Spad

Je po válkách, které nikdo nevyhrál. V sutinách Prahy přežívá pár desítek tisíc lidí a snaží se ze všech sil uchovat něco jako civilizaci. Jenže zbytek světa nemá o civilizaci zájem. Zbytek světa chce za každou cenu přežít, a to zpravidla na úkor někoho jiného. A tak lidský život nemá moc velkou hodnotu – možná několika masových konzerv nebo pilulek proti ozáření. A čím dál od někdejšího hlavního města, tím divočejší poměry panují. Skupina válečných veteránů musí Prahu opustit. Čeká je cesta územím, kde se každou chvíli mění vláda podle toho, kdo má v jaké přestřelce navrch, kdo tam zrovna přitáhne a má víc chlapů nebo střeliva. Musí totiž splatit jeden dluh. Čestný dluh z časů, kdy takové věci měly ještě hodnotu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296894/big_spad-h4c-296894.jpg 4.21372

Kniha Spad

sgjoli

Knihu SPAD jsem kdysi zkoušela číst v tištěné podobě, ale nějak jsem se do toho tehdá nemohla začíst. A tak jsem zkusila audioknihu. A byla to vynikající volba, protože tuhle audioknihu jsem si fakt užila.
Příběh má neuvěřitelný spád, pořád se něco dělo. Navíc narátor Borek Kapitančik tomu svým hlasovým projevem dal neuvěřitelný šmrnc, poslouchalo se to samo. Ani jednou jsem neměla pocit, že se nudím. Je to akční, pořád se to posouvá dopředu, ten jazyk mi v tom mluveném projevu připadal velmi srozumitelný a příhodný vzhledem k obsahu a žánru.
Hodně se mi líbilo, že je děj zasazený do českého prostředí a že i český autor dokáže přijít s napínavým postapo příběhem, který působí tak děsně moc realisticky. A o to děsivěji v kontextu toho, co se děje na Ukrajině. N2jak jsem měla pocit, že tam slyším jakési paralely a podobnosti, až mne z toho mrazilo. A přitom se ta dějová linka odehrává v relativně blízké budoucnosti. Nějak mi to tím obsahem přišlo aktuální.
Určitě budu pokračovat i v dalších dílech a zůstanu v tomto případě věrná audioknihám. Tento první díl na mne udělal nakonec dojem. 4 hvězdy jsou na místě, ještě si držím rezervu pro další díly.

J.P.S.

Druhá knížka, kterou jsem si od pana Kotlety přečetl. A musím říct, že autor si u mě po nemastném-neslaném Undergroundu dost vylepšil reputaci!

Znáte-li slavnou PC hru "Fallout", tak román "Spad" je nejen jejím českým překladem, ale především přenesením post-apokaliptického prostředí do oblasti České republiky v nedaleké budoucnosti. Dostáváme popis světa zničeného jadernou válkou, kde lidé doslova živoří a bojuji o přežití. Kontakt s okolním světem téměř zanikl, jediné spojení je skrz říční dopravu do Hamburku či k osadám na jihu. Zato cesta z Prahy do Brna znamená projít přes pustinu plnou nebezpečí, a hlavně se nesmíte dostat příliš na jih k území bývalého Rakouska, které je zamořeno radiací.... Jen ti, kterým je okolo padesáti, si ještě pamatují dobu, kdy každá domácnost měla doma elektřinu a tekoucí vodu a kdy ještě existoval internet. Tuto krásnou dobu však odvál prach několika navazujících válek, v nichž došlo i na jaderné zbraně...

