V zajetí geografie: Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku

V zajetí geografie: Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391702/bmid_v-zajeti-geografie-jak-lze-pomoci-d-lqO-391702.png 4 546 124

Vladimir Putin o sobě říká, že je věřící a má silný vztah k ruské pravoslavné církvi. Je-li tomu tak, možná se každý večer před usnutím modlí a táže Boha: „Proč jen jsi na Ukrajině nestvořil nějaké hory?“ Těmito slovy začíná kniha V zajetí geografie, která byla přeložena do několika desítek jazyků a nepřestává budit zájem u široké laické i odborné veřejnosti. Tento brilantní průvodce moderními dějinami na poměrně malé ploše shrnuje to nejdůležitější, co potřebujeme vědět o současném světě. Geografické poměry ovlivnily vývoj celého lidstva a dodnes mají výrazný vliv na rozhodnutí a chování politiků a státníků. Rozhodování těch, kdo stojí v čele sedmi miliard obyvatel této planety, vždycky bylo a bude v nemalé míře určováno řekami, horami, pouštěmi, jezery, oceány a celou řadou dalších geografických a geopolitických faktorů a zákonitostí, jež předurčují naše možnosti - jako to činily od úsvitu věků. Pokud vás zajímá, proč je Putin posedlý Krymem a Ukrajinou, proč byly Spojené státy předurčené stát se světovou velmocí, co stojí za čínskou expanzí nebo proč se Čína nemůže vzdát Tibetu, a jste ochotni se na svět podívat bez předsudků a ideologické předpojatosti, Marshallova kniha je právě pro vás. V deseti kapitolách, věnovaných Rusku, Číně, Spojeným státům, Evropě, Africe, Blízkému východu, Indii a Pákistánu, Japonsku a Koreji, Jižní Americe a Arktidě, z nichž ke každé je přiložena mapa, autor přístupným a přitažlivým způsobem objasňuje v širších souvislostech nejdůležitější okolnosti, které ovlivňují minulost, přítomnost a budoucnost jednotlivých regionů a současných globálních velmocí. Kniha V zajetí geografie je inteligentním úvodem do geopolitiky našeho čím dál složitějšího, chaotičtějšího a provázanějšího světa. Tim Marshall patří k předním odborníkům na problematiku mezinárodního dění, ve kterém se už přes čtvrt století pohybuje jako novinář. Pracoval pro BBC a rozhlasovou stanici LBC/IRN, působil též jako zahraniční redaktor televizní stanice Sky News. Přinášel reportáže ze třiceti zemí a zpravodajsky pokrýval konflikty v Chorvatsku, Bosně, Makedonii, Kosovu, Afghánistánu, Iráku, Libanonu, Sýrii a Izraeli. Jeho blog Foreign Matters se roku 2010 dostal do užší nominace na Orwellovu cenu. Své články a analýzy publikuje v periodikách, jako je The Times, Sunday Times, Guardian, Independent či Daily Telegraph. Je autorem knih Shadowplay: The Overthrow of Slobodan Milosevic (Stínohra: Svržení Slobodana Miloševiće; v bývalé Jugoslávii se titul stal bestsellerem) a Dirty Northern B*st*rds! and Other Tales from the Terraces: The Story of Britain’s Football Chants („Špinaví p*rch*nti ze severu" a jiné historky z ochozů aneb Co se v Británii skanduje na fotbale). Je zakladatelem serveru TheWhatandtheWhy.com. "Stručně řečeno: jedna z nejlepších knih o geopolitice, jakou si jen můžete představit - když ji čtete, jako by se vám před očima rozjasňovalo… Marshall přistupuje k problémům s chladnou hlavou a jasnou myslí; má až nadpřirozenou schopnost podat širší souvislosti přístupným a uceleným způsobem… Vzhledem ke složitosti dané problematiky je až neskutečné, jak svižně se kniha čte… Nenapadá mě žádná jiná kniha, která by poměry ve světě objasňovala tak skvěle" – Nicholas Lezard, Evening Standard... celý text

Literatura naučná Historie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Rybka Publishers

