Rozvaliny Gorlanu

Will je na svůj věk malý, ale zato je hbitý a neobyčejně bystrý. Celý život snil o tom, že se stane slavným rytířem jako otec, kterého nikdy nepoznal, ale do bojové školy na hradě Redmontu ho pro malý vzrůst nepřijmou. Místo toho se dostane do učení k Haltovi, tajemnému hraničáři, jehož záhadnou schopnost neviditelně se pohybovat lidé přičítají černé magii. Will se postupně učí používat zbraně hraničáře: luk a šípy, šedozelenou pláštěnku a houževnatého malého ponyho. Ačkoli Will nemá meč ani velkého koně, po kterých tolik toužil, zjistí, že dobrý hraničář je pro království stejně důležitý jako slavný rytíř. A když se s Haltem vydá na nebezpečnou výpravu do pustiny, aby vystopoval děsivé tvory, kteří se chystají zabít krále, zjistí nakonec, že hraničářské zbraně nejsou tak špatné…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12949/rozvaliny-gorlanu-ojg-12949.jpg 4.61495

Hraničářův učeň / Hraničiarov učeň (1.)

The Ruins of Gorlan (2004)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Egmont (ČR)

Kniha Rozvaliny Gorlanu

Hzjena

Na tuto sérii jsem se vrnul po Nočních běžcích a byla to asi chyba. Příběh je sice hezký, pěkně ubíhá a zve k další četbě, ale je příliš předvýdatelný (i pro děti), strašně sterilní a hermetický a až moc mi to připomíná kopírku... Halt/Seregil, Will/Alek, Horác/Brom, Alyss/Beka, Evanlyn/Klia atd....Možná mi to jen tak připádá, ale v pozdějších dílech se dokonce občas shodují i v zápletkách a měl jsem z četby pocit jako by si Flewellingová s Flanaganem čuměli při psaní přes rameno. Série začíná sice chytlavě a i dospívající děti si ji užijí, ale bohužel s dalšími díli je to čím dál více pro menší děti. (Což je malinko zklamání protože děti roustou a mohlo by je to začít nudit). Jako obvykle jsem malinko zklamán hodnocením (hlavně ze strany žen...prostě napálý 5 hvězd jakékoli sračce, při které jí děti neusnou....), jeden příklad za všechny : ,,Doporučila bych tuto sérii číst ještě před Harryho Poterem, je totiž přístupnější od mladšího věku, děj i postavy nejsou tak komplexní, a je to sice také bomba, ale HP je prostě bomba větší" A stejně tomu dá 5*.... Knihy jsou pak nadhodnocené a nevypovídá to nic o jejich kvalitě!

AnnieRanger

Velmi dobrá fantasy kniha nejen pro děti.

jirka3176

Knihu jsem již četl v minulosti, ale když jsem si měl říct o čem vlastně je ,tak ze mě vyšlo jen „Mno byl tam.... Will, Halt jakožto hraničáři...no.." a to je asi vše.
Kniha byla napínavá srozumitelná a rychle se četla, při čtení jsem si opět zpomněl na dávnejší dobu.
Hodnotím 5*/5*

FlameZEDko676

Napřed jsem si přečetl, jak tato kniha vznikla. Vznikla pro syna autora, neboť jeho syn nebyl fyzicky zdatný a vysoký jako jeho hrdinové. Ale když jsem to začal číst, prožíval jsem Willovo život naplno. Když jsem hledal knihu na čtení, tak jsem ji našel. Jsem šťastný z dalších dílů!

Čtenářka602

Naprosto famózní!!!!
Na začátku jsem se trochu nudila a pak... BUM.. Naprosto super, nejvíc mě na knize bavil Haltův humor a Willovo jednání.. Jen je mi líto Horáce, naštěstí se šikana vyřešila.

Všem doporučuji

PetraaMatouš

Tyto knihy máme v audiu. Po Fimfáru jsme přesedlali s malim na hraničáře. Úžasný příběh před spaním. Dokonce syn zavrhl několikrát i večerníček, že se musí dozvědět jak to dopadne. Jinak je to v audiu moc pěkně namluveno. Hlas mě neruší.

Megurine

Kniha se mi velice líbila. Je to klasický fantasy příběh neochuzen o skoro žádné aspekty, které tento žánr nabízí. Myslím, že v sérii bych si asi více libovala v mladším věku, ale to neznamená, že bych si ve svých dvaceti letech příběh neužila. Hlavní hrdina Will je sympatický, hraničář Halt o nic méně. Některé vedlejší postavy mě sem tam iritovaly, ale vše se v dobré obrátí a já doufám, že si stejně dobře užiju zbytek série.

