Ready Player One - Hra začíná

Ready Player One - Hra začíná https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119273/bmid_ready-player-one-AXq-119273.jpg 5 2576 651

Ready Player série

1. díl >

Píše se rok 2045 a svět, utápějící se v energetické a ekonomické krizi, je velmi chmurným místem k životu. Není divu, že většina lidí utíká před realitou do uměle vytvořeného vesmíru videoherního systému OASIS, kde mohou zapomenout na běžné starosti, vytvořit si novou identitu a jejím prostřednictvím se pak pohybovat po tisícovkách virtuálních planet, pracovat, studovat, bavit se a prožívat své sny. Navíc se tam někde skrývá i dědictví po tvůrci této videohry, miliardáři Jamesi Hallidayovi, který před svou smrtí zanechal ve skrytých koutech OASIS několik klíčů, jež mají hráčům ukázat cestu k pokladu. Trvá však dlouhých pět let, než se středoškolákovi Wadu Wattsovi podaří objevit první z nich. A potom vypukne hotové peklo, protože zájemců o dědictví, které nálezci zajistí doživotní bohatství a obrovskou moc, je nespočet a v cestě za svým cílem se neštítí žádných prostředků. Když se pak soupeření přenese z virtuálního světa do toho skutečného, končí veškerá legrace - tady už jde o život.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Jota
Originální název:

Ready Player One , 2011


více info...

Přidat komentář

Kaduri
13.04.2024 4 z 5

Audiokniha.
Apokalyptický svet blízkej budúcnosti, zmietajúci sa v nedostatku prírodných zdrojov. Svet zúfalých ľudí utiekajúcich sa do sféry virtuálnej reality OASIS.
V OASIS môže byť človek kýmkoľvek, môže si žiť vysnený virtuálny život. Naviac je tu ukryté "Hallidayovo veľkonočné vajce", poklad nesmiernej hodnoty zakladateľa OASIS. Pátra po ňom zapálený dav hráčov. No víťaz môže byť iba jeden. Hra začína...
Fakt super. Knižku som si plánovala prečítať už dlho, nakoniec som zvolila formu audioknihy. A hoci nie som žiadnou veľkou fanúšičkou počítačových hier, pátračka po troch kľúčoch ma vskutku bavila.
A vlastne aj hlavný hrdina Wade nakoniec zistí, v čom sa skrýva tajomstvo pravého života...
4,5 hviezdičiek.

DJ_Bart
01.04.2024 5 z 5

"Být člověkem je většinu času dost nahovno. Videohry jsou jediná věc, která činí život snesitelným." ___________ Nemohl jsem odolat, ale svůj zcela první komentář na Databázi Knih jsem nemohl věnovat ničemu jinému, než zcela bezkonkurenčně nejlepší velikonoční četbě pod sluncem. READY PLAYER ONE je totiž doslova oázou easter-eggů (neboli skrytých velikonočních vajíček) a velkolepou literární ódou na geekovství – neboli zájem o filmy, seriály, hry, hudbu, a popkulturu celkově. Ernest Cline dal svým osobitým autorským rukopisem život neskutečně hravé, neobyčejně originální, nápadité a konceptuálně neskutečně poutavé a rozmanité knížce, která bezpochyby zaujme i ty popkulturními fenomény a videohrami nepolíbené – a to říkám jakožto geek samotný... May the force be with you!


Vixiene
23.03.2024 5 z 5

(SPOILER) Dlouho oddalovaná, dlouho pochovaná někde na dně knihovničky, přesto poklad. Jelikož holduji příběhům, kde se protínají dva různé světy, nečekala jsem zklamání (byť zde je setkání světů v trošku jiném slova smyslu).

Jelikož si obecně moc nepotrpím na přehnané a zdlouhavé popisování, některé části pro mě byly poměrně nudné a ač mě příběh jako takový bavil, tak nevím čím to bylo, ale obtížně se mi četl (částečně to připisuji právě popisným pasážím). Nebyl napsán kdovíjak náročným jazykem, řekla bych že obraty tam byly jednoduché, ale to, co bych u jiné knihy přečetla za hodinu, tak jsem v tomto případě přečetla za dvojnásobný čas.

