Obelix15 Obelix15 komentáře u knih

Láska za ostnatým drátem Láska za ostnatým drátem Hana Radulić

(SPOILER) Dočteno v rámci výzvy 2021. Knihu Tatér z Osvětimi jsem přirovnal k takové "lásce z dětského letního tábora". Pak jsem si přečetl tuto knihu a měl jsem obdobné pocity. Kniha se nečetla špatně, skoro jedním dechem, ale "useknutý" konec celou knihu pohřbil. Ve většině knih bývá dovětek, co se s hlavními postavami stalo a jaké byly jejich další osudy. U této knihy je hned na začátku zmíněno, že se jedná o autentický příběh, který končí vyšetřováním a soudem německého důstojníka, u kterého hlavní postava bude svědčit. Čekal jsem, že zde bude nějaký dovětek z onoho soudu a nic - ticho po pěšině. Je to škoda. Příběhů o lásce tohoto typu moc není a dalo se toho hodně využít, rozšířit příběh a zvednout tak příčku o hodně výše. Na druhou stranu, je to autorčina prvotina a uvidíme, s čím přijde dál :)

21.03.2021 3 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Kniha na mě zanechala opravdový dojem. Je až s podivem jak detailně se dají popsat situace a příhody ze státní hranice. Pro mě bude Josef Hasil opravdový hrdina a Král Šumavy jehož jednání bohužel vedlo k zatýkání, vyslýchání a k popravám osob kolem něj. Za nic však nemůže. Kdyby tuto "práci" nedělal on, dělal by ji někdo jiný. Za mě jasný plný počet!

21.02.2021 5 z 5

Král Šumavy Král Šumavy Rudolf Kalčík

(SPOILER) Člověk zná film nazpaměť, proto jsem si řekl, že si přečtu i knižní podobu. Příběh jako takový je velice poutavý, i když vím, že je dílo osekáno a natečeno / napsáno dle tehdejší idey. Líbilo se mi, že dialogy a scenérie jsou skoro na vlas stejné jako ve filmu. Člověk si tak během četby mohl v hlavě přehrávat film. Dále se mi líbil konec Krále Šumavy, který neodpovídal filmu a já se nikdy nebránil alternativním koncům. Co ale nepochopím bylo to, proč je v knize uvedeno, že Pavel Rys při útěku od manželky do Bavor zastřelil u hamru strážmistra přezdívaného Mařenka, když ve filmu při stejné situaci zastřelil strážmistra Cigánka? Nevím, jestli to byl záměr či ne, ale pro někoho, kdo má příběh nakoukaný, to bylo jako pěstí do oka. Za mě 3 hvězdy.

09.01.2021 3 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Knihu jsem začal číst v návaznosti na Tatéra, ze kterého jsem měl hodně smíšené pocity. Proto jsem si řekl, že si rovnou přečtu i pokračování. Bohužel se opět setkáváme s jedním z nejhorších zřízení v novodobé historii, který je stejně jako Osvětim popisován jako "letní dětský tábor". S tím rozdílem, že jsme se přestěhovali o pár let a o 4000km dále. Opět musíme oddělit, jestli chceme číst román pro ženy vsazen do tohoto prostředí nebo číst knihu o hrůzách těchto táborů. Ale abych nebyl jen negativní, obdivuji spisovatelku, s kým se dokázala spojit, kde všude byla a z jakých pramenů čerpala. Hodně zde upustila na špacír svou fantazii ve spojení s podloženými fakty podporované odborníky. Za mě o něco lepší než Tatér, proto 4 hvězdy.

