Temné léto

Temné léto https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138503/bmid_temne-leto-0Vw-138503.jpg 4 397 120

Elm Haven série

Je léto roku 1960. Několik žáků šesté třídy z illinoiského Elm Havenu mezi sebou navazuje mocná, magická pouta, která nezpřetrhá ani jejich další život či ztráty. Na pozadí sluncem zalitých kukuřičných lánů a kradmého koketování městských dívek bude jejich vzájemná oddanost vystavena nemilosrdné zkoušce. Ze ztichlých útrob školy Old Central, mohutné pevnosti obestřené mahagonovou vůní rakví, vyplouvá neviditelné zlo, jež Mika, Duana, Dala, Harlena a Kevina uvrhne do války, která nezná hranic ani slitování, v níž je noc v područí jednoho věčného nepřítele...... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Summer of Night , 1991

Finn69
16.07.2018 3 z 5

Taková slušná druhá odmocnina Stephena Kinga, pokud jste četli jeho "To", budete se mnou asi souhlasit, že Temné léto je o nějaký ten level níže. Zejména první půlka je docela slabá a výrazně nadupanější druhá polovina knihy to na víc než na tři hvězdy nevytáhne.
Abych ale nebyl zas až tak negativní, přes to všechno je to docela dobrý horror a za přečtení určitě stojí.

danny_21
04.06.2018 4 z 5

K Simmonsovi jsem napotřetí přistupoval po jedné výborně ( Terror ) a podprůměrné ( Děti noci ) hodně opatrně. Pro chválené Temné / Černé léto jsem se rozhodl hlavně díky srovnávání s Kingovým To, které tu uživatelé nabízejí a výsledek je hodně solidní. V mých očích je TO sice pořád ještě o kus dál hlavně co se týče soudržnosti a celkového vyznění, u Simmonse velká škoda, že nedokázal do příběhu nacpat víc různých monster ( třeba z egyptské mytologie ), vyvarovat se překombinování děje a béčkové zakončení mě trochu zklamalo. No ale co Simmons opravdu umí, je navození perfektní, husté hororové atmosféry přesně v těch místech, kde je třeba a častokrát jsem opravdu nemohl odtrhnout oči - 85%

Sallka
28.03.2018 4 z 5

Temné léto je hojně přirovnáváno ke knize To od Stephena Kinga. Jelikož - hlavními hrdiny je parta dětí, bojují proti zlu v mnoha podobách a mají tak super vykreslené charaktery, že si tu bandu zamilujete.
Obě knihy jsem hodnotila stejně, přesto tenhle příběh mi v hlavě uvízl mnohem hloubš a ráda vzpomínám na dobrodružství onoho temného léta.

1972Sixo
09.02.2018 5 z 5

Po "Terrore" moja zatiaľ len druhá Simmonsovka. A je to parádna jazda. Simmons skvelo napreduje po ceste vyšliapanej pánom Kingom v "To". Tieto dva romány sú si dosť podobne v dejovom koncepte aj postavami, no Simmons nedosahuje Kingovej epickosti a nadčasovosti. Dej je jasne ukotvený v 1960tom roku, (v súčasnosti by sa už asi nemohol odohrať) a hravo rozvíja hororové klišé do originálnych polôh. Vystačí si aj s jednoduchým "B"čkovým dejom a "B"čkovými netvormi. Slušne je vystihnutá aj letná prázdninová atmosféra a pátračské peripetie hrdinov, ktorý sú reálnejší (hajzlíkovia) než zidealizovaní Kingoví "loosers".

stepnicka8373
14.01.2018 4 z 5

Pomalejší rozjezd a pro mě trochu slabší konec, ale jinak výborná kniha. Jenom o chloupek slabší něž Hladové hry. Kdysi jsem četl první vydání, kde mě strašně vadilo rozdělení na dvě části, takže jsem si pořídil toto vázané a přečetl si román znovu.

Dalamar
03.01.2018 5 z 5

Dan Simmons nám v této knize opět ukazuje svoje geniální vypravěčské schopnosti a svoji schopnost dokonale vystihnout atmosféru určitého období. Tentokrát svůj román zasadil do amerického venkova 60. let. V knize sledujeme osudy partičky kamarádů na pozadí hrůzných událostí, jež se v jejich městečku začínají objevovat. Knize nechybí hutná atmosféra a skvěle vykreslené postavy. Musím se přiznat, že jsem se jen těžko loučil s hlavnímu hrdiny při dočítání knihy.

