Dítě číslo 44

Když strach dokáže umlčet celý národ, alespoň jeden člověk musí vyslovit pravdu... Sovětský svaz, rok 1953. Stalinův železný stisk neustále sílí. Brutální praktiky ministerstva státní bezpečnosti (MGB) nejsou žádným tajemstvím. Režim dokonce občanům přikazuje věřit, že socialistické společnosti se podařilo zcela vymýtit zločinnost. Když se u železniční trati v Moskvě najde mrtvola malého chlapce, zaskočí příslušníka MGB Lva Děmidova – válečného hrdinu, upřímně oddaného režimu – tvrzení příbuzných oběti, že šlo o vraždu. Lev splní rozkaz nadřízených a pomůže zatajit fakta, začnou v něm však hlodat pochybnosti. Brzy poté se jeho život převrátí naruby. Lva degradují a s manželkou Raisou, podezřelou ze špionáže, pošlou do zapadlého města na Urale. Ke svému překvapení Lev zjistí, že k vraždám dětí dochází i tam. Manželé si dobře uvědomují, že později je čeká mnohem tvrdší trest než pouhé vyhnanství. Snad právě proto se rozhodnou riskovat život a pátrat po vrahovi na vlastní pěst. Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila. Román s reálným pozadím nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury, která se drží u moci jen díky stupňovanému teroru....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12088/big_dite-cislo-44-wF3-12088.jpg 4.52100

Lev Děmidov 1.

Literatura světová, Romány, Thrillery

Vydáno: , Knižní klub

Child 44, 2008

Kniha Dítě číslo 44

veronika_m
21. listopadu

(+ SPOILER) Do knihy jsem se začetla od první stránky. Za čtivost bych tedy dala 100%.
Pak 70% knihy se mi velmi líbilo, byť některé scény byly pritažené za vlasy, ale nevadilo mi to. Ta brutalita této doby mi připadala uvěřitelná a rozhodně bych tam nechtěla žít.
A pak najednou cvak a děj začal být za mě úplně neuvěřitelně vykonstruovaný a pro mě neuvěřitelný. A to, že pachatel své zlo páchal od počátku proto, aby tak přivedl zpět svého ztraceného bratra, v zemi, která je tak rozlehlá a v podmínkách, kde individualita nehraje roli, tak to bylo už přes čáru. Prostě kdyby zůstalo jen u vyšetřování, bylo by lépe. Pro mě autor tou kombinací knihu hrozně shodil.

BariEli
07. listopadu

Úžasné. Všudypřítomná paranoia sovětského režimu, s překvapivým závěrem, čtivé podání příběhu, vývoj postav a jejich vztahů. Tohle všechno mě drželo u knihy jako přilepenou. Za mě rozhodně doporučuji.

Charley

Knihu jsem pořídila a měla v plánu číst hrozně dlouho, ale k přečtení mě přiměla až letošní výzva. Měla jsem obavu z depresivnosti knihy, protože tohle není žánr, který bych četla často, ale musím přiznat, že jsem byla mile překvapená. Je to období, ve kterém bych rozhodne nechtěla žít a vážím si těch, kteří to vše prožili.
Kniha byla psána velmi čtivě a skutečně mě zajímalo, jak to vše dopadne a musím přiznat, že se závěrem jsem byla spokojená - ano, nemám ráda smutné konce a takové zakončení mi vyhovovalo.

BaPe895

Tento druh literatury není pro mě. Nevím, proč jsem se nakonec do čtení pustil. Nebavilo mě to,ale věřím, že své čtenáře si román najde

Obelix15

(+ SPOILER) Dlouho jsem se chystal tuto knihu přečíst, ale vždy jsem nakonec sáhl po jiné. Konečně jsem se k ní dostal a začetl se. Zpočátku jsem měl problém se do příběhu začíst a vzít jak mám ve zvyku. Děj byl nemastný - neslaný a na můj vkus moc politicky zaměřený. Postupem času začal děj nabírat na obrátkách a nešlo se od knihy odtrhnout. Příběh vyšetřování, intrik a útěků mě nakonec mile překvapil a vše podtrhovala ponurá atmosféra poválečného sovětského svazu. Jednu výtku bych nakokec měl, a sice, že jsem čekal delší souboj a pronásledování Andreje vlastním bratrem. Ale to je malý detail. Za mě 4/5

VeruMalfoy

Nechce se mi věřit, že jde o bestseller. Knížka mě doslova zklamala. Hlavní postava byla suprově napsaná, ale děj kolem ní byl naprosto na hlavu postavený, proto tuto sérii nebudu asi ani dočítat.

Erutan

Tak tohle mi sedlo, 1984(Orwell) s krimi. Viděl jsem film ale naštěstí jsem si nic nepamatoval, kniha mě pohltila, četla se sama, je celkem krátká ale stane se toho opravdu hodně. Napětí, akce, vztahy, psychologické profily, vývoj vztahu Lva a Raisy. Můžu doporučit, další díl asi číst nebudu. Popsat knihu jednim slovem, zvolil bych beznaděj. Popsat Lva jedním slovem, zvolil bych cílevědomst.

Tirisa

Shrnu to jen pár slovy: skvělý čtenářský zážitek, doporučuji a chci ještě, takže rovnou jdu na druhý díl.