Obelix15 Obelix15 komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Jedna z nejlepších knih tohoto autora. Znal jsem daleko dříve než jsme ji dostali jako povinnou četbu k maturitě. Mohu si přečíst zas a znovu.

22.08.2022 5 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Knihu mi dala maminka k narozeninám a řekla mi, že je to nejkrásnější válečný román, který kdy četla. Musím souhlasit a dá se k tomu říct jediné: 5 hvězd je málo...

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Kdo by neznal příběhy této roztomilé dvojice. Však jsme na tom vyrůstali!

22.08.2022 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Film je oproti knize "procházka růžovou zahradou" - představivost dělá svoje. Tuto knihu bych zavedl jako povinnou četbu během studia.

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Autor, na kterém jsem vyrůstal. Mohu číst zas a znovu!

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Bezvadná kriminálka a i když zná člověk příběh nazpaměť, stejně si nikdy nezapamatuji "kdo to dělá" :-)

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Film zná asi každý, proto jsem se chtěl s tímto srdceryvným příběhem setkat i v knižní podobě. Přečteno jedním dechem, jasný plný počet!

Tma Tma Jozef Karika

Ve srovnání s Trhlinou absolutní propadák. Děj zdlouhavý, opakující se a pro mě absolutně nezáživný. Zpočátku jeden veliký chaos a nervové zhroucení při zázračném oslepnutí mimo civilizaci. Z celé knihy bych vyzdvihl snad jen scénu s pastí na medvědy a číhající vlky. Slabý podprůměr...

21.08.2022 1 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Velice pěkné zpracování příběhu o vůli přežít. Člověk naplno prožívá celou cestu plnou nástrah od spadlého letadla až po převoz do nemocnice. Prakticky u každé nástrahy se člověk sám nad sebou zamyslí jak by se asi v dané situaci zachoval on sám. Důležitým hrdinou celého příběhu je dle mě hlavně pilot, který se řídil heslem "vždy připraven", a svým vybavením zajistil lepší startovní pozici pro mladou dvojici při cestě za záchranou. To vše doplněno o znalosti šikovného doktora, který má s lezením a horskou turistikou vlastní zkušenosti. Konec mě moc nepřekvapil, jelikož indícií během nahrávek na diktafon bylo vcelku dost. Ale přesto byl konec více než emočně vypjatý. Celý příběh je okořeněn humorem, který dodává energii a sílu hlavním postavám - za mě dobrý!

20.08.2022 5 z 5

Tuhá zima Tuhá zima Kim Faber

Další důkaz toho, že knihy od severských autorů odehrávajících se ve Skandinávii mají něco do sebe. Chvílemi jsem měl pocit, že čtu další kriminální příběh od Jussiho Adlera Olsena. Napínavý thriller, který se velice dobře četl, a který jsem zvládl prakticky za jeden den. Sympatické hlavní postavy a zpočátku zamotaná zápletka. Nedovedu si představit vznik podobně smýšlejícího uskupení dvou naprosto odlišných kultur, vyznání a smýšlení. Ale budu doufat, že v rámci bezpečí nás všech k tomu nikdy nedojde! Už se těším na další pokračování.

19.08.2022 4 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Bohužel jsem asi udělal chybu, když jsem sáhl po této knize až po přečtení Kříďáka, Těch druhých a Upálených, které nastavily laťku úplně do jiných rozměrů, kvůli zkompletování knih od C.J. Příběh to nebyl špatný, sympatická hlavní postava a zajímavá zápletka. ALE, je zde vidět, že se jedná o počátky této skvělé spisovatelky, a že zde chybí ty řádné "dotahy", které vídáme u jejich knih novějších.

16.08.2022 3 z 5

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Åsne Seierstad

Den, který změnil Norsko. Jedině tak se dá nazvat tento ohavný, teroristický útok velice inteligentního "vlastence" bojujícího proti multikulturalismu v moderní Evropě. Přesvědčení, zápal, nulová empatie a dlouhodobá příprava uvrhla 22.7. roku 2011 celé Norsko do temného stínu. Můžeme se jen dohadovat, jestli nepřipravenost, špatná a váznoucí komunikace či podcenění situace zapříčinila tak vysoký počet obětí na malém ostrůvku na západě od Oslo. Budeme však doufat, že se nic podobného již nebude opakovat ... Kniha je velmi čtivá. Popisuje do detailu celý život tohoto bestiálního vraha, a to od raného dětství přes přípravy a provedení útoků, až po soudní líčení. Na příběhu mě především zaujalo, že to nejsou pouze sebrané spisy autorky z různých knih, článků či projevů, ale z velké části jsou zde uvedeny dějové linky obětí těchto útoků. Ne fiktivní, ale skutečné. Styl psaní i vyprávění mi u této autorky seděl a znovu jsem se utvrdil v kvalitě severských autorů. Určitě si od této autorky přečtu i další knihy. P.S. Soudní a právní systém v Norsku by se měl rozšířit za terorismus z 21 let na elektrické křeslo...

