Dveře do léta

Dveře do léta
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12843/dvere-do-leta-12843.jpg 4 700 700

Byl jednou jeden kocour a ten neměl rád déšť. A sníh ho studil do tlapek. Ale choval pevné přesvědčení, že když se otevře dostatečný počet dveří, jedny přece musí vést do jasného letního dne… A protože na konci dvacátého století se pomocí hypotermie a cestování v čase dá uniknout skoro všemu – možná, že za třicet let opravdu jedny dveře povedou když ne do léta, tak alespoň do lepších časů… Skvělá sci-fi, snad vůbec nejčtenější román Roberta Heinleina. Vydejte se do Velkého Los Angeles – a ani se nemusíte nechat zmrazit.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)
Originální název:

The Door into Summer , 1957


více info...

Přidat komentář

Any26
17.06.2024 5 z 5

"Jenom podvodní hráči prohlašují, že dávají křenovi nejvýhodnější šanci, a pojišťovnictví je vlastně zákonem schválený hazard. Nejstarší a nejvážnější pojišťovnická firma na světě, Lloyd v Londýně, se tím nijak netají - Lloyd si klidně při každé sázce přisadí na kteroukoliv stranu."

Fantastická knížka. Většinu knížky jsem snad četla s otevřenou pusou. Autor měl úžasnou představivost a moc hezky "tohle" vše dokázal zpracovat. Na těch pár stránkách dokázal zpracovat neuvěřitelné VĚCI (nechci prozrazovat, ale ti co četli, zcela jistě ví co myslím). Tahle knížka mi dala vše, co jsem potřebovala a víc než jsem od ní čekala. Hlavní postavu a jeho kocoura jsem si hned zamilovala. I když jsem se pak lekla, co se s některými postavami stalo/stane. Jsem ráda, že to nakonec dopadlo jak to dopadlo a všichni našli své dveře do léta.
A kdo by po přečtení této knížky nechtěl jít a zkoušet ty správné dveře do léta...
"Pete ovšem jako správný kocour raději chodí ven a nikdy se nevzdával přesvědčení, že stačí vyzkoušet všechny dveře a jedny z nich určitě musí být dveře do léta.
Myslím si, že má nejspíš pravdu."

Spiderman
14.06.2024 5 z 5

Tohle už jsem četl několikrát...pro mě to nejlepší, co Heinlein napsal. Má to nápad, plotwist a jistou poetiku....také já stále hledám ty jedny dveře, které vedou do léta.


krakonos.kraken
03.06.2024 5 z 5

Kromě pedofilní odbočky to byla super kniha. Skvěle plynoucí, zajímavá, vtipná a dobře promyšlená.

Belanna
05.05.2024 5 z 5

Po čase jsem se opět vrátila k této pro mě příjemné knížce. Nějak jsem dostala náladu na super kocoura.
I když byl příběh napsán před mnoha lety a s klasickým sci-fi má jen pramálo společného, vždy v něm najdu něco nového, odpočinu si u něj a bavím se.

Lenka.Vílka
01.05.2024 5 z 5

Dveře do léta :) :) :)

Od Heinleina jsem si letos chtěla něco přečíst na 100%. Jenom jsem pořád nevěděla, čím začít. Co to bude, o tom nakonec rozhodla náhoda. Znáte ty večery, kdy sedíte před televizí, nevíte, na co se podívat, přestože v listu máte alepsoň třicet filmů a stejný počet  seriálů, ale nakonec váš večer skončí tak, že do listu přidáte dalších deset a stejně se kouknete na něco, co už jste viděli. Takhle já úplně náhodou narazila na adaptaci právě téhle knihy. A proč by náhoda (spíš to náhoda nebyla, Takahiro Miki teď bude mít na Netflixu nový film a Kento Jamazaki taky) nemohla z mé strany být braná jako znamení? Záleží na interpretaci. Jak moc to chcete. Tak jsem si "vybrala" právě Dveře do léta. A co k tomu říct? Bylo to vážně skvělý!!!

Kniha Dveře do léta mi neskutečně sedla. Celý ten příběh a co se tam stalo, bylo prostě úžasný. Zrada, cestování v čase, časová smyčka, "trochu jiná" milostná linka, technologie, chytrý řeči, filozofický zamyšlení. Tam bylo úplně všechno! A to všechno bylo vážně moc hezký. Taky moc fajnově napsaný. A teď myslím volbu slov a jak celý text vypadá, tohle mi sedlo. Začátek je navíc poměrně dost vtipný. Ale jak jde děj dál a všechno začíná být vážnější, ubývá humoru, ale to mi nevadilo, protože děj je zároveň napínavější. A předvším se všechno začíná hezky propojovat. Stačí prostě vědět, co v životě chcete, a za tím si jít.

