V zajetí geografie: Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku

V zajetí geografie: Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391702/bmid_v-zajeti-geografie-jak-lze-pomoci-d-lqO-391702.png 4 546 124

Vladimir Putin o sobě říká, že je věřící a má silný vztah k ruské pravoslavné církvi. Je-li tomu tak, možná se každý večer před usnutím modlí a táže Boha: „Proč jen jsi na Ukrajině nestvořil nějaké hory?“ Těmito slovy začíná kniha V zajetí geografie, která byla přeložena do několika desítek jazyků a nepřestává budit zájem u široké laické i odborné veřejnosti. Tento brilantní průvodce moderními dějinami na poměrně malé ploše shrnuje to nejdůležitější, co potřebujeme vědět o současném světě. Geografické poměry ovlivnily vývoj celého lidstva a dodnes mají výrazný vliv na rozhodnutí a chování politiků a státníků. Rozhodování těch, kdo stojí v čele sedmi miliard obyvatel této planety, vždycky bylo a bude v nemalé míře určováno řekami, horami, pouštěmi, jezery, oceány a celou řadou dalších geografických a geopolitických faktorů a zákonitostí, jež předurčují naše možnosti - jako to činily od úsvitu věků. Pokud vás zajímá, proč je Putin posedlý Krymem a Ukrajinou, proč byly Spojené státy předurčené stát se světovou velmocí, co stojí za čínskou expanzí nebo proč se Čína nemůže vzdát Tibetu, a jste ochotni se na svět podívat bez předsudků a ideologické předpojatosti, Marshallova kniha je právě pro vás. V deseti kapitolách, věnovaných Rusku, Číně, Spojeným státům, Evropě, Africe, Blízkému východu, Indii a Pákistánu, Japonsku a Koreji, Jižní Americe a Arktidě, z nichž ke každé je přiložena mapa, autor přístupným a přitažlivým způsobem objasňuje v širších souvislostech nejdůležitější okolnosti, které ovlivňují minulost, přítomnost a budoucnost jednotlivých regionů a současných globálních velmocí. Kniha V zajetí geografie je inteligentním úvodem do geopolitiky našeho čím dál složitějšího, chaotičtějšího a provázanějšího světa. Tim Marshall patří k předním odborníkům na problematiku mezinárodního dění, ve kterém se už přes čtvrt století pohybuje jako novinář. Pracoval pro BBC a rozhlasovou stanici LBC/IRN, působil též jako zahraniční redaktor televizní stanice Sky News. Přinášel reportáže ze třiceti zemí a zpravodajsky pokrýval konflikty v Chorvatsku, Bosně, Makedonii, Kosovu, Afghánistánu, Iráku, Libanonu, Sýrii a Izraeli. Jeho blog Foreign Matters se roku 2010 dostal do užší nominace na Orwellovu cenu. Své články a analýzy publikuje v periodikách, jako je The Times, Sunday Times, Guardian, Independent či Daily Telegraph. Je autorem knih Shadowplay: The Overthrow of Slobodan Milosevic (Stínohra: Svržení Slobodana Miloševiće; v bývalé Jugoslávii se titul stal bestsellerem) a Dirty Northern B*st*rds! and Other Tales from the Terraces: The Story of Britain’s Football Chants („Špinaví p*rch*nti ze severu" a jiné historky z ochozů aneb Co se v Británii skanduje na fotbale). Je zakladatelem serveru TheWhatandtheWhy.com. "Stručně řečeno: jedna z nejlepších knih o geopolitice, jakou si jen můžete představit - když ji čtete, jako by se vám před očima rozjasňovalo… Marshall přistupuje k problémům s chladnou hlavou a jasnou myslí; má až nadpřirozenou schopnost podat širší souvislosti přístupným a uceleným způsobem… Vzhledem ke složitosti dané problematiky je až neskutečné, jak svižně se kniha čte… Nenapadá mě žádná jiná kniha, která by poměry ve světě objasňovala tak skvěle" – Nicholas Lezard, Evening Standard... celý text

Literatura naučná Historie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Rybka Publishers

Prisoners of Geography , 2015

LuckyVagabond
06.11.2019 5 z 5

Skvělá kniha. Mám pocit, že teď chápu svět zase o trošku lépe. Tato kniha neskutečně rozšíří obzory.