08.01.2021 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

(SPOILER) Ke knize jsem se dostal díky čtenářské výzvě. Začnu tím jednodušším: kniha se velmi dobře četla, zdatný čtenář zvládne za odpoledne, max. za dva dny ... Obsahově je to o dost horší. Jako milovník válečné literatury jsem musel zavřít oči nad všemi nepřesnostmi a vžít se do děje hlavních postav jako jeden z vězňů, který pozoruje rodící se vztah mezi spoluvězni opačného pohlaví. Oproti jiným válečným románům z prostředí koncentračního tábora je zde popsán život jako "na letním táboře s přísnými vedoucími". Autorka se evidentně při psaní zaměřila na vsazení dvou lidí do nepřátelského prostředí, které ale nemělo mít takový vliv na zrod jejich lásky. Tudíž, pokud bych měl knihu hodnotit podle atmosféry tohoto prostředí, podle denního režimu tábora a podle vypjatých a detailně popsaných situací, hodnotil bych knihu jako naprostý odpad, který opovrhuje, ba konce zesměšňuje a popírá hrůzy, které se v táborech smrti děly. A tím sráží autoritu knih se stejným zaměřením ... Ovšem, pokud bych měl knihu hodnotit jako román, zejména pro ženy, který je vsazen do tohoto prostředí a nemá mít velký vliv na děj, hodnotil bych jako jeden z lepších románů do červené knihovny.

Poznámka: Pokud čtenář nedokáže rozlišit válečný román plný hrůz od románu do červené knihovny vsazen do tohoto prostředí, nedoporučuji tuto knihu číst.

03.01.2021 odpad!

Černé lekníny Černé lekníny Michel Bussi

Na knihu jsem narazil vcelku náhodou díky DK. Musím přiznat, že mi chvilku trvalo se do knihy začíst. Bylo to také především způsobeno stylem, jakým je kniha napsána (velmi krátké věty, několik za sebou apod.) Přiznám se, že rozuzlení na konci knihy mě dostalo. Měl jsem tušení, že se jedná o více dějových linií, ale netušil jsem, že až tak moc. Za mě určitě plný počet a doporučuji! Kdo se zajímá o umění nebo o něm neví zhola nic a rád by se něčemu přiučil, přijde si na své

01.01.2021 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

(SPOILER) Další díl slavné ságy o mém oblíbeném komisaři. Děj je poutavý a do knihy jsem se stejně jako u předešlých dílů začetl po prvních pár stránkách. Námět o zadržování mladých dívek na bývalé kožešinové farmě je pro mě zajímavý, avšak mě trochu mrzí, že se v knize nevyskytovalo víc prostoru o událostech z tohoto místa. Konec "záporáka" sice byl jako ze seriálu Kobra 11, ale proč ne. Za mě jedna z lepších knížek ze ságy o Joonovi Linnovi :-)

29.12.2020 4 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

(SPOILER) Tento díl se mi zpočátku velice líbil. Vrátila se postava skvělého záporáka, u kterého mě mrzelo, že v předchozích dílech skončil tak rychle. Jeho smýšlení a um manipulovat s lidmi jsem v knize miloval ... Co mi ale začalo postupem času vadit bylo to, že se z manipulativního, jednorukého mrzáka stal nabušený Terminátor, kterého snad ani nešlo jakkoliv zabít. Konec otevřený a napínavý, to mám rád, ale na můj vkus si myslím, že nebylo potřeba "zabíjet" i malou ... Za mě jeden z lepších dílů série!

20.11.2020 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Lovec Králíků je velice poutavý díl série komisaře Linny. Nápad i provedení zajímavé, postavy reálné. Oproti minulým dílům mi přijde méně "mrtvol", ale za to zajímavější provedení. Čím dál tím více mi děje předchozích knih připomínají Olsena, ale na.tom není co zkauit. Za mě 8/10

15.11.2020 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Opět další díl, který se čte jedním dechem. Prostředí, kde se většina příběhu odehrává, je poutavé, ale čekal jsem od toho trochu více. Od začátku jsem tušil jak se věci mají, ale autoři si opět dali na čas než se ukázala pravda. Za mě super díl série :)

28.09.2020 4 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Velice povedený díl série. Trochu mi děj připomíná Olsenovu Složku 64. Od začátku velice poutavé čtení a člověk nechce knihu odložit. Velice dobře se čte. Za mě palec nahoru :)

