Temné léto

Temné léto https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138503/bmid_temne-leto-0Vw-138503.jpg 4 397 120

Elm Haven série

Je léto roku 1960. Několik žáků šesté třídy z illinoiského Elm Havenu mezi sebou navazuje mocná, magická pouta, která nezpřetrhá ani jejich další život či ztráty. Na pozadí sluncem zalitých kukuřičných lánů a kradmého koketování městských dívek bude jejich vzájemná oddanost vystavena nemilosrdné zkoušce. Ze ztichlých útrob školy Old Central, mohutné pevnosti obestřené mahagonovou vůní rakví, vyplouvá neviditelné zlo, jež Mika, Duana, Dala, Harlena a Kevina uvrhne do války, která nezná hranic ani slitování, v níž je noc v područí jednoho věčného nepřítele...... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Summer of Night , 1991

Rawen616
02.08.2019 4 z 5

Je to vlastně takové Bylo nás pět + souboj s temnými silami:-) Parta kamarádů, staré časy, zdánlivě ospalé městečko a nějaká místní zajímavost, kdy odhalení jejího tajemství dostane naši partu do postupně gradující konfrontace s tajemným zlem. Tenhle recept prostě funguje. Věděl to už Foglar se svojí Záhadou hlavolamu, věděl to King se svým To a velice dobře to ví i autoři seriálu Stranger things. Temné léto má nejblíž právě ke Kingovu To. Ale zatímco King každou postavu rozpitvával a věnoval celé kapitoly různým flashbackům a navrch přihodil druhou část s dospělostí a celou řadu uchyláren, Temné léto jde poněkud prostší cestou. Narozdíl od Kinga by totiž Temné léto mohlo být v klidu i četbou pro puberťáky, věkově nepříliš vzdálené hlavním hrdinům. Je vidět, že autor si tu hodně vychutnával vykreslování atmosféry a doby svého dětství a mě to vůbec nevadilo, naopak. O zlu, proti kterému naši hrdinové stojí se toho moc nedozvíme, pouze několik historických útržků. Těžko říct, jestli to je dobře nebo špatně. Co mi trochu vadilo bylo, že dospělí jako kdyby neexistovali a když už něco prosáklo, tak to prakticky neřešili. Sice se to odehrává ve "vidlákově" ale tím spíš by se tam šířily drby a konspirace. Zvlášť některé scény působily až úsměvně, kdy to skoro vypadalo tak, že náš dětský hrdina bojuje o život s monstry a rodiče jsou přitom pár metrů ve vedlejší místnosti. Ale jak říkám, ona to je spíš dobrodružná kniha s hororovými prvky pro ty, kdo si chtějí zavzpomínat. A co si budeme povídat - kdo z nás jako dítě nesnil o tom, že svede hrdinný souboj s nějakými temnými silami?:-)

PS: Myslím, že skutečně hororová část knihy je její doslov, kde Simmons dává docela zajímavé odkazy na studie o tom, jak dnešní hysteričtí rodiče a podivná doba prakticky zničili svým dětem možnost zažít opravdu nefalšované dobrodružné dětství. Hrdinové knihy a i reálné děti v té době úplně v pohodě běhaly klidně celý den bez dozoru po lesích a domů se vracely až na večeři, neznaly nic jako přilby na kolo, každý měl doma od táty svojí pušku a prozkoumávaly kdejakou díru v zemi či zříceninu atd. a přitom k žádným hromadným zraněním a úmrtím nedocházelo. Dřívější generace rodičů si prostě nemyslely, že dítě je nesvéprávný idiot vyžadující 24 hodin dozor a ochranu a děti samotné věděly, že jsou plnohodnotní a užiteční členové domácnosti(většina musela pomáhat s živobytím, což zřejmě mělo něco do sebe). Studie popisují jak se volný prostor dítěte za posledních padesát let zmenšil. Od několika kilometrů, které mohl kluk na svém kole zkoumat a užívat si objevitelské výpravy, se tento prostor v současnosti pohybuje už je kolem pár desítek metrů. Ideálně pouze na hřiště splňujícím všechny bezpečností normy a stojící přímo pod okny kdy je dítě pod dozorem a navíc neustále dostupné na mobilu. Nikoliv u souboje našich malých hrdinů s monstry ale právě u této krátké části na konci knihy mne opravdu mrazilo.

ptoček
29.06.2019 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla , začátek byl na mě až moc pomalý, chaotický,.zdlouhavý. Pak to vzalo rychlý spád a já nedokázala přestat číst. Moc povedený horor.

