Temné léto

Temné léto https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138503/bmid_temne-leto-0Vw-138503.jpg 4 397 120

Elm Haven série

Je léto roku 1960. Několik žáků šesté třídy z illinoiského Elm Havenu mezi sebou navazuje mocná, magická pouta, která nezpřetrhá ani jejich další život či ztráty. Na pozadí sluncem zalitých kukuřičných lánů a kradmého koketování městských dívek bude jejich vzájemná oddanost vystavena nemilosrdné zkoušce. Ze ztichlých útrob školy Old Central, mohutné pevnosti obestřené mahagonovou vůní rakví, vyplouvá neviditelné zlo, jež Mika, Duana, Dala, Harlena a Kevina uvrhne do války, která nezná hranic ani slitování, v níž je noc v područí jednoho věčného nepřítele...... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Summer of Night , 1991

terimila
30.05.2022 4 z 5

(SPOILER) Výborné, strhující počtení. Perfektně napsané, krásně se to čte, zajímavé a uvěřitelné postavy dětí. Popisy, které drnkají na smysly - zejména kafilerní vůz, ten se povedl, fuj. Perfektně vybudovaná atmosféra, ať už školy nebo horkého ulepeného léta v zapadlém městečku zarostlém v kukuřici...

Líbilo se mi to moc, hlavně Duanova linie s pátráním po tajemství původu onoho zla. A Duanovy honičky na poli s kafilerním vozem a kombajnem... brrrrr, fuj. Myslím, že tahle knížka poněkud prohloubí mou fobii z velkých zemědělských strojů. :-D

Trošku míň mě oslovilo finále, to bylo na můj vkus takové až moc přehnané. Přehané mi přišlo i to hodně hojné využívání zombies onou mocí, zombíci jsou lacině nechutní a odporní :-) a skvělý horor se dá dělat i bez nich nebo s omezeným výskytem.
Podobnost s TO - ano, obrovská. Starší bratr se strachem a péčí o bratra menšího. Obtloustlý a velice chytrý kluk. Přítomnost starších, šikanujících hajzlíků. Zapojení děvčete z chudé rodiny. Zlo, které přišlo před dávnými věky odněkud tam zvenčí a chce se krmit a hledá si pozemské služebníky. Zlo, jehož projevy vidí jen ti jiní - děti, blázni, lidé na prahu smrti. Ošklivé vraždy. A nakonec nekonečně neuvěřitelná odvaha skupinky dětí jít proti zlu, žádné z nich necouvne, neuteče, nevyděsí se... Je to variace na TO a vůbec ničemu to nevadí. Je to jiný pohled na úplně ty samé strachy nejen dětské, ale i dospělé (strach ze samostatně existujícího a samovolně působícího Zla), akorát dalšíma očima.

A je to super, i když TO u mě už asi nic nepřekoná... a proto "jen" čtyři hvězdy. A koneckonců i Simmons umí napsat ještě víc vyšperkovaný hororový román (Terror stále vede). Ale to nic nemění na tom, že Temné léto vřele doporučuju.

Sitth
18.05.2022 4 z 5

Je to King není to King? Ať je či není, musím říct, že se mi to četlo lépe než mnohé Kingovky včetně TO. Ano má to cca 560 stránek, ale ještě u 450 jsem si říkal, sakra, kdy to jako bude gradovat, však za chvíli už mi dojdou stránky. Kniha má tu příjemnou atmosféru 60.let, kdy v kolech drnčel o dráty kus kelímku z jogurtu a svět vypadal jinak...
Pokud si chcete přečíst TO ve "zkrácené verzi", doporučuji. Dávám 5/6

Dolik13
25.03.2022 2 z 5

311 stránek a musím říct KONEC. Zajímavý námět dle mého ničí nesmírně dlouhá délka knihy a poměrně těžký jazyk s dlouhými souvětími. V knize je spousta jmen, takže je poměrně dost těžké se zorientovat. A i přesto, že se mi to četlo relativně dobře, tak je na mě Temné léto strašně roztahané a zdlouhavé. 664 stran narvaných stran textu nemusí být na škodu, avšak je hodně těžké udržet pozornost čtenáře a tady se v to v mém případě nepovedlo.

RadimB.
13.03.2022 4 z 5

Povedených hororových knížek je po skrovnu a tahle knížka patří mezi ty povedené. Děj se točí
kolem party kluků, kterým skončí škola a spouští se série událostí ve městě, která se točí kolem záhadných vražd,
opuštěné budovy školy a temného zvonu. Knížka je velice čtivá od začátku do konce a každá kapitola je ukončena dějovým zvratem, která donutí člověka číst ještě jednu kapitolu navíc :)
Velice příjemná četba knížku můžu jenom doporučit.

