Žena v kleci

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Komisař Carl Morck je po traumatické události při práci přeložen do oddělení Q, kde se má zabývat nevyřešenými případy z minulosti. Případ mladé političky, která před pěti lety beze stop zmizela, v něm probudí detektivní instinkty, o kterých si myslel, že jsou dávno ztracené. Čím víc Morck proniká do případu, tím větší nachází nesrovnalosti. Je opravdu možné, že ta žena stále ještě žije, uvězněná a týraná na neznámém místě?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/80178/zena-v-kleci-SQp-80178.jpg 4.42971

Případy oddělení Q 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Host

Kvinden i buret, 2007

Kniha Žena v kleci

Agida
včera

Vůbec jsem o této sérii nevěděla, což je rozhodně velká škoda, chytla mě od první stránky, bylo to napínavé, zajímavé. Kniha předčila moje očekávání. Už se těším na další díl :) Doporučuji....

VerJer

Moje první, a rozhodně ne poslední setkání s oddělením Q.

tatjana1737

(+ SPOILER) !!! POZOR SPOILERY !!!

Nejprve jsem četla třetí díl. Pak jsem viděla první, druhý a čtvrtý film. Přečetla jsem pátou knihu a konstatovala, že asi nemá cenu číst předchozí díly, když jsem viděla adaptaci. Nakonec jsem ráda, že jsem poslechla doporučení uživatelky @DK197 a dala knihám šanci. Protože po přečtení mám dojem, že ve filmu, který jsem viděla, sice vystupují postavy, které se jmenují jako ty v knize (a v případě Asada i jinak vypadají, ale zrovna u něj mi to nevadilo ;-)), ale jinak je to úplně jiný příběh. Filmová Merete na mě působila jako lehkovážná líbezná tvářička a tak trochu rozhoďnožka, zatímco ta knižní je výrazně kladnější postavou (obětování osobního života pro mladšího bratra, tvrdá dřina v zaměstnání, obdivuhodná snaha o zachování zdravého rozumu a přežití za tak šílených podmínek, nemluvě o tom, že i nehoda byla způsobena jinak než ve filmu, kde se pak holčička se zasněným výrazem prochází mezi padajícími vločkami). Filmy taktéž vůbec nepostihují chemii mezi hlavními postavami ani nezachycují úvahy hlavního hrdiny, ostatně i linka případu s pistolí na hřebíky se v nich vůbec nevyskytuje. Tohle vše jsou ovšem prvky, které čtenáře u série drží, i když třeba kvalita jednotlivých dílů či jejich uvěřitelnost mohou kolísat. V knihách se mi líbí i autorův nenásilný přítomný humor.

Jedna hvězda dolů za to, že zápletka je pořád přece jen docela nepravděpodobná (kdo by měl doma zázemí na to, něco takového provést?) a záporáci silně vyšinutí (uznávám, že jsem nebyla v podobné situaci, ale utěšuji se, že zdravý člověk tak silné zášti nepodlehne a neobětuje jí všechno). Současně mě mrzí to, že "Daniel" nakonec vyletěl do vzduchu a nebyl hnán k odpovědnosti, stejně jako že jsem se nedozvěděla, jak a zda se z toho Merete nakonec vylízala. Nicméně v ranku severských detektivek, které jsem měla možnost číst nebo vidět v seriálové / filmové podobě je Jussi Adler-Olsen pro mě zjevením v tom, že se obejde bez vyložených hnusáren, a pokud o něčem ošklivém píše, dokáže to podat tak, že čtenář nemá potřebu jít se vyblinkat a osprchovat se, aby to ze sebe smyl.

e.s.e.t.

Navím jestli je to tím, že jsem už “postižená” čtením severských detektivek, a nebo to bylo tak průhledné, ale přibližně od půlky jsem věděla, kdo je pachatelem. A to mě velice mrzelo.
S chutí si totiž užívám, hlavně v detektivkách, ten slavný WTF moment :)
Jinak se kniha četla lehce, hlavní postavy mi byly celkem sympatické a rozhodně v této serii budu pokračovat.

Vevericka.eva

V celku dobrá detektivka. Střídání dvou časových linek až nakonec splynou v jedno. Konec mi do ponurosti příběhu úplně neseděl.

ladyba

Mám ráda napínavé příběhy, které čtete jedním dechem od začátku až do konce. Příběhy s Carlem Morckem mě zatím nezklamaly.

misantroop

První případ Oddělení Q a moje druhé setkání s Carlem Mørckem a Asadem. Protože mám podobné myšlenkové nastavení jako Carl, tak dělám věci zásadně jinak, než mi ostatní říkají. Z toho důvodu jsem se velmi dlouho vyhýbal severským krimi románům. Do tohoto vlaku jsem ale nastoupil v zastávce Adler Olsen a musím říct, že mě to pohltilo.
Žena v kleci je velmi čtivá kniha a poradil jsem si s ní za tři dny. Jako první v sérii ještě nenabízí tak vybroušené charakteristiky hlavních aktérů ale o životní situaci Carla se dozvíme dost. Případ sám mě bavil a vyšetřování jsem si užil. Více nebudu prozrazovat. A teď hned na další díl.

karelk

(+ SPOILER) Napínavé to bylo, takže jsem knížku zhltnul za necelé dva dny. Z trojice seveřanů (Larsson, Nesbo, Adler-Olsen) mi v přečtených chyběl právě Adler-Olsen, a nejspíš neprávem jsem ho opomíjel.

Vývoj děje byl od 25 % knihy poměrně jasný. Musím říct, že mi nedělalo dobře líčení autonehody, nebo Meretina utrpení, ale Nesbo je v tomhle ještě krvežíznivější.
Celkově mi přišlo, že jde o typickou severskou detektivku, včetně typických prvků a klišé. Rád si přečtu další díly, knížka se mi líbila, ale 5* to není.