Ale úplně nejvíc bylo číst si (to mám ráda vždycky) ty autorské představy budoucnosti. Protože ono to působí vždycky trochu jinak, když je řeč o době, která se v naší přítomnosti ještě nestala nebo když je evidentní, že my už tady v té době nebudeme. A když doba v knize předběhne naší už prožitou dobu. Navíc tady je fajn, že tady je to napsané tak nějak univerzálně, jako kdyby bylo jedno, kdy se kniha bude číst. Ta sci-fi část je vážně dobrá, všechny vynálezy s nápadem, do toho příjemné detektivní propletení. A potom ta část ohledně životní lásky. Mě to přišlo v pohodě. A nebudu sem psát dovětek: "Ale chápu, proč to někomu mohlo vadit.". Možná by to dneska už autorsky neprošlo, ale nejsem si jistá, zda zrovna v knize, kde i v šedesáti letech můžete vypadat na třicet, je podstatné zrovna tohle řešit. Navíc optikou dnešní doby, to někomu může zklesovat, což je totální kravina. A opravdu dobře se s tím pracuje v závěrečném "propočtu" :)

Tohle se moc povedlo a jsem ráda, že jsem knihu četla. Jsem zvědavá na adaptaci :)

felia
11.04.2024 5 z 5

Tuto knihu jsem si koupil týž den, kdy vyšla. Nikdy jsem koupě nelitoval a s chutí jsem si ji přečetl znovu. Skvělý příběh, ve kterém je i kocour

alca-212
10.03.2024 5 z 5

Stará, zažloutlá kniha půjčená z knihovny. Od první věty jsem věděla, že se mi bude líbit.
Taková milá, laskavá sci-fi pohádka...

Eicherik
25.02.2024 5 z 5

Nádherná a dojemná sci-fi pohádka, v které nás čeká hypotermie, cestování časem, hledání dveří do léta a také jeden sympatický kocour. A vůbec nevadí, že autor netrefil, jak to bude vypadat v roce 1970 a už vůbec ne v roce 2000.
Citace první: Byl skálopevně přesvědčen, že přinejmenším jedny z nich musí vést do letního počasí. Pokaždé to znamenalo, že jsem byl nucen obejít s ním všech jedenáct dveří, podržet je dokořán, dokud se nepřesvědčil, že je tam venku taky zima, a potom jít k dalším, zatímco jeho kritika mé neschopnosti byla s každým dalším zklamáním o něco roztrpčenější.
Citace druhá: Nejsem jediný člověk, který kdy cestoval v čase. Fort zaznamenal příliš mnoho případů, které nijak jinak nelze vysvětlit, a podobně i Ambrose Bierce. A jsou tady i ty dvě dámy v trianonských zahradách. Mám také dojem, že starý doktor Twitchell tím spínačem otočil častěji, než přiznal ... nemluvě o ostatních, kteří to mohli objevit v minulosti nebo v budoucnosti.

MartaPear
24.01.2024 5 z 5

Moje "klasika", když nevím, co číst, tak jedna z knih, po které sáhnu, je tato.

RMarkéta
22.01.2024 5 z 5

Velmi příjemné dobrodružné a detektivní čtení s kapkou cestování v čase. Vůbec mi nevadilo, že tenhle příběh vyšel už v roce 1957. Danny byl sympaťák. Petea mohlo být trochu víc. Za třicet se toho změní spoustu.

Leona333
21.01.2024 4 z 5

Je to tak trochu úsměvně milé retro čtení... a podle všeho zde, nad kocoura a náctiletou neteř, nic víc už není... ; )
Ale ano, nakonec mne tahle, tak trochu "bláznivá sci-fi kniha" bavila - i rozesmála. Každopádně byla vypůjčená... a já ji ráda po přečtení původnímu majiteli navrátila.

Luigi1
09.01.2024 5 z 5

Tato sci-fi pohádka se povedla a to cestování v čase je suprové

KubaHanzelin
04.12.2023 4 z 5

Vzhledem k tomu kdy kniha vyšla, tak musím říct, že je neuvěřitelně nadčasově napsaná, parádně se čte a i když jsou některé názory a myšlenky již překonány
V knihovně mi leží další kousky od Heinleina, nevidím důvod proč nezkusit hned další:)

snimcibdim
04.11.2023 3 z 5

Milá záležitost. Autorovy představy budoucnosti (pro nás už minulosti) jsou úsměvné (tím nemyslím směšné). Postupně je to dokonce i napínavé. Potěšily mě některé myšlenky na závěr o smysluplnosti cestování v čase.

