Čelisti

kniha od:

Čelisti https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59300/celisti-59300.jpg 3.8 296
Koupit Koupit eknihu Bazar

Rekreační město Amity každoročně navštíví mnoho nic netušících turistů a rekreantů. Toto léto však mnoho z nich najde smrt v hladových čelistech bílého žraloka. Nezbývá než čekat, až se objeví někdo, kdo bude mít dostatek odvahy k odstranění obrovitého zabijáka. Své štěstí tak zkouší například lovec žraloků Quint, ichtyolog Hooper, či policista Brody.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Horory , Příroda, zvířata

Vydáno: , Naše vojsko
Originální název:

Jaws , 1974


více info...

Komentáře (58)

Komentáře 58 Recenze 1

Nikolas0311
Nikolas0311
17.09.2023 4 z 5

Jako většina čtenářů této knihy ani já nebyl výjimkou, že jsem viděl jako první filmové zpracování. Až na pár detailů se obě dvě verze od sebe moc neliší. Popisy útoků zabijáckého žraloka byli vskutku barvité a hororového fanouška potěší. Jsou tu i části popisu samotného městečka Amity a zdrcující ekonomické dopady při ztrátě turistů. Autor zde rozehrává i rodinné drama, které z filmu bylo vyškrtnuto ( pro mnohé čtenáře se zalíbením). Zobrazuje nejisté manželství hlavního protagonisty Martina Brodieho a jeho ženy Ellen, která je mu i posléze nevěrná. Nemyslím si, že je tato část na obtíž, přeci nemůžeme sledovat pouze krvelačné běsnění a zpracování bylo přišlo dobré. Jako zápor bych, ale považoval samotný lov na žraloka. Tomu je věnováno pouze posledních cca. 60 stran a přijde mi to málo. Jako další ( i přesto, že Čelisti jsou fikce a má to vzbuzovat určitou hrůzu) tak ke konci popisována přílišná inteligence žraloka a jeho šklebící se hrůzná ústa mi přišli až moc za hranou fantazie a mohlo se to držet více reálnosti. I tak uděluji čtyři hvězdy a doporučuji si Čelisti přečíst.

adrianna0305
adrianna0305
11.06.2023 3 z 5

Film jsem neviděla, takže nemám s čím srovnávat, ale kniha mi přišla dobrá. Že tam byly i nějaké rodinné trable a děj mimo moře mi nevadilo, v každé krvelačné knize musí být i odpočinkové pasáže :-) Popisy žraločí žranice se mi líbily, jen jich tam mohlo být víc...


cvpython
cvpython
21.05.2023 2 z 5

Je to tak. Filmová verze je kultovní. Tato kniha je opravdu z poloviny založená jen na nevěře manželky hlavního hrdiny. Čekal jsem od toho mnohem víc. Spielberg z toho udělal nadčasový skvost.

rafan65
rafan65
12.04.2023 3 z 5

Kniha nic moc, čekal jsem naprosto něco jiného. Filmová verze je opravdu mnohem lepší, má velmi dobré herecké obsazení a příběh je mnohem napínavější a rozmanitější. Nemůžu si pomoct ale tato kniha mě hodně zklamal.

yossarianxxii
yossarianxxii
08.02.2023 3 z 5

Knižní předloha slavného Blockbusteru, který roku 1975 způsobil poprask.
Příběh o žraloku zabijákovi se mi líbil, ideální letní čtení.
Jak samotný román, tak hlavně film vyvolal v lidech strach ze žraloků, který způsobil menší návštěvnost letních destinací a přinesl tenkrát prázdné pláže.
Bohužel i hon na žraloky a jejich masový lov.
Sám autor se k tomu vyjádřil : "Kdybych věděl, co vím teď, nikdy bych tuto knihu nenapsal a v rámci kampaní bojoval za ochranu žraloků!."

