Hvězdná pěchota

Jeden z nejslavnějších a nejkontroverznějších Heinleinových románů rozhodně není čtením pro ty, kdo odpírají vojenské službě. Bohatý mladík Juan Rico se dá naverbovat k oddílům kosmické pěchoty. Prochází tvrdým drilem, jehož život je vojenskými řády sešněrován až na samu hranici možností. Rico se však nebouří, naopak čím dál víc chápe, že služba je vlastně dobrá. Seržanti a důstojníci tvrdí chlapci, kteří mužstvu nesleví. V jádru duše jsou to však dobráci, ochotní za své vojáky obětovat život. Navíc jsou nejen mistři bojových umění, ale i poloviční géniové zběhlí ve všech možných vědách a gentlemani každým coulem. V boji proti kosmickým nepřátelům a přátelství mezi vojáky nachází Rico smysl života. Heinleinův román je však vším jiným, než prvoplánovanou militaristickou propagandou. Patrně nejslavnější autor fantastické literatury minulého století však vychází z nepříjemného faktu: násilí bylo a vždy bude. A skutečný muž musí být v drsném světě schopen bránit sebe, své blízké a koneckonců i svou rodnou planetu. Heinleinova armáda je navíc armádou ideální. Všichni jsou v ní dobrovolně. V kterémkoliv okamžiku můžeš odejít, záleží jen na tobě. A právě z téhle naprosté dobrovolnosti pramení i krutá romantika hvězdných baretů. Není to zabíjení pro zabíjení. Je to to život ve světě, jenž nebyl stvořen podle představ katedrových humanist, ale je takový jaký je. A racionální společnost se tomuto stavu přizpůsobí. Lze si myslet, že Heinleinova vize je příliš surová, že násilí bude časem ubývat, ačkoli dějiny svědčí o něčem jiném. Ale ani ten kdo nepřistoupí na autorovu filosofii, nedokáže tuhle knihu odložit. Neuvěřitelný spád děje, nadhledu to vše činí z Hvězdné pěchoty strhující četbu na jedno nadechnutí. Když však člověk vydechne, zbývají palčivé otázky o existenci člověka ve světě, o tom k čemu je vlastně život. A právě to, že si dokázal tyto otázky položit, činí Henleina velikým. 4. vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12846/hvezdna-pechota-DFI-12846.jpg 4.1448
Literatura světová, Válečné, Sci-fi
Vydáno, Banshies

Starship Troopers, 1959

Kniha Hvězdná pěchota

TwoFace

Není to špatné, ale za mě jedna z mála knih, kdy filmová verze je lepší než tištěná.

TooLe

Hvězdná pěchota je další výtvor Roberta Heinleina.
Jedná se o armádní sci-fi knížku, kde se plno právní občan bere jako voják armády.
Heinlein v knížce ukazuje, že většina lidí nechce sloužit armádě a radši chtějí mít peníze. Zatímco ti co jdou do armády, tak to berou jako čest a společnost je odměňuje tím že jim dá právo volit. Občan má tedy pro společnost velký význam , paradoxem knížky je však fakt, že pro armádu má lidský život cenu jen pár centů. V jednom momentu, kdy vyslali vojáky do boje, tak jim řekli : "hlavně se vraťte ten váš oblek stojí 2 miliony a když k tomu přičteme 5 centů, již stojí váš život, dostaneme celkem zajímavou sumu". Sloužení armádě však bylo dobrovolné.
V knížce je akce a dost vtipů. Nikdy jsem se u čtení nenudil. Příběh je popisován první osobou hlavního hrdiny Juanem Ricem a je psána čtivou formou (lehce se mi četla) . Knížka se mi líbila, sci-fi mě vždycky zajímalo a tato knížka mě nezklamala. Tato knížka byla tak zajímavá, že jí zfilmovali. Doporučuji lidem co mají rádi sci-fi.

mi-380

Úvodní drsný výcvik doplněný očekávanou buzerací a šikanou už jsem párkrát absolvoval. V literatuře, v kinematografii i v naší armádě. Takže dlouho se neděje nic neočekávaného. Ale pozor, rok vydání 1959! No, to kdybych mohl stihnout, bral bych úvod úplně jinak, nejspíš jako skvěle popsané seznámení s armádou budoucnosti.
Zato popis filozofie systému a politiky z toho vyplývající, to je pro dnešního občana západu ta pravá sci-fi: právo rozhodovat mají jen ti, kteří už dokázali, že jsou ochotni pro společnost obětovat maximum, ostatním nezbývá než se přizpůsobit. Demokratické volební právo pro všechny? Diskutabilní výdobytek posledních několika desetiletí, experiment, který autor popisuje jako slepou uličku historie. No, uvidíme…
Na rozdíl od filmu, který jede podle šablony: výcvik - výchova - romantika - výcvik - válka, je v knize pojem romantika nahrazen slovem výcvik.
85 % (zatím 437 hodnotících s průměrem 81 %).

