Ready player one – Hra začíná

Píše se rok 2045 a svět, utápějící se v energetické a ekonomické krizi, je velmi chmurným místem k životu. Není divu, že většina lidí utíká před realitou do uměle vytvořeného vesmíru videoherního systému OASIS, kde mohou zapomenout na běžné starosti, vytvořit si novou identitu a jejím prostřednictvím se pak pohybovat po tisícovkách virtuálních planet, pracovat, studovat, bavit se a prožívat své sny. Navíc se tam někde skrývá i dědictví po tvůrci této videohry, miliardáři Jamesi Hallidayovi, který před svou smrtí zanechal ve skrytých koutech OASIS několik klíčů, jež mají hráčům ukázat cestu k pokladu. Trvá však dlouhých pět let, než se středoškolákovi Wadu Wattsovi podaří objevit první z nich. A potom vypukne hotové peklo, protože zájemců o dědictví, které nálezci zajistí doživotní bohatství a obrovskou moc, je nespočet a v cestě za svým cílem se neštítí žádných prostředků. Když se pak soupeření přenese z virtuálního světa do toho skutečného, končí veškerá legrace - tady už jde o život....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/119273/ready-player-one-AXq-119273.jpg 4.61486

Ready Player One (2011)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Jota

lubik734

Velmi čtivá kniha, úplně odlišná od filmu(film jsem viděl jako první) kniha se mi líbila moc.

wildXchos

Dlouho jsem se nesetkal s autorem s takovou fantazií a schopnostmi popsat všechno jednoduše a při tom srozumitelně. Má dokonale propracované postavy, které skutečně poznáme až na konci knihy a jedinečný příběh. Hodně se v knize věnoval období, o kterém hodně ví. Všechno bylo skvěle promyšlené až do konce. Film mě moc nebavil, ale kniha je dokonalá.

KubaHanzelin

Také jako mnozí ostatní, jsem viděl prvně film a pak se až dostal ke knize, která byla nařachaná odkazy na 80's a stařičké i novější videohry, někdy mě ty až přespříliš dlouhatánské popisy nebavily, ale tak či tak jsem se parádně bavil! Tento kousek by měl mít v knihovničce každý správný geek!

Fiara

teda to byla jízda...přiznám se že jsme nejprve viděla film a až pak sáhla po knížce a překvapení bylo veliké...film i knížka se docela liší, ale obojí má něco do sebe....knížka je více zaměřená na hry a 80. léta a nemá tolik známých odkazů jako film, ale je velmi dobře napsaná a přečtete jí jedním dechem. A Parzivalovi prostě musíte držet palce :)

Soboll

Viděla jsem nejdřív film a poté jsem až přečetla tuto knihu a to byla chyba .První část knihy mě moc nezaujala,ale jen proto,že jsem stále viděla před očima film ,který ubýval rychleji a bez všemožných názvu a návodů her . Pak jsem si řekla dost ,úplně vypustila film a ponořila se do tohoto jiného děje a bylo to skvělé .Nemohla jsem se odtrhnout ... určitě si přečtu i druhou knihu tohoto autora

Nomia

Kombinace budoucnosti v neutěšeném světě a virtuální reality se zajímavým herním světem - to bylo pro mě velké lákadlo. A když k tomu připočtu spoustu popkulturních retro odkazů a feeling starých her, tak si nešlo atmosféru téhle knihy nezamilovat.
Ale samotný příběh už taková hitparáda bohužel není. Jasně, je to zábavné, je to čtivé, OASIS je brutálně zajímavý, ale škoda toho okleštěného vyprávění o reálném světě (to mohla být teprve ta správná pecka) a slabších charakterů.
A neodpustím si poznámku, že je vidět, že autorovi jde víc psaní a popisování herního světa a jednotlivých questů/hádanek, než vystavění charakterů a nedejbože milostná linka, která byla na celé knize asi to nejslabší.
Ready Player One má skvělý, zábavný svět, celkem napínavý příběh a hlavně výbornou strhující atmosféru, ale postavy a jejich vztahy jsou bohužel slabší stránkou knihy. Nicméně i tak jsem si jistá, že spoustu milovníků oldschoolových her (a nejen je) tahle kniha rozhodně potěší.

anmaride

Měla jsem takovou menší čtecí krizi a toto byla kniha, která mě z ní vytáhla. Takže mě přesvědčila v tom, že je opravdu výjimečná, příběhově zajímavá, čtivá. Dokonce se mi i dvakrát zdál sen, že jsem součástí OASIS a to se mi mnohokrát z knih nestává.
I přesto se nemohu ubránit trošku vtíravému pocitu, že tomu k dokonalosti ještě trochu chybí. Nechci tu psát konkrétní situace a tím prozrazovat běh příběhu, ale některé pasáže mi přišly nepropracované. Zaráželo mě, co vše hlavní hrdina věděl (a nejen z oblasti Hry o Zlaté vejce) a do čeho se odvážně pouštěl, ačkoliv byl introvertní geek, sotva vystupující mimo virtuální realitu.
I přes tyto nedostatky je kniha výborná oddechová lahůdka a s klidným srdcem ji mohu doporučit.