28.09.2020 5 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Mrzí mě to, ale tento díl je dle mě nejslabší ze série. První díl nasadil vysokou laťku a zdejší míchání politických záležitostí s vyšetřovaním vraždy mě nenadchlo. Jediným plusem je oživení příběhu dalšími kolegy hlavního hrdiny. Obzvláště pak jednou malou, nenápadnou blondýnkou :)

28.09.2020 3 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Dlouho mi trvalo než jsem se rozhodl začít tuto sérii od manželů Keplerových. Jako velký fanoušek Adlera Olsena a jeho Oddělení Q jsem si byl jistý, že je laťka hodně vysoko, a nebyl jsem si jistý, že se chci pouštět do další série skandinávských kriminálek. Ovšem, byl jsem mile překvapen. Celou knihu jsem přečetl jedním dechem a nemohl se od ní odtrhnout. Příběh měl vše, co jsem očekával a co mám na severských kriminálkách rád. Kombinace vyšetřovacích metod hlavní postavy spojený s prostředím psychiatrického oboru je dle mého gusta. Už se těším na další díly :)

28.09.2020 5 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

(SPOILER) Za mě jedna z těch lepších od téhle dvojice. Jsem velice rád za návrat postavy z prvního dílu, která mi v předchozích dílech chyběla. Děj od začátku vzal rychlý spád a pohltil čtenáře až ke konci. Měl jsem tip na tři lidi, kteří by mohli zabíjet, ale ani jeden z nich to nebyl. Milé překvapení! Popis atmosféry, která vraždám předcházela, dokázala čtenáře vtáhnou do děje, že si případáte, že jste přímým svědkem. Jednu výtku bych však měl, a sice jednu ze závěrečných scén a policií, která přijela ke konci. Jejich osud byl dle mě až moc přitažen za vlasy. Již se těším na další díl.

28.09.2020 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Pohodová četba

17.02.2019 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Na tuto knihu jsem četl nejrůznější recenze a měl jsem trochu obavy, zda-li ji čtenáři nepřechvalují. Přesto po neustálém upřednostňování jiných knih před touto jsem se nakonec odhodlal a knihu si přečetl ... Prvních cca 50 stránek jsem (ano, nejspíše svým nesoustředěním) se ztrácel, kdo je vlastně kdo a kdo o čem vlastně vypráví. Když jsem si v tom nakonec udělal pořádek, našel jsem určité zalíbení, že je příběh vyprávěn více postavami. Velice mě zaujala hlavní hrdinka, kterou autorka velice dobře popisuje jako ,,tu s lahví v ruce". Zápletka jako taková byla opravdu dechberoucí, kdy čtenář opravdu skoro do posledních pár stránek neví, co má vlastně čekat. Možná bych měl jedinou výtku a to, kolík lží se v průběhu objevilo. Chápu, že v jistých ohledech je to potřeba, ale někdy to bylo opravdu až otravné. Jinak, za mě jasných 5 hvězd :)

22.09.2017 5 z 5

Černý kraj Černý kraj Alex Grecian

Kniha Scotland Yard se ke mně dostala vcelku náhodně. Po přečtení obsahu jsem se osmělil a knihu přečetl. Zanechala na mě dobrý dojem, proto četba druhého dílu s názvem Černý kraj na sebe nenechala dlouho čekat. Příběh mě po pár stranách velmi zaujal a to hlavně kvůli ponurému prostředí, počasí i kvůli postavám. Bohužel, asi jsem od knihy očekával víc. Oproti prvnímu dílu, kde se hlavní postavy mohli přetrhnout a vyšetřovali na nejrůznějších místech po celém Londýně, tady se prakticky vše točilo kolem kostela, hostince a dolu. Zápletka se jim prakticky začala řešit sama, jen s malou dávkou přičinění. Příběh i tak měl na můj vkus celkem málo postav a i přesto se příběh točil ani ne jen kolem poloviny. Konec knihy mi přišel zbytečně drastický. Vrcholem byla role Američana, který sice měl jasný cíl, ale hlavní postavy nijak zvlášť netankovalo, co tam vlastně dělal a co je vlastně zač. Za mě 3 hvězdy.

