Záhada hlavolamu

kniha od:

Záhada hlavolamu https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248/zahada-hlavolamu-248.jpg 4.7 2731

Stínadelská trilogie série

< 1. díl >

Hlavní roli v knize hraje chlapecký klub Rychlé šípy, již dříve čtenářům známý z komiksů. Foglar v knize poprvé představuje záhadnou čtvrť Stínadla a organizaci Vontů, hlavolam zvaný „ježek v kleci“ a ztraceného vynálezce Jana Tleskače, motivy později využité v dalších knihách, které se následně staly téměř kultovní součástí české kultury. -- by Giro Osmé vydání. V roce 2005 dotisk.... celý text

Komentáře (263)

Komentáře 263 Recenze 5

Avokádo123
Avokádo123
dnes 5 z 5

Kniha se mi velice líbila ale bála jsem se jí přečíst, protože byla napsána před dávnou dobou. Je to nejslavnější kniha Jaroslava Foglara. Kniha si vás hned získá do příběhu a hned se začtete. Líbí se mi jak partička kluků prochází mezi uličkami Prahou. Charaktery kluků jsou velice ukázkové. Kluci jsou z klubu Rychlé šípy v tajemné čtvrti stínadla a také hlavolam ježek. V příběhu se odehrává hodně přátelství a odvahy. Myslím si že dnešní děti tohle nezažijí kvůli jiným podmínkám. Je to krásný příběh a velice se mi líbí. Doporučuji všem.

23Tobiáš23
23Tobiáš23
26.11.2023 5 z 5

Když se mi tato kniha dostala do rukou, zaujala mě svou vůní i vzhledem. Je po mém dědovi a tudíž je tu s námi již několik generací. Zpočátku jsem se bál, zda se mi bude líbit. Přeci jen je psána již před pár lety a tak jsem si nebyl jist, jestli mě v současné době zaujme. I přes mé počáteční obavy si mě kniha hned získala. Bylo pro mě jako pro kluka úžasné, když mě dokázala vtáhnout do svého děje a já jsem se do tohoto příběhu dokázal okamžitě vžít. Chvílemi jsem si připadal, jako bych byl členem „Rychlých šípů“. Kniha vás dostane do dřívějších časů, kdy se kluci scházeli ve svých klubovnách, vydávali společně časopisy a zažívali spoustu dobrodružství i sporů s ostatními partami. Tento příběh vypráví o dvou partách, každá je z jiné čtvrti, stojí proti sobě, ale oběma jde o stejnou věc. Chtějí získat hlavolam „ježka v kleci“, ve kterém je cosi ukryto V knize je spousta napínavých situací, které vám nedovolí jí odložit a přestat číst. Z mého pohledu je kniha určena spíše pro kluky, ale samozřejmě jí doporučuji všem čtenářům.


Naias
Naias
11.11.2023

Dopĺňam si medzery vo vzdelaní, takže som sa pustila do Záhady hlavolamu, aby som zistila, kto bol vlastne Mirek Dušín a čo bol vlastne ježek v kleci. Už to viem, ale teda uf, to bolo výchovné! Možno, keby som to čítala ako dieťa, vnímala by som hlavne tú dobrodružnú stránku, ale takto som sa nedokázala ubrániť, aby som neregistrovala predovšetkým ponaučenia, ako sa správne správať. Zvlášť druhá časť o táborení tým bola prešpikovaná. Netvrdím, že v mnohých veciach nemal Foglar pravdu, ale očividne vôbec nebral do úvahy, že deti majú rôzne sklony a nie všetky sú žeravé do toho, aby sa stali súčasťou kolektívu a žrglošili body, a že zábava na rozkaz nie je žiadnou zábavou. Človek by povedal, že keď mal s mládežou toľko skúseností, mohlo mu to docvaknúť.

Shashlick
Shashlick
09.10.2023 4 z 5

Ač mám načtené komplet komiksy RŠ, tak po beletristické stránce jsem Foglarem netknutý.
Jasně, Záhada je místy až moc vysvětlující a charaktery až moc černobílé, ale i tak jsem to hltal.

RMarkéta
RMarkéta
15.09.2023 5 z 5

Nejslavnější kniha Jaroslava Foglara. Krásný příběh o chlapecké partě, která prožívá dobrodružství v uličkách Prahy. Hezky vystavěná atmosféra. Možná, že i malinko horor. Temné uličky, průchody, starý kostel, podzemní chodba, ponuré a málo osvětlené náměstičko. U některých částí jsem se jako malá holka bála. No, ten černobílý seriál byl taky chvilkami pěkně strašidelný. Charaktery postav kluků jsou přímo ukázkové. Dnešní děcka už by takové příhody zažívat nemohly, protože podlehly technologiím a to je o spoustu věcí ochuzuje. Ježka z klece jsem také uměla vyndavat. Jo, jo, tahle knížka je už klasika.