Andynka

Wow, tohle byla pecka. Do příběhu jsem se začetla hned od začátku a užila si ho až do konce.
I když nejsem člověk, co by hrál různé hry, o které se v knize píše, tak jsem se opravdu bavila ! Bylo to skvělé, nápadité, zábavné .
Příběh je předvídatelný, ale to Vám nemůže ten zážitek z knihy pokazit.

nataalie7

Ready player one jsem nejdříve viděla jako film, který mě velmi mile překvapil a celých snad 120 minut jsem si náramně užívala. Takže po zjištění, že je příběh originálně napsán jako kniha, neváhala jsem ani minutu a knihu si pořídila. A můj názor? Skvělé a prostě úžasné! Kniha byla tak perfektně propracovaná, že jsem nad tím kolikrát kroutila hlavou. Kniha se mi samozřejmě líbila víc než film, milionkrát víc než film ! Užívala jsem si každou stránku a nedočkavě čekala co bude následovat dál. Konec mohl být trošičku lepší, ale to je jen maličkost.

vlkodlaq

Sám sebe překvapuju, ale vzal jsem do ruky Playera po nějaké době, otevřel, že si přečtu jen pár oblíbených pasáží, samozřejmě jsem ho přečetl celého. Po šesté. I po šesté baví. I když už ho znám skoro nazpaměť, pořád napíná. Nominuji playera do top5 knihy mého života.

TiniQ

Precitala som to az ked som videla film. Ako inac kniha stokrat lepsia :) mam rada sci-fi a 80te roky takze idealne pre mna, plus je tu vela odkazov na ine knihy/filmy podobneho zanru.

MorriconeTheGod

Zpočátku (první třetina) mě příběh chytil jak sviňa a měl jsem skoro pocit, že by mohlo jít o geniální bibli pro inteligentní rasu. Pak se ale rázem román zvrhává v stále trapnější románek klasického střihu "young adult". Škoda. Autor měl navíc, ale zahodil to kvůli vidině líbivosti a výdělku - nic nového. Příběh zůstává napínavý a kvalitní, ale za promarněný potenciál ubírám bod.

petra5588

Ono to mělo přes 400 stran? Nějak jsem si ani nestihla všimnout! Povinná literatura pro všechny nadšence do sci-fi a fantasy, ještě teď slintám nad představou návštěvy Středozemě, Zeměplochy nebo galaxie Star Wars. Byla jsem dokonce tak nadšená, že jsem si pustila film :D No, když to vezmete tak, že je knihou jen velmi volně inspirován...tak je to pořád strašná hovadina :D Takže radši vsaďte na vlastní představivost a ponořte se do děje ;-)

Tamten

Kniha není příběhově špatná (i když prostředí, ve kterém lidé ujíždí na počítačových hrách z prvních automatů, když mají virtuální reality s téměř neomezenými možnostmi, mi nepřijde moc logické). Ale jazyk knížky mi moc nesedl (nedokáži ale posoudit, zda to je autorem knížky, nebo až překladem).

