Ready player one – Hra začíná

Ready player one – Hra začíná

Píše se rok 2045 a svět, utápějící se v energetické a ekonomické krizi, je velmi chmurným místem k životu. Není divu, že většina lidí utíká před realitou do uměle vytvořeného vesmíru videoherního systému OASIS, kde mohou zapomenout na běžné starosti, vytvořit si novou identitu a jejím prostřednictvím se pak pohybovat po tisícovkách virtuálních planet, pracovat, studovat, bavit se a prožívat své sny. Navíc se tam někde skrývá i dědictví po tvůrci této videohry, miliardáři Jamesi Hallidayovi, který před svou smrtí zanechal ve skrytých koutech OASIS několik klíčů, jež mají hráčům ukázat cestu k pokladu. Trvá však dlouhých pět let, než se středoškolákovi Wadu Wattsovi podaří objevit první z nich. A potom vypukne hotové peklo, protože zájemců o dědictví, které nálezci zajistí doživotní bohatství a obrovskou moc, je nespočet a v cestě za svým cílem se neštítí žádných prostředků. Když se pak soupeření přenese z virtuálního světa do toho skutečného, končí veškerá legrace - tady už jde o život....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/119273/ready-player-one-AXq-119273.jpg 4.61284

Ready Player One (2011)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Jota

lee5747
předevčírem

Z knihy jsem nadšená, zajímavý nápad. Postava hlavního hrdiny mi přirostla hodně rychle k srdci, i když v průběhu děje, jsou pasáže, kde je jasné, jak to dopadne.
Myslím, že každý z nás by si měl z této knížky odnést ponaučení toho, co se může v budoucnu stát.

Gooverka

Když jsem o knize před několika lety slyšela od zahraničních booktuberů, už v tu chvíli jsem si myslela, že to bude pecka. A taky že byla. Podobné žánry knih moc nečtu, ale asi začnu více. Krásný příběh postavený na reálných základech, s malou lovestory a tisíci odkazech na osmdesátá léta. Také možná trochu hrozba toho, co se stane, když budeme až moc žít ve virutální realitě.

jaghut

Nebýt tak trochu hráč počítačových her, asi bych z knihy tak nadšený nebyl. Navíc jsem vůbec netušil, že je to teď takový hit, navíc zfilmovaný Spielbergem. Trochu mně uniklo "message" knihy. Utéct do virtuality, nebo ne? Vykašlat se na reálný život, nebo ho žít? Není nakonec cílem legendární Matrix? Prostě žít v nekonečné virtualitě a tady v tom čím dál tím temnějším světě být jen zásobárnou energie? Kdo ví, nicméně tato kniha odpovědi nedává.

Renyem88

Je to pár hodin, co jsem dočetla, tak to ještě vstřebávám. Ale celou dobu mě to docela drželo ve svižném čtení. Mám ráda takové témata, jako jsou videohry, VR, civilizace v úpadku atd. Něco jsem si předpověděla a tušila, jak to asi bude dál, i když něco mě naopak překvapilo (příjemně). Trošku mi vadilo, že hlavní hrdina je až nereálně nepřemožitelný. Kniha vtáhne hned ze startu, což je velké plus. Je to taková dobrá oddechovka. Těším se na film :)

EngliTer

Moc mě to bavilo :) Sice mi místy přišel příběh takový vleklý a lehce nudný, plný spousty technických pojmů a zkratek, ale ten pompézní závěr jakoby všechno smazal. Stoprocentně jsem tuhle knihu nečetla naposledy!

SnowCat_5

První jsem viděla film a říkala jsem si, že si přečtu i knihu, třeba tam bude spousty zajímavosti a pak mi film dá větší smysl. Ale to, že to bude až tak odlišné mi vyrazilo dech, a bylo to jen dobře. Knihu jsem přečetla opravdu rychle a bavila jsem se od začátku do konce.

