V zajetí geografie: Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku

V zajetí geografie: Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391702/bmid_v-zajeti-geografie-jak-lze-pomoci-d-lqO-391702.png 4 546 124

Vladimir Putin o sobě říká, že je věřící a má silný vztah k ruské pravoslavné církvi. Je-li tomu tak, možná se každý večer před usnutím modlí a táže Boha: „Proč jen jsi na Ukrajině nestvořil nějaké hory?“ Těmito slovy začíná kniha V zajetí geografie, která byla přeložena do několika desítek jazyků a nepřestává budit zájem u široké laické i odborné veřejnosti. Tento brilantní průvodce moderními dějinami na poměrně malé ploše shrnuje to nejdůležitější, co potřebujeme vědět o současném světě. Geografické poměry ovlivnily vývoj celého lidstva a dodnes mají výrazný vliv na rozhodnutí a chování politiků a státníků. Rozhodování těch, kdo stojí v čele sedmi miliard obyvatel této planety, vždycky bylo a bude v nemalé míře určováno řekami, horami, pouštěmi, jezery, oceány a celou řadou dalších geografických a geopolitických faktorů a zákonitostí, jež předurčují naše možnosti - jako to činily od úsvitu věků. Pokud vás zajímá, proč je Putin posedlý Krymem a Ukrajinou, proč byly Spojené státy předurčené stát se světovou velmocí, co stojí za čínskou expanzí nebo proč se Čína nemůže vzdát Tibetu, a jste ochotni se na svět podívat bez předsudků a ideologické předpojatosti, Marshallova kniha je právě pro vás. V deseti kapitolách, věnovaných Rusku, Číně, Spojeným státům, Evropě, Africe, Blízkému východu, Indii a Pákistánu, Japonsku a Koreji, Jižní Americe a Arktidě, z nichž ke každé je přiložena mapa, autor přístupným a přitažlivým způsobem objasňuje v širších souvislostech nejdůležitější okolnosti, které ovlivňují minulost, přítomnost a budoucnost jednotlivých regionů a současných globálních velmocí. Kniha V zajetí geografie je inteligentním úvodem do geopolitiky našeho čím dál složitějšího, chaotičtějšího a provázanějšího světa. Tim Marshall patří k předním odborníkům na problematiku mezinárodního dění, ve kterém se už přes čtvrt století pohybuje jako novinář. Pracoval pro BBC a rozhlasovou stanici LBC/IRN, působil též jako zahraniční redaktor televizní stanice Sky News. Přinášel reportáže ze třiceti zemí a zpravodajsky pokrýval konflikty v Chorvatsku, Bosně, Makedonii, Kosovu, Afghánistánu, Iráku, Libanonu, Sýrii a Izraeli. Jeho blog Foreign Matters se roku 2010 dostal do užší nominace na Orwellovu cenu. Své články a analýzy publikuje v periodikách, jako je The Times, Sunday Times, Guardian, Independent či Daily Telegraph. Je autorem knih Shadowplay: The Overthrow of Slobodan Milosevic (Stínohra: Svržení Slobodana Miloševiće; v bývalé Jugoslávii se titul stal bestsellerem) a Dirty Northern B*st*rds! and Other Tales from the Terraces: The Story of Britain’s Football Chants („Špinaví p*rch*nti ze severu" a jiné historky z ochozů aneb Co se v Británii skanduje na fotbale). Je zakladatelem serveru TheWhatandtheWhy.com. "Stručně řečeno: jedna z nejlepších knih o geopolitice, jakou si jen můžete představit - když ji čtete, jako by se vám před očima rozjasňovalo… Marshall přistupuje k problémům s chladnou hlavou a jasnou myslí; má až nadpřirozenou schopnost podat širší souvislosti přístupným a uceleným způsobem… Vzhledem ke složitosti dané problematiky je až neskutečné, jak svižně se kniha čte… Nenapadá mě žádná jiná kniha, která by poměry ve světě objasňovala tak skvěle" – Nicholas Lezard, Evening Standard... celý text

Literatura naučná Historie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Rybka Publishers

Prisoners of Geography , 2015

tami1
06.08.2023 5 z 5

Ne úplně lehké čtení, ale stojí za to.

