Ocásek Ocásek komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hanu jsem si chtěla přečíst už delší dobu, neboť jsem ze svého okolí slyšela samou chválu. Já ji přečetla neuvěřitelně rychle za jediný den. Příběh mě pohltil a já se od něj nedokázala odtrhnout. Hana mi přirostla k srdci. Při čtení jsem se nejednou rozplakala nad jejím velice smutným osudem.

15.07.2020 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Od Aleny Mornštajnové jsem četla Hanu a Listopád. Obě zmíněné knížky byly skvělé, takže jsem věděla, že si budu chtít přečíst i Les v domě (časem i autorčiny starší knížky), bez ohledu na to, o čem knížka bude. Nechtěla jsem si zjišťovat žádné informace, nečetla jsem anotaci, prostě jsem se chtěla nechat překvapit. To mi úplně nevyšlo, protože dřív než jsem se ke knížce stihla dostat se kolem ni strhla velká kauza, která mi část knihy bohužel vyspoilerovala. Ale i tak je to další kniha od paní Mornštajnové, ze které jsem nadšená a budu ji všem doporučovat!
Les v domě je čtivý, skvěle napsaný, příběh vás nutí neustále pokračovat dál. Knížku jsem přečetla za tři dny a věřím tomu, že kdybych měla čas, tak by mi možná stačilo jen jedno odpoledne. Jde o hodně silné, mrazivé až depresivní čtení, neustále jsem čekala na světlo na konci tunelu a ono nepřicházelo a nepřicházelo.
Je mi úzko, když si uvědomím, kolik dětí vyrůstává v takovém prostředí jako naše hlavní hrdinka, které se říká Cácora. Vyrůstala v domě plném lží. S matkou jejichž chování jsem ještě z části dokázala pochopit, ale i s babičkou, kterou jsem nechápala a hlavně tam byl les. Metafora lesa byla použita dokonale.

12.06.2023 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Tohle bylo něco! Musím říct, že jsem Smrtku hodně dlouho odkládala, protože jsem si myslela, že to nebude nic pro mě, ale bylo! Tahle knížka si ten hype rozhodně zaslouží!
Dlouho jsem nečetla knížku, kde by byl takhle dokonale vymyšlený svět a úžasně propracované postavy. Rowana i Citru jsem si zamilovala hned. Nemůžu říct, kdo z nich mi přirostl k srdci víc. I vedlejší postavy postavy měly své kouzlo.
A ty nečekané zvraty! Sotva se vzpamatuje z jednoho a následuje další. Nečekala jsem absolutně žádný z nich. Je to prostě tak napínavé, že musíte číst a číst, dokud celou knížku nepřečtete a garantuju vám, že po dočtení budete potřebovat další díl.
Smrtka je dokonalá YA dystopie, kterou by si měl přečíst každý! Já z ní byla vážně nadšená a rozhodně to nebude moje poslední knížka od Neala Shustermana.

27.03.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Mám pocit, že jsem asi jedna z posledních, která se ke knize dostává až teď. Zhruba před dvěma lety zaznamenávaly Vrány na sociálních sítích i v knihkupectvích obrovské boom. Jsem hrozně ráda, že jsem se nenechala strhnout davem a knížku si přečetla až teď, protože na tohle se vyplatilo počkat!
Vrány jsem poslouchala jako audio (moje první audio) a byl to neskutečný zážitek! Jelikož je kniha vyprávěná ze dvou pohledů (matka a dcera), měla i dvě vypravěčky. Andrea Černá i Veronika Khek Kubařová byly skvělé a dodávaly knize tu správnou atmosféru.
Tohle byl kraťoučký příběh, ale tolik vypovídající, silný, depresivní a psychicky náročný.
Dokonale autenticky vyobrazené nefunkční rodinné vztahy - matka byla despotická kráva, otec slaboch a násilník, sebestředná starší sestra, která je miláčkem rodiny.
Barunky, která má neuvěřitelný výtvarný talent, ale je vystavena citovému strádání a násilí v rodině, mi bylo neuvěřitelně líto.
Symbolika vran je zde použita dokonale.
Tahle knížka si mě jednoduše získala od prvních stránek, myslím, že se k ní nejednou vrátím! Vrány mě donutily přemýšlet a rozhodně stojí za přečtení!