Radovan_R

Knihu jsem se chystal přečíst už déle, až ji k předstihl film. Tentokrát musím s překvapením konstatovat, že film byl lepší. Kniha mi přišla místy poněkud težkopádná a rozvleklá, i když to bylo snesitelné. To je možná důvod, proč je film jiný, akčnější - asi aby to diváky nenudilo.
Každopádně je dobré si ji přečíst - jednak proto, že je jiná - základní myšlenka je stejná, soutěžní úkoly a řada dalších věcí se značně liší, jednak při čtení má člověk čas se zorientovat ve všech těch odkazech na 80. léta a vůbec celém tom herním a počítačovém dávnověk.
Starším bude řada věcí známá nebo aspoň velmi povědomá, mladším to asi řekne míň nebo nic. Přesto se příběh čte dobře, ačkoliv některé věci jsou předvídatelné a Wade občas působí jako všeználek.
Body dávám jen tři, kvůli lepšímu filmu, ale některé momenty se mi líbily víc než film - třeba první úkol, kde souboj v hraní hry proti lichovi je sice ujetý, ale zase lich mluví krásnou archaickou češtinou.

NelaNetol

Napínavý příběh plný zvratů a neočekávaných okolností. I přes umístění do virtuální reality s kterou nejsem úplně obeznámena a ani s další rozličnou technikou, která je mnohokrát zmíněna, jsem vše pochopila, takže si myslím, že pro průměrného čtenáře je to skvělá kniha, která nabízí fantastické místo (s trochou fantazie) pro strávení volného času.

FuriosoR

Pro mě to byla neskutečná jízda!
Postavám jsem to věřil, světu jsem to věřil, záporákům, těm jsem to taky věřil ! (část s vniknutím do bytu a následnou terminací určitého hráče, nebo Sorrentova hra s verbováním Wadea, to ve mě zanechalo silné pocity napětí... !)
Emoce byly, a co tak poslouchám, film ani možná raději vidět nepotřebuji, zážitek z knihy je dostačující ! :)

Brambu

Ač nejsem zas tak "velký" fanoušek počítačových her, tak tohle mě bavilo. Bylo to napínavé, akční a poučné. Moc se mi líbilo, že autor propojil rovinu virtuální s tou skutečnou a samotný konec byl parádní. Moje otázka zní, kde se ta hra dá sehnat?

samos
27. dubnaodpad!

To nemá smysl ani komentovat..., bez nápadu, bez logiky, pro sotva desetileté děti... O hrdinu nemáte obavu, prostě je jasné, že všechno ví, všechno vyřeší a všechno přežije... Celý nápad, že v budoucnosti bude nejvíc "in" zajímat se o kulturu osmdesátých let je naivní...

Svatoslav

Ready Player One je návykový mokrý sen všech geeků. Stačí pár řádků a vaše nerd dušička se tetelí blahem z každé narážky, camea a citace. Upřímně se hlavní postavě nedivím, já na jeho místě bych v OASIS zůstal neustále. Z toho důvodu si RPO v budoucnu naordinuji znovu a rád, protože tenhle svět je stvořený k znovuobjevování.

Sweat55

Dost zajímavej knižní "blockbuster", jenž mě po dlouhé době opět přikoval ke čtení. Super jízda od začátku do konce, která se čte opravdu skvěle.

BlackBlade

Naprosto skvělá kniha pro čtenáře, kteří někdy v životě hráli počítačový hry, ideálně nějakou RPG (role playing game), a speciálně "masovky" např. World o Warcraft, Lineage II atd. Naopak chápu, že kdo nebyl zasažen hraním počítačových her, kniha ho nemusí bavit.
Já navíc hrál i papírovou hru Dračí doupě (česká obdoba hry Dungeons & Dragons), takže jsem knihu přeletěl jedním dechem. Poslouchal jsem ji jako audioknihu a mohu to jen doporučit, protože čtené slovo je proloženo hudbou (krátké ukázky), na kterou se kniha odkazuje. Za mě jasných 5/5 :)

Eridan

Kniha je dobře napsaná. Nedivím se, že se jedná o bestseller, má totiž potenciál oslovit široké spektrum čtenářů. Tak zaprvé zaujme třicátníky až padesátníky svou nostalgií 80tek a 90tek. Ten, kdo si pamatuje večery spojené s lámáním joystiku a pařením Atari her zamáčkne slzu. Pak osloví i dnešní dospívající tématem virtuální reality a odkazy např. na World of Warcraft. Něžné pohlaví potěší romantika jako z Jane Austenové. Nezapomeňme ani na černošskou menšinu nebo Japonce. Protkáno akčním příběhem a milionem odkazů na popkulturu. Sečteno, podtrženo: příjemné akční čtení s trochou toho romantického koření a lehkou nadstavbou navíc.
V některých okamžicích mi připomínala slavnou Enderovu hru (výsledková tabule, soupeření dospívajících, virtuální realita).
Nedivím se, že si to Spielberg vybral jako inspiraci pro svůj film. Ano, jedná se skutečně jen o volné zpracování. Řekl bych, že z knihy je použito asi 30% a zbytek je předěláno tak, aby tomu rozuměl dnešní masový divák. Takže pokud jste viděli film a nečetli knihu, jděte do toho! Čeká vás spoustu zábavy a překvapení.