JohnCZ

Kniha, na kterou jiní pějí oslavné ódy. Hodnocení 91 % mě ale opět jen utvrdilo v tom, že se tady těžce nadhodnocuje a zoufale tu chybí nějaká kritika. Nechápejte mě špatně, Ready Player One není zlá kniha. Strašně dobře se to čte, je to napěchované hromadami odkazů (už jen díky tomu jsem dohnal pár 80's filmových restů) a celkově ta retro atmosféra s viditelnou láskou autora ke starým hrám z toho přímo čiší. Samotný děj mě ale zklamal. Jak už tu bylo několikrát zmíněno, celý příběh je neskutečně přímočarý, mělký a bez nějakého většího zvratu. Celou dobu jsem se těšil na twist, který určitě všechno převrátí naruby a ono se tak nestalo. Dopadlo to přesně tak, jako se dalo od začátku očekávat a z toho pramení mé největší zklamání. S hlavním hrdinou se dá těžko ztotožnit, protože je to prakticky nadčlověk s vědomostmi, které by měl problém pobrat i superpočítač (nebo autista). Je to sice sympaťák, ale celý postup hrou mi pro něj až příliš lehký a nelidsky zidealizovaný. O něco více mě zajímala Art3mis a další jeho přátelé, ale ti nedostali ve finále zas až tolik prostoru, kolik bych si býval přál. Zejména linka z reálného světa, která je v první fázi knihy popsána dost zevrubně, je ve finále upozaděná na několik stránek v závěru a načrtnuté problémy se vůbec neřeší. Což je asi i záměr, protože reálný svět spíš funguje jako takové dějové pozadí pro to zásadní - virtuální realitu OASIS. Ve finále jsem si při čtení pořád říkal, že by z toho mohl být opravdu zábavný letní filmový blockbuster (což dle ohlasů je), ale při čtení knížky asi očekávám od příběhu malinko víc.

Chajda69

Pěkné, velmi pěkné. Vyrůstal jsem v devadesátých letech a jsem tak spíše obeznámen s hity (herními, filmovými, seriálovými, hudebními) té doby, takže bych si knihu ještě více vychutnal, kdyby se zaměřovala na tuto dobu.

Kniha krásně zkombinovala nastupující možnosti virtuální reality, která se zdokonaluje snad každou hodinou, s již existujícími světy MMORPG typu World of Warcraft nebo League of Legends a simulací života ve stylu Second Life. Nepochybuji, že Cline popsal hi-tech nástroje a zařízení, k jejichž používání se dříve či později (osobně si myslím, že spíše dříve než později) dostaneme. Odhadem 90 % knihy se odehrává v OASIS, což je možná trochu na škodu, když "tam venku" je tak neutěšený svět, ze kterého by se dalo mnoho vytěžit, na druhou stranu, lidé v Clineově světe v OASIS trávili 90 % svého času... tam mohli být někdo, venku byli nikdo.

Velmi dobře jsem se honbou za klíči bavil, jedinou zdlouhavější a nezáživnou pasáží pro mě byla (ne)interakce s Art3mis, která ovšem měla své místo a do knihy zapadala. Jinak měl celý příběh výborný spád, pořád se objevovalo něco nového... ano, i já bych se do OASIS podíval a zkusil si v zóně zbraní a magie nějaký ten souboj. Ale pak rychle ven, protože "... realita, i když může být děsivá a bolestná, je také jediným místem, kde najdeš skutečné štěstí. protože realita je reálná."

Jednoznačně 5 hvězd, protože tohle je svého druhu unikátní dílo.

DericCaster

Určitě jedna z nejlepších knížek jenž jsem četl. Viděl jsem i film, ale knížka jasně vede. Příběh je velmi poutavý, bez zbytečných prodlev pěkně plyne. Určitě nenchat zahálet a ihned přečíst! :D

phm

**** Spoiler Alert ****
Pri cteni me strasne zarazilo 5 lete trvani reseni medeneho klice a brany (a nasledne mesice u nefritoveho) .
Skutecne by celemu svetu, s neomezenym pristupem k popkulture 80. let, trvalo takto dlouho vyresit hadanky tykajici se vyznamnych del dane doby? Navic s full-time nasazenim?
Za me je tento cas straslive prestreleny, lepsimu tymu z nocnich sifrovacek by mohly tyto tri (+tri) ukoly zabrat nenejvys den, spise vecer. Pokud tedy pocitam pouze reseni sifer a vynecham otrocke prerikavani replik z filmu nebo povinne dohrani her.

penthyn4419

Od sedmi do sedmi. Jedna knížka. Jedna neděle. Je čtvrt na osm večer a já před chvílí dočetl tuhle parádní knížku v rekordním čase. (Jedná se o můj osobní rekord ne světový.) Z toho si myslím můžete udělat představu o tom, jak je tahle kniha návyková. (Nebo taky o tom, jak moc nežiju "reálný život"). Každopádně musím pochválit snad všechno až na pár menších hrubek, kterých se ale dopustil až překladatel.
Rozhodně doporučuju přečíst, a pokud jste pořádný nerd, tak by byla čistá nerozvážnost nad touhle knihou ohrnout nos.

DAVRE

Dnes v noci dočteno a právě teď zhhlédnutý film. Tak jak už to bývá zvykem kniha mne více zaujala a jsem rád, že jsem mohl hloubějí poznát příběhy " první pětky". I když nejsem žádný hráč tak některé první herní počítače a hry mi něco říkaly a zavzpomínal jsem si. Určitě doporučuji. Díky.

