Návrat Krále Šumavy přehled

Návrat Krále Šumavy
https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135806/bmid_navrat-krale-sumavy-pRf-135806.jpg 5 471 471

Životopisný román o nepolapitelném převaděči, který se stal předobrazem Krále Šumavy, vychází z jeho vlastních vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů. Jedná se o dosud nejrozsáhlejší literární rekonstrukci příběhu muže, který po válce nejprve pomáhal chránit hranici v policejní uniformě tehdejšího Sboru národní bezpečnosti, ale po únoru 1948 se stal jeho nejobávanějším soupeřem. Kniha zachycuje nejen výjimečný lidský osud, ale rovněž dramatické události spojené se vznikem nechvalně známé železné opony. Josef Hasil, který dnes žije na předměstí amerického Chicaga, v roce 2001 obdržel z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za hrdinství.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Návrat Krále Šumavy. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (143)

brabofka
dnes 5 z 5

Opět po dlouhé době hodně povedená kniha, zpracovávající část našich nedávných dějin. Ze začátku byl příběh trochu tužší, pak ale jakoby chytil západní vítr a už to odsýpalo. Přesto, že víte jak vše dopadne, a nejen v tomto se hodně podobá knize Dva proti říši, i tak se bojíte jak každá obchůzka, každa cesta přes hranice dopadne. Hodně napínavé. Z vět cítíte vůní šumavských lesů, chlad říček a potoků a temnotu rašelinišť, ale i hysterii komunistické vládnoucí třídy přenesenou na všechny drobné vykonavatele, strážce i obyčejné lidi. Ano můžete říct, že pravda jedné strany, nemusí být pravda té druhé. Že každý má svůj úhel pohledu. Mě, vychovanou v demokracii a svobodě slova zarazilo to, že celých těch 40 let nedovolovali lidem zemi opustit. Že když tady v tom jejich socialismu někdo nechtěl žít, proč ho nepustili. Že by tu nikdo nezbyl? Že by ti, co zůstali zjistili, díky těm venku co je venku? No nic. Ještě zajímavější, je závěr, kde se česká skupina v Bavorsku zamýšlí nad tím, zda vlastně to všechno mělo smysl. Že pro těch pár lidí venku, doma trpěly celé rodiny, vesnice... a proč vlastně Spojenci všem nejdříve tvrdili, jak do ČSSR vtrhnou a vyrvou ji ze spárů SSSR. A pak nechali postavit železnou oponu a byl konec. Každopádně opravdu doporučuji.

BobbyB
08.05.2024 5 z 5

Téma mě nezajímalo, knihu jsem číst nechtěl. Ale kamrád mi knihu strčil mezi ostatní zápůjčky. Ještě se mi nestalo, abych náhodnou knihu jen tak někde uprostřed otevřel a po přečtení pár řádek pokračoval... a pokračoval. A na jiném místě to samé. No tak jsem to vzal od začátku a vůbec nelituji.
Zajímavé osudy lidí různých charakterů v nelehké a nepěkné době.
Extra díky za epilog i doslov; doufal jsem, že na konci něco takového bude :)


mira.l
18.04.2024 5 z 5

Tuhle knihu jsem měl v hledáčku delší dobu. Nedávno jsem ji tady objevil na bazaru, tak jsem si ji pořídil a přečetl s tím, že ji případně pošlu dál. A určitě nelituju. Autor sestavil velice poutavý příběh "krále Šumavy" tak, jak ho poskládal ze vzpomínek jeho samotného a dalších pamětníků. Co si přidal či přikrášlil, to ať laskavě posoudí každý čtenář sám.

Každopádně je to velice čtivý příběh rodáka ze Zábrdí u Prachatic, který se už coby mladý člen SNB začal zabývat činností, kterou by u uvědomělého příslušníka asi málokdo očekával. Tak, jak se vyvíjely události v poválečném Československu, potažmo v celé Evropě, stále více a více ho pohlcovala činnost převaděče, až se to jednou nepodařilo a skončil v komunistickém lágru, ze kterého se mu však podařilo utéct a dostat se za hranice. V Bavorsku pak začal pracovat pro americkou CIC jako agent-chodec. Dostal za hranice do Bavorska desítky lidí, oběma směry přemisťoval i informace, pro domácí bezpečnostní složky se postupně stal doslova postrachem, nepolapitelným přízrakem. Mělo to ale i stinné stránky v podobě zatčení, uvěznění či poprav desítek osob, které s ním spolupracovaly, ať už z řad rodiny, kamarádů, ale i dalších spolupracovníků v celých Čechách. Po zadrátování hranic pak "spadla klec" a Josef Hasil dožil svůj dříve tak dramtický život za oceánem, domů se podíval až po listopadu 1989.

V závěru knihy, kdy se v USA loučí Hasil se svým spolupracovníkem, snad jediným, který kromě něj přežil, zazní následující pasáž:
Vítek se ptá Hasila: "Myslíš, že to všechno mělo nějakej smysl?"
"Jo, určitě jo."
"Já ti nějak nevím. Převedli jsme fůru lidí, to je pravda, zachránili jsme jim krky. Ale spočítej si, kolik našich zavřeli, kolik jich popravili. To jsou, kamaráde, jasný počty. Odsralo to daleko víc přátel, sousedů, bráchů a sester, než kolik lidí bylo zachráněnejch. Američani nás masírovali, že bude třetí světová, a ono zatím velký kulový. Vždyť jenom proto jsme pro ně začali pracovat. Chtěli jsme se domů vrátit. A teď jsou z nás emigranti. Dva blbci, co nedovedou pořádně anglicky."

Při čtení příběhu mě několikrát napadlo vpodstatě totéž. Sice převedli spoustu lidí, kterým dali možnost začít na Západě nový život, ale nepřímo postupně svojí činností (hlavně tedy Hasil) dost výrazně zdecimovali svoje rodiny, příbuzné, známé, mnohdy ze širokého okolí svého bydliště. Nemluvě o tom, že s každým dalším přechodem stále víc riskovali i svoje životy. Svým způsobem se nelze divit domorodcům, že se na Hasila při jeho návštěvě v rodném kraji po r. 1989 mnozí dívali všelijak.

Za mě jednoznačně plný počet, skvěle napsaná kniha a velmi silný příběh a také svědectví o době, ve které se odehrává. Myslím, že dál ji asi nepošlu. I místopisně jsem byl docela v obraze, řadu míst v knize popisovaných znám, včetně Zábrdí, Řepešína...
A nakonec: Čtenářská výzva 2024, téma č. 20 Kniha, ve které se někdo ztratí nebo zabloudí. Protože minimálně jednou Hasil v mlze vůbec nevěděl, kde je a dost si zašel:).

všechny komentáře

Související novinky (2)

Nové eknihy zdarma (duben)

08.04.2020


Nové eknihy zdarma (březen)

02.03.2020


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Návrat Krále Šumavy v seznamech

v Právě čtených10x
v Přečtených625x
ve Čtenářské výzvě122x
v Doporučených80x
v Knihotéce149x
v Chystám se číst244x
v Chci si koupit53x
v dalších seznamech5x