Ready player one – Hra začíná

Píše se rok 2045 a svět, utápějící se v energetické a ekonomické krizi, je velmi chmurným místem k životu. Není divu, že většina lidí utíká před realitou do uměle vytvořeného vesmíru videoherního systému OASIS, kde mohou zapomenout na běžné starosti, vytvořit si novou identitu a jejím prostřednictvím se pak pohybovat po tisícovkách virtuálních planet, pracovat, studovat, bavit se a prožívat své sny. Navíc se tam někde skrývá i dědictví po tvůrci této videohry, miliardáři Jamesi Hallidayovi, který před svou smrtí zanechal ve skrytých koutech OASIS několik klíčů, jež mají hráčům ukázat cestu k pokladu. Trvá však dlouhých pět let, než se středoškolákovi Wadu Wattsovi podaří objevit první z nich. A potom vypukne hotové peklo, protože zájemců o dědictví, které nálezci zajistí doživotní bohatství a obrovskou moc, je nespočet a v cestě za svým cílem se neštítí žádných prostředků. Když se pak soupeření přenese z virtuálního světa do toho skutečného, končí veškerá legrace - tady už jde o život....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/119273/ready-player-one-AXq-119273.jpg 4.61577

Ready Player One (2011)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Jota

Darami87
včera

I když nejsem zrovna geek, kniha se mi líbila. Zajímavý, originální nápad plný odkazů na staré hry. Jestlipak jsem byla jediná, kdo občas odložil knihu, aby si na internetu našel nějaký výjev ze hry popsaný v knize? Některé pasáže pro mě byly trochu těžké k pochopení, ale to asi proto, že jsem jinak počítačový analfabet.

Gustik5
včera

Film byl fajn, byť dosti přežvýkaný a okleštěný. Nu a kniha je (ne)překvapivě mnohem lepší. Nutno ovšem dodat, že dějová kostra ruku v ruce s autorovým psacím stylem je veskrze průměrná. Do nadprůměru to vytahuje vtažení popkultury, eastereggů a vůbec všech těch narážek, na něž jsem jako geek (za kterého se mám) strašně rád narážel a doufám že jich i většinu pochytil. Ale pátou hvězdu tomu dát i přes nadšení nemohu, protože je tu spousta záměrných i nezáměrných klišé a děj je taková pohádka, že to i s přijetím záměru je někdy moc...

Má to ale hezkou finální myšlenku a celá OASIS je prostě super nápad, takže tak.

jednaMagdalena

Ke knize mě přivedl film, který se mi dost líbil. Celkem mě zajímal ten svět a chtěla jsem o něm zjistit víc. Ze začátku mě nadchlo, že je příběh v knize dost odlišný od scénáře a můžu si tak užívat dva různé příběhy ze stejného světa. Po přečtení se mi už nelíbí film, kde kvůli akčnosti vměstnali příběh, který trvá pár let snad jen do 2 dnů. Ale hodnotím knihu, která byla příjemná k počtení, ale někdy, alespoň pro mě, jelikož nerozumím všemu okolo IT, španělskou vesnicí, kterou jsem nemohla docenit. Víc něž celý ten příběh, který mi na konci přišel hrozně utnutý, mi přišel o dost zajímavější popis světa, ve kterém se odehrává.
Pro milovníky osmdesátek a geek kultury je to asi povinná četba, ale pro ostatní jako já je to jen o novém pohledu na možnou budoucnost lidstva.

Xiucutil

Knihu jsem přečetl jedním dechem a druhým jsem ji přečetl znovu. Skvělé propojení 80. let s budoucností. Jelikož jsem většinu věcí v knize hrál, poslouchal, sledoval nebo četl tak to byl skutečně nevšední zážitek.
A pak přišel Mr. Špilberk a jeho film ....... to snad nemá smysl ani komentovat, podobnou vivisekci mi pánové filmaři už udělali s Aeon flux a Ghost in the shell, takže si začínám zvykat.