trudoš
trudoš
06.02.2022 2 z 5

Těšil jsem se na drsný thriller o lidožravém žraloku a dostalo se mi společenského románu o krizi v manželství. Což bych ještě skousl, kdyby to bylo alespoň zajímavě a dramaticky rozehrané, jenže chování protagonistů funguje jen na efekt. Celá ta etuda kolem nevěry je vycucaná z prstu a zakončená líbivou dohrou, ve které si zúčastnění uvědomí pravé hodnoty rodinného života. To, že se on i ona chovají jako idioti pouze v okamžiku, kdy chce Peter Benchley, zůstává stranou. Nehledě na fakt, že celá ta část zabírá víc než tři čtvrtiny románu a chudáka žraloka se dočkáme jen na začátku a na konci. Alespoň, že scény s ním jsou překvapivě drsné, s přehledem porušující nepsaná pravidla o mrtvých dětech. Snad jen, že autorova fascinace rybími pohlavními orgány mohla zůstat upozaděna, protože vypichování jejich velikostí vedlo pouze k tomu, že mi v hlavě uvízla zcela scestná představa žraloka s obřím penisem, jak se snaží obskočit všechny slečny v apartních bikinkách v dosahu svých ploutví.

niki-chan
niki-chan
19.01.2022 3 z 5

Příběh byl zajímavý a dobře čitelný, oproti filmu jsou zde rozdíly. Co mě ale hodně zklamalo, bylo završení příběhu, respektive jeho rozsah.

Martina291086
Martina291086
19.01.2022 4 z 5

Opět srovnání knihy a filmu. Když pominu odlišný konec, je to celkem vyrovnané. Ovšem, film si pustím kdykoliv ráda, ale knihu si hned tak znovu nepřečtu.

Meda77
Meda77
25.11.2021 3 z 5

Kniha se samozřejmě zaobírá ústy mořského živočicha, nikoli lékařské práce zubaře. Román a stejně tak i film zná snad většina. Příběh téhle naštvané sardinky není vůbec špatný, až na drobná hluchá místa se čte úplně na pohodu. Každý ví co čekat a co od knihy chce. Číst před dovolenou u moře rozhodně nedoporučuji, nejedná se o literaturu muškaření na Sázavě, takže krve jak na pohotovosti. Takové hodně dobré 3starsy.

Hotovson
Hotovson
24.08.2021 4 z 5

Samozřejmě se nabízí srovnání s filmem, kterej u mě teda vítězí. Knížka je dobrá, ale dějová linka s manželkou je podle mě navíc a kazí tempo, poslední část a hon na žraloka naopak parádní, akční a napínavá. Konec je jinej než u filmu, ale nevadí to. Nebudu dělat spoilery.

Pozn.: Co mi ještě vadilo, že po celou dobu se o žralokovi mluví jako o rybě. Je to samý ryba sem, ryba tam, je to docela otravný. Chápu, že kdyby se psalo o parybě, bude to sice správně, ale z literárního hlediska stejná, možná větší tragédie. Možná šlo prostě napsat žralok a bylo by to nejlepší :) (vydání z roku 1992, nevim, jak to je u dalších)

Obelix15
Obelix15
13.08.2021 4 z 5

Filmové zpracování jsem poprvé viděl asi v 10 letech a dost dlouho trvalo než jsem se odhodlal do moře vlézt. Kniha je velice povedená a představivost při četbě dosahuje maxima. K dokonalosti chyběl už jen epický závěr se vzduchovou bombou.

666Jitka
666Jitka
27.05.2021 4 z 5

Vzhledem k faktu, že mám hrůzu ze žraloků a jsem schopná začít se topit u nás na rybníku, když někdo ze srandy zakřičí "pozor, žralok", byla tato kniha pro mě opravdový napínavý a strašidelný počin. Mrazení, strach, čekání na okamžik, kdy se krvechtivý démon zase zjeví, mě při čtení této knihy provázely téměř celou dobu. Pamatuji se, když jsem poprvé viděla filmové zpracování Čelistí - opravdu jsem se bála, ani nedutala a chvílemi jsem fakt ječela...

Neřeknu
Neřeknu
19.01.2021 4 z 5

Ano,tahle kniha potvrzuje lidové rčení,že na velikosti záleží. Doporučuji všem začínajícím rybářům a optimistům co tvrdí,že na rybách je nuda :D A rada na závěr. To že jste někomu skočili na háček,ještě neznamená,že lovec je jen na jedné straně.

HŠ
30.12.2020 4 z 5

Film jsem viděla hodně dávno, takže si ho nepamatuju, což je asi dobře. Nedávám plný počet, protože mi přišlo zbytečné, co si myslí šéfova manželka, nebo co dělá, a závěr mi přišel strašně rychlý. Ráda bych se dozvěděla, co se dělo ve městečku pak.

