Hvězdná pěchota

Jeden z nejslavnějších a nejkontroverznějších Heinleinových románů rozhodně není čtením pro ty, kdo odpírají vojenské službě. Bohatý mladík Juan Rico se dá naverbovat k oddílům kosmické pěchoty. Prochází tvrdým drilem, jehož život je vojenskými řády sešněrován až na samu hranici možností. Rico se však nebouří, naopak čím dál víc chápe, že služba je vlastně dobrá. Seržanti a důstojníci tvrdí chlapci, kteří mužstvu nesleví. V jádru duše jsou to však dobráci, ochotní za své vojáky obětovat život. Navíc jsou nejen mistři bojových umění, ale i poloviční géniové zběhlí ve všech možných vědách a gentlemani každým coulem. V boji proti kosmickým nepřátelům a přátelství mezi vojáky nachází Rico smysl života. Heinleinův román je však vším jiným, než prvoplánovanou militaristickou propagandou. Patrně nejslavnější autor fantastické literatury minulého století však vychází z nepříjemného faktu: násilí bylo a vždy bude. A skutečný muž musí být v drsném světě schopen bránit sebe, své blízké a koneckonců i svou rodnou planetu. Heinleinova armáda je navíc armádou ideální. Všichni jsou v ní dobrovolně. V kterémkoliv okamžiku můžeš odejít, záleží jen na tobě. A právě z téhle naprosté dobrovolnosti pramení i krutá romantika hvězdných baretů. Není to zabíjení pro zabíjení. Je to to život ve světě, jenž nebyl stvořen podle představ katedrových humanist, ale je takový jaký je. A racionální společnost se tomuto stavu přizpůsobí. Lze si myslet, že Heinleinova vize je příliš surová, že násilí bude časem ubývat, ačkoli dějiny svědčí o něčem jiném. Ale ani ten kdo nepřistoupí na autorovu filosofii, nedokáže tuhle knihu odložit. Neuvěřitelný spád děje, nadhledu to vše činí z Hvězdné pěchoty strhující četbu na jedno nadechnutí. Když však člověk vydechne, zbývají palčivé otázky o existenci člověka ve světě, o tom k čemu je vlastně život. A právě to, že si dokázal tyto otázky položit, činí Henleina velikým. 4. vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12846/big_hvezdna-pechota-DFI-12846.jpg 4.1556
Literatura světová, Válečné, Sci-fi

Vydáno: , Banshies

Starship Troopers, 1959

Kniha Hvězdná pěchota

gladya

Váhala jsem, jestli se do téhle knihy pustit. Jsem totiž celkem pacifista a informace o obsahu mě spíš odradily a to, co jsem slyšela o filmu taky. Jenže když jsem četla nebo slyšela jako audioknihu asi všechna hlavní díla Heinleina i některá drobnější, řekla jsem si že bez Hvězdné pěchoty tohoto autora pořádně neznám. A tak jsem se pustila do poslechu. Rozhodně nelituji , akce a bojů tam není moc. Je tam mnohem víc úvah, filozofování, třeba i zmínka o Marxově pracovní teorii hodnoty. Je tam mnoho někdy zajímavých a někdy hodně kontroverzních myšlenek. A to se mi v tomto případě líbilo.

S většinou prezentovaných názorů mám menší či větší problém. Ale je to dobře napsané, zajímavě podané a stojí za zamyšlení. Neboli knížka se mi může líbit, i když s autorovými názory nesouhlasím. A jsou tam i názory, s kterými souhlasím. Třeba to, že autorita by měla být spojena s odpovědností. Tahle teze je pravdivá, i když Heinleinem nabízené řešení je přinejmenším diskutabilní.

Docela bych chtěla vědět víc o tom, jak žili a jaká práva mají v autorově světě neobčané. Šlo jen o volby? Jak jsou na tom s ostatními svobodami a lidskými právy?
Posloucháno jako audiokniha.

n.ezn.amy

Po střední škole se Johnny Rico rozhoduje o svém dalším životě a kvůli budoucímu lehčímu životu vstoupí na dva roky do armády, aby měl výhody např. možnost volit. Postupem času a výcviku zjišťuje proč je vlastně tato výhoda dána vojákům a rozhodne se zde setrvat. Ovšem do událostí vstoupí Brouci, kteří rozpoutají válku a Johnny Rico musí prokázat, že roky výcviku nebyly nadarmo. Pokud v této knize hledáte jen akční sci-fi, budete zklamáni, protože jde spíše o filozofickou knihu plnou myšlenek k pochopení např. proč je voják ochoten nasadit svůj život ve prospěch celku a díky tomu prokázat svou morální výši, aby se mohl podílet na vládnutí. V knize např. Heinlein tvrdí, že demokracie dvacátého století skončily tak, že jejich obyvatelé si uvědomovali jen svá práva a nikoliv již své povinnosti. V tomto s ním musím souhlasit. Kniha se velmi dobře četla a i když filozofické pasáže jsou někdy dost zdlouhavé, nejsou nudné. Celkově jí hodnotím jako skvělé dílo.

