Dítě číslo 44

Dítě číslo 44 https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12088/bmid_dite-cislo-44-wF3-12088.jpg 5 2269 514

Lev Děmidov série

Když strach dokáže umlčet celý národ, alespoň jeden člověk musí vyslovit pravdu... Sovětský svaz, rok 1953. Stalinův železný stisk neustále sílí. Brutální praktiky ministerstva státní bezpečnosti (MGB) nejsou žádným tajemstvím. Režim dokonce občanům přikazuje věřit, že socialistické společnosti se podařilo zcela vymýtit zločinnost. Když se u železniční trati v Moskvě najde mrtvola malého chlapce, zaskočí příslušníka MGB Lva Děmidova – válečného hrdinu, upřímně oddaného režimu – tvrzení příbuzných oběti, že šlo o vraždu. Lev splní rozkaz nadřízených a pomůže zatajit fakta, začnou v něm však hlodat pochybnosti. Brzy poté se jeho život převrátí naruby. Lva degradují a s manželkou Raisou, podezřelou ze špionáže, pošlou do zapadlého města na Urale. Ke svému překvapení Lev zjistí, že k vraždám dětí dochází i tam. Manželé si dobře uvědomují, že později je čeká mnohem tvrdší trest než pouhé vyhnanství. Snad právě proto se rozhodnou riskovat život a pátrat po vrahovi na vlastní pěst. Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila. Román s reálným pozadím nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury, která se drží u moci jen díky stupňovanému teroru.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Child 44 , 2008

santa1212
10.01.2021 5 z 5

Pecka, skvělá kniha, silný příběh, věrohodné reálie.

rencovav
19.12.2020 4 z 5

Páni, upřímně jsem nečekala, že mě to tak zaujme. Ale byl to skvělý příběh, dramatizovaný navíc opravdu poutavě. Ještě teď mě trochu mrazí...

Bedřich63
15.12.2020 4 z 5

Knihu vnímám jako popis doby a režimu. Příběh postavený na těchto základech je bohužel drsný, ale taková byla i tehdejší realita v Sovětském svazu. Autor mě dokázal vtáhnout do děje a rád si přečtu pokračování.

BarkaS
01.12.2020 4 z 5

Nejsem si jistá, jestli si to vzhledem k “nepravděpodobnosti” opravdu ty čtyři hvězdičky zaslouží, ale vzhledem k tomu, co se mi v poslední době (dámy prominou) za srágory občas dostalo do rukou, musím přitlačit. Úplná srágora to totiž není. Příběh je inspirovaný skutečnými událostmi, byť zasazenými do jiné doby (ta je mimochodem popsaná velmi působivě). “Prozření” hlavního hrdiny je trochu úsměvné, pravda, ale ne zcela neautentické. Příběh sviští, po dlouhé době jsem u konce jen těžko odkládala. Kniha je podle mého názoru místy až zbytečně brutální, ale to už je při čtení toho žánru riziko čtenáře.

jfialova
23.11.2020 4 z 5

Kniha s velmi pochmurnou atmosférou na pozadí syrových sovětských reálií 50. let. Pět hvězd za dobové reálie a vhled do tehdejší společnosti, protože tak nějak to opravdu fungovalo. Příběh zejména v druhé polovině knihy ale vygraduje do těžko uvěřitelných událostí, za což jednu hvězdu ubírám. Každopádně mezi současnou detektivní tvorbou kniha jistě vyniká, zejména originální volbou místa a času děje. Nečekejte však žádné pohlazení po duši.

martina2540
31.10.2020 5 z 5

Knihu doporučuji nejen jako detektivku, ale i co se týká Ruska za vlády Stalina a v období po jeho smrti.

mira399
22.09.2020 4 z 5

Knížka syrová, místy brutální. Nebylo mi z toho lehko. Příběh je vystavený zajímavě,čtení ubíhá rychle.Plný počet hvězdiček nedám už za tu chmurnou náladu, co jsem z toho měla a také mám neodbytný pocit, že ve skutečnosti by Lev a Raisa byli mrtví. Spisovatel z nich udělal takové Jamese Bondy,aby to mohl natáhnout na více dílů. Ty už číst nebudu,děkuju, stačilo.

willy9203
21.09.2020 4 z 5

Perfektně popsaný hladomor v Sovětském svazu a nad tím vystavěný příběh s detektivní zápletkou. Napínavé od samého začátku.

NemmamSlov
11.09.2020 5 z 5

Dostal som ako dar k narodeninám a musím povedať, že ma príbeh prekvapil. Levovi som držal prsty už od samého začiatku. Aj keď vykonával nepríjemnú robotu pre MGB, Lev sa snažil čo najviac pomôcť obetiam tvrdého komunistického režimu. Musel bojovať nie len proti režimu, ale aj proti rozhodnutiam, ktoré robil. Ako agent bol neustále sledovaný, čo nebolo v tej dobe nič neobvyklé.

