Mlčící pacientka

kniha od:

Mlčící pacientka https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433424/bmid_mlcici-pacientka-9kh-433424.jpg 3.8 1279
Koupit Koupit eknihu Bazar

Ticho ještě nikdy nebylo hlasitější. Psychologický thriller, který přečtete jedním dechem. Nejlepší thriller roku – vítěz Goodreads Choice Awards 2019 Celosvětově prodáno přes milion výtisků Slavná malířka Alicia Berensonová měla idylické manželství. A pak jednoho dne svého muže zastřelila. Do záhadného případu nemá kdo vnést světlo, protože Alicia od vraždy už šest let nepromluvila ani slovo. Její mlčení chce prolomit psychoterapeut Theo Faber, pro kterého se na první pohled nelogická vražda stane posedlostí. Řešení se možná skrývá v jednom z Aliciiných obrazů. Je však Theo připraven zjistit pravdu?... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Motto
Originální název:

The Silent Patient , 2019


více info...

Komentáře (422)

Komentáře 422 Recenze 5

tereziehl
tereziehl
22.09.2023 5 z 5

Vyborny thriller, dlouho se mi nestalo, ze bych si u neceho rekla na konci wow, i kdyz jsem od zacatku trochu cekala odkud vitr vane, nakonec to bylo jeste trochu jinak a dostalo me to. A posledni veticka jako tecka? Krasne provazani s drobnou myslenkou na zacatku. Ja jsem nadsena.

berila
berila
03.09.2023 2 z 5

Tak já vážně nevím, proč má tento thriller tak vysoké hodnocení. Do půlky se nic neděje, částečné zlepšení ke konci. Nutila jsem se ke čtení a silou vůle jsem knihu přečetla a byla jsem ráda, že je konec.


baji42
baji42
03.09.2023 3 z 5

Tady se opět ukázalo, jak je přehnaná anotace vlastně kontraproduktivní, protože čekáte víc, než nakonec dostanete. První polovina byla taková těžkopádná, pak se to sice zlepšilo, ale stejně mi to na "zlatou medaili" nepřipadalo.

jarda155
jarda155
23.08.2023 3 z 5

Zajímavý příběh z psychiatrického prostředí.Trošku hůře jsem se do něho začítal, ale zhruba od třetiny to bylo takové více přímočařejší.Díky té zlaté medaily na obálce jsem měl určitě o něco větší očekávání, než prolínání křesel pacient x doktor.
Naopak musím říct, že mě zaujala ta časová osa minulost, přítomnost.U jiných knih je to podobné a problém mi to nedělá, ale zde jsem asi vůbec neočekával, že se to protne a prostě jsem byl překvapen.

Bettybook
Bettybook
06.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Mlčící pacientka se stala fenoménem na Booktoku a vyhrála mám pocit nějaké to ocenění. Bylo jasné, že tenhle rok se na ni už dostat musí. A jo, chápu ten obří hype, ale pět z pěti jsem tomu nemohla dát z jednoho prostého důvodu. A to, že mi to absolutně nedávalo smysl. Protože proč by Theo chtěl, aby promluvila, aby ji následně na to umlčel? Chápu, autor zvolil přístup alá pachatel se vrátí na místo činu, ale zde mi to vůbec nedávalo smysl. Ale na druhou stranu se mi líbilo, jak si s námi autor pěkně pohrál. V knize se postupně objevovalo více a více mužů, a aspoň jednou jsem každého obvinila ಡ ʖ ಡ
Nu, chybělo málo, abych byla stoprocentně spokojená, ale škoda toho nonsensu. Jinak knížka, která mi nejspíš ještě nějakou dobu v hlavě zůstane. Autorův styl psaní rozhodně nebyl marný. Zkusím se poohlédnout po jeho další knize, a to jsou Panny. Doufám, že už tentokráte to bude lepší. Ne, prostě dávám 4,5/5. Je to zasloužené.

murielkaa
murielkaa
20.06.2023

první polovina knížky je slabší, ale pak se to rozjede a je to naprosto insane. Miluju zápletku, protože ikdyz jsem čekala asi snad všechno, tohle me opravdu zaskočil hahah. musím taky ocenit krátké kapitoly nebo to, jak se příběh stáčí celou dobu jedním směrem a pak nakonci sebou prudce trhne a jde na úplně opačnou stranu. originální příběh a jelikož jsem čtenářů, který knížku hodnotí na základě čtenářského požitku, tak to můžu jedině doporučit.

