Ready player one - Hra začíná

od:

Ready player one - Hra začíná

Píše se rok 2045 a svět, utápějící se v energetické a ekonomické krizi, je velmi chmurným místem k životu. Není divu, že většina lidí utíká před realitou do uměle vytvořeného vesmíru videoherního systému OASIS, kde mohou zapomenout na běžné starosti, vytvořit si novou identitu a jejím prostřednictvím se pak pohybovat po tisícovkách virtuálních planet, pracovat, studovat, bavit se a prožívat své sny. Navíc se tam někde skrývá i dědictví po tvůrci této videohry, miliardáři Jamesi Hallidayovi, který před svou smrtí zanechal ve skrytých koutech OASIS několik klíčů, jež mají hráčům ukázat cestu k pokladu. Trvá však dlouhých pět let, než se středoškolákovi Wadu Wattsovi podaří objevit první z nich. A potom vypukne hotové peklo, protože zájemců o dědictví, které nálezci zajistí doživotní bohatství a obrovskou moc, je nespočet a v cestě za svým cílem se neštítí žádných prostředků. Když se pak soupeření přenese z virtuálního světa do toho skutečného, končí veškerá legrace - tady už jde o život....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/119273/ready-player-one-AXq-119273.jpg 4.6908
Originální název:

Ready Player One (2011)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Jota
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (244)

Přidat komentář
petr9807
včera

Kniha jde do veliké hloubky, co se týče reálií 80. let. Pokud máte vztah k hrám, hráli jste někdy online, a zároveň vám něco říkají i filmy jako WarGames, nebo alba od skupiny Rush, pak si tuhle jízdu užijete.

verxes
17. září

Překvapilo mě, jak jednoduše se to četlo, docela mě to pohltilo a celkově mě to hodně bavilo - i na nějaké ty staré gamesy jsem si při tom taky vzpomněl.. u mě je hodnocení jednoduché - kniha splnila očekávání, přečetl jsem ji tak rychle, jako už dlouho žádnou knihu - např. když jsem chtěl jít spát a odložit to, tak jsem si říkal "ještě si kousek přečtu, ještě pár stran.." .. a to už se mi poslední dobou u žádné knihy nestalo.. takže 5/5 za super zážitek a určitě vyzkouším i další tituly od tohota autora, kterého jsem doposud neznal.

Matty
11. září

"Na sklonku týdne jsem byl pořád ještě panic, úplně sám v temném pokoji, co prcá lubrikovaného robota."

Naprosto chápu, proč Ready Player One mnohým čtenářům přivodil mnohonásobný nerdgasmus. Ta kniha všechny nerdy/geeky přebývající ve virtuálních světech a dělící svůj čas mezi brouzdání po internetu, hraní videoher a sledování seriálů, ubezpečuje, že jim znalosti a schopnosti získané těmito aktivitami jednou mohou přinést velké bohatství a slávu (což je ostatně pravda i v reálném světě - viz e-sporty nebo youtubeři). Rádoby hluboké poučení v dovětku je zde spíš jen "aby se neřeklo" a kniha k němu rozhodně od začátku nesměřuje.

Netvrdím, že mne vyzobávání všech těch odkazů (žel, příliš explicitních, aby jejich rozkrývání vybízelo k opakované četbě) na knižní sci-fi, komedie Johna Hughese, Rocky Horror Picture Show nebo staré videohry nebavilo. Když si je ovšem odmyslíte, zůstane vám strašlivě tuctový young adult román s jednorozměrnými postavami, které ztvárňují pouze určité typy (nechybí ani to nejvysmívanější klišé děl, která předstírají sociální uvědomělost - černá lesbička), napsaný podle vrcholně předvídatelného hero's journey mustru.

Cline si uvědomuje, že hlavní ozvláštnění jeho knihy spočívá v eklektickém odkazování na (převážně, ale zdaleka ne jenom) osmdesátkovou popkulturu. Proto věnuje velký prostor popisu herních mechanik různých her a jejich easter eggů, což je zprvu zábavné, ale postupně to stále více působí jako autorova otravná geekovská exhibice.

