Návrat Krále Šumavy

Koupit

Životopisný román o nepolapitelném převaděči, který se stal předobrazem Krále Šumavy, vychází z jeho vlastních vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů. Jedná se o dosud nejrozsáhlejší literární rekonstrukci příběhu muže, který po válce nejprve pomáhal chránit hranici v policejní uniformě tehdejšího Sboru národní bezpečnosti, ale po únoru 1948 se stal jeho nejobávanějším soupeřem. Kniha zachycuje nejen výjimečný lidský osud, ale rovněž dramatické události spojené se vznikem nechvalně známé železné opony. Josef Hasil, který dnes žije na předměstí amerického Chicaga, v roce 2001 obdržel z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za hrdinství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135806/big_navrat-krale-sumavy-pRf-135806.jpg 4.6306

Kniha Návrat Krále Šumavy

petra.kosiky

Čtu si tu o válce, slzím a zatím ve čtvrtek začala další skutečná válka. Jak někdo řekl, dokud se lidstvo nepoučí z historie, bude ji muset znovu prožívat...
Kniha je úžasná, skvělá, napínavá, čtivá, příběh neuvěřitelný. Jak mohl jeden člověk zažít a přežít tolik tolik, chybí mi slova.
--- Nejdřív jsem slyšela na Českém rozhlase audioknihu, pouštěla jsem si pořád dokola, dokud ji nesmazali. Pak jsem si audioknihu koupila. Pak jsem vyrazila na čtyřdenní vandr na Šumavu a prošla jsem i územím, kudy bratři Hasilové převáděli. A nakonec jsem si koupila i knihu a jedním dechem ji přečetla. Pár vět v nahrávce chybělo, kniha je přeci jen kniha.
Jsem fascinovaná.

flare

Naucne, vystizne, napinave a opravdove. Klobouk dolu pred panem Hasilem,sic u nej stali zrejme vsichni svati a je otazka do jake miry to vsechno davalo smysl...ovsem jedno je jasne,bolsevik bude vzdycky hloupoucke zlo. Ovsem i pan Zak predvedl mravenci praci..

JamaicaJo

Hlavním myslem knihy je korekce pohledu na svět skrz propagandu komunistického Krále Šumavy. Čtivé, přemýšlivé, zásadní.
Vřelé díky Davide Jene Žáku !!!

Becca_

O Králi Šumavy jsem měla trochu pokřivené mínění díky známému filmu, a proto jsem ráda, že mě čtenářská výzva postavila tuto knihu do cesty. Kniha je velmi dobře napsaná a dobře se četla, přesto jsem se bohužel občas ztrácela díky obrovskému množství postav. Doporučuji ji tedy číst v co nejkratším časovém úseku. Při čtení knihy vyvstává několik otázek a nutí k zamyšlení. Knihu rozhodně doporučuji, osvětlila mi zas kus naší historie.

Sybelle
30.12.2021

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě a dřívější zvědavosti.
Životopisný román popisuje jak se z bezstarostného sukničkáře Josefa Hasila stal pověstný agent Chodec.
Ukazuje tehdejší poměry v Československu, propagandu i přitvrzování režimu.
I tady platí dvojí pohled. Na jedné straně je tu pomoc lidem, kteří se bojí nebo nesouhlasí s režimem. Na straně druhé jsou tu oběti lidí, kteří se do té pomoci dobrovolně či nedobrovolně připletli.
Je to kus naší historie napsaný velmi čtivým způsobem, a jsem ráda, že jsem knihu četla.

Chesterton
29.12.2021

[audiokniha]
Druhé setkání s osobností sukničkáře a floutka Hasila, která i skrze svou horkou hlavu dozrává v tragicky rudých padesátých letech. Je formován pohraničním Sborem národní bezpečnosti, vraždou/sebevraždou Jana Masaryka, uranovým lágrem, americkou CIC, ale bezesporu i svou maminkou a dětstvím s mnoha sourozenci . . .

Strávila jsem s vyučeným bednářem malé postavy kus přemýšlivého adventního času. Stejně jako dole milary a jadran jsem měla paralelně v hlavě Mašíny i Gabčíka s Kubišem. Třeba. A právě tu mnohonásobnou odplatu krvavé Stb (či nacistů) na rodinách kohokoli, kdo se postavil na odpor zlu či Zlému.
Vyšla mi z toho obrovská vděčnost za odvahu a opakované nasazování vlastního života za svobodu druhých. Vděčnost nejen za osobní risk a útrapy při akcích, ale navrch ještě snášení výčitek svědomí za utrpení či smrt blízkých.
V knize je obrovský kus dějepisu a všemožných souvislostí, které rozebírá právě jadran a jistě by šla využít ve středoškolské výuce - třeba právě to srovnání s Mašíny.
Počinu Davida Jana Žáka si velice vážím, Ondřej Brousek v audioknize odvedl stejně dobrou práci. Zážitek z příběhu je díky jeho mistrovství ještě více filmový.
7/7

jan.para
28.11.2021

Přečteno jedním dechem. Úžasná publikace o Králi Šumavy.

racionalista
27.11.2021

Vynikající kniha, kterou přečtete jedním hltem. Přečetl jsem ji během tří dnů. Autor perfektně popisuje tu temnou dobu 50.let, hezky propojuje souvislosti a hlavně ukazuje neuvěřitelné hrdinství pana Hasila a jeho dalších kamarádů/kolegů a na druhou stranu strach a často i zrádcovství části populace. Je ostuda, že takovíto lidé (až na výjimky) jako pan Hasil nedostali žádné uznání od polistopadových prezidentů i když oni skutečně za svobodu bojovali (a ne jenom kecat, jak to dělala většina národa).