Pan_Skala
31.12.2018

Když jsem si tuhle knihu kupoval tak jsem doopravdy nevěděl co za poklad kupuji. Tohle je pomalu bible pro všechny geeky, pařany a podobné existence mezi které se i já sám počítám. Ze začátku jsem se prostě nemohl do ní dostat, ale tam byla vada v tom, že jsem chvíli předtím viděl film. Jakmile jsem ho z větší části vytěsnil ze hry tak jsem začetl tak famózním stylem, že jsem doopravdy nevnímal okolí a ještě jsem byl na okolí naštvaný, když mě rušilo. A jedno vím jistě. Jednoho dne si ji přečtu znova a nejspíše pak ještě několikrát a takových knih zatím moc není, abych je chtěl číst znova.

silvinka12
30.12.2018

WOW! Tohle bylo něco úžasného. Když jsem se dočetla k tomu, jak získat Parzival (Wade) první klíč, nemohla jsem se od knihy pak odtrhnout a hltala jsem jedno slovo za druhým. Na knize se mi moc líbilo, že měla v sobě úplně všechno- virtuální realitu, představu o tom, jak by mohl svět vypadat v budoucnosti, boj dobra proti zlu, pořádné napětí, Wadeovu lásku k Art3mis a přátelství k Aechovi, hádanky a mnoho dalšího. Každý okamžik, který je v knize napsán, tam není jen tak a má svůj důvod. Kniha v sobě taky skrývá i víc věcí, než svět videoher, každý člověk si v ní najde něco, co ho zaujme.

alef
29.12.2018

Příběh Ready Player One je takovou vizí - budoucnosti počítačových her, ale především směřování lidstva. Krize, kterou si lidstvo prochází není jen ekonomická a energetická, ale hlavně a především sociální. Ready player one je tak hlavně příběhem o úniku ze skutečného světa do světa ... kde se plní všechna přání?
... dokonalého? ... bez problémů?
Vítejte v OASIS ... ve virtuálním snu ... ve světě virtuální reality, která ale není tak dokonalá, jak se zdá ...

„Než jsem umřel,“ řekne Aborak, ... „vytvořil jsem své vlastní velikonoční vejce a ukryl ho někde uvnitř mé nejpopulárnější videohry – OASIS. První osoba, která toto vejce nalezne, zdědí všechno mé dědictví.“

Hra začíná ... boj o majetek a bohatství je v zuboženém světě to jediné, co lidi udržuje naživu ... lidstvo sjednocené společným úsilím, ... no, spíš společným cílem, prostředky si totiž volí různé, a zrovna tak způsoby dosažení vytouženého cíle ... a tak se do hry zapojují jednotlivci (individualisti), i různé skupiny, a někteří se nerozpakují zajít dál ... až za hranice virtuálního světa ...

My, čtenáři, tak máme možnost sledovat kromě dobrodružného sci-fi příběhu, vlastně dost rozsáhlou sociologickou studii ... s dost jasným závěrem - potkávat se, nebo prostě žít v realitě, je vážně o dost lepší než o životě snít ve virtuálním světě :-) ...

„Najednou jsem si uvědomil, že snad poprvé, co si vůbec pamatuju, necítím ani tu nejmenší touhu nalogovat se zpátky do OASIS.“

Svět, kam bychom utíkali před problémy - svět virtuální reality, si lidé vytvořili už dávno, to, jaká může být jeho budoucnost, dokážeme už dost reálně tušit, varování se nám dostává dnes a denně, takže zas a znova ... je to jen na nás, kam až si virtuální realitu pustíme, jak moc dovolíme, aby zasahovala do našich životů, ... nebo ... hůř ... aby je měnila a ovlivňovala ...

A příběhů, které otevírají oči ... probouzí ze snu ... vrací do života ... není nikdy dost :-).

