Návrat Krále Šumavy

kniha od:


Koupit

Životopisný román o nepolapitelném převaděči, který se stal předobrazem Krále Šumavy, vychází z jeho vlastních vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů. Jedná se o dosud nejrozsáhlejší literární rekonstrukci příběhu muže, který po válce nejprve pomáhal chránit hranici v policejní uniformě tehdejšího Sboru národní bezpečnosti, ale po únoru 1948 se stal jeho nejobávanějším soupeřem. Kniha zachycuje nejen výjimečný lidský osud, ale rovněž dramatické události spojené se vznikem nechvalně známé železné opony. Josef Hasil, který dnes žije na předměstí amerického Chicaga, v roce 2001 obdržel z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za hrdinství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/135806/navrat-krale-sumavy-pRf-135806.jpg 4.6175
Žánr
Literatura faktu, Literatura česká, Historie
Vydáno, Labyrint
více informací...


Nahrávám...

Komentáře (56)

Kniha Návrat Krále Šumavy

Přidat komentář
Janek
včera

Podobně jako mě zcela pohltil skvěle napsaný příběh bratří Mašínů (Zatím dobrý), ani od Návratu Krále Šumavy jsem se nemohla odtrhnout. U obou knih mě stejně provokovalo i bavilo, že jsem většinou nepoznala, kde končí fakta a začíná fikce. Hrdina mi nemusí být sympatický, o jeho odvaze a odhodlání ale nelze pochybovat.
Skvělé čtení, doporučuji.

Smisek013
20. března

Perfektní a napínavá kniha, přečetl jsem ji za pár večerů.

pedroK
27. února

Jedním slovem: strhující! Nevěděla jsem o Hasilovi ani ň. Nějaký příběhy tajných agentů, partyzánů a tak jsem vždy považovala za literaturu pro kluky/muže... ale beru všechno zpět! Dovíte se, jak to tu chodilo po válce, jak moc mezi námi bylo udavačů, práskačů a navzdory tomu kolik hrdinů! Jak těžká to byla doba, jaké štěstí máme, že už žijeme ve svobodné zemi, jak se některé věci nemění, co svět světem stojí, zejména když se zamiluje ženská, když se zamiluje chlap anebo když má někdo modrooké charisma, to a mnohem víc je psáno na 400 stránkách, které vřele doporučuji přečíst!

Jirikk
24. února

Napínavy - dramatický - zajímavý, četlo se to jedním dechem....

Denyna
21. února

Jedna z těch knih, které nemůžete odložit, dokud ji nedočtete (příběh jsem v hrubých rysech znala, ale jak hlavní hrdina dopadl, jsem zrovna nevěděla). Úžasný příběh o lidské odvaze, ale i o tom, jak se jednotlivci stávají jen pěšáky ve vyšší hře.
A také - ta spousta lidí, která zemřela či trpěla kvůli svému spojení s Josefem Hasilem, takto nedopadla vinou Krále Šumavy, ale vinou tehdejšího režimu. A na to je třeba nezapomínat.

Milonak
18.12.2019

Částečně rozporuplná kniha z toho pohledu, že Hasil sice spoustu lidí převedl a tím pádem zachránil, ale na druhou stranu díky tomu spousta lidí zemřela, nebo strávila velkou část života v žaláři. A rozhovor v závěrečné části s Vítkem nabízí tam již vyřčenou otázku zda to celé vůbec mělo nějaký smysl. Jenže tito lidé konali dle aktuálního vnímání situace a ta k ničemu jinému než převádění (zachraňování) nevedla. Zároveň jsem si často při čtení uvědomil, jak neuvěřitelně nesmyslná a absurdní a strašná tato doba byla - bohužel jen díky danému režimu a pár "nemocným" lidem, kteří to vše ovládali. Pak nezbývá nic jiného, než si vážit aspoň nějaké svobody. Nicméně ke knize samotné: je otázka , do jaké míry je to odpovídající skutečnosti, ale pravděpodobně celkem dost. Osobně moc "válečné" knihy nemusím, ale tato mě absolutně vtáhla do děje. Ať už příběh samotný, nebo Žákův styl vyprávění jsou na skvělé úrovni a dělají pro mě z této knihy opravdu TOP záležitost. Celé je to nesmírně čtivé a zároveň strašně smutné, ale tak to prostě bylo. U málokteré knihy jsem tak sugestivně vnímal obsah a vžíval se do děje. Skvělá kniha, jsem zvědavý na další díla autora.

nai.ivka
08.12.2019

Komunisti se nechovali líp než nacisti, STBáci se nechovali líp než Gestapo. Pochybuju, že tohle někdo čekal, tu hrůzovládu a brutalitu tak brzy po válce od vlastních lidí.

Mibaf
01.06.2019

Až osobní příběhy jednotlivých postav románu, pro mě skutečně naplnily zabarvily a v reálných obrysech ukázaly, co skutečně znamená pojem Železná opona...

Jinak ale taky příběh o tom, že i osobní odvaha a hrdinství má vždycky dvě strany. Ano, hlavní hrdina sice převedl s nasazením vlastního života na druhou stranu hranic lidí kterým hrozila smrt, ale za jeho činy vždy doma platili ti nejobyčejnější, nebo ti, kterým na něm nejvíce záleželo....

Doporučuji k přečtení.

1