Ready Player One - Hra začíná přehled

Ready Player One - Hra začíná
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119273/bmid_ready-player-one-AXq-119273.jpg 5 2604 2604

Ready Player série

1. díl >

Píše se rok 2045 a svět, utápějící se v energetické a ekonomické krizi, je velmi chmurným místem k životu. Není divu, že většina lidí utíká před realitou do uměle vytvořeného vesmíru videoherního systému OASIS, kde mohou zapomenout na běžné starosti, vytvořit si novou identitu a jejím prostřednictvím se pak pohybovat po tisícovkách virtuálních planet, pracovat, studovat, bavit se a prožívat své sny. Navíc se tam někde skrývá i dědictví po tvůrci této videohry, miliardáři Jamesi Hallidayovi, který před svou smrtí zanechal ve skrytých koutech OASIS několik klíčů, jež mají hráčům ukázat cestu k pokladu. Trvá však dlouhých pět let, než se středoškolákovi Wadu Wattsovi podaří objevit první z nich. A potom vypukne hotové peklo, protože zájemců o dědictví, které nálezci zajistí doživotní bohatství a obrovskou moc, je nespočet a v cestě za svým cílem se neštítí žádných prostředků. Když se pak soupeření přenese z virtuálního světa do toho skutečného, končí veškerá legrace - tady už jde o život.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Jota

Ready Player One , 2011

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ready Player One - Hra začíná. Přihlašte se a napište ho.

Kate3003
06.06.2024 audiokniha 4 z 5

V první řadě mě překvapilo jak moc se samotná kniha liší od filmu. Vím, že se stává často, že jsou některé linky vynechány nebo pozměněny, ale tady proběhlo změn opravdu hodně. Ve výsledku bych řekla, že některé byly spíše ku prospěchu příběhu, ale jiné části byly zajímavější v knize. Chápu proč k některým změnám došlo, protože místy byla kniha opravdu zbytečně popisná a děj se trochu táhnul.
Já celkově mám ráda popkulturní narážky v knihách a tuhle část jsem si celkem užila, občas to sice bylo trošku jako předčítání almanachu o kultuře 80-tých let, ale jak autor zmínil v poděkování v knize šlo i o to vzdát poctu právě věcem zmíněných v knize.
Když se vrátím k porovnání s filmem (v tomto případě se tomu těžko vyhýbá) musím říct, že osobnosti jednotlivých postav mě ve filmu oslovily trochu více. Můj vztah k těm knižním byl spíš na houpačce a v některých situacích by jim člověk nejraději jednu vrazil.
Co ovšem musím ocenit jsou některé dějové zvraty, které ve filmu chybí a upřímně jsem je nečekala a autor jimi příjemně překvapil. Stejně tak zpracování jednotlivých úkolů k honu na „Easter egg“ který vytvořil James Halliday.
Úplný závěr příběhu byl takové jedno velké klišé, ale celkově víc převažují pozitiva. Takže za mě mohu doporučit.
Tentokrát jsem si knihu poslechla jako audio a líbilo se mi proložení tematickou hudbou, ale interpretace knihy mi v některých momentech moc neseděla.

Jara.v
06.06.2024 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Ze začátku mě to opravdu chytlo jako příběh s poselstvím o nadvládě technologií, což se postupně trochu vytratilo. Líbily se mi úryvky hitů, které občas zahrály a hlavně ten vzpomínkový sentiment na všechny počítačové hry a automaty. Bylo to příjemné poslouchání, ale konec trochu vázl.

JaniMa
08.05.2024 4 z 5

Ke čtení mě přesvědčily kladné recenze. (Ze sci-fi ochutnávám zřídka.) Začátek knihy byl poutavý, originální, pětihvězdičkový, ale později autor začal plýtvat řádky. Těch popisných pasáží bylo příliš, i když přihlédneme k faktu, že fungování fiktivního světa je vždy třeba vysvětlit. Chvílemi to víc než román připomínalo almanach retro her a písní, z nichž většina mi nic moc neříká (cílová generace to možná ocení). Moc mě nezaujala ani romantická linka příběhu, a tak přišla i krize, kdy jsem měla chuť se na dění ve fiktivním světě OASIS vykašlat. V pozdějších kapitolách to naštěstí nabralo spád, a když se člověk přenesl přes nadsazené herní a filmové "dovednosti" hlavního hrdiny, tak se dostal přes napínavé vyvrcholení až k uspokojivému (trochu kýčovitému) závěru.

všechny komentáře

Související novinky (3)

Jedinečné dobrodružství z READY PLAYER ONE pokračuje!

09.01.2023

Knižní novinky (12.3. - 25.3.)

07.03.2018

Hra začíná - dobrodružný thriller z blízké budoucnosti

23.05.2016

Citáty z knihy (5)

Posouvej se levou rukou, střílej pravou a snaž se zůstat naživu, jak dlouho to jenom půjde.

Teď musíš prožít zbytek života s vědomím, že jednoho dne umřeš a navždy zmizíš.

Holka, do které jsem se virtuálně zamiloval by klidně mohla být ve skutečnosti nějaký blb středního věku jménem Chuck s chlupatými zády a plešatou palicí.

Více citátů z knihy najdete u autora.

Ocenění knihy (1)

2012 - YALSA Book Awards (Axel Awards)

Kniha Ready Player One - Hra začíná v seznamech

v Přečtených3 398x