Matyus
23.12.2018

Tohle je příběh týpka jménem Wade. Wade žije v době, kde ekologičtí aktivisté už prohráli a panelákům říkají "Komíny". Wade nežije veselý život, protože už nemá žádné rodiče, musí žít u otravné tety v Komíně a do toho ta energetická krize...
Proto Wade uniká před realitou tím, že tráví většinu času nasává kulturu osmdesátých let, nebo hraje OASIS. OASIS je skvělá hra, můžete si v ní udělat fešného avatara, zabíjet skřety a jezdit/létat v nejrůznějších dopravních prostředcích. Autor OASIS však umírá a nemá žádné potomky, proto OASIS svěří tomu, kdo najde "easter egg". K "easter eggu" vedou tři klíče. Wade najde první klíč jako první a vyvolá tím ohromnou honbu za zlatým vejcem...

Tento příběh jsem přečetl za jeden den, protože byla napsána velice čtivým způsobem. Po dočtení může působit ujetě a pohádkově, ale možná je to jen můj pocit. Každopádně povinnost pro geeky!

lachtan77
18.12.2018

Super jízda. Příběh byl propracovaný, četlo se to prostě samo. Hodně mě potěšil nápad zakomponovat do hádanek filmy, které dobře znám (barbar Conan, Jestřábí žena atd) Realita je samozřejmě mimo, ale tady to snad ani jinak nejde. Asi by mi trvalo 150let kdybych chtěl všechny filmy, hry vidět a to 20x jako Wade ;) Možná, že se dožiju toho virtuálního světa jako je OASIS. Třeba budu v sedmdesáti sedět na gauči a makat někde na jiné planetě.

Ann1307
11.12.2018

Viděla jsem film, když vyšel. A i přes to, že jsem věděla, jak to dopadne a co se bude dít, mě to celou dobu neuvěřitelně bavilo! I když nejsem velký geek, většinou jsem se v terminologii úplně neztrácela, takže pecka!
---------------------------------------Wade je mladý kluk, který žije v roce 2045, v budoucnosti, která je pro naši planetu opravdu katastrofální (ano, spějeme k tomu mílovými kroky).
Většina lidí proto utíká do hezkého prostředí hry / virtuální reality OASIS, která je zdarma, takže přístup do ní má i náš naprosto chudý hrdina.
Tvůrce této hry však nedávno zemřel a jelikož neměl žádné dědice, rozhodl se celou OASIS přenechat tomu, kdo dokáže vyhrát jím poslední naprogramovanou hru. Samozřejmě jsou zde padouši, takzvaní sixteři, kteří jsou zaměstnanci korporátu IOI. Ten chce OASIS ovládnout, změnit a zpoplatnit.
Rozpoutá se tedy zuřivý hon na "vejce", které získá výherce této hry..

withoutchild
04.12.2018

Ke knize jsem se dostal až po tom, co jsem viděl film, takže jsem docela tušil, co mě čeká. Jaké ale bylo překvapení, když jsemi zjistil, že se to s filmem shoduje pouze v základní myšlence a jménech postav. O to víc mě čtení bavilo. Nicméně trochu mi vadila jakákoli absence vyššího napětí nebo zádrhelu. Ne, že by to napínavé nebylo, ale zpětně si člověk uvědomí, že hlavním hrdinům vlastně nikdy pořádně neteklo do bot a docela snadno si se vším poradili. Film byl v tomto směru přesvědčivější. Každopádně je to hezky napsané, snadno se to čte, zvládl jsem to asi na 2-3 sezení.