ArwenAragorn
ArwenAragorn
20.10.2020 4 z 5

Dobré, ale tentokrát se mi víc líbil film.

kamolka
kamolka
06.10.2020 1 z 5

Dočteno do půlky a vůbec mě to nebavilo. Chápu, že v době, kdy to vyšlo, to mohlo být skvělý a převratný (stejně jako filmová adaptace), ale v dnešní době, už mi to tak nepřijde.
Mimochodem, film mi přišel ještě nudnější než tak knížka, aspoň ten jsem dokoukala.

venda99
venda99
16.08.2020 5 z 5

Parádní. Jednoduché čtení bez zbytečné omáčky.

Luigi1
Luigi1
09.05.2020

Velmi pěkné popsán děj z pláže u města Amity kde se objevil býlí žralok,který zabíjí lidi.Najde se někdo kdo jeho řádění zastaví.ANO

Ivan Kučera
Ivan Kučera
26.03.2020 3 z 5

„Dejme tomu, že byste spadl do vody s tímhle prevítem. Dalo by se něco dělat?“ – „Modlit se.“ Čeľuste trocha pripomínajú o 7 rokov mladšieho Cuja. ktovie, či má Stephen King čisté svedomie. V oboch prípadoch ide o brutálne útoky agresívneho, prerasteného zvieraťa na ničnetušiciach ľudí, pričom ale autori kladú prekvapivo väčší dôraz na príbehy obetí, nie samotných atakov. Na ich osobné tragédie, na zmrdov, ktorí sa snažia profitovať aj zo zlej situácie, a na minipríbehy ľudí čestných, dobrých a statočných, avšak ocitnúcich sa v situácii príliš temnej na to, aby ich negatívne neovplyvnila (ak prežijú). Ako v Cujovi, aj v Čeľustiach hrá hlavné slovo nečakane manželská nevera. Kým obecne verejnosť hovorí najmä o mužskej, ako King, tak Benchley stavili naopak na neveru ženskú. To mi pripadá osviežujúce a zaujímavé. Už nechám na vás, či sa vám bude alebo nebude páčiť, že vzťahy, postavy a zákulisné dianie mestečka závislého od turistického ruchu Benchley povýšil nad útoky zvieraťa. Motív nevery je tu každopádne naviac, na konci z neho skoro nič nevyplýva a vyšumí do stratena. K útokom žraloka dochádza nečasto a sú krátke, hoci intenzívne. Žralok je v značnej časti knihy „len“ fyzicky neurčitá, zato smrteľná hrozba na pozadí strašidelne ukrytá v hlbinách desivo rozľahlého oceána. Všetci o rybe vedia a obávajú sa jej. Práve tušenie toho, že k útoku skôr alebo neskôr na 100% dôjde, je to najhoršie. Autor žraloka zbytočne nedémonizuje a ani mu neprisudzuje vlastnosti, aké by zviera mať nemohlo (aspoň nie v realistickom horore, v Cujovi bolo naznačené, že do bernardína sa prevtelil sériový vrah, ale tam sa to hodilo, bol to ostatne Stephen King). Mňa osobne oba romány kvôli prílišnému písaniu o vzťahoch čiastočne nudili. Problém vidím aj v tom, že všetkých (možno až na Quinta, ktorý je tu predstavený ako štát v štáte, táto dominantná postava bohužiaľ nepochopiteľne prichádza na scénu až pár desiatok stránok pred koncom) máme plné zuby, lebo sa neustále hádajú a idú po sebe namiesto toho, aby spolupracovali a išli po rybe. Niekoho to možno bude baviť. Mňa nie; v tomto bol Spielberg rozumnejší, keďže na loď nepostavil troch nepriateľov, ale naopak dá sa povedať kamošov. Spielbergov fantastický blockbuster ma bavil viac, lebo v ňom boli urobené pozitívne zmeny. Chýbala v ňom nevera, logicky tým pádom i nevraživosť medzi Brodym a Hooperom, jedna dôležitá postava vo filme prežije (čo je tiež fajn) a do filmu bol osviežujúco pridaný nezabudnuteľný monológ o Indianapolis. Benchleyho neskoršia Beštia sa mi páčila o jednu hviezdu viac.

reader.007
reader.007
07.02.2020 2 z 5

Už jsem v knihách narazila na ledacos a nejsem, řekla bych, přehnaně prudérní, ale když už jednou za 100 let sáhnu po knize, podle které se natočila hororová klasika, očekávám žraloka, zuby, jekot, paniku a hrdinné vrhání se do akce a NE mnohastránkový rozbor, jak se šerifovi peleší žena a pár drobných vsuvek kde Carcharias Carcharodon konečně, i když skoro omylem, přežvýkne někoho vedví.
Se di bodnout autore...