Taky nevím proč, ale celou knížku jsem tak nějak čekala, že někdo z Parzivalových přátel bude zrádce, čehož jsem se teda nedočkala (možná trošku zklamání). Na druhou stranu mě potěšilo, že Parzival nebyl schopen vyřešit všechny trable a hádanky sám a často se neobešel bez pomoci přátel, ze začátku na mě totiž působil jako vědomostmi a umem nabušený hlavní hrdina, kterého nic nezastaví (a to by byla nuda) :-)

Bohužel jsem ještě neviděla film, takže nemám srovnání "co je lepší" atd., pokud budu ale hodnotit knihu samu za sebe, tak určitě stojí za přečtení, je to podle mě jedna z těch, která nikdy nezestárne.

susen9085
09.03.2024 5 z 5

Úžasná kniha pro každého, kdo se byť jen minimálně zajímá o popkulturu.
Skvěle vystavěný svět s uvěřitelnými postavami a jejich příběhy.
Prosím nenechte se ,,zastrašit" kvalitou filmu, v žádném případě nedosahuje kvalit knihy, natož aby dostál původnímu příběhu.
Film jsem zkoušel rozkoukat 2x ale nepovedlo se mi ho dokončit, raději jsem se vrátil ke knize. Všem doporučuji udělat to samé.

stanislav0373
13.01.2024 4 z 5

Na tuto knihu se mi v knuhivně prášilo již dlouhou dobu.. Kupil jsem si ji v nadšení, že si ji hned přečtu. Ale jak to tak bývá, nestalo se. Teď jsem ale v roli slaměného vdovce přemýšlel, co bych si tak mohl přečíst. A mé oči sklouzli k této modré obálce...

Přiznám se, že jsem film neviděl. Málo kdy vidím film dřív, než čtu knihu. A taky moc nekoukám na filmy... Takže to pro mě bylo velké očekávání něčeho, o čem jsem neměl tušení.

Po dočtení jsem knihou vážně nadšený. Obrovská čtivost a exkurze do věku, který jsem částečně zažil, do světa, kterého znám (hlavně DnD). Obrovské plus. Celkový příběh bych mi ale občas přišel trošku zkrácený (zejména, questy, souboje a možnosti v OASIS), dalo by se napsat trošku víc, ale chápu, že ne všichni by tím byli nadšeni jak já. Nicméně tento mix fantasy a sci-fi mi příjemně vyplnil víkend a já jsem rád, že jsem se ke knize konečně dostal. Ač se může zdát, že je děj předvídatelný (ano, je), plný klišé a obsahuje klasický YA románek, přesto je to úžasná kniha plná popkultury mého mládí.

Ruxandra
11.01.2024 4 z 5

Některými částmi, především těmi popisujícími techniku, jsem se prokousávala ne úplně s nadšením, ale jinak jsem si knihu užila. Jen romantika na konci mi připadala možná trochu vynucená, nehodila se mi tam, ve filmu bylo zakomponováno uvěřitelněji. A asi mě nemělo překvapit, jak moc je kniha od filmu dějem rozdílná, ale stejně se tak stalo :)

LahoferRose
21.11.2023 4 z 5

Rozhodně je to čtivé a napínavé. Ze začátku mě až unavovalo to nekonečné vysvětlování veškerých maličkostí, ale uznávám , že pro pochopení světa, ve kterém se nacházíme to bylo důležité. Fanatičtí hráči OASIS mi přišli jako dost velcí zoufalci, kteří nemají koule na to postavit skutečnému životu a místo toho, aby něco skutečného riskli ve skutečném světě, tak si raději budou hrát na to, jak cool dokážou být, ale to jenom bokem. Nezměrné znalosti Parcivala v retru byly už časem otravné. Celkový dojem mám z knihy ale pozitivní. Až na ten konec. Takový patos a hlavně romantika mě dost zklamaly. Prostě mi to do příběhu nesedělo.

Nathally
08.11.2023 5 z 5

Páni, musím říct, že tak dobrou a čtivou scifi knížku už jsem dlouho neměla v ruce. Stránky ubíhaly samy a nemohla jsem od knížky odtrhnout oči. Wade mi přišel příjemný a hned jsem si ho oblíbila. To stejné u Aech, Art3mis a dalších. Film také nebyl špatný, ale knížka o 100% lepší.

Vincenzoci
10.10.2023 4 z 5

Sdílím v podstatě stejný názor jako uživatel VA_Krtek (až na to, že Armadu jsem nečetl, od tohoto autora je to moje prvotina a druhý díl už čtu) . Jen za sebe doplním, že prvně jsem viděl film a až pak jsem se dostal ke knize (v té době byla tato kniha trochu těžce sehnatelný artikl). Film a knihu nelze ani v tomto případě vůbec srovnávat, jak je to hodně odlišné, nicméně oboje mě docela slušně zaujalo - teda až na ten brutální "nedomyšlený" kontrast reality, v jakém to má vše fungovat.

