V zajetí geografie: Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku

V zajetí geografie: Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391702/bmid_v-zajeti-geografie-jak-lze-pomoci-d-lqO-391702.png 4 546 124

Vladimir Putin o sobě říká, že je věřící a má silný vztah k ruské pravoslavné církvi. Je-li tomu tak, možná se každý večer před usnutím modlí a táže Boha: „Proč jen jsi na Ukrajině nestvořil nějaké hory?“ Těmito slovy začíná kniha V zajetí geografie, která byla přeložena do několika desítek jazyků a nepřestává budit zájem u široké laické i odborné veřejnosti. Tento brilantní průvodce moderními dějinami na poměrně malé ploše shrnuje to nejdůležitější, co potřebujeme vědět o současném světě. Geografické poměry ovlivnily vývoj celého lidstva a dodnes mají výrazný vliv na rozhodnutí a chování politiků a státníků. Rozhodování těch, kdo stojí v čele sedmi miliard obyvatel této planety, vždycky bylo a bude v nemalé míře určováno řekami, horami, pouštěmi, jezery, oceány a celou řadou dalších geografických a geopolitických faktorů a zákonitostí, jež předurčují naše možnosti - jako to činily od úsvitu věků. Pokud vás zajímá, proč je Putin posedlý Krymem a Ukrajinou, proč byly Spojené státy předurčené stát se světovou velmocí, co stojí za čínskou expanzí nebo proč se Čína nemůže vzdát Tibetu, a jste ochotni se na svět podívat bez předsudků a ideologické předpojatosti, Marshallova kniha je právě pro vás. V deseti kapitolách, věnovaných Rusku, Číně, Spojeným státům, Evropě, Africe, Blízkému východu, Indii a Pákistánu, Japonsku a Koreji, Jižní Americe a Arktidě, z nichž ke každé je přiložena mapa, autor přístupným a přitažlivým způsobem objasňuje v širších souvislostech nejdůležitější okolnosti, které ovlivňují minulost, přítomnost a budoucnost jednotlivých regionů a současných globálních velmocí. Kniha V zajetí geografie je inteligentním úvodem do geopolitiky našeho čím dál složitějšího, chaotičtějšího a provázanějšího světa. Tim Marshall patří k předním odborníkům na problematiku mezinárodního dění, ve kterém se už přes čtvrt století pohybuje jako novinář. Pracoval pro BBC a rozhlasovou stanici LBC/IRN, působil též jako zahraniční redaktor televizní stanice Sky News. Přinášel reportáže ze třiceti zemí a zpravodajsky pokrýval konflikty v Chorvatsku, Bosně, Makedonii, Kosovu, Afghánistánu, Iráku, Libanonu, Sýrii a Izraeli. Jeho blog Foreign Matters se roku 2010 dostal do užší nominace na Orwellovu cenu. Své články a analýzy publikuje v periodikách, jako je The Times, Sunday Times, Guardian, Independent či Daily Telegraph. Je autorem knih Shadowplay: The Overthrow of Slobodan Milosevic (Stínohra: Svržení Slobodana Miloševiće; v bývalé Jugoslávii se titul stal bestsellerem) a Dirty Northern B*st*rds! and Other Tales from the Terraces: The Story of Britain’s Football Chants („Špinaví p*rch*nti ze severu" a jiné historky z ochozů aneb Co se v Británii skanduje na fotbale). Je zakladatelem serveru TheWhatandtheWhy.com. "Stručně řečeno: jedna z nejlepších knih o geopolitice, jakou si jen můžete představit - když ji čtete, jako by se vám před očima rozjasňovalo… Marshall přistupuje k problémům s chladnou hlavou a jasnou myslí; má až nadpřirozenou schopnost podat širší souvislosti přístupným a uceleným způsobem… Vzhledem ke složitosti dané problematiky je až neskutečné, jak svižně se kniha čte… Nenapadá mě žádná jiná kniha, která by poměry ve světě objasňovala tak skvěle" – Nicholas Lezard, Evening Standard... celý text

Literatura naučná Historie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Rybka Publishers

Prisoners of Geography , 2015

georgearrow
29.12.2021 3 z 5

Nepovažuji se úplně za experta ale o tématu něco vím, a proto mi kniha přišla plná banalit, asi nejpřínosnější mi přišlo objasnění obav Ruska z napadení, které se vzhledem k historickým konsekvencím mohou zdát oprávněné.

