Utajovaný projev

Utajovaný projev https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74637/bmid_utajovany-projev-Axr-74637.jpg 4 583 116

Lev Děmidov série

Sovětský svaz, rok 1956. Stalin je po smrti a neveřejný, utajovaný projev jeho nástupce Chruščova odhaluje pravdu o spáchaných zločinech. Krutý režim se otřásá v základech. Někdejší příslušník Státní bezpečnosti Lev Děmidov a jeho manželka Raisa – hrdinové románu Dítě číslo 44 – řeší problémy s adoptovanými dcerami Zojou a Jelenou. Rodinu navíc ohrožuje na životě kdosi, kdo během někdejší Děmidovovy kariéry nespravedlivě trpěl a teď kráčí vstříc nesmiřitelné pomstě... Děj nového drsného a napínavého příběhu z pera Toma Roba Smithe vrcholí tentokrát na ulicích Budapešti ve dnech povstání proti komunistické vládě a sovětské okupaci.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

The Secret Speech , 2009

klarence
16.10.2015 5 z 5

Přečetla jsem Dítě 44 , přiznám, že ta se mi líbila o něco více. ale Utajovaný projev má také něco do sebe a četl se mi velmi dobře.. Už se těším na Agenta 6

Mesič
09.10.2015 5 z 5

Přečetla jsem Dítě 44 a čekala, že (jako většinou) bude kvalita o dost nižší. Velmi jsem se mýlila a kniha mě velice potěšila. Vřele doporučuji!

kneslova
07.10.2015 4 z 5

Nemám ráda knihy s tímto tématem, ale začala jsem číst a prostě pokračovala až do konce, čili ano talent na psaní autor má, ale prostě téma gulagů a podobných věcí mi nedělá dobře

alexis818
04.10.2015 4 z 5

Druhá část trilogie mě malinko zklamala svou překombinovaností,ale i tak se to četlo výborně.Autor má nepochybně opravdový talent poutavě psát.Těším se na další díl.

Clara del Valle
30.08.2015 odpad!

Za normálních okolností bych takovou patetickou, nevěrohodnou a nesmyslnou sra@ku odložila po pár stranách, ale zvědavost hraničící s čirým masochismem mě nutila číst dál a dál. Potřebovala jsem zjistit, co ještě všechno autor úžasného Dítěte číslo 44 /které jsem přečeta jedním dechem/ napáchal. Chápu... po fenomenálním úspěchu Dítěte potřeboval kout železo, dokud bylo žhavé... ale tohle.... to snad ani není možné. V tomto dílku bylo naprosto všechno - byla tu několikanásobná zrada, velká láska, pomatená a naprosto nevěrohodná ženská hrdinka, útěk z vězení ve stylu Indiana Jonese, psychiatrie, utajení potomkové etc.etc... je toho spousta, hloupostí a nesmyslů, toto je jen malý zlomek. Autor zjevně vybrakoval všechny detektivky, špionážní romány a thrillery a sestavil z toho kompilát. Chvílemi jsem se musela smát, chvílemi jsem nevěřícně kroutila hlavou a chvílemi se mi fakt chtělo plakat. Jako strašný.
No nic... mám tu ještě Agenta 6. Fakt se překonám a dám ho, jsem zvědavá na další osudy Jamese Bonda... pardon Lva Děmidova.

Mia77
18.08.2015 4 z 5

Prostě je to něco jiného a pro mě dost čtivého.:-) Mě se to líbí a určitě si přečtu další díl. Neměla jsem moc představu o Stalinovském a dalším komunistickém režimu v Rusku, ale tenhle pohled mě baví, i když je to někdy dost takové brrr studené ....

Evelin13
17.08.2015 4 z 5

Tento díl taky velmi čtivý, bohužel však pro mě spousta nevěrohodných pasáží, což ale neubírá na propracovanosti a nečekaném ději knihy. Jako vždy je na začátku příběh, který pochopíte až během čtení zbytku knihy a na konci se vytvoří celkový obraz příběhu. I přesto, že Dítě č. 44 je zajímavější svým příběhem doporučuji přečíst i zbylé 2 díly, oba mají totiž něco do sebe.

zpevSusannah
23.07.2015 4 z 5

Druhá kniha od Toma Smith? Co k tomu říct..
Dítě číslo 44 jasně vede, díky své obrovské věrohodnosti a propracovanosti (tu člověk z hlavy už jen tak nedostane, to mi věřte).
Utajovaný projev nám umožní nahlédnout do pracovního táboru, okusit hořkost vězňů a podílet se četbou na povstání proti komunistické vládě a sovětské okupaci.
Sečteno a podtrženo - zajímavý pohled do míst a doby, kde by se nikdo nechtěl ocitnout.
Mínus dávám za možná někdy až zbytečnout těžkopádnost a překombinovanost.

pdoubkova
06.07.2015 3 z 5

pokracovani je oproti prvnimu dilu jen slaby odvar, uz samotna zapletka pusobi dost fantasmagoricky a neuveritelne, napsane je to dobre, autor si drzi svou uroven, ale celkove nic moc

dikobraz
25.05.2015 3 z 5

No co uz. Zas premrhany potencial. Lev a jeho rodinka preziju uplne vsetko. Vycinanie rezimu, strelbu, strelbu tankov, gulag, no jednoducho zazrak. Chcel by som byt jeho synator, to by nikto nemal sancu... Ale teraz vazne. No, citalo sa to celkom fajn, malo to spad, malo hluchych miest. Ale, tych zvratov bolo vela, Budapest uplne nerealna (myslim to, ako by mu rezim povolil ist si tam hladat dceru). Ak clovek pritom vypne mozog a cita ako akcny thriller, tak fajn. Ale rusivo posobi to, ze su tam ozrejmovane niektore historicke fakty, pretoze prave preto vyznieva celkovy obsah ako absolutne nerealny a chaoticky. Skoda, ze autor pokracoval v lacnom hollywodskom style, ktory zacal u Dietata c. 44 v druhej casti knihy... Lev je rusky James Bond, Rambo a Jason Bourne dokopy.