Sharpo

Knihu jsem začal číst ihned poté, co mě uchvátil film. Kniha je oproti filmu pouze z pohledu hlavní postavy, není tolik akční, ale jak tomu tak bývá u zfilmovaných knih, je mnohem hlubší, zajímavější a hlavně má příběh nějakou logickou strukturu.

Co se mě jakožto fantasy/D&D magora týče, nemůžu jinak než doporučit.

lyriq

Velmi čtivá pocta pop kultuře 80. let, dočetl jsem poslední stránku a letím do kina. :)

FILM: Příjemný pokoukání, super efekty, ale obsahově to oproti zážitku z knihy dost zaostává. Navíc je to celkem naivní.

radim0899

Kniha čtivá, oproti filmu má příběh hlavu a patu.

Albertos

Před tím, než jsem šel na film, tak jsem to chtěl mít přečtené. A můžu říct, že jsem udělal sakra dobře. Film je výborný, jeden z nejlepších, co jsem viděl poslední dobou. A hlavně, kdo hledá, najde tam desítky odkazů a dalších stovek si pomalu ani nevšimne.

Ale k samotné knize. Ano, jak píše většina, začátek je poněkud pomalejší a rozvleklejší, a skoro až zbytečně popisný, ale na druhou stranu, díky tomu, že poznáte více svět a hlavní postavu, o to zajímavější je pak zbytek knihy. A Ač je tam spousta různých klišovitých kliší, od získané pri.....nebudu spoilovat..... tak autor vždycky něčím novým překvapí. Nějakým zvratem. Já se do toho tak ponořil, že mi stačil jeden víkend na přečtení. Určitě doporučuju. A hned po dočtení jít do kina nebo zkouknout jinde. A ač někteří budou z filmu zklamaní, praví fajnšmejkři si tu jízdu užijou.

Faith4Ness

Prostě skvělé, četlo se jedním dechem, nervy napnuté k prasknutí. Jako film není špatný, ale kniha - to je bohyně :)

mekkejla

Nejsem geek, nehraju hry, nejsem fanda osmdesátek. Ale tahle knížka si mě přesto naprosto získala. Svět, který zde autor vytvořil je promyšlený do posledního detailu a celé to působí až děsivě reálně. Už dlouho jsem nečetla nic tak napínavého. Sice to bylo celé dost černo bílé (pravověrní padouši Sixráči vs sice teenage,ale velmi uvědomělí a fér gunteři), ale to je mi popravdě fuk. Prostě to byla jízda a já se na ní královsky bavila!

BigDeal

Pre mňa veľké sklamanie. Mám rád Spielberga, starú hudbu, sci-fi a fantasy, rád si vychutnám referencie vo filmoch a nostalgia na mňa funguje na sto percent. Lenže je rozdiel medzi odkazovaním na popkultúru a vyslovene vymenovávaním všetkého, čo sa udialo v 80. rokoch. Prvých 100 strán sa v skutočnosti dej nikam neposúva. Hlavný hrdina nám buď rozpráva históriu virtuálnej reality, svojej osoby, alebo menuje filmy, hudbu a knihy, ktoré má naštudované.

Ako je zjavné, hrdina všetko vie, všetko videl. Absolútne nič ho nemôže prekvapiť. Kniha sa ho snaží prezentovať ako typického dobráka, no v realite ide o človeka, ktorý má neustále potrebu dokazovať koľko toho vie, prerušovať učiteľku, lebo vie viac ako ona, kašle na ostatných a básni o láske k osobe, s ktorou v živote neviedol rozhovor.

