V zajetí geografie - Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku

Vladimir Putin o sobě říká, že je věřící a má silný vztah k ruské pravoslavné církvi. Je-li tomu tak, možná se každý večer před usnutím modlí a táže Boha: „Proč jen jsi na Ukrajině nestvořil nějaké hory?“ Těmito slovy začíná kniha V zajetí geografie, která byla přeložena do několika desítek jazyků a nepřestává budit zájem u široké laické i odborné veřejnosti. Tento brilantní průvodce moderními dějinami na poměrně malé ploše shrnuje to nejdůležitější, co potřebujeme vědět o současném světě. Geografické poměry ovlivnily vývoj celého lidstva a dodnes mají výrazný vliv na rozhodnutí a chování politiků a státníků. Rozhodování těch, kdo stojí v čele sedmi miliard obyvatel této planety, vždycky bylo a bude v nemalé míře určováno řekami, horami, pouštěmi, jezery, oceány a celou řadou dalších geografických a geopolitických faktorů a zákonitostí, jež předurčují naše možnosti - jako to činily od úsvitu věků. Pokud vás zajímá, proč je Putin posedlý Krymem a Ukrajinou, proč byly Spojené státy předurčené stát se světovou velmocí, co stojí za čínskou expanzí nebo proč se Čína nemůže vzdát Tibetu, a jste ochotni se na svět podívat bez předsudků a ideologické předpojatosti, Marshallova kniha je právě pro vás. V deseti kapitolách, věnovaných Rusku, Číně, Spojeným státům, Evropě, Africe, Blízkému východu, Indii a Pákistánu, Japonsku a Koreji, Jižní Americe a Arktidě, z nichž ke každé je přiložena mapa, autor přístupným a přitažlivým způsobem objasňuje v širších souvislostech nejdůležitější okolnosti, které ovlivňují minulost, přítomnost a budoucnost jednotlivých regionů a současných globálních velmocí. Kniha V zajetí geografie je inteligentním úvodem do geopolitiky našeho čím dál složitějšího, chaotičtějšího a provázanějšího světa. Tim Marshall patří k předním odborníkům na problematiku mezinárodního dění, ve kterém se už přes čtvrt století pohybuje jako novinář. Pracoval pro BBC a rozhlasovou stanici LBC/IRN, působil též jako zahraniční redaktor televizní stanice Sky News. Přinášel reportáže ze třiceti zemí a zpravodajsky pokrýval konflikty v Chorvatsku, Bosně, Makedonii, Kosovu, Afghánistánu, Iráku, Libanonu, Sýrii a Izraeli. Jeho blog Foreign Matters se roku 2010 dostal do užší nominace na Orwellovu cenu. Své články a analýzy publikuje v periodikách, jako je The Times, Sunday Times, Guardian, Independent či Daily Telegraph. Je autorem knih Shadowplay: The Overthrow of Slobodan Milosevic (Stínohra: Svržení Slobodana Miloševiće; v bývalé Jugoslávii se titul stal bestsellerem) a Dirty Northern B*st*rds! and Other Tales from the Terraces: The Story of Britain’s Football Chants („Špinaví p*rch*nti ze severu" a jiné historky z ochozů aneb Co se v Británii skanduje na fotbale). Je zakladatelem serveru TheWhatandtheWhy.com. "Stručně řečeno: jedna z nejlepších knih o geopolitice, jakou si jen můžete představit - když ji čtete, jako by se vám před očima rozjasňovalo… Marshall přistupuje k problémům s chladnou hlavou a jasnou myslí; má až nadpřirozenou schopnost podat širší souvislosti přístupným a uceleným způsobem… Vzhledem ke složitosti dané problematiky je až neskutečné, jak svižně se kniha čte… Nenapadá mě žádná jiná kniha, která by poměry ve světě objasňovala tak skvěle" – Nicholas Lezard, Evening Standard...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/391702/v-zajeti-geografie-jak-lze-pomoci-d-lqO-391702.png 4.4107
Literatura naučná, Historie, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno, Rybka Publishers

Prisoners of Geography, 2015

Kniha V zajetí geografie - Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku

klaraskolkova

Kniha, kterou by si podle mě měl přečíst každý. Zasazuje politické události a mocenské spory do rámce geografie, rozšiřuje přehled a ač plná dat a informací, je kniha zároveň dost čtivá. Měla jsem od knihy velká očekávání a ta se naplnila. To, že je autor Američan, jsem na moc místech nezaznamenala, až na několik výjimek je kniha napsaná objektivně.

ddkk

V době mých studií odborné geografie jsme se dovídali, že geografický determinismus je škodlivá buržoazní teorie, kterou je třeba odsoudit.. Proč, to už si nepamatuji...