havranice

5 hvězdiček v rámci žánru knih pro děti. Se synem (7) teď čteme první dva díly Harryho Pottera, tak jsem hledala, co dál. Hraničářův učeň je podle mě skvělá literatura pro děti 7 až 12 let. Ráda jsem si první díl přečetla nejdříve sama. Bylo to velmi milé čtení, hladilo po duši, nicméně skutečně jsem to vnímala jako literaturu pro mladší (na rozdíl od série HP, která nás dospělé oslovuje rovnocenněji). Hraničářův učeň je krásný klukovský příběh (i když to určitě bude bavit i holky), plný výborných mužských vzorů, se kterými se kluci mohou identifikovat - a to jak klukovských, tak otcovských vzorů. V tomto příběh hodnotím opravdu vysoko. Kniha je psaná pochopitelným a čtivým jazykem a přitom podle mě stylisticky kvalitně, barvitě, s bohatou slovní zásobou. Postavy nejsou ploché, jsou prokreslené velmi pěkně, i jejich pocity, vjemy, motivy apod., zároveň je ta psychologie postav nepřekombinovaná a myslím, že právě dobře pochopitelná už od těch cca 7 let. Děj je napínavý, ale právě také přiměřeně dané věkové kategorii, není to nadměrně děsivé, zlo se děje, ale dětskou duši nerozdrásá - těžké situace se rozuzlují za poměrně krátkou dobu. Dobro, čest, odvaha, přátelství, píle, vytrvalost, pokora - to vše vítězí (v tomto je kniha jakoby správnou "pohádkou"), kniha má tedy přiměřený morální přesah, není to jen plytké dobrodružství. Moc se mi líbí ty momenty, kdy se postavám jejich přání nesplní, ale nakonec zjistí, že to tak bylo lepší. Vzhledem k tomu, že mám děti výškou velmi malé, tak pro nás je kniha jako dělaná (hlavní hrdina Will je velmi drobný postavou). Z knihy mohou děti také navnímat, že i velké nadání se musí cíleně, vytrvale a s pokorou rozvíjet, že bez píle to prostě nejde, a že stále i pro nadané platí, že "žádný učený z nebe nespadl". V tomto kontextu se mi v knize líbí i určitá vyváženost Willova hrdinství - je nadaný, ledacos brzo zvládne, ale svému mistrovi se rozhodně nevyrovná. Oceňuji v prvním díle také téma šikany - moc pěkně zpracováno, docela ve vážném duchu, bez příkras, ale zároveň pro dětskou duši stále snesitelně, protože zlo je zde nakonec po zásluze potrestáno. Doporučila bych tuto sérii číst ještě před Harryho Poterem, je totiž přístupnější od mladšího věku, děj i postavy nejsou tak komplexní, a je to sice také bomba, ale HP je prostě bomba větší, tak je dobré HP zařadit až po. Já jako dospělá jsem si říkala, že další díly už číst nebudu, že je to na mě přeci jen poněkud dětské, ale konec knihy se mi tak líbil, že ješte pokračovat budu. Jako literaturu pro děti hodnotím velmi vysoko, do dětské duše kniha podle mě zasévá samé dobré věci.

MarianP

Kniha dočítaná a už teraz sa teším na ďalšie pokračovania Willa a Halta. Nenáročné fantasy čítanie pre násťročných ale aj dospelých...

slaska77

Snový pohádkový svět, kde čest, dobro, přátelství a láska vždy vítězí. Čteme celou sérii se syny, takže to má pro mě o to větší rozměr. Trochu to připomíná HarryPotrovské rozložení postav, ale celý příběh není tak zatížen kouzly, jako spíš statečností... a svět je tady v našich očích tak moc v pořádku. Těšíme se na další počtení. (únor 902 str.)

MonaLisa42

Skvělá kniha, přečetla jsem ji jedním dechem. Příběh se mi moc líbil a velice rychle utekl. Především na začátku jsem se častokrát smála, nejvíce asi, když byly popisovány Willovy hříchy. Děj je taky velice napínavý a objevuje se zde pravé přátelství. Líbí se mi svět, který je v této knize vytvořen. Postavy mi jsou velice sympatické, Willa a ostatní mám moc ráda. Tato kniha je napsána pro mladší čtenáře, ale zaujme i staršího. Já jsem ji přečetla už několikrát a, i když jsem nyní starší, ráda se k ní vracím. Velice ji doporučuji. Těším se na další díly. Moc děkuji!!!

momo01

Dávám 15 hvězdiček: četli jsme totiž společně s dcerou (8 let) a synem (10 let) a každý dáváme maximální počet. Dceruška tady dokonce volá, že je moc ráda, že budeme číst i pokračování, že by nedokázala žít s vědomím toho, že Hraničářův učeň skončil. (To by mě zajímalo, kde se to v ní bere).