17.09.2017 3 z 5

Medová smrť Medová smrť Hanni Münzer

Jak bych to jen napsal?! Upřímně jsem si od této knihy sliboval více a upřímně mě zklamala. Začnu ,,plusy", jelikož jich je o hodně méně: jedním z plusů je zdařilá charakteristika hlavních postav. Hned od prvních zmínek o každé postavě jsem si je dokázal barvitě představit a s každou další stránkou jsem se utvrzoval o správném úsudku. Dalším plusem je příběh. Některé pasáže byly velice napínavé, ale občas byly opravdu kostrbatě napsané. Což v mnoha případech byla vcelku škoda. Jak jsem již psal, mínusu je opravdu dost: hlavním mínusem je určitě kostrbatý styl psaní doplněný pravopisnými chybami. Opravdu nechápu jak je možné v 21. století vydat knihu s tolika chybami? Nejeden čtenář se tak zbytečně zadrhává a musí se kolikrát vrátit, aby vůbec myšlenku pochopil a rozluštil, co tím chtěl autor říci. Dalším obrovským mínusem, tedy alespoň pro mě, je přeskakování z fiktivního příběhu do reality. Není jednoduché skloubit realitu s fantazií a jen hrstka autorů to dokáže. Bohužel, tady tomu tak opravdu není. Chvílemi jsem netušil, jestli čtu červenou knihovnu nebo válečný příběh. Absolutně přecházím zmínku o tom jak si Marlene vyžádala v centru Krakova české noviny a to, že leží v nemocnici Na Bulovce. Co ale nejsem ochoten přejít jsou zmínky o atentátu na Heydricha. O tomto tématu jsem slyšel a četl již mnoho, ale to, že by se na atentátu měli podílet Poláci, to opravdu ne. Jo a Heydrich byl ,, zastupující" Říšský protektor, ne Říšský protektor!!! Má to být příběh o pomstě a příběh věnovaný ženám v odboji. Problém však je, že o odboji a o pomstě, se dozvídáme prakticky až ke konci knihy. A to ještě hodně vzdáleně. Místo o odboji a o pomstě se dočítáme spíše příběh mladé dívky, které trvalo tři čtvrtiny knihy než otevřela oči, aby si uvědomila, co se vlastně kolem ní děje. Pro mě osobně bylo nejzajímavějších posledních 30 stránek knihy, kde se opravdu něco dělo a dokázal jsem se tak opravdu vcítit do příběhu a do temných časů 2. světové války. A to je opravdu hodně málo. Za sebe dávám jen jednu hvězdu a to za nápad. Ale určitě ne za realizaci ...

13.08.2017 1 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Za mě jedna z nejlepších knih ze série Oddělení Q. Velice napínavý příběh (nahoru-dolů) a absolutně nečekaný konec. Za mě jasných 5* :-)

11.08.2017 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Tato kniha patří k mým nejoblíbenějším. Kdo má rád válečné romány, přijde si na své. Je faktem, že Jiří Šulc si zakládal na faktech a povedlo se mu je vsadit si románu tak, aby zaujaly nejednoho čtenáře. Jelikož toto časové období českých i světových dějin je jedno z mých oblíbených (obzvláště pak partyzánské akce a československý odboj za dob Protektorátu), nemohla tato knížka v mé sbírce chybět. Koupil jsem si ji prakticky hned co byla vydána a hned jsem si ji oblíbil. Věřím, že se tato kniha dostala do rukou čtenářů hlavně po tom, co byl v kinech promítán film Anthropoid, mj. i s českým zastoupením. Na většinu historických událostí by se opravdu nemělo zapomínat a jsem rád, že někdo jako p. Šulc umí sepsat konkrétní fakta do čitelné podoby, kdy je čtenář uchvácen od začátku až do konce. Kdyby takových knih bylo více, pevně věřím, že by na naše Národní hrdiny a činy nebylo zapomínáno, či často byly opomíjeny. Za mě určitě 5 hvězd !!!

29.07.2017 5 z 5