Obelix15 Obelix15 komentáře u knih

Rybář Rybář John Langan

Po dlouhé době jsem četl knihu, u které jsem měl veliký problém se začíst. Od začátku nezáživný děj založený na rodinné tragédii pokračující jedním velkým chaosem uprostřed lesa u řeky a konče mytologickou vsuvkou o mořské nestvůře. Několikrát jsem knihu odložil a musel jsem se nutit, abych ji dočetl. Je to škoda, jistý potenciál v příběhu, napětí a atmosféře byl. Ale nezajímavé postavy, nepřehlednost děje a neukončené linie postav tento příběh sráží zpět do bahna. Škoda, že se autor nechal tolik unést vlastní fantazií a nepověnoval se více ději, např. u stavby přehrady. Mohlo to mít hned lepší náběh.

03.01.2022 1 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Soubor je většinou znám jako dlouholetý "strašák" většiny maturantů. Za mě klasické dílo, které by si měl přečíst každý. Hlas vichřice podoba :)

02.10.2021 4 z 5

Žena v černém Žena v černém Susan Hill

Po shlédnutí filmu jsem se konečně dostal i ke knize. Kniha byla čtivá a četla se jedním dechem. Ovšem, pro mě je to jedna z knih, o kterých vím, že si jo znovu jen tak nepřečtu. Trochu mě mrzí závěr, který mi přišel unáhlený a zbytečně rychlý. Dále mě překvapil relativní klid hlavní postavy při prvotních setkáních s ženou v černém. Osobně bych se dekoval už při setkání na hřbitově za domem, dokumenty - nedokumenzy. Za mě průměr.

22.09.2021 2 z 5

Malorie Malorie Josh Malerman

(SPOILER) První díl mě nijak neoslovil, ale nerad nechávám rozečtené série či pokračování. Druhý díl byl o kapku lepší než první, ale opravdu jen o kapku. Potenciál v podobě slepecké školy byl zaříznut na prvních 10 stránkách, život v táboře na dalších 20 a jízda vlakem na dalších 30. Zbytek byly úvahy, stres, výplody fantazie po 17 letech života za páskou a objevu něčeho, co mi bylo jasné prakticky od začátku - Olympie vidí! Doufal jsem alespoň v zajímavější zápletku ve slepém vlaku (ano, to je v této době něco nevídaného), ale krom pár vystrašených dialogů vystrašených lidí, jsme se nedočkali ničeho zajímavého ani zde. Pro mě jediným kladným ekvivalentem byly děti a jejích chování či názory, které alespoň částečně kompenzovaly histerii jejich matky.

18.09.2021 2 z 5

Čelisti Čelisti Peter Benchley

Filmové zpracování jsem poprvé viděl asi v 10 letech a dost dlouho trvalo než jsem se odhodlal do moře vlézt. Kniha je velice povedená a představivost při četbě dosahuje maxima. K dokonalosti chyběl už jen epický závěr se vzduchovou bombou.

13.08.2021 4 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Pohodová četba plná humoru a scének všedního života. Za mě dobré

05.08.2021 4 z 5

Černobyl. Neznám snad nikoho, kdo by alespoň okrajově nevěděl, co se zde před 31 lety událo. O této katastrofě existuje několik stovek dokumentů, milióny fotek a hlavně tisíce příběhů, které Černobyl vytvořil. Zpovědi starousedlíků, záchranářů, doktorů, vojáků či vědců mi místy vytvářely mrazení v zádech. Od první stránky jsem se vžil do jejich příběhů a někdy nezůstalo oko suché. Tohle je příběh Černobylu. Příběh obyčejných lidí, kteří jsou pro ostatní hrdiny nebo "odpadem". Za mě jasný plný počet!

05.08.2021 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

(SPOILER) Kniha se dobře a svižně četla. Prakticky do poslední chvíle mohl být vrah kdokoliv (i když už zhruba od poloviny jsem věděl, kdo to bude), ale že budu mít nakonec pravdu jen napůl, jsem netušil. Zajímavá charakteristika hlavních postav a několik linií všedního dne amerického předměstí. Všichni vědí o všem, všichni se znají s ním a s touhle apod. Za mě dobré.