CharlesWard
23.06.2019 2 z 5

A tohle bylo co? Nesmyslně monstrózní bichle, která by měla proškrtána nejméně na polovinu. A hlavně jsem se nedočkal odpovědi na otázku: PROČ?

rajcatko
13.06.2019 3 z 5

I přes kladné hodnocení knihy jsem měla problém s čtivostí. Obsah děje hodně připomíná TO od Kinga a já viděla i jisté prvky ze Zelené míle a seriálu Stranger Things. Napsané to bylo dobře, nechyběl nádech hororu a i jeden překvapivý, zdrcující moment. Přesto mi dělalo potíže přelouskat detailní popisy krajinek. Ne že bych nechápala, co mi autor nastiňuje, ale hrozně jsem se u toho nudila. Vím, že odkazem této knihy je srovnání dětství dříve a nyní, ale osobně bych některé prvky vynechala. Ano, kniha je dobrá, ale znova ji číst určitě nebudu.

karol.cadex
12.06.2019 5 z 5

Ach jo, to bylo tak moc pěkný.
Posledních 100 stran jsem se modlila, aby to nikdy neskončilo a ejhle, na cucky mě ještě rozerval Simmonsův závěr, kde dává k dobru studie o dětství dnes a tehdy, kde vypráví o postavě Duana, do kterého jsem se popravdě zamilovala (mám slabost pro inteligentní cvalíky) atd.
Temné léto mi dalo vše, co jsem potřebovala - bála jsem se, byla jsem napjatá, plakala jsem v závěru, zamilovala si každého hrdinu zvlášť a litovala se, proč nejsem jedenáctiletá holka v jejich době a jejich partě.
Po celou dobu čtení jsem cítila vůni kukuřice a puch zetlelého masa, mnohokrát děkuji! A pokud tuhle knihu někdo DOOPRAVDY přečetl, nemůže ji chtít přece s NIČÍM srovnávat...

Teina
08.06.2019 5 z 5

Skvělý! Skvost! Ne, vážně...tahle kniha patří mezi ty nejlepší, které jsem za život přečetla (a že jich není málo). Když jsem si četla stručný obsah, o čem kniha pojednává, zamlouval se mi fakt, že se jedná o jakousi hororovou knihu vyprávějící události léta roku 1960 v malém americkém městečku, jehož hrdiny jsou jedenáctiletí kluci, kteří se potýkají s hrozivým zlem. Po několika prvních stranách mě kniha pohltila natolik, že jsem jí začala hltat ve dne v noci. Nutno říci, že kniha opravdu není jen “příběhem vykreslujícím hororové události”, které zažívají chlapci o letních prázdninách, nýbrž je také příběhem o nezlomném poutu a přátelství těchto chlapců, o jejich důvěře, vzájemném porozumění, o dobrodružstvích, kteří tito chlapci zažívali v lese, v zatopeném lomu, nebo na farmě. O tom, co jsme my, jako děti na počátku 21. století, již ztratily a o čem skvěle referuje právě Dan Simmons v samotném závěru knihy. Ano, tato kniha je spojována s podobným námětem jako bylo Kingovo To, ale z mého pohledu (jako z pohledu čtenáře, který četl jak To, tak Temné léto), je záhodno říci, že Simmons má alespoň u téhle knihy mnohonásobně navrch před jedním z nejznámějších Kingových románů.

ViktorieMars
26.05.2019 4 z 5

Naprosto perfektní kousek, který prostě neměl chybu. Konečně zase po dlouhé době kvalitní horor.