LilianaFalcon

Kéž bych byla zase dítětem :-) To bych to četla znova a znova a znova a netrpělivě bych čekala na každý další díl :-D Takhle se jen těším, až synové povyrostou, abych to mohla číst jim :D

kamerus

Nerozvleklé, napínavé, ano jistě... sem tam dost předvidatelné, ale přesto moc krásné dobrodružství.

kvakoš990
31.12.2018

nej kniha

Ivan F
23.12.2018

Detská fantasy, ktorá ma absolútne dostala v dospelom veku. Jednoducho ma príbeh strhol a nepustil, držal sa ma tak, že som čítal ďalej a ďalej a ... a to sa mi už veľmi veľmi dávno nestalo, aby ma nejaká kniha takto pohltila. Bravo a ešte raz bravo.

Devil-Ivet
13.12.2018

První díl Hraničáře. Nečekala jsem, že mě bude tak bavit. Je to veselé, napínavé a stránky rychle ubíhaly. Další díly jsou snad povinností :)

TUAKS
11.12.2018

Kniha je napínavá. Rozhodně doporučuji. Příběh je o hraničářském učni Willovi.

Ailee
25.11.2018

Vzpomínám si, jak jsem si Hraničářova učně zamilovala, když jsem ho poprvé kdysi dávno začala číst. Kniha je svižná a čte se prakticky sama. Měsíce tam utíkají jako nic. Postavy jsou krásně vykreslené a ten příběh! ALE! Právě to, jak rychle v Hraničářově učni utíká čas, byl důvod, proč jsem nakonec tehdy celou sérii nedočetla. Hlavní postava Will strašně rychle vyrostl a dospěl a já se s tím tehdy jako malé pískle nedokázala smířit. Tak jsem zvědavá, jak na to budu nahlížet teď! :-)

lenkie
24.11.2018

mooooooc krásné

Haloon
20.11.2018

Kniha se mi líbila, doporučuji pro mladší čtenáře. Moc se mi líbil příběhový vývoj přátelství mezi Willem a Horácem a stejně tak i fiktivní svět a napínavý konec.

Miska2001
12.11.2018

Čtení této knihy jsem si velice užila. Obsahuje napětí, ale i zábavu (přesně, jak to v knížkách miluju). Postava Willa mi byla od samého začátku sympatická. Momentálně čtu šestý díl a tato sympatie mě stále neopouští.

ajdam06
07.11.2018

Tato kniha mě velmi zaujala.Je to fantasy kniha spíš pro mladší děti ale i pro ty větší děti.Mě tato kniha zaujala tím že byla velmi napínavá a hezky napsaná. Ale dopuručoval bych jí spíš mladším jedincům

mazda333
03.11.2018

Moc fajn dětská fantasy. Myslím, že pro motivování dětí k četbě je to ideální volba. Pro ty starší to samozřejmě není nic převratného. Já to beru jako příjemnou jednoodpolední oddychovku.

Peta1607
23.10.2018

Další skvělá série, která je velmi zajímavá a dobře se čte. Celou sérii jsem dostala minulý rok k narozeninám, a prvotně jsem nad ní trochu ohrnovala nos. Takže pro mě milé překvapení a těším se na další díly.

Nelly
23.10.2018

Jednohubka, spíše pro mladší čtenáře než jsem já. Pro mne moc jednoduché, pro mého syna, který splňuje věkovou kategorii, to byla velká nuda (prý bez napětí a málo magie) - asi jeden z mála čtenářů, které kniha neoslovila. Já se přesto pustím do dalších dílů, protože toto byl jasně jen úvod...

Steiniglovka
02.10.2018

Poutavé.Krásně napsané. Série Hraničářův učeň má své čestné místo v mé knihovně a ráda si některý z dílu občas otevřu. Mám ráda jednotlivé postavy a celý Flanaganův svět. Vřele doporučuji.

fajka
01.10.2018

Kniha mě velice zaujala. Líbil se mi ten upoutaý příběh. Hlavně jsem si oblíbila hraničáře. Oblíbila jsem si jejich odvahu a další vlastnosti. Ale nejvíc sympatický mi přišel samozřejmě Will. Knihu obdivuji taky tím, že byla hodně napínavá. Líbila se mi třeba ta scéna s těmi kalkary. Konec byl dobře zakončený a myslím si, že se Will dobře rozhodl. Knihu samozřejmě doporučuji.

A.K.A.R.
21.09.2018

Příběh mladého Willa mě okouzlil a velmi jsem srostla s postavou.Will i ostatní mi byli velice sympatický a Halt si ihned získal můj obdiv za své dovednosti stejně jako Will, který ho dokázal snášet.John Flanagen vytvořil úžasný příběh pro děti i dospělé u kterého se nikdy nenudíte.

MalyMedvidekPU
17.09.2018

Příběh se odehrává v lese, na chatě, v sirotčinci a na hradě.
Hlavní postavy jsou: hraničář Will, rytíř Horác, hraničář Halt.
Zápletka spočívá v tom, že armáda Wargalů chce zničit království.
Wargalové jsou primitivní zrůdy které se musí ovládat myslí, protože jsou primitivní. A poslušní, takže si můžete myslet cokoliv a oni to udělají.
V knize se mi nejvíc líbil boj s Wargaly.
Hodnocení: *****