Fargotroniac
22.09.2023 5 z 5

Opravdu perfektní knížka ze světa virtuální reality, která pohltila celý svět. Autor si dal záležet na dobrodružné stránce, ale i na detailních popisech co vše virtuální realita přinesla včetně těch špatných stránek. Mohu jen doporučit.

MilanKop
17.09.2023 5 z 5

Tak jsem se konečně po letech vrhl na Ready player one a za mne naprostá pecka. Sice jsem viděl prvně film, což je úplně něco jiného krom hlavní kostry, ale kniha je dle mne 1000x lepší :) autor vše krásné popisuje a vše se v hlavě přetváří v krásné obrazy. Děj je nabitý a ani jedinou stránku jsem se nenudil. Za mne prostě fantastický počin

VA_Krtek
21.08.2023 2 z 5

Tady, vzhledem k hodnocení, půjdu opět mimo hlavní proud. Četl jsem tohle až po Armadě, která má sice horší příběh, ale téměř stejnou zápletku. Teenager, který je spíš chodící encyklopedie her než skutečný člověk. Já mám z téhle knihy rozporuplné pocity. Na jedné straně je nutné ocenit promyšlenost příběhu a rébusů v něm obsažených. Na druhé straně příběh místy do děje vtáhne, ale místy neskutečně nudí. Upřímně, už mi vyloženě lezlo krkem to neustálé odkazování na retro hry a hudební alba. Borec přesně věděl o každé hře kdo byl autorem, na čem vyšla, kdy vyšla. To samé s alby, filmy atd. atd... V osmnácti letech!!! Všechny filmy, seriály zkouknuté 150x. To neee. Celou knihu jsem nedokázal dosáhnout toho, aby mi byly postavy sympatické a aby mi na nich záleželo - možná to způsobuje fakt, že většinu děje vidíte z pohledu jejich virtuálních postav. Logický rozpor jsem viděl vlastně v celém představeném reálném světě. Na jedné straně extrémní chudoba, hlad, rozvrat... Na druhé straně všichni frčí na nejmodernějších kouscích výpočetní techniky, nikdo nemá nouzi o elektrickou energii (které to množství techniky musí polykat kvanta) a pokud máte peníze můžete si jídlo nechat dovážet. Pokud by byla všude taková bída, tak by kurýr s pizzou musel jet v tanku, aby uspěl. Dávám 2,5* a byť se mi válí na stole i Ready Player Two, nemám sebemenší chuť do toho jít. Clineovy knihy jsou zřejmě odrazem svého autora a bohužel mám pocit, že ať napíše cokoli, tak to bude pořád podle stejné šablony.

DavidK.
29.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha mi byla doporučena od kamaráda. Vlastně jsem před ní viděl i film, který mě z velké části moc nezaujal, ale tuto knihu jsem nemohl spustit z očí. Neskutečně napínavý příběh, který se prokládá i romantickým příběhem dvou gunterů. Hlavní postavy mě pořád ohromovaly svými znalostmi, jak si dokázaly zapamatovat celé filmy nazpaměť, protože je viděli už stokrát a odříkat veškeré podrobnosti, které ostatní lehce přehlédnou.

namornice
27.07.2023 5 z 5

Já teda nejsem žádnej hráč videoher, ale Ready Player One mě tak moc bavil, že mám chuť ty videohry začít hrát. Tenhle retro trip plnej odkazů na animáky, filmy, hudbu, seriály a vůbec celou popkulturu 80tek jsem si nesmírně užila a za mě rozhodně doporučuju. Audio zpracování se taky povedlo.
Velice sympatičtí hrdinové
Moc moc zábavné čtení, doufám, že dvojka bude stejně skvělá.

Zverak
23.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Nemyslím si, že bych četl lepší knihu, hrozně by se mi líbilo kdyby vyšel v samostatném výtisku i Anorakův Almanach, protože bych se jím řídil, jako svojí biblí. Sám jsem mnohé hry zmíněné v této knize hrál a musím uznat že všechny easter eggy (především narážka na edici swordquest) mě velmi pobavily. Kniha měla velice dobře vyvážený příběh, zvraty a napínavost, a tak jsem ji přečetl téměr okamžitě. Je to opravdu výborná kniha, a proto ji dávám 5,5 hvězdiček z pěti ;-)

Artep25
23.07.2023 4 z 5

Kniha je napsaná velmi čtivé. Určitě zaujme nejednoho milovníka počítačových her a možná i toho kdo hry nehraje. Přečetla jsem to téměř na jeden zátah. Film se mi taky libil.

olga8832
18.07.2023 5 z 5

Paráda... sice jsem hry nikdy nehrála v obavě, že by mne pohltily, osmdesátky jsem zažila. A to hlavně proto, že ty americké se v Čechách protáhly do devadesátek. Takže kniha mne naprosto uchvátila a po po přečtení komentářů ke dvojce tímto končím s tím přenádherným herním světě. Jen by mne zajímalo, jak naložili s tím šíleným reálným světem...