11.02.2022 5 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Dopisy ztraceným rozhodně patří k těm nejlepším knížkám, které jsem letos přečetla! A tady je můj názor na ně.
Opravdu hodně se mi líbila forma celé knížky, kdy každá kapitola začínala dopisem, a pak následovalo vyprávění v ich-formě, kde se střídají pohledy Declana a Juliet.
Oba hlavní hrdinové mi byli už od první kapitoly neskutečně sympatičtí a byli maximálně uvěřitelní, protože nebyli bez chyb. Je zde taky spousta skvělých vedlejších postav, kdy právě jedna z nich - Rev dostane prostor ve volném pokračování, které vyšlo před pár dny a já se na ně neskutečně těším!
Knížka není typickou romanťárnou, i když se tak může zdát. Zaměřuje se i na ztrátu blízkého člověka, vztahy v rodině, předsudky apod. Dopisy ve mě zanechaly spoustu pocitů. Je to krásný emocemi nabitý příběh, na který jen tak nezapomenu!

20.09.2020 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Knížka je úžasná, je plná nejrůznějších emocí. Já ji přečetla jedním dechem a i nějaká ta slza ukápla. Už se moc těším na právě natáčené filmové zpracování.
Myslím si, že Gumpa by jsi měl přečíst každý, ne jen pejskaři.

13.07.2020 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Rumunsko, rok 1989.
Život v Ceausescově diktátorském režimu je v knize popsán očima sedmnáctiletého Cristiana, který sní o tom, že se stane spisovatelem, ale místo toho se musí stát informátorem. Nemůže věřit vůbec nikomu - svým přátelům, a dokonce ani své rodině!
Já si Cristiana oblíbila od samého začátku a prožívala jsem jeho příběh spolu s ním. Bylo to kruté, drsné, smutné, ale tak plné odvahy. Vůbec si nedokážu představit, jaké to je, stát v zimě frontu na chleba, a nebo mít neustálý pocit, že jste sledováni!
To, že knížky od Ruty Sepetys jsou výjimečné, jsem věděla, ale že až takhle
O komunismu v Rumunsku se toho na školách moc neučí, což je obrovská škoda. Ale o to víc jsem autorce vděčná, že právě toto téma, o kterém se moc nemluví zpracovala takhle dokonale.
Tohle není jen YA knížka, Musím tě zradit by si měli přečíst všichni!

06.03.2023 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Dechberoucí, silná, ale nádherná knížka, která ve mně vyvolala neuvěřitelné množství pocitů.
Chvíli jsem si musela zvykat na autorčin styl psaní - krátké a úderné věty, které neobsahují nic navíc, ale ani jim nic neshází, dodávají knize spád, takže vám celá kniha uteče neskutečně rychle. Audio verze je navíc krásně namluvená Evou Josefíkovou a já tak musela poslouchat každou volnou chvíli!
Příběh mladé židovky Zuzany Liebeskindové je rozdělený do třech části - dětství, dospívání a dospělost. První třetina je téměř bezstarostná, seznamujeme se s hlavní hrdinkou Zuzanou a jejími přáteli Janem a Hanušem.
Mně osobně byl nejvíce sympatický Jan. K Zuzaně jsem si trošku musela hledat cestu, ale nakonec jsem si ji také oblíbila a musím říct, že je to neskutečně silná mladá žena, která se nevzdávala ani po tom všem, čím si musela v životě projít. K Hanušovi se asi ani vyjadřovat nechci, chtělo se mi z něj zvracet…
Situace v koncentračním táboře je zde vyobrazena na jedničku, bylo mi neskutečně úzko a běhal mi mráz po zádech, když jsem to poslouchala, ale to jsem ještě netušila, že stejně velké peklo na Zuzanu čeká až po návratu z tábora!
Pro mě byl Zuzanin dech nezapomenutelným zážitkem, který bych vám moc moc chtěla doporučit!

