Ready player one – Hra začíná

Ready player one – Hra začíná

Píše se rok 2045 a svět, utápějící se v energetické a ekonomické krizi, je velmi chmurným místem k životu. Není divu, že většina lidí utíká před realitou do uměle vytvořeného vesmíru videoherního systému OASIS, kde mohou zapomenout na běžné starosti, vytvořit si novou identitu a jejím prostřednictvím se pak pohybovat po tisícovkách virtuálních planet, pracovat, studovat, bavit se a prožívat své sny. Navíc se tam někde skrývá i dědictví po tvůrci této videohry, miliardáři Jamesi Hallidayovi, který před svou smrtí zanechal ve skrytých koutech OASIS několik klíčů, jež mají hráčům ukázat cestu k pokladu. Trvá však dlouhých pět let, než se středoškolákovi Wadu Wattsovi podaří objevit první z nich. A potom vypukne hotové peklo, protože zájemců o dědictví, které nálezci zajistí doživotní bohatství a obrovskou moc, je nespočet a v cestě za svým cílem se neštítí žádných prostředků. Když se pak soupeření přenese z virtuálního světa do toho skutečného, končí veškerá legrace - tady už jde o život....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/119273/ready-player-one-AXq-119273.jpg 4.61412

Ready Player One (2011)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Jota

Atlantis
dnes

Film jsem neviděl, takže nemám porovnání, ale kniha byla čerstvým závanem v jinak trochu zatuchlé sci-fi scéně.
Pokud jste aspoň trochu geekové, musíte si Ready player one za každou cenu přečíst. Ať už to jsou videohry, filmy, seriály nebo hudba, najdete si svoje. Osobně bych byl sice ještě spokojenější, kdyby šlo o znalosti z devadesátých let.
Jediná závada této knihu je občasná zbytečná popisnost. Prvních skoro sto stran čtete jen to, jak funguje simulace OASIS a k užití si příběhu prostě nepotřebujete vědět, v jak supermoderním křesle si hlavní postava válí zadek (doslova).

Myška789
včera

Natož že jsem knížku začala číst v čtecí krizi, tak mě kniha nesmírně bavila, až na ty názvy, jinak super.
Ze začátku nechutˇ ke čtení, ale postupně se to zlepšilo a už se těším na film.

nikolka5063
včera

Po cca půl roce, co jsem nečetla, jsem narazila na tuto knihu a rozhodla se ji přečíst. Už dlouho mě nějaká kniha nechytila tak, jako tato. Přečetla jsem ji téměř okamžitě, je vážně návyková. Akce, napětí, zvraty, humor, láska.. všechno! Velmi to ocení hlavně znalci popkultury, do které já za svůj život až tak nepronikla, ale přesto si mě nyní získala. Navíc si dokážu představit, že se za pár desítek let realita vážně přesune do virtuálního světa. (Viděla jsem i film, hned poté, co jsem knihu dočetla, a ten mě tedy velmi zklamal. Ale chápu, že se film nikdy nedá srovnávat s knihou)

Faila

Knihu jsem začala číst kvůli filmovému zpracování, protože mám ráda přečtenou literární předlohu filmu, na který se chystám. U Ready Player One jsem asi udělala chybu, protože film se mi bohužel moc nelíbil. Kniha mě ale uchvátila naprosto! K některým zmíněným pojmům mám sama slabost, o jiných jsem vůbec neslyšela a naprosto mě minuly. Přesto mě bavilo o nich číst a cítit tu lásku, která z knihy přímo sálala. Velké plus je pro mě také stavba příběhu, který se místy trochu vleče, ale díky tomu nepůsobí přehnaně dramaticky a je naopak velmi uvěřitelný. Postavy mi sedly a zejména hlavní hrdina byl opravdu skvěle a do hloubky propracován. Také ten hlavní boj dobra se zlem byl pochopitelný a měl smysl. Výborná kniha, výborný zážitek!

lusidka7636

Knihu mi půjčil kamarád s tím,že mě to bude strašně bavit,protože je v ní všechno čím jsme si jako puboši prošli...víceméně :-) Ale to jsem přesně nevěděla co tím myslí.Po přečtení,kdy jsem se nemohla odtrhnout jsem pochopila.Když to miluješ není co řešit!
A knihu jsem si pak musela koupit do sbírky,protože to bude pro mě už klasika :-) Film se až tak nepovedl,kniha je prostě kniha....o tom žádná ;-)

Gurus

Film jsem viděl dříve a tak mě překvapilo, že děj v knížce je úplně jiný. Zákldaní premisa je stejná, ale příběh je jinak vystavěný.
Mě se tedy libili obě díla, jak knížka tak film a upřímě asi bych knihu viděl o bodík výše.

bulda3

Unikátní téma a tak poutavý příběh. Nemyslím si že, se v tomto žánru někdy objeví kniha stejného rázu. Jedna z TOP knížek v mém seznamu.