Nebudem sa vyjadrovať ku komunizmu, lebo sám som ho nezažil a autor si vybral len to najhoršie aby vytvoril napäté prostredie.

Príbeh sa rozbieha  po Stalinovej smrti. Lev za spochybnenie rozkazov je nútený opustiť Moskvu. V novej práci narazí na prípad sériového vraha a keď že v komunizme nejestvuje kriminalita Lev, Raisa a Nesterov hladajú zločinca na vlastnú päsť.

Pri čítaní som sa nenudil. Neustále sa niečo dialo. Ak hrdinovy nedýchal na krk nepríjemný Vasilij, tak mal ťažkosti so sovietskou mocnosťou. Komplikovaný vzťah medzi Raisou a Levom pridal tak tiež na zaujimavosti príbehu. Teším sa na ďaľší diel.

Ira13
10.08.2020 5 z 5

Velmi dobře napsané, drsné až z toho jde mráz po zadech, že se to opravdu tohle dělo.

lištička123
08.08.2020 5 z 5

Popravdě jsem se zezačátku nemohla začíst a trochu mě vadila sovětská komunistická politika. Ale po jedné třetině mě kniha vzala a nepustila až dokonce. Skvělá.

Miro67
08.07.2020 5 z 5

Politika versus svědomí. Řada nespravedlivě odsouzených jen po potřebu rychlého vyřešení a hlavně zastření skutečnosti, že dokonalá socialistická země má i nedokonalé občany. Neuvěřitelně kruté výslechy zatčených a vynucená přiznání.Množství obětí nutných pro uznání, že se jedná o jednoho seriového vraha. To vše nabízí příběh, částečně podložený skutečným případem bestie vraždící ve velkém.

včelařka
29.06.2020 4 z 5

Super detektivka ze SSSR. Na mě moc kruté.

Katka2382
19.05.2020 5 z 5

Velmi čtivá, napínavá a strhující kniha až na ten dobrej konec.Tak nějak málo uvěřitelné.

Warty
15.05.2020 5 z 5

Velmi dobře napsaná kniha. Myslím, že se autorovi celkem dobře podařilo vykreslit atmosféru ve Stalinském Rusku; místy až absurdní jednání lidí, kteří se jen nechtěli zprotivit režimu...

pavla.ba
10.05.2020 5 z 5

Drsný příběh, založený na reáliích, husté atmosféře a skvělých popisech postav.

vodovodnice
12.04.2020 5 z 5

Díky této situaci, která není lehká, jsem se konečně dostala zase ke čtení knížek, které na mne čekali už delší dobu.
Tato knížka je skvěle napsaná, děj se odehrává v Sovětském svazu, vychází bohužel ze skutečné události a je hodně sirový.
Ze začátku se děj odvíjí pozvolna a postupně nabírá na intenzitě a na konci už nemůžete přestat číst.
Je to velmi napínavá kniha... A když si k tomu přičtete, že vychází ze skutečnosti, tak vás dost zamrazí.
Knížku mohu doporučit všemi deseti.

pavlinka0250
14.03.2020 5 z 5

Mrazivé, drsné a syrové, přesto výborné čtení na základě skutečnosti.
Atmosféra knihy vám opravdu nedá spát.
Doporučuji.
*****

sarkaditt
11.03.2020

Pořídila jsem si audioknihu a styl čtení mě velmi zaujal - každou postavu včetně vypravěče četl jiný člověk, doprovodné zvuky v pozadí (střelba, otevírání dveří, křik, koupání sněhu atd.) mě okamžitě vtáhlo do děje. Ráda bych řekla, že jde o nejlépe udělanou audioknihu, co jsem měla možnost poslechnout, ovšem velmi mě zklamalo, jak je osekaná oproti knize na pouhé 2 hodiny četby. Této skutečnosti jsem si všimla ve chvíli, kdy skončilo 1.CD po hodině četby. Nejprve jsem si myslela, že mám vadný výrobek, ale po důkladnějším shlédnutí popisků jsem se ujistila, že to opravdu tak osekali. Proto mi to chvílemi nedávalo úplně smysl. Velká škoda, mělo to podle mě obrovský potenciál...
Po poslechu jsem viděla film, který mi přišel lepší než audiokniha, takže mi nezbývá než přečíst papírovou knihu a příběh si užít v trochu nestandardním pořadí :)
Pokud se někdo rozhodujete, jakou formu knihy zvolit, tak určitě tištěnou...

Šárka88
03.03.2020 4 z 5