Člověk se dozví spoustu podrobností z historie, geografie a politického vývoje jednotlivých států a díky autorově intervenci si je dokáže spojit do souvislostí. I když nesouhlasím se vším, je povzbudivé, jak je ta kniha neutrální. Nedělá neomylné bohy ani prokleté ďábly z žádného národa. Je to velmi osvěžující.

Doporučuji

bravefox
05.08.2023 5 z 5

Tenhle díl je malinko slabší, než Moc geografie, ale opět je to naprosto skvělé čtení, které obsahuje značné množství informací, které jen tak někde nenajdete.

BarboraSalome
30.07.2023 4 z 5

Ke knize jsem se dostala díky Čtenářské výzvě 2023. A nelituji toho. Některé kapitoly se mi četly lépe, jiné hůře. Ano, je to psáno anglosaským pohledem, je tedy na tuto skutečnost při čtení pomýšlet. Ale i tak mě čtení obohatilo.

burg
01.07.2023 3 z 5

Výzva 2023 - kniha, která obsahuje mapu.
Dočetl jsem až k západní Evropě (čili necelou polovinu) a zjistil jsem, že politologie a mezinárodní vztahy není můj šálek čaje. Ne, že bych chtěl shazovat autorovu práci (v podstatě pokud to srovnáme s událostmi, které nastartovaly loni na začátku roku vpádem Ruska na Ukrajinu, zjistíme, že vše je v knize popsané a vysvětlené), ale četlo se mi to fakt velmi těžce.

Hobo
26.06.2023 1 z 5

Hluboké zklamání. Taková obvyklá televizní demagogie. Až na několik málo nepodstatných fakt jsem se nedozvěděl nic skutečně nového. Stereotypní líčení regionů, zejména Rusů. Typické souvislosti z pohledu Anglosasa a ještě se při tom tváří jako spasitel světa. Jinak mohu plně podepsat komentář HanzKaufmanna.

HanzKaufmann
22.06.2023 2 z 5

Pokud nekdo hleda vyklad dejin optikou AMERICKO/BRITSKÝCH mocenskych zajmu, tak tady nalezne co hleda!
Koho zajima spise nezaujate popisovani historickych skutecnosti a nezaujaty vyklad dejin, ten bude zklamany.
Autor se velmi rychle nazorove vymezuje a misto toho aby popisoval zeme neutralne, popisuje urcite zeme jako dobro, jine jako zlo.

Boj dobra se zlem budu chapat v nejake propagandisticke knizce, ktera ma ctenare politicky indoktrinovat na tu spravnou stranu.

V mych ocich timto knizku dost znehodnotil, ale ne uplne.
Porad byla sance abych knize dal pozitivni hodnoceni.
Nesmelo by se ale umyslne vynechavat historicke skutecnosti, nesmelo by se zkreslovat, nebo bagatelizivat dost dulezite data.
Pozor, i po tomto vsem bych knize dal dustojne hodnoceni 3 hvezdicky.
Moje hodnoceni je ale 2*.
Proc?
Autor definitivne knihu znehodnotil tim jak ponizoval urcite narody, nebo podprahove vytvarel negativni obraz mensich narodu.
O Mexiku se treba vyjadril jako o: spanelsky mluvicim problemu.

Kdo neni narocnej ctenar, kniha ho uspokoji, bude si spokojene chrochtat, obcas bude mecet jako ovecka me-e-e protoze to co bude cist bude dokonale ladit s tim na co vecer koukal v telce.
A jelikoz clovek nechce mit v hlave nazorovej neporadek, ochotne prijme autorovu verzi vykladu dejin a politicke situace ve svete.
Cestou do prace pak bude svemu kamaradovi vykladat jako expert na politiku lomeno dejiny urcite situace trosku sirsim pohledem! Ale jen to co kamarad slysel vcera vecer v telce ve zkracene podobe.
Zaver: kniha neni uplny odpad, porad se dozvite zajimavosti ktere jste jeste v telce neslyseli, za predpokladu ze na ni nekoukate moc casto.

maca_t
20.06.2023 4 z 5

Pro laika celkem stručně a jasně napsané. Kniha nám krásně nastavuje zrcadlo, jak se situace stále vyvíjí a že je to vlastně pro lidstvo takový "nekonečný příběh ".