Krapet-CZ
29.12.2021 3 z 5

V zajetí geografie jsem koupil po přečtení Pomsty geografie od Kaplana, která mne bavila a chtěl jsem se podívat na další obdobnou literaturu. Kaplanova kniha je obsáhlejší, ale hůře se čte, V zajetí geografie je zase jen takové dobře čitelné shrnutí. Obě knihy bohužel neobsahují žádné kvalitní mapy (pravděpodobně z důvodu ceny).
Knihu lze doporučit spíše žákům vyšších ročníků ZŠ, kteří se rádi zajímají o dění kolem sebe, a studentům SŠ.

teeyinka
23.12.2021 5 z 5

Velmi zajímavá a poučná kniha nabušená informacemi. Všechno jsem neměla šanci absorbovat, takže by to asi chtělo přečíst vícekrát :)

IvčaKraťaska
01.12.2021 5 z 5

Poučné, jen si to musím přečíst ještě několikrát.

vosa23
20.11.2021 1 z 5

Ta kniha není moc dobrá.
Mizerné mapy (které toho moc pochopit fakt nepomůžou). Teorie o geografické podmíněnosti rozvoje států v takovéto podobě byly uplatnitelné určitě ve starověku (Egypt, Mezopotámie), méně už v v minulých staletích novověku, kdy zásadní roli sehrávalo náboženství a typ (předvídatelnost a stabilita) státu.
Do toho nějaké banální pravdy o "bílým mužem" narýsovaných hranicích v S Africe a JZ Asii.
A nejzásadnější problém "mocností" do dalších let? Podle autora kdo postaví víc letadlových lodí... Válčení jak v minulém století. Vývoj je těžko předvídatelný, ale zohlednit něco z moderní doby - digitální ekonomiku a informační války, rozvoj a rostoucí vliv megapolí, nebo klimatickou změnu, by stálo za to.
P.S. Podle autora by Chile na tom měla být dost bídně, vzhledem ke geografickým podmínkám. Místo toho je nejrozvinutější zemí J. Ameriky. Že by, kvůli nezapadání do jeho hypotéz, se o ní autor vůbec nezmínil? Dvě hvězdy za to, že se to dobře četlo, taková oddechovka do vlaku. Ale Věk zdí si asi nechám ujít.

helena8303
16.10.2021 5 z 5

Autor se umí podívat na věc z různých úhlů, což je celkem vzácná vlastnost.
Knížka je výborná, čtivá i pro laika, pan Marshall má dar srozumitelné mluvy
Za nejobjevnějších považuji kapitolu o Africe, jde o originální pohled na věc.
Chudoba Afriky spočívá v zeměpise, povrch, vodstvo a vlastně i podnebí nepřejí obchodu a tedy rozvoji ekonomiky.
V období dešťů nedojde farmáŕ se zabitým kuřetem do sousední vesnice. Řeky jsou převážně nesplavné, pobřeží písčité, chyběj přírodní pŕístavy.
Evropa měla nesrovnatelně lepší podmínky k rozvoji obchodu, míní autor.
Už dlouho jsem si tak nepočetla.

Moiseiwitsch
06.09.2021 4 z 5

Popis geografie jednotlivých územních celků, států apod. je kvalitní a přínosný. Občas mi přišlo, že je geopolitický pohled dost jednostraně nakloněný USA a jejím spojencům, což je logické. Jinak jsem byl spokojen a kniha se četla dobře.

jiri2737
24.07.2021 5 z 5

Skvělá a objevná kniha. Proč je Německo tak proti nacionalismu? Proč Rusko potřebuje nárazníkové státy?