Dani25
19.09.2019 5 z 5

Veľmi ma zaujala táto kniha. Jasným spôsobom vysvetľuje situáciu na svete. Niektoré veci som tušila, niektoré ma prekvapili.

KejmlP
12.08.2019 4 z 5

Jedná se o hodnotnou knihu, které jsou v dnešním složitém světě potřeba. Autor na základě geografického kontextu vykládá historii a i současné události, a ukazuje, z jakého pohledu je třeba události vnímat. Nejlépe je to ilustrováno například na téměř existencionální nutnosti Ruska mít zajištěný přístup na Krym, nebo na důrazu Číny na Tibet a ostrovy v Jihočínském moři.
Nejedná se o odbornou literaturu, kniha je psaná pro širokou veřejnost se základními znalostmi. To zároveň obsah limituje. Pokud se některému z témat věnujete podrobněji, pravděpodobně se příliš nového nedozvíte. Na druhou stranu ale jistě objevíte nové věci v kapitolách věnující se částem světa, které se nalézají mimo vás obzor. Samotný obsah knihy hodnotím pozitovně, byť někdy jsem měl dojem, že autor od geografie sklouzává k prostému líčení dějin, a geografie je jen volným doplněním. Někdy je rovněž probíraná problematika pojata výběrově, takže některé problémy zmíněné jsou, a některé nikoliv. (Například v kapitole o Indii mě velmi překvapila absence zmínky o Srí Lance.)
Nejvíce mě zaujaly kapitoly o Rusku, Číně a Africe. Geografie samozřejmě není jediné určující hledisko, a dějiny určuje i řada věcí vyplívajících z lidských emocí, náboženství, sociologie a prosté politiky, ale geografie jistě tvoří významný základ, a je třeba ji při jakékoliv geopolitické události vnímat. Doporučuji jako skvělé ozřejmující čtivo pro úvod do současné světové politiky.

petra1394
25.06.2019 4 z 5

Kniha je opravdu jen velmi velmi obecným základem a velmi velmi obecným pohledem na světovou politiku. Ale pro někoho nepolíbeného jako jsem já to byl určitě zajímavý úvod do světového dění a pak už je na člověku, jaké téma ho zaujme a o čem si chce dohledat víc. Ocenila bych více informací ke vzniku Izraele a jeho vztahu k okolním státům, zdá se mi, že je to tam zmíněno velmi okrajově a některé důležité skutečnosti vůbec nebyly zmíněny. Například jak Arabové skrze naftu vydírali Brity, a ti potom do Izraele nechtěli pouštět židy, kteří utíkali před Hitlerem, a nebo když po válce hledali nové útočiště a byli drženi v uprchlických táborech v nelidských podmínkách. Z knihy to vyznělo tak, že Britové se vůbec nebránili vzniku Izraele a jen ten nápor lidí přestali jaksi zvládat, což zní teda dost směšně, vzhledem k tomu, jaké těžkosti židům dělali jen proto, že na ně Arabové zatlačili. Ale jinak knihu doporučuji každému, kdo je úplně mimo a chce získat nějaký ten náhled do dění ve světě.

Honey19
24.06.2019 4 z 5

Moc zajímavá kniha, ve které jsem našla odpovědi na mnoho otázek.
Jediné mínus se váže k mapám - vzhledem k tomu, že se kniha zabývá geografií uvítala bych více propracované a hlavně barevné mapy.

Džena
21.06.2019 5 z 5

Ak by existoval predmet v škole s názvom Všeobecný prehľad, toto by bola jeho učebnica pre žiakov. Súvislosti, ktoré tu ponúka autor, neprednášajú profesori ani vysokých školách (vlastná skúsenosť), takže knihu hodnotím veľmi pozitívne. Poprepájaná geografia s históriu, ako čo ovplyvnilo a bude ovplyvňovať. Zaujímavé čítanie, dalo mi veľa. Určite siahnem aj po ďalších knihách od autora a vrelo odporúčam.

