Utajovaný projev

Sovětský svaz, rok 1956. Stalin je po smrti a neveřejný, utajovaný projev jeho nástupce Chruščova odhaluje pravdu o spáchaných zločinech. Krutý režim se otřásá v základech. Někdejší příslušník Státní bezpečnosti Lev Děmidov a jeho manželka Raisa – hrdinové románu Dítě číslo 44 – řeší problémy s adoptovanými dcerami Zojou a Jelenou. Rodinu navíc ohrožuje na životě kdosi, kdo během někdejší Děmidovovy kariéry nespravedlivě trpěl a teď kráčí vstříc nesmiřitelné pomstě... Děj nového drsného a napínavého příběhu z pera Toma Roba Smithe vrcholí tentokrát na ulicích Budapešti ve dnech povstání proti komunistické vládě a sovětské okupaci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74637/big_utajovany-projev-Axr-74637.jpg 4538

Lev Děmidov 2.

Literatura světová, Romány, Thrillery

Vydáno: , Knižní klub

The Secret Speech, 2009

Kniha Utajovaný projev

1T0S_
08.12.2021

Velice slabé. Utajovaný projev láká na unikátní prostředí Sovětského svazu za dob Chruščova, jenže celé to působí, jako kdyby si autor otevřel Wikipedii, přečetl si tam pár článků o SSSR a rozhodl se o tom napsat knihu. Co se týče děje, též to není žádná sláva. Všechno je tak nějak překombinované, postavy se chovají naprosto nepochopitelně, hlavní hrdina, rudá alternativa Terminátora, prochází bez úhony jednou smrtelnou situací za druhou...
Kdybych chtěl číst dobrodružný pseudohistorický příběh, byl bych nadšen, ale... proč bych to sakra dělal? :D

Čičolina
30.11.2021

Dobře udělaná sonda do života v zemi strašidelné a kruté. Popravy, gulagy, KGBto jsou celkem známé věci, krvavě potlačená revoluce v Maďarsku už trochu méně, ale co je pro mě zase nové k přemýšlení je totální prošpiclovanost a uplatnost kohokoli k čemukoli, vrah či oběť - všechny systém podchytil a dostal kam jen chtěl. Nejhorší, že některé věci se vlastně dají odkývat, totiž jak by to dopadlo, kdyby se lágry okamžitě rušily, utrápení lidé plni nenávisti k režimu byli propuštěni hromadně na svobodu. Správa gulagů byla možná mocnější než ta státní, ale co by si s takovými lidmi stát počal někde jinde než tam, pokud by vůbec přežili vyhlášení svobody..atd..šílené

Obelix15
04.07.2021

(+ SPOILER) Knihu jsem si vybral po přečtení Dítěte č. 44, nerad nechávám rozečtené série a jelikož se mi první díl vcelku líbil, pokračoval jsem. Utajovaný projev měl hodně pasáží, které se mi velice líbili. Napjatý rodinné vztahy, politické šachy, Země Nikoho kolem tábora 57 i povstání v Budapešti. Trochu mě mrzí, že byly některé pasáže popsány spíše obecně a autor jim nevěnoval tolik pozornosti. Určitě by si zasloužily hlubší pojetí. Kniha je čtivá a stejně jako první díl se čte jedním dechem.

Tirisa
11.05.2021

Jsem spokojená...první díl byla samozřejmě mnohem víc wow, protože byl prostě první, ale i tak mě tahle série zatím baví...uvidíme, co třetí díl...

danny_21
04.05.2021

Druhé pokračování osudů kočkovité šelmy v překrásném Sovětském svazu není tak povedené jako předchozí hon na soudruha Čikatila hlavně díky značné překombinovanosti a celé to střídání lokací ztrácí na uvĕřitelnosti. Nedokážu si představit, že byl tajemníkův projev měl takovou paralyzující sílu na celý aparát, stejně jako proměnu a získanou porci moci a respektu pro vůdkyni Vorů. Nějaké to procento dolů dávám i za ustřelenou hollywoodskou akci v Budapešti a za dojemné promĕny charakterů a uslzeného finále - 60 %

Bedřich63
16.02.2021

Autor umí psát poutavě a zajímavě. Příběh zasazený do historických kulis roku 1956 v Sovětském svazu a v Maďarsku přibližuje i některé skutečnosti týkající se situace po smrti J.V. Stalina, gulagů a krvavě potlačené revoluce v Maďarsku. Spojení historických skutečností se zajímavým příběhem mě dokáže vždy oslovit.
Je dobré si tyto věci připomenout a nezapomínat na ně, obzvlášť v dnešní době, kdy jsou svobody lidí opět v ohrožení.

jfialova
12.01.2021

Kniha má skvěle zachycenou atmosféru, dusnou a temnou, kdy nevíte, kdo a za co vás udá. Děj je bohužel překombinovaný a plný zvratů, takže je jen těžko uvěřitelný. Látka by vydala klidně na 2-3 další knihy-méně je někdy prostě více. Každopádně za dobrý počin považuji to, že se do toho autor vůbec pustil, knih o tomto období jsem příliš nečetla, protože autoři volí méně složitá historická období a jiné destinace.

Janík61
02.06.2020

Napínavý příběh až z něj mrazilo, drsný život v Sovětském svazu. četla jsem i další knihy o příslušníku státní bezpečnosti a můžu doporučit.