V zajetí geografie: Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku

Vladimir Putin o sobě říká, že je věřící a má silný vztah k ruské pravoslavné církvi. Je-li tomu tak, možná se každý večer před usnutím modlí a táže Boha: „Proč jen jsi na Ukrajině nestvořil nějaké hory?“ Těmito slovy začíná kniha V zajetí geografie, která byla přeložena do několika desítek jazyků a nepřestává budit zájem u široké laické i odborné veřejnosti. Tento brilantní průvodce moderními dějinami na poměrně malé ploše shrnuje to nejdůležitější, co potřebujeme vědět o současném světě. Geografické poměry ovlivnily vývoj celého lidstva a dodnes mají výrazný vliv na rozhodnutí a chování politiků a státníků. Rozhodování těch, kdo stojí v čele sedmi miliard obyvatel této planety, vždycky bylo a bude v nemalé míře určováno řekami, horami, pouštěmi, jezery, oceány a celou řadou dalších geografických a geopolitických faktorů a zákonitostí, jež předurčují naše možnosti - jako to činily od úsvitu věků. Pokud vás zajímá, proč je Putin posedlý Krymem a Ukrajinou, proč byly Spojené státy předurčené stát se světovou velmocí, co stojí za čínskou expanzí nebo proč se Čína nemůže vzdát Tibetu, a jste ochotni se na svět podívat bez předsudků a ideologické předpojatosti, Marshallova kniha je právě pro vás. V deseti kapitolách, věnovaných Rusku, Číně, Spojeným státům, Evropě, Africe, Blízkému východu, Indii a Pákistánu, Japonsku a Koreji, Jižní Americe a Arktidě, z nichž ke každé je přiložena mapa, autor přístupným a přitažlivým způsobem objasňuje v širších souvislostech nejdůležitější okolnosti, které ovlivňují minulost, přítomnost a budoucnost jednotlivých regionů a současných globálních velmocí. Kniha V zajetí geografie je inteligentním úvodem do geopolitiky našeho čím dál složitějšího, chaotičtějšího a provázanějšího světa. Tim Marshall patří k předním odborníkům na problematiku mezinárodního dění, ve kterém se už přes čtvrt století pohybuje jako novinář. Pracoval pro BBC a rozhlasovou stanici LBC/IRN, působil též jako zahraniční redaktor televizní stanice Sky News. Přinášel reportáže ze třiceti zemí a zpravodajsky pokrýval konflikty v Chorvatsku, Bosně, Makedonii, Kosovu, Afghánistánu, Iráku, Libanonu, Sýrii a Izraeli. Jeho blog Foreign Matters se roku 2010 dostal do užší nominace na Orwellovu cenu. Své články a analýzy publikuje v periodikách, jako je The Times, Sunday Times, Guardian, Independent či Daily Telegraph. Je autorem knih Shadowplay: The Overthrow of Slobodan Milosevic (Stínohra: Svržení Slobodana Miloševiće; v bývalé Jugoslávii se titul stal bestsellerem) a Dirty Northern B*st*rds! and Other Tales from the Terraces: The Story of Britain’s Football Chants („Špinaví p*rch*nti ze severu" a jiné historky z ochozů aneb Co se v Británii skanduje na fotbale). Je zakladatelem serveru TheWhatandtheWhy.com. "Stručně řečeno: jedna z nejlepších knih o geopolitice, jakou si jen můžete představit - když ji čtete, jako by se vám před očima rozjasňovalo… Marshall přistupuje k problémům s chladnou hlavou a jasnou myslí; má až nadpřirozenou schopnost podat širší souvislosti přístupným a uceleným způsobem… Vzhledem ke složitosti dané problematiky je až neskutečné, jak svižně se kniha čte… Nenapadá mě žádná jiná kniha, která by poměry ve světě objasňovala tak skvěle" – Nicholas Lezard, Evening Standard...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391702/big_v-zajeti-geografie-jak-lze-pomoci-d-lqO-391702.png 4.5276
Literatura naučná, Historie, Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Rybka Publishers

Prisoners of Geography, 2015

Kniha V zajetí geografie: Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku

momo67

Kniha pomáha pochopiť mnohé z toho čo sa dnes vo svete deje vrátane vojny na Ukrajine.

EliskaD

Kniha pro mě byla jednoduchým a svěže podaným úvodem do geopolitiky. Přinesla mi spoustu nových informací a z některých mi začalo být i dost úzko. "Chamtivost bývá koneckonců pramenem válek právě tak jako strach z druhých [...] Historie zná spoustu příkladů hrabivého soupeření na úkor druhých." (str. 275).

Kniha má velice ambiciózní podtitul Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku. Nemohu říci, že by se tak stalo. Kniha ve mě ale vzbudila spíše zvídavost po dalších informacích, protože na mnohá svá proč jsem v knize odpovědi nenalezla. Jenže to by rozsah knihy musel být několikanásobný.