Ava365
Ava365
14.12.2019 5 z 5

Lze předpokládat, že většina čtenářů asi nejprve viděla film a následně si pak přečetla knihu. Alespoň tak tomu bylo u mě. Kniha velmi mile překvapila, trochu se od filmu liší. Stojí za přečtení.

nameadel
nameadel
05.11.2019 4 z 5

Vlastně nemám ke knize moc co říct. Dala jsem si ji jako oddechovku po Bílé velrybě (che) a přečetla jsem ji během chvilky. Trochu mě zarazilo, jak moc se v knize klade důraz na Brodyho vnitřní boj s postavením ve vlastní rodině. Ano, děj zůstává víceméně stejný, Martin Brody se ze všech sil snaží vyřešit problém se žralokem, ale na rozdíl od filmu k tomu ještě řeší svůj osobní život, sám sebe jako muže/manžela. Tato část příběhu ve filmu není, naopak v knize v podstatě tvoří kostru veškerých dějových událostí. Trochu upozaděný je finální hon na žraloka, což mě trochu mrzelo - chemie mužské trojice na lodi mi ve filmu přijde dokonalá. Celkově ale spokojenost.

Ronnie68
Ronnie68
22.10.2019 3 z 5

Nebyla to špatná kniha na přečtení ...

Janadvorackova
Janadvorackova
03.10.2019 3 z 5

Pamatujete tu filmovou scénu, jak je nalezena opuštěná loď, a když jeden z hrdinů vleze do vody, vykoukne tam na něj z temnot hnusná bílá hlava jednoho z pohřešovaných?
Tak to byla jedna z nejhnusnějších filmových scén mého dětství :) (horší bylo už jen nalezení mrtvé astronautky v Planetě opic, včetně znepokojivého zvuku, který celý obraz doprovázel), fuj.

Čekala jsem tedy, že kniha bude mnohem temnější a žralok hladovější, než ten filmový. Že na městečko padne strach a rybka bude ve dne v noci brázdit vody a všelijak možně se lidem nečekaně ukazovat. Ale omyl.
Přestože je kniha čtivá, zajímavá a zábavná, žraloka a jeho choutky nechává někde na druhé koleji. Nebo na druhé vlně :).
Hlavní roli hraje politika města, milostné pletky a fantazie o znásilnění.
A mrtvá kočička.

ber-tram
ber-tram
30.09.2019 4 z 5

Filmové Čelisti mě sevřely jen doslova, knižní také obrazně. Nadržený Spielberg se trikově vyřádil, dospělejší Benchley se krom hlubin oceánských ponořil i do psychologických a existenčních. Kradmý zálet paní »četníkové«, závislost přímořského letoviska na turismu, komunální čachrování. Leccos by sneslo hlubší ponor, včetně opomenutého shánění horentního žoldu pro chrabrého rybolovce.
Co u nás? K celosezónnímu zákazu vlézt do vody stačí jedovaté sinice. Jenže kdo by to lovil a čtenářsky adoroval? 38/19

Davezet
Davezet
17.09.2019 5 z 5

Film zaujal uz ako male dieta tj 6rokov. Ano asi si kazdy povie ze zbytocne skoro, ale osobne ako vystudovany fotograf sa k nemu vratim kazdy rok. Mozno uz vtedy som to bral ako pocin mladeho nadaneho rezisera (aj ked pre mna uz komercneho) velmi a dobre vsadil do dramatickej kamery ( aj ked chyby zraloka testovaneho v sladkej vode a napokon v slanej nefungoval ), ale dost o filme. Kniha je putava, zaujimava a vtiahne vas do deja. Postavy sa dali jemne rozvynut no to bol pocin spisovatela. Sam o sebe prehlasil ze keby vedel kolko ludi bude brat ako zraloky zabijacke monstra a zacne ich o tom viac zabijat sam to nespravi. Benchley zalozil nadaci na ochranu zralokov. Dielo si treba precitat a ak vas laka napatie spravna kniha, rychla jednoducha a napinava.

