Záhada hlavolamu
kniha od: Jaroslav Foglar
Stínadelská trilogie série
< 1. díl >
Hlavní roli v knize hraje chlapecký klub Rychlé šípy, již dříve čtenářům známý z komiksů. Foglar v knize poprvé představuje záhadnou čtvrť Stínadla a organizaci Vontů, hlavolam zvaný „ježek v kleci“ a ztraceného vynálezce Jana Tleskače, motivy později využité v dalších knihách, které se následně staly téměř kultovní součástí české kultury. -- by Giro Osmé vydání. V roce 2005 dotisk.... celý text
Komentáře (263)
Komentáře 263 Recenze 5


Kniha se mi velice líbila ale bála jsem se jí přečíst, protože byla napsána před dávnou dobou. Je to nejslavnější kniha Jaroslava Foglara. Kniha si vás hned získá do příběhu a hned se začtete. Líbí se mi jak partička kluků prochází mezi uličkami Prahou. Charaktery kluků jsou velice ukázkové. Kluci jsou z klubu Rychlé šípy v tajemné čtvrti stínadla a také hlavolam ježek. V příběhu se odehrává hodně přátelství a odvahy. Myslím si že dnešní děti tohle nezažijí kvůli jiným podmínkám. Je to krásný příběh a velice se mi líbí. Doporučuji všem.


Když se mi tato kniha dostala do rukou, zaujala mě svou vůní i vzhledem. Je po mém dědovi a tudíž je tu s námi již několik generací. Zpočátku jsem se bál, zda se mi bude líbit. Přeci jen je psána již před pár lety a tak jsem si nebyl jist, jestli mě v současné době zaujme. I přes mé počáteční obavy si mě kniha hned získala. Bylo pro mě jako pro kluka úžasné, když mě dokázala vtáhnout do svého děje a já jsem se do tohoto příběhu dokázal okamžitě vžít. Chvílemi jsem si připadal, jako bych byl členem „Rychlých šípů“. Kniha vás dostane do dřívějších časů, kdy se kluci scházeli ve svých klubovnách, vydávali společně časopisy a zažívali spoustu dobrodružství i sporů s ostatními partami. Tento příběh vypráví o dvou partách, každá je z jiné čtvrti, stojí proti sobě, ale oběma jde o stejnou věc. Chtějí získat hlavolam „ježka v kleci“, ve kterém je cosi ukryto V knize je spousta napínavých situací, které vám nedovolí jí odložit a přestat číst. Z mého pohledu je kniha určena spíše pro kluky, ale samozřejmě jí doporučuji všem čtenářům.

Dopĺňam si medzery vo vzdelaní, takže som sa pustila do Záhady hlavolamu, aby som zistila, kto bol vlastne Mirek Dušín a čo bol vlastne ježek v kleci. Už to viem, ale teda uf, to bolo výchovné! Možno, keby som to čítala ako dieťa, vnímala by som hlavne tú dobrodružnú stránku, ale takto som sa nedokázala ubrániť, aby som neregistrovala predovšetkým ponaučenia, ako sa správne správať. Zvlášť druhá časť o táborení tým bola prešpikovaná. Netvrdím, že v mnohých veciach nemal Foglar pravdu, ale očividne vôbec nebral do úvahy, že deti majú rôzne sklony a nie všetky sú žeravé do toho, aby sa stali súčasťou kolektívu a žrglošili body, a že zábava na rozkaz nie je žiadnou zábavou. Človek by povedal, že keď mal s mládežou toľko skúseností, mohlo mu to docvaknúť.


Ač mám načtené komplet komiksy RŠ, tak po beletristické stránce jsem Foglarem netknutý.
Jasně, Záhada je místy až moc vysvětlující a charaktery až moc černobílé, ale i tak jsem to hltal.


Nejslavnější kniha Jaroslava Foglara. Krásný příběh o chlapecké partě, která prožívá dobrodružství v uličkách Prahy. Hezky vystavěná atmosféra. Možná, že i malinko horor. Temné uličky, průchody, starý kostel, podzemní chodba, ponuré a málo osvětlené náměstičko. U některých částí jsem se jako malá holka bála. No, ten černobílý seriál byl taky chvilkami pěkně strašidelný. Charaktery postav kluků jsou přímo ukázkové. Dnešní děcka už by takové příhody zažívat nemohly, protože podlehly technologiím a to je o spoustu věcí ochuzuje. Ježka z klece jsem také uměla vyndavat. Jo, jo, tahle knížka je už klasika.