LoArmistead
25.05.2019 5 z 5

SPOILERY: Tohle bylo přesně pro mě! Miluju americký venkov a 60. léta, čili se mi autor trefil do vkusu i zasazením příběhu. Navíc téma chlapeckého dospívání je mi blízké, sám rád vzpomínám na dobu kdy mi bylo 11, 12 let a i když jsem svoje dětství prožil v 90. letech v Česku, v mnohém se podobalo tomu, co zažívali hrdinové Temného léta. První polovina knihy může působit zdlouhavě, ale mě to vůbec nevadí, mám rád pomalejší rozjezdy a postupnou gradaci příběhu. Druhá polovina má naopak rychlý spád a čtenář nestačí otáčet stránky. Závěr je pak možná rychlý až moc. Temné léto vřele doporučuji, je to perfektní knížka. Jednu hvězdičku ubírám za překotný závěr a za to, že jsem doufal v nějaké hlubší vysvětlení podivných elmhavenských událostí, rolí jednotlivých aktérů v příběhu (Dr. Roon byl člověk nebo ne?), ale i tak je kniha parádní.

Gustik5
22.05.2019 4 z 5

Pokud jste fanouškem kvalitního hororu s prvky nadpřirozena, je Temné léto přesně pro vás. Nechybí mu perfektně, pozvolně budovaná gradace, jež spolu s pečlivě vystavěným historickým pozadím všeho zla v městečku Elm Heaven vyvrcholí v epicky děsivém finále, které by byla skutečně radost vidět ve filmu. Kingovo doporučení na přebalu nelhalo. Dan Simmons skutečně píše jako rozzuřený anděl...

Více v mé recenzi zde na DK.

Arwen777
18.05.2019 4 z 5

Jsem v podstatě hororový nováček, takže srovnání s To nedokážu posoudit. Temné léto se mi líbilo. Nádherné vykreslení bezstarostného dětského nespoutaného světa letních prázdnin, pouto přátelství a kouzlo letních dobrodružství. Popis atmosféry, přírody a dětských vztahů mi nepřipadal nudný, naopak pro mě měl velké kouzlo. A pomalé vkrádání zla, postupné zvyšování napětí bylo citlivě dávkováno až do velkého finále. Sice nemůžu říct, že bych se nějak hodně bála, ale bavila jsem se dobře a vzpomínala na dětství a letní prázdniny, ale i na dětské strachy a můry.
Jediné, k čemu mám výhrady, je překlad. Četla jsem vydání z roku 2018 v edici Fobos a musím říct, že na začátku jsem myslela, že knihu odložím. Tak neuvěřitelně šroubované věty, přesný překlad z angličtiny, jsem snad ještě nezažila. K tomu spousta tiskových chyb. Ačkoliv se mi kniha velice líbila, strhávám jednu hvězdu za překlad, protože mi nedopřál komfort při čtení.

jiri77
07.04.2019 3 z 5

Obsahuje spoiler!
Ke knize mě dostalo srovnání s knihou To od Kinga. Temné léto má hodně dobře popsané prostředí a charaktery postav ,ale samotný příběh mi moc nesedl.Hlavně druhá půlka mi přišla celkově zmatená. Co mě moc zarazilo,byla smrt jednoho z hrdinů a ještě k tomu jsem si Duane McBrida oblíbil ze všech nejvíce ,takže mě postava chyběla v příběhu hodně. Za mě celkem čtivá kniha,která stojí za přečtení.

petrarka72
28.03.2019 4 z 5

Srovnávat s Kingem lze - ale proč bych to dělala? Užila jsem si obojí, jak To, tak Temné léto. Simmons umí držet napětí a od občasného vyšlehnutí šoku mě dovedl až k permanentnímu strachu během posledních sta stran; "poslední bitva" je vážně výživná. Těším se na Zimní přízrak...