Lele61
Lele61
16.07.2023 5 z 5

Kultovní dobrodružný román pro mládež Jaroslava Foglara. Popisuje příběhy party kluků z klubu Rychlých šípu v tajemné čtvrti Stínadla a také záhadný hlavolam "ježek v kleci". Nestárnoucí napínavá knížka, kterou mohu doporučit zejména dospívající mládeži. V mládí to byla samozřejmě moje oblíbená četba. Známé je i zpracování ve formě komiksu.

items
items
13.07.2023 3 z 5

Kniha mala všetko, čo by mala dobrodružná kniha pre mládež mať. Miestami bol príbeh naozaj napínavý. Niečo mi však bránilo sa do príbehu úplne ponoriť. Vinu beriem zatiaľ na seba, možno niekedy skúsim iný príbeh Rýchlych šípov.

Irikihawa
Irikihawa
27.04.2023 5 z 5

Jako dítě jsem miloval komiksy s Rychlými šípy. Nevím, jak je možné, že jsem se dostal ke knize teprve skoro ve třiceti... Každopádně jsem si knihu velmi užil, je svižná a zábavná, příběh je dobře promyšlený, a i v dnešní době je možné si vzít z knihy nějaké poučení! Rozhodně si musím koupit a přečíst pokračování!

Petra-Nela
Petra-Nela
16.03.2023 5 z 5

Foglar je výborný spisovatel, Záhada Hlavolamu se mi moc libila

rafan65
rafan65
11.03.2023 5 z 5

Přečteno hlavně kvůli čtenářské výzvě. Četl jsem již několikrát a pokaždé tajemný a napínavý příběh.

karel2700
karel2700
11.03.2023

Nestarnoucí klasika party kluků toužící po dobrodružství.

petbrab
petbrab
28.02.2023 5 z 5

V dětství jsem tuto knihu nečetl, pouze komiks Rychlých šípů a zhlédl seriál z roku 1969.
Tak jsem nyní splatil dluh a koupil si a přečetl vydání z roku 2019 s nádhernými ilustracemi Jiřího Gruse.
Je to krásný příběh, který má stále co dát.
Přátelství a odvaha.
Tajemný hlavolam
Návrat do dětství a smutek, že Stínadla si nelze projít.

ddkk
ddkk
23.01.2023 5 z 5

První foglarovka, kterou jsem jako školačka přečetla. V 68. ji, stejně jako další knížky Jaroslava Foglara, začal vydávat brněnský Blok a my se na Rychlé šípy s nadšením vrhli. A nejen na ně...

Vlastně si neumím představit nikoho z mé generace, kdo by Záhadu hlavolamu nečetl. A i když Foglar vždycky psal jen o klučičích klubech a partách, vůbec to nám, holkám, tehdy nevadilo (dneska by byl chudák Foglar asi na pranýři za genderovou nevyváženost :-), hltaly jsme jejich příběhy úplně stejně jako kluci.

Ovšem příběh Rychlých šípů, pátrajících ve Stínadlech po tajemství Jana Tleskače, byl prostě nejlepší a dodnes je nesmrtelný. Mimochodem, mým favoritem nikdy nebyl Mirek Dušín ani Červenáček, já vždycky milovala Jarku Metelku, ani nevím proč...

Becca_books
Becca_books
31.12.2022 5 z 5

Foglarovy knihy jsem milovala jako dítě. četla jsem snad všechny. Proto jsem pořídila nové vydání s krásnou obálkou když děti dorůstají věku, kdy by se jim mohl líbit také. Do knihy jsem se pustila spolu s dcerou. Já nadšená, představivost pracovala na tisíc procent, vžila jsem se do příběhu, pobíhala po Stínadlech spolu s chlapci a v některých chvílích jsem ani nedýchala. Dcera měla ke knize trošku chladnější přístup, místy byl pro ni zastaralý jazyk složitý ale jakmile se příběh trošku rozjel, také se začetla. Už se těším, až pojedeme do Prahy.

sabina5156
sabina5156
20.12.2022 5 z 5

Krásný příběh, který budu jednou číst svým dětem. Mysteriózní dětská záhada, při které nás Foglar provází Stínadly. Představuje nám příběh přátelství a odvahy.

dájavídek
dájavídek
04.12.2022 5 z 5

Moc hezká a napínavá knížka :). Líbí se mi.

šárofka
šárofka
09.11.2022 2 z 5

Pěkná kniha ale baví mě spíš jiný styl psaní.

Filatov
Filatov
11.10.2022 5 z 5

Z dětství jsem rámcově příběh znal, viděl jsem film, ale knihu jsem si nikdy nepřečetl, až opět teď v dospělosti. Musím říct, že tohle je Foglarovo vrcholné dílo. Tajemna je zde tolik, že si říkáte o jak dokonalý příběh se jedná. Už jen samotné názvy Stínadla, svatojakubský kostel nebo Jan Tleskač vyvolávají tolik pocitů a až mi bylo líto toho, co se s ježkem v kleci stalo, a že vše nebylo zjištěno...nebo bude? Čekají mě ještě další dva díly.