Popisností trpí celá kniha. Namísto toho, aby byla pravidla fikčního světa (v němž stejně obrovská spousta věcí nedává smysl, zvlášť na úrovní světa základního - reálného) vysvětlována za běhu, vyprávění se vždy zastaví a na několika odstavcích následuje popis toho, jak věcí fungují nebo k čemu došlo kdysi dávno v minulosti.

Problém je také v tom, že vyprávění plyne příliš hladce a záhy se stává lehko odhadnutelným a poněkud mechanickým. Protagonistovi se úkoly často daří plnit díky tomu, že má obrovskou kliku a náhodou zná přesně tu informaci, kterou k postupu do dalšího "levelu" potřebuje (protože teenageři budoucnosti zřejmě nebudou dělat nic jiného, než se učit zpaměti hlášky ze stand-upů Billa Hickse, Válečných her a Svatého grálu).

Ready Player One je ledabyle vystavěná, nepříliš oslnivým jazykem napsaná oddechovka, z jejíž každá stránka křičí, jak moc se chce zalíbit geekům. Ve skutečnosti jde o zábavu na úrovni casual her, přístupnou bez jakékoliv přípravy ihned každému. Hardcore geekovina by se podobnou masovkou stát nemohla, což je v pořádku a uvědomuji si, že má nespokojenost částečně pramení z očekávání knihy nejen zábavné, ale také kvalitní, na kterou nezapomenete pár minut po přečtení poslední věty. Věřím ovšem, že Spielberg dokáže emocionální i myšlenkový potenciál námětu vytěžit důkladněji.

Jack Bauer
10. září

Hry mě dávno přestali bavit, naprostá ztráta času, možná proto, že už nejsem žádný herní nadšenec, mě kniha nevtáhla do děje. Velice nudné popisy popisy a odkazy na hry a filmy 80 let, opět jsem se nechal zlákat vysokým hodnocením a chvályhodnými komentáři a nebýt toho, že se to chystá zfilmovat můj oblíbený režisér Steven Spielberg, by mě kniha naprosto minula. Snad zfilmovaní bude zábavnější. Nedočteno. Skončil jsem jak Aeech prolomil první bránu a bylo mě to úplně šumák. Číst tuhle knihu je naprostá ztráta času jako hraní her. Velmi přeceněná kniha, pro teenagery a pařmeny. Věřím, že by se mi moc líbila, kdybych byl naprostej vypatlanec do her, ale playstationu jsem se zbavil před léty a už mě hry vůbec nezajímají ani na pc. Ne,že by mě nebavily, jen mě to připadá jako ztráta času. Jinak velmi pěkně vykreslená virtuální realita v Oasis, ale po čase mě to začalo hrozně nudit.

Budulman
08. září

Tak jo, musím přiznat, že mi začátek vůbec nešel a hrozně mi vadilo, že autor furt dokola opakuje věci, které už jednou vysvětlil, hlavně o Jamesi Hallidayovi a mě to hrozně iritovalo :-)
Dal jsem asi dvě nebo tři kapitoly a knížku odložil... To bylo někdy před rokem...
Nedávno se mi zase dostala do povědomí zaprvé trailerem na blížící se film a zadruhé nepřímo díky tomu, že jsem si domů pořídil VR.
Knížka hned začala dostávat jiný rozměr a ty první kapitoly jsem znovu přelouskal, abych se dostal dál...
A udělal jsem dobře!
Tolika podnětů ke vzpomínkám na tu dobu, ve které jsem sám vyrůstal, jsem dlouho nezažil...
Spoustu odkazů z té doby si stále velice dobře pamatuju a sehnal jsem si znovu pár filmů, které jsem neměl. Většina každopádně dávno patří do mé videotéky.
Nostalgie a retro dnes jede na plné obrátky všude a tahle knížka na tomhle trendu jede jakbysmet.
Jak už někdo psal v jiném komentáři... jdu si najít a zkusit Joust a další hry :-)

vnimat_Krasu
30. srpna

Vlastně moc nezáleží na tom, jak moc kovaní jste hráči.
Cline je totiž suprovej vypravěč a očividně miluje Harryho Pottera. A pokud byste dali ledvinu za zopáknutí zážitku z Ohnivýho poháru, je Ready Player One zatraceně cennej achievement.