LN88

Já si své herní odbobí odbyl v 90. letech, ale knihou jsem byl nadšen. Dostal jsem se k ní až díky filmu a za mě je kniha násobně lepší. Musím ale uznat, že filmové zpracování se povedlo a dám si ho po přečtení knihy ještě jednou :-)

Magdiczka

Miluji to! Víc slov to nepotřebuje!

Andi

Super věc, doporučeno od sestřenky. Čteno před více než dvěma lety. Plných 5 hvězdiček. Zaslouženě. ♥
I film byl super, ikdyž mohl by být mnohem delší, v knize byla spousta věcí jinak a do filmu se toho vlastně moc nevešlo. Koukla bych klidně i na 4 hodinový RPO.

ardeas

Ku knihe som sa dostala po zhliadnutí filmu. Zvyčajne mam problem citat knihu po videnom filme, kedze viem co cakat. Tu som ostala milo prekvapena. Samozrejme film a kniha sa vzdy líšia ale ze to bude az tak rozdielne som nepredpokladala, a asi aj preto ma kniha bavila.
Priklanam sa k názoru, ze v tomto prípade bol film lepší, nečudo, ked knihu vzal do parady Spielberg.

K samotnej knihe, vela terminológie ohladne hier, to mi uz ku koncu islo trosku na nervy, ale dozvedela som sa aj kopu veci, co som netusila, takze ma to svoje plus. Celkovo mi to pride nevyvazene, záver uz nemal taky šmrnc ako zaciatok, chcelo by to viac rozvinúť vedľajšie linky, ale ako novela ci dlhšia poviedka velmi slušne.

LucieZav

Jsem spíš ta, která považuje přečtení knihy za lepší variantu než film.. I když v tomto případě filmová podoba s tou knižní moc nesouvisí, tak tady, jsem až sama překvapena, musím říct, že se mi filmové podání líbilo více.
Kniha je občas zbytečně moc natahována, konec urychlený.. Pojetí virtuální reality dobré, u všech těch možných názvů her jsem se moc nechytala.. Takže za mě slabé 4*

Knihomolkaholka

Dokonalé čtení! Více takových knih prosím! Mé čtenářské srdce bije právě pro takové knihy :*

JerryDexter

Odjakživa jsem hráč. Rozhodně nejsem Geek a staré herní automaty mě už víceméně minuly, ale tenhle příběh mě naprosto odrovnal. Je to ukázková pocta všem tvůrcům i celé jedné generaci hráčů. Vlastně, spíš více generacím. Dokonce si myslím, že autor do Jamese Hallidaye vložil sebe sama. Nejlepší věc ve svém žánru, kterou jsem zatím četl.

Audrina

Musím říct, že kniha mě naprosto nadchla. Výborný příběh, který nemá hluchá místa, takže vás nutí číst dál a dál.
Oceňuju, že se jedná o uzavřenou sérii a taky, že potěší teenagera, ale i dospělého

jaroiva

Narozdíl od Awči, která je stejná generace jako já, si připadám jako správná cílová skupina pro čtení této knihy :) Přesně ta příslušná generace, stejná jako autor.
I když jsem nepařila RPG hry, v pubertě mě zajímaly spíš adventury, tak atmosféra 80. let je pro mě návratem do školy a do dob, kdy rozpixelované postavičky začaly dobývat počítačový svět.
Nejsem sice až tak nadšenec do počítačových her, ale tahle knížka mě chytla od samého začátku a nepustila až do konce. Navíc jsem ji poslouchala načtenou příjemným mužským hlasem a doplněnou o hudební ukázky citovaných skladeb, což atmosféru 80. let ještě umocnilo.
Přestože je to sci-fi z budoucnosti, zabrnkalo to na strunu mé minulosti. Geniální spojení.
Co oceňuji, je i to, že knížka je samostatná, jasně začíná a jasně končí, není to jen začátek nějaké nekonečné ságy.
Nemohu dát méně než 5 hvězdiček a doporučuji k přečtení minimálně všem těm, kdo se narodili v 70. letech. Věřím, že těm se kniha bude určitě líbit.

A nejdůležitější citát:
..."realita, i když může být děsivá a bolestná, je také jediným místem, kde najdeš skutečné štěstí. Protože realita je reálná."