Vestička
20.06.2023 2 z 5

Pokud se člověk podívá na knihu kriticky, určitě musí mít pár připomínek. Hlavně- Nelíbil se mi čistě anglosaský pohled na věc. Určitá až zaslepenost autora, která se projevuje už v názvech kapitol jako Afrika, Jižní Amerika, a západní Evropa. Ale kapitolu střední Evropa, jižní Evropa, tu tady nenajdete. Autora vůbec nenapadne, že prostý Číňan se dívá na věci jinak než anglický diplomat. Jsem také toho názoru, že anglosaský svět je za zenitem, a každý den se utvrzuji víc a víc.
Nelíbil se mi jednostranný, tedy německý pohled na Řecko. V Řecku jsem skoro půl roku pracovala, a myslím že jako národ jsou velice pracovití a hlavně by se kolikrát rozdali.
Těch pár zákonitostí a zajímavostí se dozvíte hned na začátku knihy, a potom se to už jen tak opakuje, takže kniha někdy i nudí. Nepomáhá ani to, že autor se snaží popsat celé dějiny např. blízkého východu, a to opravdu není možné a kvůli té zkratkovitosti to nudí. I ta kapitola o Africe by se dala shrnout jako Afrika je mnohem delší , než jak to vypadá na mapě. Je tam Sahara, a má mělké písčité pobřeží, nevhodné pro přístavy. Jo a bývalí kolonizátoři utírají nos, protože Čína. Naopak oceňuji mapky, díky mapce Afriky vím, že existuje Mauretánie, druhá nejméně turisticky navštěvovaná země na světe. Zajímavé bylo, že ačkoliv je kniha v podstatě zastaralá, originál je z roku 2014, autor několikrát zmiňuje největší geopolitickou slabinu Ruska v podobě východoevropské nížiny, která se táhne Ukrajinou. Myslím si , vzhledem k tomu že Albrightová se vyjádřila, že je nespravedlivé, že Rusko má pro sebe tolik nerostných surovin a že Clintonová se vyjádřila, že Rusko je Bangladéš s Atomovkou, že obavy Ruska jsou naprosto oprávněné, a já jim držím pěsti, aby uhájili suverenitu, celistvost a nerostné bohatství. Příspěvek končím veršem římského básníka Simónida. "Aby žil člověk blaženě, musí mít především slavnou vlast" Vlastenectví a víra v to, že člověku nestačí jen rodina, ale potřebuje i národ, pohání dějiny geografii navzdory, v tom dobrém i ve zlém. Mám nesmírně ráda svou zemi, se všemi geopolitickými hendikepy co má. Stejně tak věřím ve slovanskou svornost, a že budoucnost patří Slovanům, nikoliv Anglosasům.

TessieB
02.06.2023 5 z 5

Skvělá kniha, zvlášť pro lidi, co se ve škole geopolitky moc nedotkli. Velmi čtivě a srozumitelně napsáno, dozvěděla jsem se spoustu zajímavých a důležitých věcí. Určitě si od autora přečtu i něco dalšího.

jardacze
11.05.2023 5 z 5

Přehledná a velice přístupná kniha o geografii, geopolitice, historii a budoucnosti světa. Dozvěděl jsem se dost nového, připomněl jsem si co už jsem znal a hlavně mi to moc bavilo.
Jediná kapitola, která se mi celkem špatně četla byl blízký východ, ale asi to bylo tím, že tam je celkově situace ve světě nejméně přehledná už po staletí a také mi nejméně zajímá.
Určitě se ke knize za nějakou delší dobu vrátím a porovnám co se od posledního čtení a představ autora o budoucnosti změnilo.

Jihočech427
08.05.2023 5 z 5

Výborná kniha pro zorientování v reálné politice. Po uspořádání světa od Kissingera další skvělý průvodce. Navíc je to napsané vtipně a výborně přeloženo.

PREBURDA
07.05.2023 3 z 5

Zajímavá kniha. Geografický pohled na uskupení jednotlivých světadílů a států, které je neměnné a s tím spojená geopolitika. Zvláště mne zaujaly kapitoly Číny, Ruska a USA. Rozpínavost rádoby mocností, se stále po staletí děje a neustává, nic nového. A málo co na Zemi, tak už i si "kastují" Vesmír.