thorir
23.07.2021 5 z 5

Chcete v několika jednoduchých kapitolách pochopit chování dnešního světa? Chování států? Chcete nahlédnout do tajů geopolitiky? Chcete vědět proč Rusko, Čína, USA a další dělají to, co dělají? Proč došlo k anexi Krymu a proč Čína nikdy neopustí Tibet? Proč se Izrael nemůže vzdát území Golanských výšin a už vůbec ne Západního břehu Jordánu? Co s Tchaj-wanem a Jihočínským mořem? Proč se Argentina znovu vehementně hlásí o Falklandy? Pokud vás výše zmíněné zajímá, přečtěte si tuto knihu. A to jsem vytáhl jen to hlavní, jen to co aktuálně běží ve „zprávách“. V knize je toho mnohem víc. Text je skvělý analytický pohled na dnešní svět. Autor vede čtenáře logicky uspořádanými kapitolami dle kontinentů a oblastí, pragmaticky vysvětluje dění ve světě, chování států a národů. Oceňuji, že text je prostý ideologického balastu, vše je jasně podáno a vysvětleno, vše je popsáno velmi čtivě a přístupně, důvody jsou někdy jednoduché, akorát je netrénované oko nevidí a mysl nepostřehne. Najednou nemusíte být Henry Kissinger, abyste ve světě „viděli“ to co on – alespoň částečně. Proč se tenhle stát zachoval, tak jak se zachoval? Tady ta řeka znamená to a to, tyhle hory způsobí, že se stane tohle. Chybí přístup k oceánu – smůla a předzvěst k budoucímu konfliktu. Tady je hranice bez přírodních překáže – opět zaděláno na problém. O světovou politiku se zajímám celkem dost, přesto jsem si při čtení mnohokrát řekl „Aha!“. Ty okamžiky prozření stojí za to. Doporučuji všem.

Apo73
20.06.2021 4 z 5

Při čtení se mi neustále vybavoval pan Harari a jeho popové historické žonglérství s fakty. Ten lehký styl, v některých ohledem mírně bulvární, zábavný se poněkud k tak vážnému tématu moc nehodí - ALE - na rozdíl od intelektuálského pop-šejkra Harariho se Tim Marshall drží doslova "při zemi". Je to nesmírně čtivá kniha, kterou je podle mě nutno si přečíst. Ne, aby člověk porozuměl světové politice, ale aby pocítil půdu pod nohama a neuvěřitelnou propojenost země. Ne jen z hlediska ekonomické a jiné globalizace, ale skutečné propojenosti zemskou kůrou, horami a oceány, nížinami, tundrami a pralesy. Oceňuji hledisko, které autor zvolil. Je to text plný souvislostí, které člověka nemohou napadnout, mnohokrát se člověku "rozsvítí" (ale je třeba být opatrný a nevěřit mu ve všem). Není to vhled do problematiky, ale je to nakouknutí za oponu. V této knize vystupuje zeměkoule jako náš domov. To se mi moc líbilo. Člověka to přinutí se zajímat i o regiony, které mu byly třeba lhostejné, ale uvědomí si, že země je jenom jedna a boj o moc, resp. o přežití, je lidstvu společná už od počátku věků. V tom kniha moc optimistická není. Bude to totiž jenom horší.

Mr.Diktator
08.05.2021 4 z 5

Velmi stručně vysvětlena celá politika nejvýznamnějších oblastí světa, jen pro rychlou velmi základní orientaci. Určitě mi to otevřelo v mnoha ohledech oči a motivovalo k tomu, víc se zajímat o světovou politiku.

Red_Fox
09.04.2021 4 z 5

Ve světové politice mám mezery, tahle kniha tedy byla pro mé knihomilské pohárky velké lákadlo. Musím ocenit mapy, které skvěle doplňovaly a vysvětlovaly text. Informací k četbě bylo opravdu hodně. Pokud máte paměť jako slon, jste celkem za vodou. Bohužel to není můj případ. Samotný obsah a téma bylo velice zajímavé, ale nebyla jsem si toho v závěru schopna moc zapamatovat. Přeci jen bylo na pouze 300 stránkách narváno shrnutí o skoro všech kontinentech. Neříkám, že je kniha špatná, to vůbec ne. Jen mám asi raději o něco „volnější“ a osobnější styl psaní.

leukjetezien
16.03.2021 4 z 5

I když nebudete znát předem národnost autora, tak i při čtení českého (podle mě podařeného) vydání podle mě poznáte, odkud vítr vane. Ta knížka vyloženě "screams British", což myslím v dobrém slova smyslu z hlediska vyjadřování a odlehčování na různých místech. (Byť je anglický standpoint vidět podle mě i při popisu historie, kde Anglie jako koloniální mocnost samozřejmě není opomínána, popř. při zmínkách o různých událostech pro dokreslení, což opět podle mě není špatně a je asi logické vzhledem k autorovým vazbám.)

Autorovi se podle mě podařilo dobře obsáhnout v deseti kapitolách hlavní regiony světa s jejich (nejen geografickými) plusy a mínusy, příležitostmi a hrozbami, dobře by se na základě toho dělala pro každou popisovanou zemi např. SWOT analýza. Vzhledem k rozsahu knížky samozřejmě autor nemohl jít u jednotlivých zemí moc do hloubky, ale alespoň navenek se mi jevilo, že zmínil zhruba vše podstatné týkající se geografických výhod a nevýhod, historického vývoje, který bezprostředně dovedl danou zemi do současnosti, a vztahů dané země se svými sousedy a mocnostmi.