Sarka25
05.03.2019 5 z 5

Tato kniha se mě moc líbila.. po dlouhé době jsem se u knihy bala až jsem musela přestat číst. Spousta lidí srovnává tuto knihu s To od Kinga ale abych pravdu řekla tak u To jsem se tolik nebala. Skvělá kniha ctiva od začátku do konce.

soukroma
14.02.2019 2 z 5

Druhé To (proto také asi Kingův poněkud zakuklený - pozitivní či co? - výkřik na obálce), jen jsme se přesunuli z Maine do Illinois mezi kukuřičné lány a posunuli se jen o pár let v čase děje (zde 1960 oproti 1957 v To) i vydání knihy (zde 1991 oproti 1986 u To). Ani tady se autor nevyhnul hnusu a smradu a nadpřirozenu, jen se drží toho léta a té partičky jedenáctiletých a nenechá je vyrůst (na tom se ušetřilo bratru 300 stran oproti To). Začalo mě to docela zajímat, jakmile se objevila Borgiovská linka (s pár historickými zajímavostmi), ale to byl především základ pro okultní stránku celého příběhu, takže zájem zase rychle opadl.
A třicetistránkový autorův doslov mohl být zajímavý, jen mi tedy nepřipadalo, že to ladí s románem, přes množství vlastních citací.
Takže za mne zase ne.
(Osobní poznámka - reakce na autorův doslov: Byť moje školní prázdniny se odehrávaly o nějaký pátek později, byly velmi pohodové a volné, vskutku volnočasové! a samozřejmě po všech stránkách báječné. Největším nebezpečím pro nás byla hluboká vodní plocha, v níž se trávilo nejvíc času - a nikdo se neutopil (samozřejmě dospělí někde jako dohled na pozadí byli, ale nerušili ;-). Strašit v hlubším lese či za hranicí světla z táboráku bylo v pažích starších puberťáků, ale byli snad taky docela rozumní a nic se nepřehánělo. Nikdo hrůzou neumřel a tmy se patologicky nebál.)

3497299
10.02.2019 4 z 5

Temné léto, ač se rozhodně nejedná o autorův nejlepší román, je ve srovnání s přeceňovaným Kingem (TO) mnohem lepší knihou: chytřejší, konzistentnější, lépe fungující na vytyčených rovinách vyprávění.

hurwajz
09.02.2019 5 z 5

Tohle mi opět chutnalo. Prázdniny někde v americkém "vidlákově", kamarádi, kola, bejsból, limonády, kukuřice..........mrtvoly, zombíci, červi, strach, hrůza.
Ještě jsem si to mohl nechat na léto a bylo by to úplně úžasné. Ale jinak se to četlo pěkně, trochu mě otravovalo, jak autor několikrát detailně popisuje vzdálenosti, míry (.....jel 300metrů a potom odbočil.......ležel od něho 2,5metru..........po 450metrech si všiml.....).
Ale jinak hodně dobře vymyšlený příběh, zasazený do zajímavého místa, parta kluků kamarádů, školní záporák-tyran, hodní dospělí, zlí dospělí, hodní dospělí, kteří se stávají zlými dospělými......neinspirovali náhodou "smradlavé tunely" tvůrce Stranger Things??

Metla
14.01.2019 4 z 5

Je libo vrátit se časem o půl století a trávit prázdninové dny ve společnosti party kluků z městečka Elm Haven? Jde o klasický, lány kukuřice obehnaný zapadákov na americkém Středozápadě, kde část dětí musí pomáhat na farmách, zatímco ti šťastnější si plnými doušky užívají svého mládí: drandí na kolech, hrají baseball, běhají po lesích, plavou v zatopeném lomu, vedou mezi sebou války... zkrátka bezstarostné dětství, jak má být. Tohle léto je však jiné.
Poslední den školy zmizel spolužák a šestice hochů z "Cyklohlídky" se rozhodne přijít záhadě na kloub. Množí se kolem nich znepokojivé, ba přímo děsivé události, ke kterým se dospělí zdají být slepí a hluší (pokud se na nich přímo nepodílejí). Začíná souboj se zlem, napínavý, místy silně přitažený za vlasy, občas trošku zdlouhavý, se zápletkou béčkově kýčovitou, přesto jsem si při četbě tohoto Simmonsova románu spokojeně rochnila. Nostalgický návrat do dětství fungoval na jedničku a ten hororový balast okolo jsem jako příznivec žánru vnímala pozitivně.
Z předchozího čtení prvního rozkouskovaného vydání v pochybném překladu (Černé léto) mi v paměti naštěstí mnoho neutkvělo, vše bylo jako poprvé. Tehdy Simmonsovo dílo zůstalo ve stínu Kingova "To", v současné době si netroufám porovnávat - dokud se také "To" nedočká reprízy.
Autorovu předmluvu je vhodnější ponechat až jako doslov, vyhnete se tak nežádoucím spoilerům a lépe pochopíte, o čem Simmons píše. Několik jeho postřehů můžu nadšeně odkývat, s jinými by se dalo v místních podmínkách polemizovat. Pro mě byl tento text příliš profesorský, mentorující, suchopárný... osobně mám raději Kingovy předmluvy, jsou emotivnější, méně psané hlavou a více srdcem.
Přes pár výhrad (žádná není zásadní) lze "Temné léto" doporučit každému hororovému fandovi, ale snad i ostatní čtenáři by mohli ocenit atmosféru svobody, přátelství a dobrodružství dětských let.

