V zajetí geografie - Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku

V zajetí geografie - Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku obálka knihy
Mé hodnocení:

Vladimir Putin o sobě říká, že je věřící a má silný vztah k ruské pravoslavné církvi. Je-li tomu tak, možná se každý večer před usnutím modlí a táže Boha: „Proč jen jsi na Ukrajině nestvořil nějaké hory?“ Těmito slovy začíná kniha V zajetí geografie, která byla přeložena do několika desítek jazyků a nepřestává budit zájem u široké laické i odborné veřejnosti. Tento brilantní průvodce moderními dějinami na poměrně malé ploše shrnuje to nejdůležitější, co potřebujeme vědět o současném světě. Geografické poměry ovlivnily vývoj celého lidstva a dodnes mají výrazný vliv na rozhodnutí a chování politiků a státníků. Rozhodování těch, kdo stojí v čele sedmi miliard obyvatel této planety, vždycky bylo a bude v nemalé míře určováno řekami, horami, pouštěmi, jezery, oceány a celou řadou dalších geografických a geopolitických faktorů a zákonitostí, jež předurčují naše možnosti - jako to činily od úsvitu věků. Pokud vás zajímá, proč je Putin posedlý Krymem a Ukrajinou, proč byly Spojené státy předurčené stát se světovou velmocí, co stojí za čínskou expanzí nebo proč se Čína nemůže vzdát Tibetu, a jste ochotni se na svět podívat bez předsudků a ideologické předpojatosti, Marshallova kniha je právě pro vás. V deseti kapitolách, věnovaných Rusku, Číně, Spojeným státům, Evropě, Africe, Blízkému východu, Indii a Pákistánu, Japonsku a Koreji, Jižní Americe a Arktidě, z nichž ke každé je přiložena mapa, autor přístupným a přitažlivým způsobem objasňuje v širších souvislostech nejdůležitější okolnosti, které ovlivňují minulost, přítomnost a budoucnost jednotlivých regionů a současných globálních velmocí. Kniha V zajetí geografie je inteligentním úvodem do geopolitiky našeho čím dál složitějšího, chaotičtějšího a provázanějšího světa. Tim Marshall patří k předním odborníkům na problematiku mezinárodního dění, ve kterém se už přes čtvrt století pohybuje jako novinář. Pracoval pro BBC a rozhlasovou stanici LBC/IRN, působil též jako zahraniční redaktor televizní stanice Sky News. Přinášel reportáže ze třiceti zemí a zpravodajsky pokrýval konflikty v Chorvatsku, Bosně, Makedonii, Kosovu, Afghánistánu, Iráku, Libanonu, Sýrii a Izraeli. Jeho blog Foreign Matters se roku 2010 dostal do užší nominace na Orwellovu cenu. Své články a analýzy publikuje v periodikách, jako je The Times, Sunday Times, Guardian, Independent či Daily Telegraph. Je autorem knih Shadowplay: The Overthrow of Slobodan Milosevic (Stínohra: Svržení Slobodana Miloševiće; v bývalé Jugoslávii se titul stal bestsellerem) a Dirty Northern B*st*rds! and Other Tales from the Terraces: The Story of Britain’s Football Chants („Špinaví p*rch*nti ze severu" a jiné historky z ochozů aneb Co se v Británii skanduje na fotbale). Je zakladatelem serveru TheWhatandtheWhy.com. "Stručně řečeno: jedna z nejlepších knih o geopolitice, jakou si jen můžete představit - když ji čtete, jako by se vám před očima rozjasňovalo… Marshall přistupuje k problémům s chladnou hlavou a jasnou myslí; má až nadpřirozenou schopnost podat širší souvislosti přístupným a uceleným způsobem… Vzhledem ke složitosti dané problematiky je až neskutečné, jak svižně se kniha čte… Nenapadá mě žádná jiná kniha, která by poměry ve světě objasňovala tak skvěle" – Nicholas Lezard, Evening Standard...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391702/v-zajeti-geografie-jak-lze-pomoci-d-lqO-391702.png 4.5199
Literatura naučná, Historie, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno, Rybka Publishers

Prisoners of Geography, 2015

Kniha V zajetí geografie - Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku

Red_Fox

Ve světové politice mám mezery, tahle kniha tedy byla pro mé knihomilské pohárky velké lákadlo. Musím ocenit mapy, které skvěle doplňovaly a vysvětlovaly text. Informací k četbě bylo opravdu hodně. Pokud máte paměť jako slon, jste celkem za vodou. Bohužel to není můj případ. Samotný obsah a téma bylo velice zajímavé, ale nebyla jsem si toho v závěru schopna moc zapamatovat. Přeci jen bylo na pouze 300 stránkách narváno shrnutí o skoro všech kontinentech. Neříkám, že je kniha špatná, to vůbec ne. Jen mám asi raději o něco „volnější“ a osobnější styl psaní.

