírajích postav v popředí zachycuje polární výpravu. Sám autor obrazu se účastnil arktické výpravy v roce 1830 na francouzské korvetě La Recherche. (Zlord Antiježíš)


9. září 2014 byl u kanadského Nunavutu nalezen vrak ztracené lodi Erebus. Vyzvednut byl lodní zvon a podrobnější průzkum bude pokračovat v letním období roku 2015. (Zlord Antiježíš)


V knize Temné léto se Simmons odkazuje na Erebos a z historických pramenů ukazuje, co se s Erebem dělo předtím, než se v tomto románu vydalo na svou poslední plavbu. (Minas)


Simmons v knize Terror spojil skutečnou historickou událost neúspěšné arktické expedice kapitána Sira Johna Franklina s vlastní fabulací a lehkými mytologickými prvky. Podobné seskupení skutečných událostí a fikce využil i ve svých dalších dílech, jako je například Drood či Black Hills. (paulhunter)