LadinSt
LadinSt
29.05.2019 3 z 5

Donedávna jsem netušil, že čelisti jsou zpracovány podle knižní předlohy, ale když jsem to zjistil, rozhodl jsem se, že to prubnu. Na to, že je to celkem stará záležitost je to překvapivě syrové a surové, ale nijak zvlášť mě to neoslnilo. Možná jsem jenom už moc zmáknutý filmem.

boxas
boxas
17.02.2019 5 z 5

U této knihy se opravdu člověk nemůže ubránit srovnání s filmem a také to mnohé komentáře zmiňují.
Oboje má svoje pro a proti, mně se líbí oboje a určitě nejsem sama.

Filatov
Filatov
24.08.2018 5 z 5

Knihu jsem si vybral kvůli tomu, že mám rád i legendární film Jaws. Knižní podoba je jak to bývá trochu jiná, než podoba filmová, ale má také velké kvality. Nejraději jsem zde měl postavu Quinta stejně tak jako ve filmu, protože jeho fanatický postoj k tomu, aby rybu usmrtil, mě fanatizoval. Jeho chladná mluva při boji mě fascinovala jak ve filmu tak zde. Romantická linka mi zde vůbec nevadila, protože rozdělila knihu tak nějak v polovině, než po krvavém úvodu zašla do ještě krvavějšího finále. Popis boje na moři a toho, jak se žralok v moři pohyboval a co cítil, když šel po své kořisti byl velmi napínavý.

MortRainey
MortRainey
02.08.2018 4 z 5

Musím uznat, Spielbergův film je lepší!;-)

Rawen616
Rawen616
29.07.2018 2 z 5

Ani se nechce věřit, že podle takto mizerné předlohy vznikl natolik zábavný(dodnes) film. Postavy oproti filmu vysloveně nesympatické, navíc se skoro půlka knihy věnuje románku Hoopera a Brodyho manželky . Bohudík, že tohle se do filmu vůbec nedostalo. Žralok a jeho řádění je zde upozaděno na úkor popisování nelehkého života obyvatel městečka, které žije jen z turistů. To na jednu stranu chápu a sám nejsem přítelem přílišného démonizování dravých zvířat, ale na druhou - kvůli tomuhle knihu o žraloku zabijákovi asi číst nechcete. Závěrečné zúčtování a lov zcela postrádá napětí neboť hrdinové nevyráží na otevřené moře ale vždy jen vyplouvají na dohled od břehu, a celé "zúčtování" s dravcem se odbude vlastně jen na posledních dvou stránkách.

ThomasRuhe
ThomasRuhe
14.04.2018 3 z 5

Kniha se od pozdější filmové verze celkem dost liší. Milostná aférka mezi Hooperem a Brodyho ženou mně moc pochuti nebyla, protože to vytvořilo nepřátelský vztah mezi Hooperem a Brodym.
Tleskám Spielbergovi, že tohle ve filmu úplně vynechal, udělal jen dobře.
Závěr byl ve filmu taky lépe ztvárněn. 3/5.

NeznámáL
NeznámáL
10.02.2018 4 z 5

(SPOILER) Poprvé jsem viděla filmové zpracování ve svých 20 letech a absolutně mě to zklamalo, protože všichni kolem mě říkali, jak je to úžasný film. Dobře, pro mě nebyl. Nicméně měsíc po tom, co už jsem zapomněla, že jsem nějaký takový nudný film viděla, mi byla propůjčena knížka a byla jsem požádána, abych si to přečetla (jeho prosebnému pohledu jsem prostě neodolala)

Knižní předloha se četla docela obtížně. Možná to bylo malým nahuštěným písmem a tím, že příběh plynul jako řeka. Zhruba do poloviny mě to moc nebavilo, víte co, málo mrtvých, málo krve (stejně tak u filmu). Avšak jakmile přijel do města Hooper a Ellen začala kvůli němu blbnout, hned to nabralo úplně jiný směr. Najednou byl příběh rychlý.

