Dítě číslo 44

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Když strach dokáže umlčet celý národ, alespoň jeden člověk musí vyslovit pravdu... Sovětský svaz, rok 1953. Stalinův železný stisk neustále sílí. Brutální praktiky ministerstva státní bezpečnosti (MGB) nejsou žádným tajemstvím. Režim dokonce občanům přikazuje věřit, že socialistické společnosti se podařilo zcela vymýtit zločinnost. Když se u železniční trati v Moskvě najde mrtvola malého chlapce, zaskočí příslušníka MGB Lva Děmidova – válečného hrdinu, upřímně oddaného režimu – tvrzení příbuzných oběti, že šlo o vraždu. Lev splní rozkaz nadřízených a pomůže zatajit fakta, začnou v něm však hlodat pochybnosti. Brzy poté se jeho život převrátí naruby. Lva degradují a s manželkou Raisou, podezřelou ze špionáže, pošlou do zapadlého města na Urale. Ke svému překvapení Lev zjistí, že k vraždám dětí dochází i tam. Manželé si dobře uvědomují, že později je čeká mnohem tvrdší trest než pouhé vyhnanství. Snad právě proto se rozhodnou riskovat život a pátrat po vrahovi na vlastní pěst. Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila. Román s reálným pozadím nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury, která se drží u moci jen díky stupňovanému teroru....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12088/dite-cislo-44-wF3-12088.jpg 4.51906

Lev Děmidov 1.

Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno, Knižní klub

Child 44, 2008

Kniha Dítě číslo 44

Maruspulpanu
11. prosince

neumím popsat pocity z téhle knížky, dávám pět hvězd

Finskej
26. listopadu

Veskrze výborná záležitost, která nám přibližuje atmosféru stalinského Ruska a období jejího konce, a tak se stane, že jisté nelogičnosti jeden rád odpustí ve prospěch vylíčení atmosféry a její syrovosti. Vzniklo vynikající rozhlasové zpracování (viz server Panáček v říši mluveného slova a heslo Dítě číslo 44) a taktéž obstojný film (viz ČSFD a heslo Dítě číslo 44), obé lze doporučit. Je to zkrátka příběh, který nutno zkonzumovat v několika podobách a verzích. Jedince chtivé reálných podkladů odkazujeme na heslo ve Wikipedii s názvem Čikatilo. Protestovat lze jen proti dvěma věcem a obě se, kupodivu, týkají kritik: ne, není nepředstavitelné, že tam tehdy panovaly takové poměry. Panovaly. A ne, není nepředstavitelné, že mohla existovat společnost, která samu myšlenku "vadného člověka" popírala – existovala.

Kája95
23. listopadu

Na knihu jsem se těšila,ale vůbec mě nezaujala.

Sudin
15. listopadu

Úplně jiný typ knihy, než na co jsem zvyklý, ale líbilo se mi to. Bylo to čtivé, surové, některým věcem jsem až tak neuvěřil, ale jistým způsobem odrážejí realitu tehdejšího Sovětského svazu.

zuzca.h
15. listopadu

Na můj vkus místy příliš popisné což snižovalo čtivost. Co se mi líbilo byla proměna charakteru hlavního hrdiny a konečné rozuzlení.

Jaruš7
06. listopadu

Příliš mnoho přetvářky, podrazů, lží, nepřesvědčivý, těžko lidsky pochopitelný příběh, všechno na hraně a celkově za hranou mé tolerantnosti.
Jistá doba v SSSR byla krutá a přetěžká, odvaz k bezbřehému mrzačení všeho - charakteru, lásky, rodiny, přátelství, nám zde neruský autor s gustem neservíroval v kousku ruské historie. Pocit pomluvy mi z ní vyloženě čiší.

danielavachova

Skvělá kniha ze stalinovského Ruska,psychický i fyzický teror,mučení,vraždy na denním pořádku,perfektně popsaná neutěšenost té doby,bída a hladomor,z knihy mě občas mrazilo,doporučuji.

Hanca91

Po celou dobu jsem měla pocit, jako by mi na prsou ležel obrovský kámen. Tak moc mne to téma oslovilo a nedalo mi spát.
A musím říct, že oproti filmu, je kniha úplně jiný level. I přes skvělého Toma Hardyho se film s knihou nemůže vůbec srovnávat....