13.08.2022

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Ale jo, mně se to líbilo! Postavy i děj napínavý a šmrnc tomu dodaly i vedlejší dějové linie. Opět se řeší akce "Amager" a jsem rád, že neskončila v propadlišti dějin. Potěšila mě, že má autor tendence vracet se k počátečním dílům série, co nápaditosti a projevu se týče. Po mírném zklamání ze Selfies a po vydařené Oběti 2117 má děj opět stoupající tendence. Možná bych měl menší výtku k "opravování" přeřeků Asada. Ano, občas to bývá vtipné, ale když je to 5x za kapitolu? Za mě jinak dobrý! :-)

31.07.2022 4 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

(SPOILER) Osmý díl oddělení Q byla trochu jinačí jízda než předchozí díl! Minulost Asada, boj o záchranu rodiny, terorismus v Evropě. To je jen málo ze solidní nálože, kterou nám autor přichystal. Kniha vás nenechá vydechnout. Možná bych měl malou výtku ke konci, kdy jsem dle nabitého děje očekával finální epický fight mezi Asadem a Ghálibem, škoda. Další menší výtkou je dějová linka spratka s mečem. Určitě zajímavý potenciál na samostatný případ :)

25.07.2022 4 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

(SPOILER) Pro mě jeden ze slabších dílů případů oddělení Q. Až nápadná podobnost s jedním z předchozích případů: parta mladých lidí páchajících zlo ve svém okolí, hlavní padouch je po jednom likviduje, na konci epická smrt vraha. Drtivou většinu knihy se dozvídáme problémy Rose a jejích osobností, chválím. Ale ne na úkor případu a vyšetřováni. Život s Carlem a jeho partou je jako jízda na horské dráze. Žena v kleci, Zabijáci, Vzkaz v lahvi = super. Složka 64? Strop! Marco propadák, Nesmírný super, Selfies propadák. Doufám, že další díl bude opět stoupání k výškám. Za mě slabý průměr a druhá nejslabší kniha série.

16.07.2022 2 z 5

Doktor z Varšavy Doktor z Varšavy Elisabeth Gifford

Hlavní postava Doktora Korczaka byla velice sympatická. Bohužel se většina děje točila úplně kolem jiných postav. Kniha se místy četla velice obtížně, jelikož děj byl plný "skoků" z jedné události do druhé. To knize a příběhu o tomto empatickém člověku dost uškodilo. U takto emotivního příběhu by člověk čekal i emotivní konec. Ten se však vešel na jednu stránku. Proč? Příběh tohoto muže by vydal na 10 knížek. Tato jedna je však pro mě slabým průměrem v dnes již překypělém množství válečných románů, se kterými se za poslední rok doslova roztrhl pytel.

06.06.2022 2 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Zajímavá oddechovka s poutavým a dobrodružným dějem. Děti si přijdou na své a když teď ví, co se s jejich ztracenými a přehlíženými Věcmi stane, budou si svých Věcí více vážit. I já jsem velice rád, že již vím, co se děje s mými klíči, mobilem či čepicí - tyto moje Věci již musí mít v Zemi Ztracených svou permanentku :-) Jediným mínusem byly časté, zbytečně dlouhé souvětí.

24.03.2022 3 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Hokejovou tématikou se nedá nikdy nic zkazit. Navíc, pokud se jedná o "okresní přebor" plný puberťáků z kanadské verze Prci, prci, prcičky, musí být zákonitě o zábavu postaráno. Příběh je zajímavý od začátku do konce. Je plný emocí z hokejových utkání, plný příběhů jednotlivých obyvatel této Ospalé díry, a ukazuje nám soudržnost mezi těmito lidmi. Mělo to grády, asi jako "rosomák s hořčicí v pr..." :-) Solidní zápletka a zajímavé rozuzlení.

01.02.2022 3 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Začátek jedné z nejlepších severských krimi sérií. Hned v prvním díle nás autor přesvědčil o tom, že zápletka, postavy a děj nás nenechají chvíli vydechnout. Detaily ze života uvězněné ženy dodávají příběhu nádech napětí, který nás provází celou knihou.

07.01.2022 5 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Další díl od autorky mého oblíbeného Kříďáka a "Těch druhých". Než jsem se do knihy pustil, trochu mě odrazovala hlavní postava - farářka. Knihy s náboženstvím nejsou úplně můj šálek čaje. Přesto jsem si audioknihu pustil a nechal se vnést do děje.

Z počátku mi chvíli trvalo se zorientovat v množství postav, ale průběžně vše do sebe zapadlo jak má. Kniha je plná nejrůznějších situací, dialogů a vše podtrhává kouzelný anglický venkov a povaha místních obyvatel. Skoro ihned jsem si nakonec hlavní hrdinku oblíbil. Její nesmrtelné hlášky doplněné její pubertální dcerou mi vháněly slzy smíchu do očí. Závěrečné rozuzlení mě opravdu dostalo a po dlouhé době mohu říci, že jsem se mýlil ve všech svých konspiračních teoriích. Ti sympatičtí byli ve skutečnosti zlí a ti zlí nakonec dobří.

Někteří zde píšou, že děj byl chaotický a ke konci hodně zamotaný. Podle mě vše zapadlo do sebe tak jak má. Ostatně jako u každé knihy této autorky.

Za mě jasný plný počet!

07.01.2022 5 z 5