Přečtete ho totiž jako nic.
A i když zpětně uznáte, že začátek se možná až příliš táhne a že konec to vezme trochu zhurta, budete mít chuť si natáhnout vizor a přesunout se zpátky.
Návyková je totiž knížka skoro jako, ehm, dobrá videohra.

Petroff
30. srpna

Och ano, knížka pro nerdy. Díky, pane spisovatel!! Je v tom všechno! Osmdesátky rulezz!!

Žemlák
28. srpna

Zavzpomínal jsem na spoustu starých her, ale i tak se člověk zamyslí nad tím, jak to bude vypadat c budoucnu a uvědomí si, že částečně už tak žije..

EternalCritic
27. srpna

Kniha měla hned po přečtení úvodní kapitoly velké šance, se dostat na vrch mého pomyslného top žebříčku. Geekovské pojetí s nádechem pohrávání si s dystopickou budoucností lidstva, které je uvězněno ve virtuálním světě a dávno zapomnělo na život, mě doslova uchvátilo. Co mě na ní mrzelo je, že po dočtení máte chuť na všechno zapomenout a knihu si vychutnat se všemi emocemi znovu.

Problém je možná jen to, že příběh je postavený na popkultuře, což asi dost omezuje cílovou skupinu. Myslím že čtení je určitě těžší (možná i nezáživné) pro ty co mezi vším nevidí pomyslné nitky a neví co hlavní postava popisuje a na co neustále odkazuje.

Nakonec doufám, že Spielberg ví co dělá a nenechá se unést "nekonečnou mocí režiséra".

P1tr
24. srpna

Výtečné dílo, které je v době jeho dočtení tím nejlepším, co jsem zatím měl možnost přečíst. Kniha prezentuje svůj vlastní, do detailů propracovaný svět umně kombinující sci-fi a retro prvky a skáče z komediální polohy do dramatické a v jednu chvíli dokonce připomíná atmosférou antiutopické 1984 - zkrátka nejen po příběhové stránce, ale také té polohové je Ready Player One pln překvapení. Z každé stránky je cítit spisovatelova dětská radost z prezentovaného materiálu, která se snadno přenáší na čtenáře. Někoho může odradit zaměření na popkulturu 80. let z důvodu její neznalosti, ovšem věřte, že se není čeho bát a kniha vtáhne i pokud osmdesátky znáte jen povrchově a v takovém případě Vás s kulturou této doby alespoň seznámí a naláká na spoustu kulturních milníků. Ready Player One je zkrátka po všech stránkách povedené dílo, které se čte samo a každý, kdo má jen trošku rád sci-fi a popkulturu by si ho neměl nechat ujít.

melanie
20. srpna

Po nekolika pokusech konecne young adult, ktera se mi libila. Mlady hrdina bez zbytecnych emoci, cilevedomy a sebevedomy. Sice jsem knihu cetla, abych nasla duvod se internetu nevenovat, co jsem ale zjistila bylo, ze kdyz chcete neceho dosahnout v herni soutezi, musite proste hodne hrat hry. Takze zalezi na kazdem, co si z toho vezme. Ja jsem moc rada, ze jsem konecne objevila knihu, kde nebyly hlavni hrdinky uknikane a jejich chovani nelogicke. Neni duvod se sci- fi, zde je budoucnost proste jen kulisa a pribeh vas vtahne.