Romantická línia samotná je podľa mňa najslabšou stránkou celej knihy. Len kopa klišé bez zrnka reality. Prišlo mi to akoby napísané človekom, ktorý nikdy nemal vzťah so ženou. Aspoň nie v reálnom svete. V tom virtuálnom uznávam, že som videl zopár zúfalých jedincov, ktorých štýl pripomínal hlavného hrdinu. A vždy mi bolo trápne aj za nich, keď som čítal ich príspevky - rovnako ako keď som čítal Wadeove e-maily. Kniha však paradoxne neukazuje Wadeove romantické repliky ako prejav samoty a zúfalstva (čo by bolo zaujímavé), ale ako chytré cool hlášky, ktoré na hlavnú hrdinku fungujú.

Jediná línia, ktorá je reálne trochu cool je hľadanie skrytého "vajca". Tieto časti sa mi čítali najľahšie - hádanky, kľúče, preteky o to, kto bude prvý, zakomponovanie zákernej korporácie. Uznávam, že som sa bavil. O to viac ma mrzel nevyužitý potenciál virtuálnej reality. OASIS je svet v ktorom je možné úplne všetko. Sú tam nepredstaviteľné svety, kreativita tu nemá hranice, môžete tu robiť veci o ktorých ste v realite ani len nesnívali. A čo tu väčšinou treba robiť? Hrať staré počítačové hry. Skúste si to predstaviť. Idete do virtuálnej reality, no namiesto lietania v oblakoch, bojovania proti príšerám, či jazde na húsenkovej dráhe si sadnete k veľkej bedni a hráte pacmana. Naozaj dychberúce.

Autorovi by som zložil uznanie aspoň keby sa miestami zamyslel nad tým, čo je realita a aké následky má život v tej virtuálnej. Lenže on virtuálnu realitu vôbec nepodrobí kritike. Všetko je preňho cool. Jediné filozofické zamyslenie je na úplnom konci, no vyznieva do stratena a pôsobí akoby bolo dodané len aby sa nepovedalo.

Ak by som to celé zhrnul, máme tu výborný nápad, no nevýrazné postavy, nefungujúcu romancu, neexistujúci spoločenský komentár a nevyužitý potenciál digitálneho sveta. Pre mňa to nefunguje ani ako bezduchá zábava, pretože tomu chýba audiovizuál. Preto si myslím, že tentokrát je film omnoho lepší. Namiesto čítania zoznamu hudby, filmov, či komixov v ňom môžeme hudbu priamo počuť, zatiaľčo nám pred očami skáče King Kong a T-Rex sa snaží zahryznúť do DeLoreanu z Návratu do Budúcnosti. To už je iná káva!

AjťačkaTýnka

5/5 hodnotím díky propracovaným detailům, skvělému námětu pro postapokalyptickou Zemi, úžasné spojení techniky s člověkem, dokonale zvládnutá 80. léta a samozřejmě také nemohu zapomenout na příběh lásky :-) Kniha se skvěle četla, je psána velmi jednoduše, což umožňuje hltat stránky a u čtení tak odpočívat. Jsem z IT oboru, proto oceňuji popisy her, vývojářů a jejich rozvinutí. Každé pozastavení nad některou z her ve mne vyvolalo malé štěstí :-) Příběh je zasazen do budoucnosti, autor se však stále vrací k 80. létům, jejich znalost není nezbytně nutná. Rozhodně si ji přečtěte i Vy, kteří o "vosumdesátkách" nemáte ani páru :-)
PS: Pokud si nechcete pokazit skvělý dojem z knihy, nedělejte stejnou chybu jako já - NEdívejte se na film! Jinak budete zklamaní...

planet129

Tak to bylo opravdu něco! Nic jsem od knihy neočekávala, protože videohry nehraji. Nakonec mi ta neznalost videoher při čtení nevadila. Příběh je hodně čtivý, jen rozjezd se trochu táhne. autor vymyslel opravdu skvělou zápletku, sympatické charaktery a mnoho a mnoho dalšího! Příběh je napínavý a stejnojmenný film na motiv této knihy je taktéž skvělý!