Adhara
12.12.2017 1 z 5

Do čítania Temného leta od Dana Simmonsa som išla na základe tipu, že je podobné ako Kingovo To, ale ešte lepšie. Kniha však očakávanie nenaplnila. Na rozdiel od Kinga pri Simmonsovi mi chýbal pocit prepojenosti prvkov knihy. V Temnom lete deti nad potvorami takmer vôbec nepremýšľali – zišli z očí, zišli z mysle, a trvalo naozaj dlho a stálo veľa desivých príhod, kým si príšery vynútili ich ctenú pozornosť. King bol v To možno miestami rozvláčny, ale Simmons bol v temnom lete extrémne rozvláčny. Simmonsove prázdninové úseky ani nevytvárali atmosféru, ani som nevidela nijaký ich význam pre strašidelnú zápletku. Zaťažuje čitateľa rozvláčnymi popismi rozličných častí mesta, ktoré mi okamžite vyfučali z hlavy, a dej nikam neposúvajúcimi podrobnými popismi detských letných hier. Jeho štýl je taký únavný, že raz som zadriemala uprostred scény, kedy na jedného hrdinu mierili puškou – čo samo osebe vypovedá o nulovej gradácii, schopnosti vyvolávať napätie či nebodaj strach.

Patapuf
01.07.2017 3 z 5

Začátek peklo... jednu chvíli sem myslel, že to ani nedám... když se to rozjelo, bylo to fajn až do konce... ale má to jedno velké ale... nevím kde autor nasbíral inspiraci, ale celá ta doba a ta atmosféra mi hrozně připomíná film STUJ PŘI MĚ z roku 1986... schválně se na něj po přečtení knihy podívejte...

Drone
24.05.2017 3 z 5

Spíše zklamání. Místy působí jako kopie Kinga, ovšem bez humoru, hloubky postav, zapamatovatelných frází a se spoustou balastu. Značně mě iritovalo "Uch-uch", které se v knize často opakuje a jehož význam mi uniká.

Knihožroutová
05.05.2017 2 z 5

Hrozně mě to nudilo. Rozvláčné popisy. Už na začátku, kdy autor vyjadřuje atmosféru zla dýchající z budovy, říká jedno a to samé mnoha způsoby. Tohle mě tedy nesedlo.

Ivan Kučera
26.03.2017 3 z 5

S Danom Simmonsom som sa prvý raz stretol minulý rok, keď som sa začítal do pútavého Terroru. Vtedy však nešlo o „čistý“ horor, ale skôr o desivú a mrazivú „fiktívnu rekonštrukciu“ s nadprirodzenými prvkami. Nakoľko ma knižka zaujala, kúpil som si aj Danovo údajne kultové Temné leto. A to napriek tomu, že býva prirovnávané ku kingovke TO. A to je knižka, ktorá ma neveľmi zaujala. Mal som však tušáka, že Danov „remake“ Kingovho románu ma dostane. A dostal? No... svojím spôsobom. Neobsahuje síce až také zapamätateľné scény, ako boli flashbacky do minulosti mestečka Derry alebo bukkake, avšak možno o to je v konečnom dôsledku jeho atmosféra celistvejšia. Svoje robí i poľnohospodárske zaradenie mestečka. Nekonečné lány kukurice, nad nimi nízko visiaca zamračená obloha, sparné noci a všade naokolo lesy. Má to niečo do seba, to rozhodne. I postavy mi pripadali sympatickejšie, než v To. Dan Simmons dokázal lepšie a realistickejšie vystihnúť podstatu detských priateľstiev a vzťahov medzi deťmi. King bol v tomto smere až príliš patetický a zaliečavý, no podľa mňa skutočné detské priateľstvá vyzerajú skôr tak, ako im opísal Dan, než tak, ako ich opísal King. Drsne a vlastne, paradoxne, nie príliš kamarátsky. Zlo je teoreticky menej výrazné, ako klaun Pennywise, ale i ono malo niečo do seba. Ku koncu som sa však pristihol pri tom, že sa začínam nudiť a tak napriek Danovej poctivej, skvelej práci musím dať len 60%. Ale páči sa mi, ako Dan Simmons píše.

Metroušek
05.02.2017 5 z 5

Vynikající, inteligentní horor a thriller s pořádně hustou atmosférou v kongeniálním překladu (pan Žáček je borec!) a s nádhernou obálkou. Co víc si přát?! Snad aby autor nebo editor občas škrtali. Každé setkání s touhle partou potěší, a autor na její členy stále myslí, jak vidno z některých dalších, bohužel o třídu a víc slabších, románů (Děti noci, Ohně z ráje a Zimní přízrak), kde se vyskytují jako - životem dosti potlučení - dospělí.

Reiben
21.01.2017 3 z 5

Nějak moc nechápu zdejší nadšení... Ke knížce jsem přistupoval jako k druhému "TO" a byl jsem těžce zklamaný. Příběh vyzrazený (zčásti) hned v úvodu, zbytek zápletky je lehce předvídatelný, postavy nedostatečné popsané a bez hloubky (oproti hrdinům z "TO" ani nejsou moc sympatičtí), zlo v podobě nestvůr vylezajících ze země mi taky nepřišlo nijak speciální a rozhodně ne strašidelné- u knihy se zkrátka bát ničeho nedá. Co jsem ocenil, byl styl autora. Kniha se dobře čte a jako letní odpočinkovka to není špatné. Pokud ovšem čekáte masterpiece srovnatelný s Kingem, tak budete zklamáni.

