Rozvaliny Gorlanu

Will je na svůj věk malý, ale zato je hbitý a neobyčejně bystrý. Celý život snil o tom, že se stane slavným rytířem jako otec, kterého nikdy nepoznal, ale do bojové školy na hradě Redmontu ho pro malý vzrůst nepřijmou. Místo toho se dostane do učení k Haltovi, tajemnému hraničáři, jehož záhadnou schopnost neviditelně se pohybovat lidé přičítají černé magii. Will se postupně učí používat zbraně hraničáře: luk a šípy, šedozelenou pláštěnku a houževnatého malého ponyho. Ačkoli Will nemá meč ani velkého koně, po kterých tolik toužil, zjistí, že dobrý hraničář je pro království stejně důležitý jako slavný rytíř. A když se s Haltem vydá na nebezpečnou výpravu do pustiny, aby vystopoval děsivé tvory, kteří se chystají zabít krále, zjistí nakonec, že hraničářské zbraně nejsou tak špatné…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12949/rozvaliny-gorlanu-ojg-12949.jpg 4.61585

Hraničářův učeň / Hraničiarov učeň 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno · Egmont (ČR)

The Ruins of Gorlan · 2004

Kniha Rozvaliny Gorlanu

Mateo67

Ačkoliv rozhodně nepatřím k cílové skupině, knihu jsem si velmi užila. Povedený nekomplikovaný příběh, který dokáže oslovit čtenáře od 9 do 99 let. A nejspíš i mladší, i starší:-). Další série, která má potenciál přitáhnout ke čtení i zaryté nečtenáře.

Elleonora

Ach ano, hraničář Will a jeho přátelé, kteří mi v mém dětství umožnili "přičichnout" k žánru fantasy, na který od té doby nedám dopustit. Tímto jim velmi děkuji - byla to neuvěřitelná jízda!

Hraničářův učeň je knížka dětství a tak k tomu asi nemám co dodat. Will je dětský hrdina, se kterým jsem se zasmála a odnesla si od něj mnoho ponaučení. (Když se schovávat, tak bez hnutí) :D Každopádně knížku doporučuji!

Dycko

Skvělý příběh. Moc hezky se čte

KájaKoxík

Naprosto super knížka.
Určitě je vhodná pro začínající malé čtenáře, kteří by se rádi dostali k fantasy žánru.
Spousta knih na trhu v tomto žánru cílí až na starší čtenáře, zato tuto knížku doporučím klidně už pro první stupeň ZŠ.

Příběh je velice jednoduchý, nejsou v něm žádné záludnosti. Čte se to opravdu pěkně, jelikož si nemusíte pamatovat velkou spoustu jmen nebo drobností, později důležitých pro příběh. V knížce se klade velký důraz na dodržování toho, co je správné. Stejně tak, že špatnost bude vždy potrestána. Tím, jak mistři vychovávají své učně, tak i knížka tímto způsobem vede děti ke slušnosti, čestnosti a pravdomluvnosti.

Věřím, že tato knížka bude zajímavá i pro starší čtenáře jako oddechové čtení.
Nemám co bych vytkla tedy plný počet hvězd :)

Alex.Barunka

Vyrůstat s Hraničářovým učněm je naprosto nepřekonatelné. Po tolika letech od vydání a s ohledem na množství knih a jejich kvalitu, které dnes vycházejí, si příběh o hraničáři Haltovi a jeho učňovi neustále drží přední příčku mezi fantasy příběhy pro děti.

Docela se tu bavím nad názory některých čtenářů. Srovnávat Hraničářova učně s Harry Potterem je opravdu velká pitomost. Zatímco je HP primárně cílen na YA, HU je především na Middle Grade, takže ještě mladší čtenáře. Je to pro dospělého čtenáře předvídatelné? Samozřejmě, protože myšlení dětí je na úplně jiné úrovni. Je to jednoduché a přímé? Ano, protože tato série vznikla hlavně za účelem přilákat děti ke čtení a ne ho rovnou odradit sáhodlouhými popisy. Na co příběh ale dbá je morálně správné rozhodování a následky špatného chování, takže ještě navíc poučuje. Určitě by se chtělo nad tímto zamyslet.

PhoebePollard

Jednoduchý čtivý příběh se sympatickým hlavním hrdinou a hezkou zápletkou. Nejedná se o nejlepší díl série, ale rozhodně se řadí do popředí.

Eslem

Rozhodně nejde o kdovíjak akční veledílo, ale jednoduchý a velice čtivý příběh se sympatickými postavami a kladnými vzory, který se příjemně vymyká většinové YA tvorbě přecpané všemocnými a arogantními fracky. Být kniha o chlup realističtější, Halt by na Willovo závěrečné řešení přišel už dávno a sám, ale chápu, že autor musel Willovi dopřát jeho velkou chvíli. Pan Flanagan je velký sympaťák a čtenářská obliba této série je opravdu potěšující :-)