Joges

Ready Player One se téměř v ničem neliší od podobných pohádek pro teenagery. Nechybí tu virtuální svět, bezútěšná dystopická budoucnost, parta náctiletých, ba ani klišé typu „u počítače člověk zapomíná, jak krásný je svět venku“. PC hry nehraju, ani je neprožívám, přesto mě Clineův trhák dostal. Čím? Námětem, četnými nápady, propracovaností, originalitou. Za to má mé veškeré uznání. A nejsem v tom sám. Sotva začal Cline knihu nabízet na trhu, skočilo po ní největší paperbackové nakladatelství světa. Toho dne, co Ernest podepsal smlouvu u Random House, koupilo práva na zfilmování i studio Warner Bros. No a dnes už se Ready Player promítá v kinech. A to není všem dnům virtuálního světa OASIS konec. Loni se nechal Cline slyšet, že pracuje na pokračování. V závěru ještě dodal, že děj se bude odehrávat ve stejných reáliích jako jednička.

DragonLover

Jeden z nejlepších příběhů, které se mi dostaly pod ruku. Zezačátku jsem měla problém se začíst, ale potom mě Wade zavedl do světa, kde je možné cokoliv a já jen hltala příběh stránku po stránce v napětí, co se stane dál. (btw. to, že osmdesátky byly cool, jsem věděla, ale že až takhle?)

Film (taktéž splněno) se od knihy docela dost liší, takže to je jako prožít dva různé příběhy zároveň, ale víte co? Tentokrát mi to ani tak nevadilo.

Přečteno v originále a ničeho nelituju. :)

buldozer5

O knize jsem se dozvěděl díky reklamě v televizi na stejnojmenný film, který právě běží v kině. I když mě podobná témata, jako je virutální realita a celkově budoucnost moc neberou, knihu jsem si pořídil s tím, že se na základě toho, jak se mi bude líbit, rozhodnu, zda půjdu i na film do kina. A musím říct, že pokud se povedl stejně jako kniha, mám se na co těšit. Skvělý příběh, má to spád, nenajde se kapitola, která by mě nebavila a fanoušci podobných žánrů si tuhle knížku prostě musí zamilovat. A jak jsem se přesvědčil, tak ne jenom oni :)

anishta

I když jsem teda prvně viděla film (#guilty), který se mi moc líbil, tak musím říct, že kniha je naprostá pecka.. Jsem ráda, že obojí je jiné.. A obojí je dobré... Kniha je každopádně perfektní, napínavá, čtivá, vtipná... Doporučuji!!!

inmax

Autor se přesně trefil do splněného snu každého geeka.. vždyť kdo by nechtěl navrhovat vlastní planetu nebo mít v garáži DeLorean, X-wing či Batmobile.. to vše z pohodlí gauče. Téma nabízí obrovské možnosti, možná škoda, že je docela velký prostor věnován historii a popisu designu jednotlivých her, (vždyť to si každý může zjistit na netu sám) místo toho bych dal větší důraz na Wadeovu zranitelnost v reálném světě nebo nějaký ten háček v plnění úkolů.. přece jen Wade znal všechny hry nazpaměť dopředu a byla to docela nuda, nebylo tam to napětí, jestli to klapne nebo ne.
Konec mi přišel už docela uspěchaný ale stejně bych rád pokračování, kde Wade v roli všemocného "Nea" Oasis bude mít třeba problémy s hackery nebo s někým, kdo po něm půjde v reálném světě :)

Edit po filmu: dle vysokého hodnocení na CSFD se film bude víc líbit lidem neznalých knižní předlohy, protože já moc s filmem spokojen nebyl :) Chápu, že pro film muselo plno věcí předělat, protože by asi nebyla úplně zábava koukat, jak hraje Wade 20 minut na automatu ale film toho mění docela dost, ze Sorrenta dělá blbce, co má heslo napsané na židli atd. prostě kniha je lepší :)

Lorej

Na knížku jsem si brousila zoubky už delší dobu, ale až film, který je v kinech, mě donutil po ní šáhnout.
A rozhodně nelituji!
Začátek (asi prvních 100 stran) byl poměrně zdlouhavý a nudný. Autor tam představuje svět a hrdinovu situaci. Ale tady ty úvody jsou takové nezbytné zlo mnoha sci-fi a fantasy knížek.
Jakmile jsem se dostala za pomyslnou čáru mezi "nudou" a "akcí", kniha se nedala odložit. Každou stránkou jsem si říkala: A co bude teď? Povede se to? Zvládnou to?
Za mě originální, zajímavý, (nejen) akční příběh, který rozhodně za přečtení stojí!