Premek81
13.07.2023 4 z 5

Kniha je čtivá, příběh má spád.

Atmosféra distopického světa, ve kterém většina lidí raději tráví čas v on-line hře, protože realita jim nemá co nabídnout, je vykreslená dobře. Mnozí doufají, že právě oni najdou poklad, který ve hře OASIS zanechal její výstřední zakladatel a hlavní programátor.

Podobnost organizace IOI, která se snaží všemi prostředky síť OASIS ovládnout - a neštítí se přitom ničeho - s nějakou korporací v tom našem současném světě je určitě čistě náhodná.

Kniha je plná odkazů na staré počítače a hry (výstřední miliardář totiž do své hry o poklad zakomponoval spoustu úkolů, které se týkají herní kultury z 80.let), navzpomínal jsem tak na své vlastní dětství.

Konec je takový dost netflixový, ale nebudu to víc rozebírat, abych nespoiloval.

berry1009
26.06.2023 4 z 5

Kniha je to velmi zajímavá a dá se předpokládat, že jednou by takhle svět mohl vypadat. Já sice stavím distopický svět trochu jinak, ale to je vždy na autorovi. Chvilku trvá, než se člověk do knihy začte, a konec je zase dle mě rychle utnut bez nějakého dalšího vyústění. To jsou moje výtky, který ale celkově pozitvní dojem zase tolik nemění.

evismaior
18.06.2023 4 z 5

80% - Zvláštní mix - vzhledem k věku hlavního hrdiny Wadea - Parzifala je to takové young adult sci-fi, čemuž odpovídá i jeho nehynoucí virtuální láska k Art3mis, kterou by rád přetavil ve skutečný vztah (pokud je to teda fakt holka a ne chlupatý pupkáč). A přitom je to tak nabité popkulturními odkazy zejména z 80. let, až si neumím představit, že by to fakt mohlo bavit někoho, kdo nikdy nehrál žádnou starou videohru, nesjížděl tehdejší filmy a seriály a neposlouchal příslušnou hudbu - tudíž spíš generaci, která je dnes už ve středním věku a nad vyholeným Wadem experimentujícím s virtuální nafukovačkou bude nevěřícně kroutit očima.
Spielberg z toho fakt dokázal vyloupnout skvělý film a při čtení bylo fajn vybavovat si třeba ty scény s Wadeovým bydlením na vršku na sebe poskládaných karavanů.
Motiv mladých nadšených mimoňů, kteří bojují o odkaz svého idolu s mocnou korporací neštítící se ani těch nejšpinavějších praktik, funguje dobře - to napětí, zda se k dalšímu klíči a bráně dostane jeden z mladých lovců Hallidayova velikonočního vejce, kteří tomu obětovali doslova celý reálný život, anebo někdo z party IOI, která se bez skrupulí žene za ovládnutím Hallidayova virtuálního světa OASIS a jeho bohatství, nenechá čtenáře v rozhodujících pasážích chvíli vydechnout. A vykreslení temné budoucnosti, kdy lidé hledají únik z reality ve virtuálním světě, kde mohou pobývat v jednom z tisíců rozličných světů nebo si třeba zahrát hlavní roli v oblíbeném filmu, to zní jako sen.
Jenže mezi těmito úseky se z knihy stává jen jakási antologie her, filmů a hudby přelomu 20. a 21. století - kdy kusy, které neznám, zas tak neocením, ale tam, kde vím, tak najednou vidím, že to je opravdu jenom převyprávěné (byť speciálně zapojení filmů jako Blade runner a Monty Python a Svatý grál do děje mě vysloveně bavilo) - jenže pak si říkám, kolik procent knihy je skutečně původních a kolik stránek textu padlo na autorův hold jeho oblíbeným uměleckým a herním kouskům. O to úsměvněji ale pak ve vyčerpávajících výčtech vypravěče z roku 2045 působí to, že po roce 2011, kdy kniha vyšla, jako by se už nikdy nic nového nenatočilo (asi už ty nové Star trek seriály a Star wars filmy v době fungování OASIS nebyly potřeba:-)).
Pokračování si určitě přečtu, snad bude dobré alespoň tak, jako tenhle díl.