Kultovní dobrodružný román pro mládež Jaroslava Foglara. Popisuje příběhy party kluků z klubu Rychlých šípu v tajemné čtvrti Stínadla a také záhadný hlavolam "ježek v kleci". Nestárnoucí napínavá knížka, kterou mohu doporučit zejména dospívající mládeži. V mládí to byla samozřejmě moje oblíbená četba. Známé je i zpracování ve formě komiksu.


Kniha mala všetko, čo by mala dobrodružná kniha pre mládež mať. Miestami bol príbeh naozaj napínavý. Niečo mi však bránilo sa do príbehu úplne ponoriť. Vinu beriem zatiaľ na seba, možno niekedy skúsim iný príbeh Rýchlych šípov.


Jako dítě jsem miloval komiksy s Rychlými šípy. Nevím, jak je možné, že jsem se dostal ke knize teprve skoro ve třiceti... Každopádně jsem si knihu velmi užil, je svižná a zábavná, příběh je dobře promyšlený, a i v dnešní době je možné si vzít z knihy nějaké poučení! Rozhodně si musím koupit a přečíst pokračování!


Přečteno hlavně kvůli čtenářské výzvě. Četl jsem již několikrát a pokaždé tajemný a napínavý příběh.


V dětství jsem tuto knihu nečetl, pouze komiks Rychlých šípů a zhlédl seriál z roku 1969.
Tak jsem nyní splatil dluh a koupil si a přečetl vydání z roku 2019 s nádhernými ilustracemi Jiřího Gruse.
Je to krásný příběh, který má stále co dát.
Přátelství a odvaha.
Tajemný hlavolam
Návrat do dětství a smutek, že Stínadla si nelze projít.


První foglarovka, kterou jsem jako školačka přečetla. V 68. ji, stejně jako další knížky Jaroslava Foglara, začal vydávat brněnský Blok a my se na Rychlé šípy s nadšením vrhli. A nejen na ně...
Vlastně si neumím představit nikoho z mé generace, kdo by Záhadu hlavolamu nečetl. A i když Foglar vždycky psal jen o klučičích klubech a partách, vůbec to nám, holkám, tehdy nevadilo (dneska by byl chudák Foglar asi na pranýři za genderovou nevyváženost :-), hltaly jsme jejich příběhy úplně stejně jako kluci.
Ovšem příběh Rychlých šípů, pátrajících ve Stínadlech po tajemství Jana Tleskače, byl prostě nejlepší a dodnes je nesmrtelný. Mimochodem, mým favoritem nikdy nebyl Mirek Dušín ani Červenáček, já vždycky milovala Jarku Metelku, ani nevím proč...


Foglarovy knihy jsem milovala jako dítě. četla jsem snad všechny. Proto jsem pořídila nové vydání s krásnou obálkou když děti dorůstají věku, kdy by se jim mohl líbit také. Do knihy jsem se pustila spolu s dcerou. Já nadšená, představivost pracovala na tisíc procent, vžila jsem se do příběhu, pobíhala po Stínadlech spolu s chlapci a v některých chvílích jsem ani nedýchala. Dcera měla ke knize trošku chladnější přístup, místy byl pro ni zastaralý jazyk složitý ale jakmile se příběh trošku rozjel, také se začetla. Už se těším, až pojedeme do Prahy.


Krásný příběh, který budu jednou číst svým dětem. Mysteriózní dětská záhada, při které nás Foglar provází Stínadly. Představuje nám příběh přátelství a odvahy.


Z dětství jsem rámcově příběh znal, viděl jsem film, ale knihu jsem si nikdy nepřečetl, až opět teď v dospělosti. Musím říct, že tohle je Foglarovo vrcholné dílo. Tajemna je zde tolik, že si říkáte o jak dokonalý příběh se jedná. Už jen samotné názvy Stínadla, svatojakubský kostel nebo Jan Tleskač vyvolávají tolik pocitů a až mi bylo líto toho, co se s ježkem v kleci stalo, a že vše nebylo zjištěno...nebo bude? Čekají mě ještě další dva díly.


„Co sis nadrobil, to si musíš sníst! Nechoval ses jako správný kamarád ani k nám, ani k Bratrstvu Kočičí pracky. Byl jsi jako stéblo trávy ve větru. Zrazoval jsi kdekoho, dělal jsi klepy, znepřátelil sis už celou Druhou stranu. Každý tebou opovrhuje. A nikdo to z tebe nemůže dostat ven. Jen ty sám svým dobrým chováním správného chlapíka. Pak teprve i my budeme s tebou kamarádit!“
(projev Mirka Dušína k Bohoušovi z Bratrstva Kočičí pracky)
Rychlé šípy, parta správných chlapíků, kteří se pustí do placené investigativní žurnalistiky, aby odhalili tajemství Stínadel nejen čtenářům oběžníku TamTam, ale celým generacím dětí, které čtou a milují jejich příběhy až do dnešních dnů. Sám jsem ten příběh četl a miloval, a rád si ho připomínám dodnes.