Prisoners of Geography , 2015

gaidzin
05.04.2024 5 z 5

Přehledný popis politické situace v těch nejzajímavějších regionech. Autor si vybere region a pokusí se vysvětlit historické vztahy v regionu a extra si všímá geografických prvků a vysvětluje, jak hory, pouště, řeky a další překážky nebo absence překážek ovlivňovaly mocenský a politický vývoj.
Kniha je zacílená na širokou veřejnost a autor dokáže v každém regionu vystihnout to podstatné, aniž by nás zahltil jmény, daty a jinými nudnými fakty. A ta fakta a data, která v knize zůstala, autor srozumitelně poskládá a pospojuje, že to vše začne dávat smysl. Samozřejmě, nic pro profesionální politology, ale pro širokou laickou veřejnost to může být velmi obohacující.
Jsou regiony, kterým jsem zatím nikdy nevěnoval pozornost, jako třeba Latinská Amerika, kde jsem dostal základní nalejvárnu a co nový odstavec, to nová informace. Nebo role Afghánistánu na pozadí vztahu Indie versus Pákistán, takhle jsem nad tím nikdy nepřemýšlel.
Ale jsou i oblasti, kde jsem si myslel, že se vyznám, ale i tam jsem našel nové informace a souvislosti. Třeba víte, odkud se vzali alavité na Blízkém východě? Já už ano.
Navíc kniha je napsaná lehce a svěže, což je v této oblasti docela výjimka. Pokud tedy nehledáte nějaký deep dive do jednoho konkrétního problému ale chcete všeobecný přehled, tak toto je kniha pro vás.

Akana
05.04.2024 5 z 5

Přínosnost knihy závisí samozřejmě na tom, jak hluboko se čtenář v tématu pohybuje. Pokročilý student politologie tady nic nového nenajde, běžný laik si ale může uvědomit spoustu souvislostí, které ho doteď nenapadly. Třeba už jen to, že i ve skrznaskrz propojeném světě mají pro dnešní státy pořád obrovský význam takové věci, jako je přístup k moři nebo velehory na hranicích. Při posuzování strategií a cílů jednotlivých světových hráčů jsou pak takové znalosti neocenitelné, stejně jako schopnost vyvodit z nich správné závěry.

Bedrich84
24.02.2024 5 z 5

Super kniha, vysvětlující proč se státy a aliance chovají, jak se chovají. Dobře se čte a dává věci do souvislostí. Dobrý start pro studium mezinárodních vztahů a jejich příčin.

Andulino
27.01.2024 5 z 5

Knihu jsem si vybrala v rámci Čtenářské výzvy a jsem moc ráda, že jsem to udělala. Autor má neskutečně široký záběr a přehled o dění na celém světě. S geopolitickou knihou jsem se předtím nikdy nesetkala a velmi mě udivilo, jak spolu příroda a politika souvisí. Chápu, že vyprávění bylo podáno z pohledu evropské kultury a kdyby knihu psal autor z jiného kontinentu, možná by celý příběh vyzněl úplně jinak. Tim Marshall je ale expertem v poli geopolitiky a věřím, že se snažil být maximálně objektivní, co mu jenom jeho evropský původ dovolil. Musím říct, že mi autor svým vyprávěním objasnil všemožné světové konflikty a, co je děsivé, některé další předpověděl. Překvapivě skvělé!

puml
19.01.2024 4 z 5

Asi nejlepší populárně naučná kniha o geopolitice. Skvělý úvod, který je sice notně povrchním "západním" pohledem, zároveň jde ale v náznacích i do hloubku a občas je autor ve svých předpovědích (Rusko, Čína, Spojené státy, Evropa) až nepříjemně jasnozřivý. Nutno ovšem podotknout, že je to především v těch popisech politických tahanic ten náš "západní" pohled na věc. A západní prizma je žel mnohdy dosti nespolehlivé v popisu a rozumění situace na Blízkém východě, Dálném východě a vlastně i v Africe. Tam bych řekl, že se autor přeci jen pohybuje více na "tenkém ledě", i když je to pochopitelné vzhledem k rozsahu knihy. Celkově tedy velmi dobrá kniha a velmi slušná syntéza na necelých 300 stranách. Doporučuji.

kuky921
15.01.2024 2 z 5

Kniha se mi nelíbila. Všechno vidět jen přes geografii je za mě mimo. Nejsem očividně ten správný čtenář.

radimch
19.12.2023 5 z 5

Souvislosti, které prostý člověk z prosté mapy nevyčte. Doporučuju.