Petula009
16.06.2019 5 z 5

Studovala jsem Politickou a kulturní geografii a hrozně moc lidí se mě vždy ptalo, co ze mě bude a o čem to vlastně je. Nejradši bych jim dala přečíst tuhle knížku a řekla jim - Tak tohle jsem studovala, tohle všechno umím. Knížka mě neskutečně bavila, byla velmi čtivá, vše odsjepalo, jak mělo a doufám, že Marshall bude třeba pokračovat a obnovovat a aktualizovat vydání.

DriftBooks
04.06.2019 4 z 5

Zatímco v únoru jsem se ponořil do geografie sociální (viz Bonnett, Alastair – Ztracená místa, tajná města a jiné záhady na mapě světa), březen jsem zahájil geografií politickou.

Některé věci jsou natolik zřejmé, že když přemýšlíte o tom, proč se dějí, nenapadne vás to nejjednodušší řešení. A právě geografie – alespoň podle autora knihy – dokáže nabídnout jednoduché odpovědi na spoustu složitých politických otázek. Její autor Tim Marshall je britský novinář, který přinášel reportáže ze třiceti zemí a zpravodajsky pokrýval konflikty v Chorvatsku, Bosně, Makedonii, Kosovu, Afghánistánu, Iráku, Libanonu, Sýrii a Izraeli.

Pravda je bohužel taková, že geografie je pouze jednou z mnoha příčin, proč se určité věci dějí. Ale poskládané takto vedle sebe, zajímavě a čtivě, jsou fascinující ukázkou toho, co všechno ovlivňuje historii i budoucnost života na té naší kulaté Zemi. Kniha je opravdu skvělá. Přináší do odpovědí důležitý kontext. A kontext je vždy zásadní pro pochopení složitých dějů. A také jaksi mimochodem přináší jedno důležité poselství. Totiž že se v tom našem útulném českém dolíčku vlastně máme docela dobře…

hynzek
30.04.2019 3 z 5

Geografický determinismus aneb proč Putin "musel" zabrat Krym... Po bezútěšném čtení o tom, jak spolu lidstvo podle předem daných zákonitostí od počátku věků válčí (musí válčit), přichází povinně optimistický závěr, že v případě Arktidy to bude možná jinak a do vesmíru, do vesmíru už nebudou létat Američani, Rusové a Číňani, ale celé lidstvo společně! Kdo chce věřit, věř.

Lodja
02.04.2019 5 z 5

Hrozně. Boží. Knížka.

Čtivá, přehledná, aktuální. V zajetí geografie se dostává do úzkého výběru mého "tuhle knihu by si měl přečíst každý". Ani ne tak pro umělecké kvality, přece jenom je to publicistika, ale pro skvěle shrnující aktuální sdělení. Onen každý by si měl ale pospíšit, protože tato kniha má bohužel poměrně blízké datum expirace - ano, geografie zůstane, ale přece jenom ta situace, na které se to dnes tak krásně ilustruje, může být za 5 let už úplně někde jinde.

tchor
24.02.2019 5 z 5

Výborná kniha vykresľujúca obraz pre pochopenie krehkých vzťahov a napätých situácií či konfliktov vo svete na základe geografie jednotlivých krajín. Aj keď je samozrejmé, že globálnu politiku ovplyvňuje ďalších x faktorov, pre pochopenie súčasného sveta ako mozaiky vzťahov vytváraných kontinuálne naprieč dejinami, je kniha postačujúca. Na prvý pohľad sa síce môže zdať ako "ťažšie čítanie" ale v skutočnosti sa číta rýchlo a ľahko.

tomas7343
23.02.2019 5 z 5

Uzasne poucna knizka, problematika je rozobrana v kratkosti a otvara moznost citatelovi dozvediet sa podrobnosti v odbornej literature. Z autora bolo citit ze je nakloneny k zapadnej "koalicii" , ale to je prirodzene a uplne v poriadku kedze je brit.

asanita
20.02.2019 4 z 5

Knihu V zajetí geografie jsem přečetla jedním dechem a opravdu mě bavila. Autor všechny informace podal přehledně, srozumitelně a v (často i historických) souvislostech, za což má u mě nemalé plus. Líbilo se mi, že v knize objasnil i některá aktuální témata jako například konflikty na Blízkém východě, anexi Krymu nebo vztah Číny a Tibetu, takže se díky autorově popisu orientuji ve světovém dění alespoň o trochu lépe. Znalosti, které jsem získala při čtení kapitol o Latinské Americe a Africe, mi zase pomohly při zvládnutí učiva na zeměpis.