leukjetezien

I když nebudete znát předem národnost autora, tak i při čtení českého (podle mě podařeného) vydání podle mě poznáte, odkud vítr vane. Ta knížka vyloženě "screams British", což myslím v dobrém slova smyslu z hlediska vyjadřování a odlehčování na různých místech. (Byť je anglický standpoint vidět podle mě i při popisu historie, kde Anglie jako koloniální mocnost samozřejmě není opomínána, popř. při zmínkách o různých událostech pro dokreslení, což opět podle mě není špatně a je asi logické vzhledem k autorovým vazbám.)

Autorovi se podle mě podařilo dobře obsáhnout v deseti kapitolách hlavní regiony světa s jejich (nejen geografickými) plusy a mínusy, příležitostmi a hrozbami, dobře by se na základě toho dělala pro každou popisovanou zemi např. SWOT analýza. Vzhledem k rozsahu knížky samozřejmě autor nemohl jít u jednotlivých zemí moc do hloubky, ale alespoň navenek se mi jevilo, že zmínil zhruba vše podstatné týkající se geografických výhod a nevýhod, historického vývoje, který bezprostředně dovedl danou zemi do současnosti, a vztahů dané země se svými sousedy a mocnostmi.

Je to příjemné a vzhledem k tématu nenáročné čtení.

pales

Výborné čtení. Pokud vás zajímá mezinárodní (geo)politika, rozhodně doporučuju pro lepší pochopení vlivu geografie na historické i současné dění.

Text se čte hladce, přesto není nijak příliš zjednodušující (jako alternativu a doplnění k odborných textům doporučuju i studentům mezinárodních vztahů). Členění kapitol i související mapy jsou přehledné.

Autor má navíc - kromě rozsáhlých znalostí a osobní zkušenosti novináře - také smysl pro suchý humor, takže kniha je nejen zajímavá, ale i zábavná.

simonit

Bezpochyby skvělá knížka, která člověku otevře oči. Sama jsem se chtěla více dozvědět o celkové světové politice a tato kniha mi krásně pomohla...
Moc doporučuji, pokud si chcete ucelit vědomosti a zajímavě se zamyslet nad světovou geografií a politikou :)

mi-380

Autor ve stručnosti, ale zároveň naprosto přesvědčivě u světových mocností a významných regionů vysvětluje jejich motivace, zájmy, priority, jednání, a upozorňuje na citlivé body a hranice „přes které vlak nejede“. Vychází přitom nejen z geografie, ale také z vlastních novinářských a cestovatelských zkušeností a z hlubokého pochopení místních zvyklostí, většinou naprosto odlišných od těch našich středoevropských. A zároveň jasně vyvozuje a dokazuje, že jakékoliv arogantní vnucování, ať už demokracie za každou cenu nebo naší aktuální představy o lidských právech, logicky povede jen k dalším krvavým konfliktům. Mapy mám rád, ale ty v knize jsou poměrně primitivní a pro čtenáře s přiměřeným zeměpisným přehledem vlastně skoro nepotřebné. Čteno a vstřebáváno pomalu, během několika týdnů. Skvělé závěrečné shrnutí jednotlivých kapitol pořídil kolega NemmamSlov.
95 % (aktuálně 182 hodnocení s průměrem 90 %).

Niekoľko znalcov si myslelo, že povojnové roky by mohli priniesť do Číny liberálnu demokraciu. Priane bolo otcom myšlienky, veľmi podobné naivným nezmyslom, ktoré Západniari písali na začiatku „Arabskej jari“ a ktoré tiež vychádzali z nedostatečného pochopenia internej dynamiky tamojších ľudí, politiky a geografie regiónu.
...
„Prečo si myslíte, že vaše hodnoty budú fungovať v kultúre, ktorej nerozumiete?“

F.Janouch

zajímavé myšlenky!

Psaran
25.12.2020

Kniha je dobře napsaná, ale pro člověka s dobrý všeobecným rozhledem nepřínáší moc nových informací. Zvláště kapitoly o Evropě, USA, Rusku a Číně. Lepší jsou kapitoly o Latinské Americe, Indii a Pákistánu, a především Africe.

SuperSojka
06.12.2020

Žurnalisticky přístupným stylem shrnutá geopolitická situace v jednotlivých regionech. Vzhledem k šíři záběru vyzdvihuje jen ty nejzásadnější věci. Ve známých regionech (Evropa, USA...) nepřináší dle mého názoru nic zásadně nového, v těch méně probádaných (Čína, Asie, Afrika...) je však užitečným pomocníkem, jak se alespoň obecně orientovat.