Bombas
19. srpna

Komentáře moc nepíšu, ale tady musím. Skvělá kniha, která mě pohltila a nešlo jí jen tak odložit. Kniha mě nutila si některé hry/filmy/songy dohledávat na youtube. Dost songů jsem ale taky znal, takže jsem si je rovnou pobrujoval a dodávalo to tak knize skvělou atmosféru. Nejspíše si jí dám časem ještě jednou a podrobím jí hlubšímu rozboru :)

Torgal
16. srpna

Je jasné, že kniha, ktorej významná časť deja sa odohráva v D&D module Tomb of Horrors, ktorý som pred rokmi osobne absolvoval, má u mňa nakročené k priaznivému hodnoteniu :-) Pravdou ale je, že pod hrubou geekovskou šupkou tvorenou tonami videoherných a popkultúrnych odkazov sa odohráva v podstate klasický young adult príbeh nie príliš vzdialený od Hunger Games (dystopická budúcnosť, vyvolený bojujúci so zlou megakorporáciou, atď.). Číta sa ale jedným dychom a našťastie ku koncu skrýva zopár es v rukáve, ktoré ozvláštnia dejovú mustru pozostávajúcu z postupu hádanka-kľúč-brána. Čoho som sa nedočkal je nejaké hlbšie posolstvo, ktoré by poukázalo na znepokojivé pomery v knihe prezentovanej budúcnosti, ku ktorej naša spoločnosť nemá zas až tak ďaleko. Je to škoda, lebo práve takýto presah delí zábavné jednohubky od klasík žánru. 8/10

3DD!3
15. srpna

Osmdesátky už zase frčí, stačí se podívat do kina narvaného remaky nebo do hračkářství praskajícími pod návalem transformerů. Móda se vrací, retro znovu in (kapsy se na ruby nenosí), hry jsou důležitější než kdy dřív, stejně jako drogy a sex. Vrací se i syntezátory. Cline děj posunul jen kousek dál do budoucnosti... RPO se dobře čte. Má jasnou příběhovou strukturu s poselstvím, že hrát je dobré pokud máte všech pět po hromadě a virtuální svět může jednotlivci přinést spoustu dobrého. Společnost jako taková tím trpí a přes všechnu zábavu se kašle na přežití. Téma tolik důležité v dnešní době. Jsem zvědavý jak to Spielberg uchopí. Jestli zábavnou formu použije jen jako prostředek k vyprávění o lásce k době hojnosti a zábavy, nebo kritiku konzumu. Za sebe bych byl rád za trochu od obojího. Cline na to druhé v závěru totiž docela kašlal.

zuzana4291
12. srpna

Jediné s čím jsem měla problém, byla historie počítačů a počítačových her. Ale pokud se zaměříte na celkový dojem, tak je z této knihy velmi dobrý. Pořád se něco děje a opravdu špatných míst je velmi málo. Takže se nemůžete od knihy vůbec odtrhnout.

DennisMoore
06. srpna

Harrypotterovský příběh zdaleka nejen pro milovníky osmdesátých let, nerdy či geeky, čert to vem, protože stačí, když má člověk alespoň trochu všeobecný rozhled nebo prostě jen funkční fantazii, která mu pomůže. Líbil se mi kontrast mezi videoherní a (ve finále) orwellovskou realitou, k hlavním postavám jsem přilnul a radost jsem měl také z toho, jak neokoukaně se příběh vyvíjí. Že film (na)točí Steven Spielberg, to je velký dárek pro čtenáře a myslím, že hlavně pro autora.

Peleus
05. srpna

Nemám pocit, že bych svými postřehy přidal o tolik navíc, než uživatelé přede mnou. A tak snad jenom několik poznámek.