xkarla
xkarla
15.06.2023 3 z 5

V první polovině knihy jsem se vůbec nemohla začíst, pak se to zlepšilo a chytlo mě to, měla jsem velké očekávání, jak se to rozuzlí. Jenže mě konec a celý plot twist zklamal. Smysl to asi dává, ale říkala jsem si jen To jako vážně?!.. Takových protočených panenek ve mě vyvolalo jen u málo knih A teda Theo mě vůbec nebavil, ani v té druhé polovině. Thriller to ale asi nebude špatný, jen jsme si nesedli :)

krevetinka
krevetinka
06.06.2023 2 z 5

(SPOILER) Oceňuju krátké kapitoly, díky nimž jsem knihu přečetla na dva zátahy. Nápad byl sice trochu klišé, ale u thrillerů se dost často opakuje několik motivů dokola, takže to zase taková tragédie nebyla. S knihou mám však jiné problémy:
1. Opravdu by člověk, schopný někoho "přinutit" k vraždě, mohl dělat psychoterapeuta? Nedělají se tam snad nějaké psychotesty? A vůbec, Theovo smýšlení bylo celé dost alarmující, co se týká jeho přítelkyně. To, jak několikrát opakoval a rozváděl, že by jejího milence zabil.
2. Deník Alicie byl až na posledních pár zápisků úplně zbytečný
3. Rozvádění Theova a Aliciina dětství postrádalo smysl, nijak nezadapalo do děje, bylo tam očividně jen jako výplň, ačkoliv se tvářilo, že ne
4. Co myslela Alicia ve svých prvních zápiscích tím: "O tomto psát nebudu, nemůžu"? Ona snad měla myšlenky na vraždu už dřív?
5. Pokud je odpověď na otázku 4 "ano" - Proč? Jakto? Za jakých podmínek? Vůči komu?
6. Také souvisí s předchozími body - Opravdu by se Alicia nechala tak snadno nalákat k zabití svého manžela, kterého tolik milovala? A to jen kvůli tomu, že zjistila jeho nevěru od naprosto cizího muže, který se jí vkradl do domů, který zároveň neměl žádné důkazy a ještě jí vyhrožoval / děsil?
7. Zbytečné rozvádění snad úplně všeho - Maxovy city k Alicii, Jean-Paul, Aliciiny obrazy a hledání v nich nějakou symboliku
8. Proč Alicia mlčela jsme se stejně nedozvěděli. Teda omyl, dozvěděli, ale nedávalo to absolutně žádný smysl


Jak sem řekla, námět to nebyl špatný, ale tuším, že by to chtělo tak nějak rozepsat, dotáhnout. Spousta věcí zde byla zmíněná a rozváděná naprosto zbytečně, odvedlo to sice čtenářovu pozornost, ale při rozuzlení jsme narazili na to, že to vlastně k ničemu nebylo. A tohle není v thrillerech a detektivkách nikdy dobrý nápad, protože zde naopak náročný čtenář potřebuje, aby věci zapadly jako puzzle; ne aby se motal v labyrintu s mnoha slepými uličkami.

beruska
beruska
02.06.2023 5 z 5

Tak tohle bylo opravdu psycho :) ...
Autor nás tahá až do poslední stránky za nos :) ... Nebylo tam sice nějaké velké napětí, ale jako debut to bylo prima...
Mně se příběh líbil a ráda dám 5* :) ....

nevimcoctu
nevimcoctu
10.05.2023 3 z 5

No. Na thriller docela dobrý. Dlouho jsem si chtěla přečíst něco s tímhle typem plot twistu a ačkoli jsem vůbec nevěděla, do čeho u téhle knížky jdu, čímž se v podstatě moje dlouhodobé přání splnilo, nějak mě to vůbec nepřekvapilo. Nezasáhlo. Neměla jsem pocit šoku, katarze, rozřešení. Řekla jsem si jenom "...aha. no jasně. jak jinak." Ale možná thrillery jenom nejsou žánr pro mě.
(Malé bezvýznamné plus každé knížce, která mě jen tak mimochodem trochu přivzdělá, v tomhle případě zrovna o Alkéstis.)

soukroma
soukroma
03.05.2023 3 z 5

Hodně rozdrobené, vyprávění spíš o psychoterapeutovi než o vražednici zavřené v ústavu. Dlouho trvalo, že do sebe začaly útržky zapadat (vlastně až do posledních stran).
Celkově málo napínavé, zdlouhavé, málo čtivé. A ani tím závěrem se mi autor neodvděčil za dlouhé čekání a sledování výplodů terapeuta (vzato kolem a kolem hodně špatného).
Opět (jako v Pannách) povrchně připomenuta antika, přesněji jedna málo známá tragická postava z Euripida: Alkéstis.