TaLu
29.11.2018

Skvělá kniha, skvělý příběh.
A rozhodně skvělý spisovatel, protože jsem knihu četla s velikým nasazením, zájmem a radostí a to jsem na přečtené stránce textu někdy nerozuměla jedinému slovnímu spojení !
Nikdy jsem nehrála žádnou počítačovou hru, když nepočítám stařičkého Mária, kde jsem se určitě nedokázala dostat přes první dvě kola, piškvorky a solitér a to už je tak strašně dávno !
Přesto mě příběh pohltil a prvně v životě závidím všem těm vášnivým ( teď po přečtení knihy mi to chvíli bude trvat, než jim zase začnu říkat slovem "šílení") hráčům, kteří vědí při čtení knihy do posledního písmenka, o čem je řeč.
Nám ostatním zůstávají filmy, seriály a hudba, kde se chytat můžeme.
Co je ale nejdůležitější, kniha a ten strhující příběh podněcuje fantazii a já si uvědomila, že rozhodně není dobré podceňovat fantazii babiček - máme ji stejnou, nebo možná ještě rozvinutější, než v našem dětství.
Film se mi líbil opravdu hodně, je to trochu jiný příběh, jiný děj a jiné pátrání, ale myslím, že tam dokázali velmi dobře zpracovat přátelské vztahy, možná o kousek lépe, než v knize. Jinak ve všech ostatních směrech kniha opět vítězí.
Krátká ukázka je jak slovo vytesané do kamene, jak bych si přála, aby nikdy nezmizelo!
" ...realita, i když může být děsivá a bolestná, je také jediným místem, kde najdeš skutečné štěstí. Protože realita je reálná. Rozumíš? "

Kniha se doporučuje sama....přesto doporučuji i já - naprosto nepoužitelný Geek.
Kdyby to šlo, přidala bych jednu zářivou hvězdu za všechny zmínky o filmu Jestřábí žena.

Drea
25.11.2018

Wow! To byla jízda. U videoher jsem se vůbec nechytala, ale děkuji autorovi za odkazy na Blade Runnera, Návrat do budoucnosti, Firefly a Barbara Conana. Četbu týhle parádní knihy pak budu mít už navždy spojenou s poslechem soundtracku k Jestřábí ženě.
A teď si můžu konečně pustit film.

Mikejla19
20.11.2018

Knížku jsem dočetla včera večer, film viděla teď. Přítel ho chtěl pořád vidět, tak jsem si se čtením musela pohnout, protože kniha je vždycky lepší než film a v tomto případě to platí určitě. Sice mně v knížce vadily některé zbytečné detaily, taky mě štvalo, jak Wade všechno několikrát viděl, slyšel, přečetl.. když je blbost, aby to za pár let stihl a ještě si vše pamatoval, ale nevadí. Až na těchto pár věcí jsem ráda, že se ke mě knížka dostala a asi se do ní brzo pustím zas, hlavně po zhlédnutí filmu.. A taky jsem při čtení dostala chuť si zase něco zahrát.

Almond
17.11.2018

Taky jste si říkali, jak to Wade stihl?! tamten film 20x, tenhle seriál zná nazpaměť, všechny ty hry, “sedět” ve škole, studovat Halliday. ???? Kniha se mi moc líbila, nejvíc nadšená jsem byla, když jsem se chytala v titulech.
A teleportovat se například do Středozemě ? Pěkná představa.

makynka911
14.11.2018

Opět další kniha, která mě dostala do kolen. Uznávám, že jedinou chybičkou, a to mou, bylo, že jsem první šla do kina na film a pak četla knihu. Samozřejmě, že kniha je tisíckrát, ne, miliónkrát lepší než film. Ten byl sice skvělý a graficky zpracovaný jako žádný jiný, ale až potom, co jsem si přečetla knihu, jsem zjistila, jak moc scénáristé ořezali děj a hledání klíčů a bran. Chápu, že nemohli do filmu narvat všechno, ale s tím dnešním rozdělováním filmů na dvě části, mohli toho prostě využít.

Zpět ke knize. Bravurní zpracování, tajuplnost, akce, logika, flashbacky do filmů a písní. Kniha byla naprosto úžasná a mě jako hráče naprosto potěšilo vykreslování OASIS a herních návyků. Jediné co mě snad štvalo, bylo to místy přehnané řešení vztahu Arty s Percym. Zrovna v této knize by mi romantická linka vůbec nechyběla.