Velkou výtku mám k mapám. Proč proboha nakladatel neinvestoval do barevného tisku? Nejenže jsou mapy černobílé, ale také poměrně malé. Bez map na internetu bych se neobešla.

Anne_and_books

Marně hledám mezi recenzemi níže nějakou, která by reflektovala mé pocity z (nedočtené) knihy. Tim Marshall se zde veze na vlně geografického determinismu, kterým vysvětluje vlastně úplně vše. A můj mozek naplněný vědomostmi ze studia geografie na vysoké škole trpí. Dnes už přece mnohem více, než přírodní podmínky, ovlivňují světové dění v mnoha případech faktory mocenské struktury nebo goepolitická kultura státního režimu. To však v knize není vzáno v úvahu. Jedno se Marshallovi musí nechat. Přispěl k zpopularizování geografie. Jen doufám, že kritický čtenář bude knihu brát s nahledem a reflektuje ji se současným vývojem, který se od Marshallova výkladu značně liší.

momo01

"Zeměpis byl vždy svého druhu vězením - vězením, které určuje, čím národ je nebo může být, a z něhož se naši světoví vůdci často snažili vymanit."

Přehledná, dobře strukturovaná kniha, která mě poučila o tom, co je (aspoň částečně) hnacím motorem, který ovlivňuje politiku a pro zarámování aktuálních událostí (Rusko, Čína…). Zůstalo ve mě hodně podnětů k zamýšlení. Kapitola o Rusku mi přinesla souvislosti k současnému útoku na Ukrajinu, ovšem nejvíc mě zaujala kapitola o Arktidě a jsem zvědavá, jak to bude dál. Původně jsem čekala trochu víc podrobnějších map (když už se píše o geografii), při čtení se jako pomůcka hodí mít při ruce i atlas světa.

„Geografické faktory, které pomáhaly formovat naši minulost, vesměs nepřestanou formovat ani naši budoucnost, a to ani s postupujícím 21. století. I za 100 let bude Rusko pořád s obavami hledět na západ, kde se bude dál prostírat rovina. Indii a Čínu bude dál oddělovat Himaláj…“

Corso

Sprava o stave sveta, prehladna, zrozumitelna, z roku aktualneho vtedy 2016, Marshall ozrejmuje citatelovi, ake motivy vlastne vedu tie ktore mocnosti a krajiny ku krokom a sposobu vlady, diplomacii, vojenskej doktriny. Zo zvysenym zretelom na geograficke obmedzenia a podmienky. Co sa v dnesnom svete "bez hranic" zda uz zastaraly pohlad, ale... V podstate platia. V niecom clovek moze s Marshallom polemizovat. Ale co som ja nejaky expert?
Takze pre vseobecny prehlad vyborna strucna kniha. Su v nej vedomosti ci uz z historie, ekonomiky, politiky, vojenstva, co by mal poznat kazdy clovek, aby si vedel urobit nazor aj na dnesne otazky. Autor sa navyse vyhyba nejakemu prilisnemu komentovaniu udalosti a politike sa vyhyba, takze nevyvolava vasnive reakcie :)
PS: Atlas sveta alebo idealne google earth majte po ruke.

Domaj54

Knihu doporučuji každému kdo se zajímá o geopolitiku a tuto knihu považuji za skvělý úvod do ní. Vysvětluje spletité vztahy mezi státy a jistě po jejím přečtení budete v této problematice vzdělanější.

Vidlička

Teda, takhle bídný mapky v knize, kde je geografie hlavní postavou! Mám chuť strhnout hvězdičku, ale neudělám to. Jednak jsem jí četla v práci u zapnutého počítače, takže jsem si mapy mohla vystrejčkovat, a druhak (Miluju to slovo! Existuje "třeťak"?) si to text nezaslouží. A proto já nejsem génius, i když si to o sobě ráda myslím, když mě nenapadne podívat se na něco jiným úhlem pohledu, než je zaběhnuto. A přitom je to pak všechno tak jasný a jednoduchý... A moje nejoblíbenější kapitola? Éééé... všechny. Jo, a nezapomeňte, že už je na světě i "druhý díl" - Síla geografie ve 21. století.

Standa24

Velmi zajímavá kniha, která přináší základní informace o geopolitice. Nejzajímavější mi přišly kapitoly o regionech, které jsou nám středoevropanům méně známé, např. Afrika či Latinská Amerika. Velmi se mi líbila také závěrečná kapitola o Arktidě.
Některé věci se od vydání knihy již změnily, např. situace v Afghánistánu, další se měnit budou a ne vše lze vysvětlit pouze na základě geografie, ale v mnoha ohledech lze s autorem souhlasit.
Trochu mi vadilo, že menší mapy, které doplňují text, jsou až na konci jednotlivých kapitol a ne na stránce, kde se od dané zemi / regionu píše.