Záhada hlavolamu

Hlavní roli v knize hraje chlapecký klub Rychlé šípy, již dříve čtenářům známý z komiksů. Foglar v knize poprvé představuje záhadnou čtvrť Stínadla a organizaci Vontů, hlavolam zvaný „ježek v kleci“ a ztraceného vynálezce Jana Tleskače, motivy později využité v dalších knihách, které se následně staly téměř kultovní součástí české kultury. -- by Giro Osmé vydání. V roce 2005 dotisk....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/248/zahada-hlavolamu-248.jpg 4.72069

Stínadelská trilogie (1.)

Dobrodružné, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno:, Olympia

Kniha Záhada hlavolamu

lumpíkcz

Klasika neni co dodat :-)

jprst

Jedna z knížek, které se v naší rodině předávaly z generace na generaci. Není jich moc, ale "foglarovky" mezi ně patří. Jen trochu pozor na věk jejich čtenářů, v dětství a pubertě spíše nadšení, pak více či méně jiné zájmy a hodnoty, a pak přijde období nostalgie a vzpomínek. A v této fázi jsem se mrkl na Foglara znovu a výsledek? Opět za pět*.

Mateo67

Nostalgický návrat do dětství. Každoroční prázdniny strávené u tety s komiksy o Rychlých šípech, s Gabrou a Málinkou a samozřejmé s Kájou Maříkem. Ale Rychlé šípy vedly a po tolika letech knižní zpracování, no to byla “mňamka”. Napínavé od začátku do konce, knihu jsem v podstatě nepustila z ruky. A psáno tak, že je schopna zaujmout i současnou mládež. A nejen kluky. Klobouk dolů.

FilDaV

Jedna z nejlepších klukovských knih, kterou Foglar nejen, že vede děti k lepšímu, ale také si zamával (a zamává) s našim napětím. Mirek, Červenáček, Jarka, Rychlonožka, a Jindra to je a vždy bude správná parta!

DennisMoore

Nejsem si jistý, jestli dovedu napsat dostatečně nadšený komentář, který by přiblížil alespoň zlomek mých pocitů ze Záhady hlavolamu. Že mě četba jedné z nejoblíbenějších knih mého klukovského já vrátila znovu do dětských let? Ano, to je určitě pravda (a jsem dost rád, že se mi to pořád daří), ale není to zdaleka to, o čem chci psát. Dospělýma očima totiž především - zase - musím nesmírně obdivovat talent Jaroslava Foglara. Krásy přírody a melancholii měnících se ročních období vyměnil za stísněné uličky, ztemnělé večery a ponurou atmosféru, no a v těch kulisách rozehrál tak zajímavý a napínavý příběh, že ho prostě hltám, ať mi je deset nebo přes třicet let. Jenom osud Jana Tleskače, tak skvěle postupně odkrývaný, by vystačil na samostatnou knihu, ale Foglar si řekl, že by to bylo málo, že žádné dobrodružství není tak dobrodružné, aby nemohlo být ještě dobrodružnější, a tak rozehrál mnohem větší partii s propracovaným světem zápolících klukovských part a s mytologií Vontů, s pěticí hlavních postav vymyšlených tak, že po pár stránkách víte, kdo je kdo, a nesplynou vám, a s mnoha vedlejšími postavami, které rozhodně nejsou do počtu. Výpravy do Stínadel jsou nezapomenutelné a závěrečná volba Velkého Vonta, konfrontace a vypjatý souboj, který končí velmi překvapivě... Nejen, že to je po letech zase zážitek. On je po letech snad ještě větší._____P.S. Dostatečně nemůžu pochválit ani Albatros a Nadaci Jaroslava Foglara, kteří i tuhle knihu vydali v naprosto fantastické podobě, tentokrát s ilustracemi Jiřího Gruse - Stínadla si vyloženě vychutnává.

1amu

Pana Foglara považuji za úžasného autora své doby pro kluky a holky. Budoucí kniha vycházela nejdříve na pokračování v časopise Mladý hlasatel . Díky tomuto prozřetelnému nápadu vystoupil náklad časopisu na 210.000 výtisků !
Opakovat zde obsah knihy je zbytečné, učinilo tak přede mnou mnoho čtenářů. Je zajímavé, že Mladého hlasatele zlikvidovali v r.1941 poskoci nacistů a jeho pokračovatele časopis Vpřed ani ne o 10 let později komunisté. Je to symbolické. Do pubertální mládeže začali soudruzi ládovat Pavlíka Morozova či Vasku Trubačova a jiné slátaniny.
Pokud by tomu nebylo a klub Rychlých šípů by pokračoval, nedovedu si představit Rychlonožku s pionýrským šátkem a třeba o chvilku později Jarku Metelku ve svazácké košili !
Jde o krásnou klasiku, na kterou nostalgicky vzpomínám.

Gaudericus

Tak po 26 letech už to není taková pecka a k hodnocení přidávám i kopec nostalgie, ale co už :-).

hnatlubo

Výborná, i ve svých 46 letech jsem si jí s chutí přečetl.

Dobrodružství v zemi nikoho
Dobrodružství v zemi nikoho