07.01.2023 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Jsem asi ten úplně poslední člověk, který až do teď nepřečetl ani jeden jediný díl Harryho Pottera. Po těch letech, co se mi do něj nechtělo, jsem se rozhodla Harryho přečíst. A to zejména díky krásným novým obálkám, protože ty starší mě nikdy moc neoslovily. Bylo to to nejlepší rozhodnutí, protože jsem si Harryho úplně zamilovala. Tohle je prostě něco, co chcete číst pořád dokola. ❤️ Už se moc těším na další díly!

13.08.2020 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Moje poslední přečtená knížka v minulém roce byla Kavárna v Kodani, což byla moje první knížka od Julie Caplin, na kterou jsem ze všech stran slyšela samou chválu, takže moje očekávání byla poměrně vysoká.
Musím říct, že prvních pár stránek, než se příběh přesunul do samotné Kodaně, mě moc nebavilo a měla jsem hrozný problém se začíst, už jsem si začínala říkat, co na autorce všichni vidí.
Jenže pak se příběh přesunul právě do zmiňované Kodaně, já začala více poznávat naši hlavní hrdinku Kate, Bena i ostatní postavy v tomto příběhu, a že jich nebylo málo. Nejvíc si mě získala Avril, Ben a Eva. Při čtení jsem se vrátila myšlenkami do Kodaně, kde jsem před pár lety sama byla a hltala jsem jednu stránku za druhou.
Užila jsem si i krásně napsanou romantickou linku, i když byla lehce předvídatelná. U knížky jsem si odpočinula během zkouškového, a dokonce se i pobavila. Takže nakonec Kavárna v Kodani splnila má očekávání na pohodovou odpočinkovou knížku a těším se i na další knížky od autorky.

06.01.2024 4 z 5

Miluji svět Harryho Pottera a právě Draco Malfoy patří mezi mé nejoblíbenější postavy! Lhala bych, kdybych vám tvrdila, že jsem nebyla platonicky zabouchnutá do Toma Feltona… takže jistě chápete, jak moc jsme se na tuhle knížku těšila a ona i tak předčila veškerá moje očekávání!
Tom nás provede svými hereckými začátky, seznámí nás se svou ,,mudlovskou’’ rodinou a přes první natáčení se dostaneme až k Harrymu. Téměř většina vyprávění se točí právě kolem Harryho. Jsem hrozně moc ráda, že jsem mohla svět čar a kouzel poznat zase z jiné stránky a užívala jsem si vtipné historky z natáčení. Pak to celé tak trochu zvážnělo a Tom nás provedl i svou temnější částí života.
Jeho příběh ocení samozřejmě zejména fanoušci Harryho Pottera, ale myslím si, že tahle knížka by se vám mohla líbit i tak, protože má obrovský přesah. Má své mouchy, ale je napsaná srdcem. Je plná humoru, upřímnosti, pokory a respektu. A pokud Tom napíše ještě někdy něco moc ráda si to přečtu, protože opravdu psát umí!

5/5⭐️ A asi jsem se znovu platonicky zamilovala!

15.01.2023 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Knížku jsem četla k maturitní zkoušce. Knížka je opravdu smutná a docela náročná, ale nelituji, že jsem se ji rozhodla přečíst. Pasáže, které vypráví Stingo mi připadaly zdlouhavé a četla jsem je vždycky hrozně dlouho. Naopak pasáže, které vypráví Sophie mě velmi zaujaly a četly se rychle.

29.01.2020 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Až během čtení čtvrtého dílu jsem si opravdu začala uvědomovat, o kolik důležitých scén a informací jsem se připravila, protože ve filmové adaptaci Ohnivého poháru toho tooolik chybí!
Knižní verze je jako vždy úžasná, napínavá, už poněkud temnější než díly předchozí a hlavně čtivá. Ohnivý pohár má skoro 800 stránek a já jsem ho i přes zkouškové přečetla během pár dní.
Tenhle díl se mým nejoblíbenějším asi nestane (zatím pořád vede Vězeň z Azkabanu - protože prostě Pobertové), ale i tak to miluju a těším se na další díly!

09.06.2023 5 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

,,Musíš plavat dál.’’
,,Už nemusíš plavat dál, Lily, už jsme u břehu.’’

U které knížky jste doplatili na příliš vysoká očekávání?