Isew
16.05.2015 4 z 5

Druhý díl v sérii a stejně strhující jako první. Dychtivě jsem četla stránku za stránkou. Několikrát jsem musela knihu zavřít, abych tu hrůzu vydýchala. Když došlo na mého oblíbence Timura, bylo mi vážně smutno. Něco podobného se dalo čekat, ale stejně jsem nevěřícně zírala na řádky a čekala, že to zvládne a za pár stránek se objeví. Přesun do Maďarska byl zajímavý. To, že nepokoje v Maďarsku podněcoval SSSR, aby odvrátil pozornost od svých vnitřních problémů po odhalení Stalinových zločinů, a také proto aby mohl demonstrovat svou sílu, mě nikdy nenapadlo. Ale dává to smysl a podíváme-li se na dějiny, účel to bezesporu splnilo.

Rade
30.04.2015 3 z 5

Plusy: Napínavá sonda do života v SSSR po projevu Chruščova na XX. sjezdu KSSS v r. 1956, kdy se dosavadní "stalinské" jistoty začaly kymácet a kdy se agenti KGB (dř. MGB) obávali pomsty. Zajímavý je i pohled na gangy tzv. vorů, které se často rekrutovaly z vězňů gulagů.
Mínusy: Jistá schematičnost děje i postav, někdy trochu nelogické zvraty v ději i v jednání postav, některé scény trošku nadsazené.
Co se týče budapešťských událostí v r. 1956, je zřejmé, že sovětské tajné služby měly infiltrovány svoje agenty mezi povstalci, ale že by skupina vorů z Ruska v podstatě pomáhala řídit a organizovat povstání? To už se mi zdá přehnané. I když…. kdo ví?
Stejně jako u Dítěte č. 44 se mi zdála první část knihy lepší.

ivousekk
28.04.2015 4 z 5

Opět zajimavé, napínavé, akční čtení. Četla jsem hned po Dítě číslo 44, tak se nedá ubránit srovnání a Dítě je podle mě o dost lepší. vyjádřeno hvězdičkami, tak bych jich dala 6 :) Řekla bych víc reálné a uvěřitelné.
Utajovaný projev je skvělý v tom, že jsem si opět rozšířila obzory a dozvěděla se něco o historii, tady o maďarském povstání v roce 1956, o struktuře ruských gangů a kdo je vlastně vor, že GULAG je vlastně zkratka atd. Jen zapojení postav do děje, hlavně Lva a Raisy, mi přišlo už docela "americky akční" a hůře uvěřitelné. Ale i tak to neubírá knize na zajímavosti a tom, že mě to nutilo otáčet další a další stránky a dozvědět se, jak to všechno dopadne.
Už jsem zvědavá, jaké bude pokračovaní Agent 6, nejpozději zítra se na to vrhnu :)

Lenka.Vílka
20.04.2015 4 z 5

Uz je to delsi dobu, co jsem cetla, ale stale jsem nezmenila nazor. Klidne bych cetla znovu...udelam to ;-)

Fairka
09.04.2015 2 z 5

První díl byl fajn. Pěkně vykreslený napínavý příběh, takže se daly odpustit i nějaké ty chybičky na kráse. Druhý díl se však těmi chybičkami už jen hemží. Nudný děj (nepomohlo ani to, že kniha byla situována do Budapešti, kterou zbožňuji), Lev jako akční hrdina z amerického filmu, děj popsán holými větami a na souvětí fakt skoro nenarazíš. Takže za mě dost zklamání. Možná si přečtu i ten díl třetí, ale spíš jen ze setrvačnosti a bez jakýchkoli očekávání...

Miruska25
20.02.2015 5 z 5

Výborná,stejně jako první díl...doporučuji.

vyvodka
18.02.2015 4 z 5

Z trilogie o Leo Demidovi mě tento zaujal nejméně. Nápad zavést děj do gulagu a do Budapešti druhé poloviny 50. let je zajímavý. Proč dávám jen 4 hvězdičky je pocit, že se autor snažil, aby bylo v knize co nejvíce akce (pobíhání po ulicích Budapešti, útěk v náklaďáku) a brutality (zabíjení na potkání). A to úplně zbytečně, už tak byla doba, ve které se příběh odehrává, plná udavačství, podezřívavosti a zvrhlosti.

martunka
10.02.2015 3 z 5

Kniha se mi docela líbila, obvzlášť část, která se odehrává v gulagu. Jinak ale musím přiznat, že se mi daleko víc líbí kniha Dítě číslo 44.
Utajený projev je čtivá kniha, ale zdá se mi, že autor trochu násilně narouboval příběh na dějinné události, aby tím čtenáře provedl.

klokan.1905
24.11.2014 5 z 5

Tak při čtení téhle knížky se nudit určitě nebudete... ;-) Dle mého názoru je tento díl o malinko slabší než Dítě číslo 44 (za ten bych dal i 8 hvězdiček), ale i tak výborný... Za 5, samozřejmě hvězdiček :-D

rasputin
12.10.2014 3 z 5

Malinko mě zklamalo zpracování zajímavého příběhu. Chvílemi těžko uvěřitelné, místy předvídatelné a občas trochu těžkopádné a strohé. Obzvláště scény z Gulagu mi připadaly lehce přitažené za vlasy a jednání dozorců i vězňů mírně absurdní. ..... Přesto si však třetí díl série určitě přečtu.