Spad

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Je po válkách, které nikdo nevyhrál. V sutinách Prahy přežívá pár desítek tisíc lidí a snaží se ze všech sil uchovat něco jako civilizaci. Jenže zbytek světa nemá o civilizaci zájem. Zbytek světa chce za každou cenu přežít, a to zpravidla na úkor někoho jiného. A tak lidský život nemá moc velkou hodnotu – možná několika masových konzerv nebo pilulek proti ozáření. A čím dál od někdejšího hlavního města, tím divočejší poměry panují. Skupina válečných veteránů musí Prahu opustit. Čeká je cesta územím, kde se každou chvíli mění vláda podle toho, kdo má v jaké přestřelce navrch, kdo tam zrovna přitáhne a má víc chlapů nebo střeliva. Musí totiž splatit jeden dluh. Čestný dluh z časů, kdy takové věci měly ještě hodnotu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296894/big_spad-h4c-296894.jpg 4.21150
Nahrávám...

Komentáře (276)

Kniha Spad

renefer
12. října

Post-apo z Česka, moc se mi to líbilo. Hlavní hrdina je správný frajer, který kouří doutníky jeden za druhým, nenechá si nic líbit a má srdce na pravém místě. Určitě tomu pomohlo i to, že jsem poslouchala jako audioknihu načtenou Borkem Kapitančikem a marná sláva, jeho hlas je jako stvořený pro Kotletu.

Maud22
28. srpna

Z Prahy do Brna přes Šumavu. Ale ne po D1, leč přes Pustinu, a ačkoliv mám o D1 své mínění, přece jen bych jí dala i přes to za....é zúžení u Humpolce přednost. Putovat územím po jaderné katastrofě, kde se každý snaží přežít, kde lidé ztrácejí své lidství a potravou je jakékoli maso, není žádný med. Přepravovaný náklad občas změní majitele a poutníci se z pronásledovaných častou stanou pronásledovateli. Každá postava tu má své místo. Mám ráda starší ostřílené hrdiny (zvlášť, když zapomenou břitvu a tím pádem mají vousy), kteří si nepotrpí na vychvalování svých hrdinských činů, takže plukovník je pro mě top. A nad Brnem zavlála červeno-bílá vlajka s modrým klínem! :-)


davidurban1973
27. srpna

Poslouchána audiokniha a musím říct, že perfektně čtená.
Děj samotného příběhu slušný, přímočarý s dobře vykresleným uvěřitelným postapo prostředím.

WolfIssen
12. srpna

Jsem moc rád, že jako další post-apo román k počtení jsem vybral sérii SPAD. Po velmi rychlém přečtení se těším na další knihu v této Kotletově sérii: Poločas Rozpadu.

Claudius
25. července

Má pouť napříč vším Kotletou je pohříchu teprve v roce 2016, neboť mistr vydává knihy rychleji, než je stíhám číst, tedy mé zpoždění nabývá velikosti kráteru, co zůstal z východního Slovenska.
Spad je velmi osvěžující posun v Kotletově tvorbě. Přízemnější, ne-nadpřirozený, s větší pozorností na budování světa a atmosféru. Méně kulervoucí akce některé fanoušky možná zamrzí, ale mě těší, že autor ve Spadu konečně změnil zažitý scénář. Děj je dokonce příjemně uzavřený, což jsem u prvního dílu série nečekal. Jsem upřímně zvědavý, kam nás dovedou navazující díly.

Plague
19. července

(+ SPOILER) Už po pár větách jsem si položil jednu zásadní otázku …. proč jsem tak dlouho čekal, než jsem si vzal do ruky dalšího Kotletu?!

Děj nás bez kdovíjakého ántré a vysvětlování vyplivne v americkém baru v v srdci radioaktivního škvarku jménem Evropa (pro pomalejší a méně zběhlé v zeměpisné, ano myslím Prahu).
Po pár stránkách, asi pěti mrtvolách a kýbly a půl z nich vystříkané krve (možná tam figurovala i nějaká ta ustřelená končetina) si čtenář udělá představu o povaze hlavních hrdinů - veteránech hrdinné české armády která už 20 let neexistuje a o tom, v jakem duchu se kniha povede.
Zpět k hrdinům. Přežívají si takhle v klidu a pohodě mezi sutí a troskami do doby než se to zase všecko posere. A může za to ….. no kdo jiný než ženská.
Po dalších hromadách mrtvol, galonech krve a teď už s jistotou i mnoha ustřelených končetinách lehne bar popelem a nezbývá než se vydat do Brna a po cestě nebrat ještě pár kumpánů. Tady mi to trochu připomínalo Pána prstenů první díl, jen místo devíti jich bylo jen sedm. Nekosí skřety ale pustináře a místo Balroka je jeden ruský kníže. Na to, že měla být lidská populace zdecimovaná, jí zbylo dost aby další hromady mrtvol pokrývali snad každou stránku. A dokonce narazili i na něco, co s trochou fantazie připomínalo Gluma, fakt!
Po pár dobrodružstvích na cestách (mrtvoly, krev, ruce/nohy) mě Nuda v Brně rozhodně nečekala. Ale to už si přečtěte sami.

Mezi kapitolami se díky flešbekům formou novinových článků dozvídáme, co se vlastně před těmi dvaceti lety stalo. Jak sme to všecko posrali a že to nebyly plasty a globální oteplování co nás zničilo, ale atomovky.

Styl vyprávění mě bavil. Takový dobře přisprostlý a surový. Autor se s ničím nijak extra nepáral, všecko mělo ten správný spád. Chvilku akce, chvililinku ne a pak zase akce. Do toho všeho občas nějaký ten sarkasmus a afroamerický humor. Konec bez zbytečných průtahů a zvratů, což vždy oceňuji.
Charaktery mě bavily a dodaly ději šmrnc Ikdyž byly poměrně jednoduché. Žádná překombinovaná soukromá dramata jako v rodinných poutech.

Jediné mě trošku zamrzelo ….. zase jich přežilo na můj vkus zbytečně hodně. Snad i ze sedmi statečných jich zbylo míň.

Doporučuji!

Chajda69
02. července

Po více než měsíčním nepřetržitém učení jsem potřeboval něco, nad čím není potřeba přemýšlet. Vůbec. A Spad je přesně tím typem knihy, kde nasednete na příběh, necháváte se vézt a pousmíváte se nad cynickými komentáři hrdinů v kulisách krví a vnitřnostmi zcákané České republiky po atomové válce.

Mám rád post-apo příběhy, a tenhle je navíc ještě od českého autora a odehrává se v České republice. Otázka tak nebyla jestli, ale kdy. Moc se mi líbí, že si autor nehraje na žádné veledílo a hlavně se nebere moc vážně - na konci knihy otevřeně přiznává, že je to braková literatura, a já dodávám, že ve svém žánru je to top braková literatura.

Příběh nemá smysl až tak moc komentovat, je to prostě takové BUM BUM PRÁSK proložené naturalistickými popisy, děsivými vizemi a vtipnými hláškami. Prostě přesně to, co si představuji pod pojmem "oddechová literatura". Nemůžu ale nepoznamenat, že - ač je Spad napsaný v roce 2015 - jsou některá témata a některé události v knize až děsivě podobné těm dnešním. Tak snad abych šel koupit masové konzervy.

Johny_H.
28. května

Tento autor mě upřímně vždy překvapí promyšleným světem i když to má být hlavně místi vtipná střílečka. Paráda jdu na další díl akorát škoda jedné postavy měl jsem jí rád.

1 ...