Cherryel
08.01.2019 4 z 5

Pěkně napsaný hororový příběh o partě dětí a jejich boji se zlem.Příběh autor ani nijak zvlášť zbytečně neprodlužuje ani neseká, prostě pro mě všechno akorát hezky popsané.Pred tím jsem zkusila číst knížku od Kinga"To"s podobným dějem, ale to jsem vzdala na 250.strance, když už mě začalo unavovat že se pořád nic zajímavého nedělo,ale znala už jsem pomalu všechny postavy z městečka!Jinak nic,tak že nic pro mě.U Temného léta,mi děj hezky plynule utíkal,tak že za mě doporučuji.

tsal
05.12.2018 4 z 5

Temné léto by mohla být skvělá kniha, kdyby autor lépe plánoval. Zatímco první polovina působila jako ta nejdelší seznamovačka v mém životě a občas už jsem se při čtení ptala, jestli tím hororem není myšleno 550 stran o tom, jak kluci jezdí na kolech, druhá je naložená jako Van Sykeův kafilerní vůz. Všechno se spustí najednou, autor nakládá, korba praská ve švech a je nad slunce jasnější, že se obsah měl rozdělit na víc nakládek. Taky mi vadil nezájem. Jakože naprostý. Když jsem byla malá, stačilo nám se sestrou jedno noční škrábání v podlaze, abychom se pak strašily do konce léta. Zdejší kluci jsou ovšem z jiného těsta. Nějaký ten přízrak u cesty nebo mluvící vítr ve stromech je nerozhodí. Zajímat se o dění kolem začínají, až když se začne vraždit s efekty. A s dospělými je to ještě horší. Odsunout je autor ještě trochu stranou, je Elm Haven městem bez dospělých, v němž žijí jen děti. Upřímně, asi by mě to v závěru deptalo méně.

To jsou dost významné nedostatky a mohlo by se zdát, že komentář je v rozporu s hodnocením. Faktem ale je, že se autorovi výše zmíněné podařilo přelakovat a udržet pohromadě atmosférou. A je fuk, jestli to byla atmosféra začínajících letních prázdnin, na které všichni rádi vzpomínáme, horkého léta, kdy všechno roste, kvete a kobylky poskakují trávou, nebo dusivá atmosféra noční temnoty se všemi jejími tajemstvími. Temné léto si navíc může udělit malou medaili za to, že jsem se u něj bála. Jakože fakt. To se mi u knih nestává. Takže jo, doporučuji. Jen to chce trpělivost.

(PS: Předmluvy jsou zlo. Spoiler za spoilerem, takže nečtěte. A fakt mě dojalo, jak se v ní autor rozplývá nad svobodou svého dětství a jak je teď hrozné, že jsou děti neustále pod dohledem. No, svoboda je jistě fajn, ale všeho s mírou, Rychlá roto! Já sice nemohla být celý den v trapu, ale moji rodiče mi alespoň vysvětlili, že lepit mladší sestru do krabice a shazovat ji z kopce do vody (autorovy vzpomínky), není vtipné nýbrž nebezpečné, a kdybych matce vzala zbraň, zjistila by to ještě ten samý den a ručně mi vysvětlila, co se jí nelíbí.)

romansolar
12.11.2018 4 z 5

spokojnost :) knihu som si uzil. Dan to proste vie :) na 5 to nie je, ale aj tak zazitok :)