Atlantis

Film jsem neviděl, takže nemám porovnání, ale kniha byla čerstvým závanem v jinak trochu zatuchlé sci-fi scéně.
Pokud jste aspoň trochu geekové, musíte si Ready player one za každou cenu přečíst. Ať už to jsou videohry, filmy, seriály nebo hudba, najdete si svoje. Osobně bych byl sice ještě spokojenější, kdyby šlo o znalosti z devadesátých let, ale co už.
Jediná závada této knihu je občasná zbytečná popisnost. Prvních skoro sto stran čtete jen to, jak funguje simulace OASIS a k užití si příběhu prostě nepotřebujete vědět, v jak supermoderním křesle si hlavní postava válí zadek (doslova).

Myška789

Natož že jsem knížku začala číst v čtecí krizi, tak mě kniha nesmírně bavila, až na ty názvy, jinak super.
Ze začátku nechuť ke čtení, ale postupně se to zlepšilo a už se těším na film.

nikolka5063

Po cca půl roce, co jsem nečetla, jsem narazila na tuto knihu a rozhodla se ji přečíst. Už dlouho mě nějaká kniha nechytila tak, jako tato. Přečetla jsem ji téměř okamžitě, je vážně návyková. Akce, napětí, zvraty, humor, láska.. všechno! Velmi to ocení hlavně znalci popkultury, do které já za svůj život až tak nepronikla, ale přesto si mě nyní získala. Navíc si dokážu představit, že se za pár desítek let realita vážně přesune do virtuálního světa. (Viděla jsem i film, hned poté, co jsem knihu dočetla, a ten mě tedy velmi zklamal. Ale chápu, že se film nikdy nedá srovnávat s knihou)

Faila

Knihu jsem začala číst kvůli filmovému zpracování, protože mám ráda přečtenou literární předlohu filmu, na který se chystám. U Ready Player One jsem asi udělala chybu, protože film se mi bohužel moc nelíbil. Kniha mě ale uchvátila naprosto! K některým zmíněným pojmům mám sama slabost, o jiných jsem vůbec neslyšela a naprosto mě minuly. Přesto mě bavilo o nich číst a cítit tu lásku, která z knihy přímo sálala. Velké plus je pro mě také stavba příběhu, který se místy trochu vleče, ale díky tomu nepůsobí přehnaně dramaticky a je naopak velmi uvěřitelný. Postavy mi sedly a zejména hlavní hrdina byl opravdu skvěle a do hloubky propracován. Také ten hlavní boj dobra se zlem byl pochopitelný a měl smysl. Výborná kniha, výborný zážitek!

lusidka7636

Knihu mi půjčil kamarád s tím,že mě to bude strašně bavit,protože je v ní všechno čím jsme si jako puboši prošli...víceméně :-) Ale to jsem přesně nevěděla co tím myslí.Po přečtení,kdy jsem se nemohla odtrhnout jsem pochopila.Když to miluješ není co řešit!
A knihu jsem si pak musela koupit do sbírky,protože to bude pro mě už klasika :-) Film se až tak nepovedl,kniha je prostě kniha....o tom žádná ;-)

Gurus

Film jsem viděl dříve a tak mě překvapilo, že děj v knížce je úplně jiný. Zákldaní premisa je stejná, ale příběh je jinak vystavěný.
Mě se tedy libili obě díla, jak knížka tak film a upřímě asi bych knihu viděl o bodík výše.

bulda3

Unikátní téma a tak poutavý příběh. Nemyslím si že, se v tomto žánru někdy objeví kniha stejného rázu. Jedna z TOP knížek v mém seznamu.

LN88

Já si své herní odbobí odbyl v 90. letech, ale knihou jsem byl nadšen. Dostal jsem se k ní až díky filmu a za mě je kniha násobně lepší. Musím ale uznat, že filmové zpracování se povedlo a dám si ho po přečtení knihy ještě jednou :-)

Magdiczka

Miluji to! Víc slov to nepotřebuje!

Andi

Super věc, doporučeno od sestřenky. Čteno před více než dvěma lety. Plných 5 hvězdiček. Zaslouženě. ♥
I film byl super, ikdyž mohl by být mnohem delší, v knize byla spousta věcí jinak a do filmu se toho vlastně moc nevešlo. Koukla bych klidně i na 4 hodinový RPO.

virtuální realita hry budoucnost kyberpunk zfilmováno LitRPG (herní svět + fantasy/sci-fi) pro dospívající mládež (young adult)

Ernest Cline

Ernest Cline