Všem doporučuji přečíst celou/kompletní Stínadelskou trilogii (= Záhada hlavolamu (1941), Stínadla se bouří (1947) i Tajemství Velkého Vonta (1986)), které na sebe volně navazují. Všechny tři knihy vyšly i jako komplet 3v1 a všechny tři knihy jsou bez nadsázky naprosto skvělé a prakticky stejně dobré.. (mým favoritem jsou "Stínadla se bouří" = Širokko) kterou jsem poprvé (a poté snad 10x) četl někdy v 1979.
Je mi 52 let, někdy před 5 lety jsem si tuhle kompletní trilogii půjčil v knihovně a byl jsem stejně unešen, jako když jsem tyto knihy četl před 40ti lety..
PS: Většina ostatních Foglarových knih jsou také skvělé, např. Hochy od Bobří řeky jsem ve svých cca 9-14ti letech četl snad 10x, ale oproti Stínadelské trilogii, jsou psány takovým tím jednoduchým jazykem a slohem právě vyhovujícícm dětem v podobném věku..
Stínadelská trilogie je dodnes naprostá bomba i pro mně - člověka kterej je už bezmála 40 let fanouškem "drsný školy" - knih od Raymonda Chandlera nebo Ed McBaina..


Jedna z nejlepších autorových knih.
Kniha, na které jsme všichni vyrostli a kniha, kterou doporučuji i dnešní mládeži.


Asi jsem knihu měla číst před dvaceti lety, kdy jsem "partě" z knihy, byla věkově blíž, ale jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla aspoň teď.

Já fakt nevím, jak se snažím, tak se snažím, pořád se do toho nemůžu začíst. Pan Foglar to fakt uměl psát, to musím uznat, ale prostě mě to nebere. To je asi tím že patřím do té dnešní mládeže, ,,co jenom sedí u počítače a furt píše nějaký recenze". Ach, ti pamětníci !


Můj oblíbený pan spisovatel. Takto psát "dobrodrůžo" pro děti uměl psát jen on. A doteď jsem nenalezla nikoho, kdo by ho nahradil, je nenahraditelný. Doporučuji bez výjimky všechny knihy od pana Jaroslava Foglara, jsou jak pro děti, tak i pro dospělé.

Úžasný návrat do dobrodružného dětství. Příběhy rychlých šípů vždy zahřejí u srdce.


Díky čtenářské výzvě jsem si znovu užila nádherný výlet zpátky do dětství. Hrozně jsem si to užila, zvlášť když jsem nedávno navštívila pražskou výstavu Město jako přízrak. Svět Vontů se nikdy nekouká a já se do něj každých pár let ráda vracím.


Tuhle knihu vlastním od 70 let, četla jsem ji už mnohokrát a stále mě baví. Dokonce jako děti jsme si s partou dětí hráli na rychlé šípy. Bylo to krásné období a věřím, že tolik zábavy, dělání bunkrů, hledání pokladů, dnes děti moc neužijí. Takže tato kniha by je mohla nasměrovat k dobrodružství.


Vůbec netuším, po kolikáté to už čtu. Když mi bylo asi tak deset, byla jsem schopna knihu dočíst a hned začít číst znovu od začátku.
Výstava Město jako přízrak - pražské inspirace Jaroslava Foglara, na které jsme byli v Praze, ve mně vzbudila neodolatelnou chuť si jí zase přečíst. A připadá mi pořád naprosto dokonalá.


Vrátila jsem se do dětství. Tenkrát jsem četla s baterkou pod peřinou a strašně moc jsem příběhy Rychlých šípů prožívala. No a dnes. Už nečtu pod peřinou a potají, ale tyto knihy mají stále své kouzlo a pan Foglar dokázal, že se k nim stále vracíme a se zatajeným dechem čteme stále :).
(18. 4. 22 - 8 380 - 20)
Štítky knihy
zfilmováno tajemství foglarovky Rychlé šípy Stínadla pro chlapce
Autorovy další knížky
2003 | ![]() |
2007 | ![]() |
2005 | ![]() |
1991 | ![]() |
1990 | ![]() |
Kniha Záhada hlavolamu je v
Právě čtených | 12x |
Přečtených | 4 268x |
Čtenářské výzvě | 364x |
Doporučených | 214x |
Knihotéce | 745x |
Chystám se číst | 225x |
Chci si koupit | 70x |
dalších seznamech | 20x |