Určitě by mi nevadil seriál s tímto námětem :)

Metla
07.11.2018

Jelikož v určitých aspektech naplňuji definici nerda, asi není kdovíjakým překvapením, že jsem si tuto fantastickou jízdu skvěle užila. Má jen několik málo vad: ideálním čtenářem je disociální teenager, který přicestoval časem z 80. let. Pamětníci té doby si také přijdou na své, pokud ovšem tehdy měli přístup k zahraničním počítačovým hrám, sci-fi filmům a literatuře (což na území ČSSR splňoval asi málokdo). Tak třeba já bych učůrávala blaženou nostalgií, věnovat se "Ready Playe One" spíše devadesátkám až přelomu tisíciletí, to byl pro mne Zlatý věk. Takhle jsem nepochytala zdaleka všechny narážky především v herní zóně, s filmy to bylo naštěstí lepší a knihy zůstaly v ději bohužel hodně opomíjeny.
Trochu jsem zívala v "milostných" pasážích, ovšem uznávám, že pointa o nutnosti žít vlastní život a budovat reálné vztahy je přes svou vyčpělost čím dál aktuálnější. Také nejsem příznivec jednoduchých zápletek, kdy dokonale kladní adolescenti bojují s extrémně zlou megakorporací a sem tam se zjeví všemocný Gandalf s pomocnou hnátou... Neremcám, prostě zdůvodňuji absenci páté hvězdy.
Byla to moc příjemná zábava, s okamžiky humornými i temnými, co mne po dlouhých měsících zapřísáhlé abstinence s vysokou pravděpodobností zase uvrhne do závislosti na RPG. Hmm, Witcher 3 nebo Dragon Age: Inquisition? Možná Dishonored 2? Hele, na Batman: Arkham Asylum jsem se taky ještě ani nepodívala....

Leanis
03.11.2018

Nikdy jsem nebyla nadšená hráčka videoher. To ale v ničem nevadilo. Tahle kniha vám totiž všechno dokonale vysvětlí. Sama se totiž zabírá nesmírným počtem seriálů, filmů, hudby a samozřejmě her z předchozích dekád a všechno je překvapivě přesné. Knížka je čtivá, neuvěřitelně vtipná a sarkastická. Charaktery mají originální povahy a ani náhodou se tady nedá mluvit o tom, že by byli mainstreamem. Možná tak akorát hlavní záporák mi připadal bez osobních cílů. Jediné takové vysvětlení jeho činů by bylo, že "byl zlý protože prostě byl zlý". Každopádně naprosto doporučuju, zvlášť pokud jste fanda osmdesátých let. Já sama jsem se hodně nasmála při hromadě inside jokeů, které bylo možné pochopit pouze pokud jste určité filmy na které se odkazovalo znali.
Ještě jedna věc mě napadá - mrzí mě, že se tolik nemluvilo o nevýhodách OASIS. Hlavní hrdinové jí stále pouze opěvovali, mě ale připadalo, že díky hře zapomínají pořádně žít...

Akademik93
28.10.2018

Nechť je tato kniha varováním budoucím generacím před virtuálním prostorem a naprostým odloučením od reality. Kniha je čtivá a dokonale mě vtáhla do děje. Jako milovník videoher mohu jen doporučit.

Ledward
28.10.2018

Neříkám, že by se mi nelíbila, ale ta kniha je spíš pro kluky.

misowi84
26.10.2018

Nemohu říci, že by mě kniha nebavila. K tomuto žánru mám celkem blízko.
Ale popravdě jsem čekal ještě o něco více.. Jsem zvědav na srovnání
s filmovou předlohou. Jinak si kniha doporučení jistě zaslouží.

Žožik
25.10.2018

Tahle kniha byla opravdu něco. Jako asi všichni ostatní tady jsem nejprv viděla film, a až potom jsem četla knihu. Obojí má co do sebe. I když každé je v podstatě až na hlavní námět o něčem jiném. Do knihy jsem se začetla rychle i přesto, že jsem ji četla v angličtině, což je pro mě celkem nezvyk. Jinak docela mě štve, že jsem musela knihu neustále odkládat kvůli nedostatku času. Celkové zpracování knihy bylo podle mě velmi propracované a všechno dávalo smysl (což je u knih jako tahle dost důležité). No a hlavní postavy byly prostě zlatíčka.