"Hněv je mocný komunikační prostředek."

Panny se mi nelíbily dějově, tohle jen o trochu víc. Ale v Pannách je spousta zajímavostí, zato tady jsem se spíš hodně často podivovala nad zaručenými psychoterapeutickými postřehy a moudry (mj. o děsivosti dětství). 65%

_Lucie_97
_Lucie_97
15.04.2023 3 z 5

Z knížky mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu se mi celý příběh velmi líbil! Zasazení děje do psychiatrické léčebny a spousta psychoterapeutických perliček k tomu, to bylo naprosto skvělé!

Na druhou stranu jsem rozuzlení příběhu odhadla velmi brzo a díky tomu, nepřišlo žádný Aha-efekt a uspokojení. Naopak mám pocit, že se z terapeuta stal detektiv, který překračuje každé jedno pravidlo a nikoho to moc nezajímá. Zároveň je až moc rozbitý na to, aby vůbec mohl psychoteraputa dělat, a občas se chová velmi neprofesionálně - opět to nikoho moc nezajímá. Proto bych knížce dala 3,5 .

Bustedka
Bustedka
10.04.2023 4 z 5

V recenzích se hodně opakuje naprosto nepředvídatelný závěr. Netvrdím, že byl předvídatelný, ale na zadek jsem si z toho nesedla. Detektivka bez strhujícího závěru prostě není dobrá detektivka.

Velmi oceňuji prostředí psychiatrické léčebny, to já ráda. Příběh je docela dobře rozepsán, vystavěn. Jsem moc zvědavá, zda bude poutavý Michaelides i v Pannách :-)

kahoma
kahoma
08.04.2023 3 z 5

Poslouchala jsem coby audioknihu. Nesedl mi hlas vypravěčky, nejspíše to ovlivnilo i můj názor na knihu. Asi ve třetině jsem chtěla poslechu nechat, ale zvědavost mě přiměla poslouchat dál: rozmluví terapeut onu mlčící ženu nebo nikoli... Terapeut se téměř změnil v detektiva, aby se na konci knihy ukázal ve zcela jiném světle... Ano, konec mě překvapil. Čekala jsem asi něco jiného. Ale dalo se to. Nicméně nejspíše po další knize autora nesáhnu...

Čmeláček
Čmeláček
27.03.2023 5 z 5

Naprosto fantastický thriller! Jsem nadšený, stejně jako ostatní moji oblíbení přede mnou :). Tato kniha byla jiná než ostatní v tomto žánru a to se mi fakt líbilo. A z konce mi spadla brada :))). Dávám pět stars a doporučuji.

Sixtinka144
Sixtinka144
11.03.2023 5 z 5

Ani nevím, co na to mám říct. Po dlouhé době se mi do ruky dostal thriller, který mě držel od začátku až dokonce. Miluji, když je kniha vyprávěna v přítemném čase a retrospektivně se vracíme zpátky v čase. Taky deníkové záznamy jsou super, a příběhu dodávají úplně jiný level. Od knihy jsem měla vysoká očekávání, a opravdu jim dostála. Líbila se mi atmosféra, která mě po celou dobu, co jsem četla, pronásledovala. Autor moc hezky vybudoval napětí, bravurně popsal psychologické prostředí a já si užívala každou stranu. Když jsem byla lehce za polovinou knihy, začala jsem mít tušení, jak to celé nakonec dopadne, a nakonec se ukázalo, že jsem měla pravdu. Hodně lidí konec šokoval, já jsem docela dobrá na odhadování zápletek, takže ani tady jsem nebyla úplně překvapená, ale co se týče originality, musím dát palec nahoru. Opravdu jsem přečetla spoustu thrillerů, a tenhle je hodně odlišný, hlavně díky konci. Líbilo se mi, jak se to hezky celé propojilo a dávalo to smysl. Za mě určitě tato kniha jedno velké ano, a pokud máte rádi thrillery, určitě se do toho vrhněte.