1. Dívám-li se na mnohé komentáře, v nichž se přispěvatelé nadšeně označují podle hlavního hrdiny Ready Player One za tzv. "geeky", jsem překvapen. Chování, které autor Wadu Wattsovi přisuzuje se mnohem přesněji označuje jako "nerd(ovské)". Ač nejsem zastáncem otrocké důvěry k Wikipedii, tentokrát souhlasím s definicí v ní uvedenou.
2. Ernestu Clinovi rozhodně nejde upírat zajímavý nápad prolnutí online světa s tím skutečným a následné úvaze, kde a proč je vlastně člověk šťastnější. Zda ve světě skutečném, nebo uměle stvořené realitě?

Z nějakého důvodu mi ale jeho ženou nepolíbený, společností odstrkovaný, na 80. léta zaměřený obtloustlý mladík k srdci nepřirostl. Třeba je to mým věkem, ale mnohem víc se mi líbilo dospělejší zpracování podobného námětu od Sergeje Lukjaněnka v sérii Hlubina, konkrétně první díl (Bludiště odrazů - https://www.databazeknih.cz/knihy/bludiste-odrazu-494 ).

papajapa
04. srpna

Pocitacove hry nehraji a s 80.lety mam spolecny jen rok narozeni.
Takze proc jsem to cetla? Asi ze zvedavosti a oblibe ve sci-fi a fantazy. Ikdyz mi chvili trvalo se zorientovat a zacit, rozhodne to stalo za to!
Charaktery postav byly uchazejici jen mi obcas lezla Art3mis na nervy. Ohledne Aecha jsem porad cekala co se vyklube protoze mi tam "neco"nesedelo. A bylo to necekane rozuzleni. Parzival byl v pohode ikdyz ta cast s umelou pannou a masrurbaci byla fakt ujeta. No a Šoto byl muj oblibenec. Skoda, ze nemel vic prostoru.
Za nejaky cas si ji urcite precru znovu a pri kazde zmince na nejaky film, hru ci pisnicku si ji predem proklepnu.

Hadati
04. srpna

Tato kniha je určena pro geeky, protože je v ní tolik odkazů na počítačové (video) hry, knihy, seriály, filmy, sci-fi, fantasy, hudbu atd., že ozkouší každého geeka, kolik toho vlastně o takových věcech ví. Začátek je celkem pomalý, kdy nám autor představuje bezútešný svět roku 2045, a na druhou stranu úžasný virtuální svět OASIS. Postupem knihy se to zlepšuje, kdy tak 85 % knihy se odvíjí ve virtuální realitě. Překvapivě se ale hlavní hrdina odhodlá k akci i ve skutečném světě. Dobrou knihu často dělají kvalitní záporáci a vyvrcholení – obojí tu najdete. Nepřítele budete skutečně nenávidět a finální střet hrdinů s padouchy je opravdu něco, co by bylo skvělé vidět na plátně kin. A nejspíš se dočkáme, protože to točí Spielberg a do kin to má jít v roce 2018.

rd4ever
02. srpna

Jako malý geek jsem si představoval, že takhle nějak by to mohlo vypadat - ten svět, jak se k tomu dospělo, aj tu posedlost 80. lety. No a tady to ten autor všechno takhle napsal. A mnohem líp než bych čkal. Je to supr čtivý, spousta odkazů na kultovní filmy, hry, seriály atd.

Velkomožný
30. července

Neskutečná věc, kterou jsem přečetl za 24 hodin :-)
Pokud neznáte základy pop kultury, nevyrůstali jste v 80. letech a nemáte přehled v umění, hrách a klasické literatuře tak si knihu neužijete ani z 5%

Například hned na 1 stránce je citace z Krotitelů duchů a tak to jde až do konce.

100 narážek, citací, odkazů, hlášek...

Moc jsem se bavil.

Ajinka126
30. července

Geniální. Pro mě, jakožto milovníka knih a PS her, to bylo jako přesun do ráje. Po krkolomnějším začátku mě to absolutně pohltilo. Má to jedinečnou atmosfému. Líbí se mi, že to neche příliš nechce apelovat na morální aspekty. Je to plné akce, zvratů a silných momentů. Finále je doslova grandiózní. Moc doporučuji.

