Temné léto

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Je léto roku 1960. Několik žáků šesté třídy z illinoiského Elm Havenu mezi sebou navazuje mocná, magická pouta, která nezpřetrhá ani jejich další život či ztráty. Na pozadí sluncem zalitých kukuřičných lánů a kradmého koketování městských dívek bude jejich vzájemná oddanost vystavena nemilosrdné zkoušce. Ze ztichlých útrob školy Old Central, mohutné pevnosti obestřené mahagonovou vůní rakví, vyplouvá neviditelné zlo, jež Mika, Duana, Dala, Harlena a Kevina uvrhne do války, která nezná hranic ani slitování, v níž je noc v područí jednoho věčného nepřítele......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138503/big_temne-leto-0Vw-138503.jpg 4.2352
Série:

Elm Haven 1.


Žánr:
Literatura světová, Horory

Vydáno: , Laser-books (Laser)
Originální název:

Summer of Night, 1991


více info...
Nahrávám...

Komentáře (111)

Kniha Temné léto

david5746
dnes

Simmonse dlouhodobě docela můžu, ale tady té nudné omáčky bylo prostě moc, což je vlastně ve finále jediný dojem, co ve mně kniha zanechala. Prostě léto, parta dětí, dlouhé popisy všeho možného a do toho semtam něco děsivého, co není ve finále ani nijak uspokojivě vysvětleno.

iv.ča
29. května

Tak tohle byla jízda. Opravdu a do písmene. Skvěle napsaná kniha o partě děti z maloměsta a jejich odvaze, odhodlání, ztrátách, smrti, radostech a temných dobrodružstvích. Hodně mi to připomíná strangher things. Za mě super. Dan Simmons je můj oblíbený autor.


klempy2
27. dubna

Mistrovské dílo. Jakýkoliv autor by mohl být hrdý, kdyby za svůj život napsal alespoň jednu takto dobrou knihu. Dan Simmons ale napsal hned několik mistrovských děl.

Jelikož je tato kniha hodně podobná a je taky často srovnávaná s "TO", tak musím říct, že Temné léto jsem si užil více než Kingův horor TO.

Kniha je ze začátku pomalá, tzv. Slow burn ale nikdy ne nudná. Naopak, z knihy je krásně cítit letní atmosféra amerického venkova, napětí graduje a tempo knihy je přesně takové, jaké má být. Právě ke konci knihy je to tempo už dost rychlé a byl bych radši, kdyby si s tím závěrem Simmons více pohrál.

Přitom většinou nemám rád knihy s pomalým tempem. Že říkám, že auto mohl konec knihy ještě trochu protáhnout a akci zpomalit, samo o sobě říká hodně o autorově umu a o kvalitě jeho psaní.

Parta protagonistů mi přirostla k srdci a jejich letní dobrodružství jsem si neskutečně užil. Znovu musím opakovat - Mistrovské dílo.

Crozz
18. dubna

Dlouhá knížka, nese to Simmonsův rukopis, ale např. fenomenálnímu Terroru to nesahá ani po kotníky.

Tyet
07. března

Simmons poněkud vykradl Kingovo It, bylo to napínavé, nikoliv však originální a King se shodného tématu zhostil o poznání lépe. Doslov je mnohem lepší než kniha samotná, nevynechávejte ho.

FireOfFilth
27. února

Dobrodružná jízda teenagerů, které tráví letní prázdniny trošku jinak, než čekali. Kniha nám nabídne školu, která je opředena tajemství. Záhadné zlo, které nám je postupně odhalováno, ale bohužel nakonec ne úplně vysvětleno. Zajímavé lokace, kde nám sympatičtí hrdinové zkoumají a odkrývají informace.
Řekl bych, že kniha sama o sobě není úplně horor, ale spíše dobrodružná kniha s prvky hororu. Simmons je grafoman, ale i tak se kniha čte velmi dobře a čtenář nemá pocit, že tam je něco navíc či zbytečná vata.
Kniha obsahuje hodně zajímavý doslov. Popisuje zde, jak dnešní děti nezažijí prázdniny jako on. Já sám musím říct, že děti si už tak nehraji jako třeba my před 25 lety.
Knihu hodnotím 70 %

Blasth
07.11.2022

Skvělá kniha, přečteno jedním dechem. Podobné jako King vystavěl autor detailnějšími popisy atmosféru města. Nicméně poměrně záhy nabraly věci rychlý spád a až do konce si člověk neodpočine. V některých chvílích to bylo pro mě velmi emotivní a překvapivé. Rozhodně stojí za přečtení!

IreneP
03.11.2022

Americké maloměsto, parta dospívajících dětí a zlo - to je kombinace, které nedokážu odolat. Ať už je to TO nebo Stranger Things nebo Temné léto. A tohle léto je pro místní opravdu hodně temné. Městečko uzavřené stále výš rostoucí kukuřicí, se zvonicí na místní monstrózní a právě uzavřené škole, a partou dětí, které si začnou všímat divných věcí a jsou donuceny se tomu zlu postavit. A ten kafilerní vůz! Taková hrůza z něj jde. Parádní.

1