Tralalanka
Tralalanka
09.03.2023 5 z 5

Knizka mala vsetko, co som od nej ocakavala a dokonca aj prekvapila zaverom. A to az tak, ze som si este dlho v hlave prehravala dej. Tlieskam a doporucujem

xmichaelac
xmichaelac
19.02.2023 5 z 5

Super. Knížka přečtená za pár večerů. Po všech recenzích o tom, že do poslední chvíle nevíte, co se vlastně stalo, jsem se celou dobu snažila na to přijít a nad knížkou vyzrát. Díky tomu jsem analyzovala každý detail. No, nakonec jsem na to nepřišla a konec mi postupně otvíral ústa v překvapení.

MisakCZE
MisakCZE
17.02.2023 4 z 5

Velmi zajímavé čtení, docela neodložitelné.

Děj je vyprávěn dvěma osobami, mlčící pacientkou prostřednictvím jejího deníku a psychoterapeutem, který se ji snaží rozmluvit.
Právě tento muž se, na můj vkus až příliš, mění spíše v detektiva a snaží se odhalit vše ohledně vraždy manžela oné mlčící pacientky. Což mě maličko zklamalo, chtěl jsem a očekával, že to bude více o psychologii než detektivní thriller.
Ale jako celek knížka funguje a určitě nebudete litovat, že jste po ní sáhli.

Konec bych jako šokující nenazval, asi od poloviny čtení jsem měl nějaký tip a tak to také skončilo.
Na zážitku z knihy to však vliv nemělo ... 5/6.

Aneleh
Aneleh
13.02.2023 5 z 5

Moc nechápu, proč nemá kniha vyšší hodnocení. Za mně tedy výborný psychologický thriller, jaký jsem už dlouho nečetla. Až do konce netušíte, jak to vlastně všechno bylo a pak tedy jen zíráte. Zajímavé sondy do světa psychologie, jak jsme formováni už od dětství a v období, na které si vůbec nepamatujeme - to je zajímavý bonus této knížky. Doporučuji ji všem přemýšlivým čtenářům, kteří mají rádi překvapení a neuvěřitelné zvraty a konce.

zdenaR
zdenaR
23.01.2023 4 z 5

Napínavé, čtivé, překvapivý závěr.

simca9342
simca9342
16.01.2023 5 z 5

Začala jsem číst knihu s tím, že to bude zase nějaká detektivka, ale asi jsem se spletla... Jestli chcete thriller plný frustrace, vnitřních bojů pocitů hlavních postav nebo vlastního pocitu přemýšlení nad tím jak příběh dopadne a jestli se jasný cíl a zároveň slib, který dala jedna z hlavních postav ostatních podaří tak máte před sebou tu správnou knihu. Doporučuji, čte se jedním dechem

Přečti_si
Přečti_si
30.12.2022 2 z 5

Tak toto byla slušná krizovka. Tak do půlky jsem se vůbec nemohla začíst, vůbec jsem se nechytala. Až poslední desítky stran se daly, ale taky jsem více "skenovala" než četla. :( Za mě bohužel fakt žádná sláva, a to měl příběh fakt potenciál.

hanjana
hanjana
22.12.2022 3 z 5

Tohle mě docela zklamalo, nebylo to špatné čtení, ale konečný zvrat byl takový nemastný neslaný, čekala jsem ho už od půlky knížky.

Araso
Araso
21.12.2022 3 z 5

Půl knihy očekáváte zda začne mluvit nebo ne... a pak se to celé protrhne. Spousta myšlenek a velmi zajímavě propletený děj.
Za vteřinu dvanáct mě to ťuklo! Ano.. takhle to bylo. Ono to bylo samozřejmě ještě trochu jinak, ale bylo to dobré. Dobrá a čtivá kniha.

playada
playada
19.12.2022 5 z 5

Někdo zde napsal, že to byl " masakr " a mně nezbývá, než souhlasit. Plný počet bodů za vykulený oči, když jsem se dozvěděla, kdo je strůjce dramatu...

Bax9
Bax9
06.12.2022 4 z 5

Nebyla to špatná kniha. Zajímavé téma, propletení postav a překvapivý závěr - to jsou určitě pozitiva. Nevím, jestli bych knihu označila jako thriller, ani jednou jsem nebyla napnutá nebo snad že bych se dokonce bála. Jak to dopadne jsem byla spíš jen zvědavá, než že bych samým napětím a očekáváním otáčela stránky (obrazně - poslechnuto totiž jako audiokniha). Jak už přede mnou řada čtenářů napsala, je to taková oddychovka.

sarkaditt
sarkaditt
21.11.2022 4 z 5

Zajímavá kniha, ale musím říct, že Theo mi nebyl extra sympatický. Konec jsem nečekala, fakt překvapil.