Knížka vlastně není jen o tom "o můj bože, velký bílý žralok sežral už polovinu města a s chutí trhá kozatý mladý holky kusy". Ne, ta kniha je mimojiné o tom, jak smutná smrt jen malého počtu lidí naprosto zabíjí městečko po ekonomické stránce, které prostě žije jenom z letních hostů. A to je to, co se mi na tom líbí...lidé se zde poklidně žijí a zčistajasna jim jejich idylku naruší žralok.

Zklamala mě smrt Quinta ('Vidím tvýho pinďoura, parchante!' je prostě geniální hláška). Hooperova smrt mě nepřekvapila, choval se jako vůl a byl to sebevrah. Co mě trochu zklamalo bylo to, že nezemřel Brody. Jasně, hlavní hrdinové neumírají, ale myslím že by to jen podtrhlo genialitu celého příběhů.

Co bych vytkla, je překlad, protože myslím, že "son of a bitch" přeloženo jako čubčí syn, není úplně ok. Stejně tak mi i zvláštně zní "hovnožrout".

Co bych vyzdvihla, je atmosféra strachu zachycená na pouhých 205 stran. To je naprosto bravurní.

Mikky01
Mikky01
04.02.2018 4 z 5

Knížní předloha se dost liší od filmového zpracování a přesto je vynikající. Spielberg to udělal geniálně, upřednostnil motiv žraloka, zatímco v knize žralok hraje spíše druhé housle. Dost dobře si nedokážu představit Spielberga, že by filmově ztvárnil milostnou avantýru paní Brodyové a Matta Hoopera, které Benchley v knize věnoval poměrně velký prostor. A právě těmito vedlejšími epizodami kniha získává nesmírně na zajímavosti. Výborně vystižená atmosféra typického amerického maloměsta. Vřele doporučuji.

8130
8130
12.01.2018 5 z 5

od přečtení této knihy jsem si myslela,že Gaspacho je velice složitá polévka ... chudák paryba byla upozaděna...no,polévku jsem se naučila,je snadná na výrobu a výborná ve vedrech jako hlavní jídlo ..a v moři se nekoupu :-D

Hiddai
Hiddai
05.12.2017 4 z 5

Filmový konec byl mnohem pompéznější, ale jinak to nebylo vůbec špatné.

IvikaS
IvikaS
28.10.2017 4 z 5

Napínavé, čtivé, ten konec nebyl tak dramatický jako ve filmu ale o to byl možná reálnější.

Nildon
Nildon
07.08.2017 5 z 5

Popadněte harpunu, oblečte plavky, nastartujte loď a nahoďte návnadu. Vyrážíme na lov velkého bílého žraloka, který sužuje pobřežní městečko Amity a věřte mi bude to fakt jízda, protože s touhle bestií nejsou žádný žerty. Kniha je skvělá a film ještě rozšiřuje o intriky, nevěru, zradu a vinu. Kde jsme ve filmu chytali žraloka tady se ještě dozvíte jaký dopad má na takové malé přímořské městečko a jeho obyvatele.

veruskaveve
veruskaveve
12.05.2017

Jedna z mých čtyř nejoblíbenějších knih. Čtu ji pořád dokola, super, super, super.

heavy66
heavy66
26.04.2017 3 z 5

Je zajímavé nakolik se liší kniha od filmu. Ve filmu je žralok hlavní postavou, kolem které se všechno točí, kniha řeší špatné mezilidské vztahy, ekologická témata, honbu za ziskem, dokonce manželskou nevěru, a žralok je pouze takovým katalyzátorem lidských problémů. Naštěstí Quint je pořád stejný, mezi řádky jako bych viděl Roberta Shaw.

Štítky knihy

zfilmováno žraloci zdivočelá zvířena

Autorovy další knížky

Peter Benchley
americká, 1940 - 2006
2010  77%Čelisti
2002  72%Bestie
2002  73%Bílý žralok
1994  78%Hlubina
2011  68%Satanské moře

Kniha Čelisti je v

Právě čtených1x
Přečtených376x
Čtenářské výzvě30x
Doporučených12x
Knihotéce221x
Chystám se číst43x
Chci si koupit13x
dalších seznamech2x