Jedna holka mu otevřeně řekla: „Moje máma říká, že násilím se nikdy nic nevyřeší.“
„Jo?“ Pan Dubois na ni smutně koukal. „Jsem si jist, že Rada starších města Kartága by to uvítala. Každému, kdo se drží historicky nepravdivé – a naprosto nemorální – doktríny, která praví, že 'násilím se nic nevyřeší', bych radil, aby vyvolal ducha Napoleona Bonaparta a vévody z Wellingtonu a nechal je to prodebatovat.“

Když se to musí udělat, muž – opravdovej muž – svýho psa zastřelí sám, nenajme si na to záskok, kterej by to za něj uklidil.

R47

Hrozná armádní agitka. Verhoevena musel posednout ďábel geniality, že z toho vykřesal tak úžasnej film, kterej je vlastně pravým opakem předlohy, jeho parodií, travestií.

Idgmar

Po knize jsem sáhla jen kvůli nálepce “slavné sci-fi” a zřejmě kvůli tomu se srazila s mou naivní pacifistickou povahou. Popis fungování armády ve válce proti Broukům a poplácávání se po rameni, že hoši od M.P. jsou zkrátka nejlepší, mě opravdu nenadchlo, takže jsem se musela nutit, abych knížku dočetla. Na druhou stranu bych vyzvedla pasáže z hodin dějepisu a morální filosofie, které byly jediným světlým místem v pro mě dost temném oceánu militaristické nudy.

Luigi1
02.11.2020

Už v tý době kdy kdy kniha vyšla pojednávala o problémech které se prolínají do dnešní doby.Pozoruhodné spisovatelovo myšlení.Doporučuji

Ivan F
26.09.2020

Keď som knihu čítal prvý krát (brat môj, to je už zo štvrť storočia dozadu), tak mi prišla utáraná a v podstate som nevedel pochopiť, ako môže byť Heinlein velebený ako sci-fi autor. Lenže človek zostarne, všeličo si v živote preskáče, potom sa mu dostane do rúk kniha znova a druhé prečítanie prinesie prekvapenie – buď je to paráda alebo sklamanie. Za mňa paráda.

Kniha vôbec nie je military sci-fi, akcia je až na druhom mieste a je len v prvej a trinástej kapitole. Napriek tomu je kniha oslavou militantnosti a glorifikovaním občana – občan je niekto, kto môže voliť a voliť môže až vtedy, ak sa niečím pričiní o to, aby sa spoločnosť mala lepšie. Zaujímalo by ma, ako by dopadli voľby, ak by voliť bolo výsadou tých, čo pracujú a prispievajú do sociálneho systému a tí, čo z neho len berú, by voliť nemohli. Myslím si, že v tom prípade by sociálne orientované strany nemali šancu, tak ako je to dnes. A mnohí potom na tom parazitujú. Ale dosť bolo úvah. Niektorí vyčítajú Heinleinovi, že ak od spoločnosti niečo chcem, tak je musím niečo dať. Neviem prečo mu to vyčítajú. Aj J.F.K. povedal: „Nepýtajte sa, čo môže vaša vlasť urobiť pre vás, ale pýtajte sa, čo vy môžete urobiť pre ňu.“ Ja s obidvomi súhlasím a ak by tento princíp fungoval aj v našich demokratických krajinách, vyzeralo a žilo by sa tu ešte lepšie. Lenže ľudia sú už natoľko zhýčkaní, že si neuvedomujú, v akom blahobyte vlastne žijú.
Ešte si dovolím jeden citát: “Nikdy jsem nedokázal pochopit, jak může třicetiletý idiot volit moudřeji než patnáctiletý génius… ale byl to věk ‘božských práv prostého člověka’. Nevadí, plně za to zaplatili.“ A my teraz takisto platíme za to, že stačí mať viac ako osemnásť rokov a môžu jedinci voliť. Bez obmedzení.

Kniha je aj sladko patetická, jednoducho typický Heinlein s jeho úvahami, ktoré nie sú jalové a tie vždy zdôvodňuje. Vďaka, Robert.

Film, ktorý vznikol na základe tejto knihy nie je zlý, len je iný a z príbehu si berie iba kostru a zameriava sa na akciu. Vďaka, Paul.

konrad9388
16.09.2020

Přečetl jsem většinu z jeho knih, a tu nejdůležitější jsem vynechal. Spokojil jsem se s filmovým zpracováním. Teď jsem dočetl Hvězdnou pěchotu, a pořád nechápu jak mohl v roce 1959, tak skvěle vysvětlit mnohé z problému dneška. Myslím si, že toto by měla být povinná četba. Jde hlavně o pasáž, pojednávající o výchově štěňat.