Chytuš

Tak tohle je vážení čistokrevná hráčská záležitost. Bible pro všechny nadšence počítačových her. Jelikož moje hráčské schopnosti končí u tetris, tak mi bylo až líto, že jsem si nemohla plně vychutnat všechny ty zakomponované lahůdky ve formě odkazů na všelijaké hry. Naštěstí jsem se aspoň trochu víc chytala u všech dalších popkulturních odkazů na osmdesátá léta.. Klobouk dolů před autorem, kolik toho do jedné knížky dokázal nacpat! Už se těším i na filmové zpracování, jestli to bude alespoň z poloviny tak dobré, jako knížka, tak to bude parádní letní trhák. Takže se pohodlně usaďte, vezměte si haptický oblek, nasaďte si vizor, odpojte se od reality a nechte si žilami proudit adrenalin :-)

Awča

Jsem o generaci starší, než je cílová skupina, ale kniha mě bavila. Začátek byl trošku nudnější, pak se příběh mohl rozběhnout až k napínavé mu konci. Autor má bohatou fantazii, úplně jsem žasla, jak domýšlel varianty a důsledky. Na doporučení raději nejdu na film, nechám si v paměti knihu.

alcerka

Zhruba do první poloviny knihy mi čtení dělalo docela problémy. Pak se děj ale proměnil v neuvěřitelnou smršť napětí a fantazie, kdy jsem hltala každou stránku. Film bych s knihou asi ani nesrovnávala, děj filmu je dost odlišný.

Dervish

Asi dvacet stránek mně trvalo než jsem si zvyknul na specifický styl psaní mistra Clinea. Pak jsem byl lapen a nešlo se odhlásit (odtrhnout) od knihy dokud jsem ji nepřečetl (dva dny). A vážení, byla to jízda, to teda jo. Vrátilo mě to o pěkných pár let zpět, kdy jsem i já začínal svůj virtuální život na Atari 800xl, ta doba měla své kouzlo a změnila život většiny z nás. Hlavní hrdina byl ten správný sympaťák, hlavní záporák byl skutečný neřád, přidejte pár kamarádů až za hrob a pop-kulturních odkazů na zajímavou hudbu a filmy a vyjde vám z toho pecka jak vyšitá. Tohle se povedlo, chystám se shlédnout i film - jsem zvědavý jak se má představivost shoduje se Spielbergem. Perzival rulezzz!

superjohny1

Až na to jak hlavní postava (které je 18) viděla-četla-slyšela-hrála každou televizní show-seriál-film-knihu-písničku-počítačovou hru nejlépe čtyřicetkrát aby to pořádně uměl... (To mi pořádně dralo nervy, a že to autor dokázal nacpat třeba pětkrát na dvojstránku..). Až na to.. jde celkem o příjemné sci-fi, které opravdu není nijak složité, naopak je úžasně nostalgické a doufám, že si z něj někteří lidé vezmou i trochu příklad (Občas je fajn fungovat i v reálném světě)

MartyManCZ

Geekovské srdce zaplesalo, proti tomu asi nejde nic říct. Oslava nerdovství :)

PierRe Vesper

Parádní a lepší než film, na který jsem si počkal a viděl ho až po knize. Asi tak pře několika minutami dokoukáno. :-D
To pátrání a luštění hádanek jsem prožíval s Parzivalem a spolu s ním se i zamiloval do Art3mis.
Jsem sice narozen 1990 a tudíž doba 80' her a filmů u mě neproběhla v takovým opojení, ale i tak jsem si knihu užil a přečetl skoro jedním dechem.

vlkodlaq

Takže mám nové prvenství. Protože jsem Robinsona četl už od dětství, přečetl jsem ho tuším celkem čtyřikrát, ale playera čtu po páté a ačkoli si děj vcelku živě pamatuju, pořád baví a pořád čtu až hltavě a tak je to má nejvíckrát čtená kniha. Nechci tvrdit, že je to nejlepší kniha, co jsem kdy četl, ale rozhodně patří do top 5 spolu s Moersem a Setonem. Když je venku sychravo, na mě jde splín a já mám čas, sáhnu po playerovi a ten mě vtáhne do děje a zaručeně mi spraví pocuchanou psýchu. 91% je plně zasloužených. (No pokud bible má 82%, tak aby hodnocení bylo fér, player by musel mít 145%..)

DracoMalfoy

O můj bože! Tohle je geniální!! Celá kniha se nedá nazvat jinak než-li skvělou, ale těch posledních sto stránek? Miluju to! Navíc to bylo i zasazený v, tak nějak nevysvětlitelně, reálným prostředí a celý to bylo fakt dobry. Čtěte, čtěte a čtěte. Třeba i 3x.

karinga

Kniha mě velmi překvapila a užila jsem si tu jízdu až do poslední stránky. Nebylo tam hluché místo, nechybělo tomu poselství a hlavně akce akce akce. Hlavní hrdiny si každý okamžitě zamiluje.

Jossie

Rozjezd je takový vlažnější, I když chápu, že je potřeba trochu představit svět, ve kterém se kniha odehrává, ale pak už je to jedna velká napínavá jízda. Film jsem viděla až po přečtení a velmi mě zklamal.

lukas8192

jednoznacne nejlepsi kniha co jsem cetl. dokonce jsem na konci brecel, coz je u me opravdu nevidany jev. Doporucuji vsem, inteligentni pribeh a pritom je kniha krasne ctiva

Faustka

Doporučeno mým synem. Mě tedy na zadek neposadila, tak snad "někdy - něco" příště.

joshuagrey

ctivy pribeh, bezvadne napsano