U mě to bude právě Námi to končí, kde jsem pocítila mírné zklamání, ačkoliv samotné knížce chybí k dokonalosti jen velmi málo!
V první řadě jsem byla absolutně nadšená z postav, které v knížce jsou! Hlavní postavu Lily jsem si zamilovala - stoprocentně jsem chápala její pocity, její uvažování a rozhodování. Ryle je také skvěle vykreslená postava, ačkoliv mně svým chováním moc sympatický nebyl. Naopak Atlas je asi moje nejoblíbenější mužská postava ever ze všech knih od CoHo!
Celý příběh začíná jako milá oddechová romantika, ale to by nebyla Colleen, aby do své knížky nezasadila nějaké to vážné téma, která vás emočně vyždímá. To, o které konkrétní téma jde vám říkat nechci, protože to není ani v anotaci a myslím si, že nejlepší je, když se to dozvíte až ze samotné knížky.
Lhala bych, kdybych řekla, že mě to nezasáhlo, zasáhlo a hodně, ale jiné knížky od autorky (hlavně To nejlepší v nás) mě prostě emočně zničily a poznamenaly ještě mnohem víc! A odsud právě pramení to moje mírné zklamání…, ale musím říct, že doslov autorky mě opravdu dostal!
Říkám to u každé recenze na knížku od Colleen, ale klidně to ještě jednou zopakuju… knížky od Colleen prostě chcete číst!

4,5/5⭐️

09.10.2022 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Byla to celé pravda nebo jedna velká lež?
Tuhle otázku si budu klást asi ještě hodně dlouho, protože já stále nevím, co si o tom všem mám myslet.
Je to prostě Colleen, takže knížku máte přečtenou neuvěřitelně rychle, i když tady byla nejedna pasáž, kdy jsem byla tak znechucená a bylo mi až špatně od žaludku, že jsem knížku musela na chvíli odložit, abych se vzpamatovala. Na druhou stranu tohle bylo tak návykové, že i když už jsem knížku musela odložit, tak jsem nad ní stejně přemýšlela a analyzovala si v hlavě nejrůznější teorie celého příběhu.
Tohle byl prostě psychothriller jak víno, který budu vstřebávat ještě dlouho. Pokud stále ještě váháte nad přečtením, tak už neváhejte, protože tohle za přečtení opravdu stojí!

15.01.2022 5 z 5

Prokletý princ Prokletý princ Erin Watt

Druhý díl Papírové princezny byl ještě lepší než ten první. Líbilo se mi, že Prokletý princ je psán nejen z pohledu Elly, ale i Reeda, takže jsem mohla příběh vnímat z obou pohledů.
Ella mi byla mnohem víc sympatická, než v prvním díle, ale i tak byla občas na facku. Reed mi v tomto díle byl sympatičtější, protože už se nechoval jako největší hajzl. Možná to bylo i tím, že jsem konečně mohla vidět věci i z jeho pohledu. Mojí nejoblíbenější postavou je stejně Easton, ať je jaký chce, asi ho miluju! Dvojčata i Callum mi přišli v pohodě. Trochu mi vadil Gideon, ale ze všeho nejvíc Dina a Brooke, to jsou takové blbky.
Čtivost asi ani nemá smysl znovu rozebírat. Tohle je tak návyková knížka, že se od ní prostě neodtrhnete. Konec Papírové princezny mě dostal, ale tohle... Okamžitě jsem rozečetla třetí díl, protože to ani nešlo jinak.
Celkově knížku doporučuju, takže pokud se vám líbil první díl, tak neváhejte a pusťte se i do druhého a rovnou mějte někde poblíž i ten třetí!

21.02.2021 5 z 5

Papírová princezna Papírová princezna Erin Watt

Já vůbec nevím, kde začít, ale tohle byla opravdu jízda od začátku do konce. Na tuhle knížku už jsem měla zálusk nějaký ten pátek a jsem ráda, že jsem si ji konečně přečetla. Dostala jsem od ní přesně to, co jsem očekávala.
Nad chováním hlavní hrdinky Elly jsem občas protáčela panenky a nejednou jsem kroutila hlavou nad tím, co se tam sakra děje. Ale v průběhu čtení jsem si Ellu i docela oblíbila. Z Reeda mám takové smíšené pocity. Moje nejoblíbenější postava je rozhodně Easton, toho jsem si zamilovala hned.
Autorky zkrátka umí psát, o tom není pochyb. Knížka je neskutečně čtivá a stránky vám mizí pod rukama. Strašně mě to bavilo a moc jsem si to užila. Ale sakra ten konec... to jako co bylo? Prostě proč? Po tomhle musím přečíst i zbytek série.
Papírovou princeznu moc doporučuji! Zejména čtenářkám 15+, protože těch erotických scén a sexuálních narážek je tam opravdu dost.