03.08.2021 4 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Po přečtení Kříďáka, který u mě u této autorky nasadil vysokou laťku, jsem se pustil i do této knihy. Zezačátku mi přišel děj trochu chaotický a než jsem se nadál, byl jsem o pár let jinde. Postupem času jsem ale knize přišel na chuť a prakticky jsem jí neodložil, dokud jsem ji nedočetl. Příběh byl velice poutavý, hlavní postavy výrazné a pro mě jedna z nejlepších zápletek. Kniha mi nabídla nejenom příběh, ale také základní informace o něčem, co je mi osobně vzdálené, ale přesto o tom slýchám poměrně často - o dark webu. Sekta, nebo chceme-li skupina, dodala knize hlavní náboj napětí, nejistoty a držela děj ve vysokých otáčkách. Chvílemi jsem si myslel, že propojení hlavních i vedlejších postav je tak komplikované, že "díly skládačky" do sebe nemohou nikdy zapadnout, ale autorce se to povedlo a vše dokonale zapadlo. Je až neuvěřitelné, že jedna "žádost" spustí lavinu, která bude mít za následek poznamenání životů několika lidí a jejich rodin. Za mě plný počet!

P.s. Věřím, že i v této občas nelehké době by hodně lidí pomoc "Těch druhých" uvítalo a přišlo jim to správné. Také jsem se s tím setkal a jejich pomoc bych uvítal. Můžeme ústavní či soudní systém nenávidět, brát ho jako velikou nespravedlnost či jím v soukromí opovrhovat a sdílet své pocity na sociálních sítích, ale kdyby jsme jej neměli, můžeme se pak rovnou vrátit k jeskyním malbám nebo zpět na stromy. Proto podobná uskupení neexistují ... Nebo?

01.08.2021 5 z 5

Bez srdce Bez srdce Chelsea Cain

Pěkná ukázka Stockholmského syndromu v praxi. Kniha se dobře četla, sympatické hlavní postavy a dobře vykreslený děj. Jediné, co mě trochu mrzí, že u nápadité myšlenky trochu pokulhávalo zpracování. Některým dějovým liniím a postavám bych dal větší prostor a širší zápletku.

31.07.2021 4 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Severské detektivky mám velmi v oblibě a proto jsem se vrhl i na tento výtvor. Chvíli jsem si hledal sympatie k hlavním postavám, ale postupem času přišly sami. Kniha byla čtivá, napínavá prakticky od začátku do konce. Po dlouhé době se mi stalo, že jsem měl spadeno na někoho úplně jiného a odhalení "Kaštánka" pro mě bylo překvapení. Chmurné, zatažené a deštivé podzimní atmosféra dodala knize další pozitivní náboj. Milovníci severské krimi si přijdou na své.

27.07.2021 5 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

Během čtení této knihy jsem byl již 3x objednaný na vasektomii. Představa, že bych měl podobného démona doma mě opravdu děsila :-D Kniha byla čtivá, plná emocí a situací všedního dne ve vztahu matka / dcera. Uvidíme, s čím novým autorka přijde.

20.07.2021 4 z 5

Slepec Slepec Christine Brand

Kniha se čte jedním dechem, nešlo odložit. Zajímavý příběh, zajímavá hlavní postava a konečně sympatická novinářka. Doufám, že autorka bude v podobné tvorbě a podobným stylem pokračovat. Za mě plný počet!

17.07.2021 5 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Velice čtivé, autor mě mile překvapil. Zajímavé prolínání minulosti x budoucnosti, sympatické hlavní postavy a napínavý děj prakticky od začátku do konce. Snad se od autora dočkáme další tvorby.

15.07.2021 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Knížka se čte jedním dechem, mnoho zajímavých postav a prolínání minulosti x budoucnosti. Autor se nebál popsat detailněji jednotlivé postavy a nechat je účinkovat v hlavním ději. Za mě povedené.

