Temné léto

Je léto roku 1960. Několik žáků šesté třídy z illinoiského Elm Havenu mezi sebou navazuje mocná, magická pouta, která nezpřetrhá ani jejich další život či ztráty. Na pozadí sluncem zalitých kukuřičných lánů a kradmého koketování městských dívek bude jejich vzájemná oddanost vystavena nemilosrdné zkoušce. Ze ztichlých útrob školy Old Central, mohutné pevnosti obestřené mahagonovou vůní rakví, vyplouvá neviditelné zlo, jež Mika, Duana, Dala, Harlena a Kevina uvrhne do války, která nezná hranic ani slitování, v níž je noc v područí jednoho věčného nepřítele......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138503/big_temne-leto-0Vw-138503.jpg 4.2306

Elm Haven 1.

Literatura světová, Horory

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Summer of Night, 1991

Kniha Temné léto

Maedros

Přišlo mi to jako první film kingova To. V postavách jsem se moc neorientoval a konec byl takový nijaký.

Arev122

Napínavé , trochu hororové čtení. Hezky popsaná parta kluků , ale nějak mi vadila jejich vynalézavost , která u 12letých vesnických kluků není obvyklá. A navíc nebyla vysvětlena příčina hororového dění.

eraserhead

Další klasika za mnou. A... Uf... Netroufám si tvrdit, že je to špatná kniha, jen mě to prostě nedokázalo zaujmout. možná je to zbytečně moc zdlouhavé, možná by to bez horrorové části, jen jako retro vzpomínání autora na mládí, fungovalo mnohem lépe (občas mi opravdu připadlo, jako by si Simmons udělal seznam všech základních horrorových prvků a postupů a během psaní je do textu sázel a postupně ze seznamu odškrtával). kdybych nebyl chronický dočítač, asi bych knihu v půlce odložil. Holt není každý den posvícení a ne všechno sedne všem. Jedno pozitivum však kniha má - občas jsem zahlédl přirovnání ke Kingovu TO. Té se však ničím nepodobá, to že je o dětech a odehrává se v 60. letech je jediná podobnost. Jinak je to úplně jiná kniha.

marci8

Temné léto bylo skvělé, napínavé a nejvíce oceňuji popisy dobrodružství klučičí party. Myslím, že bez hororového pozadí by byla kniha dobrá sama o sobě. Strašidelná kniha nebyla vůbec, cítím tam jen jakousi snahu o horor, a méně hvězdiček dávám za to, že se věci okolo zvonu Borgiů a toho, co se hororového dělo, vůbec nevysvětlilo. U knih, kde je zápletka, ne které příběh stojí, očekávám rozuzlení zápletky a ne jen, zda hrdinové přežijí nebo ne. A takové vysvětlení na otázku proč, tam vůbec není. Zkusím Zimní přízrak, zda se to nevysvětlí tam. Knihu doporučuji, pokud čtenáře baví číst o dobrodružstvích party kluků v 60. letech.

Owain

No teda! Tohle jsem nečekala, nalákala mě obálka, že to bude takové oddechové čtení a prd. To čtení v noci mělo fakt grády, překousnout nutkání podívat se pod postel =) Až na to zlo,mi to připomělo mé dětství o prázdninách.Pořád venku s kamarády, hledání pokladů, střety s místnímí hajzlíky. Určitě si někdy přečtu znovu.

Deia

Kniha ma chytila hneď od začiatku, od začiatku má skvelú, hutnú atmosféru. Malé mestečko, piati chalani preháňajúci sa na bicykloch, nekonečné lány kukurice... a zmiznutie istého chlapca. Naša partia sa snaží vypátrať, čo sa s ním stalo a zisťujú, že za tým zmiznutím toho bude oveľa viac a nie všetko je z nášho sveta.
Dej v knihe plynie pomaličky, ale to mi vôbec nevadilo. Spočiatku sa mi síce jednotlivé chlapčenské postavy plietli, ale práve vďaka pomalému deju a skvelým opisom mi postupne každý z nich prirástol k srdcu. Tiež som sa na začiatku neubránila porovnávaniu s Kingovým To, lebo námetom sú to veľmi podobné knihy, ale aj to ma potom prešlo a príbeh ma úplne pohltil. Báť som sa síce nebála (ale to sa nebojím u žiadnej knihy), ale napätie autor vyvolal riadne a bála som sa tak akurát o postavy. Chalani sú skutočne sympatickí, každý má svoju osobnosť a niektorí z nich mali skutočne ťažký život, žiadna idylka, občas mi ich bolo až ľúto, ale so svojou úlohou navyše sa popasovali statočne. Čo mi na príbehu trochu vadilo je to, že dané zlo bolo občas na môj vkus až príliš hmotné – viac sa mi kniha páčila v začiatkoch, kedy to zlo ešte nemalo žiadnu hmotnú podobu, len sa nad postavami vznášalo v akejsi tichej hrozbe. Tiež koniec sa mi veľmi nepáčil, hlavne to rozuzlenie. Ale ináč voči knihe nemám žiadne výhrady, čítala sa mi skutočne skvelo a na konci mi bolo ľúto, že sa s postavami musím rozlúčiť (aj keď s niektorými sa možno ešte niekde stretnem).

jarmila4728

Temné léto je druhý horor, který jsem v životě četla. Tahle kniha mi byla doporučena kamarádem. Na jednu stranu jde o velice dobře napsaný příběh. Poutavý a čtivý. Dobrodružství kamarádů mě možná bavila ještě víc než všechno to strašidelné kolem. Připomínalo mi to vlastní dětství, kdy ještě děti běhaly téměř, jak se jim chtělo, bez velkého zasahování rodičů. Děti měly svobodu a se svými vrstevníky vymýšlely hry, ze kterých se nám dnes možná trochu staví vlasy na hlavě. :-D Autor v závěru sám píše o tom, jaké bylo dětství kdysi a jaké dnes a co se s tím dá dělat? Po pravdě tohle je to, co mě na knize zaujalo nejvíce a kvůli čemu bych se k ní jednou možná i vrátila. Co se týče nálepky horor... Za mě spíš hororová pohádka. Ze začátku mě občas zamrazilo v očekávání onoho děsivého monstra, ale když se objevilo, tak mě ta představa, že se bojím něčeho takového tak pobavila, že jsem se už prostě po celý zbytek příběhu nedokázala pořádně bát. Bylo to napínavé. Byla jsem zvědavá, jak to skončí, ale nebála jsem se ani trošičku.

Madla81

První kniha od Dana Simmonse, kterou jsem přečetla, a rozhodně ne poslední. Bylo to skvělé, napínavé, nervy drásající čtení, od něhož jsem se nemohla odtrhnout. Atmosférou mi trošku připomíná legendární Kingovo TO, což je jednak dáno hororovou zápletkou, a také obsazením hlavních hrdinů dětmi. Autor mistrně pracuje s klasickými dětskými strachy ze sklepa, z temných stínů, bubáků zpod postelí. Psychologie nejen dětských hrdinů, kteří pochází z odlišného prostředí, je velmi dobře propracovaná, jde vidět, že v ní autor použil svou dlouholetou pedagogickou erudici. Osobně jsem byla naprosto uchvácena úžasnými popisy, které dokázaly vyvolat až dechberoucí svíravý pocit strachu. Jen poslední třetina knihy, v níž se objevují oni původci strachu (nechci spoilerovat) , mi přišla lehoulince slabší, mnohem lepší bylo, když se strachy pracovalo s náznaky. Ale i tak to byl jeden z nejlepších hororů, které jsem letos četla.