Patrik02
21.02.2022 5 z 5

Chvílemi jsem měl pocit, že čtu samotného mistra. Skvělá práce z pera pana Simmonse o dětství, přátelství, strachu a děsivém tajemství, které ukrývá městečko Elm Haven.

metalic
12.01.2022 5 z 5

Touhle knihou jsem fakt nadšen. Hodně mě to bavilo a ani nevím, kde mám začít. Děj knihy byl zasazen do 60.let a i když jsem poměrně mladší (80.-90. léta), tak jsem si u knihy zavzpomínal na mé mládí a o to víc jsem měl k příběhu blíž.

První třetina knihy se nese v mírném tempu, ale za to v dobré atmosféře. Je to takové představení místa děje, doby a všech hlavních postav. Tato část knihy představuje, jak se dřív žilo na maloměstech a vesnicích.
SPOILER: Děj se dostane na pořádné otáčky po Duanově smrti a pak zbylé dvě třetiny knihy de facto čtenář neodpočine. Kniha je nabitá akcí a hororovými scénami, dokud celý děj neskončí epickou bitvou. (Mimochodem padla zde taková hláška, že 12tiletí kluci nejsou tak vynalézaví... Ano, je to tak, dnešní kluci doopravdy ne, ale dřív byla jiná doba a když nebylo s čím si hrát, tak si každý musel poradit.)

Dále si neodpustím říct svůj názor o tom, že se tahle kniha hodně přirovnává ke knize „To“ od Kinga. Tak nějak se mi to sešlo, že jsem obě knihy četl v malém časovém úseku od sebe. Knihy mají stejně zařazený čas děje do 60.let a děj se ve zkratce točí okolo tématu děti vs. zlo, ale to je tak vše. I když chovám ke knize „To“ velkou účtu, tak musím přiznat (co jsem také psal v komentáři ke knize), že je kniha přes příliš zdlouhavá a zaplácaná zbytečnými fakty, které čtenáři nic nepřinesly. Děj téhle knihy byl jiný. Veškerá zdlouhavá fakta byla přiřazena k vysvětlení původu zla a zbytek knihy byla jen akce, akce a akce.

Pro mě je to jedna z těch knih, u které vás mrzí, že jste ji už přečetli. Ale jedno vím jasně, řadím si ji na svůj seznam, co si chci za nějakou dobu přečíst znovu.

Maedros
10.10.2021

Přišlo mi to jako první film kingova To. V postavách jsem se moc neorientoval a konec byl takový nijaký.

Arev122
20.09.2021 3 z 5

Napínavé , trochu hororové čtení. Hezky popsaná parta kluků , ale nějak mi vadila jejich vynalézavost , která u 12letých vesnických kluků není obvyklá. A navíc nebyla vysvětlena příčina hororového dění.

eraserhead
12.09.2021 2 z 5

Další klasika za mnou. A... Uf... Netroufám si tvrdit, že je to špatná kniha, jen mě to prostě nedokázalo zaujmout. možná je to zbytečně moc zdlouhavé, možná by to bez horrorové části, jen jako retro vzpomínání autora na mládí, fungovalo mnohem lépe (občas mi opravdu připadlo, jako by si Simmons udělal seznam všech základních horrorových prvků a postupů a během psaní je do textu sázel a postupně ze seznamu odškrtával). kdybych nebyl chronický dočítač, asi bych knihu v půlce odložil. Holt není každý den posvícení a ne všechno sedne všem. Jedno pozitivum však kniha má - občas jsem zahlédl přirovnání ke Kingovu TO. Té se však ničím nepodobá, to že je o dětech a odehrává se v 60. letech je jediná podobnost. Jinak je to úplně jiná kniha.

marci8
20.08.2021 3 z 5

Temné léto bylo skvělé, napínavé a nejvíce oceňuji popisy dobrodružství klučičí party. Myslím, že bez hororového pozadí by byla kniha dobrá sama o sobě. Strašidelná kniha nebyla vůbec, cítím tam jen jakousi snahu o horor, a méně hvězdiček dávám za to, že se věci okolo zvonu Borgiů a toho, co se hororového dělo, vůbec nevysvětlilo. U knih, kde je zápletka, ne které příběh stojí, očekávám rozuzlení zápletky a ne jen, zda hrdinové přežijí nebo ne. A takové vysvětlení na otázku proč, tam vůbec není. Zkusím Zimní přízrak, zda se to nevysvětlí tam. Knihu doporučuji, pokud čtenáře baví číst o dobrodružstvích party kluků v 60. letech.