Gabriela_K
Gabriela_K
20.11.2022 4 z 5

Nejlepší část knihy byl určitě konec, který byl napínavý a šokující. Jinak byla kniha taková nemastná neslaná, zkrátka trochu nudná.

dlabikk
dlabikk
08.11.2022 1 z 5

Asi ohodnotím jedním slovem - nebavilo :o(

.berenika.
.berenika.
26.10.2022 5 z 5

(SPOILER) - tohle byla skvělá "oddychová" knížka
- do posledních pár stran je vám hlavní postava Thea sympatická
- Theo vás provádí svým i pacientčiným životem a nic netušíc si vytváříte sympatie s těmi špatnými postavami
- knížka byla moc zajímavá z psychologického hlediska
- ke konci už jsem čmuchala nějakou kulišárnu, ale stejně mě konec ohromil! :)

Dashmo
Dashmo
20.10.2022 5 z 5

Veľmi premyslený a napínavý príbeh. A koniec perfektne šokantný!!

Kalima206
Kalima206
17.10.2022 3 z 5

Ze začátku sem byla nadšená, jak se kniha lehce četla, byla zamotaná záhadou. Poté mi trošku vadilo, jak se uspěchal průběh příběhu a kniha mě začínala nudit, ale nakonec sem byla opravdu ráda, že sem dočetla do konce!
Jkao já bych ji za bestseller nedala, ale myslím, že si najde své čtenáře :))

petraj30
petraj30
14.10.2022 5 z 5

Ze začátku jsem si nebyla jistá, proč má tato kniha ocenění. Z počátku to bylo velmi táhlé a mnohdy nudné. Chtělo to větší drive i při seznamování s ostatními charaktery, ale dalo se tím projít.
Možný spoiler
Ani nevím, kdy jsem začala mít jisté podezření, kdo za tím asi bude stát. Ovšem jaká bude jeho skutečná úloha, jsem neměla zdání. To jsem se dozvěděla až na konečných stránkách. I přesto musím napsat, že mě to velmi zaskočilo a nevycházím z údivu. Teď už konečně chápu to ocenění. Ne příliš emočně vyrovnaný Theo, na druhé straně tichá a uzavřená Alicia. Jak jen tohle dopadne?.....

Calibra
Calibra
22.09.2022 3 z 5

14/22 Už se mi dlouho nestalo, že jsem měla pocit, že knížku nedočtu. Nutila jsem se do čtení a říkala si, vydrž. Vydržela jsem a nakonec to taková hrůza nebyla. Ze začátku příliš poetické, deník mě hodně bavil a zvrat jsem trochu vytušila, následně na mé tušení úplně zapomněla. Takže suma sumárum, příště jít rychleji k věci a bude to OK.

VítVápno
VítVápno
15.09.2022 5 z 5

Knihu jsem čtele před rokem a bylo to super příběh a ten konec byl úžasný a nečekal jsem ho takový nechápu jak někdo může dát 2 hvězdičky za mě 5/5

The_Kim
The_Kim
13.09.2022 2 z 5

Tohle bylo celé tak rozvláčné a přitažené za vlasy, že kdybych knihu neposlouchala jako audio, rozhodně bych ji nedočetla. Nebýt poměrně zajímavého konce, dala bych hvězdičku jen jednu.

mirinda973
mirinda973
24.08.2022 3 z 5

Podruhé už bych to číst nemusela, ale tak nějaká zápletka byla, což cením...překvapující závěr, ale ten uspěchaný konec, který ani nedokončil osudy některých postav mě zklamal.

Andrea864
Andrea864
23.08.2022 5 z 5

Zajímavá zápletka, zvraty v ději, spád a čtivost. Kniha se mi líbila.

jana0724
jana0724
19.08.2022

Kniha se zajímavým příběhem se hezky četla a konec byl překvapující.

Štítky knihy

psychologie psychiatrická léčebna psychoterapie thrillery pro ženy

Autorovy další knížky

Alex Michaelides
kyperská, 1977
2020  76%Mlčící pacientka
2022  68%Panny

Kniha Mlčící pacientka je v

Právě čtených21x
Přečtených1 776x
Čtenářské výzvě543x
Doporučených65x
Knihotéce380x
Chystám se číst680x
Chci si koupit207x
dalších seznamech14x