12.07.2021 4 z 5

Bird Box Bird Box Josh Malerman

(SPOILER) Mnoho lidí mi knihu doporučovalo a po úspěšném filmu se nátlak zdvojnásobil. Jelikož se mi kniha hodila do výzvy, pustil jsem se do čtení. Chvilku mi trvalo než jsem se začetl, "přeskakování" v čase po jednotlivých kapitolách, začátek koncem, apod. Hlavní postava protivná, nesympatická a histerická. Údajně měla být kniha napínavá od začátku do konce. Mně osobně přišla napínavá na posledních 30 stránkách od začátku porodu. Čekal jsem více akce, situací, nápadů a boje proti "tvorům". Místo toho jsem dostal pořádnou nálož paranoidních výkřiků v nejrůznějších množstvích a v podobě několika druhů textu. Za mě vcelku zklamání.

11.07.2021 2 z 5

Agent 6 Agent 6 Tom Rob Smith

(SPOILER) Třetí díl série byl nemastný - neslaný. Stejně jako u druhého dílu jsem objevoval hodně "nedotažených" záležitostí, což je škoda. Nejvíce mě bavila část v Afghánistánu, kde byla zajímavá zápletka a přival dalších hlavních postav. Trochu mě mrzí skok mezi návratem dcer z USA a rovnou skok o X let později do Kábulu. Postavy Lvových dcer měly zajímavý potenciál i v tomto příběhu, ale nakonec jsme se s nimi museli spokojit jen na pár stránkách. Čekal jsem jak to se Lvem dopadne, ale konec v podobě šťastného shledání s dcerami ukazuje na možný čtvrtý díl? Uvidíme!

06.07.2021 3 z 5

Utajovaný projev Utajovaný projev Tom Rob Smith

(SPOILER) Knihu jsem si vybral po přečtení Dítěte č. 44, nerad nechávám rozečtené série a jelikož se mi první díl vcelku líbil, pokračoval jsem. Utajovaný projev měl hodně pasáží, které se mi velice líbili. Napjatý rodinné vztahy, politické šachy, Země Nikoho kolem tábora 57 i povstání v Budapešti. Trochu mě mrzí, že byly některé pasáže popsány spíše obecně a autor jim nevěnoval tolik pozornosti. Určitě by si zasloužily hlubší pojetí. Kniha je čtivá a stejně jako první díl se čte jedním dechem.

04.07.2021 4 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

(SPOILER) Dlouho jsem se chystal tuto knihu přečíst, ale vždy jsem nakonec sáhl po jiné. Konečně jsem se k ní dostal a začetl se. Zpočátku jsem měl problém se do příběhu začíst a vzít jak mám ve zvyku. Děj byl nemastný - neslaný a na můj vkus moc politicky zaměřený. Postupem času začal děj nabírat na obrátkách a nešlo se od knihy odtrhnout. Příběh vyšetřování, intrik a útěků mě nakonec mile překvapil a vše podtrhovala ponurá atmosféra poválečného sovětského svazu. Jednu výtku bych nakokec měl, a sice, že jsem čekal delší souboj a pronásledování Andreje vlastním bratrem. Ale to je malý detail. Za mě 4/5

26.06.2021 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

(SPOILER) Na základě několika doporučení jsem si knihu pustil v audioverzi. Mohu potvrdit, že audiokniha Vás víc vtáhne do děje, a to díky doprovodným zvukovým efektům. Děj sám o sobě je velice poutavý, od začátku velice zajímavý, a musel jsem si poslechnout "na první dobrou". Chvilkami se příběh opravdu dál přirovnat ke kultovní klasice Záhada Blair Witch - Slovak edition. Pasáž a opakujícími se návraty k domům, kříže uprostřed paseky a neustálý strach, že Vás někdo pozoruje. Trochu mě zklamal konec, ale každý si přijde na své.

28.04.2021 4 z 5