Owain
16.08.2021 5 z 5

No teda! Tohle jsem nečekala, nalákala mě obálka, že to bude takové oddechové čtení a prd. To čtení v noci mělo fakt grády, překousnout nutkání podívat se pod postel =) Až na to zlo,mi to připomělo mé dětství o prázdninách.Pořád venku s kamarády, hledání pokladů, střety s místnímí hajzlíky. Určitě si někdy přečtu znovu.

Deia
13.08.2021 5 z 5

Kniha ma chytila hneď od začiatku, od začiatku má skvelú, hutnú atmosféru. Malé mestečko, piati chalani preháňajúci sa na bicykloch, nekonečné lány kukurice... a zmiznutie istého chlapca. Naša partia sa snaží vypátrať, čo sa s ním stalo a zisťujú, že za tým zmiznutím toho bude oveľa viac a nie všetko je z nášho sveta.
Dej v knihe plynie pomaličky, ale to mi vôbec nevadilo. Spočiatku sa mi síce jednotlivé chlapčenské postavy plietli, ale práve vďaka pomalému deju a skvelým opisom mi postupne každý z nich prirástol k srdcu. Tiež som sa na začiatku neubránila porovnávaniu s Kingovým To, lebo námetom sú to veľmi podobné knihy, ale aj to ma potom prešlo a príbeh ma úplne pohltil. Báť som sa síce nebála (ale to sa nebojím u žiadnej knihy), ale napätie autor vyvolal riadne a bála som sa tak akurát o postavy. Chalani sú skutočne sympatickí, každý má svoju osobnosť a niektorí z nich mali skutočne ťažký život, žiadna idylka, občas mi ich bolo až ľúto, ale so svojou úlohou navyše sa popasovali statočne. Čo mi na príbehu trochu vadilo je to, že dané zlo bolo občas na môj vkus až príliš hmotné – viac sa mi kniha páčila v začiatkoch, kedy to zlo ešte nemalo žiadnu hmotnú podobu, len sa nad postavami vznášalo v akejsi tichej hrozbe. Tiež koniec sa mi veľmi nepáčil, hlavne to rozuzlenie. Ale ináč voči knihe nemám žiadne výhrady, čítala sa mi skutočne skvelo a na konci mi bolo ľúto, že sa s postavami musím rozlúčiť (aj keď s niektorými sa možno ešte niekde stretnem).

knihomolka_jaja
17.07.2021 4 z 5

Temné léto je druhý horor, který jsem v životě četla. Tahle kniha mi byla doporučena kamarádem. Na jednu stranu jde o velice dobře napsaný příběh. Poutavý a čtivý. Dobrodružství kamarádů mě možná bavila ještě víc než všechno to strašidelné kolem. Připomínalo mi to vlastní dětství, kdy ještě děti běhaly téměř, jak se jim chtělo, bez velkého zasahování rodičů. Děti měly svobodu a se svými vrstevníky vymýšlely hry, ze kterých se nám dnes možná trochu staví vlasy na hlavě. :-D Autor v závěru sám píše o tom, jaké bylo dětství kdysi a jaké dnes a co se s tím dá dělat? Po pravdě tohle je to, co mě na knize zaujalo nejvíce a kvůli čemu bych se k ní jednou možná i vrátila. Co se týče nálepky horor... Za mě spíš hororová pohádka. Ze začátku mě občas zamrazilo v očekávání onoho děsivého monstra, ale když se objevilo, tak mě ta představa, že se bojím něčeho takového tak pobavila, že jsem se už prostě po celý zbytek příběhu nedokázala pořádně bát. Bylo to napínavé. Byla jsem zvědavá, jak to skončí, ale nebála jsem se ani trošičku.

Madla81
12.05.2021 5 z 5

První kniha od Dana Simmonse, kterou jsem přečetla, a rozhodně ne poslední. Bylo to skvělé, napínavé, nervy drásající čtení, od něhož jsem se nemohla odtrhnout. Atmosférou mi trošku připomíná legendární Kingovo TO, což je jednak dáno hororovou zápletkou, a také obsazením hlavních hrdinů dětmi. Autor mistrně pracuje s klasickými dětskými strachy ze sklepa, z temných stínů, bubáků zpod postelí. Psychologie nejen dětských hrdinů, kteří pochází z odlišného prostředí, je velmi dobře propracovaná, jde vidět, že v ní autor použil svou dlouholetou pedagogickou erudici. Osobně jsem byla naprosto uchvácena úžasnými popisy, které dokázaly vyvolat až dechberoucí svíravý pocit strachu. Jen poslední třetina knihy, v níž se objevují oni původci strachu (nechci spoilerovat) , mi přišla lehoulince slabší, mnohem lepší bylo, když se strachy pracovalo s náznaky. Ale i tak to byl jeden z nejlepších hororů, které jsem letos četla.