Na druhou stranu mě ale mrzelo to, že v knize rozhodně nebyly popsané všechny regiony, přičemž absence Kanady, Austrálie a Nového Zélandu mi přišla nejvíce problematická. Také kapitoly o USA a Západní Evropě byly dle mého názoru mírně odbyté, jelikož jsem se v nich téměř nic nového nedozvěděla.

Celkově ale knihu hodnotím kladně, protože si myslím, že byla poutavým úvodem do geopolitiky a snad si díky ní brzy přečtu další knihu s podobnou tématikou.

iška
18.02.2019 4 z 5

Velmi zajímavé. Určitě stojí za přečtení.

jezo31
22.01.2019 4 z 5

Super kniha, parádna myšlienka, skvelo sa číta, vhodný úvod do geopolitiky... autor možno mohol využiť aj ďalšie zaujímavé geografické oblasti. Stačí len dúfať, že ich dopracuje možno v ďalšej knihe.

čef
10.01.2019 5 z 5

Jedna kniha určitě nemůže obsáhnout všechny problémy světa, a už vůbec ne vyjmenovat všechny jejich příčiny. Geografický základ všeho špatného i dobrého jako prapůvodní příčinu současných dějů však beru jen s velkou rezervou, všelijakých zájmů, nahodilostí a jiných neznámých je přespříliš. Autor si toho byl jistě dobře vědom, ale přesto se o zachycení alespoň hlavních trendů, podle mne, vcelku úspěšně pokusil. Máme zde tedy při nejmenším výčet toho nejdůležitějšího, co se kde ve světě v tomto období mele a můžeme se trochu lépe zorientovat - ne, že by nám to k něčemu hmatatelnému vlastně bylo. Snad jenom k tomu, že si můžeme spokojeně lebedit, v jak v relativně klidném koutku světa ve skutečnosti žijeme.

Elmo
08.01.2019 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, byla zajímavá, poučná, nabízí netušené souvislosti. Prostě mě nadchla.
Jednu hvězdičku v hodnocení jsem strhnul za nehezké mapy. Zrovna kniha o geografii by si na nich mohla dát záležet víc. Jsou černobílé, nepřehledné (jednotlivé odstíny šedé těžko rozpoznatelné), někdy vložené nesmyslně daleko za text, který se jich týká.
Pak bych vytkl ještě určitou výběrovost, některým regionům věnuje autor velkou pozornost (je z toho znát britský pohled na svět), jiné dost odbude, ale uznávám, že asi nelze dokonale popsat celý svět.
I přes tyto výhrady jsem byl moc spokojený. Pro ty, které baví zeměpis, historie a politika, jde o ideální čtivo.

Metroušek
17.11.2018 5 z 5

Skvělý počin! Velice chytrá a čtivá kniha, která zvídavým čtenářům pomůže dobře pochopit současné chaotické a nepřehledné světové dění.

hanak_v_exilu
07.11.2018 4 z 5

V podstatě nemám co bych vytknul. Kniha je názorná, výstižná a stručná. Možná až moc stručná, takže slouží jen jako všeobecný úvod do problematiky. Obeznámenému čtenáři, nebo člověku s dostatečným rozhledem toho moc nabídnout nedokáže. V češtině toho ovšem o politické geografii, respektive geopolitice vychází tak málo, že jsem si ji přesto s chutí přečetl.

Pl2899
04.02.2018 5 z 5

Velmi dobrá kniha, vhodná jako startovní bod pro ty čtenáře, kteří by se rádi ponořili do hlubšího studia geopolitiky, ale chybí jim základy. Nejvíce mne zaujala kapitola o Číně, jenž nekompromisně pohřbívá jakékoliv romantické představy o samostatném Tibetu (za daných podmínek). V zajatí geografie si určitě zaslouží pět hvězd.