"září jméno, září jméno Rodger Young"

Pítrs85

Pamatuju si, jak jsem byl, jako malej soplík, z filmu Hvězdná pěchota úplně odvařenej, akčňák jak Brno, zlí velcí oškliví brouci, prostě taková ta správná ujetá americká věc. Tak přesně toto... kniha není. Tudíž zapomeňte na tu hovadinku, co si z knížky vzala jenom ty brouky a na zbytek rezignovala. Ona totiž ta knížka je nesmírně inteligentní, vyprávění není tak zběsilé, spíš lehce zamyšlené, prostě všechno to, co by mě dnes, o 20+ let později už nebavilo, tu naštěstí není a je to nahrazené pohledem jednoho vojáka na celou válečnou mašinerii. Autor to vše zabalil do cool prostředí, vymyslel si skvělý svět budoucnosti, ale jinak by se děj mohl odehrávat kdykoliv a kdekoliv. Smekám před Heinleinem jak moc nadčasový byl. Různé technické hračičky už jsou sice zastaralé (ale ne tolik, jak by jste u šedesát let starého románu očekávali), ale jinak je jazyk a styl, kterým to napsal, naprosto současný.

mgeisselreiter

Kniha se čte neuvěřitelně dobře, pouze asi od dvou třetin částečně na chvíli zabrzdí, kdy autor trochu filozofuje. V tomto Heinleinově románu (ostatně jako i v jiných), nejde primárně o sci-fi. Autor ale prvky science-fiction dodává tak přirozeně, jako by to bylo zcela běžné. Nezatěžuje se nějakým složitým vysvětlováním, vědeckými argumenty apod. a přesto vše do sebe lehce a snadno zapadá. Heinlein je prostě PAN spisovatel. 75%, 26. 4. 2022.

Jizi

"Válka není jednoduše jen násilí a zabíjení, válka je řízené násilí, účelné násilí. Účelem války je podpořit vládní rozhodnutí silou. Účelem nikdy není zabít nepřítele jen proto, abys ho zabil... ale abys ho donutil udělat, co chceš, aby udělal. Ne zabíjení..., ale řízené a účelné násilí. Ale rozhodovat o účelu nebo řízení není tvoje ani moje věc. Voják nemá co mluvit do toho, kdy, kde, jak ani proč, voják bojuje. Rozhodování je věcí státníků a generálů. Státníci rozhodnou proč a jak moc, po nich věc převezmou generálové, aby nám řekli kde, kdy a jak. My dodáme násilí, oni - 'starší a moudřejší hlavy', jak si říkají - dodají vedení. A tak to má být. To je nejlepší odpověď, jakou ti můžu dát. Jestli ti to nestačí, můžu ti zařídit pohovor u velitele praporu. Když tě ani on nedokáže přesvědčit, můžeš jít domů a do civilu! Protože v tom případě z tebe nikdy nebude voják."
(s. 69-70)

Tohle není zábavná sci-fi o vybíjení obřích brouků na cizích planetách v roce 4567. Není to ani glorifikace války nebo armády. Stejně tak to není akční strhující text. A jestli vám tohle někdo tvrdil, lhal.
Hvězdná pěchota je zamyšlením nad úlohou profesionální armády ve společnosti a nad rolí vojáka - v četě, při výcviku, při akci, při rozhodování se ohledně případné profesionální kariéry. Je to i otevřená kritika příliš benevolentního přístupu při výchově dětí, trestání mladistvých delikventů a prosazování přístupu malý dvorek, velký bič a všichni dětští psychologové do dolů. Stejně tak byl autor evidentně stoupencem nevšeobecného, nerovného volebního práva (s čímž se při pohledu na výsledky voleb v posledních letech nedá než souhlasit).
Boj s brouky - tajuplnou cizí rasou, o níž lidé vlastně nic neví, neznají ji, nerozumějí ji, jen na sebe vzájemně od jisté doby útočí a drasticky se vzájemně vyhlazují, jakmile k tomu mají možnost - by mohl přeneseně posloužit pro jakýkoliv konflikt s "cizím" nepřítelem - ať už to byli v autorově době Korejci, později Vietnamci nebo pak třeba Afghánci, Iráčané, Libyjci... stačí si vybrat.
Vojenská mentalita je stejnou měrou ve své zodpovědnosti vůči celku a zároveň v rozpuštění individuality v tom samém celku obdivuhodná i děsivá.
A ano, budete muset při čtení zapnout mozek - ale vyplatí se to.