Bakana
02.11.2023 3 z 5

(SPOILER) Nebýt té pedofilní linky, tak na sci-fi z roku 1957 by to bylo skvělé. Čtivé, napínavé, s ukázkovými záporáky. Zavřela bych oko nad chlapem, co s sebou tahá do baru kočku. Ale aby třicetiletý chlap uvažoval o jedenáctileté holce jako o své budoucí manželce to už je na víc než na mokrý hadr na hlavu!

denib
30.10.2023 5 z 5

Proč já s touto knížkou tak otálela? Je naprosto luxusní. Někdy se mi stane, že se v knihách o cestování časem trochu ztrácím. V těch, kde se sáhodlouze vysvětluje princip. Ale tady? Tady mě bavilo každé slovo a žádný nudný výklad se nekonal a ani nechyběl. Bylo to zábavné, napínavé, čtivé... prostě takhle má pro mě vypadat dobré sci-fi. Těch pět hvězdiček je skoro málo :-)

work
17.10.2023 1 z 5

To máte jako se sci-fi filmy. Některé jsou natočené tak, že nestárnou a i po třiceti letech zůstávají stejně fantastické a aktuální. Těch ale napočítáte jen několik. Pak jsou všechny ostatní, které působí zastarale už po pár letech od uvedení, a o desetiletí později působí spíše rozpaky. Dá se to aplikovat i na literární svět a Heinleinova knížka bohužel patří do té druhé části.
Nepopírám, že v době vzniku mohlo jít o čtenářsky atraktivní spekulaci o budoucnosti. Jak už to tak bývá, projekce budoucnosti na základě současného stavu vědy a společnosti je ale VŽDY slepá ulička. A Heinlein není Wells, Verne nebo Clark, aby dokázal přemýšlet o nepředstavitelném. Jeho vize (pro pořádek: představa roku 2001) je pouhou extrapolací tehdejší současnosti, a tak se pohybujeme ve světě novin se samostatně se otáčejícími stránkami, skříňových robotů s až (představte si!) 100 elektronkami v hlavě, a s mraky kresličů v inženýrských kancelářích. Tato kulisa slouží k výstavbě rádoby detektivního příběhu, ale protože Heinlein není Verne ani Clark, tak vyprávění drhne a původní slibná premisa se zvrtává v nudu. Hlavní hrdina mi k srdci moc nepřirostl a jinak v knížce de facto nebyla jediná rozumně napsaná postava, jen samí podrazáci. I když - v tomto se možná Heinlein trefil. No a ta pointa... z dnešního etického hlediska řekněme diskutabilní...

Takže závěr? Ti, co to četli před padesáti lety, si to užili jistě mnohem víc.

olga8832
02.10.2023 5 z 5

(SPOILER) Parádní a pohodová knížka. Jen se obávám, aby nebyla odsouzena k zapomnění. Jednak genderová nevyváženost, svět je rozdělen na sekretářky a ženy v domácnosti a na strojaře a právníky, jednak zaslíbení dítěte. A strašně mně štve, že ačkoli mi tenhle starý svět vůbec nevadí a přesto si toho všímám :-)
Heinlein je podle mne jeden z nejlepších sci-fi autorů, krom SF prvků má vždy perfektní citlivý a lehce humorný příběh.

TonkaG
29.09.2023 3 z 5

Také klasické mierne naivné sci-fi obohatené o kocúra.

Awča
23.08.2023 5 z 5

Jako náctiletá jsem četla vydání Odeonu, tehdy "čerstvé", s úžasnou ilustrací na obálce.
Autora jsem neznala, natož abych věděla, že je kultovním.
Příběh pro mě byl pecka, knížku jsem hltala, nesmírně mě bavila. Čas od času jsem si na ni vzpomněla, že by stála za další přečtení. Ovšem s tím rizikem, že se jaksi ten pel prvního čtení vytratí.
Nevytratil. Bavilo mě to znovu a moc. Navíc jsem si nyní více vychutnala některé věci, které mě při předchozím čtení ani nemohly dojít.
Jasně, některé věci mohou působit úsměvně, ale některé jsou vážně dobré.
Nevěřícně jsem se musela podívat, ve kterémže roce byla kniha napsaná.
Zcela jistě se k ní zase za nějaký čas vrátím.
A mezitím budu hledat dveře do léta ...