O tom, co stálo za vypuknutím jaderné války, která převrátila svět naruby, se dozvídáme z krátkých fiktivních novinových článků v úvodu každé kapitoly. A je dost mrazivé, že událost, která dle románu odstartovala jadernou válku, byla ruská agrese na Ukrajinu, jež ztroskotala na hrdinném obraně ukrajinského národa a vyústila ve fiasko Rusů při snaze dobýt Kyjev....ne, to prosím opravdu není popis reálných událostí z roku 2022, ale popis románové fikce, kterou autor vymyslel již v roce 2016. Tak jen doufejme, že ve všem ostatním se autor mýlil a že se nikdy nedočkáme časů, v nichž se odehrává děj tohoto románu. Protože já určitě nejsem takový frajer jako plukovník Michálek a jeho parta :))

Dejf_ano

Výborná kniha a dnešní optikou je rok vydání 2016 těžko uvěřitelný :)

Deimos
21.12.2022

Když jsem si s Františkem povídal, psal se duben 2022 a "boje o Kyjev trvají už dva měsíce" a já si neodpustil dotaz, zda se ho v poslední době lidé neptají, jestli náhodou nemá nějaké schopnosti předvídat. Odpověď byla kladná, tedy na ten první dotaz. Na ten druhý odpovídá v doslovu knihy, kdy razantně uvádí, že se jedná o fikci.

Světe div se, kniha Spad má k realitě (i té potenciální budoucí), zatraceně blízko. Myslím, že to spíš svědčí o autorově inteligenci, přehledu a přípravě, ze které usuzujeme, že má Kotleta nějakou nadpřirozenou schopnost. Ale nechme věřící věřit.

Přes velká očekávání jsem se trochu pomaleji dostával do děje/příběhu/světa a uběhlo dobrých sto stránek, než jsem si řekl "super, tohle mě vážně bude bavit". Přisuzuji to tomu, že jeho pozdější díla a světy mají hodně co nabídnout a knihy (série) jsou kvalitativně hodně vyrovnané (u mě zatím vede Hustej nářez). Jakmile jsem se dostal za polovinu knihy, byl jsem opět pohlcen. Skvěle napsáno, vymyšleno, rozehráno. Oblíbil jsem si hlavní postavu i postavy vedlejší. Brno a Japončíci - já jsem si ty scény představoval na velkém plátně. Spad dostál své pověsti, že se jedná o nejlepší knihu. (93%)

MajklN.
21.12.2022

Velmi povedené a napínavé post - apo, dobře se čte a má to i dost dobré vtipné momentky a hlášky. Nejvíce se mi líbilo, že tu je více hlavních hrdinů a každému se tedy může líbit někdo jiný. Fajn se to čte a těším se na další takové jeho knihy.

Paja11.11
07.11.2022

Kniha mě příjemně překvapila. Byla čtivá a hlavní hrdina mi velmi sedl.
Příběh byl velice zajímavý a napsaný tak, že jsem hltala každou stranu.
Není co vytknout.

Ládja
02.10.2022

Taková těžce nenáročná Kulhánkovina-hodně méně zdařilá...

Ajinka126
16.12.2022

Téma samotné mě stále láká i přes to, že post-apo je v každé druhé sci-fi knize.

Bohužel ve Spadu není svět moc dobře vybudován. Kompletně chybí jakákoliv atmosféra z něj. Prostě si vemeš pilulky proti radiaci a jdeš. Takový zjednodušený dojem to ve mě vyvolalo.

Dalším problémem hlavní postava. Absolutně nezajímavá. Bez morálních hodnot. Jasně, jasně. Je to svět vybudovaný na hnusech (opět, jak jinak, protože to tu ještě nebylo), nemorálnosti, ženských sexuálních otrokyních (a nikomu to nepřijde k zamyšlení - plochost a prostoduchost postav).

Samotná "politická zápleta" nebo mocenské rozdělení je dobré. Závěr působí příjemně a je z něj cítit takové to "jo! takhle se to dělá.".

Nicméně jsem velmi zklamaná, že to Kotleta nedotáhne dál a neposune se pryč od té brutality. Nic proti tomu, pokud to je dobré pro vývoj postav nebo příběhu. Ale popisovat ji jen, aby tam byla, protože "tak to v tom světě je", je pro mě málo.