LuckyZ
02.12.2023 5 z 5

Hustá kniha, jsem ráda, že jí mám. Určitě si jí nechám a třeba někdy přečtu znova. Mrazivé číst před a v průběhu vypuknutí konfliktu v Izraeli-Gaze,který autor předvídal. Doporučuji všem k přečtení. A než jsem jí dočetla zemřel Henry Kissinger.

E_Lan
30.11.2023 5 z 5

Neskutečně zajímavá a poučná kniha o naší zemi a jejích geopolitických strastí. Rozumně rozdělená do kapitol o kontinentech a oblastech. Žádná z kapitol nebyla slabší, prostě vynikající!

Liss93
24.11.2023 4 z 5

Kniha je zajímavá, pro mě o to víc, že zeměpis nebyl nikdy moje silná stránka, takže mi mapy pomohly ujasnit, jak to s některými státy je. Problémem je, že se na knihu musí člověk plně soustředit, aby dokázal zpracovat informace, které mu autor předkládá. A po pár týdnech si vzpomenete akorát na to, že státy preferují hory a řeky k ohraničení území. Ale i tak uvažuji nad koupí dalších knih autora.

Kotrlat
17.11.2023 3 z 5

Jak zmiňují i ostatní, jedná se o základní přehled k tématu, často povrchní či zjednodušující. V první polovině mě občas vyloženě iritovalo popularizační hodnocení autora, což je nejvíc znát v kapitole o Evropě, o které má většina českých čtenářů logicky největší přehled. Bohužel navzdory názvu se autor geografií zabývá poměrně nahodile - co například oceánské proudy? Golfský proud sice zmíní, ale jeho naprosto zásadní význam pro evropské podnebí se ztrácí mezi řádky, význam pro objevitelské cesty v novověku (a zejména pro Portugalce a Španěly) je pak zamlčen úplně. Co třeba zásoby uhlí a železné rudy, které byly zásadní pro průmyslovou revoluci?
Na druhou stranu, cením kapitoly o celé Africe, Latinské Americe nebo třeba Arktidě, těm se ostatní geopolitické knihy mají tendenci spíše vyhýbat a vnímat jako je jako nepříliš důležité.

petr_
15.11.2023 3 z 5

Mám pocit, že autor přeceňuje význam geografie. Kdyby vše bylo jak popisuje autor v knize bylo by jednoduché rozumět politice a diplomacii.
Ano geografické začlenění státu je důležité pro jeho politiku, ale nevysvětluje proč se státy chovají tak jak se chovají, proč porušují mezinárodní smlouvy a konvence i když jsou důležité pro přežití celé civilizace. Když stát povedou lumpi, tak geografie může být jenom zdůvodněním (nikoliv důvodem), proč dělají to co dělají.
Viděli jsme to v Německu za světových válek a vidíme to i v současném Rusku.

M.i.k.e
31.10.2023 4 z 5

Nejede se tu sice extra do hloubky a na knize je navíc znát "starší" datum vydání, ale celkově nabízí slušný a stručný vhled do jednotlivých zemí / kontinentů včetně jejich stručné historie. Díky tomu se tak čte velmi dobře a někomu může posloužit jako odrazový můstek pro detailnější studium.

Igor1311
29.09.2023 4 z 5

kniha, ktorá neprekvapí ale ani neurazí. nie je písaná veľmi odborným štýlom, čo je dobre a tak si ju môžu prečítať viacerí, neznalí historie a geografie.

Jizi
22.09.2023 3 z 5

Příjemně povídavý úvod do politické geografie. U některých zemí se autor zaměřuje víc ne jejich dějiny, u jiných méně, nicméně podává ucelený obraz světa a věřím, že může posloužit jako dobrý odrazový můstek pro další studium jednotlivých oblastí.