st18321
12.05.2021 5 z 5

Temné léto pro mě byla jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl. Doslova jsem si zamiloval všechny hlavní postavy. Autor jejich osudy vylíčil tak vynikajícím způsobem, že jsem si je ani při jejich velkém počtu nikdy nepopletl. Příběh Temného léta je neuvěřitelně napínavý. Z knihy úplně sálá svoboda z nekonečného léta, přátelství a tajemství. Nestává se mi často, že by mi bylo líto, že jsem již knihu dočetl.

Lely
21.04.2021 5 z 5

Musím říct, že tento horor mi opravdu sedl. Líbilo se mi jak vylíčení postav tak prostředí. Ze začátku se mi děj trochu vlekl, ale když se člověk začetl, stránky ubíhaly hladce.
Parta kluků, prázdniny, nekonečná kukuřičná pole a záhada k vyřešení...na konci se mi tento příběh a parta kluků opouštěla těžko.

Roubas
17.04.2021 4 z 5

Z Temného léta sálají ingredience, které mám rád jak v knihách, tak filmech. Parta kluků, nekonečné léto, svoboda a nějaká ta záhada. Seznamovačka je dlouhá, důkladná, ale i tak bych ji pokrátil. Postupem času se s postavami ztotožníte a budou se vám opouštět jen těžko. Hororové scény tu, alespoň za mě, nehrají prim, jelikož strach s nimi u většiny čtenářů asi nepřijde. Jde o přátelství, dobrodružství, soudržnost a vzájemnou pomoc. Jediné co mě trochu zarazilo, byla odvaha celé party, kdy se hlavní postavy v situacích, kdy jim jde opravdu o život, chovají, jako kdyby zrovna jen tak z nudy hráli na schovávanou.

bleekemolen
12.02.2021 4 z 5

Zabavny horor, vubec mi nevadil delsi rozjezd. Naopak autor dostal prostor pro dukladnou tvorbu hlavnich charakteru a popisu prostredi (ano, zde to bylo obcas az prilis popisne a rozvlacne).
V pribehu nelze ocekavat exploze originality, nicmene jedna se pekne odvedenou praci bez sebemensich pokulhani ve forme nelogicnosti.

Rihatama
10.10.2020 4 z 5

Po Terroru a Hyperionu mé třetí setkání se Simmonsem. Dvakrát možná, ale třikrát do stejné řeky nevstoupíš, chtělo by se říct. Tento údajně jeden z nejvýraznějších amerických hororů dlouho držel hladinu mé pozornosti na hranici zájmu o knihu. Je to podivná kniha. Já, kdo má rád dlouhé příběhy a odbočky mi příjemně dokreslují hlavní linku, jsem si chvílemi docela zoufala. Až někde na počátku druhé třetiny knihy se Simmons dostává k pointě příběhu, vlastně jen počátku pointy, a horor samotný pak přichází na řadu až v samotném závěru knihy.

Z jednoho léta party kluků (Cyklohlídky) v roce 1960 v ospalé vesnici Elm Haven někde v Illinois Simmons vytvoří neuvěřitelný opus s bezpočtem postav. Bývalý pan učitel si napsal rozsáhlý román o tajemném příběhu, výrostcích z různých poměrů a jedné staré, zavřené střední škole, která skrývá vražedné zlo... Bavilo mě pátrání po zvonu rodu Borghiů dětským géniem Duanem McBridem, jakkoli jeho postava působí až příliš kontrastně v partičce trávící čas klukovskými bojůvkami. Ani tady se pan učitel nezapřel, stejně jako v posedlosti po bádání. Nutno přiznat, že být dítětem v té době - jistě nejen v Americe - musela být hodně těžká škola, a dětští hrdinové jsou často až příliš mladí hozeni do násilného světa dospělých. Hotový Charles Dickens. Zřejmá podobnost je samozřejmě s Kingovým To. King ale přece jenom zůstává jen jeden. Nerada srovnávám, ale Simmons si o to v této knize vyloženě říká. Čtvrtá hvězda za závěrečné vyvrcholení. ***(*)

Dvounožec
07.09.2020 5 z 5

Naprosto fantastický horor který mi sedl na 100%. Vykreslení postav je úžasné a neviditelné zlo buduje opravdu hutnou atmosféru. Do toho prázdninová atmosféra uprostřed kukuřičných polí a skvělá parta kluků, prostě idylka, idylka která se zvrtne.