Nightcrawler
22.10.2018

Jako nepamatuji tak staré hry (bohužel jsem k nim v dětství neměl přístup), nicméně jedno období svého života jsem počítačovým hrám a filmům věnoval, a přestože na to již není čas, část mého já to má stále rádo. Za to, že jsem se mohl k tomuto období vrátit a zavzpomínat, patří autorovi dík. A podobným mně mohu jen doporučit :-)

VMALEK
20.10.2018

Kniha je úžasná ale když jsem se po jejím dočtení podíval na film můj dokonalý pocit z celého toho příběhu se zhroutil jako domeček z karet.

lubik734
09.10.2018

Velmi čtivá kniha, úplně odlišná od filmu(film jsem viděl jako první) kniha se mi líbila moc.

wildXchos
08.10.2018

Dlouho jsem se nesetkal s autorem s takovou fantazií a schopnostmi popsat všechno jednoduše a při tom srozumitelně. Má dokonale propracované postavy, které skutečně poznáme až na konci knihy a jedinečný příběh. Hodně se v knize věnoval období, o kterém hodně ví. Všechno bylo skvěle promyšlené až do konce. Film mě moc nebavil, ale kniha je dokonalá.

KubaHanzelin
06.10.2018

Také jako mnozí ostatní, jsem viděl prvně film a pak se až dostal ke knize, která byla nařachaná odkazy na 80's a stařičké i novější videohry, někdy mě ty až přespříliš dlouhatánské popisy nebavily, ale tak či tak jsem se parádně bavil! Tento kousek by měl mít v knihovničce každý správný geek!

Fiara
06.10.2018

teda to byla jízda...přiznám se že jsme nejprve viděla film a až pak sáhla po knížce a překvapení bylo veliké...film i knížka se docela liší, ale obojí má něco do sebe....knížka je více zaměřená na hry a 80. léta a nemá tolik známých odkazů jako film, ale je velmi dobře napsaná a přečtete jí jedním dechem. A Parzivalovi prostě musíte držet palce :)

Soboll
05.10.2018

Viděla jsem nejdřív film a poté jsem až přečetla tuto knihu a to byla chyba .První část knihy mě moc nezaujala,ale jen proto,že jsem stále viděla před očima film ,který ubýval rychleji a bez všemožných názvu a návodů her . Pak jsem si řekla dost ,úplně vypustila film a ponořila se do tohoto jiného děje a bylo to skvělé .Nemohla jsem se odtrhnout ... určitě si přečtu i druhou knihu tohoto autora

Nomia
27.09.2018

Kombinace budoucnosti v neutěšeném světě a virtuální reality se zajímavým herním světem - to bylo pro mě velké lákadlo. A když k tomu připočtu spoustu popkulturních retro odkazů a feeling starých her, tak si nešlo atmosféru téhle knihy nezamilovat.
Ale samotný příběh už taková hitparáda bohužel není. Jasně, je to zábavné, je to čtivé, OASIS je brutálně zajímavý, ale škoda toho okleštěného vyprávění o reálném světě (to mohla být teprve ta správná pecka) a slabších charakterů.
A neodpustím si poznámku, že je vidět, že autorovi jde víc psaní a popisování herního světa a jednotlivých questů/hádanek, než vystavění charakterů a nedejbože milostná linka, která byla na celé knize asi to nejslabší.
Ready Player One má skvělý, zábavný svět, celkem napínavý příběh a hlavně výbornou strhující atmosféru, ale postavy a jejich vztahy jsou bohužel slabší stránkou knihy. Nicméně i tak jsem si jistá, že spoustu milovníků oldschoolových her (a nejen je) tahle kniha rozhodně potěší.