Je to příjemné a vzhledem k tématu nenáročné čtení.

pales
08.03.2021 5 z 5

Výborné čtení. Pokud vás zajímá mezinárodní (geo)politika, rozhodně doporučuju pro lepší pochopení vlivu geografie na historické i současné dění.

Text se čte hladce, přesto není nijak příliš zjednodušující (jako alternativu a doplnění k odborných textům doporučuju i studentům mezinárodních vztahů). Členění kapitol i související mapy jsou přehledné.

Autor má navíc - kromě rozsáhlých znalostí a osobní zkušenosti novináře - také smysl pro suchý humor, takže kniha je nejen zajímavá, ale i zábavná.

Simona99
23.02.2021 5 z 5

Bezpochyby skvělá knížka, která člověku otevře oči. Sama jsem se chtěla více dozvědět o celkové světové politice a tato kniha mi krásně pomohla...
Moc doporučuji, pokud si chcete ucelit vědomosti a zajímavě se zamyslet nad světovou geografií a politikou :)

mi-380
22.02.2021 5 z 5

Autor ve stručnosti, ale zároveň naprosto přesvědčivě, u světových mocností a významných regionů, vysvětluje jejich motivace, zájmy, priority, jednání, a upozorňuje na citlivé body a hranice „přes které vlak nejede“. Vychází přitom nejen z geografie, ale také z vlastních novinářských a cestovatelských zkušeností a z hlubokého pochopení místních zvyklostí, většinou naprosto odlišných od těch našich středoevropských. A zároveň jasně vyvozuje a dokazuje, že jakékoliv arogantní vnucování, ať už demokracie za každou cenu nebo naší aktuální představy o lidských právech, logicky povede jen k dalším krvavým konfliktům. Mapy mám rád, ale ty v knize jsou poměrně primitivní a pro čtenáře s přiměřeným zeměpisným přehledem vlastně skoro nepotřebné. Čteno a vstřebáváno pomalu, během několika týdnů. Skvělé závěrečné shrnutí jednotlivých kapitol pořídil kolega NemmamSlov.
95 % (aktuálně 182 hodnocení s průměrem 90 %).

Niekoľko znalcov si myslelo, že povojnové roky by mohli priniesť do Číny liberálnu demokraciu. Priane bolo otcom myšlienky, veľmi podobné naivným nezmyslom, ktoré Západniari písali na začiatku „Arabskej jari“ a ktoré tiež vychádzali z nedostatečného pochopenia internej dynamiky tamojších ľudí, politiky a geografie regiónu.
...
„Prečo si myslíte, že vaše hodnoty budú fungovať v kultúre, ktorej nerozumiete?“

F.Janouch
07.01.2021 4 z 5

zajímavé myšlenky!

Psaran
25.12.2020 4 z 5

Kniha je dobře napsaná, ale pro člověka s dobrý všeobecným rozhledem nepřínáší moc nových informací. Zvláště kapitoly o Evropě, USA, Rusku a Číně. Lepší jsou kapitoly o Latinské Americe, Indii a Pákistánu, a především Africe.

SuperSojka
06.12.2020 4 z 5

Žurnalisticky přístupným stylem shrnutá geopolitická situace v jednotlivých regionech. Vzhledem k šíři záběru vyzdvihuje jen ty nejzásadnější věci. Ve známých regionech (Evropa, USA...) nepřináší dle mého názoru nic zásadně nového, v těch méně probádaných (Čína, Asie, Afrika...) je však užitečným pomocníkem, jak se alespoň obecně orientovat.

misantroop
29.11.2020 5 z 5

Výborná analýza aktuálního vývoje světového dění na základech geopolitiky. Doporučuji. Perfektní čtivá forma a zpracování.

mezinárodní vztahy geopolitika historie a fakta

Tim Marshall
britská, 1959
2018  89%V zajetí geografie: Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku
2020  90%Věk zdí: Proč dnes všude na světě vyrůstají nové hradby
2021  91%Sila geografie v 21. storočí: Desať máp budúcnosti nášho sveta
2019  79%Zomrieť pre vlajku
2021  82%Tieňohra: Príbeh o poslednej vojne v Európe

Kniha V zajetí geografie: Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku je v