JBureš

Knihu jsem poslouchal jako audioknihu, kterou velmi hezky načetl Ludvík Král. Čekal jsem, po shlédnutí filmu, více akce, přišlo mi to však moc užvaněné.

vendylein

O téhle knize (a filmu) se hodně mluví jako o fašistické, militaristické a kdo ví co ještě. Film je moje guilty pleasure už hodně dlouho a když jsem zjistila, že Argo vydalo Hvězdnou pěchotu znovu, neváhala jsem. Chtěla jsem si udělat vlastní obrázek.
Ano, při čtení máte pocit, že armáda a jedině armáda z vás udělá dobrého člověka a máte chuť okamžitě narukovat. Ale buďme soudní, ono je to taky o tom, jak si to každý přebere.
Hvězdná pěchota kniha je místy velmi vtipná, o dost méně akční než film a plná tezí, nad kterými jsem se dost zamýšlela. Vážně jste si nikdy neřekli, že někteří lidi by neměli mít právo volit? Nebo to, že život není jen o domáhání se práv, ale taky o dodržování nějakých nařízení/ plnění povinností? Tahle kniha vám poskytne dost prostoru nad tím uvažovat. A třeba pak, až půjdete volit, si budete vážit toho, že můžete.

Mishera
28. lednaodpad!

Viděli jste u mě doma ceduli Sklad mrtvejch negrů?
Tuto „knihu“ vzdávám. Jsem v půlce osmé kapitoly, tedy v polovině knížky a fakt mě to nezaujalo. Nejdřív mě ten zelený brainwashing jenom nudil, poslední dvě kapitoly už mě vyloženě hněte. Nejsem cílová skupina pro takovou knížku. Film mě bavil, protože tam to hraní na vojáčky bylo strašně přepálený. Tak jsem předpokládal, že si z toho Verhoeven dělá srandu a tak jsem ten film i bral. Obávám se ale, že to bylo, tak jako knížka, bráno naprosto vážně. Bohužel, kromě první kapitoly, je celá půlka knihy věnovaná výcviku hlavního hrdiny. A protože jsem skončil, tak bůhví jestli ne celá kniha. Fakt mě to vůbec nebavilo. Je to jako bych četl půl knihy o klukovi, co se rozhodl stát instalatérem a na sedmi kapitolách popisoval strasti a útrapy na učňáku. Ještě ke všemu je hlavní hrdina naivní a hloupý. Je to, jak sledovat seriál Chlapci a chlapy, kde se romanticky popisuje, jak se z chlapců stávají muži díky vojenskému výcviku. Popravdě řečeno, když pominu Neználka na Měsíci, tak marně přemýšlím, jestli jsem někdy četl něco horšího. Doteď jsem si myslel, že pálení knih je zvěrstvo. Ale tohle je první kniha, která mě donutila přemýšlet nad tím, jestli by její zničení naopak lidstvu nepomohlo.

Kniha se bude líbit všem, kteří:
- Mají lobotomii mozku
- Mají doma ve skříni AK47 nebo jeho deriváty a doma ve sklepě zásoby konzerv na horší časy
- Mají zalíbení v bezcílném běhání a pochodování po buzerplace v dešti
- Mají rádi, když na ně někdo bezdůvodně řve ze vzdálenosti deseti centimetrů od obličeje
- Mají radost, když jim služebně starší kolega může nařezat řemenem na holou prdel ve sprše
- Mají rádi šikanu a těší se až ji budou moct sami aplikovat na „bažanty“
- Při pohledu na zelenou barvu se nevysvětlitelně usmívají, naskakuje jim husí kůže a vlhnou jim oči a trenýrky
- Mají doma sklad mrtvejch negrů, označený cedulí