H67
21.09.2023 4 z 5

Velice čtivá kniha, i když musím říct, že název je poněkud zavádějící. Základní zákonitosti geopolitiky jsou vysvětleny hned v úvodní kapitole (neprostupné hory na hranicích = dobré, neúrodná půda = špatné atd.) a protože jde o sadu několika jednoduchých pravidel, nese se zbytek knihy spíše v klasickém duchu. Tzn. stručná historie regionu, kdo, kdy a jak způsobil někomu bezpráví a kolik století se to už táhne, o které území se hašteří se sousedem, a nakonec co na to USA a Čína.

Což ovšem neznamená, že je kniha špatná, právě naopak. Vše je popsáno dostatečně jednoduše, aby se z toho nestala další nudná učebnice dějepisu, ale zároveň natolik detailně, aby se člověk něčemu přiučil. A třeba mu konečně zapadlo do souvislostí, co že je vlastně ten Kašmír a proč s tím Indie a Pákistán tolik nadělají.

Jediná vada na kráse je dnes už jistá neaktuálnost knihy - ale zato holt autor nemůže. Kapitola o Rusku je tak asi nejzajímavější, ale zároveň nejvíce vtipná, protože autor (a my všichni společně s ním), jsme si taky mysleli, že kdyby Rusko chtělo, tak dobude Kyjev do tří dnů...

vslc66
12.09.2023 5 z 5

Kniha zaujme každého, kto by sa rád dozvedel viac o tom, v čom sa skrýva podstata geopolitiky - a prečo sú práve geopoliticky vzťahy také esenciálne. Kniha sa číta ľahko a svižne, autor zrozumiteľne a jasne poukazuje na kľúčové momenty v histórii, geografii a politike, ktoré doteraz formujú ľudský pohľad na svet. Formulácia textu je jasná a v knihe sa nestratí ani človek, ktorý o danej problematika nemá hlbšie znalosti, všetko je dopodrobna vysvetlené. Knihu vrelo odporúčam.

Mánička178
31.08.2023 5 z 5

Ovládlo mě naprosté nadšení. Úžasně čtivou formou popsaná (ne)rovnováha světa, kdo jaký má zájem a proč. Dřívě by mě asi nenapadlo, jak moc za vším stojí geografie, ale kniha vše nasvítila z tolika zajímavých úhlů pohledu, vysvětluje motivace, řešení, konflikty, budoucí problémy (zvlášť zajímavá kapitola o Arktidě). Opravdu záslužná knížka, ze které budu i nadále hodně čerpat, a díky které je na čem dále stavět v poznatcích ohledně mezinárodních vztahů. Mimořádně působivě působí fakt, že kniha vyšla v češtině v roce 2018, kdy svět měl svoje dramatické události ještě hodně před sebou - čekala nás pandemie, útok Ruska na Ukrajinu... ale tato kniha pomohla osvětlit řadu věcí i tak... Vážně skvělá a srozumitelná kniha :)

Nifredil
20.08.2023 5 z 5

Vynikající geopolitická analýza. Není moc co dodat. Je to čtivé, perfektně vyargumentované a logicky do sebe vše zapadá, psané s lehkostí a vhledem do mezinárodních vztahů a diplomacie. Některým to může zvedat mandle, autor je totiž jasně na straně demokracie a jiné formy vlády mu po chuti nejsou, takže kdokoli se sympatiemi k autoritářským či jinak utlačujícím režimům musel při čtení prskat. Mě to bavilo a s autorem souzním.

Haloon
19.08.2023 5 z 5

Fantastické, když chcete vědět, co se ve světě děje a proč se to děje. A než začnete číst ani přitom nemusíte vědět mnoho o politice a diplomacii, autor všechno hezky a přehledně vysvětlí. Kolikrát se při čtení v hlavě sepne, projede vámi Aha, tak proto! a máte o to větší chuť číst dál. Kniha, ačkoli nejde o knihu odbornou, je čtivá a obohacující.

mezinárodní vztahy geopolitika historie a fakta

Tim Marshall
britská, 1959
2018  89%V zajetí geografie: Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku
2020  90%Věk zdí: Proč dnes všude na světě vyrůstají nové hradby
2021  91%Sila geografie v 21. storočí: Desať máp budúcnosti nášho sveta
2019  79%Zomrieť pre vlajku
2021  82%Tieňohra: Príbeh o poslednej vojne v Európe

Kniha V zajetí geografie: Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politiku je v