Dítě číslo 44

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Když strach dokáže umlčet celý národ, alespoň jeden člověk musí vyslovit pravdu... Sovětský svaz, rok 1953. Stalinův železný stisk neustále sílí. Brutální praktiky ministerstva státní bezpečnosti (MGB) nejsou žádným tajemstvím. Režim dokonce občanům přikazuje věřit, že socialistické společnosti se podařilo zcela vymýtit zločinnost. Když se u železniční trati v Moskvě najde mrtvola malého chlapce, zaskočí příslušníka MGB Lva Děmidova – válečného hrdinu, upřímně oddaného režimu – tvrzení příbuzných oběti, že šlo o vraždu. Lev splní rozkaz nadřízených a pomůže zatajit fakta, začnou v něm však hlodat pochybnosti. Brzy poté se jeho život převrátí naruby. Lva degradují a s manželkou Raisou, podezřelou ze špionáže, pošlou do zapadlého města na Urale. Ke svému překvapení Lev zjistí, že k vraždám dětí dochází i tam. Manželé si dobře uvědomují, že později je čeká mnohem tvrdší trest než pouhé vyhnanství. Snad právě proto se rozhodnou riskovat život a pátrat po vrahovi na vlastní pěst. Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila. Román s reálným pozadím nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury, která se drží u moci jen díky stupňovanému teroru....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12088/dite-cislo-44-wF3-12088.jpg 4.52009

Lev Děmidov 1.

Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno, Knižní klub

Child 44, 2008

Kniha Dítě číslo 44

jfialova
23. listopadu

Kniha s velmi pochmurnou atmosférou na pozadí syrových sovětských reálií 50. let. Pět hvězd za dobové reálie a vhled do tehdejší společnosti, protože tak nějak to opravdu fungovalo. Příběh zejména v druhé polovině knihy ale vygraduje do těžko uvěřitelných událostí, za což jednu hvězdu ubírám. Každopádně mezi současnou detektivní tvorbou kniha jistě vyniká, zejména originální volbou místa a času děje. Nečekejte však žádné pohlazení po duši.

martina2540

Knihu doporučuji nejen jako detektivku, ale i co se týká Ruska za vlády Stalina a v období po jeho smrti.

mira399

Knížka syrová, místy brutální. Nebylo mi z toho lehko. Příběh je vystavený zajímavě,čtení ubíhá rychle.Plný počet hvězdiček nedám už za tu chmurnou náladu, co jsem z toho měla a také mám neodbytný pocit, že ve skutečnosti by Lev a Raisa byli mrtví. Spisovatel z nich udělal takové Jamese Bondy,aby to mohl natáhnout na více dílů. Ty už číst nebudu,děkuju, stačilo.

willy9203

Perfektně popsaný hladomor v Sovětském svazu a nad tím vystavěný příběh s detektivní zápletkou. Napínavé od samého začátku.

NemmamSlov

Dostal som ako dar k narodeninám a musím povedať, že ma príbeh prekvapil. Levovi som držal prsty už od samého začiatku. Aj keď vykonával nepríjemnú robotu pre MGB, Lev sa snažil čo najviac pomôcť obetiam tvrdého komunistického režimu. Musel bojovať nie len proti režimu, ale aj proti rozhodnutiam, ktoré robil. Ako agent bol neustále sledovaný, čo nebolo v tej dobe nič neobvyklé.

Nebudem sa vyjadrovať ku komunizmu, lebo sám som ho nezažil a autor si vybral len to najhoršie aby vytvoril napäté prostredie.

Príbeh sa rozbieha  po Stalinovej smrti. Lev za spochybnenie rozkazov je nútený opustiť Moskvu. V novej práci narazí na prípad sériového vraha a keď že v komunizme nejestvuje kriminalita Lev, Raisa a Nesterov hladajú zločinca na vlastnú päsť.

Pri čítaní som sa nenudil. Neustále sa niečo dialo. Ak hrdinovy nedýchal na krk nepríjemný Vasilij, tak mal ťažkosti so sovietskou mocnosťou. Komplikovaný vzťah medzi Raisou a Levom pridal tak tiež na zaujimavosti príbehu. Teším sa na ďaľší diel.

Ira13

Velmi dobře napsané, drsné až z toho jde mráz po zadech, že se to opravdu tohle dělo.

lištička123

Popravdě jsem se zezačátku nemohla začíst a trochu mě vadila sovětská komunistická politika. Ale po jedné třetině mě kniha vzala a nepustila až dokonce. Skvělá.

Miro67

Politika versus svědomí. Řada nespravedlivě odsouzených jen po potřebu rychlého vyřešení a hlavně zastření skutečnosti, že dokonalá socialistická země má i nedokonalé občany. Neuvěřitelně kruté výslechy zatčených a vynucená přiznání.Množství obětí nutných pro uznání, že se jedná o jednoho seriového vraha. To vše nabízí příběh, částečně podložený skutečným případem bestie vraždící ve velkém.

Hladový oheň
Hladový oheň