Návrat Krále Šumavy

kniha od:


Koupit

Životopisný román o nepolapitelném převaděči, který se stal předobrazem Krále Šumavy, vychází z jeho vlastních vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů. Jedná se o dosud nejrozsáhlejší literární rekonstrukci příběhu muže, který po válce nejprve pomáhal chránit hranici v policejní uniformě tehdejšího Sboru národní bezpečnosti, ale po únoru 1948 se stal jeho nejobávanějším soupeřem. Kniha zachycuje nejen výjimečný lidský osud, ale rovněž dramatické události spojené se vznikem nechvalně známé železné opony. Josef Hasil, který dnes žije na předměstí amerického Chicaga, v roce 2001 obdržel z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za hrdinství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135806/navrat-krale-sumavy-pRf-135806.jpg 4.6248
Žánr
Literatura faktu, Literatura česká, Historie
Vydáno, Labyrint
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (81)

Kniha Návrat Krále Šumavy

Přidat komentář
petr272
11. dubna

Poslouchal jsem jako audioknihu a hodnotím výborně.
O králi Šumavy jsem už viděl pár dokumentů v TV, takže jsem byl pln očekávání.
Napínavý příběh, perfektně zpracováno. Navíc podle mě autor dobře zachytil tehdejší realitu. Musel si dát hodně času s přípravou, aby co nejpřesněji vykreslil, jak to tehdy doopravdy bylo.

hanavka
10. dubna

Řemeslně vynikající kniha o jedinečném člověku, kraji a temné době. Knihu jsem hltala a zároveň si pouštěla audio na ČRo. Nechci totiž ani kousek zapomenout.


Evina.Cetba
09. dubna

Podobná témata moc nevyhledávám. Životopisný příběh Josefa Hasila, převaděče za totalitního režimu, je ovšem tolik poutavě napsaný, že mi přímo nadchnul. Knížka mi hodně bavila, je dost napínavá a dobrodružná. Věřím, že osloví hodně lidí a osobně jí můžu jenom doporučit.

soupik2012
22. února

Kdybych nevěděla, že byl tento příběh sepsán podle skutečného životopisu, musela bych napsat, že je tento příběh na samé hraně věrohodnosti. Josef Hasil měl více štěstí než rozumu. Do všeho se vrhal po hlavě, často s malou pravděpodobností na úspěch. Horká hlava, ale se srdcem na správném místě. Lidé jako on, většinou ve válce zemřou jako hrdinové. Dobří a stateční lidé bohužel většinou umírají příliš mladí. Josef Hasil jak je v knize zmiňováno byl obdařen šestým smyslem, který mu mnohokrát zachránil život. Já tomu spíš říkám štěstí, ale to je vedlejší. Josef Hasil kolem sebe nevědomky rozséval smrt. Z jeho činů mám smíšené pocity. Mělo to cenu? Výsledek svého konání nikdo dopředu nezná. On vše co dělal, dělal v dobrém úmyslu a to je nejdůležitější. Estébáky a komouše bytostně nesnáším a to tím víc, čím víc literatury si o nich přečtu. Audioknihu čte pan Ondřej Brousek, který odvedl mistrovskou práci. Občas jsem měla pocit, že tuto audioknihu načetlo více lidí. Fantastický zážitek.

Obelix15
21. února

Kniha na mě zanechala opravdový dojem. Je až s podivem jak detailně se dají popsat situace a příhody ze státní hranice. Pro mě bude Josef Hasil opravdový hrdina a Král Šumavy jehož jednání bohužel vedlo k zatýkání, vyslýchání a k popravám osob kolem něj. Za nic však nemůže. Kdyby tuto "práci" nedělal on, dělal by ji někdo jiný. Za mě jasný plný počet!

Ozzy86
02. února

Dobrodružný román sepsaný především podle výpovědi Josefa Hasila poodkrývá situaci na Šumavské hranici po únoru 1948, kdy se z obyčejných kluků stávali agenti. Smutným koncem je nepřátelské přijetí v rodném kraji po roce 1989, kde ho místní nevidí jako bojovníka za svobodu, ale za příčinu utrpení mnoha nevinných lidí, které komunistická diktatura odsoudila za jejich pomoc Králi Šumavy.

Iki1
29.12.2020

Tahle kniha je opravdu pecka. Autor má úžasný vypravěčský styl. Dal si skutečnou práci s vyhledáváním různých zdrojů. Proto, i když je to beletrie, působí spíš jako literatura faktu. A neuvěřitelná zvěrstva příslušníků StB je třeba mladé generaci připomínat.

Jirikk
21.12.2020

Vyborná dramatická napínavá kniha o převaděci a agentovi chodci velmi statečném a odvážném Josefu Hasilovi, kterého komunisti uvěznili ale on mi stejně zdrhnul. Čte se to samo

1