Inka063
16.04.2023 5 z 5

Za mě výborné rozšíření obzorů a protože nejsem vůbec žádný odborník, tak i spousta nového. Stručné, jasné, vtipné, vysvětlující.

Finn69
11.04.2023 4 z 5

Zajímavá věc, když tedy nebudete očekávat, že se tu na 300 stránkách dozvíte všechno o světové politice. Je tu všechno nutně poněkud zjednodušené. Trošku mi připomínala Jareda Diamonda, který taky řeší, proč mají některé národy více "carga" než jiné a dochází k závěru, že poloha té které oblasti je jeden z rozhodujících prvků. Tahle knížka je ale aktuálnější a třeba kapitola o Rusku poměrně přesně předpovídá to, co se teď v reálu děje na Ukrajině.
Nedozvíte se tu nic až tak úplně nového, ale uvidíte světovou politiku trošku jiným pohledem. Pokusí se vám tu vysvětlit třeba proč jsou hranice, tam kde jsou, proč se státy tahají o zdánlivě bezvýznamné kousky země, proč je Severní Amerika bohatá a ta Jižní chudá a spoustu dalšího. Pokud vás zajímají takovéhle věci, tuhle knížku si přečtěte.

hajrys
22.03.2023 4 z 5

Není to klasická beletrie, spíše bych řekla, že je to taková příručka pro čtenáře, kteří nemají s geopolitikou žádné zkušenosti. Podle mých znalostí ze studií bych řekla, že to platilo v historii. Základy státního uspořádání světa rozhodně byly podmíněny geografií, ale v současném světě už to tak docela neplatí. Některé kapitoly jsou zajímavější, některé méně, něco je úplně v knize pominuto. Velkou škodou jsou malé a černobílé mapy.

marketa2384
15.03.2023 4 z 5

Pro člověka geografií nepolíbeného - spoustu zajímavých informací, které jsou srozumitelně napsané. V průběhu čtení jsem si často otevírala mapu nebo zkoumala globus :-).

Meginho
15.03.2023 5 z 5

Sakra povedená knížka! Kdybych učila zeměpis, tak ji dávám jako doporučenou četbu.
A myslím, že většina studentů by (snad) za ni byla ráda - aspoň na gymplu :)
Po přečtení mě Čína děsí zase o něco víc... Doporučuju a běžím pro navazující knížku mistra Marshalla!

Kryštofka
06.03.2023 5 z 5

Nejsem žádný expert na geografii, takže pro mě byla kniha příjemným rozšířením obzorů. Nejvíc mě zaujala Afrika. A překvapilo Rusko a velmi přesné postřehy o něm. Jako by kniha nebyla napsána už před několika lety.

jaroiva
05.03.2023 5 z 5

Politiku nemám ráda, zeměpis neovládám... A možná právě proto byla tato kniha pro mě plná překvapivých poznatků.
Dost komplexní dílo, kterému se podařilo udržet mou pozornost a soustředění na dvě neoblíbené disciplíny. To si zaslouží rozhodně 5*. Doporučuji.

haha_ja
19.02.2023 4 z 5

Nikdy jsem se nehrnula moc do čtení literatury faktu a o geografii a politický vliv v zemích jsem se zajímala jen okrajově. Jsem ráda, že mi čtenářská výzva ukázala tento druh literatury. Dozvěděla jsem se spoustu souvislostí, které mi doteď unikaly a staly se pro mě hnacím motorem zjišťovat si další a další informace. Je škoda, že některé oblasti byly v knize opomíjeny, protože by si zasloužily také pár stránek ne-li celou kapitolu. Myslím si, že bychom se měli zajímat o dění nejen za hranicemi našeho státu, ale i za hranicemi našeho světadílu. Knihu určitě doporučuji. Některé pasáže byly na čtení složitější a musela jsem se párkrát vracet, ale jiné se četly naopak čtivě.

mezinárodní vztahy geopolitika historie a fakta

Tim Marshall
britská, 1959
2018  89%V zajetí geografie: Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku
2020  90%Věk zdí: Proč dnes všude na světě vyrůstají nové hradby
2021  91%Sila geografie v 21. storočí: Desať máp budúcnosti nášho sveta
2019  79%Zomrieť pre vlajku
2021  82%Tieňohra: Príbeh o poslednej vojne v Európe

Kniha V zajetí geografie: Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku je v