Dax
07.03.2016 5 z 5

Simmonsovo "TO"
Gúúúúúút!

Záhadný
19.02.2016 3 z 5

Nevím, jestli je to tím, že mi nesedl český překlad - četl jsem první verzi -, ale příběh mě tak nenadchl. Občas jsem měl problém se stylistikou vět, jako by strojeně psané.Všiml jsem si, že v knize překladatel věčně komolil jméno "Dvouzadková" na x variant... Nebylo to úplně nejhorší, místy zde byly i napínavé pasáže, ale ten překlad vět mi prostě nesedl... Když to srovnám například s jeho dílem Terror, které je znatelně vyzrálejší, tak tohle dílo je takové průměrné.

józi.odkudkam
14.02.2016 4 z 5

Upokojte se, klid. Vaše vzrušení je pochopitelné; vždyť otázka, jež vám svou palčivostí nedá po nocích spát - Co jen si počnu s vlastním dojebaným životem...eh, teda, mám si na opuštěný ostrov vzít raději "To", nebo "Temné léto"? - bude co chvíli zodpovězena. No tak klid tam vzadu!..crrrrr, zahajuje zvonek prázdniny...Víte co, nebudu to natahovat. Jakožto ucelenější a soudržněji působící dílo vyhrává "To".
Simmons má ale rozhodně taky co říct. "To" sice možná svým charakterům věnuje dobré dvě třetiny vlastního obsahu, nevybavuji si však jediný. Zato už teď vím, že minimálně na klid, který do mě vnesla postava Duana McBridea, nezapomenu nikdy... a na mě blízkou filozofii Jima "kurva na nic nečekej a padej vodsať!" Harlena už asi taky ne.
Léto je také lépe napsané; co jen drobností a postřehů se mihne na každé jeho straně, jak specificky křehkou, takřka nezachytitelnou atmosféru je schopno vykouzlit...
...a bohužel jí občas i rozpačitostí výjevů jiných nepochopitelně zazdít; Právě nevyváženost a zejména překombinovanost zápletky (SPOILER:Trochu pomohlo, když jsem zjistil, že mytologické podloží, totiž Crowleyho Kniha Zákonů skutečně existuje, což vše podbarvilo příjemně pikantním nádechem "skutečna". Nicméně nechápu, proč se jej, potažmo pak motivu desky/zvonu Borgiů, nedržel víc. Místo mihulí, slizu, vojáka, oběšence atd., bych klidně bral pár mumií-zombíků a ve školním sklepení probouzejícího se zemřelého Hora - případně ještě něco starobylejšího, co jen egypťané Úsirem nazývali - se svítícíma očima. Vážně, tahle možnost temné kvality staroegyptských božstev mým představám dosud úspěšně unikala. A Simmons by s ní naložit dokázal, ne, že ne.) v mých očích příběh srážejí.
Jestli ale Léto v něčem stopro lepší je, pak v zacházení se smrtí. Zatímco King vesele, takřka záslužně, kydlí hlava nehlava, aby pak vždy zaparkoval v útěšném přístavu až šestákové povrchnosti seriálových rodinných hodnot, Simmons tady udělal něco jiného, něco hlubšího, pravdivějšího a v důsledku i bolestnějšího a doopravdy smutného. A i když v podobném přístavu skončí taky, je citelně jinde.
Čtvero v křišťálu rozbitých slz hvězd

PS: Předmluvu autora si určitě dejte až po samotné knize!! Jestli si jí teda mermomocí nechcete zruinovat..

premacech
27.01.2016 2 z 5

Tady si moc.nerozumime. Mel jsem dost problem docist, postavy jsou celkem melke, ne moc popsane. Bohuzel Simmons prozradi dej hned v predmluve, cekal jsem vic. Dej ocekavany, vicemene linearni. Ne moc realne. Pokud srovnam napriklad s To, tak To je nekde jinde. Tady jsem slapl vedle. Nebavilo. 50%

STARKAN
25.01.2016 5 z 5

Horror o tom jak se parta dětí musí během letních prázdnin sama postavit zlu. Poutavě napsaná kniha s napínavým dějem a jedinečnými charaktery, ze které na vás dýchne nostalgie amerického venkova. Přečteno cca 4x a určitě ne naposled. Pro mne jedna z nejoblíbenějších knih vůbec.

lucifuk
30.12.2015 5 z 5

DOKONALÉ!!!!

lenuskav
22.11.2015 4 z 5

občas místy zdlouhavé,polovina věcí tam být nemusela...ale hezky se četlo :)