Návrat Krále Šumavy zajímavosti

Návrat Krále Šumavy
https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135806/bmid_navrat-krale-sumavy-pRf-135806.jpg 5 471 471

Životopisný román o nepolapitelném převaděči, který se stal předobrazem Krále Šumavy, vychází z jeho vlastních vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů. Jedná se o dosud nejrozsáhlejší literární rekonstrukci příběhu muže, který po válce nejprve pomáhal chránit hranici v policejní uniformě tehdejšího Sboru národní bezpečnosti, ale po únoru 1948 se stal jeho nejobávanějším soupeřem. Kniha zachycuje nejen výjimečný lidský osud, ale rovněž dramatické události spojené se vznikem nechvalně známé železné opony. Josef Hasil, který dnes žije na předměstí amerického Chicaga, v roce 2001 obdržel z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za hrdinství.... celý text

Zajímavosti (4)

https://www.lidovky.cz/relax/lide/nepolapitelny-kral-sumavy.A160910_105227_lide_ele (Chesterton)


https://plus.rozhlas.cz/zavreli-mu-maminku-babicku-dedu-stryce-protoze-jeho-tata-byl-kral-sumavy-8410028 (Chesterton)


Spisovatel David Jan Žák vydal vloni knihu o nepolapitelném převáděči Josefu Hasilovi. Už tehdy jí bořil představu, kterou o situaci na Šumavě těsně po druhé světové válce vytvořil Kachyňův film Král Šumavy.

Teď vychází v nakladatelství Labyrint i prozaická verze Krále Šumavy od Rudolfa Kalčíka, který společně s Karlem Kachyňou a F. A. Dvořákem napsal scénář a rok po premiéře filmu ho přetavil do prózy. Současné vydání má však oproti tomu komunistickému jeden bonus – právě David Jan Žák ho opatřil vysvětlivkami a rozsáhlou literární reportáží, která uvádí věci na pravou míru...(zdroj: http://volary.eu/vychazi-kalcikuv-kral-sumavy-s-poznamkami-davida-j-zaka) (DriftBooks)


O Josefu Hasilovi a jeho působení na Šumavě byl mj. natočen díl Král Šumavy v rámci seriálu Po stopách třetího odboje. Je k dispozici v iVysílání České televize: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10314845897-po-stopach-tretiho-odboje/411235100221015-kral-sumavy/video/ (Claricia)