4,5/5⭐️

09.02.2021 5 z 5

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

Nejnovější Colleen a zároveň moje první Colleen. Od této knížky jsem měla poměrně vysoká očekávání, protože všichni kolem mě CoHo neskutečně vychvalují. A asi je proč, protože tahle knížka mě úplně dostala a já nevěděla, které emoce mám projevit dřív.
Stránky mi mizely pod rukama a já měla knížku velmi rychle přečtenou. Každou stránku jsem si užívala a nenašla jsem chvíli, kdy bych se u příběhu nudila. Věřte mi, tuhle knížku nebudete chtít pustit z ruky.
Jednotlivé kapitoly se střídají z pohledu matky Morgan a její dcery Clary. Obě dvě mi hned po prvních stránkách přirostly k srdci, ale o malinko sympatičtější mi byla Morgan.
Hlavní zápletku a spolu s ní i všechna tajemství se dozvíte téměř na začátku. V tomto bodě se může zdát knížka předvídatelná, ale mně to vůbec nevadilo, spíš naopak. Příběh byl poutavý, místy dojemný, místy vtipný a krásně romantický. Líbilo se mi, jak skvěle CoHo dokázala skloubit odlišné pohledy matky a náctileté dcery na dramatické rodinné události.
Nelituju ničeho nemůžu víc než jen doporučit. Těším se až si přečtu i další knížky od autorky.

10.01.2021 5 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Tahle knížka v sobě ukrývá krásnou romantickou linkou, která je kombinací hned dvou druhů - hate to love a slow burn. A to chcete číst.
Hlavní hrdinka mi přirostla k srdci od první kapitoly. I Lennon mi byl velmi sympatický už od samého začátku. Jenom jejich ,,kamarádi’’ mi úplně nesedli a hlavně otec hlavní hrdinky, tak ten mě neskutečně vytáčel.
Nejvíc ze všeho se mi líbila krásně vykreslená americká příroda. Úplně jsem dostala chuť hned vyrazit kempovat do přírody.
Knížka je skvělou oddechovkou, u které si odpočinete a místy se i pobavíte. Je i krásně graficky zpracovaná a o té krásné obálce ani nemluvím. Pokud jste tuhle knížku ještě nečetli, tak děláte chybu, protože je vážně skvělá.

03.01.2021 5 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Balada o ptácích a hadech byla velmi očekávaná kniha všemi fanoušky původní trilogie Hunger Games. Jelikož i já patřím mezi fanoušky HG rozhodla jsme se dát Baladě šanci a nezklamala mě.
Bylo úžasné vidět Hunger Games z úplně jiného úhlu pohledu. Hladové hry zde nejsou takové, jak je známe z původní trilogie. Úroveň her je úplně jiná - hry nemají takový ohlas, splátci jsou zavřeni jako zvířata v klecích, kde se někteří z nich ani nedožijí her. V knize je spousta spojitostí s trilogii HG, ale i spousta nových otázek.
Coriolanus (do teď netuším, jak to jméno správně vyslovit) je jiný než ho známe, ale už v mládí byl ambiciózní, sobecký a vypočítavý intrikář. Druhou hlavní postavou je Lucy Gray, splátkyně z dvanáctého kraje, která vlastně není z dvanáctého kraje. Lucy je malá a křehká dívenka, která byla zároveň neskutečně silná.
I přes pomalý začátek, kdy jsem měla problém se začíst, se mi knížka líbila. Pokud patříte mezi fanoušky Hunger Games, tak si Baladu musíte přečíst. Jinak já doufám, že bude i knížka o Haymitchovi a o Finnickovi.

02.11.2020 4 z 5