Naštěstí jsme v naprosté většině studovali fyzickou geografii, která nám dala úžasné základy do života - nejen odborného a já jsem teď při čtení této knihy mohla autorovi jen přikyvovat. Ano, souhlasím s tím, že geografické podmínky (nikoli geologické!) jsou jedním z hlavních (nikoli jediným) určujících kritérií politického vývoje každé země. Stačí se podívat do příslušných map a věci jsou mnohem zřejmější. Pravda, ty, které knihu doprovázejí, jsou nedůstojné a málo názorné. Při čtení jsem neustále nahlížela do vlastních map a googlu...

Přesto autor velmi srozumitelně vysvětluje logické důvody mnoha zásadních politických rozhodnutí i jejich dopady. Z geopolitického úhlu pohledu jsou mnohem pochopitelnější a jasnější...

Knihu doporučuji a dávám za pět.

Pasadenka

I když zahraniční recenze Tima jsou někdy rozporuplné, za mě je to velice příjemná publikace. Docela přehledně se čtenář doví o základních faktech a problémech současných států s pokusem je reflektovat skrze geologické podmínky, na kterých národy žijí.

Rozhodně to není vyčerpávající publikace, ani se nejedná o ucelené dílo otevírající problematiku geopolitiky. Zásadní je zde nezapomenout, jak sám Tim píše, že je to jenom doplnění souvislostí, na které se musí pohlížet i historicky, kulturně, ekonomicky a také sociologicky a toto je jenom jeden ze střípků.

A teď jinak. :) Bavilo mě to. Je to moc hezky napsané, informačně docela výživné a když opomenu malinko nekonzistentní rozdělení, kdy některé státy dostávají mnohonásobně větší prostor (logicky podle jejich vlivu na globální fungování země) tak to stojí za to. Překlad byl malinko slabší v porovnání s originálem, ale myslím, že to není zas taková hrůza a ono je dobré vědět, jak se všechny ty názvy a termíny překládají. :P 4 hvězdičky, protože nevím, jestli si to 5 zaslouží. To se ukáže až po dalších knížkách. :)

Jonny
25.11.2019

Moje povědomí o geografii už budu pravděpodobně do konce života rozděleno na dvě etapy "před touhle knihou" a "po ní".
Líbí se mi komplexní pojetí geografie, které kniha zprostředkovává. Fascinující, co všechno ty řeky a hory způsobují!

alekis
19.11.2019

Tato kniha je nápověda. Člověk díky ní získá pocit, že stál u velkého stolu plného dobrot, ale z každé ochutnal jen drobek. To ostatní, celé, velké, už si musí, nejlépe na etapy, obstarat sám. A mít k tomu pořádný atlas.
Je to prst ukazující do všech světových směrů. Říká: toto je fakt zajímavé, pozabývej se tím podrobněji, v mých silách není říct ti všechno. Ale už máš pojem, představu, už těm věcem začínáš víc rozumět...
A člověk pochopí, že stejně všechno pochopit nemůže, ale aspoň něco určitě.

JosefW
17.11.2019

Po této knížce jsem pokukoval už před časem, ale v knihovně zrovna byla zamluvená. Asi před měsícem jsem hledal v policích úplně jiný titul a hle, byla tam.
Na jednu stranu jsem byl trochu zklamaný tím, že se jedná o poměrně rychlý průlet celým světem. Nicméně, to je spíše osobní střet očekávaného a obdrženého. Jinak je kniha zajímavá a prakticky každá část mi přinesla něco nového. Určitě bych si chtěl přečíst knihy týkající jednotlivých regionů zmíněných v kapitolách, protože kvůli celkovému rozsahu knížky se nebylo možné všude rozepsat a zabloudit do všech zákoutí. Celkově lze říci, že mne více zaujaly kapitoly věnované vzdálenějším koutům nebo Blízkému východu, kterému je věnována poměrně rozsáhlá kapitola. Pro rozšíření obzorů rozhodně doporučuji. Takový úvod do geopolitiky.

LuckyVagabond
06.11.2019

Skvělá kniha. Mám pocit, že teď chápu svět zase o trošku lépe. Tato kniha neskutečně rozšíří obzory.

Dani25
19.09.2019

Veľmi ma zaujala táto kniha. Jasným spôsobom vysvetľuje situáciu na svete. Niektoré veci som tušila, niektoré ma prekvapili.

geopolitika

Tim Marshall