heavy66
heavy66
04.10.2022 5 z 5

„Co sis nadrobil, to si musíš sníst! Nechoval ses jako správný kamarád ani k nám, ani k Bratrstvu Kočičí pracky. Byl jsi jako stéblo trávy ve větru. Zrazoval jsi kdekoho, dělal jsi klepy, znepřátelil sis už celou Druhou stranu. Každý tebou opovrhuje. A nikdo to z tebe nemůže dostat ven. Jen ty sám svým dobrým chováním správného chlapíka. Pak teprve i my budeme s tebou kamarádit!“
(projev Mirka Dušína k Bohoušovi z Bratrstva Kočičí pracky)

Rychlé šípy, parta správných chlapíků, kteří se pustí do placené investigativní žurnalistiky, aby odhalili tajemství Stínadel nejen čtenářům oběžníku TamTam, ale celým generacím dětí, které čtou a milují jejich příběhy až do dnešních dnů. Sám jsem ten příběh četl a miloval, a rád si ho připomínám dodnes.

elle223
elle223
30.08.2022 5 z 5

Všem doporučuji přečíst celou/kompletní Stínadelskou trilogii (= Záhada hlavolamu (1941), Stínadla se bouří (1947) i Tajemství Velkého Vonta (1986)), které na sebe volně navazují. Všechny tři knihy vyšly i jako komplet 3v1 a všechny tři knihy jsou bez nadsázky naprosto skvělé a prakticky stejně dobré.. (mým favoritem jsou "Stínadla se bouří" = Širokko) kterou jsem poprvé (a poté snad 10x) četl někdy v 1979.
Je mi 52 let, někdy před 5 lety jsem si tuhle kompletní trilogii půjčil v knihovně a byl jsem stejně unešen, jako když jsem tyto knihy četl před 40ti lety..
PS: Většina ostatních Foglarových knih jsou také skvělé, např. Hochy od Bobří řeky jsem ve svých cca 9-14ti letech četl snad 10x, ale oproti Stínadelské trilogii, jsou psány takovým tím jednoduchým jazykem a slohem právě vyhovujícícm dětem v podobném věku..
Stínadelská trilogie je dodnes naprostá bomba i pro mně - člověka kterej je už bezmála 40 let fanouškem "drsný školy" - knih od Raymonda Chandlera nebo Ed McBaina..

Hakate
Hakate
22.08.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších autorových knih.
Kniha, na které jsme všichni vyrostli a kniha, kterou doporučuji i dnešní mládeži.

Obelix15
Obelix15
22.08.2022 5 z 5

Autor, na kterém jsem vyrůstal. Mohu číst zas a znovu!

Maky33
Maky33
21.08.2022 5 z 5

Asi jsem knihu měla číst před dvaceti lety, kdy jsem "partě" z knihy, byla věkově blíž, ale jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla aspoň teď.

Sauron
Sauron
18.08.2022

Já fakt nevím, jak se snažím, tak se snažím, pořád se do toho nemůžu začíst. Pan Foglar to fakt uměl psát, to musím uznat, ale prostě mě to nebere. To je asi tím že patřím do té dnešní mládeže, ,,co jenom sedí u počítače a furt píše nějaký recenze". Ach, ti pamětníci !

Janizoun
Janizoun
15.08.2022 5 z 5

Můj oblíbený pan spisovatel. Takto psát "dobrodrůžo" pro děti uměl psát jen on. A doteď jsem nenalezla nikoho, kdo by ho nahradil, je nenahraditelný. Doporučuji bez výjimky všechny knihy od pana Jaroslava Foglara, jsou jak pro děti, tak i pro dospělé.

ondrahasic
ondrahasic
23.07.2022

Úžasný návrat do dobrodružného dětství. Příběhy rychlých šípů vždy zahřejí u srdce.

Hethera
Hethera
14.07.2022 5 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem si znovu užila nádherný výlet zpátky do dětství. Hrozně jsem si to užila, zvlášť když jsem nedávno navštívila pražskou výstavu Město jako přízrak. Svět Vontů se nikdy nekouká a já se do něj každých pár let ráda vracím.

georginaa
georginaa
23.06.2022 5 z 5

Tuhle knihu vlastním od 70 let, četla jsem ji už mnohokrát a stále mě baví. Dokonce jako děti jsme si s partou dětí hráli na rychlé šípy. Bylo to krásné období a věřím, že tolik zábavy, dělání bunkrů, hledání pokladů, dnes děti moc neužijí. Takže tato kniha by je mohla nasměrovat k dobrodružství.

roso.mak
roso.mak
30.05.2022 5 z 5

Vůbec netuším, po kolikáté to už čtu. Když mi bylo asi tak deset, byla jsem schopna knihu dočíst a hned začít číst znovu od začátku.

Výstava Město jako přízrak - pražské inspirace Jaroslava Foglara, na které jsme byli v Praze, ve mně vzbudila neodolatelnou chuť si jí zase přečíst. A připadá mi pořád naprosto dokonalá.

Mája777
Mája777
18.04.2022 5 z 5

Vrátila jsem se do dětství. Tenkrát jsem četla s baterkou pod peřinou a strašně moc jsem příběhy Rychlých šípů prožívala. No a dnes. Už nečtu pod peřinou a potají, ale tyto knihy mají stále své kouzlo a pan Foglar dokázal, že se k nim stále vracíme a se zatajeným dechem čteme stále :).
(18. 4. 22 - 8 380 - 20)