Destil
25. července

It's been a while since a book was so interesting that I couldn't stop reading. Ready Player One is a sci-fi from 2044 and it shows how a VR MMORPG could work and became synonymous with the internet itself. Lot of gaming, geek and 80's references. And it's gonna be turned into a movie directed by Steven Spielberg, can't wait!

noizcore
09. července

Přečteno jedním dechem. Kombinace dnes módnich MMORPG, osmdesatých let a dobrodružného příběhu je trefou do černého.

koubin007
02. července

Je to sracka, ktera vytahuje hry z osmdesatych let jako nablyskany kouzelni k kraliky z klobouku nebo udychanej pop star magazin Michal David, songy non stop a poklada je na zlaty podnos a dela z nich modlu, cpe je mladezi a nuti je, je hrat a brat je jako Pismo svate. FUJ, to je fakt blivajz, ktery me nutil obcas i davit. Nicmene kdyz se oprostim od toho, ze tuhle knihu musel napsat nejaky uchylny geek, ktery si honil frantika nad dungenons of dragons a znal kazdou uchylnou hru z 70. a 80 let, ktera je na zbliti a davno zakopana six feet undrr, kazdy pritroubly film, kde hraji druhoradi herci, jedna se o celkem slusnou dystopii, ktera si mi chvilemi i dost libila. Je tam mraky nesmyslu, jako treba, že mladý hrac pc her umi obelstit firewall nejlepsi pocitacove site na svete a naprogramovat prvni posledni. Umel by leda tak velky hovno, akorat hrat hry a kdyby se mu sek pocitatc, tak by si sel hrat na honenou, ale to je vedlejsi. Jako roman, to stoji za skouknuti. Ale je to picovina.

Michaeles
01. července

Nejlepší kniha jakou jsem v životě četl. I když zrovna nejsem fanoušek fantasy tohle mě neskutečně pohltilo. Musel jsem číst pořád dál a dál. Určitě si ji někdy přečtu znovu a budu si vypisovat všechny filmy a seriály o kterých je v knize zmínka abych se na ně mohl kouknout. Úžasná kniha !

Lolila
27. června

Aj keď nie som počítačový expert alebo skôr znalec na hry a veľa krát som netušila čo znamenajú jednotlivé hry a filmy, nevadí. Virtuálny svet bol zaujímavý, dej napínavý. Neľutujem, že som knihu prečítala.

Dany1006
24. června

Když jsem tuhle knihu uviděl v knihovně, vůbec jsem nevěděl, co od ní ní mám čekat.
Kniha je napínavá a během čtení se mi jí nechtělo odložit.
Doporučuji přečíst.

vlkodlaq
20. června

Takže čtu už po třetí a tentokrát si dělám zápisky a zmíněné filmy, staré hry, knihy a hudbu hledám, sleduju, poslouchám, čtu a hraju a cítím se být vtažen do prostředí knihy o to více. Až si za nějakou dobu playera přečtu zas, budu u těchto zmínek jen moudře/znalecky pokyvovat hlavou a třeba právě zmiňovanou hudbu si pustím jako pozadí. Každopádně jsem tak narazil na zajímavé filmy i knihy, které rozhodně stojí za pozornost. Filmy sice působí archaicky a po stránce efektů uboze, když ale tohle člověk velkomyslně přehlíží, příběhy mají hloubku. Dnes jsou filmy na oko tak úžasné, že člověk jen těžko sleduje vlastní děj a za pár dní už skoro neví, o čem to bylo, jen že to bylo SUPER!

mautina7
18. června

Líbí se mi pohled na budoucí svět, který je podle mého názoru celkem dost realistický. Uznávám, že jsem na spoustě popkulturních narážek byla trochu mimo, ale i přesto ve mně kniha svým silným a napínavým příběhem zanechala silné emoce.